PONYCENTRUM „NOTRE PARADIS" VOOR GEHANDICAPTE KINDEREN GEOPEND. HET OOG GERICHT OP S0FTEN0N. Intocht van Sint Nicolaas. DINSDAG 13 NOVEMBER 1962. 41e JAARGANG No. 89. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart 2,10 - per post 2,23 "TTGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTBAAT 29 A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 12815Ó Zaterdagmiddag is onder grote belang stelling het ponycentrum voor gehandi capte kinderen, ,,Notre Paradis", Amersfoortsestraat 114, officieel ge opend. Het lag aanvankelijk in de be doeling dat de burgemeester de ope ning zou verrichtten, maar omdat deze verhinderd was verzocht de stichtster van het centrum, zuster E. Wittermans, de heer J. H. W. Habermehl de opening te verrichten. Dit was een juiste keuze, want de heer Habermehl, die naast het centrum woont, zijn echtgenote en zijn kinderen doen bijzonder veel om te trachten het streven van zuster Wittermans tot een succes te maken. Zelfs werden enige paarden ter beschikking gesteld. open lucht. Thans is er een manege, waarin zij les geeft. Ze wordt daarin bijgestaan door verpleegsters-ruiters, die dit in hun vrije tijd pro deo doen. Als er straks een medisch centrum zal zijn dan zijn hiervoor krachten nodig die gesalarieerd worden. Het medisch centrum wordt een gebouw van 26 bij 14 meter. Hier worden de kinderen ontvangen als ze komen rij den en hierin kunnen ze na het rijden wachten tot ze worden afgehaald. Er komt een onderzoekkamer voor een arts in, want slechts kinderen die ge keurd zijn mogen rijden en ze worden steeds gecontroleerd. Graag zou zus ter Wittermans een revalidatie-arts aan het centrum verbonden zien die te- 1 Er zullen maatregelen genomen worden die ertoe zullen leiden dat het Leuter- dom tot grote luister zal komen. Terwijl de aanwezigen opgewekt zongen daalde de Prins statig van af de zolder de zaal in. Met een opgewekt .Lieve Voorproevers" begroette hij zijn toekomstige onderdanen. De Raad van Elf is twee maanden eerder dan het vorig jaar aan de voorbereidingen be gonnen om het carnavalsfeest van 1963 net zo goed of nog beter te doen slagen als dat van 1962. Het moet zo worden dat de mensen uit Limburg naar Soest komen omdat ze vinden dat hier pas echt carnaval gevierd wordt. Tot slot zong de Raad van Elf, wellui dend begeleid door vele leden van de Instuif, het schone lied „Welkom Prins Leut de Derde". Uit respect voor de overtuiging van an dersdenkenden, die vorig jaar bezwaar maakten tegen het vieren van carna val op zondag en in het bijzonder tegen de intocht van de Prins en zijn tocht door Soest, heeft het bestuur van de Instuif besloten het feest ditmaal op een zaterdag te houden. I In zijn openingswoord wees de heer Habermehl op de pioniersarbeid van zuster Wittermans, die niet alleen streeft naar een manege, maar ook naar een ponycentrum voor gehandi capte kinderen en dit zelfs in de eerste plaats. Op medisch verantwoorde wijze wil zij kinderen, die zoveel moeten ontberen, meer levensvreugde schenken. Dit streven is nog niet geheel uitge groeid, maar een terrein om te rijden en een manege zijn reeds aanwezig, ter wijl de heer C. Ribbens in Bergen op Zoom reeds bezig is met de bouw van het medisch centrum. Zuster Wittermans heeft van velen hulp gehad. Mevr. C. Langelaan-Stoop te Huis ter Heide stelde haar in de gelegenheid met haar werk te begin nen, de firma Ribbens zette de mane ge neer en de gemeente gaf toestem ming het medisch centrum te vestigen. De Remia-fabrieken schonken een paard en deden de toezegging dat ieder jaar een paard gegeven zal worden. Het is dan ook te begrijpen dat dit paard Re- mia genoemd is. Steun werd ook ont vangen van velen die bijdragen schon ken op gironummer 422693 van de Am sterdamse Bank te Zeist, ten bate