HUISMAN PASTOE ARTIFORT WyiifF Op de Eng worden weer 42 woningen gebouwd. Huizen worden afgebroken om flats te bouwen. MEUBEL-SHOW ROYAL - systeem EETKAMERS BANKSTELLEN WANDMEUBELEN •Tid-etWi door DE SOESTER RAAD BIJEEN. De gemeenteraad is woensdag voltallig aanwezig geweest voor een vergadering waarin enige belangrijke besluiten ge nomen werden. Er zullen weer 42 wo ningen op de Eng gebouwd worden en 4 woningen op de Molenstraat worden aangekocht omdat ze straks terwille van de flatbouw op de Eng gesloopt zul len worden. De vermakelijkheidsbelasting voor de bioscoop wordt verlaagd omdat de ex ploitatie-uitkomsten dusdanig ongunstig zijn dat er kans op sluiting van de enige Soestcr bioscoop bestond. Tenslotte werd een krediet van 10.000 beschikbaar gesteld voor het opmaken van een plan waarmee de door Soest gewenste rijksweg over de Eng verde digd kan worden tegenover hen die een rijksweg langs de Lange Brink weg wensen. 1. Ingekomen stukken a. Brief d.d. 13 augustus 1962 van Ge deputeerde Staten te Utrecht inhouden de ontvangstbevestiging van de op 20 juni 1962 vastgestelde verordening tot wijziging van de verordening op de openbare wegen, het openbaar water en de gemeentekade, met voorstel die brief voor kennisgeving aan te nemen. Alle stukken worden voor kennis aan genomen. b. Brief d.d. 28 augustus 1962 van Ge deputeerde Staten te Utrecht inhouden de ontvangstbevestiging van de op 20 juni 1962 vastgesteld Algemene Brand weerverordening, met voorstel die brief voor kennisgeving aan te nemen. Voor kennisgeving aangenomen. c. Vragen van het raadslid J. H. Hom d d. 25 augustus jl. inzake riolering en wegaanleg Industrieterrein (bestek nr. 5) met het antwoord van burge meester en wethouders, met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. De heer DE BRUIN (V.V.D.) wijst erop dat de eerste opleveringstermijn 20 augustus was en dat er zelfs een vroe gere datum vastgesteld was. Ondanks het goede weer is de aanleg van de riolering in het industrieterrein nog niet klaar. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) antwoordt dat de datum van de ople veringstermijn inderdaad opgeschoven is op verzoek van het ingenieursbureau. Eventueel zal de gemeente gebruik maken van de boeteclausule, maar daarover kan nu nog geen besluit geno men worden. De heer DE BRUIN antwoordt, dat het college van B. en W. in het ant woord aan de heer Hom beter deze eerste datum van oplevering had kun nen noemen en meedelen welke maat regelen genomen zullen worden. De heer VAN ZADELHOFF deelde mee dat in een volgende raadsverga- rmg meegedeeld zal worden waardoor het opleveren van het werk vertraagd is. Conform besloten. o. Schrijven d.d. 27 augustus 1962 van Gedeputeerde staten inzake vaststelling van het streekplan Utrechtse Heuvel rug met voorstel dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De VOORZITTER vraagt de raad of het college machtiging verleend kan worden om in beroep te gaan bij de Kroon voor enige punten in het plan Utrechtse Heuvelrug, die voor Soest onaanvaardbaar zijn. Deze machtiging wordt verleend. e. Controlerapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Neder- lrndse Gemeenten met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. f. Aanbieding overeenkomstig het be paalde in artikel 20 van de „Gemeen schappelijke regeling" met betrekking tot de Bescherming Bevolking in de A- Kring Utrecht c met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen a. de begroting 1963 van de A-Kring U.c. b. De rekening over het tijdvak van 1 januari tot 1 maart 1961 van de voor malige B-Kring U 3. Het is de heer ORANJE (V.V.D.) opge vallen dat in de B.B.