De Gaulle of partijen? Man mm tot man. Officiële mededelingen. HET OOG GERICHT OP HET GEZAG. VRIJDAG 12 OKTOBER 1962. 41e JAARGANG nr. 80. soesterITourant Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,21 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT 80ESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 12615» De politieke partijen in Frankrijk zijn nu wel hevig verbolgen op president De Gaulle. Maar hij heeft het er dan ook naar gemaakt, zoals zij zelf het er eens naar gemaakt hebben dat hij aan de macht kon komen. Toen de politieke partijen niet in staat bleken, een stabie le regering te vormen die voldoende kracht en macht bezat om de kwestie Algerije tot een oplossing te brengen, hebben zij zich zonder veel tegenstand aan generaal De Gaulle onderworpen, die via een korte revolutie een eigen regering had gevoerd. Het Franse volk wilde, op welke wijze ook, een eind gemaakt zien aan de strijd in Algerije, die reeds te lang had geduurd en teveel offers in goed en bloed had gevergd. Dat wist De Gaulle, dat wisten ook de onmachtige politie ke partijen, het werd via een referen dum door de overgrote meerderheid van het volk onderstreept. Door een militaire staatsgreep aan de macht gekomen, verwachtten de mili tairen en de rechtsgezinde partijen in Frankrijk dat De Gaulle kans zou zien de Algerijnse kwestie op te lossen door een volledige Franse overwinning en het land dus deel zou blijven uitmaken van Frankrijk. Maar daarvoor was er reeds teveel gebeurd dat was militair noch politiek meer haalbaar. De kwes tie in ieder geval tot een oplossing willen brengend, zoals de meerderheid van het Franse volk immers wenste, moest ook De Gaulle bewilligen in een afstand van Algerije, waarbij een nog zc sterk mogelijke band met Frankrijk gehandhaafd bleef. Dat heeft hem uiter aard de sympathie gekost van de recht se ultra's, die hem mede aan de macht hadden geholpen. Dan zien we echter de grootheid van het ware leiderschap waarover generaal De Gaulle beschikt, want ondanks de wetenschap dat hij zich impopulair maakt bij zijn oorspronkelijke volge lingen, ondanks de hieruit voortvloei- -ejade--agitatie - v-an de O.A.S., blijft hij onverdroten zijn doel nastreven. Waar iedere politieke partij bang is haar aanhangers teleur te stellen en de be stuurders dan bereid zijn overstag te gaan of er niets meer aan te doen, blijft De Gaulle op zijn post en vol tooit het werk, zoals het volk hem heeft opgedragen, omdat hij ook weet, dat dit het beste is voor zijn volk in de ge geven omstandigheden. De politieke partijen intussen wachten af tot hij zijn ondankbare taak heeft verricht. Nu de kwestie Algerije tot een einde is gebracht, blijven er voor Frankrijk na tuurlijk wel andere problemen, doch geen die het volk zo aanspreekt als met de oorlog in Algerije het geval was. Over de Europese politiek breekt de gemiddelde Fransman zich evenmin het hoofd als de gemiddelde Nederlander dat doet en hetzelfde geldt ten aan zien van de verdediging van west- Europa tegen het communisme en de bedreigingen van de sowjet-unie. Dit is het moment waarop de politieke partijen hebben gewacht. Nu durven zij zich weer te gaan roeren. Zij kunnen dat niet anders doen dan door een mo tie van wantrouwen in te dienen tegen de regering. Reeds vroeger is dat ge probeerd, maar toen behaalde zo'n mo tie geen voldoende meerderheid omdat niemand kans zag een andere regering te vormen tegen de zin van de inmid- Kijk maar naar de televisie, Neus maar even