ASPRO MARCHAL - HAARMODE Installatie ondernemingsraad van Dalco. mfae fixus. Meningen van lezers. Nederland moet meer toeristen trekken. Firma G. van de Pol D. ENGEL De Brit en zijn treinen. TWEEDE BLAD neem 'ASPRO' 'Aspro' bevat alles om u snel van uw pijn af te hel pen. Veilig en «verantwoord. Neem 2 'ASPRO'5 -en Ct rfentttfeet fit/ Loodgieters werkzaamheden. Kan hoge bloeddruk worden voorkomen 75 75 UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool LADDERVRIJE NYLONS 2,95 En 1O00+E gevaSSen helpt PU IR ©L VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 12 OKTOBER 1962. Het toerisme is voor de Nederlandse economie van groot belang. Verwacht wordt, dat zowel Nederlandse als bui tenlandse toeristen in 1970 hun uitgaven zullen verdubbelen tot het jaarlijks ka pitaal van twee miljard gulden. Maar er zal nog heel wat moeten gebeuren wil ons land een dergelijke groei van het vreemdelingenverkeer kunnen opvangen De staatssecretaris van economische za ken, drs F. J. W. Gijzeis, heeft nu in een tweede Toeristennota aan de Twee de Kamer een boekje open gedaan over wat er allemaal gedaan zal moeten worden. De toeristische accomodaties zullen moeten worden verbeterd, de pro paganda uitgebreid en het toerisme zelf zal beter gespreid moeten worden, zowel in de tijd als in de ruimte. mmm SCHRIKSLAAN 19 SOESTDIJK TELEFOON 3990 Terecht stelt de bewindsman voorop in zijn nota, dat de bevordering van het toerisme primair een aangelegenheid is van het particulier initiatief. Toch wil de overheid niet helemaal bewegingloos blijven toezien. Het rijk zal de subsi dies voor uitbreiding van de accomo- datie, in de nota heet het de „toeristi sche infrastructuur", verhogen tot vier miljoen gulden. Verder zal op kosten van de staat het toerisme wetenschap pelijk worden onderzocht, iets waaraan in andere landen al geruime tijd wordt gewerkt, maar waarbij Nederland tot nu toe achteraan heeft gelopen. De over heidssubsidies aan de Algemene Neder landse Vereniging voor Vreemdelingen verkeer (A.N.V.V.), de organisatie, die voor de propaganda in het buitenland zorgt, zal meer dan verdubbeld worden. Daarnaast is een gemakkelijke regeling opgesteld voor kredietverlening bij nieuw bouw, uitbreiding en restauratie van ho tels. Nieuwe eentra. Nog teveel concentreert zich het toe ristenwereldje op een te klein stukje Nederland. De vakantiespreiding - waar bij dan wordt gedacht aan de spreiding in die tijd - is dit jaar helaas volkomen mislukt. Onderminister Gijzeis hoopt, dat het met de spreiding in de ruimte wat beter zal gaan. Te sterke concen tratie heeft grote nadelen. De gecon centreerde vraag zorgt voor een plaat selijke en regionale druk op de prijzen, niet alleen op die van toe ristische consumptiegoederen, maar ook op die van de produktiefaktoren. De stij ging van de grondprijzen is daar een voorbeeld van. De vele kleine en grote moeilijkheden, welke zich bij overbe zetting voordoen, hebben, aldus de be windsman, een anti-propagandistische uitwerking. Toch zijn er nog gebieden te over, waar het toerisme een toevlucht kan zoeken. Men kan ons land daarvoor globaal in delen in drie toeristische zones. In de eerste plaats de kust, met het aanslui tende duingebied. Dan de watersport gebieden, welke zich vanaf Zeeland over de Zuidhollandse en Utrechtse meren en randmeren van de IJsselmeerpolders via de kop van Overijssel uitstrekken tot het Noord-Oosten van Friesland. Tenslotte de bos-, hei- en zandgebieden van oos telijk en zuidelijk Nederland, welke vrij wel onafgebroken van noord naar zuid doorlopen, met hier en daar uitlopers in westelijke richting. In al deze zones is plaats voor uitbreiding en stichting van nieuwe centra. Dit is vooral be langrijk doordat de weinig bezochte ge bieden, welke