Uan Halt SOESTER COURANT Mis ere maakt Algerije anti-Westers. IBHZEE afei«f paai/B LECA BAZAR formidabel schot WAT DOET IN UW VRIJE TIJD? DERDE BLAD f 19.90 in een grote sortering moderne uitvoering GOED SPEELGOED Politie telefoon 4444 en 4445 TELEF. BRANDWEER 3 3 3 3 VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 9 NOVEMBER 1962. In het rumoer om Cuba is de vorige week weinig aandacht besteed aan het Amerikaanse besluit de besprekingen over dollarhulp aan Algerije op te schorten. Het was de konsekwentie van een weinig tactvolle zet van premier Ben Bella, die in Washington eerst om hulp vroeg bij staat en particulieren en toen op de terugweg bij Castro on der roerende omhelzingen zei dat de gebaarde Cubaan gelijk had met zijn klachten tegen de V.S. Dat mag Ben Bella in zijn hart geloven, maar het nam degenen die hij hulp ge vraagd had, nu niet direct voor hem in dat hij zo hartelijk vriendschap betuigde met hun vijand. Ben Bella vergat dat hij doodeenvoudig niet in een positie is om de V.S. tegen zich in het harnas te jagen. DE WANDELSCHOEN BIJ UITSTEK. in diverse kleuren, leder en suède, vanat SCHOENEN - TASSEN Laanstraat 47 Baarn Telefoon 2672 Er moet hulp komen voor de Algerij nen. Na enige maanden geharrewar on der de leiders van de opstand is het land politiek weliswaar en tegen veler verwachting in tot rust gekomen, maar economisch is de misère als maar nij pender geworden. Dat voornamelijk omdat bijna achthonderdduizend Fran sen naar het moederland of jiaar Span je trokken^ waardoor de" bedrijven die het meest voor de welvaart zorgden zijn beroofd van intellect, vakbekwaamheid en kapitaal. Resultaat werkloosheid en drastische daling van de export en bo vendien een grote teruggang in de staatsinkomsten waarop juist een be roep gedaan moet worden om de econo mie weer op gang te helpen. Nog meer afhankelijk. De voornaamste bron van inkomsten is nog het geld dat in Frankrijk werkende Algerijnen naar huis sturen. Waardoor dc onaangename konsekwentie ontstaat dat Algerije, nu het vrij is, méér van Frankrijk afhankelijk is dan tevoren. Frankrijk van zijn kant heeft weinig behoefte zijn steun aan Ben Bella's be wind te versterken, want weliswaar zegt deze zich aan de akkoorden van Evian te willen houden, maar hij laat daarbij niet na duidelijk te maken dat deze eigenlijk door Frankrijk zijn afge dwongen. Wat Parijs de verdenking in geeft dat het naleven van deze akkoor den voor Ben Bella meer een bittere plicht is, omdat hij de Fransen niet kan missen en zich niet kan permitteren Parijs tegen de haren te strijken dan echte overtuiging. en. Voor vader, moeder, dochter en zoon vindt U bij ons het kwaliteitsuurwerk. TEL.2982 5DESTEHBERG5Ë5TR.2G In de Franse hoofdstad waardeert men de „socialistische perspectieven" die Ben Bella voor het Algerijnse volk schildert en die gebaseerd zijn op nogal Marxis tische" ideeën ook bepaald maar matig. Men houdt er daar altijd rekening mee dat Ben Bella de akkoorden van Evian aan zijn laars zal lappen zodra hij denkt dat dat voor hem voordelig kan zijn. En hulp uit de communistische we reld kan hem wel eens tot dergelijke gedachten brengen. Liever niet in huls. Vandaar dat de hulp van de Fran se kant niet erg gul en niet erg rijke lijk vloeit. Men zou daar liever een ge matigder figuur leiding zien geven aan de Algerijnse natie. In tussen neemt de misère toe, waar voor Frankrijk de schuld krijgt, al heeft dat beslist niet de pieds-noirs naar huis geroepen, integendeelhet had deze lieden met veelal O.A.S.