±icm MOHAMMED ALI. Advertenties tot 2 uur. D. ENGEL Spraakbekrachtiging. Veiligheidsgordels worden goedkoper. LADDERVRIJE NYLONS 2,95 VIERDE BLAD Gemeenteraads vergadering. Wat denkt U van *n gemêleerde mantel UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool VOOR MODERN DRUKWERK NAAR DRUKKERIJ SMIT! IWAN DE VERSCHRIKKELIJKE VAN EGYPTE. Van tabakshandelaar tot onderkoning. In het jaar 1769 (hetzelfde jaar, waar in ook Napoleon werd geboren) kwam er in de Macedonische havenplaats Ka- vala e^n jongetje op de wereld dat ring zei hem Dictator van Egypte. Na de vergadering begaven zij zich naar Mohammed Ali, om hem het be sluit mede te delen. Deze vroeg hen ,,En aan wie had u gedacht de hoogste macht te geven De gehele vergade- voorbestemd zou zijn een grote positie in te nemen in de Egyptische geschie denis. Toendertijd stond Griekenland onder bezetting van de Turken en Mohammed Ali werd dus ingeschreven als Turks staatsburger. Zijn vader, Ibrahim Aga. was politiecommandant van de stad Kavala, maar overleed toen Mohammed nog zeer jong was. De gouverneur van Kavala nam de jongen in zijn huis op en zorgde voor zijn verdere opvoeding, die zich echter niet verder uitstrekte dan een lichamelijke, want toen Moham med Pasja van Egypte was, leerde hij pas lezen. Op zekere dag, toen Mohammed de kin derschoenen al was ontgroeid en een tabakswinkeltje dreef, deed zich de ge legenheid voor die hem in staat stelde te tonen wat hij waard was. Een nabijgelegen dorp wilde namelijk de door de gouverneur opgedrongen be lastingen niet langer betalen. Dit was voor Mohammed Ali een kans de gou verneur te laten zien, dat hij ook wel wat anders kon dan alleen maar han del drijven. Hij vroeg de gouverneur df opstand in dat dorp te mogen onder drukken en er voor te mogen zorgen dat de dorpsbewoners hun bijdrage nor maal door zouden blijven betalen. SCHOENENHUIZEN U zelf", ,,U moet onze want u bent rechtvaar- De gouverneur gaf Mohammed Ali een aantal ruiters mee en Mohammed Ali nam alle belastingontduikers gevangen en voerde hen naar Kavala. Zijn succes werd door de gouverneur beloond met een officierspositie bij de Turkse troe pen. Naast zijn militaire positie bleef Mohammed Ali nog die tabakswinkel drijven. Maar als het noodzakelijk was, greep hij steeds weer de wapens. Op tegen Napoleon. Toen Mohammed Ali 30 jaar was, land den de Fransen onder generaal Bona parte in Egypte, dat toendertijd ook al onder Turks bestuur stond. De Porte (Turkse regering) liet bekend maken, dat iedere provincie een contingent manschappen moest leveren om de Franse invasie te onderdrukken. Daarom liet de gouverneur van Kavala ook een groep van 300 man uitrusten, waarover zijn zoon, Ali Aga, het opper bevel k:reeg. Mohammed Ali werd als raadgever van Ali Aga bij deze groep ingedeeld. Toen zij echter in Egypte in 1799 landden, was de gezondheid van Ali Aga van dien aard, dat die naar huis moest terugkeren. Mohammed Ali nam toen in zijn plaats het opperbevel van deze groep van. 300 man op zich en voegde zich bij de andere Turkse ccrtingenten. Met behulp van de Engel sen lukte het tenslotte de Fransen in 1801 uit Egypte te verdrijven. Mohammed Ali had, onder de ogen van de Kapoeban Pasja, in verschillende veldslagen zo goed gestreden, dat hij benoemd werd tot generaal. Nu de Fransen uit Egypte waren ver dreven, was het voor de Porte zaak het binnenlands bestuur te herstellen. De grote bedreiging van het Turkse gezag waren de Mammelukken (Mon goolse slaven, die een eigen Egyptische militie vormden), die steeds meer macht kregen. Op 23 november 1802 