m Waarom werd Moskou Napoleons ondergang? ELECTROLUX STOFZUIGERS KWAK J. HOPPENBROUWERS Een heerlijk, sportief vestje HET PROTEST DER VLAMINGEN. Liever jeuk dan dol. flffJM TWEEDE BLAD Rillerig? Onprettig LADDERVRIJE NYLONS 2,95 AKTIE „GEZONDEN VOOR ZIEKEN" f 250.000,- AAN PRIJZEN VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 19 OKTOBER 1962. In de nacht van zondag 18 op maan dag 19 oktober van het jaar 1812 trok het Napoleontische leger weg uit Mos kou. Dit gebeuren, nu 150 jaar geleden, vormde een belangrijke mijlpaal in de historie, aangezien dit de ondergang van de Grote Keizer inluidde. Een oneindige stroom van niet minder dan honderdduizend soldaten trok weg met hun buit. Het was beslist geen ze getocht. Ontmoedigd, gedesillusioneerd en gedemoraliseerd, verkleumd van kou en ondervoed door de honger, trok het overblijfsel van het eens zo machtige leger van de onoverwinnelijke keizer weg uit een stad, die grotendeels niet meer was dan een troosteloze puinhoop. Wat was de oorzaak Men vraagt zich af, wat wel de oor zaak geweest is van de smadelijke ne derlaag van een veldheer die had be wezen zijn vak uitstekend te verstaan, een militair genie, de grootste van zijn tijd. Er is geen grote veldslag geleverd die duidelijk door de keizer werd ver loren. Maar wat is het dan wel ge weest Soesterbergsestraat 51C - Tel. 2319 Het antwoord op deze vraag moet lui den verslagen door voor hem nieuwe vijanden Napoleon, die op het slag- \eld een genie was, die voortreffelijk met zijn eenheden wist te manoeuvre ren, kwam in het wijde Russische land te staan tegenover een taktiek, die in zijn ogen weinig militair was, doch waarvoor hij tenslotte het trotse hoofd moest buigen. Zijn nieuwe vijanden wa ren 1) bijzonder lange aanvoerwegen die onvoldoende beschermd konden worden, waardoor de tegenstander in het achterland vrij spel had en veel van de aangevoerde goederen verloren gingen 2) de taktiek van de verschroei de aarde, waardoor zijn legers niet in staat waren zichzelf van het nodige te voorzien3) de demoraliserende uit werking op zijn troepen van de uitge sproken vijandige houding van de be volking, die aan het front en in het achterland guerillagroepen vormde, die de keizerlijke legers veel afbreuk de den 4) het gebrek aan behoorlijke winterkwartieren. Daarbij kwam nog de onzekerheid over de mogelijke aanvalskracht van het Russische leger onder bevel van vorst Koetoesow. De druppel die de emmer deed overlopen. Napoleon zou waarschijnlijk Moskou nóg niet verlaten hebben, ware het niet, dat een uitgelezen eenheid van de kei zer, een leger van omstreeks 20.000 dat onder leiding van Murat, koning van Napels even buiten Moskou stellin gen had ingenomen aan de rivier Tschernischny, door een plotselinge Russische aanval op 18 oktober, be hoorlijk werd gehavend en moest te rugtrekken. De ideale dracht voor de vrije tijd. HANDSCHOENEN waarmee U voor de dag kunt komen. Ruig-warme HERENSHAWLS. Tinten en dessins naar ieders smaak. VAN WEEDESTRAAT 80 SOESTDIJK TELEFOON 2670 Het was dit gebeuren, dat bij de keizer de doorslag gaf. De Russen waren dus nog tot een offensief in staatEn dit deed Napoleon besluiten tot de terug tocht. In werkelijkheid was het Rus sische leger niet zo sterk en wanneer het tot een waarlijk klassieke veldslag was gekomen, zou de uitslag niet ze ker geweest zijn. Een dergelijke veld slag werd door de Russische bevelheb ber Koetoesow