Van Hall fee Krabbels van Knelis. TON BEUKEN D. ENGEL SCHOENTJES „Vals geld" verhuist. Ook de regels kennen. Officiële mededelingen. In november „Klaproosdag". Het laatste referendum TWEEDE BLAD Woninginrichting 'jfSBV UW SUCCES BS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool Voorkom Rillerig? Onprettig? Een bloedzuiverende knor met Krnschen Salts LADDERVRIJE NYLONS 2,95 in een grote sortering moderne uitvoering Go noorSPUKER Pracht handen Tube95ctHarnea-Seiel VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 2 NOVEMBER 1962. Asje'tming vraogt dan mok zeige dak ming best ken veur- stelle datte minse bie Nieuwerhoek prottesteere teuge die weg die zo broodneudig over de Eng mot. Da kost nie allee- nig sente, maor ok huuze bie Nieuwerhoek. Die gaon wul- lie dan sloope net as de huuze in de Molenstraot. Das nie best veur die minse, want noeng woone ze in 'n fing hiius mit ruumte binne en buute en veur 'n schappelek huurtje en strak- kies worre zullie messchien in 'n flet gedouwd waor je ken heure dajje buur man 'n poszegel laot valle of in zien neus zit te pulleke. Nee, daor is heul niks an en ikke zou ok prottesteere. Dat baosje in Delft het veul meer harses as ikke en Aorie en Gart en Riek saome, maor astie amme huus komp dan ken ik um wel op- vreete. En die minse op Nieuwerhoek ok en netuurlek die minse in de Molen straot ok. In dat pretest staot dattie weg maor deur de polder mot, heul dicht bie ae spoordiek laangs. Da kost gin huuze maor laand en dan zajje die boere heu re. Die hebbe al heul wat motte laote schiete. Vreuger was de Eng allegaor laand, maor d'r komme alsmaor meer minse en alsmaor meer huuze. Weg laand van de boere. En astie weg strakkies laangs de spoordiek komp ist weer mis veur die boere. Maor veur ongs ok. Pennelikkers kenne ongs nie ant eete houwe, maor boere wel. Da wil zeige as zullie laand hebbe, waant koeie kejje nie op zolder zette en van de straotkeije kejje ok nie oogste. 'i Begint d'r op te lieke da .wullie heul gin laand veur de boere overhouwe en dan kenne wullie ut wel schudde. Astie weg deur Nieuwehoek gaot kaan- kere de minse en astie deur de polder gaot kaankere d'r weer aandere minse. I Wullie moste maor mit zien alle naor Kannedao gaon. Daor kieke ze niet op 'n stukkie en hier staon wullie mekaor op ongze hakke te trappe. Messchien ister iemaand die ming 'n paor duuzend gulde ken leene, dan gao ikke vast naor Kannedao. De andere komme dan wel. VAN WIJK DEKENS ZAALBERG DEKENS. Tegenover het busstation. voor de valsgeldbestrijding was gede tacheerd, bij de Nederlandse Bank in Amsterdam. „De bedoeling was dat ik hem drie weken zou bijstaan", vertelde de heer Kallenborn, „maar het is 35 jaar geworden". Interessante belevenissen had de heer Kallenborn. Valse munters zijn er altijd geweeest, maar dat het vals geld maken ,,duur betaald wordt" kon de heer Kal lenborn ons met enkele voorbeelden uit de praktijk aantonen. De grote stoot. Zo herinnerde hij aan de grote Hon gaarse zwendelaffaire in de twintiger jaren welke aanleiding werd tot de con ventie van Genève in 1929, waarbij be paald werd dat elk deelnemend land een centrale voor vals geld moest op richten. NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 zoals iedere vrouw ze graag bezit Reeds vanaf f 26,75. SCHOENEN - TASSEN Laanstraat 47 Baarn Telefoon 2672 In een stad als Den Haag wordt er vaak en veel verhuisd, maar de verhuizing welke nog deze maand plaats vindt van een internationaal bekend staand insti tuut verdient wel even de bijzondere aandacht. We bedoelen hier de „Vals-geldcentrale" van Interpol, welke wordt overgebracht naar Parijs. Het is de enige van de vijf Interpol secties welke tot dusver nog buiten Parijs was gevestigd. Gesprek met commissaris Kallenborn. Het