Winstpunt voor de vrede. ~DE DERDE MAN. „De Gezonde Apotheek" wordt gerestaureerd. Officiële mededelingen. HET OOG GERICHT OP ONZE HONDEN. VRIJDAG 2 NOVEMBER 1962. 41e JAARGANG No 8S. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrtjdBg. Abonn. p. kwarl 2,10 - per post 2,23 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDUK Toen de Verenigde Staten de blokkade van Cuba afkondigden en men wist dat Russische schepen met oorlogstuig op weg waren naar dit eiland, heeft de wereld een ogenblik de adem ingehou den. Ieder moment kon toen de daad werkelijke botsing tussen de twee mo gendheden plaatsvinden en daarmee de oorlog tussen Oost en West ontbranden. Men achtte dit in de gerezen situatie al haast onvermijdelijk. Al moest Rusland geweten hebben welk gevaarlijk spel het aanging toen men op Cuba raket- bases ging aanleggen, die een direct gevaar inhielden voor de Amerikaanse defensie, men kon zich terecht afvragen of het Russische prestige een opgeven daarvan wel zou dulden. In de koude oorlog immers speelt het prestige een grote rol en is dit juist het punt waar het bij iedere dreiging om gaat. Maar zie daar, toen de Verenigde Sta ten niet schroomden om desnoods met een volgens de internationale regelen onrechtmatige daad een halt toe te roe pen aan de bedreiging van haar grond gebied, haalde Chroesjtsjow volledig bakzeil, liet de op weg zijnde schepen met raketonderdelen hun koers veran deren en zegde zelfs toe de in opbouw ziende bases weer af te breken. Daartegenover beloofde Amerika geen invasie op Cuba te zullen ondernemen. In enkele dagen was dit pleit beslecht. Dagen waarin de wereld trilde van spanning. Men had het volledig toege ven van Rusland aan de Amerikaanse eis niet verwacht. We moeten aannemen, dat deze ontwik keling door de Russische regering be paald niet is voorzien. Men heeft ken nelijk niet verwacht, dat de V.S. reeds zc snel en zo ingrijpend zouden rea geren op de aanleg van raketbases vlak bij hun continent. Dat is een bijzonder leerzaam punt in deze geschiedenis. Men achtte in het Kremlin kennelijk het democratische westen niet in staat om zich, met veronachtzaming van rechtsregelen, te ontdoen van een ge vaarlijke daadwerkelijke bedreiging van zijn grondgebied. De Russen hadden vermoedelijk wel protesten verwacht, doch gemeend die lang genoeg slepende te kunnen houden tot de bases geheel gereed zouden zijn en dan dus een gced ruilobject zouden hebben gevormd. Fr om oorlog voeren kan nooit in de Russische bedoeling hebben gelegen, want daarvoor is Cuba te ver verwij derd van Moskou, zowel geografisch als economisch. Als het er om oorlog moest voeren, zal Rusland vermoede lijk zelfs het Castrobewind geen enkele steun meer verlenen. Daarvoor ligt het te ver van de Russische invloedsfeer. De gerezen situatie heeft aangetoond, dat de Russen heel ver durver, te gaan in hun uitdaging aan het westen. Er is echter tevens door bewezen, dat een vertoon van kracht en eensgezindheid hierop het enig afdoend antwoord is. Een dergelijk antwoord zal het westen ook moeten geven wanneer Rusland de kwestie Berlijn weer in een accuut sta dium zou willen brengen en de weste lijke rechten daar verder zou willen beknotten. Ieder toegeven in deze kwes tie zou de positie van West-Europa, vooral op den duur, ernstig verzwak ken. En ook om dit stukje grond zal Rusland geen oorlog riskeren, mits het er ook niet door in eigen positie wordt bedreigd. Het Westen heeft in dit op- Hoe gerieflijk rolt het leven Des gerusten Castro's heen Nu het puntje kwam bij paaltje Staat hij helemaal alleen. Fidel zag de pruimen hangen. Wel als eieren zo groot, Maar hij mocht ze niet gaan plukken, Daar