S0FTEN0N-PR0CES. AUTO VOOR ZUSTERS. MISS WORLD. Er kml een sportstichting SUPERMARKT IN SOESTDUK. HET OOG GERICHT OP EEN TEGENSTELLING VRIJDAG 16 NOVEMBER 1962. 41e JAARGANG No. 90. SOESTER(l(IpURANT Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,23 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT BOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMI ISTRATDE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDUK TELEFOON 2566 GIRO 126154 De jury in het z.g. Softenon-proces te Luik heeft alle beklaagden, de beide ouders van de gedode ongelukkige ba by, de grootmoeder, de tante en de huisarts onschuldig verklaard. Deze uitspraak is door het publiek, zowel in de rechtzaal als daarbuiten, met grote vreugde en als een soort opluchting ontvangen. Het mededogen ging uit naar deze reeds zo diep getroffen fa milie en de arts, die maar niet zó een kind hebben gedood, doch gehandeld hebben in diep verantwoordelijkheids besef ten opzichte van het leven van dit totaal gehandicapte schepseltje. De uitspraak van de leken-jury, die op alle elf punten van de beschuldiging met „neen" antwoordde en de vreugde daarover bij de tallozen die dit pro ces in spanning volgden, is een' begrij pelijke reactie op hetgeen over de sof- tenon-vergiftigingen is bekend gewor den. Misvormingen bij een kind roepen immers de uit sentiment geboren ge dachte op was dit wezentje maar nooit ter wereld gekomen. Men voorziet de zee van moeilijkheden en ellende waar door het kind en de ouders vele jaren getroffen zullen worden, de onnuttig heid van dit verminkte leven en men beseft, dat niemand met dit leven erg gelukkig kan zijn noch al te bedroefd als het zou sterven. Maar dit is het uit gevoelsoverwegingen voortvloeiende standpunt. Men weet, dat daarnaast het godsdienstig en staats rechtelijk gebod bestaat niemand op zettelijk te mogen doden. Door de uit spraak van de Luikse jury zou nu de indruk kunnen ontstaan» dat er voor dit gebod uitzonderingen bestaan. Dat wanneer een kind ernstig mis vormd ter wereld komt, men geen strafbaar feit zou plegen door het te vermoorden. Een indruk waartegen wij wel ernstig zouden willen waarschuwen. Volgens de letter van de wet is er ook daar in Luik een misdrijf begaan. Wanneer daar geen jury het oordeel over schuldig of onschuldig had moeten uitspreken, doch alleen de juridisch ge schoolde rechters hiervoor waren ge steld, dan is het zeer de vraag of hier dan ook een „onschuldig" had geklon ken. Waarschijnlijk niet. Men kan de schuld voor de aanleiding tot het misdrdijf in de eerste plaats zoeken bij de vervaardigers van het door de moeder geslikte kalmeringsmid del, in de tweede plaats bij de artsen van de kraamkliniek waar het kind werd geboren, omdat deze het kind niet voldoende onnderzochten en de ouders niet in kennis brachten van de weinige levensvatbaarheid van de baby. Men kan. dat alles als verzachtende omstadighe- den voor de daad in aanmerking nemen en ook verder nog oordelen, dat de be trokkenen al genoeg gestraft zijn door al het voorgevallene, maar juridisch ge zien is er een misdrijf begaan en in die zin kan het „onschuldig" nauwelijks of niet worden aanvaard. Er leven hier en elders duizenden ou ders met lichamelijk of geestelijk zwaar gehandicapte kinderen. Diep is vaak het leed dat hierdoor in deze gezinnen is ontstaan. Er zijn vele argumenten aan te voeren waarom het wegnemen van zo'n leven niet als een verlies zou worden aangemerkt, ja zelfs als een weldaad voor het betrokken gezin kan worden gezien. En toch zou ons rechts gevoel er tegen in opstand komen als het normaal en