Kwestie van mentaliteit. ioiële mededelingen. HET OOG GERICHT OP DE NEUTRALEN. ANTI-HONGERACTIE goed toneel van ons genoegen. DINSDAG 23 OKTOBER 1962. 41e JAARGANG no. 83. SOESTER OURANT Verschqnt Iedere dinsdag en vrjjdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,21 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTBAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 12615» Van elke vijf mensen die er sterven, sterven er drie aan de gevolgen van honger en onder voeding. Dat is een schandelijke situatie in een wereld van over vloed, een situatie waaraan wij een eind kunnen helpen maken. De Anti-Honger-Actie doet daar toe een beroep op het Neder landse volk, op U. Bijdragen kan men geven bij de nationale inza meling, die deze week wordt ge houden of door storting van een royaal bedrag op girorekening nummer 100200 van de Anti- Honger-Actie, Den Haag. JAARVERGADERING PETERS BAAN. De ijsvereniging Peter's Baan heeft in De Gouden Ploeg de jaarvergadering gehouden onder voorzitterschap van de heer H. A. Butzelaar. Er waren 7 leden en 7 bestuursleden aanwezig. Nadat de tweede secretaris, de heer J. Kraayen- hagen de notulen gelezen had werd een brief van een vrouwelijk lid behandeld. Ze schreef dat ze bedankte omdat het financieel beleid niet deugde en omdat de ijsbaan 's morgens niet open was. De voorzitter liet het aan de kascommissie over te oordelen over het financieel beheer en antwoordde dat de baan 's morgens voor school wedstrijden ge bruikt wordt, terwijl men op zondag morgen sluit in verband met de kerk diensten. Vele takken van sport worden cm die reden niet op zondagmorgen be oefend. Secretaris L. H. Fugers las het jaarver slag. Het seizoen 1961-1962 was gunstig door 8 ijsdagen rond Kerstmis. De wed strijden ter gelegenheid van het tien jarig bestaan waren met animo gehou den maar het ijsfeest viel in het dooi water. De vereniging heeft door aan melding van 93 schaatsliefhebbers thans 527 leden. De garderobe zal uitgebreid worden, er komt een groter kassage bouw om de bezoekers sneller te kun nen helpen en het clubhuis krijgt een andere verwarming. Penningmeester Th. Kok deelde mee dat er een batig saldo van 3486,93 is. De begroting bij een ijsloze winter schat de inkomsten op 1250,en de uitgaven op 3300,en bij een winter met ijs respectievelijk op 2900,en 3900, In de uitkomsten is 1000,voor de genoemde verbeteringen begrepen. Na mens de kascommissie deelde de heer J. Thörig mee dat het financieel beheer niets te wensen overlaat. De heer L. H. Fugers trad af als se cretaris en stelde zich niet herkiesbaar. De voorzitter dankte hem voor het werk dat hij in het belang van de ver eniging gedurende 11 jaar verricht had. Zijn vader en grootvader waren ook secretaris van een ijsvereniging ge weest. Op voorstel van het bestuur werd de heer Fugers tot erelid be noemd. De heer Th. Vellinga werd se cretaris en de heren J. Thörig en G. Wassenaar werden tot bestuurslid her kozen. De nieuwe kascommissie bestaat uit de heren J. Thorig en J. Noppe en mej. R. v. Duinkerken. De voorzitter deelde mee dat van de geluidsinstallatie thans 6 luidsprekers en de draden eigendom van de vereni ging zijn. De versterker en de band recorder heeft de vereniging in bruik leen van de heer Th. Kok. De voor zitter bracht hiervoor dank. Er zal getracht worden zo spoedig mo gelijk telefoonaansluiting op de baan te krijgen om in geval van een ongeluk sneller een dokter te kunnen waar schuwen dan nu het geval