Nei£ Dames ONTGROENING. DAM PO VENEMA „DE WITTE POMPEN" 7cuad- puistjes BEKA - EMAILLE. Bronchï letten Firma 0. van de Pol EN DE GEWELDLOOSHEID. D. ENGEL DERDE BLAD Jumpers Vesten Blouses Rokken Japonnen Suède jasjes J. Hoppenbrouwers verkouden Ruime keuze nieuwe winterstoffen Voor Auto- of Scooterrijles y*tt*ff~puRoL.poEDE.R LECA BAZAR Loodgieters werkzaamheden. VOOR HET E.A1PSIEIL UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool Jaag die ondragell|ke Dat lokt met Kraiehen VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 19 OKTOBER 1962. UITWAS OF OPVOEDING? Opnieuw schanddaad in schandaal uitgelopen. De eigenaardige gewoonten van sommi ge onderwijsinstituten - eerst waren het alleen de universiteiten, maar vormings- scholen en middelbare instituten hebben zich graag bij het rijtje aangesloten - om nieuwe leerlingen te „ontgroenen", heeft in Nederland al dikwijls critiek ontlokt. De afgelopen groentijd heeft opnieuw een schandaal aan het licht gebracht, dat met de term „misselijk" nog zeer zwak is omschreven. Het ge beurde ditmaal in Amsterdam. Eerlijk heidshalve moet worden vermeld, dat men in Amsterdamse studentenkringen ook verontwaardigd is over het gebeurde. Van Weedestraat 80 tel. 2670. Wij zullen daarom het Amsterdamse stu dentenweekblad Propria Cures aan het woord laten. Daarin stond het volgende te lezen „Over de groentijd hebben wij ons eni ge weken geleden naar jaarlijkse traditie uitgelaten. Aan deze groentijd blijkt 'n nieuw aspect te zijn verleend door de heer Nico van Baar. praeses van N.I.A., en uitvinder van de bezigheid „Dachau- tje spelen". Zijn voorstel Dachautje te spelen wekte protest bij de groenen, hetgeen nogal iets zegt, omdat zij zich gewoonlijk de ergerlijkste vernederingen laten welge vallen. Vijf van de groenen bleken ver wanten in Dachau te hebben verloren. Dezelfde jongens werden door een kroeg figuur, Blaisse, voor „vuile-rot-jood" uit gemaakt. Of de corpsleden in kwestie echter antisemieten zijn of onverant woordelijke pubers doet nauwelijks ter zake. Door dit soort optreden wordt antisemietisme bon ton bij honderden aankomende studenten, die dermate ge hersenspoeld zijn, de afgelopen drie we ken, dat zij voor een groot deel de on gewenste eigenschappen van hun ont- groeners gretig overnemen", aldus het studentenblad. Bewusteloos in kelder. Wat is er in Amsterdam precies gebeurd? Het is moeilijk om door te dringen in de studentenwereld (vooral in de groen tijd), waar men er een eigen recht spraak en een eigen code op na houdt Dames- en Heren Maatkleding Hofleverancier van Z.K.H. de Prins der Nederlanden voor hereneostuums, mantel- costuums en mantels. F. C. Kuyperstraat 28 - Tel. 2803 Uit onze informaties konden wij het vol gende destilleren. Tijdens een maaltijd aan 't begin van de groentijd schreeuw de. de voorzitter van de sociëteit N.I.A.. ene- Nico van Baar, de novieten (groe nen) toe „Foeten. houdt je bek, anders gaan we beneden in de kelder Dachau tje spelen". Een van de groenen werd dit te erg en hij vertelde, dat tijdens de oorlog zijn beide ouders in Dachau waren omgekomen. „Niets mee te ma ken, vuile-rot-jood". riep daarop een an der corpslid, ene Blaisse. Dat het dreigement met de kelder geen loze uitlating was, bleek uit het relaas van een Haagse leraar, wiens zoon tot de groenen behoorde. Hij vertelde, dat