werd Joessoef Bei (een Turkse bevel hebber over een ander contingent) met wie Mohammed Ali gezamenlijk moest oprukken, door de^ Mammelukken ver slagen. Van de 7.000 Turken ontkwa men er slechts 2.000 aan de dood of ge vangenschap. Op het matje. Joessoef Bei probeerde Mohammed Ali deze nederlaag in de schoenen te schui ven. Mohammed Ali moest bij de Pasja op het matje komen en Ali liet hem weten dat hij zou komen, maar dat hij zijn leger van Albanezen mee zou bren gen. De Pasja liet Mohammed Ali zijn gang maar gaan, alhoewel hij wist, dat deze voor niets stond. Toen Mohammed in Caïro aankwam, waar de Pasja zijn re sidentie had, begon het leger van de Pasja echter te muiten, want de sol daten hadden al een lange tijd geen soldij uitgekeerd gekregen. Zij beleger den het paleis en de pasja nam de vlucht naar Damiette, een havenplaats aan een van de mondingen van de Nijl. Mohammed Ali had de orde en discipli ne onder zijn eigen contingent, dat ge heel uit Albanezen bestond, echter zeer goed weten te handhaven en hij buitte dc situatie goed uit door blijk te geven van medelijden met de bevolking van Caïro, die haar huizen, bezittingen en veestaöels door de muitende Turken verloren zag gaan. Op de 14e mei 1805 kwam daardoor een ommekeer in de geschiedenis van Egyp te. De sheiks (de oudste van het volk) er de ulema's (rechtsgeleerden en hoge ambtenaren) hadden een vergadering be legd en daarin wilden zij niet meer aan de heerschappij van de huidige pasja gehoorzamen het volk veraf schuwde hem en beschouwde de man op de hoogste post als de veroorzaker van alle ellende. leider worden dig". Mohammed Ali deed alsof hij dit niet wilde, maar na langdurig aanhouden van de sheiks en ulema's gaf hij toch toe. Spoedig daarna werd door ver schillende stadsomroepers het nieuws verbreid en er werd een ijlbode naar Constantinopel gestuurd om de Porte toestemming met deze ingrijpende ver andering in het hoogste gezag van de Egyptische provincie te laten geven, dat Mohammed de enige man was, die de mogelijkheid bezat om aan de open bare ellende en de binnenlandse af brokkeling van Egypte een einde te ma ken. üo was dan deze man met doorzettings vermogen, na 5 jaar te hebben gewor steld met verschillende grote proble men, aan de vervulling van zijn wens droom toegekomen. Hij had zich met eigen kracht weten op te werken van een gewone tabakshandelaar tot de hoogstdenkbare militaire waardigheids bekleder. Zijn suprieuren had hij eerst geacht en vervolgens vrees ingeboe zemd. Een bloedfestijn. Na Mohammed's aanstelling als vice- koning herleefde in Caïro de handel en ambachten, de opstandige sekten waren uit de stad verdreven. In de provincies was het echter heel anders, hier be dreven de Mammelukken hun rooftoch ten met meer kracht dan ooit te voren, maar niet voor lange tijd. Mohammed Ali nodigde op 1 maart 1811 alle leiders van de opstandige Mammelukken uit om met hem te onderhandelen over een vredesverdrag. In de citadel van Caïro volgde een groot feestmaal, waarbij alle opstan delingen aanwezig waren. Toen allen druk aan het smullen waren, kwam ineens het sein alle revolutionairen ge vangen te nemen en te doden. Geen enkele ontkwam. En met deze slachtpartij in de citadel van Caïro was de macht van de Mammelukken voor goed gebroken Nu waren de Mammelukken wel versla gen, maar er dreigde we^r een ander gevaar, de sekte van Nechabiten die al meer dan 50 jaar bestond, drong van uit Arabië steeds meer op en had al grote delen van Egypte bezet. Moham med Ali stuurde zijn zoon, Toessoen Pasja, op 6 oktober 1811 naar het slag veld. Hij zelf volgde enkele jaren later namelijk op 28 augustus 1813. Tenslot te kwam het toch tot een overeenkomst tussen beide partijen, waarin de Mecha- biten zich terugtrokken. Dit opwekkend bericht werd zo snel mogelijk aan de Porte in Constantinopel doorgegeven. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 16 NOVEMBER 1962. De raad onzer gemeente is in open bare zitting bijeengeroepen tegen woensdag, 21 november a.s., te 19.30 uur. ter afdoening van de navolgende agenda I Ingekomen stukken. a. Vragen van het raadslid J. K. de Bruin inzake het tracé van een nieuwe weg over de Soester Eng met antwoord van burgemeester en wethouders met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. b. Vragen van het raadslid P. C. Pieren inzake een provinciaal opslagterrein te Soesterberg met antwoord van burge meester en wethouders met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. c. Vragen van het raadslid P. C. Pieren inzake de zandafgraving nabij Soes terberg met antwoord van ons college met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. d. Schrijven d.d. 30 oktober 1962 van een aantal inwoners dezer gemeente inzake het tracé van een nieuwe weg over de Soester Eng met voorstel dit schrijven voor kennisgeving aan te ne men, nadat in de raadsvergadering een toelichting is gegeven. c. Vragen van het raadslid P. C. Pie ren inzake het vegen van schoorstenen van gemeentewoningen deze vragen zijn om advies verzonden naar de direc teur van gemeentewerken. f. Controlerapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen van de Vereniging van Neder landse Gemeenten met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. g. Toezending ingevolge artikel 16, lid 4 van de gemeenschappelijke regeling opleidingsschool voor gemeentepolitie te Wassenaar van de begroting voor het dienstjaar 1963, alsmede een exem plaar van de 3e wijziging der begroting voor het dienstjaar 1961 met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. Stichting ,,Het Dorp" om te bepalen dat de winkels op 26 november 1962 ge opend mogen zijn van 21.0021.45 uur. 24. Voorstel tot het weigeren van ont heffing van de verbodsbepaling ge noemd in artikel 1 van de „Zonever ordening Hinderwet" aan A. Luyben, Eigendomweg Napoleon ontsnapt. Maar nu kreeg Mohammed Ali uit Con stantinopel bericht, dat Napoleon na zijn verbanning naar Elba weer in Pa rijs was teruggekeerd. Mohammed wist, dat Bonaparte de verovering van Egyp te nog niet geheel had opgegeven, maar dat deze een gunstige tijd zou afwachten om zijn macht weer uit te breiden. Mohammed ging daarom, omdat er nu toch een vergelijk met de Mechabiten tot stand was gekomen, onverrichter zake naar Caïro terug om alles voor te bereiden voor een eventuele invasie. Hij liet het leger naar Europese maat staven geheel reorganiseren, dit bracht wel grote moeilijkheden met zich mee, daar de bevelhebbers er niet veel heil in zagen, maar tenslotte kreeg Mo hammed Ali toch zijn zin. Advertenties voor het dinsdagnummer worden aangenomen tot maandagmiddag 2 uur en voor het nummer van vrijdaê tot donderdagmiddag 2 uur. 33 te Soest, voor het 2. Voorstel tot aankoop van het ver- uitbreiden en wijzigen van een inrich- zorghuis de Malva Hoeve van H. Baas. ting voor het slopen van auto's annex 3. Voorstel tot onttrekking van een reparatiewerkplaats alsmede een in- tweetal wegen aan het openbaar ver keer. 4. Voorstel tot het beschikbaarstellen richting tot het verwerken van metaal I en oud ijzer op het perceel Eigendom weg 22, alhier. n de vorm van aan de openbare een krediet voor het aanbrengen 25. Voorstel tot 't benoemen van 'n vak onderwijzer handenarbeid aan de open bare school voor u.l.o. in de Kerkebuurt. 