is geen toeval dat deze verhuizing samenvalt met het vertrek van com missaris J. W. Kallenborn, de man die de valsgeldcentrale heeft opgebouwd en elf jaar geleden benoemd werd tot chef van Interpol in Den Haag. Een politie-functionaris met een boei ende loopbaan en van internationale bekenheid. Opgeleid voor de handel kwam hij in 1918 reeds bij de Amster damse gemeentepolitie. De heer Kal lenborn is een rustig, ingetogen mens. Toen wij hem bezochten, veronderstel den wij een strenge politiefiguur te ontmoeten maar dis was niet zo. Erg bescheiden en eigenlijk met een tikje tegenzin wilde hij ons iets uit zijn car rière vertellen. Per 1 november komt voor hem de welverdiende rust twee hobbies kan de heer Kallenborn dan gaan uitleven te weten talenstudie en tuinieren. „Ik heb geluk gehad". Ik moet zeggen, aldus de commissaris, dat ik in mijn werk een zekere mate van geluk heb gehad. Voor dit vak moet je ook wel „feeling" hebben. Het avon tuur trok mij en het politiewerk heeft mij altijd geboeid". Na korte tijd bij de Amsterdamse ge meentepolitie te hebben gewerkt, werd de heer Kallenborn de „rechterhand" van inspecteur Broekhoff die speciaal In deze zaak bleek vals geld voor het eerste een economisch wapen te zijn het ging om valse Franse francs, onder dekking van Hongaarse autoriteiten ver vaardigd. Zij moesten de middelen ver schaffen voor een Hongaarse opstand en de Franse economie een klap toe brengen. De grote klap werd echter in Nederland toegebracht aan de lieden die het valse geld hier in omloop trachtten te bren gen. In Amsterdam en in Den Haag wer den arrestaties verricht en de heer Kal lenborn kan nog glimlachen als hij te- iugdenkt aan het succes in zijn op sporingswerk van die dagen. Na de tweede wereldoorlog was er ook heel wat werk aan de winkel. In de ja ren 1945 tot '49 konden 36 werkplaat sen worden opgespoord, waarvan 10 in het buitenland. In nauwe samenwer king, ook met Nederlandse politie-in- stanties, heeft interpol op dit terrein verbluffend succesvol gearbeid. Kèn uw geld Er is inmiddels veel veranderd zo ver telde de commissaris verder. Men den- ke alleen maar aan de technische voor uitgang op chemie-grafisch gebied. De politie beschikt over betere midde len maar natuurlijk ook de vervalser. Toch zou het publiek, zo heeft de heer Kallenborn ook ervaren, een handje kunnen helpen als het zijn eigen geld beter zou kennen. Volgens de Secret Service in de Ver. Staten is er maar één middel waardoor het publiek echt en onecht kan onder scheiden door het van buiten goed te kennen. Daarom worden er in Amerika al jaren folders verspreid waarop de nieuwe geldseries staan en in dikke let ters wordt geadviseerd „know your money" (ken uw geld). Niet iedereen is echter voorstander van het uitgeven van dergelijke folders. Hier in Europa is men van mening dat op die manier de vervalsers nog in zekere zin geholpen worden. In de folders worden immers de gebre ken vermeld en dat kan voor vervalsers aanleiding zijn om de fout te herstellen door het cliché te veranderen. Steeds geraffineerder. Het komt niet vaak voor dat vervalsers geld proberen te maken van het land waar zij zich bevinden en dit weer zet de Interpol wel eens voor grote moei lijkheden. „Ik heb nog de tijd gekend dat het „geeltje" aan één kant bedrukt was. Dat spaarde de valse munters vijftig procent moeite „Thans zijn de methodes van de ver valsers geraffineerder geworden. De pa niekstemming veroorzaakt door de Hon gaarse affaire is destijds de directe aanleiding geweest tot de oprichting van de internationale politie-organisa- tie Interpol. Het lag voor de hand, dat de afdeling die zich bezig hield met vals geld in Nederland werd gevestigd. Hier had men immers ervaring, aldus de heer Kallenborn. De vals-geldcentrale