ongeveer 200 groenen in de veel te klei ne kelder opeen werden geperst, waarna de deuren en de ramen werden gesloten. Een aantal van de opeengepakte novie ten viel al meteen flauw. Zij werden bijgebracht met emmers water. Toen er echter teveel bewusteloos werden, liet men dat maar na. Wat zich verder nog in de kelder afspeelde, zal wel altijd verborgen blijven achter het ontgroe- ningsscherm, maar zeker schijnt, dat enkele sociëteitsleden met schoenen aan gaat U naturlijk naar Volledige rijuren (60 min.) Tweemaal per week gratis theorie. All-risk verzekerd. Prijzenvoor Auto 6,50 p.u., voor Scooter 6,50 p.u. Steenhoffstraat 25 - Telefoon 2185 over de hulploze groenen hebben gelo pen. „Om hen goed te laten voelen wie de bazen zijn", zo luidde het commen taar. „Berisping". Het openbaar worden van dit schandaal heeft de Senaat genoodzaakt in te grij pen. Een commissie van drie oud-sena toren moest een onderzoek instellen en „straf" uitdelen. Die straf bestond uit een „berisping". Commentaar van de Se naat „De senatoren zijn van mening, dat beide leden tekort zijn geschoten in hun besef van fatsoensnormen en spreken hun ernstige afkeuring uit over het optreden van de twee corpsleden". Was de zaak door een gewone rechtbank behandeld, dan was voor mishandeling en belediging een straf van enkele maan den gevangenis opgelegd. Maar een rechtbank kan pas ingrijpen als er een aanklacht is en de studentencode ver biedt een dergelijke stap. Wandaden in de ontgroeningstijd zijn niet nieuw. De krijgsraad behandelde nog niet zo lang geleden een zaak van een militair, die was weggelopen uit 'n opleidingsinstituut van de marine. De jongeman bleek op een dermate onmen selijke manier tijdens de „ontgroening" te zijn behandeld, dat hij volkomen over stuur 's nachts de straat op was gerend. De afgelopen weken werd ons uit Lei den gemeld Een groene, die als gevolg van een aframmeling door twee socië teitsleden in het ziekenhuis moest wor den opgenomen en waarschijnlijk een oog zal moeten missen. De traditie van het ontgroenen is al oud. Verdedigers wijzen op de „opvoedende waarde" van een dergelijk systeem. Bij dergelijke uitwassen kan men echter moeilijk de pedagogische betekenis ont dekken. De heren-soeiëteitsleden zijn zelf nau welijks volwassen als zij hun toevlucht nemen tot „Dachautje spelen". In de normale maatschappij zouden dergelijke uitwassen direct worden afgestraft. De moeilijkheid bij de ontgroening - en de studentencorpsen ontkennen dat niet - is het gebrek aan voldoende toezicht door sociëteitsleden, die volwassen ge noeg zijn. Het aantal studenten neemt steeds toe. De ontgroening wordt daar door een massale bezigheid, waarbij on der veel koren ook veel kaf kan schui len. Het is de taak van de studenten organisaties - en als zij het niet kunnen van anderen - om bijtijds het kaf van het koren te scheiden. Burgem. Grothestraat 11A. KAMPIOENSCHAPPEN 1962 VAN DE ZWALUW. Vitesse hokkampioenschap1. H. Go- rissen 110.596. 2. B. Roest 75.778. 3. V. Reijerse 70.663. 4. C. v. Soest 58.552. 5. J. v. d. Brakel 58.051. Vitesse duifkampioenschap 1. V. Reij erse H 59.711209 216.04. 2. J. v. d. Bra kel H 61.874003 199.02. 3. H. Gorissen H 60.425955 197.71. 4. G. Rijksen H 60.950304 166.88. 5. B. Roest H 61.319248 164.31. Mid Fond hokkampioenschap 1. G. M. Duiser 74.271. 2. J. v. d. Brakel 69.133. 