Dames ZWITSAL EEN NACHT TAXICHAUFFEUR. „DE WITTE POMPEN" KAPKUNST NIEUBORG Firma G. van de Pol MOEDER WORDEN... J. HOPPENBROUWERS Voor Auto- of Scooter rijles VIERDE BLAD voor betere Haarverzorging. Een pracht mantel voor onze dochters Jumpers Vesten Blouses Rokken Japonnen Suède jasjes J. Hoppenbrouwers Loodgieters werkzaamheden. „Zo, nu het jasje nog dichtknopen en de pet op I", zegt de heer Voorneveld, bedrijfsleider van het taxibedrijf, waar ik als verslaggever voor één dag taxi chauffeur zal zijn om op die manier eens in werkelijkheid te beleven wat de duizenden taxichauffeurs in ons land dag aan dag meemaken. In krijg de avond- en nachtdienst van 6 uur 's avonds tot 6 uur 's morgens, omdat die wat afwisselender is dan de dagdienst. Als gegoten zat de uniform, donker grijze broek en jasje en dito pet met embleem. Nu naar de wagen. Een nacht op avontuur. Buiten gekomen staat daar „mijn" Mer- cedez Benz diesel. Mijn collega voor deze dag, die juist met de wagen thuiskomt, is zo vriendelijk om voor mij, „de een dagsvlieg", alvast wat van het routine werk te doen. Wanneer ik met de bedrijfsleider naar buiten ga, vult hij juist de brandstof bij. Samen controleren we de bandenspan ning, het oliepeil, het koelwater, maken de asbakjes leeg en vegen de wagen uit, lappen de ruiten en controleren de kilometerstand en de lijst van de collega en het wisselgeld. Dan nog het rijtijdenboekje en klaar zijn we. Ik kan mijn avontuur beginnen. In het bedrijf waar ik voor één dag deze functie vervul, rijdt men met ongeveer dertig taxi's, allemaal voorzien van een nobilofooninstallatie waardoor alle chauf feurs in verbinding staan met de cen trale van het bedrijf. Deze mobilofoon verbinding is zeer nuttig, want hierdoor kan er efficiënt gewerkt wordt. Het nut zal ik in deze nacht zelf beleven. Invaliden transport. Klokslag zes uur zit ik achter het stuur. De centralist draagt mij op naar een adres in de stad te gaan, waar men om een taxi heeft gevraagd. Ik heb het voordeel dat ik de stad ken als de binnenkant van mijn broekzak en zo weet ik, in weerwil van alle één- Kijk, denk ik, als zo'n man zo'n wagen tje heeft, dan is hij even mobiel als wij, niet gehandicapten. Even schud ik het hoofd als ik weer achter het stuur wiel plaats neem. Wat nu? Oh ja, ik moet me melden. Ik grijp de hoorn van de mobilofoon en meld mij bij de cen trale, met opgave van de plaats waar ik mij bevind. Dadelijk volgt mijn vol gende opdracht. Er is juist naar het kantoor gebeld om een taxi op een adres slechts enkele straten van hier. Dadelijk ga ik op weg. gaat U naturlijk naar Volledige rijuren (60 min.) Tweemaal per week gTatls theorie. All-risk verzekerd. Prijzenvoor Auto 6,50 p.u., voor Scooter ƒ5,50 p.u. Steenhoffstraat 25 - Telefoon 2185 De mobilofoon brengt redding Op het adres waar ik stop, woont een arts. Hij staat al op de stoep te sprin gen. Zijn eigen auto is defect en nu moet hij snel naar een spoedgeval. Hij springt achter in de wagen en geeft mij een adres in een klein dorp buiten de stad. Ik meld de centrale dat ik de stad uit koers en tracht verantwoord te rijden. „Opschieten", zegt de dokter. Buiten de bebouwde kom is de snelheid onbeperkt en mijn passagier vraagt mij „het gas op de plank te trappen". Voort razen we, maar ik moet inhou den, wanneer we moeten zoeken over landweggetjes. Ergens midden in het land vinden we de boerderij, waar de aanwezigheid van de arts dringend no dig is. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 2 NOVEMBER 1962. naar de belevenissen van deze voor het groootste deel ervaren rotten in het vak. Een wegmiljonalr. Een oude chauffeur is er, die over en kele maanden gepensioneerd zal worden en dan niet meer mag rijden. Hij heeft er een carrière van niet minder dan 35M> jaar als taxichauffeur opzitten. Z'n eer ste rijbewijs dateert van 7 mei 1924. Hij reed al in 1927 met wagens als Hotch- kiss, Spijker, Renault en Panhard-Le- vassor, die nog voorzien waren van car- bidlantaarns. Deze man mag zich weg- miljonair noemen, want hij heeft er zeker 1% miljoen kilometers achter het stuur