F Toch commerciële televisie MARCHAL - HAARMODE D. ENGEL WACHTKAMER. Brillen SOESTERBERG Een schat van een ski-trui De oorlog in N.-Afrika kwam 20 jaar geleden in beslissend stadium. M. TUSSEN PASFOTO'S WASSERIJ GELRIA EDE Huid-handen-lippen VIERDE BLAD Snerpende pijnen voor en na Rennies blussen bet vuur onmiddellijk. ff Mloiexm, tiotXoqcs UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijsehool SPAREN VOOR HET HUWELIJK de spaarbank met volledige bankservice Rouw- en Trouwkleding VOOR MODERN DRUKWERK NAAR DRUKKERIJ SMIT! VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 9 NOVEMBER 1962. Sinds de eerste nota van de regering over het op commerciële basis verzor gen van een tweede televisieprogram ma, zijn er over dit punt ontzaglijk veel woorden geschreven en gesproken. In die eerste nota, nu bijna twee jaar ge leden verschenen, stelde de regering zich op het standpunt, dat het binnen enkele jaren te verwachten tweede zendernet in Nederland geëxploiteerd moest worden door een op commerciële basis werkende maatschappij of instel ling. Zij stelde zelfs, dat haar gedach ten uitgingen naar het verlenen van de zendvergunning aan de O.T.E.M'., een o.m. door enkele landelijke persor ganen gevormde vennootschap. Zoals viel te verwachten zijn de diver se omroepverenigingen hiertegen ge zamenlijk van leer getrokken. Er zijn zenders op dezelfde tijd een zelfde soort programma bieden. Om het tweede beeldradionet (en er komt daarna ook nog een derde) tot voldoende hoogte en ontplooing te brengen, acht de regering, evenals dit in menig ander land het geval is, de reclame de aangewezen weg om die te laten betalen. De omroepverenigingen hebben zich echter vastgelegd op hun culturele instelling en kunnen daarom moeilijk meer zélf de commerciële te levisie gaan ambiëren. Men kan daar eerbied voor hebben, doch zij hebben daarmede hun kansen om concurrentie uit te sluiten, wel verkleind. door opstijgend zunrbrand? Ze herstellen prompt het verstoorde evenwicht in de maag en maken zo het overtollig zuur onschadelijk. Op 't mo ment dat U Rennies neemt en deze smelten op de tong, zakt de pijn om na enkele minuten geheel te verdwijnen. Rennies - een plezierige remedie; sma kelijk en onopvallend. SCHRIKSLAAN 19 SOESTDIJK TELEFOON 3990 van deze zijde sindsdien verscheidene geschriften verschenen, hele boekdelen soms, waarin men zich heftig kantte te gen het verlenen van een concessie aan een commerciële maatschappij om dit tweede programma te kunnen verzor gen. Dat recht wordt hoofdzakelijk op geëist op grond van het feit, dat men zich culturele organisaties acht en al leen bij zulke organisaties het cultu rele element van de televisie veilig kan zijn. De omroepverenigingen vinden hierbij uiteraard steun van de met hen sym pathiserende politieke partijen, vertrou wen in ieder geval op die steun, maar algemeen volgen de tweede kamerle den dit verlangen zeker niet. Naast het positieve argument van de cultuurbehartiging poneert de fede- 1 atie van omroepverenigingen natuur lijk ook kritiek op de uitingen van commerciële t.v. zoals die zich in an dere landen en speciaal Engeland voor doet, om door dit negatieve element de eigen kansen te vergroten. reeds in uw brievenbus yehad Een van de moeilijkste punten bij de discussie blijft natuurlijk hoe het twee de programma moet worden betaald. Het is immers een bekend feit, dat de kijkgelden, waaruit de omroepvereni gingen thans hun kosten betalen, al nauwelijks voldoende zijn om de uit zendingen steeds op voldoende peil te hcuden. Als er, met enig recht, ge klaagd wordt over het peil van menige uitzending, dan kan men dit vooral ook wijten aan het ontbreken van voldoende gelden om steeds met iets goeds voor den dag te kunnen komen. Verhoging van het kijkgeld, dat bij in stelling van een tweede programma misschien verantwoord zou zijn, zal bij de kijkers zeker niet erg enthousiast worden ontvangen. Een door de omroepverenigingen ver zorgd tweede programma zal uiter aard ook niet veel ander karakter dra gen dan wat zij tot nu toe brachten. En juist een ander, in hoofdzaak ont spannend karakter, verlangen de kij kers van een tweede mogelijkheid. Ten aanzien van