-begroting met miljoenste centen gerekend is. Hij vraagt zich af wat van de B.B. in oor logstijd terecht moet komen met men sen die zo ontstellend pietepeuterig zijn. Mevr. POLET (P.v.d.A.) vraagt of de raad eens voorgelicht kan worden over de reorganisatie van de B.B. g. Schrijven d.d. 5 oktober 1962 van de Minister van Binnenlandse Zaken waar bij wordt toegezonden het bij K.B. d.d. 24 september 1962, Nr. 13, goedge keurde raadsbesluit d.d. 20 juni 1962, inhoudende een verordening tot aan vulling en wijziging van de verorde ning op de heffing en invordering van leges en rechten wegens huwelijksvol trekkingen op buitengewone tijd of wijze. Voor kennisgeving aangenomen. Hoewel het niet in een agendapunt ter sprake komt vraagt mevr. POLET aan dacht voor de moeilijke situatie van be drijven in Hilversum die niet kunnen uitbreiden en dus waarschijnlijk wel iets voelen voor vestiging in Soest. Dat zou onze woningnoood slechts vergro ten, tenzij ze bouwvolume meebrengen. De VOORZITTER antwoordt dat inder daad getracht zal worden bouwvolume te krijgen van een gemeente waaruit een industrie weggaat om zich in Soest te vestigen. Op verzoek van mevr. POLET zal na gegaan worden hoeveel zelfstandige vrouwen in onze gemeente behoefte aan woonruimte hebben. Ook mevr. MUURLING (prot.chr.) vraagt hiernaar. 2. Voorstel tot ruiling van grond a. gelegen aan de Industrieweg en Kostverlorenweg met G. H. G. Mee- nink. Conform besloten. b. Gelegen aan de Burg. Grothestraat en Dr. Rupertlaan met T. van der Stoel. Conform besloten. 3. Voorstel tot verkoop van grond a. gelegen aan de Plesmanstraat en Simon Stevinlaan aan E. C. Higler. Dit voorstel wordt ingetrokken. De heer Higler wil deze grond kopen om er flats, eengezinswoningen en garages op te bouwen. Aanvankelijk was deze grond bestemd voor grondruil, maar door ruiling komen er huizen op. De provinciale commissie heeft echter enige bezwaren tegen de plannen zodat deze herzien moeten worden. Ondermeer zouden de flats zonlicht wegnemen van andere woningen. Er zal met de bouwer overleg gepleegd worden. b. Gelegen nabij de Koninginnelaan aan A. A. van Dalen. Conform besloten. c. Gelegen nabij de Koninginnelaan aan H. J. Westerveld. Conform besloten. a. Gelegen nabij de Koninginnelaan aan E. van den Broek. Conform besloten. e. Gelegen nabij de Hildebrandlaan aan Ir. N. H. van Wijk. Conform besloten. f. Gelegen aan de Gentiaanlaan aan W. L. Kwint. De heer DIJKSTRA (prot.chr.) heeft bezwaar tegen het feit dat grond op de Eng, waalop voor een groot deel wo ningwetwoningen gebouwd worden, 20,per m2 kost en grond in Soest- Zuid slechts 15,Hij heeft de indruk dat er geen enkele lijn te bekennen is in het vaststellen van de grondprijs in Soest. In Soest-Zuid komen namelijk de duurste woningen van de gemeente te staan. Het zou gewenst zijn als de grondprijs jaarlijks complexgewijze be keken wordt. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) antwoordt dat het bebouwingspercenta ge in een deel van Soest-Zuid slechts 5 °/o is en dat op de Eng sprake is van stedelijke bebouwing. Niet het goed koop bouwen of het duur bouwen be paalt de grondprijs, maar de exploita tie-opzet. De grondcommissie heeft al Spiegelstr. 38, Bussum, tel. 15614 Groest 110, Hilversum, tel. 14001 voorgesteld de grondprijs jaarlijks te bekijken. De heer DIJKSTRA blijft de prijs verschillen van nu onaanvaardbaar vinden. Conform besloten. g. Gelegen nabij de Koninginnelaan aan L. Gommers. Conform besloten. A Voorstel tot het verlenen van een compensatie in verband met de huur verhoging per 1 september 1962, als mede tot verhoging van de kindertoe slag per gelijke datum. Conform besloten. 5. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor het vergoeden van de belastingschade die de heer P. C. van Schadewijk te Soest t.g.v. een met de gemeente aangegane overeen komst met betrekking tot beëindiging van pacht heeft geleden. Conform besloten. 6. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst tot het vestigen van een zakelijk recht t.b.v. de aanleg van rio lering en een gasleiding. Conform besloten. 