Eerste helft van dit jaar niet ongunstig. BURGERLIJKE STAND HET OOG GERICHT OP EEN IDEAAL LAND. Officiële mededelingen. AKTIE „GEZONDEN VOOR ZIEKEN" 1250.000,. MN PRIJZEN DINSDAG 16 OKTOBER 1962. 41e JAARGANG no. 81. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart 2,10 - per post 2,23 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 De geldomzetten in het midden- en kleinbedrijf zijn over het geheel geno men in de de eerste helft van dit jaar hoger geweest dan in de overeenkom stige periode van 1961. De stijgende lijn van de afgelopen jaren heeft zich daarmee voortgezet. Dit lijkt uit het rapport van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf, dat zojuist is verschenen. De grootste om zetstijging werd geconstateerd in de sector voedingsmiddelen, waar de geld- omzet vijftien percent hoger lag dan in het eerste half jaar van 1961. Deze ont wikkeling moet echter grotendeels worden toegeschreven aan de hoge in koopprijzen in deze branche. Het gaat hierbij vooral om de detailhandel in aardappelen, groenten en fruit. De toe neming bij de slagerijen was naar ver houding geringslechts vier percent. Het ziet er naar uit, dat de ontwikke lingslijn hier n zekere afvlakkmg blijft vertonen. De percentages voor de bak kers, kruideniers en melkhandelaren vertoonden rnet zes of zeven percent dezelfde stijging als in 1961 ten op zichte van ly60. Voor zover het E.I.M. gegevens daar over heeft, zijn de omzetten in de zelf bedieningszaken opnieuw sterker toe genomen dan in de andere winkels. De omzet in de zelfbedieningszaken was in de eerste helft van dit jaar gemiddeld dertien percent hoger dan in de eerste zes maanden van vorig jaar. In de sector duurzame consumptiegoe deren hebben de omzetten geleden on der de slechte weersomstandigheden. Dit gold vooral voor kleding en schoe nen. De eerste vijf maanden van dit jaar zijn naar verhouding erg koud en nat geweest. In die periode waren die omzetten dan ook slechts een fractie hoger dan in 1961. Juni gaf echter een belangrijke opleving te zien, waardoor de totaalomzetten in dit eerste half jaar toch nog konden meevallen. In de textielsector en bij schoenen bedroeg de stijging nog vier tot vijf percent. Een uitzondering vormen de herenmode zaken, waarin slechts een uiterst gerin ge omzetstijging plaats had. In vergelij king met 1961 is dit niet zo gunstig, want toen wist men nog vooruitgangen van drie tot elf percent te boeken. In de overige zaken, die tot deze branche behoren, werden verbeteringen van zes tot twaalf percent geconstateerd. Het gaat hier om meubelzaken, boekwin kels, kantoorboekhandels, winkels voor huishoudelijke artikelen en horlogers. De zaken, die worden gerekend tot de groep „genotmiddelen", hebben het tot nu toe met slecht gedaan, met uitzon dering van de tabakswinkels, die slechts met één percent vooruit gingen. De banketbakkers behaalden een stij ging van zes percent, wat toch nog al tijd minder is dan de acht percent van het vorig jaar. De detailhandel in dranken sleepte met elf percent een GEBOREN Johan, zoon van J. Rijks en A. Deys, Heideweg 41. Christiaan Gijsbertus Willem, zoon van W. Uijland en B. A. Kok, Schoutenkampweg 35. Ilona Jessica Simone, dochter van A. Hodde en H. W. Sweers, Thorbeckestraat 23. Desirée Theresia Maria, dochter van Th. J. W. Rasch en G. A. F. Koe link, Schapendrift - ongenummerd. Monica Gerarda Theodora Alida, dochter van P. van Fulpen en J. A. Th. van Os, Beetzlaan 62. Marita Yolanda, doch ter van