van het pony rij centrum voor gehandicapte kinderen van zuster Wittermans. Met de wens dat zuster Wittermans succes zal hebben bij haar streven ver klaarde de heer Habermehl de manege voor geopend, waarna hij een lint door knipte met een schaar die een jeugdige amazone hem aanreikte. Na de opening toonde de gezusters Van Doorne prachtige staaltjes dressuur. Zij ontvingen hiervoor dank en bloe men van zuster Wittermans, die tot be sluit van de plechtigheid het paard Remia aan de genodigden toonde. Uitvoerig zijn de belangstellenden, van wie velen met bloemen en geschenken deze opening opluisterden, door middel van een stencil ingelicht over het stre ven van zuster Wittermans, die zelf ondervonden heeft dat van paardrijden een geneeskrachtige werking uitgaat. In 1960 bezocht zij zeer veel artsen om met hen te spreken over haar plan polio- en rheumapatiëntjes en kinderen met orthopedische gebreken op pony's te laten rijden. Om redenen van ont spanning en plezier maar waar moge lijk ook als middel om hun toestand te verbeteren. Aanvankelijk gaf zij gehandicapte kin deren les op geleende pony's in de vens ruiter is. Tijdens het rijden zullen de kinderen door verpleegsters begeleid worden, zo als dit ook nu gebeurt, maar thans kan alleen maar gereden worden als de verpleegsters die zuster Wittermans bij staan een vrije dag of middag hebben. Wie de kinderen heeft zien rijden werd verrast door de vreugde waarmee zij deze sport beoefenen. In veel voelen zij zich misschien achtergesteld omdat ze gehandicapt zijn, maar als ruiters en amazones voelen zij zich Hans Günther Winkler en Pat Smythe. Ze zijn er trots op dat ze vanaf de pony op ande ren kunnen neerkijken en dat is heel begrijpelijk, want zo heel vaek moeten ze als patiënten naar anderen opkijken, omdat ze liggen of zitten. Verwacht mag worden dat het medisch centrum er nog dit jaar zal komen. Thans worden de patiënten in twee caravans ontvangen, die hiervoor door de heer J. Osnabrugge fe Huis ter Hei de beschikbaar gesteld zijn. Zuster Wittermans is aan een grootse taak begonnen, waarbij zij de hulp van velen nodig heeft. Reeds nu is geble ken dat deze hulp graag verleend wordt. PRINS LEUT III KWAM KENNISMAKEN. Prins Leut III is zondagavond, tijdens een geheime zitting in het St. Joseph- gebouw, door de Raad van Elf gekozen om de karnavalsfeestelijkheden in 1963 te leiden. Terwijl de besprekingen plaats vonden dansten elders de leden van de Instuif R.K. Jong Soest op mu ziek van The Windy City Jazzband, maar ook in gebouw St. Joseph, waar de heer A. Hilhorst op de elfde dag van de elfde maand om elf minuten over elf namens de raad van Elf meedeelde dat Prins Leut III gekozen was. Hij stel de zijn medeleden van de Raad van Elf, de heren G. Schoonhoven, W. van Asch, E. Smit, A. v. d. Dijssel, H. v. d. Hengel, B. Rademaker, H. Butzelaar, J. v. Roomen, A. Fugers en B. v. d. Linden voor. De heren Butzelaar en v. d. Dijssel zijn de adjudanten van de Prins. De heer Hilhorst sprak er zijn vreugde over uit dat de Prins zich bereid ver klaard had kennis te komen maken met zijn toekomstige onderdanen. De Raad van Elf is van plan veel glans en aanzien te geven aan de korte heer schappij van Prins Leut en onwankel bare trouw aan hem te tonen. AFSCHEID ALS VOORZITTER. De heer W. van Roomen, voorzitter van de J.B.T.B. heeft in het St. Josephge- bouw zijn functie overgedragen aan de heer P. v. d. Hengel, nadat hij deze 8 jaar heeft bekleed. Dit gebeurde tij dens de jaarvergadering, welke werd bijgewoond door dc geestelijk adviseur pastoor Lommerse en de sportleider van de J.B.T.B de heer G. Schoonhoven. In zijn openingswoord gaf de voorzitter een overzicht van het afgelopen jaar. Tragisch was het ongeval dat de pen ningmeester, de heer A. Hilhorst het le