1. V. Reijerse 66.360. 4. H. Gorissen >2.839. 5. G. Rijksen 58.994. Vtid Fond duifkampioenschap 1. G. 3ijksen H 60.950304 264.59. 2. V. Reijer se H 61.652661 170.37. 3. H. Gorissen T 58.632006 152.19. 4. A. v. Dorrestein H 60.320276 130.68. 5. G. Rijksen H 60.417340 127.78. lokkampioenschap Fond1. H. Goris- ;en 156.675. 2. G. Rijksen 72.566. 3. C. rsn Soest 61.736. 4. J. v. d. Brakel 19.718. 5. A. v. Dorrestein 56.097. Juifkampioenschap Fond 1. H. Goris- :en H 50.161150 216.32. 2. H. Gorissen -1 59.711417 210.99. 3. H. Gorissen H 58.632010 178.38. 4. J. v. d. Brakel T 60.949029 166.66. 5. G. Rijksen S 60.6007954 151.92. longe duiven hokkampioenschap 1. C. /an Soest 113.851. 2. C. v. d. Hoek 14.032. 3. H. Gorissen 53.747. 4. J. Sta- 'enhoef 53.354 5. G. Sukel 50.652. Duifkampioenschap jonge duiven 1. 2. van Soest H 62.260980 311.02. 2. C. v. d. Hoek H 62.260822 251.94. 3. C. /an Soest H 62.261002 227.27. 4. C. van 3oest H 62.261001215.33. 5. C. van Soest H 62.260999 210.80. Navlucht hokkamapioenschap 1. G. Rijksen 72.277. 2. C. v. Klingeren >1.938. 3. J. v. d. Brakel 58.605. 4. M. v. d. Wielen 45.208 5. A. Hilhorst 14.225. Navlucht duif kampioenschap 1. G. Rijksen H 60.756962 151.66. 2. G. Rijksen H 61.874718 151.54. 3. G. Rijksen H 61.319267 132.82. 4. G. Rijksen H 60.426119 131.86. 5. G. Rijksen h 59.1095207 131.52. Generaal kampioen oude en jonge duiven1. H. Gorissen 383.857. 2. C. van Soest 277.893. 3. G. Rijksen 230.624. 4. B. Roest 227.093. 5. J. v. d. Brakel 224,989. HANDBALPROGRAMMA. "Voor zondag 21 oktober zijn de volgen de wedstrijden vastgesteld Dames B.D.C. 1Amersfoort 1, 1 uur. E.D.C. 2Amersfooort 2, 12 uur B.D.C.-jun. 1—H.H.C. 1, 2 uur. Attila 2B.D.C.-jun. 2, 12 uur. A.S.V.—B.D.C.-asp, Heren U.H.V. 2—B.D.C. HOCKEYPROGRAMMA. Ket programma voor teams van M.H.C. luidt Dames 1Schaerweyde 1, 12.30 uur. Heren 3Laren 4, 12.30 uur. Heren 1Gooi 3, 2 uur. Heren 4Heren 5, 2 uur. Schaerweyde 2Dames 2, 12 uur. Hilversum 5Dames 4, 11 uur. Kameleon 3Dames 3, 11 uur. S.C.H.C.-vet.M.H.C.-vet., 12.30 uur. Kampong 9Heren 2, 2 uur. Hoestdrank in tabletvorm. 95ct OPSTELLING M.H.C.-TEAMS. Het eerste herenteam van de Mixed Hockey Club Soest komt zondag in de volgende opstelling uit doel M. Lock achter N. v. Zadelhoff en C. Thomas midden C. Verspuy, D. Stroband en H. Marcella voor P. v. Hofwegen, H. Evenhuis. F. Steenmeijer, A. Bolhuis en H. Berghauser Pont. Dames doel L. Burgers achter J. du Mee en J. Hoppenbrouwers midden A. v. Hofwegen, L. v. d. Sterren en L. v. Wering voor L. de Vink, I. Espeet, S. Jiskoot, St. Hoppenbrouwers en I. Dalenoort. Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw KERSTPAKKETTEN VOOR OVERZEESE BESTEMMINGEN. Met het oog op een tijdige verzending van zg. Kerstpakketten zijn hieronder voor enige overzeese bestemmingen (hoofdzakelijk emigratielanden) de data opgegeven waarop deze pakketten bij rechtstreekse zeepostverzending uiter lijk ter post moeten zijn bezorgd, ten einde - onvoorziene omstandigheden voorbehouden - vóór Kerstmis te kun nen worden besteld Verenigde Staten van Amerika 16 no vember. Australië 24 oktober. Canada 12 november. Nederlandse Antillen 19 november. Rhodesië 12 november. Suri name 19 november. Zuid-Afrika 19 november. Omtrent de data van verzending met met-rechtstreekse zeepostverbindigen kunnen, in verband met de tijd van ver werking