jl SIDNEY VAN DEN BERGH, Krabbels van Knelis. VENEMA MANN-PIAN0. PIANOHANDEL W. VAN TOL GER0 ARTIKELEN wij wallen dé échte, wij roken wij willen de ééhtè, wij roken wij willen de ëchté, wij roken half-zware OnderwerpLiberalisme nu en morgen Ruime keuze nieuwe winterstoffen Gemeenteraads vergadering. BIJZONDERE AANBIEDING Een Chinees jakje voor de modieuze vrouw LECA BAZAR Herfsttips voor automobilisten en andere weggebruikers. Fibrilleren van 't hart behoeft niet meer dodelijk te zijn. Politie telefoon 4444 en 4445 TELEF. BRANDWEER 3 3 3 3 komt a.s. dinsdagavond (16 oktober) toch ook luisteren naar de heer lid van het dagelijks bestuur van onze partij, die in het Oranj e-Hotel voor ons zal spreken In deze bijeenkomst, welke om 8 uur aanvangt, is iedere belangstellende welkom. As je 't ming vraogt dan mok zeige dak blie bin dak iemand evongde het die me sente wou leene om 'n ouwe autoo te koo- pe, want da was nie zo makkelek, Mes- schien denke de min- se wel dak 'n gat imme hand het en dazze daorom ming nie wille leene, maor toch hek zo'n gek evongde en r.oeng rie ik nie meer op 'n ouwe stoomfiets. Das maor goed ok, waant daor zouk rimmetiek van kriege. Trouwes stoom- fietse binne ouwerwets. Noeng mojje 'n autoo of 'n brommer hebbe. Klngder- waoges binne ok ouwerwets en 'k het me laote wiesmaoke datter hoope jonge minse spaore veur 'n autoo en nie veur 'n kingderwaoge. Goed ik rie imme autootje deur Soest al mok die dan nog betaole. En ik schik, maor nie ak in de buurt van de Birk- straot kom, Daor binne straote, die deur manne uuttedacht motte weeze die al- leenig maor reekening ehouwe hebbe mit loope en speule, Loope van de groote minse en speule van de kleine minse. En mit bloemperrekies. Harstik- ke finge perrekies, daor nie van, maor daor kejje nie deurheen rieje. Wat ik dan ok wil zeige dat is dattie straote breed zat binne, maor dajje d'r mit 'n autoo haost nie deur ken komme. Geraosjes hebbe de minse in die straote niet, dus astie 'n autoo koope op afbe- taoling dan staotie dag en nach veur de deur. Staoter dan an de aore kant van de straot ok 'n autoo op afbetaoling dan kejje ut wel schudde ajje d'rlangs mot. Mit geen hongderd pelisie-agente kommie d'r deur. Ok nie aster 'n waoge van 'n melkboer of 'n groenteboer of 'n broodboer staot. Messchien wille de manne die de plan- ne veur de straote maoke nie zoveul perrekies en nie zukke breeje stoepe op de teekeninge zette. Dan hejje ten minste kaans dajje mit 'n autoo in die straote ken rieje^ zongder dajje ellek moment mot vraoge, mak d'r mes schien effe deur asjeblief. Dames- en Heren Maatkleding Hofleverancier van Z.K.H. de Prins der Nederlanden voor herencostuums, mantel- costuums en mantels. F. C. Kuyperstraat 28 - Tel. 2803 De leden van de gemeenteraad zijn in openbare zitting bijeengeroepen tegen woensdag, 17 oktober a.s., 's avonds te 19.30 uur, ter afdoening van de navol gende agenda 1. Ingekomen stukken a. Brief d.d. 13 augustus 1962 van Ge deputeerde Staten te Utrecht inhouden de ontvangstbevestiging van de op 20 juni 1962 vastgesteld verordening tot wijziging van de verordening op de openbare wegen, het openbaar water en de gemeentekade, met voorstel die brief voor kennisgeving aan te nemen. b. Brief d.d. 28 augustus 1962 van Ge deputeerde Staten te Utrecht inhouden de ontvangstbevestiging van de op 20 juni 1962 vastgesteld Algemene Brand- weerverordening, met voorstel die brief voor kennisgeving aan te nemen. c. Vragen van het raadslid J. H. Hom d.d. 25 augustus jl. inzake riolering en wegaanleg Industrieterrein (bestek nr. 5) met het antwoord van burge meester en wethouders, met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen, n. Schrijven d.d. 27 augustus 1962 van Gedeputeerde staten inzake vaststelling van het streekplan Utrechtse Heuvel rug met voorstel dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. e. Controlerapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Neder landse Gemeenten met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. f. Aanbieding overeenkomstig het be paalde in artikel 20 van de „Gemeen schappelijke