ven kostte. Terwijl hij voor de vereni ging op pad was werd hij door een trein gegrepen en gedood. Dit betekende een gevoelig verlies voor de J.B.T.B., want de heer Hilhorst was een aktief bestuurslid. Lang had hij een steunpilaar voor de vereniging kun nen zijn. De voorzitter dankte de leder voor de wijze waaroo zij bij de begrave- nis van hun medeleven blijk gegeven hadden. Een tweede ongeval bezorgde de secre taris van de sportcommissie een gebro ken been. De voorzitter wenste hem spoedige beterschap toe. De heer P. v. d. Breemer trad uit het bestuur wegens vertrek uit Soest er secretaris J. v. Hofslot heeft meege deeld dat hij het volgend jaar zal af treden. Het 40-jarig priesterjubileum van pas toor Lommerse was eiii hoogtepunt in het verenigingsleven geweest. De voor zitter sprak de wens uit dat de pastooi nog lang in Soest zal mogen werken. De gespreksgroepen hadden succesvo1 gewerkt, maar de sportresultaten warer het afgelopen jaar beneden de verwach tingen gebleven. Het was niet geluk' Hoogland de wisselbeker te ontnemen Aan het einde van zijn openingswoorc dankte de voorzitter de geestelijk advi seur, de sportleider en de technisch advi seur, de heer Nijhuis, voor hun werk het belang van de vereniging. Ooi- bracht hij dank aan zijn medebestuurs leden. De secretaris gaf in zijn jaarverslag bijzonderheden over de aktiviteiten van het afgelopen jaar. Op velerlei terrein is de vereniging aktief geweest. De penningmeester was niet gereed gekomen met zijn financieel overzicht, zodat dit later gegeven zal worden. De heren K. van Klooster en W. Zoetelief werden tot leden van de kascommissie gekozen. Omdat de afdeling dit jaar niet zelf een cursus laat houden wekte de voor zitter de leden cp een cursus in Amers foort te volgen. De afdeling heeft nog maar 20 leden, zodat het nodig was aan de A.B.T.B. te vragen of de leden de avonden waarop spreekbeurten vervuld worden mogen bijwonen, omdat men voor 20 leden geen sprekers kan uitnodigen. Het bestuur van de A.B.T.B. vond dit goed, zodat A.B.T.B. en J.B.T.B. voor taan samenwerken. De eerste bijeen komst van de A.B.T.B. is reeds bijge woond. De heren C. Logtenstein en G. Hilhorst werden in de vakatures van A. Hil horst en C. v. d. Breemer met respec tievelijk 16 en 14 van de 17 uitgebrach te stemmen in het bestuur gekozen. Hierna droeg de heer Van Roomen het voorzitterschap aan de heer v. d. Hen gel over. In zijn afscheidstoespraak zet te hij uiteen waarom hij bedankt heeft als voorzitter. Het lijkt hem niet goed dat een voorzitter te lang aanblijft om dat hij dan te veel zijn stempel op de vereniging drukt. Steeds is het pret tig geweest voorzitter van de J.B.T.B. te zijn niet in het minst door de mede werking van de adviseurs, de sportlei der, de medebestuursleden en de leden. De heer Van Roomen dankte hiervoor. Hij wenste de nieuwe voorzitter toe dat hij in goede gezondheid en met wijs leiderschap lange tijd aan tiet hoofd van de vereniging zou mogen staan. De nieuwe voorzitter dankte de leden voor het vertrouwen dat in hem ge steld was en hij gaf de verzekering dat hij zou trachten dit vertrouwen niet te beschamen. Zijn taak acht de heer v. d. Hengel niet makkelijk, want zijn voorganger was zeer aktief, vooral op het gebied van de sport. Pastoor Lommerse noemde de scheiden de voorzitter een doorzetter die bereikt wat hij wil en die de juiste mensen weet te vinden om hem te helpen. Zijn talent als redenaar geniet een ze kere faam. Als hij iets niet met twee woorden kan zeggen dan doet hij het wel in twaalf, aldus pastoor Lommerse, op wiens voorstel de heer Van Roomen de verbindingsman tussen de A.B.T.B. en de J.B.T.B. zal zijn, omdat hij als bestuurslid daarvoor de geschikste man is. Nadat de pastoor bedankt had voor de belangstelling, die