Ucm Hall I durlinc T Dames- Pantalons J J. HOPPENBROUWERS WIE IS GODFRIED BOMANS? JAC. MOURER De oorlog in N.-Afrika kwam 20 jaar geleden in beslissend stadium. PIANO'S PIANOHANDEL W. VAN TOL VENEMA Falcon tweedmanfels Brabantia artikelen LECA BAZAR BOY-SCOUT I TON BEUKEN Krabbels wars Knelis. jeunesse J. Hoppenbrouwers Jl... Helanca Diverse kleine bespeelde Duitse kruissnarige TWEEDE BLAD IWoninqi nrichtinq Politie telefoon 4444 en 4445 TELEF. BRANDWEER 3 3 3 3 HANDSCHOENEN, het nieuwste in kleur en model SHAWLS in wol, zijde en mohair TRUIEN, sportief en warm. VAN WEEDESTRAAT 80 SOESTDIJK TELEFOON 2670 De Nederlanders zijn vooral jegens an dersdenkenden niet zo tolerant als zij het graag willen doen voorkomen. Holland leeft in het klein. Fluisteringen, roddel, burenklap over de onderdeur en heimelijke gesprekken in de wandelgangen maken het zo hoog geroemde tolerante vaderland tot een grutterszaak, waar uitsluitend met on zen en grammen gerekend wordt. In die grutterszaak, hoort Godfried Bo- mans bepaald niet thuis. Hij pleegt te wonen in een huis, waar de ramen wijd open staan en waar frisse geuren han gen» die een duffe „kruidenier" dui zelingen bezorgen. Als Godfried Bomans voorleest uit eigen werk, kan hij dikwijls nauwelijks zijn lachen bedwingen. Ofschoon zijn scherpe en ongemeen geestige satire niet zelden de hebbelijk heden en beperktheden van ons volk aan de kaak stellen, is Bomans de meest gelezen schrijver van eigen bodem. Zijn nieuwe bundel „De Notenkrakers" was vorig jaar in enkele weken uit verkocht en zijn pas verschenen Omni bus, waarin verschillende van zijn vroegere werken zijn gebundeld, vinden ook weer gretig aftrek. Wie het genoegen heeft gehad Godfried Bomans te ontmoeten, hem gedurende enige tijd heeft kunnen spreken en ga deslaan, die komt tot de merkwaardi ge ontdekking, dat hij niet de dwaze excentriek is, die velen in hem zien, maar dat hij een normaal, heel normaal mens is, die echter recht door zee gaat en zich niet anders voordoet dan hij is. En daarom lijkt hij voor velen merk waardig. Heeft hij honger, dan schept hij veel op, ook al zitten er velen men- ooit zou vervelen. Een van zijn persoonlijke merkwaardig heden is, dat hij een interessant gesprek kan voeren met mensen, die zo afschu welijk saai zijn, dat hun medemensen hen ontvluchten, alsof zij hun geld schuldig waren. Bomans bezit echter de gave om het simpelste onderwerp zo aan te snijden, dat zelfs de meeste ge desinteresseerde zijn mond niet langer kan houden. De schijver maakt op het eerste gezicht de indruk een man te zijn, die van zichzelf niet gauw genoeg krijgt. Zijn zelfvoldaanheid lijkt enorm, maar is zo vindingrijk dat men er niet boos op kan worden. Hij is zo attent en be leefd, dat men op het moment dat men eigenlijk de behoefte voelt hem eens flink dwars te zitten, moet erkennen, dat men zo iets als sympathie voor hem heeft opgevat. Wat deze man aan gevoel voor humor bezit, is weliswaar vaak van cynische aard, maar hij kan ook sportief een grap ten koste van hemzelf incasseren. Om dat te kunnen moet men zichzelf van buitenaf kunnen bekijken en tege lijkertijd toeschouwer en speler in de blijmoedige komedie des levens zijn. Bomans is de meest gelezen schrijver van ons land. Zijn eersteling, de vreem de lotgevallen van Pieter Bas (1937), een kostelijke parodie op het studenten leven. werd direct al een éclatant suk- ses. Zijn „Erik", eveneens vóór de oor log geschreven, viel evenzeer in de smaak van het Nederlandse publiek. ■Vi: model Langestr. 26 - Amersfoort Telefoon 14055 22.90 - 34.50 - 39.75 Van Weedestraat 80 - Soestdijk ,;en, onder wie importante figuren, om hem heen. Hij noemt altijd de dingen bij de ware naam, ook al is dat soms „shocking", kortom hij leeft niet ach ter een masker van schijn. En dat maakt hem tot een enfant ter rible in onze maatschappij. Toeschouwer en speler in de ko medie des levens. Godfried Bomans is iemand, die uren lang stil kan zitten en peinzend in de verte kan staren, terwijl hij toch ge woon is te beweren, dat hij zich nooit verveelt. Wanneer we hem hiernaar vragen, blijkt dat hij de mening is toegedaan, dat zoiets