daarom ook met zorg vermeden. De voorgeschiedenis. Nadat Napoleon tot de Russische veld tocht had besloten, ging het hem zoals gewoonlijk voor de wind. Zijn troepen rukten vlot het wijde Rusland binnen. De belangrijkste slag die geleverd werd, was wel de slag bij Borodino, die plaats vond op de 7de september van het jaar 1812. Napoleon bedreigde de heilige stad Moskou en de Russen meenden, dat het nu tijd werd voor een beslis sing. Op die dag in september stonden er niet minder dan 127.800 Russen te genover 184.500 Fransen, klaar voor een ontmoeting van slechts één dag, doch die de geschiedenis zou ingaan als de zwaarste en bloedigste veldslag in de historie. Er is zowel door de Russen als door de Fransen op wel zo'n verbeten wijze ge vochten, dat ervaren legeraanvoerders van beide kanten meenden, dat dit zijn weerga niet had. Met niets ontziende doodsverachting stormden de soldaten nu eens Fransen dan weer Russen op de vijand in. Tot het invallen der duisternis bleef de strijd voortgaan en dank zij zeer grote offers, behaalden de Fransen een overwinning. Deze vic torie was echter een Phyrrus-overwin- ning, aangezien de keizer hier niet minder dan bijna dertig procent van zijn troepen verloor. Daar staat tegen over, dat de Russen omstreeks vijftig procent van hun leger verloren. De opgemaakte balans wees uit, dat in deze afgrijselijke slag van één nog niet minder dan ruim 100.000 mensen het leven verloren, een cijfer dat zelfs in de moderne oorlogvoering zijn weerga niet vindt. Napoleon in Moskou. Na de slag bij Borodino lag voor Na poleon de weg naar Moskou open. Het was echter een weg die gemarkeerd werd door as en puinhopen, hetgeen de Fransen reeds een onrustig gevoel gaf. Nergens vonden de indringers voedsel en steeds weer werd hun achterhoede door de Kozakken aangevallen. Zeven dagen duurde de langzame opmars naar de Russische hoofdstad. Het was voor de verzwakte en uitgeputte Franse troe pen een ware hel. Maarschalk Koe toesow wist de Fransen steeds de in druk te geven, als zou hij elk ogenblik weer kunnen aanvallen hetgeen een extra psychische druk met zich bracht. Op 14 september trok het Russische le ger zich terug uit Moskou. Het ging via f; -ér - '"i de Arbatstraat en enige parallelstraten naar de Jausabrug. Voorzover de be volking ertoe in staat was, verliet zij de stad gelijk met de troepen. Nauwelijks vertrokken de Russen via de Jausabrug, of de Franse cavallerie onder Murat be reikte Moskou aan de andere zijde. Ook op hun heilige stad pasten de Rus sen de taktiek van de verschroeide aarde toe. Overal werd brand gesticht en gedurende zes dagen en zes nachten brandde de stad als een fakkel. Niet Koetoesow, maar zijn vijand. Deze 'brand, die uiteindelijk een be langrijke bijdrage betekende tot de nederlaag van Napoleon, was geen werk van de beroemde Russische op perbevelhebber Koetoesow. Het was het werk van zijn grootste vijand de graaf vorst Theodor Rostoptschin, mi litair gouverneur van Moskou, die steeds een groot voorstander was geweest om Moskou tot de laatste druppel bloed te verdedigen. Toen Koetoesow de stad wilde prijsgeven, om deze te behouden, ontstond een hevige ruzie tussen beide Russen, met als gevolg dat Rostoptschin een groep mannen onder bevel van commissaris Woro- nenko opdracht gaf de belangrijkste gebouwen in de stad, te beginnen bij de Wijnhallen en de winkels, in brand te steken wanneer de Fransen binnen