in de krant, Altijd beelden, altijd foto's Van het soortMan geeft man hand Denk niet aan gewone mannen Die voor ons vereeuwigd zijn, Meestal grote hoge pieten, Al is hun figuur soms klein. Een miljoen van zulke handen Worden er geschud per dag, Daaruit zou je concluderen Dat de één de ander mag. Niks hoor, dat kunt u vergeten, Tot een handdruk gauw bereid, Wordt die daad een gepolijste Actie van schijnheiligheid. Heel vaak wordt ,,de vijf" gegeven Aan een zo doortrapte man, Dat men hem van alles toewenst En zijn bloed wel drinken kan. Vrouwen zijn een beetje anders, Misschien meer onhandelbaar, Niet zo scheutig met hun handjes, Zij taxeren eerst elkaar. Doch de heren van de schepping Blijven op dit punt meer héér, Ook al mogen ze dan denken Krijg voor mij het heen en weer. Zolang er nog wordt gehuicheld, Elegant of nonchalant, Zolang zien we alle dagen, Weer opnieuw Man Geeft Man Hand H.K.H. Prinses Beatrix heeft een bezoek gebracht aan het Instituut voor Sociale Studies in Den Haag. De Prinses temidden van de studenten, v.l.n.r. :mr P. Tinnimit uit Thailand; mevr. T. Onoe uit Japan en mej. L. Qureshi uit Pakistan. dels president geworden generaal De Gaulle en dus zorgden de afgevaardig den er toen angstig voor dat de motie geen voldoende stemmen behaalde. Nu echter durfde men dat wel weer te ris keren. De aanleiding was er inderdaad wel toe. Want president De Gaule heeft, met veronachtzaming van de indertijd door hem zelf ingediende grondwet, een referendum uitgeschreven om aan het volk te vragen of het een nieuwe president te zijner tijd zelf wil kiezen, inplaats van dit te laten doen door een uitgebreid kiescollege van politici en andere notabelen, zoals de grondwet dit voorschrijft. Hiermede wierp hij met voorbedachte i ade de knuppel in het hoenderhok. Deze eventuele grondwetsverandering buiten hen om konden de politieke par tijen natuulijk niet laten passeren, an ders hadden zij zich zelf buitenspel ge zet. De motie van wantrouwen tegen de regering, in feite tegen president De Gaulle, is met een meerderheid van veertig stemmen door het parlement aanvaard. Maar het referendum gaat door en op 28 oktober zal dus blijken of het Franse volk thans toch nog meer vertrouwen stelt in De Gaulle ofwel hem nu ook afvallig wordt en weer meer macht wil geven aan de politieke partijen. President De Gaulle heeft die uitspraak nu gewild. Overtuigd van zichzelf en zijn inzichten, wil hij weten of het volk hem ook de komende jaren nog de macht wil geven om Frankrijk op te heffen uit zijn inzinking. Ook hij zal de uitslag niet met zekerheid kunnen voor spellen, maar als een groot man wil hij weten waar hij aan toe is. Om zoiets Ic durven uitlokken, in reeds veran derde omstandigheden zo'n krachtme ting te willen aangaan, toont moed en vastberadenheid. CURSISTEN SLAAGDEN. Aan 13 dames en heren is woensdag avond in De Gouden Ploeg meegedeeld dat zij met succes de imkercursus ge volgd hadden welke gegeven is door de voorzitter van de Vereniging tot Be vordering van de Bijenteelt in Neder land, afdeling Soest, de heer G. H. Grijze. Het waren de dames M. M. Nieu- wenhuizen-de Jong en W. Hensen en de heren G. J. Evers, J. Steeman, S. G. Nieuwenhuizen, G. J. Battenberg, S. v. d. Braak, P. Ruizendaal, J. D. van Vugt, W. P. Roelofs, J. A. Nolte, A. M. van Maagdenberg en Mevr. A. S. v. Breukelen-Kok. De cursus omvatte 4 theorielessen van 2 uur, 12 praktijklessen van 2 uur en een eindles van 1 uur, en voor deze praktijklessen waren op de