i i S0ESTER COURANT Al H3üi '4 Huur uw Televisie KWAK Militairen chauffeurs leren rijden in een miniatuurstad. VAN DAM'S SCHOENEN OVERHEMDEN J. HOPP EN BROUWERS Gewoon 'n koude douche. Sportoefening door vrouwen. H lï T J SïK'-S Bankefbakkc mees EEN KLASSE BETER! Spit, Spierpijn 1 gmg- en het BOEKHOUDING BELASTINGZAï ACCOW J. A. Politie telefoon 4444 en 4445 TELEF. BRANDWEER 3 3 3 3 IN ZWEMMEN EN ATLETIEK AAN DE TOP. Groot uithoudingsvermogen, onuitputtelijk geduld Zo'n zestig jaar geleden werd het nog zeer onwelvoeglijk gevonden, wan neer vrouwen zouden deelnemen aan sportbeoefening. Toen eenmaal met die bekrompen op vattingen was gebroken, is de vrouw in de sport al heel spoedig een zeer ge woon verschijnsel geworden. Zelfs bleek het, dat vrouwen en meisjes in verschillende takken van sport uit stekende prestaties kunnen leveren. Op het terrein van de sport is het zelfde als op andere levensgebieden man en vrouw zijn niet gelijk. Wij vrouwen zijn wel tot heel wat in staat als het om sportbeoefening gaat, soms zelfs tot grote inspanning. Maar ten vrouw is nu eenmaal een heel an der wezen dan een man en dat mag nooit worden vergeten Voetbalniets gedaan. Kracht bijvoorbeeld, zal zich bij de vrouw alleen voordoen in de vorm van een groot uithoudingsvermogen of in de vorm van een onmetelijk geduld, maar niet in de vorm van geweldige spierkacht. f 39,67 per maand. Na twee jaar uw eigendom. Soesterbergsestraat 51C - Tel. 2379 Verder vertonen onze sexegenoten bij de sportbeoefening doorgaans een heel wat minder sterke neiging tot agressie, dan haar mannelijke collega's. Heel hard trappen tegen een bal bijvoor beeld ligt ons niet zo goed en daar om past een sport als voetballen ook niet bij de vrouwelijke psyche. Wat haar echter wel goed afgaat is het soepele werpen dat bij het hand balspel is vereist en eveneens het ook daarbij behorende terugontvangen van de bal. Er bestaan ook wel wat hardere spor ten, zoals bijvoorbeeld hockey, die door bepaalde jongedames heel goed kunnen worden beoefend. Het zal im mers altijd een kwestie van persoonlijke aanleg en van individuele voorkeur zijn, die mede beslist welke sport ie mand goed zal liggen. Wat ligt ons het beste Maar het zijn vooral de zwemsport en de atletiek waarin door vrouwen be wonderenswaardige prestaties kunnen worden geleverd. Het is een streling van onze nationale trots als onze meis jes bij wereldkampioenschappen en op olympische spelen hoge onderschei dingen in de wacht slepen. Wanneer het rood-wit-blauw weer aan de hoogste mast gehesen wordt, zijn we dankbaar voor alle moeite die de da mes, hun trainers en de organisaties zich getroost hebben om zulke resulta ten te bereiken. Dat neemt niet weg, dat vele andere meisjes en vrouwen, die de sport uit sluitend opvatten als een nobel spel, bet beste deel hebben verkozen Kan het kwaad Sraffe training brengt voor het vrou welijk organisme enige gevaren mee. De wisseling in het lichamelijk welbe vinden bij de vrouw oefenen dikwijls een ongunstige invloed uit op de trai- rungsresultaten. Matig bedreven sport doet eigenlijk nooit kwaad. Integendeelbij normale mensen is sportbeoefening steeds be vorderlijk voor een gezonde ontwikke ling van lichaam en geest. Op sommige stoornissen kan het beoefenen van sport zelfs een genezende invloed uit oefenen, bijvoorbeeld bij een zwakke rug of bij slappe voeten. Onder deskundige leiding kan sport beoefening bij jongens en meisjes een slechte lichaamshouding en de ver moeidheidsverschijnselen die daaruit voortvloeien, tot verdwijnen brengen. Bovendien kan een bepaalde vorm van lichamelijke oefening - eveneens slechts onder zeer bedreven leiding te ver richten - zijn nut