wel over de mogelijkheden beschikken, de wisselwerking tussen toe ristische accomodatie en toeristische vraag missen en daarmede een inkomens factor van relatief groot belang. Nauwkeurige planning. De hulp van het rijk aan de toeristische infrastructuur heeft zich tot nu toe be perkt tot de zogenaamde probleemge bieden. Principe hierbij was het toeris tisch beleid dienstbaar te maken aan het algemene regionale beleid ten be hoeve van de minder ontwikkelde ge bieden. Deze geografische beperking zal volgens staatssecretaris Gijzeis niet meer kunnen worden toegepast, gezien de ontwikke ling van het toerisme en de problematiek van de ruimtelijke spreiding. De over heid zal nu ook in bepaalde gevallen buiten de probleemgebieden subsidies I gaan geven. Daarbij legt de bewindsman er nog eens de nadruk op, dat niet alleen landelijk, maar ook regionaal een zorgvuldige plan ning noodzakelijk is. De voorwaarden voor toeristische ontwikkeling zijn zo afhankelijk van elkaar, dat ieder ge bied als een geheel moet worden be schouwd, willen de steunmaatregelen het gewenste effect hebben. Groot is daarbij de verantwoordelijkheid voor provinciale en gemeentelijke organen. fr. hotel Van de Brink is door de direc teur van DALCO, de Nederlandse Foto grafische Industrie te Soestduinen, de heer R. Baumal, de ondernemingsraad van dit bedrijf geïnstalleerd. De heer Baumal is voorzitter van deze raad, die bestaat uit de dames P. A. J. Schmidt-van Meel en J. Jansen en de heren S. D. Domeijer, F. A. Hilhorst, A. H. Kas, P. F. C. Colenbrander, Ir. J. R. Kuyper, A. van Essen en E. P. M. van Noort. Bij deze installatie waren namens het N.V.V. de heer G. Uit de Bosch, na mens het K.A.B. de heer B. Heijnis en aamens het C.N.V. de heer M. Smit aanwezig. De heer Baumal wees erop dat de wet op de Ondernemingsraden reeds op 7 juni 1950 van kracht geworden is. De ze wet schrijft voor dat bedrijven met 25 of meer werknemers een onderne mingsraad moeten hebben. Dat de directie van DALCO eerst nu tot het installeren van een ondernemings raad gekomen is betekent echter niet dat het grote belang van een overleg orgaan binnen de onderneming niet wordt ingezien. Reeds in 1955 werd al overleg gepleegd met een kern uit het personeel. Deze kern heeft goed en nuttig werk gedaan, maar beantwoord de toch niet volledig aan zijn doel om dat in dit overlegorgaan niet alle groe peringen van het personeel vertegen woordigd waren. Om die reden is het vorig jaar een begin gemaakt met de voorbereidingen voor het instellen van een ondernemingsraad. Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw van de raad is. De heer Uit den Bosch sprak de wens uit dat deze samenwer king vruchtbaar zal zijn. Van de direc teur, als voorzitter van de raad zal dit tact vereisen, maar ook van de leden. Er moet voor gewaakt worden dat door de werkzaamheden van de raad het gezag van het leidinggevend personeel met aangetast wordt en dat zij niet op een plaats geschoven worden die niet meer aanvaardbaar is. Moeilijkheden dienen in de vergaderingen van de raad behandeld te worden en niet daarbui ten. Het personeel heeft recht op voor lichting en dient op de hoogte gehou den te worden van hetgeen in de raad besproken, besloten, of eventueel niet besloten is. Daarop hebben de perso neelsleden recht omdat zij het zijn die de raad gekozen hebben. De heer Uit de Bosch sprak de ver wachting uit dat dc DALCO-onderne- mingrsraad zo zal functioneren dat alle partijen er profijt van zullen trekken. Ook bracht hij dank aan de leden van de kern die geen deel uitmaken van de ondernemingsraad. Namens de leden van de ondernemings raad voerde de heer E. P. M. van Noort het woord. Hij sprak de wens uit dat door deze raad de samenwerking tus sen directie en werknemers