f I SOESTER COURANT Nieuw opstekende prijzen en loonstorm. J. HOPPENBROUWERS Jaar van intensief wetenschappelijk onderzoek. WASSERIJ GELRIA EDE op koopjes VIERDE BLAD muuw sn deze krant wil men niet» missen, geen letter VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 12 OKTOBER 1962. Nadat wij geruime tijd rust hebben ge kend aan het prijzenfront en ook de lonen zich langs lijnen van geleidelijk heid naar boven bewogen schijnt er thans weer een tijd van stormachtige loon- en prijsstijging voor de deur te staan. Voor Nederland lijkt het erop alsof de agrarische samenwerking in E.E.G.-verband de doorslag heeft gege- geven. Ook andere landen maken zich op het samenspel tussen lonen en prij zen in opwaartse richting te herzien. De wijzigingen in de Britse regering zijn deels bedoeld om aan het impopulaire loonstop-bewind van de conservatieven een eind te maken. De nieuwe bewinds lieden zullen een soepeler salarisbeleid voeren en deskundigen hebben al bere kend dat een looonstijging van onge veer 5 »/o in Engeland aanstaande is. Terloops mogen wij in dit verband ook de protesten van de Belgische boeren neemen. Al hun eisen zullen niet inge willigd worden maar het is zeker dat het prijzenschema voor landbouw en zuivelproducten bij onze zuiderburen onhoudbaar is. Dit "heeft onmiddelijk konsekwenties voor de Belgische lonen. Wervelende spiraal. De snel klimmende loonspiraal treedt in west-Duitsland het sterkste aan de dag. Hier stegen in twee jaar tijds de lonen met liefst 25 °/o terwijl bijvoor beeld de V.S. zich tot nog geen 5 °/o wisten te beperken. Een duidelijker beeld geven nog de arbeidskosten per eenheid geproduceerd produkt. West-Duitsland verhoogde deze kosten in twee jaar met ruim 12 °/o. Reeds een ander maal hebben Westduitse ecoonomen gewezen op de &CM0URI®; De ideale dracht voor de vrije tijd. HANDSCHOENEN waarmee U voor de dag kunt komen. Ruig-warme HERENSHAWLS. Tinten en dessins naar ieders smaak. VAN WEEDESTRAAT 80 SOESTDIJK TELEFOON 2670 noodzaak tot beperking, maar men heeft de beweging niet kunnen stuiten. Merkwaardig is, dat ondanks deze be weging de Deutsche Bundesbank in haar maandoverzicht er op wijst dat een lichtpunt voor de Westduitse eco nomie is gelegen in de voortdurende stijgende consumptieve vraag, die ge steund wordt door volledige werkge legenheid en te verwachten hogere lo nen op lange termijn. Teken aan de wand. Het beeld in de bondsrepubliek is voor ons land zeer belangrijk omdat onze meer en meer industrieel gerichte eco nomie zich sterk spiegelt aan het Duit se voorbeeld. Naast west-Duitsland was Nederland in de afgelopen twee jaar het enige land dat zijn arbeidskosten per geproduceerd produkt met meer dan 10 zag stijgen. De vrije zaterdag is hierop van invloed geweest. Hoe dan ook, dit proces speelde zich af voordat de nu opnieuw in gang gezette prijs verhogingen hun invloed deden gelden. De in werking getreden agrarische be palingen van de E.E.G. hebben een nieuwe periode ingeluid. Wij weten dat het brood en alle meelprodukten in ons land duurder zullen worden. Al dan niet door klimatologische invloeden zijn ook de prijzen van fruit tot heden aanzienlijk hoger geweest dan verleden jaar. De prijsverlaging van schoenen, kleding, auto's, banden en enige andere produk- ten vormen hiertegen een onvoldoende tegenwicht. Er zijn immers meer teke nen aan de wand. Die stabiele prijzen. Met ingang van 1 september is de nieu we huurverhoging ingegaan. Of zij noodzakelijk is of niet kunnen wij op dit moment in het midden laten, maar zij zal niet nalaten mee te werken aan het opstuwen van de lonen. Eveneens per 1 september zijn de goederenta rieven van de N.S. met niet minder dan 40 omhoog gegaan. Reeds is men in gesprek over het verhogen van de ta rieven voor het personenvervoer. On dertussen zijn de prijzen van olie, ben zine en petroleum weer iets opge schroefd. Bij dit alles