26. Voorstel tot het verlenen van een uitkering-ineens over het jaar 1962 aan het daarvoor in aanmerking komend gemeentepersoneel. 27. Voorstel tot aankoop van a. grond gelegen aan de Vondellaan van Nijbouw N.V. te 's Gravenhage b. grond gelegen aan de Vondellaan van J. van Fulpen te Soest. De Mechambiten deden ondanks de overeenkomst nieuwe aanvallen op Egyptisch gebied, doch Mohammed's zoon wist tenslotte toch deze hele sekte uit te roeien en te verdrijven. Zijn in tocht in Caïro, na lange jaren van strijd, werd met alle luister gevierd. De geestdrift van de mensen kenden geen grenzen. Eindelijk was dan toch de echte rust in Egypte weergekeerd. Nu kon Mohammed Ali zich met hart en ziel gaan wijden aan zijn volk. Wij zeiden reeds, dat hij het leger ge heel reorganiseerde, hij liet de verzan de haven van Alexandrië opnieuw uit graven, zodat er weer handelsschepen Egypte konden aandoen. Hij liet wegen bouwen, verbeterde de irrigatie van de droge vruchtbare vlakten rond de Nijl, waardoor de katoenbouw, die in die dagen nog maar in zijn kinderschoe nen stond, tot grote bloei kwam. Het binnenlands bestuur werd naar Frans model gereorganiseerd. Op verovering. Daar de Turken in het binnenland nu geen noemenswaardige vijanden meer overhielden, hadden de soldaten ook niet veel meer te doen. Om dit probleem op tc lossen liet Mohammed veroverings expedities uitrusten, die achtereenvol gens Nubië en Kordofan bezetten, en ook daar werd de ver doorgevoerde re organisatie van Mohammed Ali inge voerd. Wij mogen denken van Mohammed Ali wat wij willen, de geschiedenis mag zeggen, dat hij een despoot was, die om zijn doel te bereiken desnoods over lij ken ging, maar één ding moeten wij hem toch nageven, en wel, dat hij een staatsman was zoals er maar weinig worden geboren. van van ijzeren letters „De Margrietschool' school voor g.l.o. te Soest-Zuid. 5. Voorstel tot het verlenen van eer vol ontslag aan a. de heer R. Bourgonje, als onder wijzer aan de openbare school voor u.l.o. in de Kerkebuurt b. mej. J. B. Bergsma, als onderwijzeres aan de openbare school voor gewoon lager onderwijs in de Kerkebuurt c. de heer J. H. H. Hegeman, als onder wijzer aan de openbare school voor g.l.o. te Soesterberg. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de inrichting van een noodlokaal t.b.v. de openbare kleu terschool te Soesterberg. Voorstel tot het verlenen van mede werking als bedoeld in art. 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan het be stuur van de Vereniging ,/De School met den Bijbel" voor de stichting en inrichting van een 7e lokaal t.b.v. de Chr. school voor g.l.o. (Savornin Loh- manschool) aan de Driehoeksweg, alhier. Voorstel tot het benoemen van een plaatsvervangend lid van de schoon heidscommissie. 9. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de aanschaffing van leerboeken t.b.v. de openbare school voor u.l.o. in de Kerkebuurt. 10. Voorstel tot het benoemen van de leden van de commissie ex artikel 8 yan de woonruimtewet 1947. 11. Voorstel inzake het opnemen en beleggen van kasgelden in 1963. 12. Voorstel tot verhuur van de ge meentelijke sportterreinen. 13. Voorstel tot huur van een perceel grond gelegen nabij de Wieksloterweg O.Z. van J. H. van den Heuvel. 14. Voorstel tot verhuur van een per ceel grond nabij de Wieksloterweg O.Z. aan de voetbalvereniging Hees. 15. Voorstel tot wijziging van het be sluit a. tot verkoop van grond gelegen aan het Schapendrift aan A. N. Costerus b. tot verkoop van grond gelegen aan de Soesterbergsestraat aan G. H. G. Meenink. 