-gezindheid net zo lief niet in huis gehaald. Met de ellende stijgt zo ook de anti westerse stemming en het is verwonder lijk dat het Kremlin daar tot dusver zo weinig profijt uit slaat. Men mag er niet op rekenen dat die Moskouse af zijdigheid zo blijft. En als ze verdwijnt heeft Europa weer een nieuw Algerijns probleem, dat even onaangenaam kan zijn als dat wat achter de rug is. PRIJZEN VOOR VOORTUINEN UITGEREIKT. Op een vergadering van de afdeling Soest van de Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde heeft voorzitter dr. P. Felix de uitslag van de voortuin keuring bekend gemaakt. Deze luidt Grote tuinen. Eerste prijzen Van Beu- mngenlaan hoek Soesterbergsestraat, 158 pnt. Foekenlaan 4c (149). Foeken- laan 14 (139). Tweede prijzenHellingweg 12 (137). Eigendomweg 22 (136). Koninginnelaan 142 (135). Eervolle vermeldingSparrenlaan 9 (131). Kerkpad Z.Z. 148 (127). Helling- weg 24 (127). Dennenweg 9 (123). Spar renlaan 11 (121). Middelgrote tuinen. Eerste prijzen Soesterbergsestraat 80 (128). Soester bergsestraat 78 (127). Duinweg 43 (126). Tweede prijzen Bartolottilaan 31 (125). Piasweg 14 (121). Van Lenneplaan 8 (121). Kleine tuinen. Eerste prijzen Van Len neplaan 48 (136). Hartweg 6a (136). Oude Utrechtseweg (133). Tweede prijzen Beetzlaan 104 (130). Beetzlaan 110 (127). Driehoeksweg 2 (122). Eervolle vermeldingen Bedrijfstuin, Laanstraat 2 (132). Piasweg 63 en 65 (133). Soesterbergsestraat 96 en 98 (113). NatuurtuinenLarixlaan 2 (124). Es doornlaan 10 (122). In zijn welkomstwoord wees dr. P. Fe lix erop dat er voor de wedstrijden in het kweken van planten niet zoveel be langstelling is als waarop gehoopt was. De heer C. v. d. Brink, chef-bloemist van paleis Soestdijk, sprak over de la thyruscultuur. Wie met het kweken van lathyrus begint moet voor goed zaad zorgen. Niet uit het buitenland, maar uit het binnenland. Er werd veel in september gezaaid, maar de vorst is een grote vijand van de lathyrus, dus het is beter in januari of februari te beginnen en dan gebruik te maken van een warme kas, of het thuis te doen. De zaden komen in een geul van 80 cm diepte. Er moet royaal gemest wor den en veel water is nodig. De lathyrus groeit het best langs kippengaas, een touwtje of rijshout. De Nederlandse vereniging van lathy ruskwekers houdt een sportieve wed strijd om een Engelse wisselbeker. In Baarn werd eveneens een wedstrijd ge houden en de heer v. d. Brink sprak de wens uit dat dit ook in Soest zal ge beuren. In de tuinen van paleis Soestdijk is de lathyrus in 24 verschillende kleuren te zien. Burgem. Grothestr. 11A - Tel. 2051 KINDERPOSTZEGELS. Ook dit jaar bestaat het comité dat de verkoop van kinderzegels en kinder- kaarten verzorgt uit de dames mevr. M, C. Kruik-De Man, mej. J. Lensink en mevr. J. C. Wessels Boer-Van Mens. De verkoop van zegels en kaarten be gint op maandag 12 november en duurt tot 31 december. Mevr. J. M. van Gin- kel-Mohrmann, presidente van de U.V.V.