heet minister De Pous nog wel eens verdediger van een stabiel prijsniveau Het indexcijfer voor de voedingsmid delen is in mei j.1. opgelopen tot 134 bij een gemiddelde van 117 voor het ge hele jaar 1961. Aanvankelijk waren daar de hoge aardappelprijzen debet aan, later was het fruit de schuldige en straks zeker de meelprodukten. Zelfs een land als Zwitserland ontkomt met aan deze algemeen stijgende be weging. Daar klaagt men ook over de snel stijgende kosten van levensonder houd. Wie er deze zomer zijn vakantie doorgebracht heeft zal het aan den lij ve hebben ondervonden. Op het keerpunt. Naar onze mening moet de nieuw-op- stekende loon- en prijzenstroom worden geweten aan de dreigende depressie in de westelijke landen. De V-S. kwakke len al enige jaren met de gezondheid van hun economie. In west-Europa schijnt men zich ten deze op een keer punt te bevinden. Het mag als zeker worden aangenomen dat de regeringen van de in het westen verbonden landen tot elke prijs willen voorkomen dat de produktie stagnatie ondervindt door re- i cessie en massa-ontslag. Dit zou im mers de produktie in die landen in het nadeel brengen tegenover het econo misch blok achter het ijzeren gordijn. En wij mogen nimmer uit het oog ver liezen dat de strijd tussen de kapita listische en de collectivistische wereld aan het economisch front beslist zal worden. In het verleden is de stabiliteit van het economisch leven en zeker de expansie daarvan meermalen in gevaar gebracht door het streven naar monetair even wicht en handhaving van de geldswaar de. Dit wordt sinds het einde van de jongste wereldoorlog onaanvaardbaar geacht en sindsdien is de waarde van elke munt opgeofferd aan de produkti- viteit. Een gelukkige gedachte Beslist niet wanneer wij denken aan de duizenden die door de geldswaardedaling worden getroffen. In Nederland is dat tenmin ste 10 van de bevolking. Economische deskundigen zijn al jaren bezig een synthese te zoeken tussen stabiliteit in de ontwikkeling van het economisch leven en een zelfde stabiliteit in de waarde van het geld. De jongste ont wikkeling in lonen en prijzen wijst er op dat het goede samenspel tussen eco nomische verschijnselen nog niet is ge vonden. In de naaste toekomst zullen wij als enkelingen dus vergeefs blijven zoeken naar een zeker evenwicht tus sen banksaldo in guldens en eigen domsillusies. BOUW VAN WONINGWETWONINGEN. Voor de bouw van 42 woningwetwonin- een aan de Rubenslaan kan door de ge meente een aanvraag om een bijdrage uit 's rijks kas ingediend worden. De woningen zullen in twee blokken ge bouwd worden. Elk blok zal 21 wonin gen in drie woonlagen bevatten. Per blok worden 7 garages gebouwd. Er komen woningen mer s sraapiramers, bestemd voor 7 personen en woningen met 2 slaapkamers bestemd voor 4 personen. Er komen 30 woningen van het eerste type en 12 van het tweede. De totale stichtingskosten bedragen 872.327,60 136.269,voor de grond, 604.840,25 voor de bouw, 11.250,35 voor extra voorzieningen, 69.993, voor de centrale verwarming, 4075,- voor een centraal antennesysteem en 45.900,voor garages. Met de N.V. Verwelius te Huizen is overeenstemming bereikt over de bouw som, die met garages extra voorzienin gen en centraal antennesysteem 630.979,53 zal bedragen. De huren van deze huizen variëren van 18,40 tot 21,25 per week. In de hu ren zijn niet begrepen een vergoeding in de variabele lasten van de centrale verwarming, een vergoeding voor an dere centrale voorzieningen en het schoonhouden en de verlichting van het trappenhuis. Het college van B. en W. heeft de raad verzocht te besluiten tot het onder hands aanbesteden van de bouw. REMBRANDT EN DE BIJBEL. De heer E. de Kuiper uit Bilthoven heeft woensdagavond een causerie met dia's over het onderwerp „Rembrandt en de Bijbel" gehouden. Vooraf hield de presidente, mevr. G. Muurling, een meditatie naar aanleiding van een Bij beltekst. In