HET GEVAAR VAN 0E WELVAART. Officiële mededelingen. HET OOG GERICHT OP ONTGROENINGEN. TELEF. BRANDWEER 3 3 3 3 VRIJDAG 19 OKTOBER 1962. 41e JAARGANG no. 82. SOF STER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,23 UITGAVEDKUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 12615» De westduitse minister van economi sche zaken, Erhard, heeft in de Bonds dag nog eens waarschuwende woorden geuit over de economische gang van za ken in het land en de Duitsers gewe zen op de gevaren van overbesteding, die 'n gevolg zijn van 's lands welvaart. Hetzelfde kan, zij het in mindere mate, ook reeds voor ons land gelden. De wel vaart duurt nog voort, er is nog steeds gebrek aan werkkrachten, doch er zijn tekenen die wijzen op een zekere terug gang. De Westduitse betalingsbalans vertoont over dit jaar reeds een tekort van een half miljard mark, waar er over dezelfde periode van het vorig jaar een overschot was van 1,6 miljard. Ook de Nederlandse betalingsbalans laat een ongunstiger beeld zien dan het vorig jaar. De staat van welvaart waar in het grootste deel van west-Europa is komen te verkeren, roept zowel bij werkgevers als bij werknemers, mate riële eisen op, die gezamenlijk een grote druk uitoefenen op 's land welzijn. De arbeidstijd wordt verkort, de lonen ver hoogd, doch de stijging van de produk- tiviteit kan het tempo waarin dit ge schiedt, niet bijhouden. Investeringen en uitgaven voor persoonlijke behoef ten blijven een voortdurende stijging vertonen en dit alles moet op den duur tot verdere muntontwaarding leiden. De maand oktober staat in vele landen in het teken van het sparen. Dat hier voor aller wegen zo'n propaganda wordt gemaakt is niet in de eerste plaats omdat dit voordelen biedt voor de spaarbanken. In alle landen staat de^ overheid achter de propaganda voor het sparen, omdat dit de economische situ atie van het land slechts ten goede kan komen. Minder uitgeven door min der kopen beperkt de invoer, waardoor deze wat gelijkere tred kan houden met de uitvoer, hetgeen het saldo van de betalingsbalans beïnvloedt. Het loffelijk streven om ook de werk nemers te doen delen in de welvaart door steeds betere sociale voorzienin gen, hogere lonen en meer vrijheid, heeft ook een keerzijde. De sociaal goed verzorgde werknemer is nu geneigd om zijn inkomsten ook maar grotendeels weer uit te geven. Hij is nog niet inge steld op de vorming van kapitaal. Het kapitalisme is hem immers al meer dan een eeuw lang voorgehouden als de oorzaak van veel onrecht in de wereld, hij heeft tot nauwelijks tien a vijftien jaar geleden altijd maar zuinigjes kun nen leven van zijn inkomsten. Dus voelt hij er nu niets voor om toch nog vrij zuinig te blijven leven, al kan hij daar door dan ook een klein kapitalist je wor den met een banktegoed. Hij was ge wend te leven bij de dag en die ge woonte kunnen de meesten maar niet zo laten varen, zeker niet nu hun oude dag en eventuele ziekteperiodes toch al zo veel beter verzekerd zijn dan vroe ger het geval was. Met de gestegen inkomsten zijn de nieuwe welvaartsgroepen uiteraard nog geen economen geworden. Er wordt wel gespaard, de spaartegoeden stijgen zelfs ieder jaar nog, maar in vele geval len doet men dat om straks een be paalde grote uitgave te kunnen doen. Zo blijft er een te grote consumptie, hetgeen de economische situatie van ons land min of meer nadelig beïnvloedt. Deze bezwaren zouden grotendeels ver dwijnen wanneer de produktiviteitsont- wikkeling gelijke tred hield met de „Nou ga je eerst naar Pietje Grutters, Hier doe je toch geen halve slag", Bedisselt Moe haar brave echtvriend. Het is zijn vrije zaterdag. „Nog veertig pakken vermicelli Staan