trokken, De vorst had hierbij de be doeling Koetoesow op twee manieren te raken, namelijk door vernietiging van de stad en ten tweede door Koetoe sow de schuld in de schoenen te schui ven. De resultaten waren verrassend. Koe toesow werd de grote overwinnaar en kreeg alle eer van zijn taktiek. In de hel Voor de Fransen betekende dit iets ont zettends. Zij hadden gehoopt op voed sel en behoorlijke winterkwartieren en goede verzorging. Inplaats hiervan von den ze een volkomen verlaten stad met lege straten, spookachtige ruines en niets anders dan vlammen om zich heen. Dit betekende een enorme psy chische klap, die zich uitte in plunde ring en het vermoorden van de enkele burgers, die om de een of andere reden toch maar waren achtergebleven. De discipline verzwakte ernstig. De gedes illusioneerde soldaten begrepen nu, dat zij in een hel .waren gekomen. Er kwam geen Russische deputatie om vrede te vragen, er was zelfs geen Rus te zien. Iedereen begreep, dat nu pas de oorlog in al zijn ernst begonnen was. Duizenden soldaten deserteerden of werden wegens ongehoorzaamheid ge- executeerd. De veiligheid van de Fran se troepen was zelfs in Moskou ver te zoeken. De soldaten gingen zich te buiten aan alcohol en werden dan 'f nachts door kleine groepen Russische partisanen overvallen en gedood. De kou kwam nader, de soldaten hadden geen voedsel en de paarden geen ha ver. Veel van deze edele dieren werden daarom geslacht en opgegeten. Vesten zijn bijzonder ge liefde kledingstukken. Zij hebben het voordeel, dat zij met diverse andere kle dingstukken tot een aan trekkelijk geheel zijn te combineren. Een voorbeeld hiervan zien we op onze illustratie, waar het model een heerlijk, sportief vest draagt op een moderne lange broek. Het is een combinatie, die waarlijk ideaal genoemd mag worden, want zo'n vest met lange broek is niet al leen bruikbaar voor de moderne huisvrouw, wan neer ze bezig is met haar dagelijkse huishoudelijke beslommeringen, maar kan ook gedragen worden bij sport, vakantie (wintersport e.d.) en onder vele andere omstandigheden. In dit geval hebben we te maken met een vest, ge maakt uit „Orlon" mate riaal en wel gebreid in een blokdessin van bruine en witte blokjes in een vrij grove steek. Een leuk effect Is wel dat de kraag en de randen van de zakjes van dezelfde kleur maar van een dunner garen en in een heel fijne steek werden gebreid, waardoor een interessant contrast ontstaat. Let u eens op de leuke sluiting van dit vest, door middel van een strip met twee knopen even onder de kraag. Het geheel wordt hier gedragen op een beige pantalon. Ziet u uzelf ook al in zo'n heerlijk vest SCHOENENHUIZEN De keizer zelf verbleef in de resten van het Kremlin, het enige geschikte on derkomen. Toen de terugtocht een aan vang nam, liet de veldheer een groep van achtduizend man onder bevel van maarschalk Mortier achter, die tot op dracht had het Kremlin geheel op te blazen en de vernieling van de stad te voltooien. Deze wraak van een mach teloze verliezer heeft de kansen niet kunnen keren. De keizer had verloren en voorgoed met zijn macht was het gedaan. Overal stonden de onderdruk te volkeren op en schudde het Franse juk af. Nog eenmaal, voor slechts honderd dagen, trachtte Napoleon aan het noodlot te ontkomen, doch Quatre Bras en Waterloo maakten voorgoed een einde aan zijn heerschappij, het einde, dat begon met de terugtocht uit Moskou op 19 oktober 1812, nu 