is. Het amateurtoneel ondervindt concur rentie van de televisie, maar zaterdag avond was daarvan in de zaal van Eem- land weinig te merken, want die was heel goed bezet. En terecht, want de vereniging „Ons Genoegen" heeft een uitstekende opvoering van het spel „De Zaak A.D." van Hans Tiemeijer gege ven. Vooral de jeugd blonk uit en die bestond uit mej. M. Verwoerd als An na Daalders, G. Westerveld als Piet van Doorn en E. Saarloos als Gerard Nie- kert. Zij vormen het drietal dat ver dacht werd van de moord op de jour nalist Eduard Meesters, en met het pu bliek als rechtbankpubliek hadden de kinderrechter (H. Kenter) en de re chercheur (G. Veldhuizen), geholpen door de inspectrice van de kinderbe scherming (mevr. J. Wehman) de moei lijke taak uit te zoeken wie de schuldi ge was en wat het motief kon zijn van deze in 1947 gepleegde moord. De ou ders van Anna Daalders (mevr. R. Meesters en G. Westerveld) en de kweb- fcelachtige juffrouw Hogervorst (mevr. A. de Groot) werden in het openbaar ondervraagd nadat ze door bode J. G. Kamerbeek voorgeleid waren, maar het belangrijkst waren de verhoren van de lamenterende Gerard Niekert, de zich zelf beschuldigende Piet van Doom en Anna Daalders, die aan het einde van het tweede bedrijf snikkend bekent de moord begaan te hebben. In het laatste bedrijf draait alles om het motief. Anna heeft als klein meisje een fusillade op de Weteringschans meege maakt en de woorden van een vrouw „dit moet gewroken worden", laten haar nooit los. Tenslotte denkt ze wraak te nemen door de journalist neer te schie ten, maar daarmee trof ze niet een schuldige aan de wandaden die in de oorlog bedreven zijn. Ze dacht het al leen maar. De heer M. ten Hoeve regisseerde het stuk ditmaal niet omdat hij zijn taak wegens ziekte aan mevr. J. de Vries- Voskuil had moeten overdragen. Het spel werd beoordeeld door de jury van de afdeling Amersfoort van de N.A.T.U. omdat het in wedstrijdverband gespeeld werd. De juryleden waren de heeren R. Huisinga, A. M. Gronloh en J. Lep pers. Ongetwijfeld zullen zij een goede indruk van deze opvoering gekregen hebben, met hoge punten voor enige uitblinkers, die vooral onder de jeugd te vinden waren. Na het stuk werd er gedanst met mu ziek van The Rhythm Rascals. HUMANISTISCH VERBOND. Morgenavond (woensdag) zal prof. dr. ir. Mazure voor de gemeenschap Soest- Baarn van het Humanistisch Verbond in gebouw De Rank aan de Soesterberg- sestraat spreken over het onderwerp „Sport, maatschappij en levensbeschou wing". Door de heer J. Prins wordt thans een cursus opvoeding gegeven en de vrou wengroep van de gemeenschap is ook actief. Onder meer werd een bezoek ge bracht aan de Vrouwendag te Utrecht. JONGEN GEWOND. Drie kinderen stonden langs de rijweg in de Burgemeester Grothestraat. De zevenjarige M. M. E. deed plotseling een stap naar voren. Op dat moment passeerde de heer C. G. T. C. uit Schaarsbergen per auto. Waarschijnlijk werd de jongen geraakt, maar dit kan niet aangetoond worden omdat de auto niet beschadigd werd. De jongen viel, kreeg een hersenschudding en enige hoofdwonden en is per ziekenauto van de E.H.B.O. naar het St. Elizabethzie- kenhuis te Amersfoort overgebracht. NEDERLANDSE VERENIGING VAN HUISVROUWEN. Ter herdenking van het 45-jarig be staan zal de afdeling Baarn-Soest en omstreken van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen op dinsdag 30 oktober een herdenkingsbijeenkomst in gebouw „Het Brandpunt", Oude Utrechtseweg 2a te Baarn