CUBA. Huur uw Televisie KWAK F0XB0R0 (NEDERLAND) N.V. LECA BAZAR Ha jaar- en Winterstoffen. Erkende Autorijschool VAN BUUREN TWEEDE BLAD In onze collectie brilmonturen Fa. D. F. VOIGT Voor slechte rekenaars. a.) een ervaren typiste b.) een aankomend typiste c.) een vrouwelijke kracht SALON KOPPEL GOED SPEELGOED Eikenlaan 1 - Telef. 4685 GARAGE „DE SOESTER" VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 6 NOVEMBER 1962. PARADIJS WERD DUIVELSEILAND. Het langgerekte - bijna negenhonderd kilometer lange, maar zeer smalle - eiland Cuba, dat niet geheel onver wacht aanleiding is geworden tot een ernstige wereldcrisis, was tot voor en kele jaren bij de Amerikanen alleen bekend als een aards paradijs. Koele winden vanuit de diepblauwe Atlanti sche Oceaan verfristen de badgasten op de brede witte stranden. De bergen, rivieren en langgerekte valleien van Cuba oefenden een grote aantrekkings kracht uit op de Amerikaanse toeristen. Havanna werd een wereldstad, met bars en nachtclubs, die volledig op de dollar waren afgestemd. is er zeker een naar uw keus. Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier. Weinig hiervan is overgebleven na de vier jaren, waarin Fidel Castro, ,,de baardige student", aan het bewind is. ,,Cuba is een tropisch 1984 geworden", zo schreef onlangs een Amerikaanse journalist, een van de weinigen, die na de revolutie het eiland konden be zoeken. Hij herinnerde daarbij aan het sinistere toekomstbeeld, dat George Or- well de mensheid voorschotelde in zijn wereldberoemde en inmiddels verfilm de roman „1984". De romanfiguren leven in een staat, waarin ieder spoortje van individua lisme wordt vermoord. Het gehele le ven wordt beheersd door „big brother", de grote dictator. Cuba is, aldus de verslaggever, overla den met dergelijke big brothers. Vanaf muren, schuttingen en vlaggen in iedere stad, in ieder dorp over het gehele eiland staren de gezichten van Lenin, Mao Tse Tung en Fidel Castro. Het baardige gezicht van de student- president verschijnt overal naast het glimlachende voorkomen van Nlkita Chroestsjov. De lange rijen voor vuile etalages van vele lege winkels, die de straten van Havanna kenmerken, horen telkens weer de twee kreten van de revolutie „Venceremos" (we zullen overwinnen) en „Patria o Muerte" (Vaderland of dood). Maar de dood schijnt nog te overwinnen op het rampzalige eiland. Arbeiders, die zich voorthaasten over de Malécon, de brede boulevard van Havana, kunnen de geweersalvo's horen, die weerklin ken uit La Cabana, het grimmige, door de Spanjaarden gebouwde stenen fort, dat de haven overheerst. Vrijwel dage lijks sterven hier, bij de el parédón, de executiemuur, Cubanen. Maar niemand op de boulevard draait er zijn hoofd voor om. De mens went aan geweld. Honger is het woord, dat voorlopig, ondanks de Russische schepen, die voortdurend de Cubaanse havens bin nenlopen, de revolutie kenmerkt. Voedsel is schaars op Cuba. Het ge- f 39,67 per maand. Na twee jaar uw eigendom. Soesterbergsestraat 51C - Tel. 2379 Bij het hoge leerlingental per klas op de lagere scholen komt het tegenwoor dig vaak voor dat leerlingen het tempo van het onderwijs niet kunnen bijhou den. Door onoplettendheid, ziekte of ander verzuim raken zelfs normaal be gaafde leerlingen vaak achter. Dit geldt in het bijzonder bij het vak rekenen waar een eenmaal ontstane lacune zeer lang nadelige gevolgen kan hebben. Tot dusver ontbrak een rekenmethode waarbij het kind zelf de moeilijkheden kon overwinnen. Het is de grote ver dienste van de heer B. Eggink, onder wijzer aan de R. K. Lagere School te Doetinchem en de directeur van de Doetinchemse Opleidingscentrale, dat hij een rekenmethode heeft ontwikkeld, welke speciaal bedoeld is voor leerlin gen der lagere scholen, die thuis zelf standig de rekenstof willen ophalen, waarvoor zij op school geen al te