geoorloofd zou zijn om verminkt geboren kinderen het leven weer te benemen. Misschien gebeurt dit wel meer dan we weten en ook dat behoeft ons dan niet te verontrusten. In de natuur gaat ook al het niet le vensvatbare ten onder, wordt het uitge stoten. Maar wij dienen het besef te behouden, dat al wat leeft aan onze zorgen is toevertrouwd en recht heeft op onze bescherming. Zouden wij deze norm loslaten, er voor bepaalde geval len dispensatie van toestaan, dan is het hek van de dam, dan worden de rechtswegen verlaten en zouden we als een blinde rondtasten naar houvast in de georganiseerde maatschappij die dan ergens een groot gat vertoont. Neen, met het „onschuldig" van de Luikse jury is» ook niet in België, een vrijbrief verleend om gehandicapte kin deren nu maar te mogen doden. Mocht er zich nog eens zo'n geval voordoen, dan zullen de omstadigheden altijd weer anders zijn ei. altijd zal men weer woorden aangeklaagd wegens een mis drijf tegen het leven en men zal al tijd meer kans hel ben te worden ver oordeeld dan vrij esproken, want de wet, die dit verbie» blijft gelukkig be staan. Hoezeer we de vri >praak te Luik kun nen begrijpen en v menselijk kunnen waarderen, er is t'ch onwettig gehan deld. En die wet ":unnen we hier en elders niet misseranders zou onze maatschappelijke samenleving iets van zijn bescherming er zekerheid verliezen. Wat men van ons Holland zeggen mag, Hoe somber men ons ook beziet, Wij zijn, naar de schoonheid gerekend, Geen achtergebleven gebied. De prijs werd al eerder gewonnen Met benen, zo lux en vol stijl Nu ging ook op negen november De titel ,,Miss World" voor de bijl. Met molens en klompen en bollen Regeerden wij in theorie De schoonheid van Ria uit Haarlem Bevestigt die hegemonie. In Londen begon de viktorie, Vol trots zag ons Hollands gezin Aldaar na een Willem de Derde Opnieuw een gekroonde vorstin. Geen Finse o£ Franse vertoonde Twee benen zo prachtig als zij Waar vindt je in Spanje of Chili Zo'n taille of heupen of dij Een meute van persfotografen Drong door tot aan Rina haar bed, En heeft haar tot Nederlands glorie In duizenden kranten gezet. Daar moet je toch. ook maar van houden Dat manvolk zo dicht om je heen, Al is bij een sponde vol schoonheid Een stoet meer solide dan één. JAAP MIJDERWIJK. In 1907 begon de Ned. Herv. Wijkver pleging - het Oranje-Groene Kruis - haar werk in Soest en de eerste zus-- ters hebben hun werk ongetwijfeld lo pend gedaan. Dat moest wel omdat er nog geen fietsen waren, of alleen voor hele rijke Soester ingezetenen - en dat waren er maar een paar - en ook omdat vele wegen alleen maar te voet begaan baar waren. Het kon ook, want het tempo waarin de mensen aan het begin van deze eeuw leefden was heel wat kalmer dan het huidige tempo. Zusters kwamen en gingen. Onder hen zuster Truus en zuster Henny, die moch ten ervaren dat zij voor de leden van het Oranje-Groene Kruis meer waren dan gesalarieerde verpleegsters, die loon naar werken kregen - of iets minder - en verder geen aandacht nodig hadden. De leden begrepen dat ook een wijk zuster recht heeft op 'n verzorgde oude g en 15 jaar geleden werd een pen sioenfonds gesticht. Het lopen werd fietsen en het fietsen brommen: En daarmee nam de ontbe ring toe. Zuster Willy Blees, de zusters Toos en Kitty Kropff, die zusters en zusters en zelfs tweelingzusters zijn, zuster Jenny Visscher, die op 1 januari weggaat en zuster Riet Bettenhausen, die haar opvolgt kunnen daarvan mee praten. Dag in dag uit de kou in op een brom mer is helemaal geen pretje, vooral niet als het in de vroege morgen, de late avond of zelfs midden in de nacht gebeuren moet. Daartegen is de best beschermende kle ding niet opgewassen, zodat de zusters menigmaal verkleumd thuis komen. Niet alleen nu, maar ook in de zomer, want de zomers hebben de laatste tijd heel wat van winters weg. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat worden bezoeken afgelegd. Alleen al ir, 1961 werden door één zuster 4617 verpleegbezoeken en 1890 bezoeken aan bejaarden afgelegd. Daarnaast bezoe ken aan kraamvrouwen, zuigelingen, kleuters, t.b.c.-patiënten en bezoeken in het kader van de prenatale zorg. Gemiddeld twintig bezoeken per zuster per dag en dat alles op de brommer, door regen, wind, vorst, sneeuw, hagel, mist en soms modder. Mensen met begrip voor het zware werk van de zusters hebben het initiatief ge nomen tot het stichten van een auto fonds en dat fonds moet er in de kortst mogelijke tijd voor zorgen, dat er voor lopig 1 auto voor de vier verpleeg sters ter beschikking komt. Er is een circulaire rondgestuurd, ondertekend door mevr. M. H. B. Muurling-Voort- huis, presidente van de N.C.V.B. Soest- Zuid, mevr. A. Snijders-Jansen, presi dente van de N.C.V.B. Soestdijk, dok ter H. J. Stroband, dokter J. H. W. Ter- voert, Rinke Tolman en de heer W. J. Groenendijk, directeur van de Neder landse Middenstandsbank N.V., kantoor Soest. In deze circulaire wordt erop gewezen dat de waardering voor het werk van de wijkverpleegsters onder meer in 1947 bleek bij de stichting van het pensioenfonds voor zuster Henny en zuster Truus. „Stel u voor dat wij onze wijkzusters zouden moeten missen. Wie zou dan voor de baby- en kleuterzorg, voor onze bejaarden en onze zieken moeten zor gen En hoe zou h t preventieve werk, waardoor zoveel ei ende kan worden voorkomen, moete geschieden Toch moet eigenlijk de zorg en de ziek te onze woning zijn binnengedrongen om ons ten volle te doen beseffen wat een goede wijkverpleegster in een plaats betekent. Ze staat altijd voor u klaar ze is de belangrijkste assistente van de dokter en ze is onmisbaar in elk gezin waar in zich een zieke, een hulpbehoevende bejaarde of een zorgen eisend kind bevindt", aldus de circulaire, waarin ge wezen wordt op de ontberingen, die de zusters op hun brommers lijden. Voor het werk van de wijkverpleging hebben brommers hun tijd gehad, voor al wanneer het een zo uitgebreide ge meente als Soest geldt. In Soest heeft zich een commissie uit de burgerij gevormd, die wil trachten de zusters aan een auto te helpen. Dat kan, als ieder -Tiaar vermogen wil offeren. En dat kan zelfs dit jaar nog, als ieder snel wil offeren. En dat kan ook, want velen zijn reeds op pad om geld in te zamelen. Onder hen leden van vrouwenverenigingen, die graag hun steentje bijdragen om de zusters Willy, Kitty, Toos, Jenny en straks Riet een auto te bezorgen. Wie geeft dient het belang van de zusters, die hun gezondheid niet meer in de waag schaal behoeven te stellen wanneer ze niet altijd per brommer op pad hoe ven, maar ook het belang van de pa tiënten, want met een auto kunnen de zusters zich sneller verplaatsen. En daarmee wordt het belang van de ge meenschap gediend. Het is helemaal niet nodig om te wach ten tot er iemand om een bijdrage aan uw deur komt, want gironummer 134908 van de Nederlandsche Middenstands- bank N.V. is beschikbaar voor giften ten bate van „Autofonds - De Wijkver pleging". Men mag aannemen dat men het voor stel tot oprichting van de „Stichting voor Lichamelijke Opvoeding en Sport Soest", dat door het college van B. en W. aan de gemeenteraad van Soest ge daan is, een einde zal komen aan de Soester Sportfederatie