-Soest, zal op 12 november de eerste zegels kopen. Dagelijks, gedu rende 5 dagen per week, zullen 2 U.V.V.-sters op het postkantoor de ver koop verzorgen. De fistday-covers worden alleen op 12 november verkocht en ze moeten voor 3 uur op het postkantoor worden afgegeven. Er zijn dit jaar naast de kaarten, die door de schoolkinderen verkocht wor den, nog 24 nieuwe kaarten, ook voor de komende feestdagen. Ook kaarten van voorgaande jaren zijn weer ver krijgbaar. De opbrengst van de kinderpostzegels was het afgelopen jaar hoger dan de voorgaande jaren en het comité is van mening dat de opbrengst nog meer cmhoog kan als alle Soester ingezetenen meewerken. Men kan bij mevr. Kruik, Van Straelenlaan 40, bestellen. Ook dit jaar verleent de directeur van het postkantoor met zijn staf mede werking. Op het postkantoor zijn te vens Pro Juventute kalenders verkrijg baar. NEDERLANDESCHE REISVEKENIGING. Op dinsdagavond 13 november wordt weer een filmavond voor de leden van de afdeling Soest der Nederland- sche Reisvereniging in het City-theater gegeven. De kleurenfilm „Das schone Land Ti- rol" zal gedraaid worden. Deze film behandelt het gebied dat tot 1918 het graafschap Tirol .was. Men zal dan ook niet alleen het dal van de Inn zien, maar ook het Pitz-, Oetz- en Sellraintal. Verder het stroomgebied van de Lech en van de Drau, alsook de Zugspitze met Ehrwald, Reutte en de Grossglockner. In het tweede deel van de film schijnt de Italiaanse zon de zaal binnen. Achtereenvolgens worden op het wit te doek de Dolomieten, Merano, Bolza- no, de Adige, de Isarco en het Garda- meer bezocht. De film is opgenomen onder regie van de heer C. H. Groen en met de heer L. Willemstein aan de kamera. STANDEN BILJARTCOMPETITIE. Klasse B. Poedel 1 5-29 Verg. Wagen 2 5-24 Verg. Wagen 3 5-19 K.O.T. 1 5-17 Ons Gen. 1 5-17 Verg. Wagen 1 5-12 Princesse 1 4-9 K.W.S. 1 4-6 Klasse C 2. K.W.S. 2 V.V.V. 2 Soest.kw. 3 Centraal 2 Soest.kw. 2 Leusd.kw. 2 Poedel 2 Princesse 2 Soestdijk 1 Klasse C 1. Centraal 1 O.D.L. 1 Oranjeboom Derde klasse. Eerste klasse N.F.C. 8-13 onderafdeling. S.D.O. 7-10 A.P.W.C. 8-12 Rood Wit 7-9 B.D.C. 8-10 K.B.V. 7-8 K.D.S. 7-8 Zebra's 8-8 f.a.k. 7-8 S.E.C. 8-8 Am. Boys 7-8 Martinus 6-7 R.K.B.V.V. 9-8 E.V.C. 8-7 P.V.C. 8-7 A.W. 8-6 Actif 8-6 Neerlandia 8-5 's-Graveland 7-7 Donar 7-5 Veense Boys 7-5 Rapiditas 8-4 Bilthoven 8-5 Zaterdagvoetbal. 5-31 5-25 5-24 5-23 5-23 5-23 5-22 5-21 5-21 Oranjeboom 2 5-14 Klasse C 4A. Poedel 4 Soestdijk 3 Zomerlust 4 Princesse 3 Centraal 3 V.V.V. 4 Vriendschap Poedel 3 Leusd.kw. 4 K.O.T. 3 Ruimzicht 1 5-34 5-29 4-28 4-27 4-21 5-21 4-17 4-17 5-16 5-10 5-4 Zomerlust Leusd.kw. 1 Soest.kw. 1 V.V.V. 1 Zomerlust 2 Klasse C 3. O.D.L. 2 Leusd.kw. 3 Soestdijk 2 K.O.T. 2 Soest.kw. 4 Zomerlust 3 V.V.V. 3 Sportlust 1 Verg. Wagen 4 Magneet 1 Klasse C 4B. Leusd.kw. 5 Poedel 5 Vriendschap 2 Poedel 6 Princesse 5 V.V.V. 5 Ruimzicht 2 K.W.S. 3 Soest.kw. 5 Magneet 11 Princesse 4 5-19 4-18 3-17 3-12 4-12 4-11 3-8 4-4 5-31 5-31 5-24 5-24 5-23 5-23 5-22 5-20 5-16 5-12 5-37 5-37 5-36 5-32 5-25 