VRAGEN VAN RAADSLID. HET OOG GERICHT OP ONS KIJKGELD. MARKT GEOPEND. HUIZEN WORDEN AFGEBROKEN. Uitspraak in de zaak Soesterbcrgse ruïne. VRIJDAG 9 NOVEMBER 1962. 41e JAARGANG No 88. ÜITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 OURANT Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Naar aanleiding van berichten in de pers aangaande het wegtracé over de Eng en de reacties van de bewoners die bij een eventuele uitvoering van dit tra cé rechtstreeks betrokken zijn heeft de heer J. K. de Bruin, raadslid voor de V.V.D., de volgende vragen aan het college van B. en W. gesteld 1. Is het juist dat het tracé over de Eng niet met een rode geblokte lijn op de aan de aangeschrevenen vertoonde kaart is opgenomen, doch door een potlood streep is aangegeven, dit in tegenstel ling met hetgeen aan de raad is be richt 2. Is het juist dat er aan het bezit van de Lazarusberg een voorwaarde ver bonden is, die het aantasten van de berg zelf en de daarop aanwezige be planting niet toestaat 8. Is het juist dat de bewoners van de betrokken percelen niet meer tegen het streekplan kunnen protesteren, doch al leen maar een bezwaarschrift bij de Kroon kunnen indienen, en dat zij daar door eventueel geen beroep meer kun nen doen op de schadevergoedingsrege ling, behorende bij het streekplan 4. Is het juist dat er besprekingen zijn geweest tussen uw college en het col lege van de gemeente Baarn, die gere sulteerd hebben in het feit dat aan de raadsleden van de gemeente Baarn be richt is dat met Soest overeenstemming is bereikt aangaande het tracé over de Eng, zoals zou kunnen blijken uit de nota van het college van B. en W. van de gemeente Baarn aan de Raad van Baarn d.d. 3 oktober 1961 De heer De Bruin vraagt tevens hoe veel huizen bij het gehele project be- tiokken zullen zijn, hoeveel van deze huizen door de eigenaar bewoond wor den, hoeveel gezinnen in de betrokken huizen wonen en of er een duidelijke beschrijving van het gedachte tracé van deze rijksweg gegeven kan worden van af de grens van Baarn tot aan de grens van Amersfoort. De heer De Bruin verzoekt het college de werkzaamheden die met dit project verband houden op te schorten. Er heerst onrust in de gemeente over deze plannen met cleze rijksweg. Bij siukjes en beetjes wordt een gedrags lijn gevolgd die steeds ingrijpender wordt, terwijl de raad van de gemeen te Soest nog nimmer een besluit geno men heeft aangaande het onderhavige tracé als geheel. HOGE ONDERSCHEIDING. De heer Bob Lokhorst, kunstschilder alhier, is door de Franse regering be noemd tot Ridder in de orde van de Palmes Academipues. HOND BEET MILITAIR. Op het Nïeuwerhoekplein heeft een hondje zondagmiddag een wandelende militair gebeten. Het dier heeft ruig krullend haar, ook voor de ogen, is 30 a 40 cm hoog en 50 cm lang. De hoofd inspecteur-korpschef van politie ver zoekt de eigenaar van het hondje, of anderen die inlichtingen over het dier kunnen geven, zich op het bureau, Van Weedestraat 3, te melden. Het is natuurlijk te begrijpen dat de K.N.V.B. de interlandwedstrijd van zondagmiddag niet door de N.T.S. wil laten uitzenden, omdat dit een strop zou betekenen, maar de bioscoopexploi tanten hadden ook een strop toen „De sjaal' op afbetaling uitgezonden werd en die konden niets doen om het ver lies te keren. We betalen kijkgeld en van dit geld maakt de N.T.S. gebruik om een uit zending voor Zwitserland te verzorgen en dat is natuurlijk vreemd. De Zwit sers zullen hiervoor moeten betalen, maar de N.T.S. was helemaal niet tot uitzenden in staat als wij niet door on ze bijdrage ervoor gezorgd hadden dat alles aanwezig is wat het mogelijk maakt uit te zenden. Dat het publiek wegblijft als de wed strijd uitgezonden zal worden komt ook wel een beetje omdat ons nationale elftal de laatste tijd zo schrikbarend speelt dat het flauwe mopje ontstond, waarin sprake is van de aanstaand caféhouder Elek Schwartz, die al over twaalf krukken beschikte, dus