regeling" met betrekking tot de Bescherming Bevolking in de A- Kring Utrecht c met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen a. de begroting 1963 van de A-Kring U.c. b. De rekening over het tijdvak van 1 januari tot 1 maart 1961 van de voor malige B-Kring U 3. g. Schrijven d.d. 5 oktober 1962 van de Minister van Binnenlandse Zaken waar bij wordt toegezonden het bij K.B. d.d. 24 september 1962, Nr. 13, goedge keurde raadsbesluit d.d. 20 juni 1962, inhoudende een verordening tot aan vulling en wijziging van de verorde ning op de heffing en invordering van leges en rechten wegens huwelijksvol trekkingen op buitengewone tijd of wijze. 2. Voorstel tot ruiling van grond a. gelegen aan de Industrieweg en Kostverlorenweg met G. H. G. Mee- mnk. d. grond voor verbreding van de Birk- straat van R. A. Hilhorst. e. grond gelegen aan de spoorlijn Den Dolder-Baarn nabij de Steenhoffstraat van de vennootschap onder firma „Drukkerij Bevedeem". f. grond op de Eng van W. A. Kuyer. g. een dubbel woonhuis Molenstraat 20 en 22 van mevr. M. Boet-Wolfrat. h. een strook grond aan de Kostver lorenweg van J. Kareisen. i. een dubbel woonhuis aan de Molen straat 16 en 18 van A. Lodder. j. een strook grond aan de Albert Cuyplaan van de Vereniging tot Be vordering van het Nijverheidsonder wijs te Soest. 11. Voorstel tot onttrekking van een drietal wegen aan het openbaar ver keer en het geven van de bestemming voetpad aan één van die wegen. 12. Voorstel tot het benoemen in vaste dienst van de heer C. Holleman, onder wijzer aan de openbare school voor g.l.o. te Soestdijk. 13. Voorstel tot het verlenen van een renteloze geldlening ad 2.000,aan de R.K. Kabouterkring Soest-Zuid van de Gidsengroep „St. Agnes" voor het bouwen van een blokhut te Soest-Zuid. 14. Voorstel tot overplaatsing van mej. A. T. G. Muller, hoofdleidster van de van een in staat van nieuw verkerende Teakhouten kast. Levering van deze klasse Piano Franko met 5 jaar schriftelijke garantie. Prijs f625, Inruil mogelijk. PIANOBANKEN in diverse uitvoeringen. SOEST NIEUWEWEG 103 TELEFOON 02955-2968 b. Gelegen aan de Burg. Grothestraat en Dr. Rupertlaan met T. van der Stoel. 3. Voorstel tot verkoop van grond a. gelegen aan de Plesmanstraat en Simon Stevinlaan aan E. C. Higler. b. Gelegen nabij de Koninginnelaan aan A. A. van Dalen. c. Gelegen nabij de Koninginnelaan aan H. J. Westerveld. a. Gelegen nabij de Koninginnelaan aan E. van den Broek. e. Gelegen nabij de Hildebrandlaan aan Ir. N. H. van Wijk. f. Gelegen aan de Gentiaanlaan aan W. L. Kwint. g. Gelegen nabij de Koninginnelaan aan L. Gommers. openbare kleuterschool te Soestijk in gelijke functie aan de openbare kleu terschool te Soesterberg. 15. Voorstel tot het verlenen van eer vol ontslag aan I. A. Verkruysse als onderwijzer aan de openbare school voor u.lo. in de Kerkebuurt. 16. Voorstel tot het verlenen van me dewerking als bedoeld in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 voor a. het aanschaffen van een naai- en boenmachine ten behoeve van de chr. school voor g.l.o. aan de Insingerstraat. b. het aanschaffen van leermiddelen ten behoeve van de christelijke school voor voortgezet lager onderwijs aan de Ir. Menkolaan. Bij het 'ontwerpen van nieuwe modellen, laten de couturiers zich dikwijls in spireren door kledingvor- men uit de klassieke oud heid, maar ook door de kleding van de volkeren buiten Europa. Hierdoor worden soms bijzondeT leu ke modellen geschapen, dié uiteraard aangepast aan de Heersende modenormen, voor ons zeer goed draag baar zijn. voorbeeld Hiervan fcieri we in het model dat wij deze keer onder de loupe nemen; Het Chinese jakje. Het werd vervaardigd uit een zwaar wollen tweed stof. Dergelijke jakjes zijn als modern en modieus kledingstuk in de handel, docH zijn ook met enige kennis van zaken zelf te vervaardigen. Hïer gaat Het om een mo del van Gerondeau uitge voerd In een Bourgondische rode zware tweedstof. Het jakje ïs dubbel met er tus sen schuimrubber. Zoals men kan zien ïs de stof in de vorm van grote ruiten doorgestikt, waar door er in de ruiten een soort kussentjes ontstaan, Zoals we dat ook kennen van zogenaamde gestikte dekens. Het jakje ïs aan de Hals opening, mouwen en ran den afgezet met een dikke gevlochten wollen streng, een garneervorm die mo menteel zeer in de mode IS. Vanaf de hals heeft men tWe'é strengen latën afhangen, de Indruk wek kend alsof de streng aan de hals geknoopt is. Het geheel is zeer modieus en apart en geeft gedragen op, een eenvoudige strakke rok, de draagster cachet. (Nadruk verboden) ELLY MARTIN8 frv- -ms. b. een onderwijzer aan de openbare lagere school voor uitgebreid lager on derwijs. 25. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor verbetering van de Van Lenneplaan. 26. Voorstel tot wijziging van de be groting 1962 in verband met aankoop van een dienstwoning voor de direc- mm 4. Voorstel tot het verlenen van een compensatie in verband met de huur verhoging per 1 september 1962, als mede tot verhoging van de kindertoe slag per gelijke datum. 5. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor het vergoeden van de belastingschade die de heer P. C. van Schadewijk te Soest t.g.v. een met de gemeente aangegane overeen komst met betrekking tot beëindiging van pacht heeft geleden. 6. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst tot het vestigen van een zakelijk recht t.b.v. de aanleg van rio lering en een gasleiding. 7 Voorstel tot het verlenen van ont heffing van de verbodsbepaling ge- <£4C.M0iRlE noemd in artikel 1 van de „Zoneveror- dening Hinderwet" aan a. L. J. Rademaker, Steenhoffstraat 71, Soest, voor het uitbreiden van een in richting voor houtbewerking in het perceel Lange Brinkweg 80, alhier. b. Gebr. de Bruin en Co, Beukenlaan 71, Soest, voor het oprichten van een graanmaalderij en graanmengbedrijf in het perceel Beukenlaan 71, alhier. 8. Voorstel tot het verstrekken van een geldlening aan het Kompostbedrijf Soest-Baarn voor het aanschaffen van een nieuwe mechanische schop en voor reparatie van de oude schoD. 9. Voorstel tot wijziging van de Ver ordening op de heffing en invordering van een vermakelijkhedenbelasting in de gemeente Soest. 10. Voorstel tot aankoop van a. grond voor verbreding van de Birk- straat van D. Oosterveld. b. nabij de Driehoeksweg van G. de Gooyer. c.. grond voor verbreding van het We teringpad van L. J. Wortel. c. de vernieuwing van het hekwerk nabij het terrein van de Van der Hucht- scholen aan de Paulus Potterlaan. d. het treffen van voorzieningen en het doen van enige aanschaffingen ten be hoeve van de christelijke school voor g.l.o. aan de Driehoeksweg. 17. Voorstel tot verhuur van een per ceel weiland alsmede het recht van erfpacht op een perceel uitweg nabij de Eemweg aan de Soester IJsvereni ging Peter's Baan. Burgem. Grothestraat 11A. 18. Voorstel tot onbewoonbaarverkla ring van de woning Merel weg 1. 19. Voorstel tot het vaststellen van a. een verordening marktgeld. b. een verordening sub-ontvangers. c. een wijziging van de regelen met be trekking tot de controle op het gelde lijk beheer en de boekhouding van de ontvanger etc. 20. Voorstel tot vaststelling van een verordening tot wijziging van de „Bouwverordening der gemeente Soest". 21. Voorstel tot vaststelling van een verordening op de weekmarkt voor handelswaren in de gemeente Soest. 22. Voorstel tot vaststelling van de ver goeding over het jaar 1961 op grond van a. de bepalingen van de Kleuteronder wijswet. b. art. 103, lid 2, der Lager-onderwet 1920. c. art. 101 bis der Lager-onderwijswet 1920 (vakonderwijzers). d. art. 35, lid 2 van het Besluit b.l.o. 1949. 23. Voorstel inzake de bouw van 42 woningwetwoningen (étagewoningen) aan de Rubenslaan. 24. Voorstel tot het benoemen van a. een hoofd aan de openbare lagere school voor gewoon lager onderwijs in in Kerkebuurt. teur van gemeentewerken. 