en aan de com missie van advies voor de lichamelijke opvoeding en sport buiten schoolver band. De stichting zal het beheer krij gen van de velden en de sportlokali- teiten. Dat dit geen sinecure zal zijn blijkt onder meer uit het feit, dat al leen al voor het onderhoud van de sportterreinen in Soest 50.000,per jaar nodig is. Dit beheer en de exploi tatie komen voor rekening van de ge meente, terwijl een eventueel batig sal do ter beschikking van de Stichting komt. Het- stimuleren van het werk van de plaatselijke sportverenigingen zal tot de taak van de Stichting behoren. Er zullen demonstraties, wedstrijden, ma nifestaties en dergelijke door de Stich ting georganiseerd worden, kortom al les wat de sport in Soest ten dienste komt zal behoren tot de taak van de Stichting. Deelnemers aan de Stichting zullen de plaatselijke sportverenigingen zijn, die bij een erkende bond zijn aangesloten. Reeds bijna 25 jaar heeft de heer J. Zoetelief begrepen dat de ligging van zijn bedrijf aan de toegangsweg tot de grootste en volksrijkste wijk van onze gemeente verplichtingen schept en eni ge malen deed hij zijn slagerij een wijzi ging ondergaan terwille van het pu bliek, dat hij ongetwijfeld als zijn ko ning beschouwt. weren dat de middenstand geen toe komst heeft ongelijk hebben en dat de heer Zoetelief met het enorme pro ject dat hij onderhanden nam het be wijs leverde. Onder leiding van architect J. Middel- meijer uit Utrecht kwam een pand tot stand waarin thans een bedrijf geves tigd is waarop de grootste plaatsen Gisteren stond in een dagblad het vol gende bericht „President Kennedy schenkt zijn gehele salaris van 100.000 dollar 360.000) per jaar weg aan lief dadige instellingen, zo heeft de Minnea- polis Tribune onthuld." Enige tijd geleden stond in hetzelfde dagblad een uitvoerig verhaal over de baas van alle Chinezen, Mao Tse Toeng. Tijdens een interview werd hem door een Amerikaans journalist de zeer open hartige vraag gesteld of hij wist dat men in het buitenland uitgerekend had dat de overwinning van de Chinese volksrepubliek de dood van 20 miljoen Chinezen tengevolge gehad heeft. Rustig antwoorde Mao dat hij de slacht offers van de omwenteling niet geteld had, maar dat het op geen miljoen meer of minder aankwam, want China heeft meer dan 600 miljoen inwoners en ste vent aardig op de 700 miljoen aan. Met andere woorden. „In het veen kijkt men niet op een turfje". Mao Tse Toeng heeft ruzie met de Russen en de Russen hebben ïuzie met Mao Tse Toeng. De Chinese communisten stellen er prijs op in de kortst mogelijke tijd de hele boel kort en klein te slaan en zo de wereldheerschappij van het commu nisme te vestigen. De heren van het Kremlin mogen dan allemaal weinig hebben van zondagschoolonderwijzers en in hun hart misschien graag hetzelf de doen, ze weten dat dit niet zonder scherven in de eigen porceleinkast gaat. Die scherven in eigen huis interesseren Mao Tse Toeng niet en de scherven in de wereld ook niet. Er zijn 3 miljard mensen, dus wat is er op tegen de we reldheerschappij te veroveren ten kos te van bijvoorbeeld een miljm-d levens. President Kennedy geeft zijn gehele salaris weg om mensen te helpen en Mao Tse Toeng zou graag zijn hele salaris weggeven als hij afdoende kan tonen dat het gele gevaar, waardvcr" nu al zoveel tientallen jaren gesproken wordt, inderdaad een heel groot gevaar is. Nu heeft het gelukkig nog niet zoveel te betekenen, want met 600 mil joen Chinezen begin je niet zoveel te gen atoombommen en raketten. KANTMAN. Zo ingrijpend als ditmaal is het ech ter nog nooit geweest, want in 4 