ITClMiïiïï'il §^ra:T«11 Van Hall DE „DMKENJAGER" VAN WYOMING. „DE WITTE POMPEN" Firma G. van de Pol Leven met ruimte... selecta CENTRE'MODERNE KERKSTRAAT 26-30, Hilversum, tel. 0 2950 - 1 62 55 Voor Auto- of Scooterrijlefe Pracht handen Tube93aHarnea-Gelei Loodgieters werkzaamheden. TWEEDE BLAD Voorkom Rillerig? Onprettig? Vlug: BhhébhAMI LADDERVRIJE NYLONS 2,95 11 Een van de grote luchtroutes die de Amerikaanse west- met de oostkust verbinden, loopt over de straat Wyo- ming - een reusachtig plateau in de Rocky Mountains. Ons vliegtuig naar New-York had op de vlieghaven van de hoofdstad Chyenne een oponthoud van ongeveer een uur en in die tijd spra ken wij met Charley de Wit, de man van onvervalst Nederlandse afkomst, die de schapenboeren van Wyoming de .koning der dinosauriërs" noemen. Hij spreekt van zichzelf als „old dragon hunter" - oude drakenjager. ,,Die man heeft de beste neus in het westen voor oude beenderen", vertelt de piloot, op De Wit wijzend. „Hij heeft onder andere deelgenomen aan de Brown-expeditie in het jaar 1947, die tot de meest sensationele vondst van dinosauriërs, twintig skeletten, leidde - hier in Wyoming". Paradijs voor beenderenverzamelaars. Nadat wij ons aan Charley, die zelf geen woord Nederlands bleek te spre ken - zijn grootvader was al in Ame rika geboren - als Nederlander en nieuwsgierige reporter hadden voorge steld, vroegen wij hem, hoe hij tot zijn merkwaardige beroep was gekomen. ,,Ik ben schapenfokker", zei hij, „bij het zoeken naar weggelopen lammeren vond ik een paar maal afdrukken en dat hoorde de oudheidkundigen, die steeds naar deze streken komen. Zo ben ik dragenjager geworden". joenen jaren geleden twintig „draken" in één slag geveld. En nu hun voorvaderen. Charley's fijne neus en inmiddels ver worven vakkennis verschaften hem ook een aanstelling bij de tweede gedenk waardige expeditie, die onder de pa- laeologen wereldberoemd werd. Onder leiding van professor Edward Colbert, eveneens van het museum van Man hattan, werd in Nieuw-Mexico voor de eerste maal beenderen van de coe- lophysis, de dwergachtige voorvader van de dinosaurus, gevonden. De ontdekking werd in vakkringen als een der belangrijkste in de geschie denis van de palaeologie gevierd. Hier konden de beenderen echter niet, zoals in Wyoming wel het geval was geweest, ter plaatse worden geïsoleerd. Charley hielp mee, toen enorme blokken leem, waarin delen van de skeletten zaten, met een kraan uit de groeven werden gehaald om daarna per trein naar het museum te worden vervoerd. De dwerg- sauriërs waren slechts een meter hoog en stamden uit de 200 miljoen jaren achter ons liggende triasperiode. Wij vroegen Charley wat hij nu in zijn schild voerde. ,JComt u mee", zei hij en voerde ons naar zijn geparkeerd staand vliegtuigje. Daaruit haalde hij een gro te zwarte steen, waarop wij duidelijk een enorme, drietenige voetafdruk kon den onderscheiden. „Die stamt uit een kolenmijn in Colorado", merkt Charley Leven met licht en lucht, leven met meubelen die ruimte creëren - daarbij kan Greeve u uitstekend adviseren. Onze permanente expositie kunt u iedere dag gaan bekijken. PETER S BAAN. De gemeente zal een weiland bij de Eemweg aan de Soester IJsvereniging Peter's Baan verhuren voor f 350,pei winterseizoen. Het weiland is 3.70.70 ha. groot. MEDEWERKING AAN SCHOOL. De Insingerschool heeft een naaimachine en een boenmachine nodig en het col lege van B. en W. heeft de raad voor gesteld een krediet van f 750,voor het aanschaffen van deze machines beschik baar te stellen. gaat U naturlijk naar Volledige rijuren (60 min.) Tweemaal per week gratis theorie. All-risk verzekerd. Prijzenvoor