in de transitlanden, geen in lichtingen worden verstrekt. KAPSALON STEEHHOFFSTR53 - Ttl ,2812 - SOEST Premier Nehroe van India is endelijk tot het inzicht gekomen dat zijn papie ren oorlog van protesten de Chinese troepen er niet van weerhoudt steeds meer posten te betrekken op Indisch gebied hij heeft bevel gegeven de wapens te gebruiken. Tot dusver wa ren de troepenbeweginen der Indiërs er steeds op gericht de Chinese posten te isoleren, zodat ze zich terug konden trekken zonder gezichtsverlies. Per slot van rekening had Nehroe geen enkel verlangen naar een militair con flict met Peking, dat zo gemakkelijk kan uitgroeien tot een oorlog tussen de twee grootste naties van Azië met alle heilloze gevolgen van dien. Zeker is het steeds luider geuite onge noegen van de bevolking een der rede nen waarom Nehroe dan toch maar de voorkeur aan wapens geeft boven steeds nutteloos gebleken brieven. Een andere is waarschijnlijk dat hij bij Mao Tse-toeng en anderen een eind moet maken aan de legende dat de leer van Gandhi's geweldloosheid In dia nog zozeer bezielt dat het lijdelijk alle roof en vernedering aanvaardt. Nu is met argumenten zeer goed aan te tonen, dat de Mahatma zijn leer slechts voor een bepaald doel en onder be paalde omstandigheden wenste te zien toegepast en in gesprekken is meer dan eens opgetekend dat hij zeer wel inzag dat een staat temidden van an dere staten deze beginselen niet kon huldigen. Verachting als dank. Maar aan die legende is wel voedsel ge geven door de soms ergerende vredelie vendheid die Nehroe in de politieke arena aan de dag legde. Vaak was dit juist ter ondersteuning van communis tisch China zo bijvoorbeeld toen In dia het vredesverdrag met Japan slechts te sluiten achtte als ook Peking daar bij vertegenwoordigd was. India stond ook steeds op de bres voor Pekings lidmaatschap van de V.N. Hij heeft er kennelijk bij Mao Tse-toeng alleen ver achting voor geoogst, alsof hier een vrijwillige slaaf het voor zijn meester opnam. Op in Peking verschenen kaarten werd al vele jaren geleden voor het eerst opgemerkt dat Indisch gebied als Chi nees was aangegeven. Dat was niet al leen geen vergissing, bij iedere nieuwe druk groeide China ten koste van In dia. Het zijn weliswaar nagenoeg on bewoonde en onherbergzame bergge bieden, maar strategisch niet zonder be lang en naar oppervlakte zeker niet te verwaarlozen tussen tien en twintig maal Nederland, Het meest verbluffende is de motive ring van Peking voor zijn annexaties. Het zegt de grens - de Mc Mahon-lijn - niet te erkennen, omdat dit een restant NIEUWE WEG 97 TELEFOON 2543 Rbeumatiicht Pijnen er alt! Inderdaad - een simpele bloedzuiverende kuur doet wonderen. Naarmate de bloedzuiverende organen krachtiger gaan werken, daartoe aangespoord door Kru- schen's zes minerale zouten, wordt het bloed allengs weer puur en zuiver als weleer. Alle onzuiverheid erin wordt los gemaakt en afgevoerd en kan zo geen schade meer doen aan uw gestel. Pijnen nemen hand over hand af en U voelt U al gauw weer de oude, vief, fit en veer krachtig. Wacht er niet mee. Begin uw Kruschen kuur liever vandaag dan morgen. is, van het kolonialisme. Men zou kun nen zeggen dat India nu toch wel ko- lonie-af is, maar dat is ook maar schijn volgens Peking, dat Nehroe betitelt als een kolonialistenknecht. De legende moet de wereld uit. Het