de klankradio munten de omroepverenigingen al niet uit in een gecoördineerde spreiding van pro gramma's, zodat maar al te vaak beide f DAMES-4n HEREN V.WEEDESTR.40 TEL: 4361 BIOSCOOPPROGRAMMA. „Koorts in het bloed" heet de film die van heden tot en met woensdag in het City-theater draait Het is het verhaal van een meisje en een jongen in de hoogste klas van de middelbare school, die van elkaar houden. De jongen wil een landbouwcursus be ginnen om zo spoedig mogelijk te kun nen trouwen. Zijn vader heeft echter andere plannen met hem en hij wil dat hij gaat studeren aan de Yale- universiteit. Allerlei moeilijkheden brengen het meisje ertoe een poging tot zelfmoord te ondernemen door in het water te springen. Ze wordt op het nippertje gered, moet lang verpleegd worden en trouwt tenslotte met een arts en niet met haar grote liefde van de middel bare school. Zondagmiddag „De Rode Kaperkapi tein" met Burt Lancaster en Eva Bar- tok. Lancaster verovert als zeerover een oorlogsgaljoen. Hij wordt gevangen ge nomen, bevrijd door een lief meisje en brengt heel wat meters film vechtend door. De laatste strijd gaat om een meisje dat met een man zal trouwen waarop de piraat niet erg gesteld is en al strijdend met zijn degen behaalt hij voor de laatste maal de overwin ning. Het is een piratenverhaal in gro te stijl. Alfred Hitchcock is in staat de men sen te laten huiveren en dat is hem ook gelukt met de film „U spreekt met uw moordenaar", die in de donderdag cyclus draait. Het is het verhaal van een huwelijk dat niet zo best is, want Tony Wendice wil zijn vrouw vermoor den. Dat lukt niet, maar wel ziet hij kans haar van moord te beschuldigen. Ze krijgt de doodstraf, die natuurlijk niet voltrokken wordt, want haar fraaie echtgenoot valt door de mand. Echter pas na heel veel spannende wederwaar digheden. NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 Daar zitten de dames en heren, ze wachten gedwee op hun beurt er wordt maar heel weinig gelachen, doch meer uit den treure getreurd. Nou ja, dat is wel te begrijpen, je voelt je niet lekker, niet fit. wanneer je met al die patiënten in dokter zijn wachtkamer zit. Eén heeft er een tijdschrift genomen, het is van verleden jaar mei, dat heeft hij nog aardig getroffen, er zijn nog veel oudere bij Een dokter schijnt altijd te denken Het doet er niet toe wat er ligt, geen ziel komt er ooit tot echt lezen, je doet het dus voor het gezicht. Een dikke mevrouw in het hoekje beschrijft net 'n kwaal aan haar darm ze is ook verkouden, haar niezen vangt aan als een brandweer-alarm. Naast haar zit wat glazig te staren een nufje van sweet seventeen, die lijdt aan de smart van de liefde, of zijn het toch likdoorns misschien Een bakker zit woelig te draaien, het meel kruimelt wit in zijn oor het is weer de dag van zijn spuitje, maar tijd heeft de man er niet voor. Een arbeider zegt, bij de zoemer „Jij mag wel voor mijn gaan, hoor Klaas, het brood mag er niet onder lijên, ik zit in de tijd famme-baas". HORLOGER-3UVVELIER WEEOESTR.8 TEL.24S8 SOEST DUK MEDISCHE DIENST. Dokter A. Th. M. Splinter, Amersfoort- sestraat 3, Soesterberg, tel. 03463-432, neemt het a.s. weekeinde de artsen- dienst waar voor de artsen J. C. Lucas, Soesterberg, W. F. van den Helm te Huis ter Heide en D. J. R. Jellema te Den Dolder. Dokter A. J. W. Hagedoorn, Oude Tem pellaan 6, tel. 03463-517 neemt de dienst waar voor dokter L. H. Blandt te Den Dolder. PROGRAMMA KORFBAL. Junioren D.S.V. 1K.V.O. 2, 15,30 u. Aspiranten K.V.O. 6Hemer Enge a, 15 uur. BINGO-DANSAVOND. Ten bate van „Zonnegloren" wordt er op vrijdag, 9 november a.s., in de gar- nizoensontspanningszaal aan de Kamp weg een Bingo-dansavond gehouden. Medewerking van een viertal bekende bands met muziek en zang. Toegang gratis. SOESTERBERGERS VOEREN AKTIE BIJ DE GEMEENTERAAD VAN ZEIST Achter de Johannes Stichting, even over de grens in de gemeente Zeist, is sinds ettelijke jaren een zandgraverij gelegen, die als vuilnisstortplaats dienst doet, waardoor de bewoners van het zich aan die zijde uitbreidende Soes terberg een grote overlast en hinder ondervinden. Bij het raadslid Pieren regende het klachten, als gevolg waarvan een ak- tie op