J. ten Brink en M. Snijders, Prof. Lorentzlaan 225. Josephus Her- manus, zoon van J. C. van den Berg en F. van Rouwendaal, De Wetstraat 121, Baarn. Lucia Bernadette Maria, doch ter van H. de Jager en M. G. Berendsen, Kampweg 40. Edo René Ernst, zoon van A. W. A. Keijzer en Chr. J. Jurgens, Bomfaciusstraat 16. Anneke Caroline, dochter van p. Helsdingen en T. C. Smits, Koninginnelaan 149. Patrick Evert Jules, zoon van G. C. J. Dietrich en H. H. C. Heerschop, Buntweg 20. Reijerina Geertruida Franciscus, dochter van C. E. Mulder en M. Vogels, Ples- manstraat 329. ONDERTROUWD Sil de Graaf, Dorps straat 13, Baarn en Catharina Johanna Beijer, Korte Hartweg 24. Johan Ge- rard Bender, Braamweg 90 en Elisabeth Hendrika Jacoba Alewijn, Schoutenkamp weg 39. Cornelis Jan Steenbeek, Pias- weg 60 en Beatrix Janny Westra, Hil- debrandlaan 13. GEHUWD Martinus Wilhelmus Maria Kuil, Brederostraat 30A, Vlaardingen en Theodora Elisabeth van Asch, Beuken laan 44. Aalt van Hornsveld, Becke- ringhstraat 30 en Heintje Geertruida Eli sabeth van Asch, Beetzlaan 63. OVERLEDEN Wilhelm Johann van den Bos, 83 jaar, weduwnaar van J. H. van 't Slot, Nieuweweg 80. De Deense koningin en haar twee dochters, de prinsessen Benedikte en Mar- grethe zijn na een kort privébezoek weer naar Kopenhagen vertrokken. Het afscheid op Schiphol tussen Koningin Juliana en Prinses Margriet en de Deense gasten. flink deel van de gestegen omzetten in de wacht. De gang van zaken in de detailhandel hangt ten nauwste samen met de alge mene economische ontwikkeling. Dat 't eerste halfjaar niet ongunstig is geweest voor de middenstand, kan men dan ook zien in het kader van een flauw herstel in de Nederlandse economie. Het Eco nomisch Instituut voor de Middenstand heeft ook daarover gegevens bij elkaar gebracht. Er zijn drie factoren, die in het bijzonder hun invloed doen gelden de productie, de lonen en de prijzen. Er is in de afgelopen zes maanden een iets grotere stijging van de industriële productie gerealiseerd. Zij was drie percent hoger dan in de periode van 1961. Dit ondanks de arbeidstijdverkor ting. De krappe arbeidsmarkt oefent grote druk uit op de lonen. In het eerste halfjaar hadden de belangrijkste loon stijgingen plaats bij de overheid en voor vrouwelijke arbeidskrachten. Voor alle werknemerscategorieën tezamen lag per 1 juni 1962 het indexcijfer voor uurlonen ongeveer vijf en voor de maandlonen ongeveer drie percent ho ger dan een jaar geleden. De loonstij ging overtreft in belangrijke mate de stijging van de productiviteit. Dit ver schil is van zo groot belang, doordat het overgrote deel van het loonin- komen wordt besteed in de consump tieve sector. Eenvoudig gezegd betekent dit, dat de verbruikers wel meer geld krijgen, maar er toch niet meer voor kunnen kopen. Met nog andere woor den, de vraag neemt toe en het aan bod blijft gelijk. Ieder weet wat dit zeggen wilde prijzen gaan, als een voudig gevolg van de wet van vraag en aanbod, omhoog. Uit de cijfers blijkt dan ook, dat de stijging van de werke lijke consumptie maar zeer laag is ge weest. De geldomzetten konden hoger worden door de prijsstijgingen. Het prijsindexcijfer voor de kosten van le vensonderhoud lag in juni j.1. op 134, in juni 1961 was dit 127. FAMILIETONEEL voor R.K. VROUWENGILDE. Twee weken geleden kwam de heer en mevrouw Van der Linden met hun tien kinderen naar Soest om voor de afdeling Soestdijk van het R.K. Vrou wengilde het stuk „Baas Best en St. Anthonius" op te