be staat thans 41 jaar. In het vals-geldmuseum aan de Raam- weg in Den Haag worden de in de loop dier jaren achterhaalde documenten, bleek in talloze gevallen een afdoende remedie tegen zelfs hardnekkige rheu- matische pijnen. Dat doen dan de zes minerale zouten, waaruit Kruschen is samengesteld. Die brengen de bloed zuiverende organen weer op gang. Het bloed gaat sneller vloeien en onzuiver heden daarin kunnen zich niet meer vastzetten, doch worden afgevoerd langs natuurlijke weg. Waarom zoudt U de proef niet nemen Eetr flacon Kruschen is gauw gekocht en U moogt U daarbij reeds verheugen in de weldaad, die U daarvan ondervindt. Vraag uw apothe ker of drogist Kruschen Salts. biljetten en waardevolle (valse) papie ren bewaard. Deze verzameling gaat ook naar Parijs. Het gaat de heer Kal lenborn wel een beetje aan het hart al heett hij begrip voor de noodzake lijke centralisatie van Interpol in de Lichtstad. „Het speuren en zoeken heeft mij altijd bijzonder geboeid, niet in de laatste plaats vanwege het sportieve ka rakter" zo bekende de commissaris nog. Het zal in het begin wel een beetje vreemd zijn om als gepensioneerde ver der te leven. Ik zal even moeten wen nen, de spanning is er dan uit. Maar zoals gezegd ik ga veel tuinieren, heb een aardig huisje in Aerdenhout en be moei me niet meer met politiezaken ook al zou ik wellicht nog een adviserende functie kunnen krijgen. SCHOENENHUIZEN HANDBALPROGRAMMA. Dames-aspiranten B.S.V.BJD.C. 1, 12 uur. Dames-juniores B.D.C. 2Aurora, 1 uur. B.D.C. 1Limvio, 2 uur. Heren-aspiranten B.D.C.Fidelitas, 12 uur. Maar al is het dan op de weg ook in de eerste instantie een kwestie van beschaving en van mentaliteit, toch moeten we ook de spelregels kennen, en toe passen. Daar weet het Verbond voor Veilig Verkeer wel raad op. Een uitstekende raad zelfs de Verkeerssleutel. Deze Verkeerssleutel is een be knopte, maar pittige verkeers- theorie, bestaande uit zes lessen. Groepen kunnen onder leiding van een deskundige (bijv. een politieman) zich in deze theorie verdiepen en zich na elke les op een serie vragen storten. Het is boeiende stof, vlot en gezellig verteld. Géén schoolse lesjes, en bovendien een prima voorberei ding voor het theoretische exa men van het rijbewijs. Dat rijbewijs is voor veel men sen tegenwoordig een „normaal" bezit geworden. Wie 18 is (of wordt) wil het vaak zo gauw mogelijk halen. Maar die (droge) theorie men heeft juist vaak net geen zin om zich daarin te ver diepen. Men wil leren autorij den, meer niet. Gevolg hele series kandidaten zakken „op de theorie". Om maar te zwijgen van alle weggebruikers, die al jaren rijden Joi in ieder geval lopen) en een opfrissertje van hun verkeerskennis en een ver dieping van hun verkeersinzicht dringend nodig hebben. Het Ver bond voor Veilig Verkeer wil iedereen de kans geven zich ver trouwd te maken met de ver- keerstheorie. Zelf organiseren moet men zo'n cursus natuurlijk wel. Qm te beginnen moet er er clubje mensen zijn, dat mee wil doen. Dan maar eens con tact opnemen met de afdeling Verkeerssleutel van het Ver bond, Servetstraat 5, Utrecht. De opzet van de Verkeerssleutel is het werken in groepsverband (onder leiding van een deskun dige) gedurende zes avonden aan de uit zes afzonderlijke hoofd stukken bestaande cursus. Thuis vult men dan een vragenlijst in, die op de vogende les wordt ge corrigeerd en besproken. Aan het eind van de cursus wordt door de groep een test af gelegd, die door het Verbond te Utrecht wordt gecorrigeerd. De kosten bedragen per persoon 3,00. Daarbij is alles inbegre pen de 6 lessen, de vragen, het examen, correctie van het exa menwerk, voor de geslaagden een certificaat en een draag- speldje. Kortomecht een ini tiatief om - óók in bedrijven - spelenderwijs meer met het ver keer vertrouwd te geraken. MARKT. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat, met ingang van 8 november 1962, op donderdag van 9.00 tot 14.00 uur, op het terrein, gelegen achter het V.V.V.-kantoor aan de Steenhoffstraat te Soest, een markt voor handelswaar zal worden gehouden. Deze weekmarkt zal niet plaats vinden indien de marktdag valt op Nieuwjaars, dag, een nationale feestdag, Hemel vaartsdag en de le of 2e Kerstdag. Soest, 2 november 1962. Voor vader, moeder, dochter en zoon vindt U bij ons het kwaliteitsuurwerk. TEL.2982 S0ESTERBERCSÉ5TR.2G STANDEN VOETBALCOMPETITIE. Derde klasse. Afd. Utrecht. S.D.O. 8 13 Eerste klasse. N.F.C. 7-11 A.P.W.C. 7-12 Rood Wit 7-9 B.D.C. 7-9 De Zebra's 7-8 K.D.S. 7-8 K.B.V. 6-7 A'foortse Boys 7-8 St. Martinus 6-7 F.A.K. 6-7 E.V.C. 7-7 's Graveland 7-7 S.E.C. 7-6 P.V.C, 8-7 Donar 7-5 R.K.B.V.V. 8-7 Neerlandia 8-5 Veense Boys 7-5 Allen Weerbaar 7-4 Bilthoven 7-4 Rapiditas 7-2 Actif 7-4 Het is de Hamamelis die 't 'm doet KLAVERJASWEDSTRIJDEN. In hotel Bos en Duin zijn klaverjaswed- strijden gehouden, georganiseerd door S.E.C. en de directie van Bos en Duin. De uitslagen zijn 1. H. Stoel 6279. 2. B. de Rooy 6264. 3. H. Bosman 6182, 4. J. P. C. Veldhuizen 6157. 5. P. Schrijvers 6126. 6. A. Kruis 6121. 7. Mevr. Meidam 6067. 8. J. v. Rossum 6030. 9. A. v. Vee- nendaal 6006. 10. Mevr. Van Duinker ken 5916. Troostprijzen Mej. Cochens 4608 en L. v. Hornsveld 4636. Binnenkort zullen leden van S.E.C. en B.D.C. tegen elkaar spelen. MEDISCHE DIENST. Dokter L. H. Brandt, Dolderseweg 59 Den Dolder, tel. 03402-2696, neemt de dienst waar voor dokter A. J. W. Ha- gedoorn te Soesterberg. MOOIE OPVOERING DOOR „UTILE DULCI". Voor een vrij goed bezette zaal in Huis ten Halve opende zaterdagavond Utile Dulci het seizoen met de opvoe ring van „De vrouw in de ochtend", toneelspel in 4 bedrijven. Dit ernstige stuk, vol emotie, waarin echter ook enige komische scènes voor komen, werd op uitstekende wijze ge bracht. De handeling speelt zich af in eer boeren familie, waar ook „de vrouw in de ochtend herhaaldelijk verschijnt, een mysterieuze figuur, die zwervend door vele landen, overal waar zij ver schijnt de voorbode is van een naderend onheil. In het boeren gezin verkrijgt haar komst echter een enigszins andei karakter, zodat het geluk er tenslotte weer kan terugkeren. Alle rollen werden goed gespeeld. De grimering door Leo Grootkop was prachtig verzorgd. Het krachtige applaus na elk bedrijf was wel verdiend. Dames- en Heren Maatkleding Hofleverancier van Z.K.H. de Prins der Nederlanden voor dames en heren. Nieuwste modellen in tweed, nylon, Eg. linnen en gabardine. In de week van 4 tot en met 10 novem ber organiseert het Nederlands Oorlogs graven Comité weer de jaarlijkse in zameling, die bekend is geworden als de „klaprooscollecte". Hoogtepunt van de collecteweek is zaterdag 10 novem ber, „Klaproosdag". Het Nederlandse Oorlogsgraven Comité werd kort na de bevrijding opgericht. In de eerste tijd bestond het werk voor namelijk uit het zenden van foto's van gealliëerde graven aan de nabestaanden in het buitenland en het doen adopte ren van deze graven door Nederlandse burgers. Later, toen bleek hoe groot het verlang- gen van de nabestaande was om een be zoek aan Nederland en aan het graf van hun gesneuvelde familieleden te brengen, werd het organiseren van deze giafbezoeken het voornaamste doel van het Nederlands Oorlogsgraven Ck>mité. Dank zij deze organisatie zijn op deze wijze reeds vele tienduizenden vaders en moeders, vrouwen en kinderen van hen, die in de jaren 1940 tot 1945 in ons land werden begraven, gast geweest van het Nederlandse volk. In ons land vonden echter meer dan 30.000 geallieerde soldaten hun laatste rustplaats. Vele tienduizenden