touw werd gezet om handteke ningen te verzamelen voor een adres aan de raad van de gemeente Zeist, teneinde medewerking te verkrijgen cm een einde te maken aan deze on houdbare toestand. Er werden reeds 123 handtekeningen verzameld, doch het zouden er nog veel meer zijn, als de tijd niet ont broken had voor dit tijdrovende werk. Het bovengenoemde adres aan de raad van de gemeente Zeist luidt als volgt Edelachtbare Heren, Ondergetekende vragen uw aandacht voor het volgende vraagstuk Sedert tal van jaren bevindt zich op de grens van uw gemeente en de gemeen te Soest (Soesterberg) een zandgraverij. Ondanks het feit, dat het verboden is aldaar vuilnis te storten, worden regel matig grote hoeveelheden vuilnis in de ze afgraverij gestort. Afgezien van het kweken van onge dierte ter plaatse, komt het meerdere malen voor dat deze vuilnisstortplaats In weerwil van onze welvaart gaat toch niet iedereen naar de win tersport. Al is het aantal liefhebbers de laatste jaren sterk ge groeid, toch is het nog altijd een procentsge- wijze kleine groep van onze bevolking die naar de oorden van sneeuw, ijs en zon trekt. Daarom zult U zeggen „Zo'n skitrui is maar geschikt voor die kleine groep", maar dat is niet het geval. Een skitrui ls een trui en die kunnen we ook in ons land dragen, al valt er hier slechts op dennenaalden te skiën. Een dergelijke tTui draagt men omdat hij lekker warm zit. Wat denkt u overigens van dit bijzonder leu ke model Het is een ontwerp van de Ita liaan Pucci uit Floren ce, een man die zijn sporen juist op het ge bied van de sportkle- ding heeft verdiend. Het ls werkelijk een zeer aparte creatie, die Pucci ons hier toont. De trui heeft raglan mouwen, doch is verder gewoon voorpand is pastelgroen, evenals trouwens het leuke hoogopstaande boord, recht toe recht aan. De kleur is oranje en het leuke diamant-motief op de dat van voren met een lus en knoop sluit. Het geheel werd vervaardigd uit Orlon acrylic fiber. Natuurlijk is een dergelijke trui ook in andere kleuren te dragen. Ons gaat het in eerste instantie om het leuke, aparte model. Het is een schat van een trui l i. Twintig jaren geleden, in oktober 1942, werd in de uitgestrekte woestijn van Noord-Afrika een veldslag geleverd, die een keerpunt betekende in de twee de wereldoorlog. Op 23 october brak het Britse 8e leger, onder aanvoering van Montgomery, door de Duitse stellingen bij El Alamein. Het legendarische Afrikakorps van ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Verenigde Staten van Amerika s.s. „Maasdam", 11 nov. en s.s. „Sloterdijk", li nov. Argentinië m.s. „Lago Lacar", 11 nov. Australiëm.s. „Oranje", 12 nov. Br. O. Afrika s.s. „Europa'15 nov. Canada m.s. „Pr. Margriet", 14 nov. Chili t.s. „Leipzig", 15 nov. Ned. Antillen m.s. „Pr. der Nederlan den", 13 nov. W. Nw. Guinea s.s. „Perseus", 11 nov. Nw.-Zeeland m.s. „Oranje", 12 nov. er> m.s. „Main Lloyd", 14 nov. Suriname m.s. „Ladon", 14 nov. Rep. van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika m.s. „Athlone Castle", 11 nov. en m.s. „Blitar", 14 november. v.h. Joh. van Keeken Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 278J in brand staat. Een ondragelijke rook en stank verspreiden zich dan over Soesterberg. Deze stank is zo erg dat de inwoners alle ramen en deuren moe ten sluiten. Op woensdag 17 oktober j.1. was er weer brand uitgebroken op deze vuil nisplaats. In verband met de heersende mist bleven de rook en stank gedurende enige uren tot in de nacht in Soester berg hangen. Voor de goede orde mogen zij u ver wijzen naar het eveneens ingesloten rapport van de brandweercommandant van Soesterberg de heer J. A. Luyf. Dringend verzoeken zij u dan ook dus danige maatregelen te treffen, dat aan de grote overlast en hinder, welke de inwoners van Soesterberg van deze vuilnisplaats ondervinden, een einde komt. Rommel werd teruggedreven. Rommel zelf was voor een medische behandeling in Berlijn, maar keerde op de eerste be richten van de strijd ijlings terug naar het front. Maar ditmaal zag hij geen mogelijkheid meer om de kansen te doen keren. Zijn pantsereenheden moes ten buigen voor de overmacht van de Engelsen. De Duits-Italiaanse terug tocht