houden. Deze bijeenkomst zal een bescheiden karakter hebben geen bloemen, geen geschenken, geen toespraken en geen receptie. Mevr. Diet Bouwknecht zal declameren. Zij brengt „De kantélen kantelen" van Olaf J. de Landell en het koor van de afdeling zal „Eine landliche Konzert- probe" van Frans von Suppé uitvoeren. BRAND SNEL BELUST. Gistermorgen werd groot alarm gegeven voor een brand in het pand Koning- innelaan 108, waarin de bakkerij van de heer J. v. d. B. gevestigd is. Wat zich echter als een grote uitslaande brand liet aanzien is gelukkig 'n onbeduidend brandje geweest, dat door de brandweer snel geblust werd met twee stralen van de nevelspuit. Een oververhitte schoor steen had de houten dakbeschotting doen vlamvatten en al gauw sloegen de vlammen uit het dak, maar ze waren niet opgewassen tegen de Soester brandweer die de schade tot een gering bedrag kon beperken. Dit wordt door verzekering gedekt. STROPER ONTKENDE. Een agent van politie hield bij de Vlas akkers, op de grens van Amersfoort en Soest een man aan die aanstalten maakte weg te lopen toen hij het gezag naderen zag. Terecht verdacht de agent de man van stropen, vooral toen hij een dood konijn, een fret en enige fretteer- netten aantrof bij de plaats waar hij de man aanhield. Deze ontkende echter. Sorteerproeven wezen echter uit dat hij wel degelijk op pad gegaan was om te stropen. De aangehoudenen is C. M. uit Amersfoort. VLEESVERKOOP. Woensdagmiddag, 2 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats. VOS GESCHOTEN. Door een vos werd een kalkoen van de landbouwer A. J. v. V. in de Paltz ge roofd. Lang heeft de heer v. V. op de vos geloerd, die hij tenslotte met 1 schot neerlegde op een speurtocht door een weiland per tractor. S.E.C. SPEELDE GELIJK. S.E.C. heeft zondag met 1-1 gelijk ge speeld tegen K.B.v. uit Amsterdam en peiüe ploegen kunnen tevreden zijn met deze uitslag. H.jö.V, was voor rust ster ker en S.E.C. m de tweede heüt. ue kraent van K.B.V. werd voor een groot deel gevormd door de uitstekende reentsbinnen aanvoerder JacoDs, die veel scnoot, de spil Wessels, die De Bruin in bedwang hield en linksback meijer, die uit net betaalde voetbal (u.w.s.A.) komt, Draayer, die in Zee- Durgia en De Voie.vijckers speelde en middenvoor B. Vonhor, broer van de bekende speler Jos Vonnof. i\a 2U minuten maakte keeper Schrij vers een lelijke fout. Br wera een hoek- scnop genomen en v'arwacnt moent wor den aat Scnrijvers dé Hoge bal zou weg- stompen. Hij maakte eenter een vang- oeweging die mislukte en de bal kwam wj JacoDs, die gemakkelijk kon ïnscme- ten. s.B.C. kreeg net nu zwaar te ver duren, maar de verdediging was goed en vooral Ruttenberg en Potnoven blon ken uit. In de voorhoede speelde Burg man een goede partij en hij scoorde kort na rust met een mooie boogbal de gelijkmaker. S.E.C. werd nu steeds sterker, maar doelpunten leverde (lit met op. Bij een aanval over rechts gaf Elverding een goede voorzet en De Bruin schoot in eens. De bal ging net over de lat, ter wijl Elverding en Van Breukelen voor bet doei langs schoten. Ook K.B.V. had geen succes en het bleef 1-1. OPENSTELLING P< (STKANTOOR. Ingaande 1 nomve ber 1962 zal het pest- en telegraafkantoor, Steenhoff- straat 11 te Soest, geopend zijn tot 19.00 uur in plaats van to1 21.00 uur. HEES VERSLOEG AVANCE MET 5-0. Hees speelde een uitwedstrijd tegen Avance en won met 5-0. Keeper Muis ontbrak en Daalder verving hem heel goed. Hees was direct sterker, maar dit overwicht werd