slechts voorkomt bij mensen die geen innerlijk leven heb ben en voor zijn vermaak afhankelijk is van de buitenwereld. Bomans beschouwt zichzelf als intelligent en daarom is het ongerijmd dat hij zich Bomans had toen zijn studie (psycholo gie) er reeds aan gegeven en wijdde zich geheel aan het schrijven van satiren, parodieën, e.d. Seizoenarbeider met onregel matige werktijden. Na de oorlog werd Bomans pas goed bekend. Zijn kostelijke avonturen van Tante Pollewop, de bundel „Kopstuk ken" benevens zijn fijnzinnige sprook jes bezorgden duizenden Nederlanders plezierige uren. Meer succes oogstte hij nog met zijn bundels „Buitelingen", weekblad maar blijft altijd een sei zoenarbeider met onregelmatige werk tijden. Niet als Carmiggelt schrijft hij dagelijks commentaren, doch schrijft hij alleen als hij zin en ideeën heeft. Zelden schreef Bomans over buitenis sige dingen. Doorgaans grijpt hij een actueel, alledaags onderwerp, waaraan hij een ongewone kant ontdekt, waar van hij een door weinigen vermoed de tail kan blootleggen. Zijn beproefd truc je is dan een parodie te geven van de stijl, waarmee iedereen in het dagelijkse leven met gemeenplaatsen en holle frasen omgaat. Ondertussen kan Bomans ook ernstige stukken schrijven, zoals zijn prachtige beschouwing over b.v. Andersen, Die- kens en Goethe bewijzen. Door zijn medewerking aan de radio wordt Bomans in de vijftiger jaren een bijkans nationale figuur. De televisieuitzending „Hou je aan je woord", waaraan Bomans ook mee werkte, werd geen succes, maar toch draaiden slechts weinigen het toestel af omdat ieder toch de sappige, pittige en geestige commentaren van Godfried Bomans wilde horen. Nietige pitjes. Bomans mag hoofdschuddend en glim lachend om heel wat dingen heen lopen, zijn diepste overtuiging heeft hij nim mer verloochend. Boman's humor en spotternijen maken de lezer niet bij ziende voor de ernst, waarvan de schrij ver tegelijkertijd bezield is. Dit blijkt niet alleen uit zijn werkelijk ernstige stukken (b.v. over verschillen de schrijvers) maar evenzeer uit tal van zogenaamd niet-ernstige stukken. Want ook waar Bomans spot, neemt hij niet de essentiële menselijke waarden op de hak, doch spot hij slechts met de men selijke ijdelheid, die gewicht hecht aan au fond niet-gewichtige zaken, neemt hij alleen de schijnwaarden en schijn waarheden op de korrel. Bomans is te geestig om rauwweg alle menselijke hebbelijkheden af te breken en ze met een cynische opmerking als minderwaardig voor te stellen. „Bomans kraakt nooit noten, hij brengt ze terug tot nietige pitjes" schreef een kriticus eens over hem. Hij bezit het vermogen om een zaak tot zijn werke lijke proporties terug te brengen, hij brengt het wereldgebeuren terug tot een spannend sprookje en voegt er de moraal aan toe die het sprookje voor ons allen heeft. II en slot. In het voorgaande artikel is nagegaan hoe de strijd in Nood-Afrika met wis selend succes werd gestreden tot aan oktober 1942, toen de eindfase begon. Montgomery, de bevelhebber van het Britse achtste leger, was naarstig bezig zijn troepen klaar te maken voor de slag bij El Alamein. Naast de gebruike lijke misleiding van de tegenstander, door middel van camouflage, maakte de Engelsen ook gebruik van een spe ciaal radionet. Met behulp hiervan stuurde zij gefingeerde boodschappen de lucht in met het doel de Duitsers te misleiden. De opzet slaagde in alle opzichten. Ni ets van de voorbereidingen lekte uit. Zo brak de 23e oktober aan. 's Avonds om 21.40 uur precies, werd de hemel boven El Alamein opengescheurd door het geweld van duizend Engelse kanon nen. Onafgebroken bombardeerden de Britse vuurmonden de Duitse linies, die als het ware werden omgeploegd. in de merken Ibach - Goedze - Wolfframm - Nagel etc. Houtsoorten Teak - Mahonie - Essen. Hoogte piano ca. 115-122 cm. Prijzen van 645,tot 1435, Levering Franco, met 3 jaar schrift, garantie. Desgewenst met inruil. NIEUWEWEG 103 SOEST TELEFOON 2968 S.V.V.-VOLLEYBAL. Stond de vorige week voor de S.V.V.