de leden van de J.B.T.B. bij zijn jubileum getoond had, gaf hij een uiteenzetting over het con cilie dat thans in Rome gehouden wordt. St. Nicolaas zal op zaterdag 17 novem ber zijn intocht in de gemeente houden. De organisatie hiervan is in handen van de Winkeliersvereniging Soest. De Sint maakt een tocht door Soest, welke zaterdagmiddag, om kwart over twee, op de Regentesselaan begint. De route is Regentesselaan, Van Strae- lenlaan, Mariastraat, Beetzlaan, Konin- ginnelaan, Nieuwerhoekplein, Burge meester Grothestraat, Van Weedestraat, gemeentehuis - waar de Sint door het gemeentebestuur ontvangen zal worden - Steenhoffstraat, Middelwijkstraat, To renstraat, Kerkstraat, Soesterbergse- straat, Driftje, gebouw Eltheto, waar St. Nicolaas zijn intrek zal nemen. Omstreeks kwart voor drie zal de Sint door het gemeentebestuur ontvangen worden. Medewerking aan deze tocht wordt verleend door de majorettenband. de drumband en de harmonie van de 80 leden tellende muziekvereniging Excelsior uit Boskoop. Tijdens de tocht en voor het gemeentehuis zal het corps een show ten beste geven. Een dertigtal Pieten uit het gevolg van de Sint zal onderweg en voor het ge meentehuis laten zien wat ze geleerd hebben bij de vereniging van kunstwiel- -ijders te Heerlerheide en allerhande acrobatische toeren op de fietsen tonen. De gymnastiekverenigingen S.T.C., Cres cendo en Olympia verzorgen ieder een wagen welke in de stoet zal meerijden. Leden van deze verenigingen beelden sprookjes, stripfiguren en radio- en te- evisiefiguren uit. Een jury zal prijzen oekennen. Natuurlijk zal ook P.V.O. met harmonie ;n drumband aan de intocht deelnemen. ïn dit jaar waarschijnlijk met extra ge noegen, want een deel van de opbrengst Ier jaarlijkse bonnenactie van de win keliersvereniging is ditmaal voor P.V.O nestemd. 5mt Nicolaas met zijn gevolg doet dit jaar zijn intocht per auto. Een viertal «agens werd beschikbaar gesteld door 'arage Stam. Hierin zullen Sint Nico- aas, het ontvangst-comité en een aan tal zwarte Pieten plaats nemen en 1 auto is bestemd voor de geschenken. De gemeente zal vlaggen uisteken ter gelegenheid van deze intocht en het ontvangstcomité hoopt dat vele Soester ingezetenen dit voorbeeld zullen volgen. VRAGEN VAN HET RAADSLID PIEREN. De heer P. C. Pieren, lid van de Soes ter gemeenteraad voor de P.v.d.A. heeft de volgende vragen aan het col lege van B. en W. gesteld Is het uw college bekend, dat de Prov. Staten van Utrecht in Soesterberg een stuk grond zullen aankopen om er een provinciaal opslagterrein van zaken als oud ijzer, glas, afbraak, afval, puin of aan hun bestemming onttrokken voer tuigen te stichten Deze aankoop zou verband houden met de realisering van de Provinciale Schoonheidsverordening. Acht uw college deze aankoop passend ten aanzien van de realisering van de welstand voor Soesterberg Is uw College bereid of in staat zich zo mogelijk te verzetten tegen deze aan koop Past deze aankoop in het uitbreidings plan van Soesterberg Is uw College bereid - indien de aan koop niet ongedaan gemaakt kan wor den - dusdanige dwingende maatrege len ten aanzien van camouflerende be planting, bestrijding van ongedierte, brandgevaar e.d. te treffen, zodat de omwonende daarvan zo min mogelijk hinder zullen ondervinden Is uw College gekend in de aankoop van dit stuk grond, met bestemming als in vraag 1 gesteld Kan uw College nadere gegevens ver strekken waar dit stuk grond in Soes terberg is gelegen? Het begint er zo langzamerhand op te lijken dat we met de vooruitgang op ve lerlei terrein hoe langer hoe meer achteruit gaan. Vroeger stierven mensen aan t.b.c., een longontsteking die nu niets te betekenen heeft en een blinde darmontsteking in een wat ver gevor derd stadium was een enorm probleem. De t.b.c. werd