16. Voorstel tot huur van een dubbele garagebox aan de Hellingweg van H. W. van Asch. 17. Voorstel tot het verlengen van de ontruimingstermijn van de onbewoon baar verklaarde woning a. Lange Brink weg 1, alhier. b. Amersfoortsestraat 13, alhier. 18. Voorstel tot oprichting van de „Stichting voor Lichamelijke Opvoeding en Sport Soest". 19. Voorstel tot het verlenen van ont heffing van de verbodsbepaling ge noemd in artikel 1 van de „Zoneveror dening Hinderwet" aan H. A. Menning, Ossendamweg 39, Soest, voor het uit breiden van de spuit- en moffelinrich- ting in het perceel Ossendamweg 39, alhier. 20. Voorstel tot het vaststellen van een bijdrageregeling krotopruiming. 21. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de aanleg van een riool in een gedeelte van de Vosseveld- laan. Voorstel tot verkoop van grond gelegen aan a. de Koninginnelaan aan J. Zoetelief b. de Soesterbergsestraat aan P. L. Hansen c. de Prof. Lorentzlaan aan J. C. Lucas. 23. Voorstel inzake het verzoe£"^an de NIEUWE WEG 97 TELEFOON 2543 FILMAVOND NEDERLANDSCHE REISVERENIGING. In het City-theater waren dinsdagavond bijna 170 personen bijeen voor het bij wonen van de filmavond die belegd was door de afdeling Soest van de Ne- óerlandsche Reisvereniging. Voorzitter J. H. Raven sprak het wel komstwoord en hij leidde de heer C. C. Gerrése in. Deze gaf commentaar bij de film over Tirol, maar hield ditmaal geen inleiding. De heer Raven deelde mee, dat na de voorstelling gelegenheid tot het stellen van vragen gegeven zou worden. In de koffiekamer waren drie stands voor lectuur, optiek en kleding van eni ge Soester firma's waar men terecht kon voor inlichtingen en bestellingen. „Das schone Land Tirol" is een kleuren film die opgenomen werd onder regie van de heer C. H. Groen met aan de kamera de heer L. Willemstein. De film behandelde het gebied dat tot 1918 het graafschap Tirol was. Niet al leen de Inn zag men derhalve over het witte doek stromen, maar men maakte ook kennis met het Pitz-, Oetz- en Sell- raintal. Voorts het stroomgebied van de Lech en van de Drau, alsook de Zug- spitze met Ehrwald, Reutte en de Gross- glockner. In het tweede deel van de film scheen de Italiaanse zon de zaal binnen. Achtereenvolgens werden de Dolomie ten, Merano, Bolzano, de Adige, de Isarco en het Gardameer bezocht. Het was een prachtige film, die aanlei ding was tot vele vragen, welke door de heer Gerrése beantwoord werden. BIJDRAGEREGELING KROTOPRUIMING. Bij een beschikking van de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid is de „Beschikking krotopruiming" vast gesteld. De opzet van deze regeling is dat het rijk aan de gemeente voor elk ontruimd en afgebroken krot een premie van 600,verleend, onder de voorwaarde dat de gemeente met de ontvangen premies een fonds vormt. Uit dit fonds kan de gemeente geheel naar eigen oordeel in daarvoor in aan merking komende gevallen aan de be woners van de te ontruimen krotten bijdragen toekennen. In een aantal gevallen zullen naar het oordeel van de gemeente de bewoners van een krot bij de verhuizing naar een andere woning geen financiële hulp behoeven. In weer andere gevallen zul len zij slechts een geringe tegemoetko- 0D ming nodig hebben. Hierdoor is het mo- I schikbaar stelt. De meeste wintermantels zijn over het algemeen genomen effen van kleur of er wordt met een ruitdessin of iets dergelijks gewerkt. Wurmser brengt eens Iets anders en wel een mantel vervaardigd uit gemêleerde wol. Het model is modern en modieus