Auto 6,50 p.u., voor Scooter 5,50 p.u. Steenhoffstraat 25 - Telefoon 2185 In de moerasgebieden van de verre prehistorie leefde de enorm grote brontosaurus. Deze kolossen konden een gewicht van omstreeks 40.000 kg halen. Zij leefden grotendeels in het wa ter, aangezien de tegendruk van het water (wet van Arclii- medes) hun gewicht zodanig verminderde, dat zij niet in de zachte bodem wegzakten. De skeletten van twintig van deze enorme dieren vond Charley de Wit in Wyoming. Wyoming is in het buitenland minder bekend, dan vele andere staten van de Unie. Het is, naast Nevada, de staat met het kleinste aantal inwoners. Bui ten Amerika kent men vrijwel uitslui tend het Yellowstone National Park, dat in Wyoming ligt. In Amerika is deze staat nog beroemd om zijn kudden scha pen, de voornaamste bron van de in heemse wolindustrie, alsmede wegens zijn voorraden kolen, die de grootste in de Verenigde Staten zijn en een re serve voor duizend jaar vormen. Maar Wyoming is bovendien het cen trum van de zogenaamde „dinasauriër- gordel", die zich in een brede strook van Montana over Wyoming en Colo rado tot in New-Mexico uitstrekt en sinds jaren als het paradijs der geleer de beenderenverzamelaars geldt. Een berg „verzet". Charley de Wit vertelde bereidwillig over zijn beroemde expedities. De eerste stond onder leiding van dr. Barnum Brown van het museum voor Natuurlijke Historie in Manhattan. Charley wees met de duim naar het noorden. ,,Dat was in de Big Horn Moutain, zei hij, „in de nabijheid van Greybull. Wij hebben een gehele berg afgegraven, voor wij op de been deren stootten". Wekenlang had een modern, mecha nisch monster duizenden tonnen zand steen verwijderd, eer men de eerste sporen van een miljoenen jaren oud viervoetig monster vond. De zware ma chine werd toen door een hamer er beitel vervangen. Steeds duidelijke tekende zich in het onder het zandsteer liggende leem het relief van een enorn skelet af. Charley lachte toen hij ove: de opwinding sprak van dr, Brown, die als een bedrijvige hommel tussen dc slil gravende mannen fladderde, to een schreeuw de stilte verbrak Char ley had het eerste fragment blootgelegd van een rib - die, zoals later bleek, be hoorde aan een 25 meter lange bronto saurus, uit het juratijdperk, ongeveei 150.000.000 jaar geleden. Na korte tijd bereikten ook de andere gravers de beenderen en toen deed mer dc grote ontdekking in plaats van he ene, complete skelet, waarop men had gehoopt, vond men er twintig. Een oi andere natuurramp had tientallen mil- op. „Wij zijn thans op jacht naar de grootste dinosaurus, die de wereld heeft gekend. Wij hebben een dozijn moge lijke vindplaatsen op het oog en wij vliegen nu van de ene naar de andere". Een schrille fluit riep ons naar ons vliegtuig terug. Naar een wereld, 200 miljoen jaren verwijderd van die, waar in wij een uur lang met Charley de Wit hadden vertoefd. DE WANDELSCHOEN BIJ UITSTEK, in diverse kleuren, f 1Q Qfl leder en suéde, vanaf SCHOENEN - TASSEN baanstraat 47 Baarn Telefoon 2672 BIOSCOOPPROGRAMMA. Van heden tot en met zondag - uitge zonderd zondagmiddag - kan men Jeff Chandler zien in de film „De Rimboe- vechters". Amerikaanse infanteristen strijden te gen het einde van de oorlog in de hel van Birma. Een groep van 3000 man bevindt zich ver achter de Japanse li nies. Zij moesten een klein dorp bezet ten en stuiten op Japanse posten en een hevig gevecht ontbrandt. Tenslotte veroveren ze het dorp. Het volgende doel is het bezetten van een spoorlijn en tenslotte moet een tweede dorp inge nomen. Een vreselijke tocht van hon derden kilometers brengt de mannen bij het dorp dat eveneens