Lode van Gent over Vlaamse Kunst. BIRGERLUKE STAND Officiële mededelingen. SOESTERBERG HET OOG GERICHT OP EEN WET. DINSDAG 6 NOVEMBER 1962. 41e JAARGANG No 87. SOESTER Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. OURANT Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,21 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 De heer Lode van Gent, Belg van ge boorte en thans Nederlander, is als antropoloog dikwijls in Afrika voor het bestuderen van de bevolking, maar als hij in ons land is dan houdt hij onder meer lezingen over Vlaamse kunst. Dit deed hij voor de leden van het Depar tement Soest van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen in De Gouden Ploeg. Aan de hand van dia's werden de vele kunstschatten besproken die België bezit. De heer Van Gent wees erop dat Vlaamse kunst nauw verbon den is aan kerkelijke kunst. Uitvoerig sprak hij over Antwerpen, de stad van Rubens, waarin veel werk van deze schilder te vinden is. De O.L. Vrouwe- kerk is de grootste kerk van België en ze werd in het midden van de veertien de eeuw gebouwd. Een triptiek van Ru bens behoort tot het fraaiste wat in deze kerk te vinden is. Ook de St. An- drieskerk, de St. Jacobs- en de St. Pau- luskerk bevatten vele kunstschatten. Achtereenvolgens werden het stadhuis, het gildehuis, het museum van schone kunsten en het beursgebouw bekeken en van deskundig commentaar voorzien, waarna gebouwen en andere kunst werken te Mechelen, Diest, Brugge, Ton- geren en Brussel besproken werden. Uitvoerig sprak Lode van Gent over de grote Markt te Brussel, waar de gra ven van Egmont gewoond hebben. Het paleis van justitie, maar ook kathedra len in Brabantse gotiek en de basiliek, waaraan men in 1930 begonnen is en die nog steeds niet geheel voltooid is hadden de aandacht van Lode van Gent en de toehoorders, die een uit stekend overzicht van de Vlaamse kunst kregen. CONCERT IN DE OUDE KERK. Het concert, dat zaterdagavond in de Oude Kerk gegeven werd, droeg een bijzonder karakter door de medewer king van het „Posaunenchor" van de C.J.M.V. te Rheydt (Dld.). Een op deze wijze samengesteld koper orkest komt in Nederland practisch niet voor, en ook het reportoire wijkt sterk af van het gangbare bij de Nederlandse koperorkesten. We hoorden oude intraden en koraal bezettingen en moderne koorvariaties van o.a. Bourgeois, Bach, Weber en Pet- zold, maar ook oude dansen uit de 17e en 18e eeuw. Het uit dertig man bestaande orkest speelde, onder leiding van zijn uitste kende dirigent Rudolf Hahne, met veel stijlbegrip. De klank was opvallend mild en rond. De koralen werden prach tig legato geblazen. Helaas was een en kele maal de stemming niet geheel on berispelijk. De organist van de Grote- of St. Bavo- kerk te Haarlem, Klaas Bolt, speelde op het prachtige koororgel twee werk jes van Senfl en Zipoli, en voerde op GEBOREN Norman, zoon van J. G. W. Sukkel en W. J. van de Luijtgaarden, Flesmanstraat 321. Roelof, zoon van W. van Tongeren en R. Kroes, Ooster straat 157. Nicolette Denise, dochter van G. van Egmond en A. A. Eland, Simon Stevinlaan 41. Theodorus, zoon van W. H. D. Altenaar en W. van den Belt, Beetzlaan 31. Friso Jo- hannes Maria, zoon van J. Vuursteen en Th. M. Th. van Haaren, Chr. Huy- genslaan 3. Jenny Maria, dochter van P. de Bes en W. R. de Bruin, Ak- kerweg 2. ONDERTROUWD Berend van der Molen, Generaal Winkelmanstraat 61 en Anna Maria Anthonia Schouten, Chr. Huygenslaan 123. GEHUWD Johan