het Kennedy verdroot. Ferme jongens, stoere knapen Gingen zonder hem hun gang, En de sikkel en de hamer Houden hen zelfs in bedwang Waar de blanke top der duinen Schittert in de zonnegloed, Zijn Amerikaanse schepen Nog te zien in overvloed. Zie, de maan schijnt door de bomen, Fidel, staak je wild geraas, De raketten gaan verdwijnen, Dat zegt Nikita, je baas. Suba's vlag, je was zijn glorie, Cuba's vlag, je was zijn lust, Nou maar eventjes bedaren, Want je bent nu uitge-Rus-t. Op nu makkers, laat ons dwalen, Naar Havanna heengesneld, Daar ligt Castro, zonder woorden, Sprakeloos haast uitgeteld. t Zonnetie ging van hem scheiden, Grote mond, dat komt er van Zie je boontjes maar te doppen, Klein, vergeten derde man zicht wellicht reeds teveel getolereerd. Het had geen genoegen behoeven te ne men met de Berlijnse muur, die ook een brutale schending van de overeenkom sten betekent. Chroesjtsjow heeft zich wijzer getoond dan menigeen verwacht heeft, door aan de Amerikaanse eis toe te geven. Dat is een voor de internationale situa tie verheugend teken, want het opent de mogelijkheid om onderhandelingen tt beginnen over de verschillende kwes ties die het wantrouwen tussen Oost en West levendig houden. Nu de sowjet- unie weet, dat ook het democratische westen in staat is een fait-accompli te stellen om een bedreiging van haar posities te bezweren, zal zij misschien meer geneigd zijn de z.g. salami-politiek (telkens een stukje van de worst) op te geven voor een meer definitieve rege ling. Dat zou dan een onverwachte winst zijn uit het Cubaans conflict. Mocht het tot zulke onderhandelingen komen, dan zullen er hoge eisen worden gesteld aan de diplomatieke gaven van president Kennedy en zijn medewerkers. Lang niet iedereen in het Westen is daar erg gerust op, maar de afloop van het Cu baanse incident is hierbij wel een goede ruggesteun, die de toekomst met iets meer vertrouwen tegemoet doet zien. Soest kan niet bogen op een grote hoe veelheid oude gebouwen, maar wat er ir dat heeft de aandacht van overheid en particulieren. Het ligt aan de voet van de toren die de Oude Kerk als oudste gebouw naast zich heeft. Dicht daarbij ligt het voormalige raadhuis, waarin nu mej. v. d. Werf, 96 jaar, woont, de voormalige school, enige huisjes in de Eemstraat, het huis waar in vroeger de herberg „De drie Ringen" gevestigd was en de bakkerij van de heer E. van Brummelen. Een andere bakker, Cornelis Stalenhoef, vestigde zich precies honderd jaar ge leden in het oude huis dat deel uit maakt van de historische kern van Soest en hij noemde zijn zaak „De Ge zonde Apotheek". Die gezondheid werd verkocht in de vorm van roggebroden van een pond ol twaalf en voor de broden die Cors Stalenhoef aan de boeren moest leve ren kreeg hij het meel van de molenaar, die het in opdracht van de boeren bracht en voor een cent of zestig leverde hij zo'n zwaarwichtig brood. Als hij het afgaf werd een kerfje in een lange stok gemaakt, zodat men bij het afrekenen aan het aantal kerfjes kon zien hoeveel maal zestig cent Cors moest hebben. Bij het klaarmaken van het deeg kwa men ongetwijfeld de voeten te pas, want dat was lang gewoonte en noodzaak en van de zoon van Cors, Piet, werd ver teld dat hij nooit iemand in zijn bakke rij liet omdat het met de hygiëne niet bepaald zo gesteld was dat je er en thousiaste brieven over naar huis kon schrijven. Enige tijd na de opening van „De Ge zonde Apotheek" liet Cors Stalenhoef voor slechts 1000 gulden een huisje met een paardestal, een deel en een zolder voor takkenbossen naast zijn zaak bou wen. Dat huis is in 1957 afgebroken omdat het bouwvallig was, maar dank zij de bemoeiingen van rijk, gemeente