nog hech ter zal kunnen worden. De raad moet trachten het net zo goed te doen als de voormalige kern, of misschien nog be ter. De heer Van Noort bracht dank aan de leden van de voormalige kern, aan wie de leden van de ondernemings raad een voorbeeld zullen nemen en beloofde dat de leden van de raad hun beste krachten zullen geven in het be lang van het bedrijf en het personeel. OEFENING ROODE KRUIS-COLONNE. Zaterdagmiddag, om 3 uur, zal de Soes- ler Roode Kruis-colonne een grote oefe ning houden op de Wieksloterweg bij de spoorwegovergang in de lijn Soest- Den Dolder. Op donderdag 18 oktober zal dokter Rip afscheid nemen als hoofd van de colonne en dokter IJff zal in die functie geïnstalleerd worden. Er zal tevens aan dacht geschonken worden aan enige jubilea. BIOSCOOPPROGRAMMA. .Terreur van de straat" heet de film die van heden tot en met zondag in het City-theater draait. Burt Lancaster vervult de hoofdrol. Wie deze film gezien heeft die zal de indruk hebben dat 't met onze nozems nog wel meevalt, want wat de jon gelui in deze film presteren is wel heel erg. Zij terroriseren een wereldstad, vinden moord de gewoonste zaak van ie wereld en een stiletto is een heel jewoon wapen voor de jeugdige boe zen in deze film, die met Burt Lancas- er als officier van justitie te maken nijgen. Zondagmiddag „Spionnagecomplot Hong- :ong", waarin een zanger agent van de \merikaanse geheime dienst is. Hij leeft de zware opdracht de ontvoerde :oon van een Oosterse vorst terug te lalen. Natuurlijk lukt dit, maar pas na 'eel veel moeilijkheden en spanning. De danseres en de vampier" draait •an maandag tot en met woensdag. Het 'erhaal speelt zich af in een zeer afge- egen streek in Italië. Daar wordt een neisje door een vampier vermoord. Jat is althans de mening van de boere- levolking, terwijl een arts beweert dat e aan 'n hartverlamming gestorven is. 2i gebeuren allerlei vreemde en grie zelige dingen en de ontknoping is de moeite waard. In de donderdagcyclus „De levensro man van Richard Tauber" met Rudolf Schock in de hoofdrol. Men krijgt in deze film veel melodieën van Frans Lehar te horen. VOETBALPROGRAMMA. Zondag P.V.C. 1—B.D.C. 1, 12 uur. S.D.O. 2—B.D.C. 2, 12 uur. A.P.W.C. 4—B.D.C. 5, 12 uur. B.D.C. 7B.D.C. 6, 12 uur. Zaterdag Cobu Boys 3—V.V.Z. 3, 3.45 uur. S.E.C. aH.V.C. a, 4 uur. A'foortse Boys hS.E.C. b, 2.45 uur. Quick dS.E.C. c, 2.45 uur. S.E.C. d—H.V.C. h, 2.45 uur. Spakenburg AB.D.C. A, 4 uur. B.D.C. BAmsvorde B, 4 uur. B.D.C. bA.P.W.C. a, 4 uur. B.D.C. cHamersveld d, 2.45 uur. B.D.C. dB.D.C. ee, 2.45 uur. Pupillen S.E.C. 1—C.J.V.V. 1, 2 uur. Quick 2S.E.C. 2, 2 uur. C.J.V.V. 2B.D.C. 2, 2 uur. Hamersveld 2B.D.C. 3, 2 uur. Een speciale commissie van de Wereld gezondheidsorganisatie heeft onlangs een uitgebreid onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid om de zo gevreesde gevolgen van te hoge bloeddruk te voorkomen. Het is n.1. gebleken, dat mensen met een te hoge bloeddruk, die vaak door vetzucht wordt veroorzaakt, meer kans lopen een ernstige hartziekte (hartin farct of ook wel „hartberoerte" ge noemd) te krijgen dan mensen met een normale bloeddruk. De negen leden van deze raad zijn door het personeel gekozen en bij de verkie zingen is het soms wel eens warm toe gegaan. Hieruit blijkt dat het perso neel het werkelijk belangrijk vindt wie zijn vertegenwoordigers zijn in een zo belangrijk overlegorgaan. Zelfs de ver kiezingsleuzen hebben dan ook niet ont broken. De heer Baumal wees de leden van de raad op hun belangrijke taak. Hij dank te de heren Ph. Koelewijn, M. Noord- hoff en B. G. Morsing, die wel deel uitmaakten van de voormalige kern, maar niet van de ondernemingsraad. Zij hebben altijd op een rustige en van inzicht getuigende wijze hun mening gegeven en