zijn inleiding wees de heer De Kui per op de grote betekenis die de Bijbel in het leven van Rembrandt gehad heeft. Als hij de titel van deze causerie had moeten kiezen dan zou deze onge twijfeld „De Bijbel en Rembrandt" ge worden zijn. Be moeder van Rembrandt heeft deze belangstelling en liefde voor de Bijbel in het leven van haar grote zoon ge bracht. Als jongen hoorde hij haar de verhalen uit het Oude en Nieuwe Tes tament vertellen en dit is van invloed geweest op zijn gehele leven, waarin vreugde en geluk, maar ook veel ver driet voorkwam. Het was de bedoeling dat Rembrandt zrou gaan otudcren, maar ale etudent had hij weinig succes omdat tekenen en schilderen zijn leven beheersten. Zijn vader voelde er weinig voor, maar gaf tenslotte toe, toen kenners beweerden dat zijn zoon een groot talent voor de childerkunst had. Aanvankelijk werkte Rembrandt in Leiden, maar zijn grote RECHTEN HUURDER. Is een huur der verplicht om de eigenaar binnen te laten vraagt N. E. Antwoord De huurder hoeft de eige naar niet elk ogenblik binnen te la ten, want hij heeft recht op een „on gestoord woongenot". Maar als hij de eigenaar niet op redelijke wijze tege moet komt bij nodige inspecties enz., dan handelt de huurder onredelijk en niet als een goed huurder. Beide partijen moeten dus de redelijkheid in acht weten te nemen. BRENGEN OF HALEN Is huur een breng- of een haalschuld schrijft M. Antwoord Huur is een z.g. brengschuld en dus bent u verplicht voor het afdra gen van de huur te zorgen. W00' A "«O DOMINEE KROP. Was het dominee Krop die het Russische communisme zo verdacht maakte, informeert P. O., met verhalen over geslachte kinde ren Antwoord Inderdaad heeft dominee Krop op krachtige wijze het Russisch communisme bestreden en ook niet ge schroomd allerlei afschuwelijke prak tijken uit de eerste jaren na de revolu tie te noemen. Hij kon dit doen, omdat hij in kontakt stond met vele vluchte lingen. Een absurd voorbeeld als door u genoemd kan door dr Krop niet ge geven zijn. Hier haalt men de dingen door elkaar. U zoudt het eventueel nog nader kunnen informeren bij de zoon van dr Krop, ds M. A. Krop, studenten predikant te Groningen, Kransweg 53. kunstwerken ontstonden in Amsterdam. Daaronder zijn vele Bijbelse taferelen. In de hoofdstad ontmoette hij Saskia van Uylenburgh met wie hij in Jacoba Parochie trouwde. Twee meisjes en twee jongens uit dit huwelijk zijn jong gestorven. Saskia's fortuin stelde Rembrandt in staat zonder zorgen te leven. Na haar dood kwamen deze zorgen echter toch, want Rembrandt kon wel veel geld verdienen, maar hij kon het niet bijeen houden en dit leidde tot zijn faillise- ment. Zeer veel Bijbelse taferelen werden ge vonden in de nalatenschap van Rem brandt, die in 1669 stierf. Als hij een thema uit de Bijbel gekozen had^dan kwam hij daarop steeds weer terug. Zo heeft hij de aanbidding van de her ders wel tachtig maal getekend, ge schilderd en geëtst. Talloze malen beeld de hij de heilige familie uit en altijd volledig, in tegenstelling tot de Itali anen, wier voorkeur uitging naar af beeldingen van Maria en Jezus. Aan de hand van vele dia's gaf de heer De Kuiper inzicht in het leven van onze grootste schilder en in het bijzonder in zijn geloofsleven. RIT VAN S.B.C. Dinsdagavond organiseerde de Soester Bromfiets Club een rit van 35 km met start en finish bij hotel Bos en Duin. Er namen 20 bromfietsers deel. Het parcours was uitgezet door de heer v. d. Èro'ek. De uitslag was 1. J. v. d. Bank, 24 strafpunten 2. J. Bos, 71 J. Dammers, 72 4. A. Luschen, 104. De prijzen werden door voorzitter A. Luschen uitgereikt. Hij deelde mee dat op 28 oktober de jaarlijkse snertrit ge houden zal worden. ptl ^ooR aanbied/N^ Ze is er dan ook als de kippen bij. De winkelier weel dal Hij weet ook, dat door middel van een advertentie in het plaatselijk nieuwsblad zijn speciale aanbiedingen onder de ogen van alle