daar, met zestien onsjes thee, Breng dan meteen mijn polshorloge En jouw goedkope mixer mee. Dan drinken we een kopje koffie En ga jij naar de groenteman, Daar spaar ik voor een autopedje Voor Kareltje en onze Jan. Dan kun je vóór de middagsluiting Nog nèt naar bakker Geurt van Beek, Mijn vier en twintig kop en schotels, Die wachten daar nou al een week. Wij eten dan gauw een warm hapje, Vóór dat ik naar de slager moet, Die demonstreert een naaimachine, Ik wil eerst weten hoe die 't doet. Wanneer iij dan bij Wim op 't hoekje Je zondags-rookgerei inslaat, Krijgt Miep. van hem voor een zacht prijsje Met kerst d'r platen-apparaat Zo gaat in duizenden gezinnen Het elke week maar weer toesjoer Een haardroogset met zeven kammen Krijgt Mama van de kolenboer. Pa wacht met zorg 't komend voorjaar Ma kreeg een loper in haar gang Bij veertien bussen verf met kwasten En tachtig rollen duur behang. De curator van het zeeaquarium in Californië, David Brown. voedt hier een jonge walvis, die weigerde te eten. Met plankton en vitaminen poogt hij het, voor andere oppassers zeer weerbarstige dier, in leven te houden. Squirt krijgt een hapje van de heer Brown. stijgende uitgaven. Die blijft er echter verre bij achter. In west-Duitsland be droeg ze nog niet de helft van de loon stijging gedurende de laatste drie ja ren. Ook in ons land moet men consta teren, dat de arbeidslust bepaald niet gestegen is. De invoering van de vrije zaterdag heeft er bovendien niet toe bijgedragen, dat er nu de overblijvende dagen harder gewerkt wordt. In de bouwvakken is het zelfs zo, dat soms ook de vrijdagmiddag niet meer geheel aan de arbeid wordt gewijd. De werk week wordt daar eigenhandig nog maar wat meer bekort, zodat de produktivi- teit inplaats van stijging een achteruit gang in dit vak vertoont. We zien in dit alles een te weinig ver antwoordelijkheidsgevoel voor aller welzijn, een tekortzichtig begrip ook van het heden, en de toekomst. Propa ganda voor het sparen blijft dus een grote noodzaak, juist bij de stijgende welvaart. Men beseft nog te weinig, dat het sparen niet alleen eigen maar ook ieders en 'sland welzijn bevordert. Want de stijging van produktiviteit moet hoofdzakelijk daaruit weer be taald en mogelijk worden gemaakt. S1DNEY J. VAN DEN BERGH SPRAK VOOR V.V.D. De heer Sidney J. v. d. Bergh, oud minister van financiën, heeft dinsdag avond in het Oranje Hotel voor de V.V.D.-afdeling Soest-Soesterberg ge sproken. Hij werd ingeleid door de voorzitter van de afdeling, mr. F. Raedt, die erop wees dat de V.V.D. na de verkiezingen van dit jaar niet in een winterslaap gegaan is, maar actief blijft met het maken van propaganda De heer Raedt sprak zijn vreugde uit over de goede opkomst bij deze bij eenkomst. De heer Van den Bergh sprak over het onderwerp „Liberalisme nu en morgen". Hij betreurde het dat zovelen met af keer over de politiek spreken. De poli tiek bemoeit zich met ons en wij die nen ons met de politiek te bemoeien en onze positie te bepalen. De heer Van den Bergh noemde het verheugend dat het liberalisme na de tweede wereld oorlog zo'n opgang gemaakt heeft in Engeland en in ons land. De V.V.D. heeft in ons land op de bres gestaan voor geestelijke, staatkundige en eco nomische vrijheid en velen hebben de partij die kort na de oorlog opgericht werd hun steun gegeven. Pas in dit jaar was er van teruggang sprake. Vele on tevredenen stemmen niet volgens een principe, maar ze houden het bij de oppositie. Die lieten de V.V.D. dan ook in de steek. Incidentele gebeurtenissen hadden ook een nadelige invloed op het aantal stemmen van de V.V.D. en daar onder de kwestie Nieuw-Guinea en de zaak Van der Putten. De