5-21 5-22 5-19 5-16 5-13 5-8 STANDEN VOETBALCOMPETITIE. V.V.Z. D.O.B. Hees Laren Karboys Avance Lage Vuursche Radiostad Vinkeveen 8-12 8-11 7-10 8-10 8-9 8-7 8-6 8-4 7-1 OPENBARE NUTS BIBLIOTHEEK. Nieuwe aanwinsten Soestdijk. Romans. Fabris, Heldencarroussel. Goytisolo, Festiviteiten. Knight, De leeuw van Nassau. Ter Kuile-Schol- ten, Eliza danst. Margriet jubileum boek. Du Maurier, Kasteel Doré. - Myrivillis, Sapphode onderwijzeres met de gouden ogen. Rutgers van der Loeff-Basenau, Alleen tegen alles. Steinbeck, Wintertij van tegenzin. Tuiuola, Simbi en de Satyr van de don kere wildernis. Wallis, Ontmoeting in de avond. Warmond, Paspoort voor niemandsland. Engelse romans. Green, Tavern of the Seas. Hemingway, A farewell to arms. Mitchell, The twenty-third man. Queen, The Siamese twin mys- tery. Roth, Shadow of a lady. Dank ilj de aankondiging en de voorbespreking in hel plaatselijk nieuwsblad Is het publiek In grola getale op gekomen om getuige te zijn van de ontmoeting tussen de Iwqo rivalen. En nog velen zullen weer naar die krant grijpen om het verslag van da wedstrijd te lazen. Een advertentie in dit blad U dan ook zo'n formidabel schot, want zowel het nieuws als de advertenties worden van A tot Z gespeld. Door vrijwel alle inwoners. van deze krant wil men niets missen, geen letter Publllcatla van d« Nedarlandieh* Nlauwibladptr* Waugh, Helena. Boeken over allerlei onderwerpen. Van Baaren, Dans en religie. Blum- berg, White madam. Bradford, Over onze kinderen. Farnum, De godin van Oud-Zuilen. Frans Halsten toonstellingscatalogus. Goudeket, 30 jaar naast Colette. De Graaf, Een zee vol geheimen. Seidensticker, Japan. Laffont, Honderd duizend jaar dagelijks leven. Nijhoff, Ver zameld werk III. Polet, 1900 1950 bloemlezing uit de moderne bui tenlandse poëzie. Van Rossem, Op mars der techniek. Tau-te-tsjing het boek van weg en deugd. Ven- turi, Tot een beter begrip van de schil derskunst. Wilhelmina, prinses der Nederlanden. Zandstra, Zwervend door Nederland I. Aan de Oostduinlaan in Den Haag staat een imposant bouwwerk uit markante rood-bruine baksteen, waarvan het fraaie bordes en de statige gevelkrul- len de stijl van vooroorlogse jaren ver raden. Het is de - of beter één van de zetels van het C.B.S., het (nationaal) Centraal Bureau voor de Statistiek. Het C.B.S. is een zeer eerbiedwaardig in stituut. Alle Nederlanders krijgen er dagelijks - of zij willen of niet - mee te maken. Het C.B.S. is het bureau waar men de prijsindexcijfers berekent, aan de hand waarvan men uw salaris of A.O.W.-verhoging zal uitrekenen. Het becijfert ook de vaderlandse werk loosheid, de mate waarin de Neder lander aan tuberculose of suikerziekte lijdt, hoeveel maal hij naar de bios coop gaat, of hoevelen in ons land hun tanden poetsen en hoevelen hun schoe nen. De beroepscijferaars, die de statistiek niet als hobby, maar als een zuivere wetenschap zien en zich niets aantrek ken van het spreekwoord dat er „leu gens, grote leugens en statistieken" zijn, hebben ditmaal een nieuwe doorlich ting van ons goede volkje gegeven. Zij schijnen al te goed te weten, dat wij niets liever doen dan bij onze buur man naar binnen kijken. Het recente, grote C.B.S.