veroverd wordt. Van de 3000 soldaten zijn er dan ech ter nog maar 100 over. Zondagmiddag „Salvo des doods" met Randolph Scott, waarin drie veteranen uit de strijd tegen Indiaanse stammen de strijd tegen een misdadige bende Het is de Hamameiis die 't 'm doet blanken opnemen en natuurlijk zege vieren. Van maandag tot en met woensdag \lann Ladd en Jeanne Crain in „Nacht Ier Vergelding". De jonge zanger Fran- tie Avalon treedt ook in deze film op. Hij brengt twee songs, ïen ploeg houthakkers komt in het lorp Deepwell aan en zij worden koel loor de bevolking ontvangen omdat men van mening is dat het rooien van bo nen de waterstand van hun grond on gunstig zal beïnvloeden. Dat betekent ;trijd, maar voor de hoofdpersonen ein digt de affaire na heel veel moeilijk- ïeden met een huwelijk, in de donderdag-cyclus James Stewart ;n Vera Miles in „Inspecteur Hardy J.B.I." een bijzonder spannende detec- ,ive, die het boeiende relaas brengt van iet bewogen leven dat een inspecteur van de Federale Recherche in de Vere nigde Staten leidt. HANDBALPROGRAMMA 7 OKTOBER Dames S.S.V.U.—B.D.C. 1, 12.30 uur. S.D.O. 2—B.D.C. 2, 2.30 uur. AmersfoortB.D.C.-jun. 1, 12 uur. B.D.C-jun. 2D.S.O., 12 uur. Heren A.A.V. 2—B.D.C. 1, 10.50 uur. H.H.C. 3—B.D.C. 2, 12 uur. LarenB.D.C.-asp., 2.30 uur. LENING AAN KOMPOSTBEDRIJF. Het Kompostbedrijf Soest-Baarn heeft een nieuwe mechanische schop nodig, daar de oude schop voor laadwerkzaam- heden te licht van constructie is en daar door veel extra onderhoud vergt. Als deze schop defect is moet steeds 'n andere worden gehuurd. In het afgelopen half jaar bedroegen deze huurkosten f 3000,-. Naar de mening van het be stuur van het Kompostbedrijf verdient het aanbeveling de oude schop te laten repareren en deze in reserve te houden. Een nieuwe motorlaadschop kost een bedrag van f 30.675 en voor reparatie van de oude schop is f 4000,- nodig Het college van B. en W. adviseert de raad het bedrijf f 34.675 te lenen tegen 4% rente. VERBOND VAN VEILIG VERKEER. Het bestuur van het Verbond van Vei lig Verkeer, afdeling Soest, heeft we derom het initiatief genomen, om in üe komende wintermaanden een ver- keerscursus te houden. Iedereen kar hieraan deelnemen. Met het steeds toenemende verkeer is het een vereiste, dat men met de ver- keersbepalingen op de hoogte is. Men kan niet meer volstaan met het gezeg de „Dat heb ik nooit geweten". Steeds blijkt weer, dat er ongelukken gebeuren, die voorkomen hadden kun nen worden als men met de verkeers- bepalingen op de hoogte was geweest Ook de gemeente Soest, met zijn ver schillende belangrijke wegen, spreek een geducht woordje mee betreffende het ongevallencijfer. De gelegenheid wordt u geboden om uw kennis op verkeersgebied te ver groten. Zie de desbetreffende advertentie in dit blad. Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw is. Daarom stellen burgemeester en wet houders voor het enige Soester bioscoop bedrijf tegemoet te komen. Thans is er een a-tarief van 15 een b-tarief van 10 en films die onder de rubriek c vallen. Hiervoor is geen vermakelijk heidsbelasting verschuldigd. Het college van B. en W. stelt voor het a-tarief tot 10 terug te brengen en b en c vrij te stellen. Dit zal de gemeente ongeveer f2400,- per Jaar kosten. HINDERWET. Aan de heer L. J. Rademaker zal ont heffing van de verbodsbepaling in de hinderwet verleend worden voor het uit breiden van zijn inrichting voor hout bewerking op de Lange Brinkweg. Aan gebr. De Bruin en Co. zal ontheffing verleend worden ten behoeve van een graanmaalderij en graanmengbedrijf. DER ROSENKAVALIER IN GRAND THéATRE. Tijdens 'n persconferentie, welke woens dagmorgen in het