maan den werd een flinke slagerij met 4 man personeel een supermarkt met 14 man personeel. Vlees, zuivelproducten, groente, fruit, kruidenierswaren, ban ket, wijnen en tabaksartikelen, het is allemaal te koop in het fraaie grote pand aan het begin van de Koninginne- laan, dat woensdag geopend werd. De heren J. Monshouwer van de firma Schuitema, een grossiersbedrijf dat de heer Zoetelief bij zijn grote sprong naar de supermarkt met raad en daad heeft bijgestaan en de heer J. Boerwinkel van de vereniging van slagerijreclare, ver leenden door hartelijke toespraken een officiëel tintje, dat aan de feestelijk heid geen schade deed. Beide lieten doorschemeren dat de mensen die be- trots kunnen zijn, dus zeer zeker Soest dijk. Het metselwerk werd door de firma Van Klooster verricht, het loodgieters- werk door de firma Bosboom, de ver lichting werd door de firma Joh. v. Schalkwijk aangelegd, het schilder werk is van de firma G. Huurdeman, de firma Van Keulen uit Nijverdal zorg de voor de winkelbetimmering en aan nemer van het geheel was de firma Klaarwater uit Baarn. Vier maanden moest de heer Zoetelief zich met zijn personeel behelpen in een noodwinkel, maar dat leed is nu gele den en een groot pand met een enorm assortiment van velerlei artikelen doet de klant zich weer koning voelen. En nu in een echt paleis. Personeelsverenigingen vallen niet hier onder. Het bestuur van de Stichting zal uit ten minste negen en ten hoogste vijftien leden bestaan. Twee van hen zullen door de gemeente raad aangewezen worden. Dit zullen ge- meenteraadslden zijn en reeds is voor gesteld de heren P. C. Pieren (P.v.d.A.) en G. C. v. d. Berg (K.V.P.) te benoe men. Eén lid wordt door het college van B. en W. benoemd. Dit kan een lid van het college zijn, maar noodzakelijk is dit niet. Dit lid zal voorzitter van het stich tingsbestuur zijn. De overige leden wor den door de gemeenteraad gekozen in overleg met de verenigingen die deel nemers aan de stichting zijn en elke tak van sport krijgt een vertegenwoor diger. Takken van sport met een gering aantal beoefenaars zullen in groepen 1 vertegenwoordiger krijgen. Twee le den van het stichtingsbestuur en de voorzitter zullen het dagelijks bestuur vormen. Plet bestuur en het dagelijks bestuur van de stichting worden bijgestaan door een directeur, die tevens als secretaris optreedt en die ambtenaar is van de stichting. De directeur wordt benoemd, geschorst en ontslagen door het college van B. en W. van Soest. Adviseurs van het stichtingsbestuur zul len de directeur van gemeentewerken en een medicus zijn. Ook anderen zul len zonodig het bestuur van advies die nen. Tot de benoeming van de leden van het stichtingsbestuur, welke binnen zes maanden na de oprichting van de Stich ting moet plaats hebben, zullen de leden van de „Commissie van Advies voor de Lichamelijke Opvoeding en de Sport buiten schoolverband in de ge meente Soest" als leden van het bestuur 1 optreden. I De Stichting vangt haar werkzaamhe den aan op een door het college van |B. en W. te bepalen tijdstip. VERKOOP VAN GROND. De heer J. Zoetelief, Nieuwerhoekplein 4, zal voor 4,1 m2 grond van de gemeente kopen. De grond is gelegen op de hoek van het Nieuwerhoekplein en de Koninginnelaan. Aan de heer P. L. Hansen, Buntweg 13, zal 633 m2 grond verkocht worden voor 12.500,Deze grond is gelegen aan de Soesterbergsestraat. Er zal een wo ning op gebouwd worden. Aan de heer J. C. Lucas, Simon Stevin- laan 1 te Soesterberg, zal 365 m2 grond verkocht worden, gelegen aan de Prof. Lorentzlaan. De koopsom is 5150,

Soester Courant | 1962 | | pagina 1