best cijfer kregen. Deze nieuwe rekenmethode, de serie „Thuis Rekenen", is thans in druk ver schenen bij de N.V. Uitgeverij v.h. A. Kemperman te Haarlem, en zal voor talloze leerlingen en ouders een uit komst blijken te zijn. De serie „Thuis Rekenen" stelt de leer lingen vanaf de derde klas in staat zich door zelfstudie in het rekenen te bekwamen. Voor elke klas zijn deel tjes met allerlei sommen uit die klas sen samengesteld. De clou is, dat naast de boekjes met opgaven een antwoor denboekje is samengesteld waarin elke som volledig is uitgewerkt en het kind kan zien of het zijn opgaven goed heeft gemaakt. Koninginnelaan 169, Soest. Fabriek van meet- en regel- apparatuur Dochter-onderneming van THE FOXBORO COMPANY FOXBORO (MASSACHUSETTS) U.S.A. In onze onderneming is plaats voor met grondige kennis van de Engelse taal, kennis van Frans en Duits strekt tot aanbeveling; met kennis van de Engelse taal; ter assistentie in de postkamer. Serieuze belangstellenden kunnen zich dagelijks van 9-17 uur vervoegen bij de afdeling personeelszaken. Ook kan schriftelijk worden gesolliciteerd of een telefonische afspraak worden gemaakt voor een bespreking (telef. 02955-4151). rucht, dat ergens kippen te koop zijn is genoeg om een lange rij slordig ge klede huisvrouwen te verzamelen. Bonen en rijst zijn wel verkrijgbaar, maar het is moeilijk om een winkel te vinden, waar men het maandelijks voorgeschreven rantsoen van drie pond vlees, 2 ons boter en vijf eieren ver koopt. Eieren zijn er helemaal niet meer. Wel kan men in ieder winkeltje de nieuwste boekjes van Mao Tse Tung kopen. Twintig kilometer buiten Havanna, bij een stadje met de oude Spaanse naam Torrens, is een groot tentenkamp inge richt voor de Russische militairen officieel „technici" en „deskundigen" - die in grote getale op Cuba zijn aan gekomen. De Russen dragen geen uni formen. Zij worden in overdekte vracht wagens van de havenstad Mariel naar het kamp gebracht. Cubaanse militaire politie bewaakt het kamp. Machinegeweren zijn opgesteld langs de toegangswegen. Schattingen van Westerse diplomaten op het eiland zeggen, dat er ongeveer zesduizend Rus sen op Cuba zijn aangekomen. Het volledige assortiment vindt U bij Soesterbergsestraat 44 Telef. 2045 De militaire ondersteuning van Rus land gaat nog verder. Naast de nu he vig omstreden raketbases heeft Castro van Rusland zware tanks en superso nische Mig-straaljagers gekregen. De Jets zijn van het type Mig-21, die het kunnen opnemen tegen de nieuwe Ame rikaanse jachtvliegtuigen. De stemming op het eiland is volgens Westerse diplomaten en journalisten moeilijk te peilen. De guajiros (boeren) schijnen ontevreden te zijn. Russische agrarische deskundigen zijn naar het eiland gekomen om te vertellen hoe zij het land moeten bewerken. Maar de suikerproductie - suiker is het voornaamste exportproduct ,-an Cuba - is dit jaar met dertig procent terugge vallen en de verwachtingen voor 1963 zijn niet gunstig. Ook heeft Castro zijn belofte, iedere Cubaanse boer een eigen stuk land te geven, niet ingelost. De arbeiders zijn evenmin tevreden. De lonen zijn niet gestegen, maar ge daald. Het abcenteïsme in de bedrijven neemt volgens „Ghé" Ghuevara, de communistisch geschoolde adviseur van Castro, „onrustbarende vormen aan". Op straatmuren, wasbakken, fabrieks schoorstenen en schuttingen staat soms in slordige krijtletters het „Abajo Fidel" „weg me Fidel". Burgem. Grothestr. 