opzitten. Zijn verhalen zijn groots en amusant. Wat een tobben was dat met die carbid- lantaarns. Als het water op was, dan spuwden we er in, of om de lan taarns weer aan het branden te krijgen. Het blijkt ook, dat de taxi-chauffeur zich in die oude tijden wel wat meer kon veroorloven dan tegenwoordig, nu Onze Permanent Waving is niet van uatü (irkrute onderscheiden. Nleuweweg 100 - Telefoon 4026 (100 meter over de nieuwe overweg Soest-Zuid.) hij moet trachten zo correct mogelijk te zijn. Deze man had jaren op het platte land gereden en daar de boeren zo van een feestje naar huis gebracht waar ze nog „vrolijk" en wel onder de koeien gingen zitten met het zwarte pak aan om de dieren te melken. Kostelijke ver- In de loop der jaren na de oorlog heeft de mode voor jonge meisjes zich op spec taculaire wijze ontwikkeld. Zagen jonge meisjes er vroe ger uit als kleine oudere da metjes, na 1945 hebben zij een geheel eigen mode ge kregen. Een mode afgestemd op de jongeren en passend bij hun leeftijd, die niet meer kinderlijke kleding toe laat, maar ook geen kleding van volwassenen. Het is niet te verwonderen, dat onze meisjes dol zijn met hun eigen mode. Een bijzonder charmant voorbeeld van deze tiener- dracht zien we in het model dat onze illustratie toont. Het is een mantel van zui ver wollen grijze stof. Let u eens op de ronde kraag, die het model juist dat typisch jeugdige geeft, waardoor het speciaal voor onze dochters geschikt wordt. Eveneens valt de voortreffe lijke lijn op, alsmede de hooggeplaatste taille, waar door de draagster aan lengte wint. Twee zakken, waarvan de kleppen geplaatst zijn op de taillenaad completeren 't geheel. Het is een fijne jas voor de leeftijdsgroep tussen 15 en 25 jaar, voor welke groep het soms wel eens moeilijk kie zen valt tussen sportieve en geklede kleding. Buiten het feit, dat het mo del in jeugdige lijn werd ge houden, zien we ook, dat het iets sportiefs heeft, zonder dat het cachet verliest. Een zeer fraaie man-tel, die ongetwijfeld graag door onze dochters gedragen zal wor- den. Wanneer ik met de bedrijfsleider naar buiten ga, vult mijn collega juist de brandstof bij. richtingsverkeer, snel de kortste weg te vinden naar het mij opgegeven adres. Zoals mij werd geleerd meld ik mijn wanneer de deur wordt geopend met „Hier is uw wagenIk moet even wachten en weldra komt er een inva lidewagentje de gang door rollen, waar in een zeer bejaarde heer. Gezamen lijk helpen we de man naar en in de auto. Hij geeft mij een adres op en daar gaan we. Mijn vracht is zwijgzaam en hierdoor heb ik de gelegenheid mij geheel aan het autorijden te geven. Ik tracht, zoals het hoort, zo snel als toegestaan te rijden, doch zonder mijn passagier in, de bochten tegen de portieren te druk ken. Goed, snel en comfortabel rijden is een kunst, waarin ik mij tijdens deze rit tracht te oefenen. Met een invalide. Keurig zet ik de wagen voor het ge noemde adres, spring uit de auto en Van Weedestraat 80 tel. 2670. open voor mijn passagier het portier. Daar zit hij, niet in staat zichzelf te helpen. „Zal ik alvast voor u aanbel len informeer ik. Hij schudt het hoofd. „Hier zegt hij. De oude man tast in zijn zak en geeft mij een sleutel. „Maak maar open, in de gang achter de deur staat mijn wagentje, rij dat maar hierheen". Ik open de deur en rijd de invalide wagen tot voor de auto. Dan help ik de man er in. We rekenen af en daar rijdt hij vlot over de stoep zijn huis binnen en sluit de deur. „Wacht hier, alstublieft", vraagt hij, terwijl hij naar binnen rent. In de wachttijd maak ik een babbeltje met de centrale en vul mijn lijst in. Na ongeveer tien minuten komt de dok ter naar buiten. ,.U hebt toch een mobilofoon in de auto vraagt hij. Ik knik. „Kunt u uw centrale vragen of zij zo snel mo gelijk voor een ziekenauto kunnen zor gen, die naar dit adres komt. Er is haast bij Ik heb de hoorn al in mijn hand. „Hal lo centrale De centraliste meldt zich. Ik breng de boodschap van de dokter over en de telefoniste aan de andere kant is bereid dadelijk te doen wat mo gelijk is. Nog even noteert zij nauw keurig het