economische vrijheid is juist in onze dynamische tijd van zo groot belang. Leiders van grote bedrijven moeten niet gehinderd worden door dirigisme en in staat zijn snel beslissingen te ne men. Dit kan de consument slechts ten goede komen. De koopkracht is onder de regering, waaraan de V.V.D. deelnam, gestegen en dit wijst erop dat de regering op economisch terrein een juist beleid ge voerd heeft. Zij die niet konden pro fiteren van het stijgen der koopkracht dienen beschermd te worden. Het zijn de maatschappelijke zwakken die thans met of nauwelijks meer te vinden zijn onder de loon- en salaristrekkenden, maar onder de gepensioneerden en de kleine rentetrekkers en andere ver geten groepen. De heer Van den Bergh keerde zich met klem tegen eenzijdige ontwapening, want Hitier heeft ons geleerd wat hier van de gevolgen zijn. Met ontwapening zetten wij onze vrijheid op het spel. Sprekend over het onderwijs zei de heer Van de Bergh dat de V.V.D. tegen ae mammoetwet stemde omdat deze het openbaar onderwijs in gevaar brengt. De woningbouw in 18 jaar na de be vrijding heeft de woningnood nog steeds niet kunnen oplossen. Bij de wo- nmgbouwpolitiek is het noaig dat maatschappelijk zwakken gesteund worden, maar de regering steunt ook velen die dit niet nodig hebben. Een snelle oplossing van de woningnood kan slechts verkregen worden door een grotere vrijheid. Gezonde concurrentie tussen de bouwers kan hieraan mee helpen. Het verkeer neemt onrustbarend toe, maar men schenkt te weinig aandacht aan het wegennet en <3 it zal binnenkort tot een catastrofe leiden, wanneer niet spoedig ingegrepen wordt. Bedrijven zullen moeilijkheden krijgen met aan- en afvoer. De heer Van den Bergh misgunde geen enkele omroepvereniging haar positie, maar hij achtte het onbillijk dat de V.V.D. eens in de 14 dagen propaganda kan maken en de P.v.d.A. in tien ru brieken. De V.V.D. wil dan ook com merciële televisie. In het oosten van het land is een grote vraag naar Duitse ar tikelen ontstaan door de reclame van de Duitse televisie. Men kan bepalen dat de bedrijven slechts reclame mo gen maken en geen invloed zullen heb ben op de programma's, zodat deze vol ledig verantwoord zullen zijn. Sprekend over de toekomst van ons land vond de heer Van den Bergh het aen verheugend verschijnsel dat wij ?poedig zullen behoren tot een verenigd Europa dat het op velerlei gebied tegen Amerika en Rusland zal kunnen op nemen. Voor de ontwikkeling van dit Europa is vrijheid nodig en voor ons land als deel van dit Europa eveneens. Er zijn grote kansen voor ons gunstig gelegen land mits er naast de vrijheid ook geld is. De belastingen zullen dus omlaag moeten. En op speciaal terrein moet niet te hard gelopen worden, want dat beïnvloedt onze concurrentiepositie ongunstig. Mindervaliden hebben steun nodig en zij moeten die hebben, evenals de men sen van de vergeten groepen, maar het is de vraag of we met het invoeren van ae vrije zaterdag in het snelle tempo zoals dit gebeurd is wel juist gehandeld hebben. Mogelijk was het beter geweest tweemaal twee weken vakantie per jaar te geven. De heer Van den Bergh wees op de leidende figuren in de V.V.D., die na de kamerverkiezingen niet zullen te rugkeren. De V.V.D. kan nu reeds ga randeren dat de partij met goede lijsten zal komen. De moeilijkheden zijn over wonnen en met gesloten gelederen gaan de V.V.D.-leden de komende verkiezin gen tegemoet. NIEUWE GYMNASTIEKZAAL. Op 27 augustus begon aannemersbedrijf A. A. van Asch met de bouw van het gymnastieklokaal bij de r.k.