gehouden, namelijk wijd vallend van onderen, eenvoudig met een hoogslui- tende kraag en aangezette mouwen. Vóór sluit de man tel met twee knopen en wel één bij de kraag en één op middelhoogte. Door het gebruik van zuive re wol in zwart en wit krijgt men een leuk effect van - als het ware - horizontale rib bels met wisselingen in zwart en wit Een dergelijke mantel is heel apart en een ware aanwinst voor de wintergarderobe van slanke lezeressen. Zo'n man tel zit bovendien heerlijk warm. Gecompleteerd met keurige zwarte schoenen, handschoe nen en eventueel een leuk hoedje wordt het een voor treffelijk geheel. Bij de ac cessoires moet men er ech ter wel op letten, dat die ef fen zijn, want de mantel zelf is door de gemêleerde wol al druk en anders wordt het te erg. Zou zo'n mantel misschien ook iets voor u kunnen zijn? gelijk anderen meer te geven dan het premiebedrag van 600,per krot. De bijdragen worden gegeven als te gemoetkoming in de verhuiskosten en het inrichten van de nieuwe woon ruimte. Richtlijnen hiervoor zijn vast gelegd in de „Bijdrageregeling Krotop ruiming", die in de eerstvolgende raads vergadering vastgesteld zal worden. VOETBALPROGRAMMA. Zondag F.V.C. 1—S.E.C. 1, 2.30 uur. S.E.C. 2Baarn 2, 12 uur. B.D.C. 1—K.D.S. 1, 2.30 uur. Vietma 2B.D.C. 2, 2.30 uur. B.D.C. 4Scherpenzeel 2, 12 uur. A.P.W.C. 5B.D.C. 6, 12 uur. Amersf. Boys 4B.D.C. 7, 2.30 uur. Amsvorde 3B.D.C. 5, 2.30 uur. Zaterdag V.V.Z. 1Laren 1, 2.45 uur. Lage Vuurse 1Hees 1, 2.45 uur. Hees 2—V.C.U. 2, 2.45 uur S.S.V.U. 3—V.V.Z. 2, 2.45 uur. S.E.C. AB.D.C. A, 3.15 uur. B.D.C. bS.E.C. b, 2.15 uur S.E.C. b—S.E.C. b, 2.15 uur. B.D.C. BC.J.V.V. B, 3.15 uur. Achterveld A—B.D.C.' C, 3.15 uur B.D.C. eeH.V.C. h, 3.15 uur. Quick ee—B.D.C. d, 3.15 uur. Pupillen B.D.C. 1Amersf. Boys 1, 1.45 uur. B.D.C. 2Amsvorde 2, 1.45 uur. H.V.C. 4—B.D.C. 4, 1.45 uur. UITVINDING VAN TANDARTS Een Londense firma heeft een apparaat je ontwikkeld dat de functie van de stembanden kan overnemen en terug geven aan hen die dit hebben verloren, maar nog wel kunnen articuleren. De Tait Oral Vibrator, zoals het is ge noemd, werd ontwikkeld door een Brit se mondchirurg, de heer R. V. Tait. Het is in zoverre uniek dat een electro- magnetisch tot vibreren gebracht dia fragma in een kunst-gehemelte of een vals bovengebit is ingebouwd en in de mond blijft. Het apparaat ontvangt zijn energie van een miniatuur batterij die in de zak wordt gedragen. Het wordt ook van een zak uit geregeld. Het appa raat is van geen nut voor mensen die doofstom geboren werden en nooit heb ben leren spreken. Het is ontworpen om het spraakvermo gen terug te geven na chirurgische ver wijdering van de stembanden. Het ap paraatje moet worden aangebracht door een tandarts. Met ingang van 1 november a.s. zullen de prijzen van een groot aantal merken veiligheidsgordels worden verlaagd. Deze prijsverlagingen zullen variëren van 15 tot 25 met uitzondering van die gordels, waarvoor in de loop van dit jaar de prijzen reeds zijn verlaagd. Voor deze laatste zal de prijsverlaging ca. 10 bedragen. Een en ander is het resultaat van over leg. dat in de laatste weken heeft plaatsgevonden tussen de organisaties van de leveranciers en handelaren in veiligheidsgordels met de A.N.W.B. De organisaties hopen hiermede een be langrijke bijdrage te leveren tot ver boging van de verkeersveiligheid. De kwaliteit van de gordels, zo tekent de A.N.W.B. nog aan, wordt reeds sedert geruime tijd gecontroleerd door het RAI/TNO-Instituut te Delft, dat voor de goedgekeurde typen een keurmerk be-

Soester Courant | 1962 | | pagina 13