en de huidige eigenaar, de heer A. C. van Ee, wordt de gewezen bakkerij gerestau reerd. Monumentenzorg geeft 14.000 gulden, de gemeente 7000 gulden en voor de rest zorgt de heer Van Ee, die het huisje graag in oude stijl ge restaureerd ziet. Wat ermee gedaan wordt is nog niet bekend. Er is ge dacht over een klein museum, zelfs een eethuisje, maar het kan ook een gewoon huis worden, waarvan de be woner zijn meubilair zal moeten aan passen aan de stijl van „De Gezonde Apotheek". Cors Stalenhoef stierf in 1930, Zijn zoon Piet was toen al eigenaar van het be drijf. De dochter van Cors, voor iedere echte Soester Ant Cors, is nu 84 jaar. Lang was zij in het bejaardencentrum St. Joseph, maar toen dat opgeheven werd moest zij verhuizen naar een ander ge bouw St. Joseph, in Nijkerk. Aan de voet van de oude toren was het blijkbaar goed toeven voor bakkers. Van de Hoven, Stalenhoef, Van Brummelen en Hilhorst woonden vlak bij elkaar zonder dat de concurrentie tot moei lijkheden leidde. De namen van Van Brummelen en Van der Flier zijn nog verbonden aan bak kersbedrijven. De zaak van Van Brum melen ontstond door de aktiviteit van Hendrikje Fluit, concurrente van Cors Stalenhoef in de detailhandel, want zij verkocht in haar winkeltje van alles, van onderbroeken tot spijkers en van petroleum tot jenever. Cors Stalenhoef deed dit naast zijn werk als bakker eveneens. Hendrikje Fluit \Jas algemeen bekend als Hendrikje en dat ze de schone ach ternaam Fluit had vergat men nage noeg, want die werd nooit gebruikt. Hendrikje trouwde met Cornelis van Brummelen en het winkeltje werd bak kerij „De Pol". Cornelis kon helemaal niet bakken, maar zijn knecht wel en die leerde het hem en zijn zoon Evert, de grootvader van de Evert die thans eigenaar van de bakkerij is. Tussen Evert en Evert leidde Cornelis de zaak. Hij overleed enige jaren geleden. Deze Cornelis speelde orgel in de Oude Kerk en zijn concurrent Evert v. d. Flier speelde eveneens orgel, maar in de Julianakerk. Een enkele maal deed Van Brummelen wel eens een beroep op de collegialiteit van Evert, want als de koningin een kerkdienst bijwoonde dan kreeg de or ganist van de Oude Kerk gewoon de beverd en hij durfde niet te spelen. Dan nam v. d. Flier zijn taak over en Van Brummelen zorgde dat het orgel genoeg lucht kreeg om fraai en zonodig hard te kunnen klinken. Er is een begin gemaakt met de restau ratie van de oude dorpskern van Soest. Er is nog veel te doen, maar het is de moeite waard geld over te hebben voor het weinige dat Soest uit het verleden overhield. KAMER VAN KOOPHANDEL. Het bestuur van de Kamer van Koop handel voor Amersfoort en omstreken is in vergadering bijeen geweest. Onder meer is gesproken over de nij pende telefoonsituatie in het gebied van de kamer. Het bestuur zal trach ten bij de bevoegde instanties belang stelling te wekken voor dit probleem. Ook zal geprobeerd worden iets te doen voor de bedrijven, die willen en moe ten uitbreiden, maar hiervoor geen toe stemming krijgen. Naar de mening van de leden is de be langstelling van de overheid voor de ontwikkelingsgewesten zo groot, dat grote gevestigde belangen in de gebie den van hoge economische aktiviteit hiervan nadeel ondervinden. De bedrijfs-economische cursussen, die in Amersfoort en Baarn gehouden zijn, zullen worden uitgebreid en voortge zet. Er zal een cursus voor winkelper soneel gegeven worden. Ir de vakature die zal ontstaan door het uittreden van de heer A. W. Ros, die op 1 januari 1963 het bestuur van de kamer verlaten zal, werd de heer A. J. de Groot, directeur van Polynorm te Eunschoten benoemd. DE SOESTER VOGELVRIENDEN. De Soester Vogelvrienden zullen op maandag 