voeren. Zaterdag wa ren maar acht kinderen plus vader en moeder nodig voor de rolbezetting in het alleraardigste Vlaamse stuk „Het kosterke van Anderlecht", waarmee meer dan 200 dames zich kostelijk ver maakt hebben. Het is het verhaal van een Vlaamse koster uit de jaren 1910. Mevr. Van Dijck, de presidente van de afdeling opende de avond met een wel komstwoord en sprak na afloop van het stuk een dankwoord tot de familie v. d. Linden voor de uitnemende wijze waarop zij het stuk gebracht hadden. Hierbij bood zij een taart aan. P.I.T.-COLLECTE. De jaarlijkse collecte voor het Prote st ans Interkerkelijk Thuisfront zal dit jaar in Soest worden gehouden op 18, 19 en 20 oktober a.s. Men zie de advertentie in dit blad. GROTE OEFENING RODE KRUIS. De colonne van de afdeling Soest- Soesterberg van het Roode Kruis heeft in samenwerking met colonnes uit Amersfoort, Baarp,. Bunschoten, Spa kenburg en Hoogland zaterdagmiddag een grote oefening gehouden bij de spoorwegovergang van de lijn Den Dol- der-Soest in de Wieksloterweg. De oefening werd geleid door de Soester colonnecorrrmandant dokter IJff en bijgewoond door de burgemeester, voorzitter van het Roode Kruis, de heer J. van Leeuwen, hoofd Zelfbescherming der gemeente Soest, alsmede belangstel lenden van de afd. Soest van de E.H.B.O. Er werd verondersteld dat een vlieg tuig verongelukt was. In de bossen lag dan ook een twintigtal „gewonden" verspreid. Door het schminken van de heren W. van Diermen en C. E. Ba- rends was heel duidelijk gemaakt wel ke verwondingen de „slachtoffers" op gelopen hadden. Brandwonden, bot breuken scherfwonden, een schedelba- sisfractuur, gebroken sleutelbeenderen, inwendige bloedingen of een shock wa ren de nare gevolgen van dit ongeval. In een sorteertent werden de „slacht offers door een arts onderzocht nadat zij door moeilijk begaanbaar terrein op brancards vervoerd waren. In twee ten ten werden de „gewonden" geholpen. Aan de shockpatiënten kon door bloed transfusie hulp verleend worden. Met twee auto's werden zij die er het slechtst aan toe waren naar het „nood hospitaal" in hotel „Bos en Duin" ge bracht. Liggend op brancards kwamen ze daar aan. Bedden stonden gereed in de zaal van Bos en Duin en een grote staf van verpleegsters omringde de „slachtoffers" met goede zorgen, ter wijl ook hier artsen aanwezig waren. Het werd een geslaagde oefening dank zij de ijver van de colonne-leden en de medewerking van de „slachtoffers", padvinders van de Hopman Masselman- groep en de Paltz Scouts en leerlingen van middelbare scholen. KERKCONCERT. Het eerstvolgende concert in de Oude Kerk zal worden gegeven op vrijdag 19 oktober door het Ned. Herv. Kerk koor en het Kinderkoor onder leiding van de cantor-organist van de Oude Kerk, - Maarten W. Kooy. Het Kinderkoor zingt behalve enkele koralen de cantate „Jesu meine Freu- de" van Buxtehude, voor solo, sopraan en bas, koor en instrumenten. Kinder koor en kerkkoor zingen samen twee dubbelkorige motetten van Joh. Pachel- bel en Joh Christoph. Bach. Van Hein- rich Schütz zullen twee „evangelische taferelen" uitgevoerd worden, n.1. „De twaalfjarige Jezus in de Tempel" en „Farizeeër en Tollenaar". De solisten zijn Maria v. d. Slikke, sopraan, Ine Kooy, alt, Gert Hendriksen, bas, Eva Steendijk, viool, Violaine van Dijk, viool en Gert Muts, orgel. Het con- vert begint om kwart over acht. VERBETERING VAN LENNEPLAAN. Enige tijd geleden is onder meer in de Van Lenneplaan een moerrioool aan gelegd. Als gevolg daarvan