Gerard Bender, Braamweg 90 en Elisabeth Hendrika Jacoba Alewijn, Schoutenkampweg 39. Nicolaas Hendrikus Maria van Sijl, Plasweg 377 en Antonia Aleida Adelaar, Lange Brinkvveg 15. Hendrikus Mar- tinus Jacobus Sengers, Soesterweg 480, Amersfoort en Petronella Everdina Ma joor, Heuvelweg 15. Christiaan Jo- seph Wilhelmus de Graaff, Jan van der Heydenstraat 25, Amersfoort en Alida Catharina van Klaren, Bosstraat 67. Frederik van Essen, Molenstraat 80 en Janny de Schiffart, Schoutenkampweg 75. Alevander Jan Zwiers, Birkstraat 103 en Ingeborg Constance Hornsveld, Kolonieweg lc. Cornelis Jan Steen beek, Plasweg 60 en Beatrix Janny Westra, Hildebrandlaan 13. OVERLEDENDirk de Vries, 68 jaar, echtgenoot van A. A. Kerkhof, Amers- foortsestraat 91B. Hendricus Eduar- dus van der List, 82 jaar, gehuwd ge weest met A. W. van der Poel, Bos straat 2. Hendrik Anton Klaüsz, 88 weduwnaar van M. Chr. van Tee- seling, Julianalaan 47. Aaltje van Veen, 54 jaar, Waldeck Pyrmontlaan 63. het grote orgel de triosonate no 2 in c kl. van J. S. Bach uit. Een sublieme vertolking met een fraaie registratie. Nadat het Posaunenchor de partita over „Einer ist König" van Hans Weber had gespeeld improviseerde Klaas Bolt over dit koraal op een wijze, zoals men mag verwachten van een organist, die twee maal achtereenvolgens het internatio nale improvisatieconsours te Haarlem won. Evenals bij de vorige concerten in dit seizoen was de kerk zeer goed bezet, en wij krijgen de indruk dat het stre ven van cantor-organist Maarten Kooy, om de Oude Kerk tot een centrum van bijzondere kerkconcerten te maken, be kroond zal worden. DANKDIENST. Woensdagavond, te 7.30 uur, wordt door de Ned. Herv. Gemeente, in de Chr. Geref. kerk, een dankdienst voor gewas en arbeid gehouden. Voorganger is ds J. Fokkema. SEC. WON MET 3-2. S.E.C. speelde zondag de thuiswedstrijd tegen Rapiditas zonder De Bruin, die vervangen was door Verhoeve en Rut- tenberg, die geblesseerd was. Elverding stond nu op de spilplaats en hij deed het uitstekend. Zijn sterkste wapen was de sliding, die op het natte veld goed uit te voeren was. In het doel deed Schrijvers goed werk. De voorhoede van S.E.C. kwam gemak kelijk door de verdediging van de gas ten, maar voorlopig leverde dit geen doelpunten op. Van Kooij schoot voor langs het doel, Verhoeve passeerde back v. d. Velde, ging alleen op de keeper af en schoot net over de lat en ook Van Breukelen had na een solo-actie geen succes. Rechtsbuiten Dolman was bij Rapiditas de grote man. Linksbuiten Gijzen werd echter door de uitstekend spelende v. d. Beek nagenoeg geheel uitgescha keld. In de 33-ste minuut ging v. d. Beek naar voren. Hij plaatste de bal hoog voor het doel en Van Kooij scoorde met een kopbal. Kort hierna zette Gij zen voor. Pothoven kreeg de bal ongelukkig op zijn schoen en deze verdween langs keeper Schrijvers. (1-1). Ir. de tweede helft speelde Rapiditas beter, maar S.E.C. had succes. Van Breukelen ging met de bal naar rechts, gaf Verhoeve een prachtige kans, maar deze schoot de bal voor langs het doel. Nu dook Burgman op en hij passeerde de Rapiditas-keeper. S.E.C. werd nu sterker, maar in de 23- ste minuut gaf Brouwer van Rapiditas een schot dat succes had doordat de bal van richting veranderd werd, (2-2). S.E.C. ging nu fel in de aanval om het winnende doelpunt te scoren. Burgman gaf Hooyer de kans een hard schot te lossen. De bal kwam van de borst van de Rapiditas-keeper terug en Van Breu kelen