-uloschool in de Steenhoffstraat. Als dit lokaal in 1963 in gebruik genomen zal worden dan zal daarmee een eind gekomen zijn aan het volslagen gebrek aan geschikte ruimte voor het geven van gymnastiek les in dat deel van Soest. Tevens zal onze gemeente dan de eerste gymnas tiekzaal hebben die volledig aan de eisen voldoet die men thans mag stel len. Op dinsdag 23 oktober zal door de bur gemeester een gedenksteen aange bracht worden als herinnering aan het begin van de bouw. De steen zal voor af door pastoor mgr. S. Th. Visser ge wijd worden. KALENDER VAN BALLETVERENIGING. De balletvereniging Soest zal voor 1963 een kalender uitgeven met afbeeldingen van meisjes die lid zijn van de vereni ging. De eerste drukproeven zijn ge reed en reeds nu kan vastgesteld wor den dat het een fraaie kalender wordt, die kan wedijveren met andere kalen ders. De vereniging hoopt dat gegadig den gevonden zullen worden, die deze kalender zullen kopen om die aan te bieden aan hun clientèle. De prijs is 2,25 en bij afname van 25 stuks 2, AFSCHEID BIJ HET ROODE KRUIS. Gisteravond is er in De Gouden Ploeg een bijeenkomst van het Roode Kruis, onder voorzitterschap van de burge meester, gehouden. Dokter J. C. Rip heeft afscheid genomen als comman dant van de colonne en dokter W. J. IJff werd officieel zijn opvolger, na dat hij dit het laatste jaar al officieus was. De provinciaal bestuurder, de heer Th. Wilberg was hierbij aanwe zig. De burgemeester dankte dokter Rip voor het vele werk dat hij gedurende dertien jaar als colonne-commandant voor het Roode Kruis gedaan heeft on danks een drukke huisartsenpraktijk. Dokter Rip kreeg sigaren en mevrouw Rip bloemen. De burgemeester sprak de wens uit dat dokter IJ# prettig met alle colonne leden zal samenwerken. De heer J. van Leeuwen voerde namens de B.B. het woord. Hij dankte dokter Rip voor alles wat hij voor het mobiel geneeskundig team gedaan had en sprak de wens uit dat de B.B. een beroep op dokter IJff zal mogen doen als dat no dig is. De heer J. P. Touwen dankte als groepscommandant en sprak de wens uit dat de colonne onder dokter IJff spoe dig over al het materiaal zal beschik ken dat nodig is. Ook de heren Van Leeuwen en Touwen boden geschenken aan. Dokter Rip dankte voor de geschenken en de vriendelijke woorden. In zijn werk had hij steun gekregen van de artsen Hoorwerf, Gout en IJff, terwijl de heer Touwen zijn leermeester in de verbandleer geweest is. Het was goed dat er 'n nieuwelink kwam met nieuwe inzichten en nieuwe plannen. Dokter Rip betreurde het dat zo wei nig mensen in het Soest van 30.000 in woners zich beschikbaar stelden voor het werk in de colonne en hij sprak de wens uit dat de kern vergroot zal wor den. De heer Touwen werd onderscheiden met de gesp voor 40 jaar trouwe dienst en mevr. De Heer en mej. v. d. Laan met de bronzen medaille voor 10 jaar ti ouwe dienst. De burgemeester reikte de onderscheidingen uit. In zijn toe spraak tot de gedecoreerden wees hij er op, dat de afdeling Soest-Soesterberg van het Roode Kruis niet denkbaar is zonder de heer Touwen. VLEESVERKOOP. 'Zaterdagmorgen, 9 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats. BRAND WEER VERORDENING. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend dat door hun college op 9 oktober 1962 nadere regels zijn gesteld omtrent de eisen waaraan de olievaten en andere vaten, bedoeld in de Algemene Brandweerverordening, de opstelling daarvan en de leiding welke dergelijke vaten met een haard of kachel verbindt moeten voldoen. De gebeurtenissen bij de laatste ont groeningen in diverse universiteitsste den hebben bewezen dat het de hoogste tijd wordt een einde te maken aan dit nozemgedoe dat alleen maar geschikt :s om slachtoffers te maken en te be wijzen dat wijsheid niets met kennis te maken heeft. Nare lummels