11A - Tel. 2051 Dagelijks vluchten 200 middenstanders en oudere vaklieden naar Miami in Florida. In deze Amerikaanse staat be vinden zich al 235 duizend Cubaans0 vluchtelingen. De ruggegraad van de revolutie wordt echter gevormd door de jeugd. De jon geren komen gemakkelijk onder de in vloed van de stormachtige leuzen en de beloften van Castro tijdens de uren- durende televisie-redevoeringen. Zeventigduizend teenagers zijn uit de dorpen van Cuba's platteland naar de steden overgebracht, waar zij staatson derwijs volgen. Het onderwij, is door drenkt met politiek. In plaats van zin nen, als „de pijp van mijn oom ligt op tante's tafel" leert men zinnen zo als „de held van Vietnam stierf in zijn strijd tegen het imperialisme". DERDE RIT CYCLE CROSS-COMPETITIE. Het was zondagochtend heel slecht weer, maar de deelname aan de derde rit van de cycle cross-competitie van Tempo viel erg mee. Ondanks de regen gingen 19 renners van start en die heb ben flinke strijd geleverd. Het was jammer dat Klaas van 't Klooster in de negende ronde pech kreeg en moest opgeven. Hij lag toen op de vierde plaats en er was nog van alles moge lijk, want hij zat Gerrit Ruttenberg en Jaap Frakking dicht op de hielen. Ook Wil van Barneveld had pech en hij kwam daardoor in de vierde ronde als laatste door. Toch wist hij zich nog iets naar voren te werken. Na de eer ste ronde kwam Wim Schaap als eerste door, maar de meute zat hem dicht op de hielen. In de tweede ronde waren het Cor Rutgers, Jaap Frakking en Ger rit Ruttenberg, die de leiding hadden overgenomen en de volgende ronde was Rutgers er alleen vandoor. In de negen de en tiende ronde werd hij weer ernstig bedreigd door Ruttenberg en Frakking. Het verschil wasL toen slechts 40 meter, maar hij wist toch iets meer voorsprong te nemen en won met een halve minuut. Gerrit Ruttenberg en Jaap Frakking streden een harde strijd voor de tweede plaats, die door de be tere spurt van Jaap werd gewonnen, maar het verschil was slechts een wiel- Icngte. Wim Schaap zat veilig op de vierde plaats, maar Wout van 't Kloos ter en Krijn Voorn leverden een vinnige strijd om de vijfde en zesde plaats. Ook hier gaf de spurt de doorslag nadat de renners om beurten voor gereden hadden en Voorn won. Bij de touristen reden slechts drie ren ners. De strijd om de eerste plaats ging tussen de gebr. Koenen. Arie won en Wim werd tweede. H. v. d. Broek bezette de derde plaats. Piet v. d. Broek, Eddy de Lange en Hessel de Zoete reden niet mee. Ook de aspiranten waren slechts met z'n drieën. Jaap Lok liep direct weg, maar Raymond de Zoete bleef goed volgen, ofschoon hij last had met zijn bril door de regen. Joop Wijnhof kon dit met zijn zware fiets niet bijbenen. De uitslagen warenseniores1. Cor Rutgers (Adelaar) 21 km in 57.30 min, 2. Jaap Frakking (Ad.), 58. 3. Gerrit Ruttenberg 58, 6 punten. 4 Wim Schaap (Ad.) 1.00.30. 5. Krijn Voorn (Ad.) i.01.30. 6. Wout van 't Klooster 1.01.30. 5 punten. 7. Teus v. Tol (Ad.) 1.03. 8. Henk v. d. Hoef, 4 punten. 9. Wil v. Barneveld, 3 punten. 10 Tijs Hendriks (Ad.). 11. Aad Post, 2 punten. 12 Wim Zoon (Ad.). Touristen1. Arie Koenen, 15 km in 59.30 min., 6 punten. 2 Wim Koenen, 1.01, 5 punten. 3. H. v. d. Broek, 4 punten. Aspiranten 1. Jaap Lok, 9 km in 26,30 min., 6 punten. 2. Raymond de Zoete, 28,25, 5 punten. 3. Joop Wijnhof, 31.30, 4 punten. VERKEERSONGEVALLEN. Zondag vonden enige verkeersongeval len plaats. De Soester automobilist B. kwam met een personenauto vanaf de Eikenlaan en hij reed in de richting van de Birk- straat. Van links naderde de Soester G, eveneens in een auto. B. reed door, hoe wel hij vooorrang moest verlenen en de beide auto's ramden elkaar. De auto van B. kon ter plaatse opgelapt worden, die van G. moest worden weggesleept. De Soester K. reed in een personen auto op de Soesterbergsestraat. Hij kwam uit de richting Soesterberg. Van uit de Eikenlaan kwam van rechts een vrachtauto, bestuurd door R. de B., eveneens een inwoner van Soest. Deze verleende geen voorrang aan K. Met een daverende klap kwamen de auto's in botsing. De personenauto draaide een hele slag om en de vracht auto ramde bijna een geparkeerde auto van bakker K. Daarna kwam hij te gen een lantaarnpaal op het trottoir tot stilstand. Beide auto's