adres. Nu volgt een periode van afwachten. Wat duren minuten soms lang. Binnen is een patiënt die dadelijk naar het ziekenhuis moet, het is een kwestie van een uur, anders is het te laat. In de naaste omgeving van deze boerderij is er geen telefoon te bekennen en daarom was mijn mo bilofoon een uitkomst. Ik ga de modder spatten van de wagen wegvegen. De dokter kijkt op zijn horloge. „Als ze nu maar vlug komen zegt hij met een bezorgd gezicht. Eindelijk raast de ziekenwagen het pad op. De chauffeur en verpleger springen er uit. De bran card wordt gehaald en daar gaat de patiënt. In minder dan geen tijd is Iedereen vertrokken. De dokter die met de ziekenauto meeging had nog net tijd om met mij af te rekenen. Geen lift. Ik meld de gang van zaken bij de cen trale. Maar hier in de buurt heeft men geen rit voor mij. Ik moet terug naar de stad. Langzaam sukkel ik voort in gedachten verzonken, denkend aan de zieke vrouw en mijn mobilofoon, die misschien haar redding is geweest. Er staat een lifter langs de weg met zijn duim omhoog, maar als die het woord taxi ziet, zwaait hij verschrikt dat ik door kan rijden. Nadat ik nog wat mensen naar schouw burg en bioscoop heb gebracht, wordt het zo zoetjes aan tijd om eens naar kantoor te gaan, waar de hele avond en nacht koffie klaar staat voor de chauffeurs die hun rusttijd hebben. Want in deze rijtijd van twaalf uur heeft een chauffeur recht op minstens drie uur rust, verdeeld over deze periode. Inderdaad is de koffie bruin en er zijn nog enkele collega's die hun rust nemen. Natuurlijk informeer ik links en rechts Zo rijd ik de hele nacht van het ene adres naar het andere, met daartussen mijn rust achter een kop koffie en de verhalen van de oude chauffeur. Toch ben ik blij, wanneer het ochtend wordt en de klok naar zes uur kruipt. Tsjonge, het valt niet mee als je het niet gewend bent en doodmoe lever ik mijn wagen weer in. Maar ook ik moet de procedure volgen en mijn wagen klaar maken voor de collega, die mij opvolgt. Weer wordt alles gecontroleerd. Ik tel mijn staat, kijk of alles goed is in gevuld en leg de staat met het zakje, waarin het rij geld, in de kluis. Nu snel naar huis en lekker slapen. Het was een enerverende nacht voor 'n journalist, die toch echt wel iets gewend is. Zo heeft elk vak zijn moeilijkheden, vergt zijn inspanning en wanneer je het voor het eerst doet, ben je doodmoe. Maar zo'n chauffeur met 35 dienstjaren achter het stuur draait er natuurlijk zijn hand niet voor om. I Constabulary beschikbaar gesteld is voor dit kampioenschap van Nederland. In 1949 won Breda deze prachtige tro fee voor de eerste maal en het vorig jaar was de gemeentepolitie van Eind hoven winnaar. Bij het begin van de wedstrijden sprak de heer H. G. Scholtmëijer, voorzitter halen weet zo'n man te vertellen en de minuten vliegen om. Het wordt hoog tijd om weer aan de slag te gaan. Die neem ik niet mee Na nog enkele routineritjes gereden te hebben, mensen die van visite of thea ter kwamen, wordt ik naar een café ont boden. Ik weet als inboorling van deze stad, dat dit café geen beste naam heeft. Maar de centralist weet het ook en hij waarschuwt zijn „nieuweling" al vast „Denk er om, je hoeft geen dron ken kerels mee te nemen hoorIk weet het. Geen dronkelieden, geen per sonen die een gevaar voor de gezond heid betekenen, geen bloedende wonden en geen lieden waarvan met vermoedt dat ze iets met misdaad te doen hebben. Ik stop voor het café en meld me bin nen. Het is er vol sigaren- en sigaret tenrook en het stinkt er naar alcohol. „Piet, je wagen roept de kastelein. Piet wordt door twee kornuiten die ook al niet al te vast ter heen zijn, omhoog gehesen. „Blijven jullie met je po.. van me lijf af", brult Piet kwaardaaardig. Nog voor de laatste woorden uit zijn mond zijn ploft hij over 't tafeltje en gooit een glas om. De anderen sjorren aan hem. „Het spijt me, maar die neem ik niet mee. Goedenavond", zeg ik en vlug ga ik naar buiten, waar ik de wagen start en contact opneem met de centrale. „Die vent was laveloos", vertelde ik. „Ik heb hem daar maar gelaten I". „Oké antwoordt de centrale. „Ga dan maar" en daar volgt een nieuw adres. De bozen en de verliefden. Even later heb ik in mijn wagen een echtpaar, dat blijkbaar behoorlijk ruzie heeft gehad. Zij zegt niet veel en kijkt boos voor zich uit. Hij doet alle moeite om de zaak recht te praten. Af en toe reageert ze snibbig en fel. In zo'n geval is het voor de chauffeur horen, zien en zwijgen. Gek eigenlijk, dat zovelen denken dat je doof bent en ongegeneerd heel persoonlijke zaken bespreken. 