moesten zo nodig „Dachautje" spelen en een jongen die misschien studeert van het geld dat u en ik als belasting aan de staat schenken, vond het nodig een jeugdige kaalhoofd zo hard met een hockeystick tegen zijn hoofd te slaan dat hij waarschijnlijk zijn studie zal moeten opgeven omdat zijn hersens beschadigd zijn. Als men nu begint met die Dachaumannetjes en die hockey- ster van de universtiteit te verwijderen dan is dat tenminste een goede les voor andere naarlingen, die misschien het volgend jaar zouden willen bewijzen dat ze uit het lood geslagen mannetjes zijn die meer thuishoren in een verblijf voor psychopaten dan aan een univer siteit. Voor vele Nederlanders was het 20 jaar geleden helemaal niet prettig dat ze met kaalgeschoren hoofden in een kamp rondliepen, maar in de univer sitaire wereld is blijkbaar nooit ge dacht aan de mogelijkheid het kaal- scheren af te schaffen, juist omdat ve le Nederlanders aller ellendigste her inneringen aan kale hoofden hebben. Minister Beerman munt niet uit door flinkheid en toen huismoeders met duizenden handtekeningen bij hem kwamen om hun ongerustheid te uiten over het toenemen van de aanrandin gen moet hij „zo, zo, ja, ja" gezegd hebben, maar Minister Beerman zal wel niet terugkomen en misschien krij gen we dan een echte Minister van Justitie, die maatregelen tegen de ont groeningen kan nemen. Dat lummelige gedoe van studenten die in de puberteit zijn blijven steken heeft nu lang ge noeg geduurd. KANTMAN. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinderwet ter algemene kennis, dat ter gemeente- sceretarie van Soest ter inzage is gelegd een verzoek met bijlagen van a. Th. A. Vonk, Luitenant Kolonel, Eerst aanwezend Ingenieur der Genie, Bilder- dijklaan 1 te Amersfoort, om vergun ning tot het in bedrijf hebben van een elektromotor met een vermogen van 3 p.k. ten behoeve van een werkplaats in het bureelgebouw V 25 van het complex 573 T.D. Verzamelplaats Cie te Soester- berg, in het perceel gelegen aan het Zeister Spoor te Soesterberg, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie E, nr. 2411 ged. b. Oliehandel „Kerosine", van Suchtelen van de Haarenstraat 144 te Amsterdam, om vergunning tot het oprichten, in wer king brengen en in werking houden van een bezine aftapinrichting, bestaande uit twee elektrische benzinepompen, twee ondergrondse reservoirs elk met een in houd van 4000 ltr., een mengsmeerap- paraat. een pompeiland en een pomp huis] e, op het perceel Veldm. Montgo- merj'weg 7, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie E, nr. 1552. Gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor 'n ieder de gelegenheid schriftelijk bezwa ren tegen het verlenen der vergunningen in te brengen bij het gemeentbestuur. Bovendien zal op dinsdag 6 november a.s., des voormiddags te resp. 10.30 en 11 uur, in het gemeentehuis een open bare zitting worden gehouden, alwaar mondeling bezwaren tegen de inwilliging van deze verzoeken kunnen worden in gebracht. Een ieder kan ter gemeentesecretarie kennis nemen van de terzake ingekomen stukken. Soest, 19 oktober 1962. OPHALEN GROF HUISVUIL. Op de navolgende dagen zal een vracht auto rijden om grof huisvuil op te ha len, dat normaal niet met de vuilnis auto medegegeven kan worden. Tuinaf val als bomen en struiken wordt niet medegenomen. Degenen, die van deze gelegenheid ge bruik wensen te maken, dienen per briefkaart aan de administratie van gemeentewerken op te geven, wat op gehaald moet worden. Wijk Soestdijk op woensdag 31 oktober. Wijk Soest incl. Soest-Zuid en Soest- duinen op woensdag 7 november. Wijk Soesterberg op woensdag 14 no vember.

Soester Courant | 1962 | | pagina 1