die niet voor zijn bar behoefde te kopen. Een elftal dat goede prestaties levert trekt veel toeschouwers, ondanks de televisie, maar het elftal van nu doet de mensen gauwer de gemakkelijke stoel kiezen. In ieder geval wordt ons iets onthouden waarop wij recht hebben, want het is de taak van de N.T.S. ons te laten zien wat van belang is. Wie daarover ge belgd is, moet, om aan zijn trekken te komen, maar net zo doen als die be jaarde vrouw, die een week naar haar kinderen ging. Ze liet de radio aanstaan en antwoordde op de vraag van de buren waarom ze dit deed, dat ze ook van het luister geld wou profiteren als ze er niet was. Ze had het nu eenmaal betaald, dus de radio moest spelen of ze thuis was of niet. KANTMAN. VROUWENGROEP VAN V.V.D. BIJEEN. Onder voorzitterschap van mevr. D. J. P. Oranje heeft de vrouwengroep van de afdeling Soest der V.V.D. vergaderd ir het Oranje Hotel. Mevr. Oranje bracht uitvoerig verslag uit van de algemene bijeenkomst welke in het conferentieoord De Pietersberg te Oosterbeek gehouden is. Daar waren 150 V.V.D.-sters uit het ge hele land bijeen. De vergadering stond onder leiding van mevr. mr. E. A. J. Schel tema-Conradi. De burgemeester van Voorburg en voor zitter van de Nederlandse Sportfede ratie, jhr. mr. A. Feith sprak over het onderwerp „Sport en overheid". Hij wees op de toenemende belangstel ling voor de sport. Iedereen heeft meer vrije tijd en daar door gelegenheid sport te beoefenen. De volksgezondheid is gebaat bij de sportbeoefening, zodat het begrijpelijk i- dat de overheid zich met de sport ging bemoeien. Zij die zijdelings aan sport doen door hun toto-formulier in te vullen dragen ertoe bij dat uitke ringen aan culturele en sociale instel- mgen gedaan kunnen worden. Mevr. ir. M. C. Endert-Baylé uit Rot terdam sprak over begaafde kinderen. Voor dove, blinde, zwak begaafde en ge handicapte kinderen wordt van alles ge daan, en terecht, maar ook begaafde kinderen hebben hulp nodig. Zij kunnen te gemakkelijk mee in een klas, verve- 'en zich, worden soms zelfs lui en apa- tisch en kunnen op school mislukken omdat ze niet hebben leren werken. Dc aandacht van de leerkrachten richl zich meer op de minder begaafden dan op de knappe leerlingen die spelender wijs leren en de indruk wekken geen hulp nodig te hebben. Mevr. Endert deed verscheidene oplossingen aan de tand die een hulp voor de begaafde k'nderen kunnen zijn meer en moei lijker werk in een klas met leeftijdge noten, speciale klassen voor begaafde kinderen en geheel aparte scholen voor 'ooogbegaafde leerlingen. In Rusland wordt dit reeds lang gedaan en de successen op wetenschappelijk ge bied zijn de resultaten hiervan. Mevr. J. F. Schouwenaar-Franssen, lid van de eerste kamer sprak tenslotte over het onderwerp „Onze beginselen in wijder kring". OUDERAVOND VAN DER HUCHTSCHOOL. De ouderavond, welke, gecombineerd met de tentoonstelling van werkstuk ken van de kleuters der Van det Huchtschool, hedenavond om 8 uur in de school aan de Paulus Potterlaan gehouden wordt, is niet alleen toe gankelijk voor de ouders van de kleu ters, maar ook voor andere belangstel lenden. GEEN SPREEKUUR. Wethouder Van Zadelhoff is verhinderd a.s, maandag zijn wekelijkse spreekuur te houden. Ir. april 1956, dus bijna 6'/z jaar gele den reed een zwaar beladen vrachtwa gen met aanhange;- van de firma Dissel koen uit Den Lier twee winkelpanden ir. de Rademakerstraat te Soesterberg totaal in puin en de puinhoop ligt er nu nog. Woensdag heeft het gerechtshof te Am sterdam uitspraak gedaan in de civiele procedure over de schuldvraag en daar mee het vonnis van de rechtbank be- ki achtigd. De firma Disselkoen is de schuldige en niet de heer Drexhage die in zijn be stelauto van zijn woonplaats Amersfoort kwam en in botsing raakte met de vrachtwagen met aanhanger, die 20 ton fruit vervoerde. Hij verloor hierbij het leven. Een manufacturenzaak en een garage werden door dit ongeval „van de