gemeente kwekerij in park Colenso 6 bijenvolken ter beschikking. Er werd gestart met 14 cursisten en 13 van hen volgden de cursus met succes. Toezicht op de cur sus had de heer J. van Aarst, assistent van de rijksbijenteeltconsulent, Ir. Mommers. De bijeenkomst werd geopend door de heer Grijze, die zijn vreugde uitsprak over de goede opkomst. Hij verwel komde in het bijzonder de heer J. J. v. d. Maal, voorzitter van de afdeling Baarn en de heer Van Aarst, die een causerie hield over de Aalster methode van bijen houden en hiervan een film vertoonde. De Aalster methode is ontworpen door Ir Mommers en in de praktijk gebracht door de heer Evers te Aalst. Men moet bij het toepassen van deze methode zeer kritisch te werk gaan. Als het hoofd volk gaat zwermen maakt men een kunstvolk door de koningin en een aan tal bijen in een korf of kast te zetten. Dit kunststuk kan men dan gebruiken om het hoofdvolk aan te vullen. De heer Van Aarst gaf bijzonderheden over het bijenjaar 1962. De resultaten waren in ons land nogal verschillend omdat het weer op sommige plaatsen heel slecht geweest is en op andere re delijk. De lindenoogst was goed, de opbrengst van witte klaver en heide heel matig, zodat de prijzen goed wa ren. VLEESVERKOOP. Zaterdagmorgen, 9 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats. „DE VRIJE VOGELS". Enige weken geleden werd in Soest de nieuwe W.S.V. ,,De vrije vogels" opge licht. De ver. is aangesloten bij de S.G.W.B. Zaterdag werd door de aspiranten een tocht gelopen in Baarn, bij de organi serende ver. „Doduk de Wit" en zondag liepen de junioren, onder leiding van Mevr. v. Mil de 15 km en wonnen hier bij met het minimale verschil van 1/10 punt op no. 3 de 4e prijs. Voor de nieuwe vereniging een aardig succes. GEVONDEN IN NATUURBAD. Wie in het natuurbad een herenpols horloge of een bril heeft laten liggen kan deze voorwerpen terugkrijgen bij het secretariaat van het bad, dat ge vestigd is in het raadhuis. KATERBAL. Na het grootse lustrumfeest van de Instuif R.K. Jong Soest heeft het be stuur besloten een „katerbal" te orga niseren. Dit wordt zondagavond in ge bouw St. Joseph gehouden. Op zondag 28 oktober zal een wijnfeest gehouden worden. DECLAMATIE VOOR 'T NUT. Mevr. Janny van Oogen zal woensdag in gebouw Credo voor de leden van 't Nut een voordrachtsavond verzorgen. Zij zal „Fatsoen" naar de novelle „Boule de Suif" van Guy de Maupas- sant brengen. Het verhaal beschrijft de vlucht van een aantal notabelen tij dens de oorlog van 1870 tussen Duits land en Frankrijk. Op 2 november zal Lode van Gent een Vlaamse kunst avond verzorgen. GESLAAGD. Voor het rijbewijs A of BE zijn ge slaagd de dames en heren J. de Weerd, D. Douwstra, P. G. Heij, II. van Schaik, J. Westerveld, H. Hogervorst, H. van Luyk en G. H. van Putten. Zij werden opgeleid door auto- en scooterrijschool ,,De Witte Pompen", Steenhoffstraat 25, alhier. S.E.C.-KAARTCOMPETITIE. Maandag wordt in hotel Bos en Duin de tweede ronde gespeeld van de S.E.C.klaverjascompetitie om de O. L. Zimmermanbeker. S.E.C. SPEELT VRIENDSCHAPPELIJK. Zondag wordt in Baarn de wedstrijd LimvioS.E.C. 2 gespeeld ter gelegen heid van de opening van een nieuw sportpark. De wedstrijd begint om 12 uur. MIDDAG VOOR BEJAARDEN. Vele bejaarden zijn woensdagmiddag de gast geweest van de bejaardenkring in Eltheto die daar door het Zilveren Kruiswerk tot stand kwam. De da mes die de gastvrouwen van de bejaar den waren droegen voor en de gooche laar monsieur Pierre heeft met ver