7 Voorstel tot het verlenen van ont heffing van de verbodsbepaling ge noemd in artikel 1 van de „Zoneveror dening Hinderwet" aan a. L. J. Rademaker, Steenhoffstraat 71, Soest, voor het uitbreiden van een in richting voor houtbewerking in het perceel Lange Brinkweg 80, alhier. Conform besloten. b Gebr. de Bruin en Co, Beukenlaan 71, Soest, voor het oprichten van een graanmaalderij en graanmengbedrijf in het perceel Beukenlaan 71, alhier. Conform besloten. 8. Voorstel tot het verstrekken van een geldlening aan het Kompostbedrijf Soest-Baarn voor het aanschaffen van een nieuwe mechanische schop en voor reparatie van de oude schop. Conform besloten. 9 Voorstel tot wijziging van de Ver ordening op de heffing en invordering van een vermakelijkhedenbelasting in de gemeente Soest. Mevr. POLET (P.v.d.A.) zou het be treuren als de bioscoop gesloten moest worden. Soest heeft bijna 30.000 in woners en het zou te dwaas zijn als we geen bioscoop hadden. Zij zou graag zien dat meer gedaan werd dan het verlagen van de vermakelijkheidsbelas ting. Velen gaan in Soest niet naar de bioscoop omdat de keuze van de films niet altijd stimulerend is. Wanneer er echter voor ieder aanvaardbare films zijn dan valt het bezoek ook tegen. Naar de mening van mevr. Polet komt dit omdat men niet tijdig genoeg weet welke films gedraaid worden. Ook zou het misschien mogelijk zijn de bios coopzaal door een kleine verbouwing voor andere doeleinden geschikt te ma ken. De VOORZITTER doet de toezegging dat de V.V.V. op het eerste zal worden gewezen en de exploitant op het twee de. De gemeente kan niet meer doen dan hulp verlenen door verlaging van de belasting. Conform besloten. 10. Voorstel tot aankoop van a. grond voor verbreding van de Birk- straat van D. Oosterveld. Conform besloten. b. nabij de Driehoeksweg van G. de Gooyer. Conform besloten. c ^grond voor verbreding van het We teringpad van L. J. Wortel. Conform besloten. d. grond voor verbreding van de Birk- straat van R. A. Hilhorst. Conform besloten. e. grond gelegen aan de spoorlijn Den Dolder-Baarn nabij de Steenhoffstraat van de vennootschap onder firma „Drukkerij Bevedeem". Conform besloten. f. grond op de Eng van W. A. Kuyer. Conform besloten. g. een dubbel woonhuis Molenstraat 20 en 22 van mevr. M. Boet-Wolfrat. De heer HILHORST (K.V.P.) is tegen dit voorstel omdat de woningen voor afbraak aangekocht worden, hoewel het uitstekende woningen zijn. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) antwoordt dat 11 woningen in de Mo lenstraat afgebroken moeten worden als men het uitbreidingsplan naar de letter uitvoert. Bouwvergunningen zijn reeds uitgereikt voor de flats die ten dele komen op de plaats van de vier wo ningen die nu aangekocht worden of ei zo dicht bij staan dat afbraak nodig is. De plannen zijn gemaakt en door de raad aanvaard en dus moeten de kon- sekwenties aanvaard worden. Enige raadsleden spreken de wens uit dat de plannen nog eens bekeken zullen wor den, maar zowel de VOORZITTER als de wethouder wijzen erop dat het al te dwaas is terug te komen op besluiten omdat men de konsekwenties niet aan vaarden wil die uit deze besluiten voortvloeien. De heer DIJKSTRA (prot.chr.) heeft de indruk dat de raad niet goed uitgeke ken heeft voor het besluit genomen is. Conform besloten met de bemerking dat de heer HILHORST tegen dit voor stel is. h. een strook grond aan de Kostver lorenweg van J. Kareisen. Conform besloten. i. een dubbel woonhuis aan de Molen straat 16 en 18 van A. Lodder. Conform besloten. j een strook grond aan de Albert Cuyplaan van de Vereniging tot Be vordering van het Nijverheidsonder wijs te Soest. Conform besloten. 11. Voorstel tot onttrekking van een drietal wegen aan het openbaar ver keer en het geven van de bestemming voetpad aan één van die wegen. Er wordt alleen een besluit genomen voor het fietspad langs de spoorlijn in Soestduinen. De situatie voor de andere wegen zal nog eens door de betreffende commissie bekeken worden. 12. Voorstel tot het benoemen in vaste dienst van de heer C. Holleman, onder wijzer aan de openbare school voor g.l.o. te Soestdijk. De heer C. Holleman wordt met alge mene stemmen benoemd. 