is een ver betering van deze laan dringend nood zakelijk geworden. Voor deze verbete ring heeft de directeur van gemeente werken een plan met kostenbegroting opgemaakt. Volgens dit plan zal de rij weg een breedte van 6 meter krijgen. In de nieuwe fundering zal het puin en de teerslijtlaag van de bestaande weg worden gebruikt. De asfaltdeklaag zal worden aangebracht op een tussen laag van zand-grindasfalt. De strook tussen de rijweg en de wan delpaden zal worden voorzien van heesters en vaste planten. De Van Len neplaan zal zoveel mogelijk een lande lijk karakter houden. Het college heeft voor deze werkzaam heden een krediet van 170.000,ge vraagd. UITSLAGEN B.D.C.-HANDBAL. Dames B.D.C. 1Olympia, niet gespeeld om dat B.D.C. een speelster voor de tech nische dag afgestaan had. B.D.C. 2A.A.V., 2-0. Sport Vereent 2B.D.C.-jun. 2, 5-2. Heren B.D.C. 1—Laren 2, 11-4. B.D.C. 2S.D.O., 9-3. B.D.C.-asp.Achilles 2, 8-1. LESSEN S.T.C. UITGEBREID. In verband met een grote toeloop van nieuwe leden is de Soester Turn Club ertoe overgegaan ook op maandag les te geven in de gymnastiekzaal van de openbare school in de Kerkebuurt. Naast een afdeling keurturnen voor meisjes van 19.00 tot 20.00 uur is er een afdeling ritmische gymnastiek voor dames die niet meer van toestelgym- nastiek houden. Deze les wordt ge geven van 20.00 tot 21.00 uur. Autorijdende en bromfietsende heren kunnen voor de bestrijding van het dikker worden van 21.00 tot 22.00 uur terecht. Alle lessen worden gegeven door de directeur van de vereniging, de heer S. de Boer. Belangstellenden kunnen zich tijdens de lesuren opge ven. BENOEMING ONDERWIJZER. De heer J. A. Verkruijsse heeft ontslag gevraagd als onderwijzer van de open bare ulo in de Kerkebuurt wegens zijn vertrek naar Amersfoort. Er zijn sol licitanten opgeroepen ter voorziening in de vakature en aan twee sollici tanten is verzocht een proefles te ko men geven. Hieraan werd slechts ge volg gegeven door de heer A. J. Gaas beek, onderwijzer te Midsland op Ter schelling omdat de andere kandidaat elders benoemd is. Het college van B. en W. heeft de raad voorgesteld de heer Gaasbeek te benoemen. BIGGEN- EN EIERMARKT. Oo de Amersfoortse weekmarkt werden aangevoerd194 stuks biggen van 42;tot 57,en 3 drachtige zeu gen van 275,tot 350, Op de eiermarkt werden aangevoerd 1C0.000 stuks. Hoendereieren van 11,75 tot 12,50. Middenprijs 12,30. Prijs per kg. 1,99 op basis 62 gram. De handel op de eiermarkt had een vlug verloop, doch die van de biggenmarkt droeg een matig karakter. BENOEMING SCHOOLHOOFD. Aan de heer B. J. Netto is eervol ont slag verleend als hoofd van de open bare lagere school in de Kerkebuurt en verscheidene kandidaten hebben zich aangemeld voor het vervullen van de opengevallen plaats. Enige sollicitan ten hebben een proefles gegeven en het college van B. en W. heeft de raad de volgende voordracht aange boden 1. W. Bijl, onderwijzer te Laag- Soesen 2. Tj. de Jong, hoofd te Hijum 3. F. Bos, hoofd te Hornhuizen. geven en laten leven giro 6200 t.n.v. ROTTERDAM loten I.- per stuk Ten zuiden van ons land is men in een taalstrijd gewikkeld, die zondag tot vrij onschuldige relletjes leidden - al vie len er dan ook gewonden - maar die ook kunnen uitlopen op een groot ge vecht dat doden zal kosten. In ons land is zoiets gelukkig ondenkbaar. Nog wat zuidelijker wonen vele mensen die het tot hun idealen rekenen het staatshoofd uit de weg te ruimen. Ze hebben met hun bomaanslagen al heel wat schade aangericht en zelfs een meisje van vier jaar kunnen ze met trots tot hun slachtoffers rekenen het kind is door een bomaanslag nagenoeg blind. In ons land is zoiets gelukkig on denkbaar. Ten oosten van ons land ligt op enkele honderden kilometers een heilstaat waarin men de mensen moet beletten te vluchten door een muur, prikkel draad en Vopo's, die men gemakshalve beter S.S.