kaart" geveegd. Niet alleen letterlijk maar ook figuurlijk, want gedurende meer dan zes jaar kon slechts op provisorische wijze gewerkt worden en dit heeft han den vol geld gekost. De eigenaren van de bedrijven, de heer Van Eijden en mevr. De Ruiter stelden primair de firma uit De Lier aansprakelijk en sub sidiair de erven Drexhage. Twee buitenlandse verzekeringsmaat schappijen, waarbij de firma Disselkoen en de heer Drexhage verzekerd waren, hebben pas vorig jaar besloten de ge dupeerden een voorschot van 40.000,- te geven, ongeacht de uitslag van de procedure. Het hof overwoog bij zijn arrest dat niet is komen vast te staan dat de chauffeur van de vrachtwagen geen schuld heeft. Men acht het niet waarschijnlijk dat de remmen door de botsing onklaar gewor den zijn. De vrachtwagen heeft teveel links van de weg gereden en de chauf feur reed met te hoge snelheid. Dit was de oorzaak van de fatale botsing en het verwoesten van de twee bedrijfspanden. BROMMER BOTSTE OP INVALIDEWAGEN. De bromfietser M. J. M. uit Hilver sum moest op de Vredehofstraat krachtig remmen voor een overstekende hond. Hij sloeg over de kop en kwam met zijn brommer op de invalidewagen te recht van de heer D. J. V. die aan de kant van de weg stond. Deze werd niet gewond maar M. blesseerde zijn linker hand ernstig. Na behandeling door dok ter Kuipers is hij per ziekenauto naar het Katholiek Ziekenhuis in Hilver sum gebracht. Gistermorgen heeft de burgemeester de eerste Soester marktdag geopend en voortaan zal er iedere donderdagmor gen markt zijn op het terrein achter het V.V.V.-huis. De opening werd onder anderen bijge woond door de gemeentesecretaris, eni ge raadsleden en de korpschef van de Soester politie. De burgemeeser bracht dank aan de heren mr. Eenhorst en Mulder van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amersfoort en omstreken (op de foto in het midden achter de luidspre ker), die niet alleen van advies gediend hadden toen het gemeentebestuur het plan opvatte een markt in te stellen, maar ook bij de opening aanwezig wa ren. De burgemeester wees erop, dat de markt niet alleen prettig is voor de ver kopers en de kopers, maar ook voor de middenstand, al lijkt dit paradoxaal, want de middenstand zal profiteren van het feit, dat de markt de mensen op de been brengt. Nadat dank gebracht was aan de Cen trale Vereniging voor markt-, straat- en rivierhandel verklaarde de burgemees- ter de markt voor geopend in de ver wachting dat deze een stimulans voor het Soester zakenleven zal zijn. De heer N. R. Schrijnhout sprak als vice-voorzitter van de Centrale Vereni ging. Hij gaf de verzekering dat de markt niet als concurrente van de mid denstand bedoeld is. Marktkooplieden en middenstanders hebben samen de taak aan de steeds groeiende behoefte van de consument te voldoen. De heer Schrijnhout dankte het gemeen tebestuur en in het bijzonder de heer Eorreman voor het werk dat in het belang van de markt verricht was en de medewerking die verleend was. De heer S. Roe, hoofdbestuurder van de Centrale Vereniging, vond het pret tig dat van de 21 raadsleden er 21 voor liet instellen van een weekmarkt waren. Er waren meer dan 150 aanvragen voor een standplaats binnengekomen en slechts 50 kooplieden hadden een stand kunnen krijgen. Men moet de Soester markt niet be schouwen als een concurrente van de markten in Hilversum, Baarn en Amers foort, want zij 'heeft een eigen taak. Dc heer Roe sprak de wens uit dat de l Soester markt tot in lengte van dagen een bloeiende markt zal zijn. Een halve eeuw geleden bestond de ge meenteraad uit boeren die van de vooruitgang helemaal niets moesten hebben. Over riolering piekerden deze mannen niet, want alles wat de natuur aan afvalstoffen produceerde was goed voor het land. Er kwamen andere gemeenteraadsleden, die meenden dat niet de boeren de red ding van Soest betekenden, maar de ge pensioneerden en ze maakten Soest tot een dorp van mensen, die maar