hebben voor aanstaan de moeders. Door zulk soort training kunnen die vrouwen de bevalling met een gerust hart tegemoetzien, omdat die dan viot en zonder al te veel pijnen pleegt te verlopen. Sinds enige tijd beschikt de Koninklijke Landmacht over een zeer vernuftig ap paraat voor het geven van rijlessen op het „droge". Dit toestel - „rij-educator" - staat opgesteld in twee localen van de Rij- en Tractieschool in Eindhoven. Ir. het ene lokaal staat een cabine van een wagen, waarvan de motor is ver wijderd en vervangen door een electro- motor, de vooras en de voorwielen ont breken en de achterwielen draaien op rollen. Voor de rest zijn er in de cabi ne de normale pedalen en knoppen, zo als die in een gewone auto voorkomen. In hef aangrenzende lokaal staat een Héél hun leven gezonde, voeten, door TORENSTRAAT 5 TELEFOON 3473 complete miniatuurstad, met alle mo gelijke verkeersborden, voertuigen en een miniatuurauto. In deze auto zit een televisielens, die gekoppeld is aan een op het autootje gebouwde miniatuur- tv-camera. De rijlessen gaan dan als volgt. De leer ling neemt plaats in de cabine van de leswagen. Door middel van een draad aan zijn helm is hij verbonden met het kleine wagentje in de maquette, de eigenlijke leswagen. Wanneer de leer ling-chauffeur gaat „rijden", komt het autootje ook in beweging en dank zij de electronische verbinding tussen leer ling en leswagentje reageert dit op alle handelingen, die in de cabine plaats hebben. De chauffeur ziet de weg, die hij rijdt, als een filmbeeld op de witte muur voor zich. De grote waarde van dit unieke ap paraat is de enorme besparing van kos- zitten, bedacht op alle mogelijke on verwachte situaties en gevaarlijke sprongen van die leerling. Tijdens het lessen zit de instructeur naast de adspirant-chauffeur in de ca bine. De hoofdinstructeur maakt in het miniatuurstadje allerlei verkeerssitu aties, die weer op de muur vóór de leerling verschijnen en die hem dwin gen tot reageren. Als men in de stil staande cabine zit, beleeft men alles mee. De indruk wordt gewekt alsof men met een vaartje van 45 km door de stad rijdt. Het afremmen, schakelen en bij verkeerde handeling afslaan van de motor en het weer op toeren komen van de motor, dit alles hoort en voelt men alsof het werkelijk gebeurt. en reumatische pijnen wrtyft eveneens weg met f De voortgezette rij-opleiding heeft wel op de weg plaats. De leerling is dan echter zo vertrouwd met de diverse handelingen, dat hij daar geen moeilijk heden meer mee heeft en dus zijn volle aandacht kan geven aan het drukke wegverkeer. De toekomstmogelijkheden van het nieuwe apparaat zijn ook bijzonder in teressant. Wanneer er een Tij-educator kon worden gemaakt voor tankbestuur ders, zou de materieel- en brandstofbe sparing nog veel groter zijn. Als kleu rentelevisie kon worden toegepast; zou den de verkeerslichten helemaal echt kunnen worden nagebootst. Kortom, de rij-educator is bezig om zich tot een on misbaar hulpmiddel te maken bij de opleiding van de militaire chauffeurs en wellicht straks ook bij de opleiding van burgerweggebruikers. KERKO - ELMIOR SUNBIRD - KING mouwlengte 4 en 5. NO-IRON 9,75 - 15,90 - 19,75 TRICOT NYLON15,90 - 19,75 BEL-O-FAST 12,75 - 15,90 - 19,75 Keuze uit 1000 hemden. VAN WEEDESTRAAT 80 SOESTDIJK TELEFOON 2670 afgevaardigden van de U.V.V.