13. Voorstel tot het verlenen van een renteloze geldlening ad 2.000,aan de R.K. Kabouterkring Soest-Zuid van de Gidsengroep „St. Agnes" voor het bouwen van een blokhut te Soest-Zuid. Conform besloten. Mevr. MUURLING (prot.chr.) dankt namens de padvinderij. Het terrein waarop de blokhut komt wordt nu nuttig gebruikt, nadat het gevaar bestond dat omwonenden het als vuilnisstortplaats zouden gebruiken. 14. Voorstel tot overplaatsing van mej. A. T. G. Muller, hoofdleidster van de openbare kleuterschool te Soestijk in gelijke functie aan de openbare kleu terschool te Soesterberg. Conform besloten. Olymplo Model Olymplo Sportieve jongens zullen In hun nop jes zijn met deze origlnelo sport- pullover. Een pullover Is een kleding stuk waar eigenlijk geen enkele Jongen buiten kan. De bijpassende lange pan talon Is met nylon versterkt. Leeftijd 5-12 Jaar. Stap onze zaak eens binnen, onze grote collectie Is de moeite waard. 15. Voorstel tot het verlenen van eer vol ontslag aan I. A. Verkruysse als onderwijzer aan de openbare school voor u.lo. in de Kerkebuurt. Conform besloten. 16. Voorstel tot het verlenen van me dewerking als bedoeld in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 voor a. het aanschaffen van een naai- en boenmachine ten behoeve van de chr. school voor g.l.o. aan de Insingerstraat. Conform besloten. b. het aanschaffen van leermiddelen ten behoeve van de christelijke school voor voortgezet lager onderwijs aan de Ir. Menkolaan. Mevr. POLET (P.v.d.A.) vindt het pret tig dat de v.g.l.o. in Braamhage een brugklas krijgt. Dit onderwijs aan v.g.l.o.-scholen is uitstekend voor hen die niet of nog niet geschikt zijn voor huishoudscholen, ulo-scholen of techni sche scholen, maar ze krijgt de indruk dat er leerlingen op v.g.l.o.-scholen zijn die op de ulo, huishoudschool of tech nische school thuishoren. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) is dezelfde mening toegedaan en naar zijn mening wordt dit veroorzaakt door het feit dat wel eens gedaan wordt alsof de v.g.l.o. een huishoudschool of een technische school is en dit is beslist met het geval. Wethouder DE HAAN (P.v.d.A.) zal er voor zorgen dat de raadsleden een bro chure over het v.g.l.o.-onderwijs krij gen. Er zal onderzocht worden of de v.g.l.o.-scholen inderdaad van invloed zijn op het bezoek aan huishoudscho len en technische scholen. Conform besloten. c. de vernieuwing van het hekwerk nabij het terrein van de Van der Hucht- scholen aan de Paulus Potterlaan. Conform besloten. d. het treffen van voorzieningen en het doen van enige aanschaffingen ten be hoeve van de christelijke school voor g.l.o. aan de Driehoeksweg. Conform besloten. 17. Voorstel tot verhuur van een per ceel weiland alsmede het recht van erfpacht op een perceel-uitweg nabij de Eemweg aan de Soester IJsvereni ging Peter's Baan. Conform besloten. 18. Voorstel tot onbewoonbaarverkla ring van de woning Merel weg 1. De heer GRIFT (P.v.d.A.) vindt het spij tig dat de helft van een dubbele woning onbewoonbaar verklaard moet worden, terwijl de andere helft nog uitstekend is. Het lijkt hem gewenst het onbe woonbare deel op te laten knappen na dat men voor de bewoners een ander huis gevonden heeft en het dan weer te gebruiken. De VOORZITTER antwoordt dat een huis pas onbewoonbaar verklaard wordt als het door opknappen meer zou gaan kosten dan een nieuwe woning. 19. Voorstel tot het vaststellen van a een verordening marktgeld. De heer ORANJE (V.V.D.) vindt het prettig dat de gemeente geen winst wil maken op de markt en de heer HILHORST (K.V.P.) vraagt ervoor te waken dat er geen verlies geleden wordt. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) deelt mee dat de markt er in de eerste plaats komt om marktbezoekers in de gelegenheid te stellen in eigen plaats te kopen, waardoor de middenstanders van Soest geen schade lijden door het wegtrekken naar andere plaatsen. De prijsregulerende werking komt pas op de tweede plaats. b. een verordening sub-ontvangers. Conform besloten. c. een wijziging van de regelen met be trekking tot de controle op het gelde lijk beheer en de boekhouding van de ontvanger etc. Conform besloten. 