huisvrouwen in de streek komen. Dat is de kracht van deze krant Adverteren daarin moet wel rijpe vruchten afwerpen. Publlkatlo van do Noderlandscho Ni«uw*biad£*tt De Verenigde Staten treffen voorbe reidingen om in samenwerking met 35 landen van juli 1964 tot juli 1965 tij dens het „International Quiet Sun Year", (I.Q.S.Y.) op grote schaal ver schillende onderzoekingen te doen het betekent een voortzetting van het In ternationale Geofysisch Jaar (juli 1957 - december 1958). Terwijl het I.G.Y. viel tijdens een maximum van zonnevlek ken, zal 1964-'65 een minimum van zonnevlekken te zien geven. Zonnevlekken zijn een afspiegeling van storingen op het zonneoppervlak, die in de kijker als donkere gebieden op de zon verschijnen zij hebben soms een diameter van 100.000 km. Deze zon nevlekken verwekken sterke magneti sche velden en beïnvloeden o.a. de elek tronische communicatie op aarde. De ruimtewetenschap zal een veel be langrijker rol spelen dan tijdens het Internationale Geofysisch Jaar. Er zul len een groot aantal van instrumenten vcorziene satellieten, ruimtesonden, in terplanetaire en andere ruimtevaartui gen door N.A.S.A. worden gelanceerd. Door middel van grote ballonnen zul len telescopen en andere instrumenten ver boven het aardoppervlak worden gebracht. Voorts zullen waarnemingen worden verricht betreffende de bo venste luchtlagen, de betrekkingen tus sen zon en aarde, aurora en hemel lichten, komische stralen, aardmagne tisme en fysica van de ionosfeer. De Amerikaanse Academie van We tenschappen treedt op als coördinerend orgaan van de activiteiten van N.A.S.A., het Weerbureau, het Normalisatiebu reau, de Kust- en Geodetische Dienst en tal van andere Amerikaanse bureaus en universiteiten. Het op grote hoogte in de Rocky Mountains, Colorado, gelegen observa torium zal tijdens het I.Q.S.Y. een wereldcentrum zijn voor het verstrek ken van gegevens m.b.t. de zonne-ac- hviteit. Door N.A.S.A. worden reeds al lerlei wetenschappelijke instrumenten in gereedheid gebracht voor het verza melen van gegevens. Een van de groot ste combinaties van instrumenten is reeds op 7 maart van dit jaar gelan ceerd in de satelliet O.S.O., die in to taal 198 kg weegt. Een verbeterde O.S.O. zal binnenkort worden gelan ceerd met een gammastraaltelescoop en instrumenten ter waarneming van het zodiakaal licht. In 1963 zullen nog enkele andere ruim te-observatoria worden gelanceerd het „excentrisch geophysisch observatori um", aldus genoemd naar de excen trische baan die hij beschrijft en de het over de beide polen een baan be schrijvende „geophysisch observatori um". Elk van deze satellieten zal in tussen de 20 en 50 instrumenten mee voeren. In 1964-'65 zullen door N.A.S.A. astronomische satellieten worden ge lanceerd. Zeer binnenkort zal N.A.S.A. een Echo ballon met een doorsnede van 40 meter, voorzien van wetenschappelijke instru menten, in een baan brengen. Later te lanceren Mariner-ruimtevaartuigen (in 1963 naar Mars en in 1964 naar Venus) worden voorzien van instrumenten voor waarnemingen van ruimte-deel tjes en meting van magnetische velden. Door verschillende soorten raketten zullen instrumenten hoog in de atmos feer worden gebracht voor meting van stromingen in de bovenste luchtlagen. Met enkele daarvan zullen hoeveelheden smalle strookjes metaalfolie op grote hoogten worden uitgestoten thermo meters zullen per parachute worden neergelaten voor meting van de tem peraturen op verschillende hoogte. Geleerden zijn voornemens op uiteen lopende plaatsen ter wereld met vaste brandstof aangedreven raketten op te stellen, die op korte termijn kunnen worden afgevuurd voor het verzame len van bepaalde gegevens. Evenals tijdens het Internationale Ge ophysisch Jaar zullen een groot aantal buitenlandse geleerden met hun Ame rikaanse collega's samenwerken aan boord van schepen en in het Zuid poolgebied.

Soester Courant | 1962 | | pagina 5