-Soest en Baarn en van de afdeling Eemland van de Ned. Vrouwen-Electriciteitsvereni- Diet Bauwknecht bracht voordracht kunst van voortreffelijk gehalte met „De kantélen kantelen" van Olaf J. de Landell. In een achttiende-eeuws ge waad met hoepelrok vertelde zij over het grote kasteel van de Brandenbergs, waar een goedmoedige baron en zijn pinnige echtvriendin wonen en een goed leven leiden, terwijl de boeren op de landerijen honger lijden. Het koor van de afdeling had veel suc ces met zang en Tiroler kleding. Van Franz von Suppé werd „Eine landlische Konzertprobe" uitgevoerd. Mevr. Mehler had de leiding van het koor en zij zong tevens uitstekend solo. Het was een bijzonder mooie middag, die veel belooft voor de viering van het gouden jubileum, dat ongetwijfeld niet sober gehouden zal worden. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. i Ten behoeve van haar leden, vrienden en belangstellenden in Soest is de Doopsgezinde Gemeente erin geslaagd de hand te leggen op een eigen verga derruimte, Van Weedestraat 19 achter. Dit zaaltje zal voor de eerste maal in gebruik worden genomen op zondag 4 november a.s., waarbij ds. H. O. Va- leton, om 5 uur (17 uur), in de dienst hoopt voor te gaan. let op het 'a n c^LatieF- dat u eerstdaags bij u in de brievenbus vindt ten en tijd voor de opleiding van de toe komstige militaire chauffeurs. Wat tot nu toe voor de eerste opleiding een pe riode van twee weken uitgetrokken, met deze methode kan zij worden terugge bracht tot slechts zeven uren. Een ge weldige tijdsbesparing dus. Maar bo vendien een enorme besparing aan ma terieel. De opleiding op de rij-educator vraagt namelijk geen brandstof, de slij tage aan de leswagens, vooral in de eerste lesuren vrij behoorlijk, komt te vervallen. Kosten van aanrijdingschade komen te vervallen en men kan onder alle weersomstandigheden lessen. Voor de rij-instructeur is het bovendien een verademing, omdat zij niet steeds ge spannen naast de leerling behoeven te 45-JARIG JUBILEUM VERENIGING VAN HUISVROUWEN. De afdeling Baarn-Soest en omstreken van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft in Baarn het 45-ja- rig bestaan gevierd. Deze viering was als sober aangekon digd, maar het werd een waardig ge denkfeest. De presidente van de afde ling verwelkomde in haar openings woord in het bijzonder de vertegen woordigster van het hoofdbestuur, mevr. De Frijtag, de ere-presidente mevr. Van Beeck Calkoen-Schimmelpenninck van der Ooye, de oud-presidente mevr. Van Reenen en mevr. Brutél de la Ri- vière, het erelid mevr. De Jong, de De KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN te AMERSFOORT houdt, woensdag a.s., van 14 tot 17 uur, voor het verstrekken van inlichtingen, zitting ten gemeentehuize alhier. MARKT BEGINT OP 8 NOVEMBER. Op 8 november zal de eerste markt in Soest gehouden worden. Iedere donder dag zal vanaf die dag een marktdag zijn. De markt wordt gehouden achter het V.V.V.-verkeersbureau in de Steen- hoffstraat. HOCKEYPROGRAMMA. Heren Ring Pass 2M.H.C. 1, 2.30 uur (beker). Gooi 9M.H.C. 4, 11 uur (competitie). M.H.C. 3Weesp 2, 12.30 uur (vr.sch.). M.H.C. 2Weesp 1, 2 uur (vr.sch.). Dames Ring Pass 2M.H.C. 1, 1 uur (beker). M.H.C. 2M.H.C. 3, 11 uur (vr.sch.). M.H.C. 4A'foort 4, 12.30 uur (comp.). De veteranen spelen eveneens een be kerwedstrijd. Zij komen in de volgende opstelling uit. Tiedema Hoppenbrouwers Bakker v. Asselt Hinderdaal v. Balen du Mee Wessels Boer Dobben Oskamp Geijtenbeek Heren 1 komt als volgt uit Lock v. Zadelhoff Thomas Verspuy Stroband Corsmit Evenhuis Bolhuis v. Hofwegen Eijsink v. Es De spanning stijgt. Met volle concentratie zijn ze aan het oefenen, want over enkele dagen is het zover. In de krant is een en ander reeds aangekondigd en de belangstelling zal dus weer groot zijn. Al het nieuws over het verenigingsleven en dergelijke ge beurtenissen kan men vast en zeker vinden in het plaatselijk nieuwsblad. Begrijpelijk dat het adverteren in een blad, dat zich zó mag verheugen in de algemene belangstelling, succes oplevert i van