150 jaar geleden. RENAULT IN SOEST. De Renault is overbekend, maar door garage Stam werd deze bekendheid nog groter door het laten rijden van een aantrekkelijke verzameling Renaults door onze gemeente ter gelegenheid van de Renaultshow, welke in de Expo- hal te Hilversum gehouden werd. In de lange stoet automobielen kon men alle Renaultproducten zien de nieuwe R 8, de R 4, de Dauphine, de Rambler en diverse soorten bestelwagens. In totaal reden 20 auto's door Soest en Soesterberg en een geluidswagen zorg de ervoor dat niemand de stoet over het hoofd zag. KAARTCOMPETITIE VAN S.E.C. De tweede ronde van de kaartcompe- titie van S.E.C. om de O. L. Zimmer- manbeker is in hotel Bos en Duin ge speeld. Er namen 54 leden van S.E.C. aan deel. De uitslag was 1. G. v. Duinkerken 6483. 2. Mevr. Meidam 6308. 3. L. de Rooy 6304. 4. B. de Rooy 6291. 5. H. Bosman 6285. 6. Mevr. Blokland 6182. 7. P. Dorrestein 6118. 8. H. v. d. Broek 6039. 9. J. v. Rossum 5930. 10. H. Duyst 5903. 11. J. Timmer en F. Saarloos 5901. De troostprijzen werden gewonnen door mevr. Brons (4191) en H. v. Kooij (4146). KAMPIOENEN VAN „DE VRIENDSCHAP". Van de vereniging van duivenhouders „De Vriendschap" zijn de kampioenen bekend Hok Vitesse 1. C. P. Jak 487.68. 2. D. J. Bos 444.20. 3. Z.K.H. Prins Bernhard 374.91. 4. J. C. Wijnands 347.37. 5. W. Nieuwenhuis 315.88. Aangewezen duif1. C. P. Jak 464.68. 2. D. J~. Bos 273.70. 3. J. C. Wijnands 273.29. Duif: I. C. P. Jak 87604 290.35. 2. C. P. Jak 876057 273.53. 3. J. C. Wijnands 529117 273.29. Hok Mid-fond1. W. Altenaar 368.60. 2. C. Vaessen 365.54. 3. Z.K.H. Prins Bernhard 281.49. 4. D. J. Bos 237.97. 5. W. Nieuwenhuis 195.19. Aangewezen duif1. C. Vaessen 310.99. 2. W. Altenaar 275.84. 3. D. J. Bos. Duif 1. W. Altenaar 875914 368.60. 2. I C. Vaessen 275484 310.99. 3. D. J. Bos 528836 237.97. Hok Fond1. W. Nieuwenhuis 318.34. 2. Z.K.H. Prins Bernhard 245.04 3. D. J. Bos 176.40. 4. W. Roest 171.74. 5. E. C. v. Daatselaar 128.60. Aangewezen duif 1. Z.K.H. Prins Bern hard 245.04. 2. W. Nieuwenhuis 238.57. 3. W. Roest 171.74. Duif 1. W Nieuwenhuis 529013 231.90. 2. W. Nieuwenhuis 789792 186.67. 3. Z.K.H. Prins Bernhard 78625 167.24. Hok, jonge duiven 1. C. P. Jak 452.91. 2. C. Vaessen 449.34. 3. Onwezen-De Muynk 445.49. 4. W. Nieuwenhuis 438.63. 5. W. Altenaar 436.65. Aangewezen duif1. W. Altenaar 336.29. 2. Onwezen-De Muynk 324.21. 3. C. P. Jak 202.27. Duif L W. Onwezen-De Muynk 22810 338.76. 2. W. Altenaar 1163205 337.14. 3. Onwezen-De Muynk 228211 335.31. Hok, navlucht1. J. C. Kamerbeek 454.52. 2. W. Nieuwenhuis 446.09. 3. F. Groenestein 421.57. Aangewezen duif1. W. Nieuwenhuis 369.10. 2. J. G. Kamerbeek 295.27 3. G. Sukel 272 51 Duif 1. J. G. Kamerbeek 417174 295.27. 2. F. Groenestein 417244 294.81. 3. W. Nieuwenhuis 950105 272.74. Generaal, hok1. W. Nieuwenhuis 1268.04. 2. C. Vaessen, 1181.70. 3. D. J. Bos 1169.19. 4. Z.K.H. Prins Bernhard 1165.58. 5. W. Altenaar 1010.13. Generaal aangewezen1. C. Vaessen 731.19. 2. C. P. Jak 730.29. 3. W. Alte naar 667.98. 4. W. Nieuwenhuis 623.99. 5. Z.K.H. Prins Bernhard 526.48. 