5 november de laatste bijeen komst voor de jaarlijkse tentoonstelling houden. Zij komen voor een laatste be spreking in restaurant Zonneheuvel in de Torenstraat bijeen. H. SCHREUDER OVERLEDEN. De heer H. Schreuder, die als 84-jarige een half jaar geleden nog voorzitter van de Soester Schaakclub was, is in zijn woonplaats Baarn overleden. Gisteren is het stoffelijk overschot in Westerveld gecremeerd. De schaakloopbaan van de heer Schreu der begon in 1916. Hij werd toen lid van het Bussumse Schaakgenootschap. Per advertentie werden jongelui ge vraagd die lid van deze schaakclub wilden worden en de heer Schreuder gaf zich op, hoewel hij geen jongeman meer was maar 39 jaar. Van de B.S.G. was hij 46 jaar lid. Als lid van de Soester Schaakclub heeft de heer Schreuder bijzonder veel ge daan voor het organiseren van de jaar lijkse tournooien met Hemelvaartsdag. Voor de oorlog werd in hotel Trier gespeeld, na de oorlog in het Oranje Hotel. Aan de vooroorlogse tournooien namen schaakgroten als Aljechin, Tar- takower, Keres en Capablanca deel, maar uit financiële overwegingen wer den de tournooien de laatste jaren wat soberder opgezet. De heer Schreuder heeft deelgenomen aan vele tournooien en op hoge leef tijd behaalde hij nog opmerkelijke re sultaten. In januari van dit jaar nam hij nog deel aan het Hoogoventournooi. Kort hierna moest hij op doktersadvies rust houden, maar hij heeft toch zoveel mogelijk gewerkt aan de voorbereidin gen van het Soester tournooi van dit jaar. De Soester Schaakclub verloor in de heer Schreuder niet alleen een trouw lid, die erevoorzitter was, maar ook een schaakpropagandist en organisator dte jongere schakers zich tot voorbeeld kun nen stellen. JEUGDIGE COUREUR. Chauffeur G. J. K. van grossiersbe- arijf P. R. in de Steenhoffstraat zette zijn vrachtauto voor zijn woning in de Middelwijkstraat en ging koffie drin ken. Zijn zesjarig zoontje klom parman tig achter het stuur, startte de wagen, gaf gas, gooide het stuur vakkundig naar links en reed de tuin van de heer S. H. v. W. binnen, waarbij hij de af rastering grondig vernielde. De vader van de jonge coureur en de gedupeerde tuineigenaar werden het over de regeling van de schade eens. VOETBALPROGRAMMA. Zondag S.E.C. 1Rapiditas 1, 2.30 uur. Uithoorn 2S.E.C. 2, 12 uur. S.E.C. 3—H.V.C. 4, 12 uur. Quick 3S.E.C. 4, 12 uur. F.A.K. 1—B.D.C. 1, 2.30 uur. Donar 3B.D.C. 2, 2.30 uur. B.D.C. 5—N.S.C 3, 2.30 uur. B.D.C. 6—H.V.C. 5, 12 uur. B.D.C. 7Hoogland 4, 12 uur. Zaterdag Vinkeveen 1Hees 1, 3.30 uur. V.V.Z. 1—D.O.B. 1, 3.30 uur. Posthoorn 2V.V.Z. 3, 3.30 uur. S.E.C. AQuick A, 3.45 uur. S.E.C. BIJsselmeervogels B, 3.45 uur. Achterveld AS.E.C. C, 3.45 uur. Quick D—S.E.C. D, 3.45 uur. S.E.C. aIJsselmeervogels a, 2.45 uur. S.E.C. b—H.V.C. d, 2.45 uur. S.E.C. dAmsvorde d, 1-45 uur. B.D.C. ASpakenburg A, 3.45 uur. Quick aB.D.C. a 3.45 uur. B.D.C. bAmersfoortse Boys b, 2.45 u. Achterveld aB.D.C. c, 2.45 uur. B.D.C. ee—-C.J.V.V. c, 3.45 uur. B.D.C. d—H.V.C. h, 2.45 uur. Pupillen Quick 1—S.E.C. 1, 3 uur. H.V.C. 1—B.D.C. 1, 1.45 uur. B.D.C. 3—B.D.C. 4, 1.45 uur. WEDEROPBOUVVWET. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat zij voornemens zijn om aan J. C. Lucas, Simon Stevinlaan 1 te Soesterberg op zijn daartoe gedaan verzoek op grond van het bepaalde TELEFOON 2566 GIRO 12615» Er zijn altijd hondebezitters geweest die zich niets aantrokken van de ge meentelijke verordening, die voor schrijft dat de dieren buiten aan een lijn moeten lopen binnen de bebouwde kom. Zij lieten hun eigendom eenvou digweg loslopen, zonder zich te bekom meren om de gevaren voor het verkeer of de mogelijkheid dat het dier iemand zou bijten. Als de