-rapport gaat over de Ne derlander in zijn vrije tijd. Voorname lijk zijn twee onderwerpen „doorge licht" het lezen en het televisiekijken. Kijkkast. De kijkkast is, volgens de uitkomsten van het rapport, op het platteland nog slecht verspreid. Wie dus denkt, dat de boer 's avonds naar zijn televisie gaat kijken en het oude spreekwoord, dat de boer alleen maar slaapt en werkt, niet meer opgaat, heeft het bij het verkeerde eind. Wat dit betreft, zou er dus aanleiding kunnen zijn voor misverstanden. Minder moeilijk wor den uitspraken, zoals „academici lezen meer boeken dan landarbeiders" en „K.R.O.-gidslezers zijn voor 99 °/o ka tholiek". Dat hadden we ook al kunnen raden. Nu is het dan in ieder geval bewezen. Ook dat lieden met meer schooloplei ding minder naar de televisie kijken en onkerkelijken meer aan hun kijkkast geplakt zitten dan mensen met een sterke binding aan hun kerk. Overigens kijken er meer vrouwen dan mannen naar de televisie. Het zwakke geslacht wint het met zes procent. Logisch, zegt men dan, want mannen werken. Acht procent van de Nederlandse be volking heeft Schots bloed. Dat mag men tenminste opmaken uit de bere kening, dat acht van de honderd Ne derlanders wel naar de televisie kijken, maar dan als bezoeker bij een toestel- bezittende familie. Jongeren zijn volgens het C.B.S., toch minder verslaafd aan de beeldbuis, dan ouderen. Hoewel de groep tussen twaalf en veertien jaar er weer uitschiet en bijzonder geestdriftig is. Radio. Van de honderd Nederlanders hebben er 86 thuis een radio, tien hebben er zelfs twee of meer en de overige vier doen het zonder. Het zijn vooral de oudere vrijgezellen en jonggehuwden zonder kinderen - dus zij, van wie men het het minst zou verwachten - die geen radio bezitten. Het meest zijn in tel de amusementsprogramma's, de zoge naamde „samengestelde" programma's en de hoorspelen. Godsdienstige uitzen dingen zijn minder in trek, maar al zijn er dan zeshonderdduizend lief hebbers van amusementsprogramma's, er Llijven er nog altijd 150 duizend luisteraars over voor de godsdienstige uitzendingen. Het C.B.S. weet het, want ze zijn nauwgezet geteld. Even nauw gezet en niet minder ontnuchterend is vastgesteld, dat het merendeel van de radiobezitters 's avonds de radio afzet. Slechts elf tot veertien procent blijft in de avonduren braaf volhouden. Boeren en landarbeiders blijken de meeste belangstelling te hebben voor de nieuwsberichten. Het boek. Meer dan de helft van de bevolking weet nog niet wat een pocketboek (smaldeeltje zeggen de taalzuiveraars) is. 59 van de mannen en 62 van de vrouwen heeft er nog nooit van ge hoord. Opnieuw is het het platteland dat achterblijft. procent van de boeren en landar beiders heeft nog nooit een pocketboek aangeraakt, bij de groep leidinggeven den en welgestelden is dit percentage 25. Het onderzoek van het C.B.S. ver raadt ook het verschil tussen de rijke en de intellectuele bovengroep. Welgestelde televisiebezitters zijn slechte boekenlezers. Vreemd blijft, dat één op de tien leidinggevenden nooit meer een boek aanraakt. Hetgeen u dan ook weer weet, dankzij het C.B.S.

Soester Courant | 1962 | | pagina 5