20. Voorstel tot vaststelling van een verordening tot wijziging van de „Bouwverordening der gemeente Soest". Conform besloten. 21. Voorstel tot vaststelling van een verordening op de weekmarkt voor handelswaren in de gemeente Soest. Conform besloten. 22. Voorstel tot vaststelling van de ver goeding over het jaar 1961 op grond van a. de bepalingen van de Kleuteronder wijswet. Conform besloten. b art. 103, lid 2, der Lager-onderwet 1920. Conform besloten. c. art. 101 bis der Lager-onderwijswet 1920 (vakonderwijzers). Conform besloten. d. art. 35, lid 2 van het Besluit b.l.o 1949. Conform besloten. 23. Voorstel inzake de bouw van 42 woningwetwoningen (étagewoningen) aan de Rubenslaan. Conform besloten. 24. Voorstel tot het benoemen van a. een hoofd aan de openbare lagere school voor gewoon lager onderwijs in de Kerkebuurt. De heer W. Bijl uit Hoog-Soeren wordt met algemene stemmen benoemd. b. een onderwijzer aan de openbare lagere school voor uitgebreid lager on derwijs. De heer A. J. Gaasbeek uit Midsland (Terschelling) wordt met algemene stemmen benoemd. 25. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor verbetering van de Van Lenneplaan. De heer ORANJE (V.V.D.) vraagt hoe het komt dat er jaren geleden 120.000,begroot is en nu 170.000, Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) antwoordt dat het toen niet om een be groting, maar om een raming ging. De heer Oranje zou graag parkeerhavens in de Van Lenneplaan zien, maar de WETHOUDER is van mening dat het zonder deze voorzieningen ook wel zal gaan omdat de meeste bewoners een garage hebben of hun auto op eigen erf kwijt kunnen. De heer HILHORST (K.V.P.) zou niet graag zien dat het landelijk karakter van de Van Lenneplaan aangetast werd door parkeerhavens. Mevr. MUURLING (prot.chr.) vraagt of er rekening mee gehouden wordt dat alle leidingen aangelegd worden zodat later niet meer opgebroken be hoeft te worden. De WETHOUDER antwoordt dat er tegeltrottoirs komen die gemakkelijk te verwijderen zijn. Naar zijn mening en de mening van de voorzitter is het mogelijk dat er dit jaar nog aan de ver betering van de Van Lenneplaan be gonnen wordt. 26. Voorstel tot wijziging van de be groting 1962 in verband met aankoop van een dienstwoning voor de direc teur van gemeentewerken. De heer DE BRUIN (V.V.D.) vraagt waarom dit stuk niet aan de raadsle den toegezonden is. De VOORZITTER antwoordt dat dit niet gebruikelijk is bij begrotingswij zingen. De heer DE BRUIN is echter voor toezenden omdat dit een gang naar het raadhuis bespaart. Conform besloten. 27. Voorstel tot het aangaan van een pachtbeëindigingsovereenkomst inzake een perceel grond met opstal aan de Bosstraat met A. J. W. Steenman. Conform besloten. 28. Voorstel tot beschikbaar stellen van een krediet voor het opmaken van een plan voor de geprojecteerde weg over de Soester Eng. De VOORZITTER deelt mee dat Gede puteerde Staten geen voorkeur hebben voor de rijksweg over de Eng die de gemeente wil of de rijksweg door de polders, zoals die in het streekplan voorkomt. Beide wegen hebben nu ge lijke kansen, maar die kans moet ver dedigd worden. Met een plan kan aan getoond worden dat het technisch mo gelijk is de weg over de Eng aan te leggen. Zonder plan kan men niet met argumenten naar voren komen. De angst van de heer HILHORST (K.V.P.) dat het weggegooid geld zou kunnen zijn is dan ook ongegrond, naar de me ning van de voorzitter. De Rijkswater staat zal het ook niet interesseren hoe de weg loopt, als het maar een goede weg is. De bezwaren van de gemeente tegen de weg door de polders gelden ondermeer het aantasten van de be bouwing in Colenso en Braamhage en zonodig zal in beroep gegaan worden. Kort na tien uur sloot de voorzitter de vergadering.

Soester Courant | 1962 | | pagina 12