vechten heeft nu niet veel om het lijf. Er zijn weinig troepen bij betrok ken en Nehroe vermijdt angstvallig er ook maar de schijn van een soort oorlog aan te geven. Het gaat zuiver om het over de grens werpen van wat vreemdelingen, die even goed stropers hadden kunnen zijn als soldaten. Hoe de zaak zich verder ontwikkelt in de korte tijd dat het barre klimaat hier vechten toelaat, hangt van Peking al. Stuurt dat versterkingen, waarop India natuurlijk moet antwoorden met extra-troepen, dan kan uit het con flict gemakkelijk iets groeien wat wel degelijk moeilijk anders dan een oor log te noemen is. Maar de kans is ook groot, dat Peking - dat bij het bezette gebied uiteindelijk weing belang heeft - zich terugtrekt en daardoor zij het zonder zoveel woor den de McMahon-lijn als grens erkent. Stilzwijgend zou dan de zaak zijn bij gelegd. Nehroe zal hopen dat hij door de legende van India's weerloosheid te vernietigen, Mao Tse-toeng tot een der gelijke stap beweegt. d'i N/S HUURVERHOGING. Wanneer een huiseigenaar de huurverhoging van 1960 met verlangd heeft omdat het huis niet in orde was, heeft hij dan het recht dit nu wel te doen, hoewel het huis nog steeds in dezelfde staat verkeert of moet hij dit eerst aanvragen Al dus V. Antwoord Als de eigenaar de huur per 1 april 1960 niet mocht verhogen in verband met de toestand van de wo ning, dan mag ook de huurverhoging van 1 september j .1. niet worden opge legd als de situatie ongewijzigd is. ZIEKENGELD. Mijn echtgenote is in het voorjaar van 1961 gaan werken. Ir. oktober 1961 is zij ziek geworden en half april 1962, is zij, ten gevolge van een hersenembolie, linkszijdig verlamd geraakt. Door haar ziekte geniet zij een wekelijks ziekengeld van 20,Mijn vraag is nu, tot hoe lang heeft zij recht op deze uitkering en als deze wordt stopgezet kan zij dan nog andere rech ten doen gelden Ik zelf bekleed een funktie, het werken van mijn echtgeno te was dus alleen bedoeld als extra-in komsten. Aldus De R. Antwoord Uw vrouw kan zich het beste wenden tot de bedrijfsvereni ging van wie zij nu haar uitkeringen ontvangt. Deze vereniging is gerechtigd de termijn van uitkering te verlengen. Automatisch treedt de invaliditeitswet in werking na afloop van de zieken gelduitkering als er voor haar geplakt is. Gezien het feit, dat zij ziekengeld ontvangt, zal dit wel het geval zijn. PACHTOVEREENKOMST. Hoe kan men een pachtovereenkomst ontbinden vraagt G. J. Antwoord Om de pachtovereenkomst ontbonden te krijgen is een proces bij Oe pachtkamer nodig en aangezien de erven niet eenstemmig zijn om dit proces tegen de pachter (uw zoon) te voeren, zal de boedel gescheiden moe ten worden met of zonder proces. Het zal dus een moeilijke en kostbare ge schiedenis worden om de zoon te dwin gen. Afgezien van alle onmin, die daar uit voortvloeit. Misschien weet de a.s. koper als handig handelsman uw zoon om te praten. Probeer dat eens. Zo niet, en zo de notaris ook geen in vloed kan uitoefenen, moet u zich maar troosten met de gedachte, dat de grond prijzen misschien wel zullen stijgen. SCHUUR. Mijn huisbaas wil de helft van mijn schuur afbreken voor zaakuitbreiding. Mag hij dat doen informeert R. A. Antwoord U hebt het huis met schuur gehuurd en de eigenaar behoort u in het ongestoord genot van het gehuurde te laten. U kunt dus afbraak weigeren, óf er een redelijke