's Nachts om twee uur haal ik een jong stelletje van een partijtje. Och, we zijn allemaal jong geweest, denk je dan maar. En je kijkt strak naar de weg voor je, terwijl achter je geminnekoosd wordt. De jongeman is teleurgesteld, wanneer we zo snel ter plaatse zijn. „Rijdt U nog maar wat om I", vraagt hij. Ik sukkel nog wat voort totdat de cen trale mij roept voor een nieuwe rit. Ik krijg de beste fooi van de avond I Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw Dit Is de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's In fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een MARECHAUSSEE KAMPIOEN VAN NEDERLAND. Dinsdag regende het nagenoeg de gehe le dag, maar dat weerhield de politie ploegen, die om het kampioenschap van Nederland zouden strijden, niet naar de Bosstraat te komen om op de velden van S.E.C. uit te maken wie de sterkste was. van het district west van de N.P.S.B., een welkomstwoord tot de leden van de vier ploegen die de districten van de N.P.S.B. vertegenwoordigden. Hij wees erop, dat slechts de scheidsrech ters het op het terrein te vertellen had den en sprak de wens uit dat er spor tief gegspeeld zou worden. De gietbuien noemde hij een presentje voor het bestrijden van de stof. Dinsdagmiddag werden in hotel Bos en Duin de prijzen uitgereikt. Namens het hoofdbestuur van de N.P.S.B. dankte de heer Scholtmeijer de aanwezige po- litie-autoriteiten voor hun belangstel ling, de spelers voor hun sportief ge drag, de gemeente voor het beschik baarstellen van de terreinen, S.E.C. en B.D.C. voor het beschikbaarstellen van de akkomodatie, hoofdinspecteur C. van Es voor het initiatief dat het de Soester Politie Sportvereniging mogelijk maak te deze wedstrijden in Soest te organi- HANDSCHOENEN, het nieuwste in kleur en model SHAWLS in wol, zijde en mohair TRUIEN, sportief en warm. VAN WEEDESTRAAT 80 SOESTDIJK TELEFOON 2670 De gemeentepolitie van Schiedam, de gemeentepolitie van Emmen, de mare chaussees van het depót Apeldoorn en de marechaussees van de tweede divisie uit Roermond speelden een halve com petitie en na zes wedstrijden bleek dat de marechaussees uit Apeldoorn de beste resultaten bereikt haddenzij werden kampioen van Nederland. Schiedam bezette de tweede plaats. Tegen dit team heeft de combinatie Soest-Zeist kortgeleden in de verlenging van de beslissingswedstrijd om het kampioenschap van het district verlo ren. De uitslagen van de wedstrijden zijn EmmenApeldoorn 0-3. Schiedam Roermond 1-0. EmmenSchiedam 0-3. Apeldoorn—Roermond 2-1. Emmen Roermond 1-4. ApeldoornSchiedam 2-0. Er werd gespeeld om de Sir Archibald Hordernbeker, welke in 1948 bij een be zoek aan ons land door The Lancashire seren, de scheidsrechters, de competitie leider en zijn assistent en de heer Van der Burg, erelid van de N.P.S.B., die het verslag in het orgaan van de bond verzorgde. De aanvoerder van de Apel- doornse Marechaussees ontving uit han den van de heer Scholtmeijer de beker en de toezegging dat de kampioensme dailles, evenals de tweede en derde prijs, zullen volgen. Kolonel K. J. Poll, commandant van het depot Koninklijke Marechaussee te Apeldoorn dankte de organisatoren van de wedstrijden en de N.P.S.B., die de politiemannen de gelegenheid tot spor ten biedt. Door deze aktiviteit hadden zijn mannen het kampioenschap kun nen behalen tegen spelers die in door snee aanmerkelijk ouder waren. Zij zijn nog steeds tot goed voetballen in staat door de werkzaamheid van de Nederlandse Politie Sportbond. Hij wees zijn mannen erop dat zij respect moes ten hebben voor deze tegenstanders.

Soester Courant | 1962 | | pagina 13