schoot in. Daarmee maakte hij het verdiende winnende doelpunt. TENTOONSTELLING \AN DE HUCHTSCHOOL. Od vrijdag 9 november, om 20 uur, wordt in de Van der Huchtschool, Pau- lus Potterlaan 13, een ouderavond ge houden. Mej. E. W. Wolfswinkel, kleuterleidster te Amersfoort, zal een lezing houden over het doel en werkmethoden van het kleuteronderwijs. Deze ouderavond is gecombineerd met een tentoonstelling van werkstukken van de kleuters. De tentoonstelling zal na de pauze be zichtigd kunnen worden. De tentoonstelling is ook geopend op zaterdag 10 november, van 9 tot 12 uur, en van 13.30 tot 15 uur. Ouders van de kleuters en andere belangstel lenden zijn welkom op deze tentoon stelling. F.A.K.—B.D.C. 3-3. B.D.C. heeft in Bilthoven een goede wedstrijd tegen F.A.K. gespeeld en op de drempel van de overwinning gestaan. Kort voor het einde van de wedstrijd kwam Bakker echter door de gladheid van het terrein wat onstuimig tegen een f .A.K.-speler terecht en de scheidsrech ter gaf een strafschop die de stand op .3-3 bracht. In de eerste helft scoorde F.A.K. op ge lukkige wijze. C. Hilhorst stopte de bal, die door de gladheid wegschoot. Een F.A.K.-speler kon nu gemakkelijk scoren. De strijd ging vrijwel gelijk op met een iets beter spelend F.A.K., maar het succes kwam aan de andere kant. Brouwer zette vanaf de lijn hoog en rustig voor en Gros kopte de bal in. Na rust gaf v. d. Heuvel na een goede aanval de bal zuiver naar Jan Wester- veld en deze kon de stand op 2-1 bren gen. In de tweede helft was B.D.C. in de meerderheid, maar ondanks dit over wicht scoorde F.A.K. De linksbuiten omspeelde v. d. Lugt en passeerde kee per Kok. De strijd ging vlot op en neer. Na twintig minuten mocht Dorrestein een vrije trap nemen. Hij deed dit uit stekend en de goed spelende Gros kop te in (3-2). Kort daarop schoot hij net over de lat. Gros was bijzonder aktief en een voortdurend gevaar voor het doel van F.A.K. Velen rekenden al op een overwinning van B.D.C., toen de botsing tussen Bak ker en een F.A.K.-speler met een pe nalty werd gestraft, hoewel er in het geheel geen sprake van opzet was. S.T.C. WANDELDE. Zaterdag werden door de Stichts-Gooi- se Wandelsportbond de sluitingstochten van het seizoen 1962 georganiseerd. Er werd 10 en 15 km gelopen. Met de organisatie in Soest was de wandelsportafdeling van S.T.C. belast. Om half drie vertrokken 160 wandelaars en wandelaarsters vanaf hotel Bos en Duin om het door de heer P. Floor in de bossen uitgezette parcours af te leggen. Te omstreeks half zes waren alle deelnemers weer binnen. De wan delgroep van de S.T.C. legde het par cours zonder uitvallers af. Voorlopig zal niet meer worden gelopen. S.V.V.-VOLLEYBAL. Door een overwinning op het dames- jeugdteam van hun plaatselijke rivaal Olympia slaagde het jeugdteam van de Soester Volleybal Vereniging er in zich te plaatsen voor de volgende ronde voor het kampioenschap van Nederland, dat door de kampioenen van de afdelin gen Amersfoort, Amsterdam, Hilversum en Utrecht zal worden uitgevochten. Met 15-6, 15-6 en 15-9 legde de rood witte meisjes beslag op beide punten. Later op de avond speelde nagenoeg hetzelfde groepje tegen het eerste da mesteam van de Soester Volleybal Ver eniging. Noch het eerste noch het twee de damesteam wist op beide punten be slag te leggen, want waren de eerste twee sets voor het tweede team in de derde en vierde set kwam het eerste team terug. De setstanden waren achter eenvolgens 15-8, 15-7, 14-16 en 9-15. Het eerste herenteam kon het met 2 invallers niet bolwerken tegen de V.I.O.S.