daarmee in het belang van alle personeelsleden nuttig werk ver richt. Tenslotte gaf de heer Baumal de ver zekering dat het de wens is van de directie loyaal samen te werken met de leden van de ondernemingsraad, waar na hij de raad voor geïnstalleerd ver klaarde. De heer G. Uit de Bosch sprak namens de vakbonden en dankte voor de uitno diging deze installatie bij te wonen. Het heeft inderdaad lang geduurd voor tot installatie van een ondernemings raad werd overgegaan, maar er was geen enkele reden aandrang uit te oefenen, want de fabriekskern deed in de kleine DALCO goed werk. Het klei ne bedrijf werd een middelgroot bedrijf en het zou beneden de standing van de onderneming zijn als er thans geen on dernemingsraad kwam. Direktie en on dernemingsraad zullen samen in het belang van het bedrijf en het personeel werken omdat de directeur voorzitter POPULAIR CHEMISCH REINIGEN VOOR colberl/loppe eenvoudige japo ol kamerjas Uitgezonderd mantel, dem cosluum, jekker ol winterjas (fe kleding jumper/blouse ok/vest pantalon Wel even zelf brengen en hal Stomen Verven Repareren Stoppen 'rlux'en SOEST: Dep Merelweg 10. lel. 3258, Dep Wcedestr. 5a. tel. 2504 (de Sier) Laren, Baarn, Huiien, Bussum, Nederhorjl d. Berg NOG STEEDS DISCRIMINATIE. In de eerste helft van de volgende week wordt door het Humanistisch Thuisfront een huis- en straatcollecte gehouden. Deze stichting is voor haar financiën voor een belangrijk deel aan gewezen op de opbrengst van collecten en particuliere giften. Immers, hoewel de Humanistische levensbeschouwing thans erkend wordt als een belangrijk facet van het geestelijk leven in ons land, wordt bij het verlenen van subsi dies dikwijls nog met twee maten ge meten. Zo ontvangen het Protestants- en het Katholiek Thuisfront grote be dragen van het rijk voor lectuur voor de geestelijke verzorging en voor haar weekbladen. Het Humanistisch Thuis- fiont krijgt hiervoor geen enkele tege moetkoming en wordt nog op allerlei manieren achtergesteld bij de andere thuisfronten. Ik vraag me af, hoe lang deze discrimi natie nog zal worden voortgezet. Het is m.i. een smet op de zo hoog geroemde ruimheid van geest van het Nederlandse volk. P. J. BECKER. Duinweg 15. De commissie, die het onderzoek ver richtte, kwam tot de conclusie, dat het niet bewezen is dat door b.v. planten- vet in plaats van dierlijke vetten bij de maaltijden te gebruiken, het optre den van te hoge bloeddruk alsmede de gevolgen daarvan, zou verminderen. Deze conclusie wordt gesteund door de resultaten van onderzoekingen, die Amerikaanse instanties hebben verricht op het terrein van sportprestaties. Volgens deze instanties is het dagelijks gebruik van dierlijke vetten, zoals bo ter, voor de mens volkomen onschade lijk, mits het niet tot vetzucht leidt. Slechts zij, die grote hoeveelheden dierlijke vetten consumeren en onvol doende lichaamsbeweging nemen met andere woorden niet aan sport doen, lopen de kans aan hartvervetting te gaan lijden. Het is duidelijk, dat de enig juiste aanpak van de te hoge bloeddruk, met alle fatale gevolgen van dien, gelegen is in het voorkomen van deze ziekte. Voooral nu de moderne mens zich steeds meer laat vervoeren door auto's trams, bussen en treinen en machines de lichamelijke arbeid meer en meer zijn gaan vervangen, is het zaak dat men zoveel mogelijk lichaamsbeweging neemt b.v. door middel van sportbe oefening. En wanneer dit om een of andere re den niet mogelijk is kan men zeker tijdens het vrije weekeinde een paar uur gaan wandelen. Dus auto- en bromfietsbezitterstrek er gedurende de vrije zaterdag en zon dag wél op uit, maar vergeet niet een paar van uw spieren te gebruiken ter wijl uw voertuig eens „uitblaast" van de wekelijkse vermoeienissen. NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 