21EKENFONDSLEVEkhNCÏER dat juist dat klimaat ontbreekt, nu zelfs nog meer dan vroeger. De botsingen lieten zien dat de sfeer van onver draagzaamheid die iedere oplossing in de weg staat, nog harder en nog feller is geworden. De demonstratie is haast een bewijs geworden voor de stelling dat er geen Belgen bestaan, maar slechts twee elkaar bekampende groe pen die toevallig bijeen zijn gekomen binnen een paar willekeurig getrokken grenzen. De uitlating dat na nog zo'n mars Bel gië niet meer zou bestaan, is overdre ven. Maar dat beide partijen zondag in Brussel met verrassende eensgezindheid het symbool van de eenheid der natie, de vlag bekogelden, is een bedroevend teken. Niet omdat daardoor het begrip natie zijn inhoud verliest. Iets waar om de fabrieken niets minder zullen produceren noch de kippen minder ei eren zullen leggen, maar waardoor wel een rem op de spanningen, die in ieder volk leven, buiten werking wordt gesteld. geven en laten leven SOESTERBERGSESTR.WEG 26 TEL 2382 Men kan de grote toeloop van Vlamin gen voor de mars op Brussel verklaren - zoals de Franstalige pers in België graag doet - door het feit dat er toch geen voetbal was. Maar dan miskent men, dat het voor de Vlamingen een voudiger was geweest op hun gemak ergens een biertje te gaan drinken dan de reis naar de hoofdstad te maken. En men miskent dat de vele burgemeesters en een aantal kamerleden in de stoet er bepaald de figuren niet naar zijn een dergelijke mars te onder nemen uit verveling. De ziel van de betoging was een eer lijke verontwaardiging over veel dat als achterstelling van gewest en taal wordt gevoeld. Voor een deel zeker terecht. De verdeling van de parle- mentskieskringen is nog gebaseerd op vroeger. Inmiddels zijn de Vlamingen in getal gegroeid, de Walen gedaald, met als gevolg dat een Waals kamerlid minder Belgen vertegenwoordigt dan een Vlaams. En er is in de kwestie van de taal, waarbij vooral ergernis wekt dat de politici haast naar traditie in meer derheid Frans spreken. Daar is de kwes tie van de universiteit van Leuven. En zo is er meer. De vlag geen teken van eenheid. Het tragische is dat dit soort proble men alleen op te lossen is in een sfeer van geven en nemen in verdraagzaam heid. En hoewel dat niet het doel van de demonstratie was, heeft ze aangetoond giro 6200 t.n.v. ROTTERDAM loten f 1.- per stuk Er moge dan kritiek zijn uitgeoefend op onze directeur-generaal voor de volks gezondheid omdat de kriebel die vorig jaar officieel aan een bekend margarine- merk werd toegeschreven, nu helemaal niet aan enigerlei margarinesoort te wij ten blijkt te zijn, die zelfde prof. dr P. Muntendam heeft dan toch maar goed gewaakt over de bescherming tegen hondsdolheid. Dank zij verstandige en vooral tijdige maatregelen is Nederland - in tegen stelling tot andere landen - vele jaren gevrijwaard gebleven voor een gevaar lijke golf van de dodelijke hondsdolheid. Geen hond kon worden geïmporteerd, of er moest een medische verklaring worden overgelegd. Geen hond kon mee op reis, of tevoren moesten er injecties met serum tegen deze ziekte zijn ge geven. Het is betreurenswaardig, dat zich on danks deze goede zorgen nog een enkel geval van hondsdolheid heeft voorge daan en wij mogen ook niet verwachten, dat wij ten eeuwigen dage de honds dolheid buiten de grenspalen kunnen houden, maar dat ene slachtoffer weegt niet op tegen de ontelbaren die behou den zijn door de waakzaamheid van onze gezondheidszorg. We zien liever één verbod tot bereiding van een merk margarine teveel en zon der overtuigend bewijs, dan een maat regel tegen een dodelijke bedreiging te weinig. De jeuk van een nog niet ge ïdentificeerde huidaandiening nemen we maar tijdelijk op de koop toe.

Soester Courant | 1962 | | pagina 5