-reserves. In drie sets moesten onze plaatsgenoten' in het Amersfoort- se team hun meerdere erkennen. De setstanden waren 15-6, 15-9 en 17-15. Voor de komende week staat voor de S.V.V.-ers slechts een wedstrijd op het programma en wel V.I.O.S. 3S.V.V. 2 (dames). MARKT OP DONDERDAG. De gemeente heeft in samenwerking met de Centrale Vereniging voor markt straat- en rivierhandel de markt in Soest op poten gezet en donderdagmor gen zal deze voor de eerste maal ge houden worden. De burgemeester zal de markt openen. Vijftig kooplieden en vijf standwerkers zullen iedere week op donderdag achter het V.V.V.-verkeers- huis hun waren aanbieden en aanprij zen. V.V.Z.—D.O.B. 1-1. Alleen V-V.Z. speelde in de competite, want de wedstrijd van Hees was af gelast. V.V.Z. kreeg bezoek van D.O.B. en toonde zich in de eerste helft sterker, terwijl D.O.B. in de tweede helft do mineerde. Beide ploegen hebben een kans op het kampioenschap, zodat fel om de overwinning gestreden werd. Wassenaar was niet opgesteld en Dirk- sen verving hem, maar toen v. d. Mundt vijf minuten voor het eindsignaal ge blesseerd raakte viel Wassenaar in. Na een kwartier gaf Demmers V.V.Z. met een kopbal de leiding. Na rust was D.O.B. wel sterker, maar kwam voorlopig niet tot scoren. Tien minuten voor het eind van de wedstrijd hadden [5e gasten echter succes met een afstand schot. Tussen de vingers van keeper Van Kooij en de lat verdween de bal in het doel. Mogelijk had de V.V.Z.- keeper het schot gestopt als hij naar de bal gestompt had. Heel wat spelers liepen lichte bles sures op en de scheidsrechter raakte zelfs even groggy toen hij een bal tegen zijn achterhoofd kreeg. VOETBALUITSLAGEN. V.V.Z. 1—D.O.B. 1 1-1. S.E.C. 1—Rapiditas 1 3-2. S.E.C. 3—H.V.C. 4, 4-1. S.E.C. A—Quick A, 5-3. S.E.C BLJsselmeervogels B, 1-0. Achterveld A—S.E.C. C, 1-8. Quick D—S.E.C. D, 2-2. S.E.C. aIJsselmeervogels a, 2-3 S.E.C. b—H.V.C. d, 2-1. S.E.C. dAmsvorde d, 0-15. F.A.K. 1—B.D.C. 1, 3-3. B.D.C. 5—N.S.C. 3, 6-3. B.D.C. 6—H.V.C. 5, 3-1. B.D.C. 7—Hoogland 4, 1-1. B.D.C. ASpakenburg A, 1-1. Achterveld aB.D.C. c, 7-2. Quick aB.D.C. a, 6-2. B.D.C. eC.J.V.V. c, 2-2. B.D.C. d—H.V.C. h, 7-1. B.D.C. bAmersfoortse Boys b, 9-0, Pupillen B.D.C. 1—H.V.C. 1, 0-1. B.D.C. 3—B.D.C. 4, 3-0. RATTENBESTRIJDING. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat in de periode van 13 t.e.m. 21 december 1962 wederom van gemeentewege de rattenbestrijding ter hand zal worden genomen. Ten einde een inzicht te verkrijgen omtrent de omvang van de rattenplaag in deze gemeente en de daartegen even tueel te treffen maatregelen, worden be langhebbenden uitgenodigd ter gemeen tesecretarie (in de bodekamer) respec tievelijk ter hulpsecretarie te Soester berg^ schriftelijk (naam en adres) aan gifte te doen van de aanwezigheid van ratten in of nabij hun percelen en wel vóór 25 november a s. Soest, 6 november 1962. HONDSDOLHEID. Ingevolge het bevel van de Commissaris der Koningin in deze provincie moeten honden zodanig worden opgesloten of aan een ketting of lijn van voldoende sterkte worden gehouden, dat zij niet in de onmiddellijke nabijheid van ande re honden kunnen komen. De aandacht wordt erop gevestigd dat honden, welke in strijd met dit bevel loslopende worden aangetroffen, op last van de burgemeester der gemeente waar zij zich bevinden, kunnen worden gedood. Aan