was begonnen, niets kon de ne derlaag nog afwenden. De oorlog in Noord-Afrika was tot die gedenkwaardige octoberdagen een aan eenschakeling geweest van oprukken en terugtrekken voor beide partijen. Toen Italië in juni 1940 de oorlog verklaarde aan het practisch verslagen Frankrijk en aan Engeland, duurde het enige tijd voor de Italiaanse maarschalk Graziani een aanval deed op de Britse stellingen in Afrika. Zijn tegenspeler - de briljante Engelse generaal, later veldmaarschalk - Wa- vell, kon slechts een handjevol troe pen in het veld brengen tegenover de 250.000 Italianen. Maar generaal Wavell wist met een schitterende omsingeling de Italianen volkomen te verrassen en met achterlating van 40.000 man aan doden, gewonden en gevangenen gingen zij op de vlucht. Wavell joeg achter hen aan en op 22 januari 1941 ver overde hij Tobroek. Nog verder dreef Wavell de Italianen terug en eind februari moesten zich 133.000 Italianen overgeven. De trotse Wavell zond Churchill een te legram met de laconieke mededeling, dat het 10e Italiaanse leger had opge houden te bestaan. Helaas -waren de ruw of schraal? PU ROL krijgskansen voor de Engelsen op dat zelfde tijdstip in Griekenland niet zo gunstig. Griekenland was door Duits land aangevallen omdat de Italianen het daar niet alleen afkonden. Generaal "Wavell moest troepen afstaan voor de campagne in Griekenland, waardoor hij in een wankele positie kwam. Hitier stuurde in deze periode gene raal Rommel met het Afrikakorps naar het woestijnfront. De Italianen kwamen er door dit Duitse optreden in Afrika bijna niet meer aan te pas. Rommel maakte handig gebruik van de ver zwakking van de Engelse troepen. Op 28 maart 1941 ging hij tot de aanval over. De verraste Britten werden te- ruggedeven tot aan de Egyptische grens. Toen kreeg Rommel te kampen met te genslagen. De Duitse inval in Rusland had tot gevolg, dat de noodzakelijke aanvulling voor het Afrikakorps werd stopgezet. Daar kwam nog bij, dat de Duitse aanvoerder een bijzonder lange aanvoerlijn had gekregen door zijn snelle opmars, waardoor de bevoorra ding van zijn fronttroepen bijzonder kwetsbaar was geworden. Op 19 november 1941 ging de Engelse generaal Auchinleck - Wavell was over geplaatst naar het Verre Oosten in ver band met de Japanse dreiging - weer tot de aanval over. De Duits-Italiaanse eenheden moesten terugtrekken en eind december was Rommel weer op zijn oude stellingen terug. Nu was het de beurt aan hem om aan te vallen en deze keer deed hij het wel bijzonder fel. In een overrompelende opmars stortten zijn tanks zich op de Engelsen. Binnen 48 uren viel de sterke vesting Tobroek. Rommel raasde voort door het •woestijnzand, richting Egypte en het zo begeerde Suezkanaal. De Duitsers en Italianen waren in een overwinnings roes. Mussolini ging naar Afrika om zijn intocht te houden in Egypte als dat zou zijn gevallen. Rommel kreeg alvast een onderscheiding de maarschalkstaf. Maar het wonder, waarop bijna nie mand aan de geallieerde kant durfde hopen, gebeurde. Auchinleck slaagde er ir om met inzet van alle reserves stand te houden op slechts 60 km van de Egyptische havenstad Alexandrië, in de voor alle doeleinden. Binnen 1 dag klaar. Burgem. Grothestraat 45 - Telefoon 3917 El Alemein-stelling. Keer op keer lie pen de Duitse pantsertroepen storm op ce Britse verdediging, maar steeds te vergeefs. Op den duur ging dit Rommel meer kosten dan hij direct beschikbaar had. Een adempauze volgde. Generaal Auchinleck moest het veld ruimen voor generaal Montgomery. Op 13 augustus 1942 nam „Monty" het be vel over het 8e leger van Auginleck over. Gebruikmakend van de stilstand in de gevechten, bouwde hij een nieuw leger op. Hij had bovendien het voor deel van een steeds groter wordende aanvoer van Amerikaans materiaal. Op 30 augustus deed Rommel een felle aan val op de Engelse stellingen, maar deze mislukte volkomen. Dit was tevens de laatste keer, dat hij aanviel. De Engel sen maakten zich klaar voor de grote sprong voorwaarts. In een volgend artikel zal het verloop van de daarop volgende gevechten en de ineenstorting van het Duits-Italiaan se front worden besproken.

Soester Courant | 1962 | | pagina 13