weinig behoeften hadden 'en dus weinig uit gaven. Bejaarde mensjes met benauwde inko mens maakten van onze gemeente een dorp, waarin weinig vertier zat. Nieuwe gemeenteraadsleden dienden zich aan en zij toonden dat zij het goed met Soest meenden. Voor de oorlog werd er alleen maar ruzie gemaakt als er raadsvergadering was, na de oorlog werd er grote aan dacht besteed aan het algemeen belang. Er werd gebouwd, er wordt gebouwd en er zal gebouwd worden in het belang van de Soester gemeenschap en daar mee van de enkeling. Dat daarbij wel eens het belang van een enkeling in de verdrukking zal komen is begrijpelijk. Onbegrijpelijk is het echter dat de ge meenteraad akkoord ging met de plan nen van een stedebouwkundige, die met een groots gebaar op papier enige hui zen in de Molenstraat wegvaagde. Hij hield een causerie voor de gemeen teraadsleden over zijn grootse plannen, maar die huizen zijn blijkbaar niet ter sprake gekomen. De plannen, die van de landelijke Eng een stedelijk gedeel te van Soest moest maken, kwamen in de raad en ze werden goedgekeurd. slachtoffers, maar ook de flats zelf ver langen het verdwijnen van woningen, omdat deze niet passen in het nieuwe beeld dat de Eng gaat bieden. In deze laatste raadsvergadering bleek duidelijk dat de raadsleden helemaal niet tot zich hadden laten doordringen dat de bebouwing op de Eng het ver dwijnen van enkele woningen op de Molenstraat eist, want de heer A. P. Hilhorst was de enige die hiertegen protesteerde. Eigenlijk was het juist dat de andere raadsleden niet protesteerden, want er was reeds een besluit genomen dat ver band hield met het afbreken van deze huizen. Het was echter heel merkwaardig dat geen enkel nieuw raadslid zei, dat hij het grootste respect had voor het vo rige besluit, maar daarmee niets te maken had omdat hij toen geen deel uitmaakte van de raad die dit besluit nam en dat hij pertinent tegen het be sluit was huizen aan te kopen om deze af te breken omdat dit niet verantwoord is in een gemeente met zo'n grote woningnood. Molenstraat 16 en 18 zullen binnenkort verdwijnen, want de nieuwe weg wacht daarop. Op nummer 16 wonen de families Re- nes en Jacet en op nummer 18 de fami lies Hilstra en Broek, Voor alle vier is het bijzonder tragisch, zoals het tra gisch is voor de andere families die zul len moeten „verkassen" omdat een ste debouwkundige huizen wegvaagt die best hadden kunnen blijven staan omdat de Eng groot genoeg is om de flats heel veel ruimte te geven, maar niet de ruimte die mooie huizen opeist. Niemand protesteerde tegen de veel heid aan flats, trwijl toch negen van de tien mensen niet gaarne in een flat wonen. Niemand protesteerde tegen het feit dat deze flats zo ingrijpend zouden optreden dat een elftal mooie, goede en vrij nieuwe woningen op de Molen straat het slachtoffer zouden worden. In de laatste raadsvergadering werd be sloten onder meer de woningen 16 en 18 in de Molenstraat aan te kopen om dat deze afgebroken moeten worden terwille van de bebouwing op de Eng. Een nieuwe weg is doorgetrokken tot deze woningen en zal straks verder doorgetrokken worden tot aan de Mo lenstraat als de huizen verdwenen zul len zijn. Meer huizen zullen daarna ver dwijnen, want niet alleen deze weg eist Bijzonder tragisch lijkt ons de zaak voor de heer Broek en zijn vrouw. In de Bos straat dacht hij de vrijheid te vinden die hem lief is in de .woning van zijn moeder, die hij wilde opknappen. Dat i kon niet, want de gemeente had die wo ning nodig omdat in de Bosstraat sport velden aangelegd moesten worden. Min der vrijheid vond hij op de Molenstraat, maar toch nog genoeg voor zijn liefheb berij in het houden van vogels en tui nieren. Straks moet hij weg en mis schien is een flat zijn lot. Er zijn mensen die wel in een flat wil len wonen, maar de heer Broek zegt „Je kunt beter in het huis van bewa ring in Utrecht zitten". En wij bouwen steeds maar flats.

Soester Courant | 1962 | | pagina 1