Grand Theatre te Amersfoort gehouden is, heeft de heer P. de Miranda, press-manager van Rank Film Distributors N.V., de voor opera liefhebbers zeer belangrijke mededeling gedaan dat de opera Der Rosenkavalier m vier avondvoorstellingen in dit the ater gebracht zal worden. Het is geen VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 5 OKTOBER 1962. EERVOL ONTSLAG, De heer I. A. Verkruysse, onderwijzer aan de ulo in de Kerkebuurt, heeft ont slag uit deze functie gevraagd omdat hij benoemd is tot leraar aan de Rijlts- kweekschool te Amersfoort. Het college van B. en W. stelt de raad voor dit ont slag eervol te verlenen. OPSTELLING HOCKEYTEAMS. Dames 1 doel L. Burgers, achter L. van Weering en J. Hoppenbrouwers, midden A. v. Hofwegen, L. v. d. Ster ren en E. Körmann Rudi, voor L. de Vink, I. Espeet, S. Jiskoot, St. Hoppen bouwers en I. Dalenoort. Dames 2 doel B. Maas, achter mevr. Smits en Q. Woudenberg, midden A. Eijsink, Tr. Reijnders en J. du Mee, voor A. van Liempt, B. Nubel, H. Spoo- renberg, J. Roelofs en M. Kuijper. Heren 1 doel M. Lock, achter N. van Zadelhoff en C. Thomas, midden C. Verspuy, D. Stroband en H. Marcella, voor P. van Hofwegen, H. Evenhuis, F. Steenmeijer, A. Bolhuis en H. Berg- hauser Pont. Heren 2 doel Sanderson, achter E. Klein Nagelvoort en D. Nübel, midden B. Vriens, P. v. Woerden en Tj. v. Wee ring, voor R. van Zadelhoff, W. van Es, D. Eijsink, A. Spoorenberg en E. Hin- derdael. 211KZNFOHDSUVZMNC1LR SOESTERBERGSESTR. WEG 26 TEL2982 operafilm in de gebruikelijke zin van het woord, maar de werkelijke opvoe ring, zoals die in 1960 onder Herbert von Karajan te Salzburg gegeven werd, op celluloid vastgelegd. Deze vier voorstellingen, op 22, 23, 24 en 25 oktober beginnen om half acht. Al leen de opera zal men te zien krijgen, dus geen nieuws of iets anders op film gebied- Dit zal de indruk versterken dat men een werkelijke operavoorstelling bijwoont. Paul Czinner, bekend door het vervaar digen van films met balletvoorstellingen heeft deze opera in kleuren opgenomen. Slechts in Salzburg kan men Der Rosen kavalier in zijn bijzondere bezetting op voeren. In ons land vindt zelden of nooit een opvoering plaats omdat deze veel te duur zou worden en er niet ge noeg zangeressen en zangers zijn die kunnen zorgdragen voor een verant woorde uitvoering. Het libretto van Der Rosenkavalier is van Hugo von Hoffmannsthal, de muziek van Richard Strauss en de hoofdrol wordt vertolkt door de beroemde Duitse sopraan Elisabeth Schwarzkopf, die bij gestaan wordt door tientallen voortref- VERMAKELIJKHEIDSBELASTING VOOR BIOSCOOP. De exploitant van het City-theater heeft aan het college gevraagd te willen be vorderen dat de voor bioscoopvoorstel lingen geldende belastingtarieven dras tisch verlaagd worden. Door het afne men van het aantal bezoekers is de ex ploitatie van de bioscoop niet lonend meer. Het bioscoopbedrijf bevindt zich al enige jaren in een moeilijke finan ciële situatie, tengevolge van de grote concurrentie op amusementgebied. De te levisie speelt hierbij een grote rol. Als er geen verbetering optreedt in de financiële exploitatie van het City-thea ter, dan zal de bioscoop gesloten moeten worden. Het college van B. en W. is van mening dat vele inwoners van. Soest bioscopen in de omliggende grote plaatsen bezoe ken, hetgeen eveneens van ongunstige invloed op het Soester bioscoopbezoek SCHOENENHUIZEN felijke zangeressen en zangers. Zij staan met dirigent Herbert von Karajan borg voor een vlekkeloze uitvoering op het scherm van het Grand Théatre. Na Amsterdam, Utrecht en Enschede is thans Amersfoort aan de beurt om dit neusje van de zalm voor operaliefheb