de burgerij wordt dringend ver zocht ook katten zoveel mogelijk bin nen te houden, in verband met het ern stige gevaar dat deze voor verspreiding c.q. besmetting met hondsdolheid kun nen opleveren. Een hond of kat, welke verschijnselen van dolheid vertoont of van dolheid verdacht is, moet door de zorg van de eigenaar, houder of hoeder terstond worden afgemaakt, vastgelegd of opge sloten worden, terwijl hiervan door hem terstond aan de burgemeester moet worden kennisgegeven. Overtreding van vorenbedoeld bevel en de andere genoemde verplichtingen wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste één jaar of geldboete van ten hoogste vijfhonderd gulden. Soest, 6 november 1962. DE SOESTER VOGELVRIENDEN. Op 16 november is er voor de leden en donateurs van de vereniging ,,De Soes ter Vogelvrienden" een feestavond in gebouw Credo. De tentoonstelling wordt gehouden op 23, 24 en 25 november in gebouw St. Joseph. De burgemeester zal deze expositie openen. Een bijzon dere attractie is ditmaal het vogel- cirkus waarmee voorstellingen gegeven zullen worden. Op zaterdag en zondag is de tentoon stelling doorlopend van 9 tot 22 uur geopend De hoogste klassen van de la gere scholen en alle klassen van ulo- en v.g.l.o. hebben op zaterdagmorgen gratis toegang tot deze tentoonstelling, mits de leerlingen in klasseverband onder leiding van een onderwijzer ko men. De vogels die aan de tentoonstelling deelnemen worden gekeurd door de heren Lubke, Noteboom en Thijsman uit Amsterdam. De tentoonstellingscom missie bestaat uit de heren G. J. de Beer, J. v. d. Berg en H. v. Doorn. JONGEN BRAK BEEN. De zesjarige H. W. D. stak vanachter een stilstaande vrachtauto plotseling de Birkstraat over. Hij werd aangereden door de personenauto van de heer D. W. uit Groningen, die uit de richting Amsterdam kwam. De jongen brak het linker onderbeen en is na behandeling door dokter Rip per ziekenauto naar De Lichtenberg gebracht. BIGGEN- EN EIERMARKT. Op de Amersfoortse weekmarkt van 2 november j.1. werden aangevoerd 171 biggen in prijzen van 42, tot 58,en 10 drachtige zeugen in prij zen van 340,tot 400, Op de eiermarkt werden aangevoerd 160.000 stuks. Hoendereieren van 12,75 tot f 13,50. Middenprijs 13,20. Prijs per kg 2,13. KLAPROOS-COLLECTE. Ook alhier wordt er in de week van maandag 5 november tot en met zater dag 10 november weer huis aan huis de klaprooscollecte gehouden, op de laatste dag ook een straatcollecte. Zoals een ieder nu wel zal kunnen we ten is deze collecte bestemd voor de verzorging van de oorlogsgraven en de bezoeken der nabestaanden. OPBRENGST VERKOOPDAG. De verkoopdag, die j.1. vrijdag gehou den werd door de Hervormde vrouwen vereniging heeft netto 568,opge bracht. Dit bedrag is bestemd voor het kerkbouwfonds. De actieve Vrouwenvereniging en alle sympathiserenden kunnen met voldoe ning op dit resultaat terugzien. Van iedere Nederlander wordt ver wacht dat hij de wet kent, maar ik ken ei een paar die daarmee in gebreke blijven. Het is ook beslist niet gemak kelijk de kronkelwegen te volgen die de wetgever soms bewandelt. Enige maanden geleden sloeg een kor date professorsvrouw in het zuiden van het land een dierenhandelaar, die meer weg had van een dierenmishandelaar in het gezicht. Overal had men grote belangstelling voor deze agressieve daad, want die handelaar sprong met honden om zoals de S.S. het met gevangenen deed. Knappe koppen zette zich aan de studie om die knaap te vangen, maar