pas^ia een half uur be loond, toen gescoord werd uit een vrije schop, die toegekend was wegens een overtreding tegen C. de Jong. Met de rust was het nog 0-1. In de tweede helft kwam Avance aanvankelijk in de aan val, maar veel had dit niet te beteke nen. Hop maakte het tweede en derde doelpunt, door Burgstede werd het 4-0 en door Hop 5-0. JAARVERGADERING K.W.S. Onder voorzitterschap van de heer J. Riemens heeft de biljartvereniging Kleine Witte de jaarvergadering ge houden. De heren J. Jacet en J. Scher- penzeel werden tot bestuursleden geko zen als opvolgers van de heren Th. Corbé en J. Tool. Zij vormen thans met voorzitter J. Riemens, secretaris A. van Opstal en penningmeester P. v. Asch het bestuur. Binnenkort zal begonnen worden aan de jaarlijkse „Ronde van Nederland", een reis door ons land op het biljart aan de hand van de landkaart. B.D.C. SPEELDE GELIJK. B.D.C. speelde zondag tegen Amers- fcortse Boys en de eerste helft van de I wedstrijd werd uitstekend spel te zien 'gegeven. Dat bezorgde B.D.C. een 2-0- voorsprong, die in de tweede helft ech ter niet voldoende bleek, want slecht spel, slecht plaatsen en veel missen had- den tot gevolg dat met een gelijk spel genoegen genomen moest worden. Reeds in de vierde minuut doelpuntte Tonny v. d. Hengel. Hij -werkte zich goed door de verdediging en gaf van 15 meter afstand een enorm hard schot. B.D.C. had een groot overwicht, maar de keeper van Amersfoortse Boys was in grootse vorm. Toch werd hij in de 25ste minuut door Gros gepasseerd (0-2) en een minuut later door v. d. Hengel. Dit doelpunt werd echter afge keurd omdat de maker zich aan gevaar lijk spel schuldig gemaakt had. B-D.C. dacht het in de tweede helft met wind- en zonvoordeel nog heel ver te brengen, maar dit werd een teleurstel ling. Het elftal van Amersfoortse Boys voelde de zwakte van het Soester team en beet fel van zich af. De strijd werd dan ook harder. In de vijfde minuut bracht de midden voor van Amersfoortse Boys de stand op 1-2 en door de rechtsbuiten werd het twee minuten later 2-2. Kok ging bij dit doelpunt niet geheel vrij uit. Er werd steeds forser gespeeld en dat werd er niet beter op toen Dorrestein uit 'n serimmage scoorde. De Amersfoor- ters gingen trappen uitdelen terwijl er geen bal in de buurt was en ook de B.D.C.-ers traden wel eens wat fors op. Menige overtreding werd echter niet door de scheidsrechter gezien. Drie minuten voor het eindsignaal miste E. Westerveld een bal die ingegooid werd en dat betekende de gelijkmaker. Gelukkig moest nog maar kort gespeeld worden, zodat het terrein geen slagveld ■werd, maar het begon er wel op te lijken. We hebben al gezegd, hoezeer de mentaliteit van de wegge bruikers de veiligheid op de weg bepaalt. Die mentaliteit is in feite een kwestie van ver- keersbeschaving, die op zijn beurt weer voortvloeit uit de primaire beschavingsvormen zo als wij die reeds als kind krij gen voorgehouden. Daarom is het zo belangrijk dat - het Verbond voor Veilig Ver keer hamert steeds meer op de ze stelling - ouders en ouderen het jonge kind reeds iets van die omgangsvormen en wellevend heid bijbrengen, die in het ver keer zo'n grote rol spelen. AUTOMATISCHE BEVEILIGING. Zondagmorgen, om zeven uur, is de be veiliging van de overweg in Soestdui- nen met automatische halve bomen en de beveiliging van de overweg bij het Berkenlaantje met knipperlichten in werking gesteld, zodat de velen die zon dag de overweg passeerden konden pro fiteren van het feit