bers te brengen. Prolongatie is niet mo gelijk. OVERPLAATSING. Mejuffrouw A. T. G. Muller, hoofdleid ster van de openbare kleuterschool te Soestdijk, heeft om overplaatsing naar de kleuterschool te Soesterberg verzocht. Aan de hoofdleidster van deze school, mej. E. J. M. v. Lith is eervol ontslag verleend omdat zij elders benoemd is. Het college van B. en W. stelt de raad voor dit verzoek in te willigen. BELASTINGSCHADE. Mevr. M. van Schadewijk-Hartman ver kocht twee percelen grond, gelegen ach ter „Dammers" aan de gemeente voor f 98.244,Daarin was begrepen een be drag van f 36.841,50 wegens inkomsten- schade. Thans zal nog een bedrag van f 14.736,belastingschade betaald wor den omdat een aanslag van dit bedrag tengevolge van deze transactie opge legd is. LENING AAN ST. AGNESGROEP. De kabouters van de St. Agnesgroep hebben een onderkomen in Soestdijk, onder het r.k.-kerkgebouw. Voor vele kinderen in Soest betekent dit het af leggen van een lange en gevaarlijke weg als zij naar de bijeenkomsten van de kabouterkring moeten. Daarom wil men in Soest-Zuid een tweede kring oprichten, binnen het verband van de St. Agnesgroep. Deze kring heeft een blokhut nodig. De kosten zijn 3000,en men heeft reeds 1000,bijeen. Aan het gemeentebe stuur is een lening van 2000,ge vraagd en het college van B. en W. heeft de raad dan ook voorgesteld deze lening te verstrekken. Er is een stuk grond tussen Heideweg en Duinweg gratis dooi de gemeente beschikbaar ge steld voor de bouw van deze blok hut. De lening zal in 8 jaar afgelost worden. Er wordt geen rente betaald. HOCKEYPPvOGRAMMA. Dames M.H.C. 1—Hurley 1, 12.30 uur. Amsterdam 3M.H.C. 2, 12.30 uur. S.C.H.C. 4M.H.C. 3, 11 uur. Kampong 9M.H.C. 4, 2 uur. Heren M.H.C. 3Amersfoort 6, 11 uur. M.H.C 4—S.C.H.C. 10, 12.30 uur. M.H.C. 1—S.C.H.C. 4, 2 uur. S.C.H.C. 8—M.H.C. 2, 12.30 uur. Amsterdam BM.H.C.-vet., 2 uur. SUCCES VOOR SOESTER BILJARTERS. Vier Soester biljarters hebben in Nij- kerk deelgenomen aan de wedstrijden om het kampioenschap vierde klasse libre van het district Eemland. Het wa ren de heren De Bree sr, De Bree jr, Hilhorst en Van Mil, allen lid van de Soestdijker vereniging De Vriendschap. I In de eerste ronde kwam vader en zoon De Bree tegen elkaar uit en Van Mil moest tegen Hilhorst spelen. De resultaten waren De Bree jr. 75 43 14 1.74 2. De Bree sr. 62 43 9 1.44 0. Van Mil 38 18 7 2.11 0. Hilhorst 75 18 24 4.16 2. De Bree jr. versloeg Scheermeijer en in de tweede ronde speelden Hilhorst en De Bree sr. tegen elkaar Hilhorst 63 34 13 1.85 0. De Bree sr. 75 34 10 2.20 2. Van Mil won in deze ronde van Bet- tink, terwijl De Bree sr. in de derde ronde Dusschoten versloeg. In deze ronde speelden Van Mil en De Bree jr tegen elkaar Van Mil 75 45 11 1.66 2. De Bree jr. 55 45 18 1.22 0. Na deze ronde stonden De Bree sr„ De Bree jr. en A. Hilhorst respectieve lijk op de tweede, derde en vierde plaats. F. van Mil was zesde. De partij tussen De Bree sr en Van Mil had het volgende resultaat De Bree sr. 75 34 8 2.20 2. Van Mil 61 34 9 1.79 0. Na zes ronden bezette de heer De Bree sr. de eerste plaats, zijn zoon was der- 2e, Van Mil vijfde en Hilhorst zesde, [n de beslissende partij tegen Bettink behaalde De Bree sr. het kampioen schap. Van De Vriendschap promove- ten de spelers De Bree sr. en Hilhorst. De eind stand was 1. J. de Bree sr. 2. J. de Bree jr. 3. B. v. Dusschoten 1- F. van Mil 5. A. Hilhorst 6. H. Bettink 7. R. Gelkopf 8. C. Scheermeijer 12 512 256 12 2. 10 480 280 18 1.71. 8 485 247 13 1.96. 8 465 262 14 1.77. 7 499 208 24 2.39. 7 463 226 20 2.04. 4 403 207 19 1.94. 0 336 220 12 1.52.

Soester Courant | 1962 | | pagina 7