deze krant wU «nen niets missen, geen letter Altijd gaat huidje POEDER-ZALF-OLIE-ZEEP Jawel, we leven nu nog in de nazomer, maar het tijdperk van het herhaalde lijk kouvatten is weer aangebroken. We behoeven daarbij niet alleen te denken aan loopneuzen ook keelcatarre, bron chitis, longontsteking berusten maar al te vaak op dat plotselinge kouvatten. Deze treurige opsomming kan worden gecompleteerd met darmstoornissen, spier- en zenuwaandoeningen, die soms dezelfde oorzaak hebben. Meer weerstand tegen plotselin ge temperatuurswisseling. Wij kunnen ons tegen al die narigheden, die ons in de komende maanden boven het hoofd hangen zeer goed te weer stellen, als we daartoe reeds thans de nodige maatregelen nemen. Wanneer we dat werkelijk willen, kun nen we onze weerstand tegen de plot selinge temperatuurswisselingen, die het nu volgende seizoen ongetwijfeld met zich mee zal brengen, aanmerkelijk ver groten. In de medische vaklitteratuur is er her haaldelijk op gewezen dat men het hchaam kan „harden" door middel van koude lucht- en waterbehandeling bij het publiek is dit feit nog steeds te wei nig bekend. Lichamelijk en geestelijk presta tievermogen. U kunt uw lichaam wennen aan plotse linge afkoeling de kans op kouvatten wordt daardoor aanmerkelijk vermin derd. Bovendien bereikt u met dit „har den" nog enkele andere dingen die niet zender betekenis zijn. Iemand die aldus wordt behandeld, v ordt in alle opzichten flinker en ster ker. Het lichamelijk en geestelijk pres tatievermogen neemt er aanzienlijk door toe. Dat moet voor iedereen toch een prettig vooruitzicht zijn. Nu is een gewoon woonhuis natuurlijk geen instituut voor fysische therapie. Niemand zal daarom thuis beschikken over toestellen waarmee koude lucht kan worden geproduceerd. Tweemaal per dag helemaal af sponzen. Maar water is in onze dagen toch wel overal aanwezig. Iedereen kan zich thuis, wanneer hij daar de tijd en de moeite voor wil nemen, wel één of tweemaal per dag geheel met koud water afsponzen. Gelukkig treffen we in meer en meer huizen tegenwoordig een douchecel aan. In zulk een woning is de koudwaterbehandeling nog wel zo gemakkelijk uit te voeren. Men be hoeft de kraan maar open te zetten en onder de sproeier te stappen. De resultaten van zulk een kuur, die we de gehele winter kunnen voortzetten zijn meestal frappant. Een groot aan tal mensen dat 's winters altijd iets man keert, kan dan zonder hoesten en proes ten door het koude seizoen heenkomen. Vatbare doch overigens gezonde kinderen. Moeders van „vatbare" doch overigens gezonde kinderen moeten werkelijk eens overwegen of zij hun zoon of doch ter op deze simpele wijze niet tegen al die kwaaltjes van herfst en winter zul len beschermen. Het kan immers nau welijks eenvoudiger men zet het kind 's morgens en 's avonds met de voeten in een flinke teil en men wast het ge hele lijfje, armpjes en beentjes goed met water, dat zo uit de kraan komt. Maar ook volwassenen, die bij de klein ste kleinigheid kouvatten, die bij een eerste weersomslag plegen kou te vat ten, kunnen veel baat vinden bij deze voortreffelijke kuur. Men moet echter - en dat dient met na druk te worden gezegd - verder gezond zijn. Lijdt u aan een of andere kwaal, begint u dan nooit zulke dingen zonder vooraf overleg met de dokter te hebben gepleegd. Mensen met reuma moeten in >f. geheel niet aan zulk een kuur be ginnen. Vanzelfsprekend moet u met koude af wassingen niet starten als het eenmaal hartje winter is. Wie thans een begin maakt, heeft een goede kans de komen de maanden zonder al het bovenbe schreven ongerief door te komen. KONINGINNEL AAN EMMALAAN 20 - Tl Vraa proe DEA La

Soester Courant | 1962 | | pagina 6