de wet stond niet toe dat hij in het gevang ge zet werd. De hondsdolheid diende zich aan en prof. Polak, de man van de kordate vrouw, kwam op het idee dat de handel van die hondemepper wel eens met de ze ziekte te maken kon hebben. Misschien heeft hij gelijk, misschien niet, maar door de hondsdolheid zijn ineens de levens van alle katten in ge vaar gekomen. De wet stjnd niet toe op te treden tegen een dierenbeul, maar de wet staat wel toe ieder katje, dat niet intelligent genoeg is om te weten dat er hondsdolheid heerst en dat hij binnen moeten blijven, neer te knallen. Wel een beetje overdreven, lijkt me en wel een beetje onrechtvaardig, gezien de vrijheid die de wet aan dieren(mis)- handelaars laat KANTMAN. NIEUWS VAN S.G.K. Het alom bekende Soesterbergs Ge mengd Koor wil trachten door een gro te actie haar leden- en donateurstal uit te breiden. Op zaterdag 3 en 10 no vember a.s. zal een groot aantal leden, begeleid door een geluidswagen een rondgang maken door het dorp. Huis aan huis zal een bekende folder wor den verspreid. Daarna zullen door huis aan huis zal een bekende folder wor- terberg worden gewezen op de grote ontspanning, welke men heeft in een zangvereniging. In de badkuip, onder de douche worden de beste aria's gezongen. Hoe komt dat Omdat dan de mens zich bevrijd voelt van al zijn zorgen. Zo gaat het ook met de leden, die iedere dinsdagavond, om 8 u., de repe titieavond bezoeken in het lokaal van het wijkgebouw aan de Luit. Koppen laan. Zmgen brengt ontspanning. Zingen be vrijdt de mens van zijn zorgen. Zingen brengt vreugde in het gezin. Een mens die zingt is gelukkig. Dat zijn de leuzen van het Soesterbergs Gemengd Koor. Inwoners van Soester- berg die lid of donateur willen worden kunnen zich opgeven bij de heer Pee- ters, Kampweg 56, de heer Brandes, Gen. Spoorstraat 41, of mevr. J. Pieren- Groothuyzen, Buys Ballotlaan 8. KORFBAL. Het eerste seniorenteam speelde j.1. zaterdag te Bussum tegen D.S.V. 2 en verloor met 1-0. Het winnende doelpunt van D.S.V. 2 kwam ongeveer 20 minu ten voor het einde. Het slecht bespeel bare terrein werkte remmend op het spel van beide ploegen. K.V.O. 2 leed thuis een 7-2-nederlaag tegen Huizen 2. De ruststand was 1-2. Torn en Fred Wijnbeek zorgden voor de tegendoelpunten. K.V.O. 2 speelde een goede partij korfbal. De wedstrijd Vinkeveen 1K.V.O. 2 (junioren) werd afgelast. De A-aspiranten behaalden thuis een overwinning op Welgelegen A uit Utrecht. Met 2 doelpunten zorgde Alie de Lange voor de overwinning. De B-aspiranten verloren met 2-1 van Amersfoort d in de uitwedstrijd. SOESTERBERG—F.A.K. 3-5. Soesterberg speelde thuis tegen F.A.K. en verloor met 3-5. Toch werd er door Soesterberg goed gespeeld, maar de tegenpartij was sterker. Na een aan vankelijk op- en neergaande strijd opende F.A.K, de score, 0-1. Doch even later was het midvoor Bak ker van Soesterberg, die uit een voor zet gelijk maakte, 1-1. Daarna kwam F.A.K. weer hevig opzetten met het ge volg dat nog tweemaal het doel gevon den werd, 1-3. Met deze stand brak ook de rust aan. In de tweede helft waren het weer de zegevierende gasten, die aanvankelijk de stand verhoogden, 1-4. Maar toen begon Soesterberg zich weer schrap te zetten en haalden midvoor Bakker en linksbuiten van der Lee achtereenvol gens de achterstand in tot 2-4 en 3-4. Het laatste schot voor het einde was weer voor F.A.K., waardoor de stand op 5-3 werd gebracht.

Soester Courant | 1962 | | pagina 1