Een curieuze trek in het volkskarakter van de Brit is de mengeling van haat en liefde die hij voor zijn spoorwegen koes tert. Het één uit zich in een voordu rend afgegeven op de dienstverleging van de British Railways, waardoor het begrip spoorwegthee ongeveer dezelfde gevoelswaarde heeft gekregen als rat- tenkruid elders. Het ander ziet men beleden in krampachtige pogingen ten dode gedoemde spoorlijntjes en stoom- treintjes met man en macht in bedrijf te houden, als het niet anders kan op particulier terrein. De staking van de spoormannen is dan ook iets wat de burger meer aangrijpt dan welke ande re en één met politieke consequenties. Voor premier MacMillan - zelf een oud- Sf oorwegdirecteur - is het de vraag of hij sympathie zal verliezen doordat zijn kabinet het odium op zich laadt op minderwaardige wijze de spoorwegen kwaad te hebben willen doen. Het La- bourcongres heeft zich niet alleen uit zakelijke overwegingen zo achter de stakers gesteld of uit sympathie voor de vakbonden daarbij heeft wel dege lijk de mogelijkheid van politieke winst een rol meegespeeld. „Hoera" en „Foei". De achtergrond van de staking zelf heeft eveneens zijn merkwaardige trek jes. De schurk uit het stuk is met mi nister Ernest Marples de voorzitter van de Britse Transport Commissie, dr. Beeching. SCHOENENHUI ZEN Het begon al toen hij ruim een jaar ge leden werd benoemd. Niet zijn voor naam werd toen gemeengoed voor de krantenlezer, maar zijn salaris 24.000 pond per jaar, of wel twintigduizend gulden per maand. Dat hij zijn vorige baas, het chemisch concern I.C.I., dat zelfde bedrag waard was geweest, vond niemand ooit erg, maar nu dat salaris uit de schatkist moest komen kreet men van schande. Toch was de man met zorg uitgekozen voor een haast on doenlijke taak de Brits spoorwegen van hun enorme verliezen te bevrijden. En ieder riep hoera, dat de belasting betaler niet langer voor de tekorten van de spoorwegen zou hoeven op te draaien. Maar tevens klonk foei toen dr. Beeching onrendabele lijnen en sta tions sloot. De B.R. solvent maken, na tuurlijk, maar de trein waar men eens per jaar gebruik van maakte laten ver vallen, dat natuurlijk niet. Het merk waardige is dat bij deze sluitingen spoormannen werkloos werden die door hun specialistisch werk niet licht in industrie een plaats konden vinden. Maar er kwam geen staking. wat de huid ook deert of ontsiert Achttienduizend banen naar de maan Nu gaat het om het sluiten van twaalf werkplaatsen van de British Railways in de loop van vele jaren. Ze zijn niet meer nodig nu de stoomlokomotieven worden vervangen door elektrische en dieseltractie en achttienduizend banen worden overbodig. Deze werkers zijn van harte welkom in de metaalindustrie en er is dus geen eigenlijke kou aan de luchtmaar nu komt het wel tot een staking. Voornamelijk omdat dr. Bee ching naar hun zin niet genoeg over leg heeft gepleegd met de vakbonden. Wat alles waarschijnlijk voorkomen had kunnen worden als dr. Beeching zijn chirurgische ingrepen wat tactischer had aangekondigd en wat verteerbaar- der had gepresenteerd. Nu door de staking het Britse publiek aan den lijve narigheid ondervindt, groeit de ergernis over de harde dok ter met zijn drastische geneeswijze. Men vergeet dat indertijd iedereen - de vakbonden incluis - ervoor was dat de spoorwegen zichzelf moesten gaan bedruipen en men hoort meer en meer argumenten dat het treinverkeer als een sociale voorziening beschouwd moe ten worden, die de staat desnoods best enigermate mag subsidiëren. Een idee die aardig in het straatje van Labour komt, dat er bij de verkiezingen pro fijt van hoopt te trekken. En gezien de Brits haat-liefde voor zijn treinen wellicht niet vergeefs.

Soester Courant | 1962 | | pagina 7