bazingwekkende trucs voor ontspan ning gezorgd. VOORZIENINGEN VOOR SCHOLEN. Het college van B. en W. heeft de raad verzocht een krediet van 8000,ter beschikking te stellen ten behoeve van de De Savornin Lohmanschool. De bordstellingen van deze school zijn sterk verouderd en moeten vernieuwd wor den, de wasbakjes zijn te klein, zodat er nieuwe voor moeten komen, er zijn zonweringsgordijnen nodig en leermid delen voor 2 leerlingen. Bij de v. d. Huchtschool is een nieuw hekwerk nodig en hiervoor heeft de college van B. en W. 145,krediet gevraagd. SOESTER SUCCESSEN BIJ. .WERELDKAMPIOENSCHAPPEN DAMESKAPPEN. Onze plaatsgenote Mej. M. Rademaker nam vorige week met een team deel aan de wereldkampioenschappen Da- meskappen te Amsterdam. In dit uiterst selecte gezelschap van haarkunste- naars plaatste dit team zich vijfde, ter wijl mej. Rademaker de best geplaatste Nederlandse deelneemster was. Als gevolg van dit mooie succes werd mej. Rademaker door de Ned. Kappers Bond uitgezonden naar Parijs, om deel te nemen aan twee grote internationale wedstrijden, waaraan zeer vele promi nente vakmensen deelnamen, die ook in Amsterdam aanwezig waren. In de strijd om de Gulden Roos be haalde mej. Rademaker de vierde plaats, terwijl zij in de strijd om de Internationale Prijs van Parijs op de vijfde prijs beslag wist te leggen. HANDBALPROGRAMMA. Voor zondag zijn de volgende handbal wedstrijden vastgesteld Dames B.D.C. 1Olympia, 2 uur. B.D.C. 2—A.A.V., 4 uur. L.V.V.—B.D.C.-jun. 1, 12 uur. Sport Vereent 2B.D.C.-jun. 2, 12 uur. Heren B.D.C. 1Laren 2, 12.50 uur. B.D.C. 2S.D.O., 2.50 uur. B.D.C.-asp.,Achilles 2, 12 uur. ONDERWIJZER IN VASTE DIENST. Sinds 16 oktober 1961 is de heer C. Holleman als tijdelijke leerkracht ver bonden aan de openbare school voor lager onderwijs aan de Beetzlaan. Daar de heer Holleman nog niet eerder bij het onderwijs werkzaam was werd tot deze benoeming in tijdelijke dienst be sloten. Op voorstel van het betrokken school hoofd en na overleg met de inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Amersfoort heeft het college van B. en W. de gemeenteraad voorgesteld de heer Holleman in vaste dienst te be noemen. VOORZIENINGEN VOOR CHR. V.G.L.O. Het leerplan van de chr.v.g.l.o. aan de Ir. Menkolaan is gewijzigd. Er wordt thans meer aandacht besteed aan het lager administratief en economisch on derwijs. Ondermeer zal de school voor taan opleiden voor het Sleutel- en Klimroosdiploma, het diploma Practi- sche Algemene Vorming en voor het I.V.I.O.-Unit Stelsel. Daarmee is de v.g.l.o. van Braamhage een Brugschool geworden. Voor de wijziging is een be drag van 1500,nodig en het colle ge van B. en W. heeft de raad voor gesteld een krediet ter beschikking te stellen. WEDEROPBOUWWET. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend dat zij voornemens zijn cm aan a. D. Ch. Stam, Middelwijkstraat 68, De procureur-generaal bij het gerechts hof te Amsterdam en de officier van justitie in de hoofdstad zijn geen klei ne jongens, dus het is heel begrijpelijk dat mensen uit de publiciteitswereld bij deze heren op bezoek gingen met de vraag of er niets te doen is aan de aan randingen, die de laatste tijd schering en inslag zijn. Er werden natuurlijk vele belangrijke dingen gezegd en het belangrijkste was wel dat Amsterdam veilig is voor de burger die zich „goed gedraagt". Dat weten we dus alweer. Het meisje dat enkele weken geleden op klaarlichte dag een huis binnen ge sleurd werd en daar mishandeld werd, had zich dus