dat er nu een einde gekomen is aan de lange wachttijden, waarom de overweg in Soestduinen be rucht was. Ook de veiligheid is ermee gediend, want mensen kunnen falen, maar ahobs niet. V.V.Z. WON MET 5-0. V.V.Z. heeft het in de thuiswedstrijd tegen Karboys niet moeilijk gehad, zo dat rustig met 5-0 gewonnen kon wor den. Wassenaar scoorde het eerste doel punt en Klomp, die inviel voor Dirksen, maakte het tweede en derde doelpunt. Na rust bracht Huigen de stand in de twintigste minuut op 4-0 en vijf minu ten voor het einde van de wedstrijd werd het 5-0 door Demmers. ROODE KRUIS. Opdat de afdeling van het Roode Kruis in onze gemeente haar werkzaamheden naar behoren zal kunnen blijven ver richten zijn, behalve uw materiële steun, ook nog mensen nodig, die, als aktief lid, mee willen werken om de colonne op de gewenste sterkte te hou den. Zonder dit laatste wordt de be zetting van de Roode-Kruis-Colonne re gelmatig kleiner, omdat er leden zijn, die door verhuizing, ziekte of ouderdom als lid moeten bedanken. Om in geval van nood in onze zich snel uitbreidende gemeente voldoende hulp te kunnen verlenen, is het noodza kelijk dat de colonne in dezelfde ver houding groeit. Daarom wordt een beroep gedaan om u als werkend lid (in het bezit van E.H.B.O.-diploma) of als leerling voor de nieuwe cursus aan te melden. Men zie de advententie in dit blad. RIT VAN TEMPO. De eerste rit van de cycle cross compe titie heeft een grote verrassing opgele verd, want Gerrit Ruttenberg moest in Wout van 't Klooster de meerdere er kennen. Er werd gereden over 18 km (12 ronden) en na 6 ronden was de voor sprong van Van 't Klooster op Rutten berg 50 meter. Bij de finish was dit 250 meter. Van 't Klooster ging er direct na de start tussenuit en de andere renners kwamen er niet meer aan te pas. De uitslag was 1. W. van 't Klooster, 18 km in 52.15 min. 2. G. Ruttenberg 53.05. 3. R. de Haas, 54.50. 4. K. van 't Klooster, 55.30. 5. K. Voorn (De Ade laar), 57.05. 6. J. v. d. Burgt 58. 7. W. van Barneveld 59.30. Bij de aspiranten was de uitslag 1. R. de Zoete, 9 km in 23 min. 2. J. Lock, 23.10. 3. H. Visser, 26. ONTTREKKING WEGGEDEELTE AAN HET OPENBAAR VERKEER. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, zulks ter voldoening aan het bepaalde in artikel 12 van de Wegenwet, dat vanaf 25 ok tober 1962 gedurende 14 dagen ter ge meentesecretarie voor een ieder ter in zage ligt het besluit van gedeputeerde staten van de provincie Utrecht d.d. 1 oktober 1962, afd. 2B nr. 1877/1809, als mede het daarbij goedgekeurde besluit van de raad dezer gemeente d.d. 29 augustus 1962, afd. I, nr. 1353, tot ont trekking aan het openbaar verkeer van de zijtak van de Foekenlaan (weg nr. 71a van de wegenlegger), gelegen op het perceel kadastraal bekend gemeente Soest, sectie D, nr. 3284 (gedeeltelijk). Staatslieden kan men meestal van veel dingen „verdenken", maar meestal niet dat ze veel wijsheid bezitten. Een ver standig man heeft eens gezegd dat rege ren vooruitzien is, maar er schijnen nauwelijks regeerders te zijn die voor uit kunnen zien. In 1939 was er wel nagenoeg niemand in de landen die vrede wensten, die wist te vertellen dat Hitles een oorlog zou beginnen en wie het in ons land waagde te zeggen dat wij bij het conflict betrokken zouden worden, werd voor N.S.B.