-ers had kunnen noemen. Zij schieten direct als iemand het grote concentratiekamp wil ontvluchten en als ze iemand niet dodelijk raken dan blijven ze bij de gewonde heel rustig een sigaret roken tot hij doodgebloed is. Zoiets is in ons land niet denkbaar. In andere landen, nog oostelijker wo nen regeringsleiders, die mederegeer ders ten val brengen en desnoods uit de weg. ruimen als ze te weinig leninis tisch of te veel stalinistische zijn. Wan neer ze uit de weg geruimd zijn dan worden ze later wel weer eens gereha biliteerd, maar daar hebben ze zo wei nig aan, want dan zijn ze al jaren dood. In ons land is zoiets gelukkig ondenk baar. We leven dan ook in een ideaal land. KANTMAN. UITBREIDINGSPLAN „SOESTDIJK NOORD-WEST II". De burgemeester van Soest brengt ter algemene kennis, dat ter voldoening aan artikel 37 van de Woningwet, van af 17 oktober 1962, gedurende vier we ken ter gemeentesecretarie ter inzage ligt het partiëel uitbreidingsplan „Soest dijk Noord-West II", regelende de be stemming van gronden gelegen aan de Noorderweg. Gedurende een termijn van vier weken kunnen de belanghebbenden bezwaren indienen bij de gemeenteraad. Soest, 16 oktober 1962. FERZIENNING UITBREIDINGSPLAN. Burgemeester en wethouders van Soest, gelet op artikel 37 van de Woning wet, brengt ter algemene kennis, dat vanaf 17 oktober 1962 gedurende vier weken ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage liggen a. een ontwerp-herziening van de be bouwingsvoorschriften, behorende bij het uitbreidingsplan voor gronden langs de Rijksweg te Soest b. een ontwerp-herziening van de be bouwingsvoorschriften. behorende bij het uitbreidingsplan Soest-Zuid c. een ontwerp-herziening van het uit breidingsplans in onderdelen Industrie terrein voor gronden nabij de Kostver- lorenweg (Partieel Plan Kostverloren- weg). Gedurende de termijn van vier weken kunnen belanghebbenden bij de ge meenteraad bezwaren indienen. Soest, 16 oktober 1962. WACHTVERBODEN. Burgemeester en wethouders van Soest, gelet op het bepaalde in artikel 5, 6e lid, van het Wegenverkeersreglement, maken bekend, dat door hun college is besloten om overeenkomstig artikel 4, 2e lid van het Wegenverkeersregle ment a. een wachtverbod vast te stellen voor de rechterzijde van het gedeelte van de Talmalaan, lopende van de spoor lijn Den Dolder-Baarn tot de Rubens laan b een wachtverbod vast te stellen voor de linkerzijde van de gedeelte Laanstraat, lopende van het Wetering pad tot de Beckeringhstraat. Van deze besluiten staat voor iedere be langhebbende beroep open tot het ein de van een termijn van dertig dagen na heden. Het adres van beroep wordt aan de Koningin gericht doch ingediend bij de commissaris der Koningin dezer provincie, die een bewijs van ontvangst afgeeft. De besluiten zijn in afschrift toegezon den aan de desbetreffende hoofdingeni eur-directeur van de Rijkswaterstaat, de Koninklijke Nederlandse Toeristen bond A.N.W.B., de Koninklijke Auto mobielclub, de Koninklijke Ned. Motor rijdersvereniging en aan gedeputeerde staten dezer provincie. Soest, 16 oktober 1962.

Soester Courant | 1962 | | pagina 1