nagenoeg een sinecure en aan een longontsteking sterft ie mand veel minder vlug dan aan een verkeersongeval. Een blindedarmontste king is een peuleschil geworden, maar nu ga je dood aan Roxy, Arsenal, Miss Blanche en alle andere merken, om geen last te krijgen. De medische wetenschap nam een enor me vlucht, maar ineens stierven er men sen aan hondsdolheid en dat was iets, waarvan niemand ooit gehoord had sinds Pasteur en die is al heel lang dood. Daarna kwamen de keien op het terrein van de geneesmiddelen opdraven en zij verzonnen geneesmiddelen om van te huiveren. Onschuldige kalmeringsmid delen die rampen brachten over de hoofden van vele vrouwen. Zij kregen kinderen, die ze maar het liefst direkt wilden laten verdwijnen. Niet gewoon mismaakt, niet meer of minder kreupel, maar afzichtelijk en daardoor niet te accepteren. Niet door hun ouders en ook niet door zichzelf als ze enig begrip zouden kun nen opbrengen. Een vrouw doodde haar kind en zij werd vrijgesproken omdat de jury be grip opbracht voor het feit dat een moe der een dergelijke Softenon-baby lie ver niet liet leven. Niet voor haarzelf en haar verwanten en met voor het kind. Voor een groot deel zijn u en ik t>et met deze vrijspraak wel eens, maar groot is het gevaar dat vele moe ders nu hun kinderen die mismaaktv&ijn een zachte dood bezorgen. Het gerecht moet niet de moeders ver volgen, maar de misdadige amateurs, die deze „onschuldige" kalmeringsmiddelen in de handel brachten en dan moet er kwistig met flinke straffen gestrooid worden. KANTMAN. De overlast aan de inwoners van Soes terberg, veroorzaakt door de zandaf- graving in de nabijheid van Soesterberg en het storten van vuilnis is uw College genoegzaam bekend. Verschillende ma len is op deze stortplaats brand uitge- brogen, ten gevolge waarvan ondrage lijke rook en stank zich over Soester berg verspreidt. Is uw College bereid zich nogmaals met het gemeentebestuur van Zeist in ver binding te stellen, met het dringende verzoek aan deze overlast definitief een einde te maken fs het uw College bekend dat de bewo ners van de Gemeentewoningen in Soesterberg veel klachten hebben over het schoorsteenvegen, zoals dit de afge lopen maanden is geschied Zijn deze klachten u ook uit andere woonwijken in de Gemeente Soest be kend geworden Is uw College bereid dusdanige maat regelen te treffen zodat dergelijke klachten in de toekomst worden voor komen, c.q. dat het vegen van de schoorstenen niet te laat in het najaar geschiedt FEESTAVOND VAN DE DUINKIKKERS. Zaterdagavond gaf de zwemvereniging „De Duinkikkershaar jaarlijkse feest avond in het restaurant van het Soester Natuurbad. Dit feest stond nog in het teken van het tienjarig bestaan van de vereniging, in september 1961. De voorzitter, de heer J. C. Vink open de de avond. Hij zei, dat dit tienjarig bestaan - intussen bestaat de vereniging al 11 jaar - pas nu gevierd werd in verband met de verbouwing van het bad en het organiseren van de Neder landse zwemkampioenschappen. De heer Kraaikamp bood de vereniging een nieuwe en grotere prijzenkast aan en de heer Peet wenste de vereniging na mens de Stichting Natuurbad alsnog ge luk met dit jubileum en overhandigde de voorzitter een ingelijste kleurenfoto, genomen tijdens de Nederlandse zwem kampioenschappen. Hij dankte het be stuur en de leden van ,,De Duinkik kers", en in het bijzonder de heer J. Elderman, voor de medewerking bij de zo geslaagde organisatie van de kam pioenschappen. De heer C. v. d. Heijden bedankte de heren De Vink en Peet namens de pro paganda- en ontspanningscommissie voor hun vriendelijke woorden. Op de druk bezochte, gezellige en ge slaagde avond speelde The Honky Town Jazz Band en de heer A. van Winden verzorgde de conférences.

Soester Courant | 1962 | | pagina 1