blijkbaar niet „goed ge dragen". Deze twee autoriteiten vinden het blijk baar gewoon dat je in een deel van Amsterdam gevaar loopt. Dat is het deel waar de mensen komen die zich niet „goed gedragen". Laten we maar aannemen dat de Zeedijk hiervan het centrum is. Procureur-generaal en officier van jus titie leggen zich dus blijkbaar neer bij het feit dat de man die zich op of rond deze Zeedijk vermaken wil gevaar loopt en dat het meisje met wat te veel nieuwsgierigheid daar 'n naar lot tege moet gaat. Die man en dat meisje ge dragen zich volgens deze heren niet „goed" en het is dus zo'n beetje hun eigen schuld als ze het slachtoffer wor den van onverlaten. Dan hadden ze maar op het Damrak moeten blijven. Dit is natuurlijk wel een heel prettige redenering. Als je in een bepaalde buurt komt dan moet je er rekening mee houden dat je tegen de grond ge timmerd wordt wanneer je een man bent en dat je als vrouw de kans loopt aangerand te worden. Daarmee wordt bij voorbaat vastgesteld dat het zo'n beetje je eigen schuld is. Noch de procureur-generaal noch de officier van justitie hebben gezegd dat het tijd wordt die buurt uit te zwave len en dat desnoods met het leger te doen. En dat alle ongure elementen li- nea recta naar Veenhuizen moeten. KANTMAN. Soest, op zijn daartoe gedaan verzoek cp grond van het bepaalde in artikel 20 van de Wederopbouwwet vergun ning te verlenen voor het bouwen van een landhuis op het perceel, gelegen aan de Bilderdijklaan, kadastraal be kend gemeente Soest, sectie C, nummer 3051 ged. zulks in afwijking van het uitbreidingsplan Soest-Zuid. b. T. Verwey, Van Lenneplaan 74, Soest op zijn daartoe gedaan verzoek op grond van het bepaalde in artikel 20 van de Wederopbouwwet vergunning te verlenen voor het bouwen van een woonhuis met garage óp het perceel, gelegen aan de Insingerstraat, kada straal bekend gemeente Soest, sectie G. nummer 4926 zulks in afwijking van het uitbreidingsplan in hoofdzaak. Alvorens een definitieve beslissing te nemen stellen zij belanghebbenden in de gelegenheid om binnen een termijn van één week na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele be zwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaanvrage betrekking hebbende stukken liggen gedurende die zelfde termijn ter gemeentesecretarie ter inzage. Soest, 12 oktober 1962. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinderwet, ter algemene kennis, dat ter gemeente secretarie van Soest ter inzage zijn ge legd verzoeken met bijlagen van a. de heer A. Palte, Industrieweg 21, te Soest, om vergunning tot het oprich ten, in werking brengen en in werking houden van een constructiewerkplaats en machinefabriek, op het perceel 2e Weteringpad 9, kadastraal bekend ge meente Soest, sectie G, nr. 4538 Ged. b. Optisch Technische Industrie Arco, Belvédèreweg 4, te Soest, om vergun ning tot het uitbreiden en wijzigen van een inrichting bestemd voor het ver vaardigen van optisch technische arti kelen, in het perceel Belvédèreweg 4, kadastraal bekend gemeente Soest, sec tie Gj nr. 4622. Gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk be zwaren tegen het verlenen der vergun ningen in te brengen bij het gemeente bestuur. Bovendien zullen op dinsdag, 30 oktober a.s., des voormiddags, resp. te 10.30 en 11.00 uur, in het gemeentehuis open bare zittingen worden gehouden, alwaar mondeling bezwaren tegen de inwilli ging van deze verzoeken kunnen wor den ingebracht. Soest, 12 oktober 1962.

Soester Courant | 1962 | | pagina 1