-er uitgekreten, Stalin, die zich tot halfgod van de Sowjet-Unie het uit roepen voorzag niet dat hij door Duits land aangevallen zou worden en dat zijn allemaal dingen waarvan de staats lieden van na de oorlog konden profi teren. Dat hebben ze helemaal niet ge daan. Amerika ging ontwapenen, terwijl memand het nog in de gaten had dat Rusland het op de wereldverovering voorzien had en er ontstonden tenslotte drie blokken, omdat de vrije wereld ein delijk bemerkte wat er aan de hand was. Tussen het Amerikaanse blok en het communistische blok ligt het blok der neutralen en India behoort daarbij. Het verstand van Nehroe als staatsman was blijkbaar niet voldoende om te be seffen dat hij zich veel beter bij Ame rika had kunnen aansluiten dan neu traal blijven, want aangevallen zou hij toch worden, zoals het neutrale Neder land en België in 1940 aangevallen wer den. Nehroe was eerst een soort apostel der weerloosheid, maar dat je met dit wa pen tegen communisten niets begint be merkte hij al gauw. Toen werd hij de man van de neutraliteit, en nu zeurt hij bij Amerika om wapens. Nee, die Nehroe is ook al geen ster aan het staatslieden-firmament. Wel is hij een lichtend voorbeeld voor de men sen die zo graag ontwapenen willen. KANTMAN. Van de beslissing van gedeputeerde sta ten, voornoemd, staat beroep op H.M. de Koningin open. Dit beroep kan worden ingesteld door iedere belanghebbende uiterlijk op de dertigste dag. nadat deze aankondiging heeft plaats gehad. Het adres van beroep dient aan H.M. de Ko ningin te worden gericht, maar inge diend bij de commissaris der Koningin deze provincie. Door deze zal een be wijs van ontvangst worden afgegeven. Soest, 23 oktober 1962. WEDEROPBOUWWET. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend dat zij voornemens zijn om aan de N.V. Bakhuizen, Julianalaan 1, Hilversum, op haar daartoe gedaan verzoek op grond van het bepaalde in artikel 20 van de Wederopbouwwet, vergunning te verlenen voor het bou wen van 3 winkels en 6 flatwoningen op het perceel, gelegen aan de Torenstraat, kadastraal bekend gemeente Soest, sec tie H, nummer 8177, zulks in afwijking van de bouwverordening van de ge meente Soest. Alsvorens een definitieve beslissing te nemen stellen zij belanghebbenden in de gelegenheid om binnen een termijn van één week na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele bezwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaanvrage betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde ter mijn ter gemeentesecretarie ter inzage. Soest, 23 oktober 1962. ONDERWIJS. Burgemeester en wethouders van Soest gelet op artikel 76 van de Lager-onder- wijswet 1920 brengen ter algemene kennis, dat de raad van die gemeente in zijn vergadering van 22 november 1949, ingevolge artikel 72 van de Lager- onderwijswet 1920, besloten heeft mede werking te verlenen ten aanzien van de navolgende aanvragen a. van het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" te Soest voor het aanschaffen van een naai- en boenmachine t.b.v. de Chr. lagere school aan de Insingerstraat b. van het onder sub a genoemde be stuur, voor de aanschaffing van leer middelen t.b.v. de Chr. v.g.l.o. school in verband met de invoering van een nieu we leermethode c. van 't onder sub a genoemde bestuur voor het treffen van enige voorzienin gen en het doen van enige aanschaffin gen ten behoeve van de „De Savornin Lohmanschool" d. van het bestuur van de stichting Engendaalschool te Bilthoven, voor de vernieuwing en verhoging van het hek werk nabij het terrein van de Van der Huchtscholen, aan de Paulus Potter- laan. Soest, 23 oktober 1962.

Soester Courant | 1962 | | pagina 1