huurverlaging te genover doen stellen. CLOSETPOT. Onze closetpot is versleten en er moet een nieuwe zitting op. De eigenaar zegt dat de spullen heel zijn geweest bij de bouw van de woning (25 jaar geleden). In de woning mankeert het een en ander, maar de huurverhoging wordt niet vergeten Wat te doen schrijft R. E. AntwoordAls deze schade inderdaad veroorzaakt is door de verouderde en ervallen toestand van het gehuurde, moet de verhuurder betalen. U kunt dan drie dingen doen 1. Klagen bij bouwtoezicht. 2. Een rekest aan de kantonrechter richten om verlof te krijgen zelf de reparatie te laten ver richten en de kosten met de huur te verrekenen. (U kunt dus niet op ei gen houtje weigeren de huurverhoging te betalen). 3. De huuradviescommissie verzoeken de huurverhoging te doen vervallen. KOLENDAMP. Hoe ziet kolendamp er uit en waarom is het niet op te merken vraagt E. T. Antwoord Kolendamp (koolmonoxyde) is een kleurloos en reukloos gas, dat zeer gevaarlijk voor de gezondheid is. Het ontstaat door onvolledige verbran ding in de haard of kachel, vooral wan neer er niet voldoende lucht boven het vuur komt. Hetgeen u ruikt bij het openen van de kacheldeur, zijn rook gassen, o.a. de prikkelende geur van zwaveldioxyde. Doorgaans is daarbij geen of zeer weinig kolendamp aan wezig, o.a. niet wanneer u blauwe vlammen boven het vuur ziet. De ge vaarlijke kolendamp is dus niet met een van onze zintuigen waar te ne men en kan heel goed ongemerkt door kieren e.d. in de kamer komen. Wordt iemand onwel of slaperig, ongemoti veerd koud of rillerig, dan is het zaak ook aan de mogelijkheid van kolen dampvergiftiging te denken. In dat ge val doet een verblijf in de frisse lucht de bezwaren weer verdwijnen. LAWAAIERIGE VLAM. Wij hebben een oliekachel. De vlammen van deze kachel gaan altijd zo te keer, dat je er bang van wordt. Zou dat aan de oliekachel liggen? We hebben vroe ger een kolenhaard gehad, die je niet hoorde, aldus T. F. Antwoord Het leven dat de vlammen van uw kachel maken, komt door te veel trek in de schoorsteen. Om aan dit euvel een einde te maken raden wij u aan een z.g. „H"-stuk op de schoor steen te laten plaatsen of een „J"-kap. Uw handelaar of schoorsteenveger zal kunnen beoordelen, welke u moet hebben. Roetvorming ontstaat door minder juiste brandstof. U zult geen last van roetvorming hebben als u ge wone „licht" petroleum gaat gebrui ken. SELDERIJ. De selderij die ik geplant heb, wordt, geel en sterft daarna af. Waar zou dat aan liggen Antwoord Het geel worden en afster ven van de selderij kan verschillende oorzaken hebben. Ten eerste moeheid van de grond ten opzichte van selderij, q.w.z. u moet eens deze selderij op een stukje grond zaaien of planten waar de laatste jaren geen selderij of peter selie heeft gestaan (vruchtwisseling). Ten tweede kan de grond te zuur zijn, daar de selderij nogal van een kalk- rijke grond houdt en die zandgrond bij u zal wel kalkarm zijn. Strooi dit na jaar eens 25 a 30 kg kg kalkmergel per are (100 m2). Ten derde kan het de bladvlekken ziekte zijn. Hiertegen moet u geregeld spuiten met 50 gr koper- j oxychlooride per 10 liter water of 40 gr I zmeb. Geregeld herhalen. Wij vermoe den echter, dat de grond te kalkarm is. Gaat u zelf maar na wat in uw geval het beste is. Vruchtwisseling kalken en zonodig spuiten.

Soester Courant | 1962 | | pagina 9