hond een verkeers ongeval veroorzaakte dan was dat na tuurlijk niet hun hond en als het dier iemand beet dan beweerden ze dat het onmogelijk was, want dat lieve dier beet nooit. Veel van deze mensen zijn nu anders en ze volgen het voorschrift de hon den binnen te houden of slechts aan de lijn uit te laten nauwgezet op. Maar natuurlijk zijn er nog enige hondebezit ters die zich niets van de hondsdolheid aantrekken. Je hoeft heus niet zo lang op straat te lopen om een loslopende hond te zien. De eigenaar van het dier weet dat het de kans loopt doodgeschoten te worden, maar dat interesseert hem blijkbaar niet. Het zou dan ook veel beter geweest zijn in de verordening niet van dood schieten te spreken maar van een boete van enige honderden guldens. De meeste mensen zijn hiervoor gevoeli ger dan voor het gevaar hun hond kwijt te raken. Voor een agent is het bovendien niet prettig een hond dood te schieten die mets gedaan heeft en alleen maar het slachtoffer is van de misdadige noncha lance van zijn baas of bazin. KANTMAN. ir. artikel 20 van de Wederopbouwwet, vergunning te verlenen voor het bou wen van een praktijkruimte met woon huis op het perceel, gelegen aan de Professor Lorentzlaan, kadastraal be kend gemeente Soest, sectie E, nummer 2294, 2348 en 1729, zulks in afwijking- van het uitbreidingsplan Soesterberg- dorp. Alvorens een definitieve beslissing te nemen stellen zij belanghebbenden in de gelegenheid om binnen een termijn van één week na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele be zwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaanvrage betrekking hebbende stukken liggen gedurende die zelfde termijn ter gemeentesecretarie ter inzage. Soest, 2 november 1962. VERKEER IN EEN RICHTING. Burgemeester en wethouders van Soest, gelet op het bepaalde in art. 5, 6e lid, van het wegenverkeersreglementma ken bekend, dat door hun college is be sloten om m.i.v. 15 november 1962, de weg op het parkeerterrein nabij de Foekenlaan in deze gemeente gesloten te verklaren voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee in één richting te weten respectievelijk in oostelijke, zuidelijke en noordweste lijke richting. Van deze besluiten bestaat voor iedere belanghebbende beroep open tot het einde van een termijn van dertig dagen na heden. Het adres van beroep wordt aan de Koningin gericht doch ingediend bij de commissaris der Koningin dezer pro vincie, die een bewijs van ontvangst afgeeft. De besluiten zijn in afschrift toegezon den aan de desbetreffende hoofdingeni eur-directeur van de Rijkswaterstaat, de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond A.N.W.R., de Koninklijke Automobiel club, de Koninklijke Ned. Motorrijders- vereniging en aan gedeputeerde staten dezer provincie. Soest, 2 november 1962. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinderwet, ter algemene kennis, dat ter gemeente secretarie van Soest ter inzage is ge legd een verzoek met bijlagen van F. Zaremba, Van Brakelstraat 18b, Amers foort, om vergunning tot het oprich ten, in werking brengen en in werking houden van een instrumentenslijperij, in het perceel Burg. Grothestraat 31, kadastraal bekend gemeente Soest, sec tie H, nr. 6124. Gedurende 10 dagen na de dagtekening van deze bekendmaking staat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwa ren tegen het verlenen der vergunning in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op dinsdag 20 november a.s. des voormiddags 11.00 uur, in het gemeentehuis een openbare zitting wor den gehouden, alwaar mondeling be zwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Soest, 2 november 1962.

Soester Courant | 1962 | | pagina 1