moesten worden weggesleept. Het zoontje van K. zat in de auto. Hij kreeg een hersenschud ding, brak een arm op 2 plaatsen en had verwondingen aan een been, Met de ziekenauto is hij naar De Lichtenberg gebracht. Zijn vader kreeg verwondin gen aan zijn gezicht. Het dochtertje van van De B., dat in de vrachtauto zat, kreeg eveneens verwondingen aan het gezicht. Dokter Rip en dokter Schutte vei leenden eerste hulp. CHRISTELIJK HISTORISCH PERSPECTIEF. Vrijdagavond hield de Christelijke His torische Unie, afdeling Soest, een leden vergadering in gebouw „De Rank" Soes terbergsestraat. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter het heengaan van de heer Verspuy, die secretaris van de plaatse lijke afdeling is geweest. Het huishoudelijke deel van de bijeen komst omvatte ondermeer de verkie zing van twee nieuwe bestuursleden de heren D. Brouwer en Ir C. van der Windt. De vergadering stelde als candidaten voor de groslijst voor de komende ka merverkiezingen Drs. G. H. Oldeboom, J. C. Gordeau en mevr. M. H. B. Muurling-Voorthuis. SOESTER KUNSTHANDEL Burg. Grothestraat 16 - Soestdijk Reeds vele dames waren verwon derd en enthousiast over onze kleine maar aparte collectie Zij slaagden bijzonder goed in on ze sortering JERSEY vanMettler (Zwitserland), de originele TWEEDS en RUITEN van Mac Kirkie (Schotland). WOLLEN en HALFWOLLEN BRO- CAAT van Martin Staph (Oosten rijk), DRALON van Riedinger (Duitsland) en wollen PLOEG- STOFFEN (Nederland). Wij hebben ook nog enkele zeer VOORDELIGE COUPONS voor U. Zoekt het niet helemaal in de stad, als U in Soest kunt slagen. Komt U geheel vrijblijvend kijken. Verkoop Simplicity patronen. De hoofdschotel op de bijeenkomst vormde de rede van het Christelijk His torisch Tweede Kamerlid J. T. Melle- ma over „Christelijk Historisch Per spectief". Spreker behandelde tweeërlei in zijn rede a. de situatie van nu in ons land en de wereld b. hoe de C.H.U. uit de feitelijkheden zijn politieke visie vindt en zijn medeverantwoordelijkheid in de regering gestalte geeft. Uiteraard wordt de politieke positie bepaald door dat wat in de landen om ons heen gebeurt en door de onderlinge verhoudingen tussen de nederlandse politieke partijen. We zien duidelijk hoe het al sinds jaren in wereldverband gaat tussen een oos telijk en westelijk machtsblok, gerepre senteerd door Rusland en de Verenigde Staten van Amerika. Daartussen spelen de neutralen ook hun belangrijke rol, als deze overigens nog neutraal genoemd kunnen worden, zo als India bijvoorbeeld. Hoezeer we in de zaken op verre afstand betrokken zijn hebben we zojuist wel ervaren bij de kwestie rond Cuba. De schrik had ons land evenzeer te pakken als de ge bieden die rechtstreeks partij waren Steeds weer wordt wel duidelijk hoe het oostelijk blok tracht het evenwicht in de wereld te verstoren. Een voor beeld vinden we in de kwestie Laos. Omgekeerd hebben de Verenigde Sta ten de Zuid-Amerikaase Staten ruime hulp geboden om hen aan de zijde van het westerse blok te houden. Daar weer tegenover heeft Rusland Cuba gespekt als uitdagend voorbeeld aan de Zuid-Amerikaanse staten. China is nog een onzekere faktor in het wereldgebeuren. Gewezen moet ook worden op de groei en de invloed van de nieuwe Afrikaanse en Aziatische staten. Binnen het vrije Europa groeit de in tegratie, die zeker, volgens spreker, En geland binnen de Europese Economische Gemeenschap zal brengen. En zonder twijfel wordt zo'n economische inte gratie ook gevolgd door een politieke integratie. Uit de genoemde feiten, die nog met vele te vermeerderen zijn is wel dui delijk dat Nederland als kleine natie maar niet alle maatregelen kan treffen, die ons land en regering wel zouden willen. We hebben rekening te houden met de eisen en verplichtingen, die de econo mische gemeenschap (E.E.G.) of de ge- gemeenschappelijke defensie (Nato) ons stellen. De spreker toonde vervolgens aan hoe ook in de democratische landen de op vattingen over democratie verschillen. Hij meende een verschraling te zien van het democratisch handelen, als het zo moet gaan als dezer dagen in Frankrijk is gebeurd. Regeren bij referendum met alleen een keuze tussen „ja" en „neen" en dan nog wel onder de druk en indruk van de Cuba-crisis geeft geen democratische politiek. Typisch is ook te noemen het verschil in opvatting over Kennedy's beslissing inzake Cuba door de socialisten hier te lande en die in Engeland. In ons land huldigden zij onmiddellijk Kennedy's ingreep, terwijl de Engelse socialisten zich zeer gereserveerd en kritisch toon den in deze zaak. Sprekende over de situatie in ons land schetste de heer Mellema hoe nu, bij het vertrek van de heer Tilanus, een christelijk historische era afgesloten was. Een soortgelijk verschijnsel zagen wij in de P.v.d.A. bij het vertrek van dr. W. Drees en nu in de V.V.D. bij het vertrek van prof. Oud. Zij waren de figuren die aan hun par tij de na-oorlogse visie en vaart gaven. Tilanus ging niet met de doorbraak mee, maar gaf de C.H.U. een nieuwe inhoud. Bij het vertrek van deze nestoren in onze landspolitiek komt er een bezin ning op de nieuwe periode die met an dere politici aanvangt. Vanzelf demon streren zich zo in de boezem der par tijen verschillende opvattingen, over de tc volgen richting. De heer Burger is in de P.v.d.A. ver vangen door prof. Vondeling. Wordt in de V.V.D. prof. Oud door de heer Toxo- peus vervangen fn de A.R.-partij manifesteren zich ook afwijkende meningen, waarvan prof. Scholten de ene en de heer Biesheuvel D'e andere vertegenwoordigt. Een gisting kan echter ook zuivering te weeg brengen en juist met het oog op ons samenspreken en later misschien samengaan met de A.R. is het zaak dit proces in de A.R.-partij aandachtig te volgen. Omdat de Christelijk Historischen in ons land een Unie vormen, volgen ze wel een vaste, maar beslist geen starre lijn. De soepelheid behoedt ons ervoor steeds van doelstellingen te moeten verande ren Men mag ons dan wel eens ver wijten dat we bijvoorbeeld ten aanzien van onze sociaal-economische politiek ondogmatisch gedragen de C.H.U. stelt echter, dat wanneer het getij verloopt men de bakens moet verzetten. Voor al uw auto-service, uitdeuken, spuiten, erkend L.P.G.-inbouw- station. Verkoop van Benzine, Olie enz. Tevens erkende autorijschool. Smitsweg 19 Telefoon 3865 In het ministerieel beleid van de C.H.- minster De Pous blijkt dit gevoel voor een eigentijdse aanpassing aan de ei sen van het ogenblik, wat betreft de mate van overheidsbemoeiingen. Immers in artikel 17 en 18 van de christelijk historische beginselen staat, dat de overheid zich moet bemoeien met bijvoorbeeld het bedrijfsleven voor zover dat voor het algemeen belang nodig blijkt. Zeker als er een prijs- of loonspiraal dreigt te resulteren uit het zelfstandig handelen van de bedrijven, dan dient in ieders belang een regeling getrof fen te worden. Ook propageert dit artikel de medewer king der ingezetenen. We moeten als C.H.U.-mensen het kontakt met elkaar en het aktiveren van de ingezetenen van ons land voorstaan. Datzelfde artikel spreekt van „in alle sferen der samenleving". Inderdaad de C.H.U. maakt zich niet kampioen voor bepaalde erqepen, maar „voor heel het volk". Iri artikel 18 wordt met name de per soonlijke verantwoordelijkheid van de mens, ook in het politieke leven, voor- ip gesteld. God eist dit, dus hebben wij de plicht hiernaar te handelen. Hier wordt dus ook nadrukkelijk de christelijke levensbeschouwelijke achter grond van het politieke handelen der C.H.U. gestipuleerd. De zeer geanimeerde bespreking, die ip de rede van de heer Mellema volg de, moest wegens het gevorderde uur afgebroken worden.

Soester Courant | 1962 | | pagina 5