wachten daarom tot ook zij de uitnodiging ont vangen om te komen. De benodigde geldmiddelen verkrijgt het Nederlandse Oorlogsgraven Comité door de jaarlijkse klaprooscollecte. Zo is de inzameling, die straks in no vember wordt gehouden, bepalend voor het aantal nabestaanden, dat in de loop van 1963 voor het bezoek aan het graf van man, vader, zoon of broer naar Nederland kan komen. Grate dankbaarheid. Door het werk van het Nederlands Oor logsgraven Comité neemt Nederland 'n unieke plaats in. De erkentelijkheid je gens het Nederlandse Volk - dat door de jaarlijkse giften aan de Klaproos collecte deze arbeid mogelijk maakt - i- dan ook zeer groot. Door middel van „The British Legion" - de grote organisatie van oudstrijders en nabestaanden in Groot Brittanië - willen de nabestaanden hun erkente lijkheid betuigen aan de collectanten, die zo'n belangrijke steun verlenen tot bet slagen van de inzameling. Twee en twintig van hen - uit elke provincie twee, door het lot aan te wijzen - worden uitgenodigd om volgend jaar hun vakantie in Engeland te komen doorbrengen. De uitslag van het Franse referendum is noch voor De Gaulle noch voo'f ffè" 'politieke partijen reden tot groot ge juich. Maar voor het land is wellicht het best mogelijke uit de bus gekomen in de eerste plaats kan de president aanblijven en ondanks de bezwaren die men tegen zijn autoritair optreden af en toe mag hebben, is het moeilijk te zien wie beter dan hij op dit ogenblik de Franse natie kan leiden. Belangrijk is dat de uitslag leert dat de Fransen wel degelijk beseffen dat hun democratie ter ziele gaat als cl geen controle is op de macht. Juist lijkt ook de bewering van Paul Reynaud, dat dit wel het laatste refe rendum geweest zal zijn. Uit de cijfers - onverbloemd 46'/s voor De Gaulles aanblijven - kan men ook constateren dat de Fransen het beu zijn ja of nee te zeggen op vragen die wat anders be doelen dan ze zeggen. Tegen de methode. De vraag luidde immers of de Fransen voortaan hun president door een volks stemming wilden kiezen in plaats van het door de grondwet voorgeschreven kiescollege. Die inhoud was aan de vraag ontnomen doordat De Gaulle - rondweg chanterend - daarvoor in de olaats had gesteld wilt u dat ik aan blijf Dat laatste willen de Fransen kenne lijk graag, maar velen bleken minder gesteld op de methode van de presi dent zo het parlement in de hoek te drukken en zijn eigen macht - plus die van zijn opvolger en Joost weet wat voor figuur dat wel kan zijn - ten kos te van die van het parlement, met an dere woorden die van de kiezers, uit te breiden. Ondanks dat juist door de Cubaanse kwestie bleek wat de waarde van een oresident met veel macht kan zijn, was dus het aantal ja-stemmers niet zo groot als De Gaulle en de zijnen wel gehoopt mogen hebben. Tegen de partijen. Maar omgekeerd was het aantal nee stemmers ook niet zo groot dat de tot nee adviserende partijen eruit op mo gen maken dat de liefde van het volk voor hen zo groot is. Zeker blijkt er geen heimwee uit naar de tijden van de Vierde Republiek, een tijd waarop De Gaulle in zijn referendumboodschappen zo afgaf. En niet ten onrechte, naar men eerlijk moet toegeven, ook de partijen. Ongetwijfeld zullen deze na dit refe rendum in het nieuwe parlement niet alleen naar het zich laat aanzien ster ker, maar ook minder volgzaam terug keren. Hun wacht daarbij de taak de slechte naam die de partijen zich door hun onderlinge ruzies en onmacht tot het voeren van een doordachte politiek in de Vierde Republiek hebben ver worven, uit te wissen en Frankrijk - wat het zo lang ontbeert heeft - een bestuur te geven waarin de wetgevende en de uitvornde macht elkaar stimule rend en in harmonie streven naar het heil van het land.

Soester Courant | 1962 | | pagina 9