27. Voorstel tot het aangaan van een pachtbeëindiglngsovereenkomst inzake een perceel grond met opstal aan de Bosstraat met A. J. W. Steenman. Nu de herst zijn intrede heeft gedaan dienen automobilisten bijzonder waak zaam te zijn. Niet alleen, omdat op de natte wegen de kans op slippen groter is geworden, doch ook omdat de afgevallen boom bladeren het op de lak van de auto voorzien hebben. Bladeren ademen n.1. een onzichtbare zure vloeistof uit, die in het bijzonder gedurende de herfstmaanden autolakken aantast. Vooral de synthetische laksoorten zijn zeer gevoelig voor dit zuur, terwijl de laktinten bruingeel en rood bijzonder kwetsbaar zijn. Wanneer u dus uw wagen gaat parke ren, zoekt u dan, indien mogelijk, een plekje uit dat ver van bomen is ver wijderd. En past u vooral op, dat u uw auto niet onder linden of populieren achterlaat. De bladeren van deze bomen zijn n.1. de grootste vijanden van alle autolak ken. Een tot voor kort dodelijke hartziekte is het fibrilleren - een trillen en opge jaagd samentrekken van de hartspieren op onregelmatige, krampachtige wijze waardoor het pompen van het bloed door het lichaam wordt gestaakt. Een van de oorzaken van fibrilleren is elektrocutie en soms treedt het ook tij dens een operatie op. Vrijwel steeds volgt hierop de dood. Nauwelijks vijf jaar geleden kon er tegen deze kwaal maar weinig worden gedaan. Maar in 1957 werd voor het eerst een geniale behandeling toegepast en thans behoeft het fibrilleren van het hart niet langer gelijk te staan met een onafwendbare dood. In 1954 vroeg de toen 68-jarige profes sor in de elektrotechniek aan de Johns Hopkins Universiteit in Baltimore, William Bennett Kouwenhoven, pen sioen aan, maar hij dacht er niet aan stil te gaan leven. Hij wilde een idee die hem reeds sedert de jaren dertig intrigeerde, nader uitwerken en zelden heeft de mensheid zo van het werk van één man geprofiteerd. „Een fibrillerend hart", aldus profes sor Kouwenhoven, „is als een acht- nemsgiek waarvan de roeiers elk met een verschillend aantal slagen roeien. Ei zit niet anders op dan te stoppen, opnieuw te starten en te zorgen dat allen hetzelfde aantal slagen maken". Met dit voor ogen drong de gedachte zich aan hem op het fibrillerend hart voor een ogenblik tot totale stilstand te brengen en daarop het hart opnieuw op gang te brengen, waarbij alle spie ren in juiste overeenstemming zich sa mentrekken en ontspannen. Reeds een kwart eeuw geleden nam hij zijn eerste dierproeven, maar door tijdsgebrek moest de uitwerking hiervan wachten tot na zijn pensionering. Na duizenden experimenten achtte hij het in 1957 verantwoord zijn ervaring op een patiënt in het Johns Hopkins ziekenhuis toe te passen. Het was een man op leeftijd, wiens hart tienmaal achtereen voor korte tijd fibrilleerde, maar „wij haalden hem er telkens door heen", aldus Dr. Kouwenhoven. Een door hem ontworpen elektrische defibrillator werd daarbij gebruikt - een draagbaar apparaat, voorzien van twee elektroden, die op de borst van de patiënt geplaatst worden. Een wordt onderaan de hals bevestigd en de an dere onder de linker tepel, daarna wordt een stroomstoot van 440 volt door het lichaam gezonden. Het gevolg is dat het hart een ogenblik zijn be wegingen staakt, daarna begint het vanzelf weer te kloppen, maar nu in het normale ritme. Van wezenlijk belang voor een goed resultaat is dat zeer snel wordt inge grepen, .want wanneer de bloedstroom langer dan vier minuten tot stilstand is gekomen, is meestal aan de hersenen onherstelbare schade veroorzaakt. Teneinde het fibrillerende hart in wer king te doen blijven totdat de „schok" kan worden toegediend heeft. Dr. Kou wenhoven het systeem van de hart massage bij gesloten borstkas verbe terd. De methode bestaat in wezen uit een kunstmatige pompwerking van het hart - door stevige druk met de vlakke hand op het borstbeen, ongeveer een maal per seconde. Hiermee brengt men het hart ertoe voldoende bloed door het lichaam te pompen om de levensfunc ties in stand te houden. Door toepassing van deze elektrische hart-defibrillatie zijn alleen reeds in het Johns Hopkins ziekenhuis meer dan honderd levens gered. De methode wordt thans over de gehele wereld, met inbegrip van Rusland, algemeen toegepast. Enkele maanden geleden werd aan Dr. Kouwenhoven door de John Hopkins Universiteit het eredoctoraat in de me dicijnen toegekend voor zijn werk dat van zo eminent belang is voor de ge hele mensheid.

Soester Courant | 1962 | | pagina 12