- teams maar één wedstrijd op het pro gramma, deze week moesten alle teams in competitie verband wedstrijden spe len. De damesteams sloegen daarin een ui termate gunstig figuur want uit vier wedstrijden kwamen zeven punten mee naar Soest. Het eerste damesteam toonde zich in zijn wedstrijd tegen het derde team van Olympia de sterkste en won in drie sets met 51-5, 51-3 en 15-5. Het tweede damesteam had_ twee moei lijke wedstrijden op het programma staan en wel tegen V.I.O.S. 3 en tegen S.S.S. Tegen S.S.S. speelden de rood-witte meisjes met 2-2 gelijk en van S.S.S. wisten zij te winen met 3-1. De eerste set ging verloren met 15-10, maar daarna wonnen zij drie sets ach ter elkaar n.1. met'i5-9, 15-8 en 15-2. Het derde damesteam kwam goed voor de dag tegen het derde team van V.V.A. In drie sets wisten zijn de pun ten te bemachtigen. De standen waren 15-10, 15-6 en 15-4. Het tweede herenteam wist de eerste set tegen het Baarnse B.G. enS.V. in winst om te zetten (15-11). maar daar na toonden de blauwhemden zich ster ker met 15-11, 15-8 en 15-3. Het meisjesteam van S.V.V. dat in de afdeling het kampioenschap voor zich opeiste moet aanstaande zaterdag in de Jaarbeurshal in Utrecht spelen tegen de kampioensteams van de afdelingen Amsterdam, 't Gooi en Utrecht. Alle teams komen tegen elkaar uit in de vorm van een halve competitie. Alleen de winnaar komt in de volgende ronde zodat een spannende strijd ver wacht mag worden wie de eer te beurt zal vallen om het district daarin te ver tegenwoordigen. Het zeer jeugdige team van de Soester Volleybal Vereniging zal het dan ook stellig zwaar te ver antwoorden krijgen. Om precies 22 uur, bij volle maan. stormde de infanterie naar voren. Er volgde een onbarmhartige strijd van man tegen man. Meter na meter werd op de Duitsers veroverd. Achter de in fanterie rolden de tanks naar voren en drongen door de bressen in de Duitse linies. Er ontwikkelde zich een hevige tankslag. Nog steeds vormden de tanks van Rommel een formidabele macht, geleid door een-kundig tacticus. Maar ook de veel geprezen Rommel kon niet tegen de overmacht op. Hij moest te rugtrekken, steeds sneller en met steeds meer verliezen. Het kwam zelfs zover, dat de Italianen, die nog in kleine groepjes in de Duitse gelederen mee streden, in de steek werden gelaten om sneller vooruit te kunnen komen. Honderden kilometers trok Rommel te rug, tot zijn oude basis El Agheila. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 16 NOVEMBER 1962. MAATKLEDING Hofleverancier van Z.K.H. de Prins der Nederlanden Nieuwe voorraad ontvangen en tweed herenjassen. Nieuwste modellen. F. C. Kuyperstraat 28 - Tel. 2803 drijven. Maar de overmacht was te groot. In een overrompelende actie brachten de „woestijnratten" van Monty de Marethlinie ten val. Rommel kon niets anders doen dan snel terug trek ken op een kleine strook langs de kust van Tunesië. Maar zijn taak in Afrika was nu wel afgelopen. Hij werd terug geroepen en opgevolgd door Von Arnim. De gecombineerde legers begonnen nu aan de langzame wurging van het over schot van Duitse troepen. Op 13 mei 1943 werd de laatste weerstand gebro ken. Op die dag ontving Churchill een triomfantelijk telegram van het front „Alle vijandelijke weerstand is gebro ken, wij zijn meester in Noord-Afrika". De springplank naar het geknechte Europa was klaar. De geallieerden maakten zich op om Hitiers vesting te bestormen. Burgem. Grothestr. 11A - Tel. 2051 Een ideale Pinochio schoolschoen voor uw zoon of dochter met speciale waterdichte tong en rubberzooi Maten 26-29 f19.90 Maten 30-32 120.90 Maten 33-37 f21.90 Soesterbergsestraat 51A t.o. Busstation. KANS VOOR S.E.C. 2. S.E.C. 2 speelt zondag de belangrijke wedstrijd tegen Baarn 2, dat met 12 punten uit 7 wedstrijden aan de kop van de ranglijst staat. Daaronder staan Hercules 2 met 11 uit 8, Zeist 2 met 9 uit 7, S.E.C. 2 met 8 uit 6, Roda '23 3 met 8 uit 7, Rapiditas 2 met 8 uit 8, B.V.C. 2 met 7 uit 7, Veenendaal 2 met 6 uit 7, Gooi 4 met 4 uit 7, A.W. 2 met 3 uit 8 en Uithoorn 2 met 2 uit 6. KLAVERJASSEN. Op maandag 19 november wordt de der de ronde van het klaverjastournooi om de O. L. Zimmermannbeker gespeeld. Op vrijdag 23 november vindt de eer ste ontmoeting plaats tussen 40 klaver jassers van S.E.C. en 40 van B.D.C. in de kantine van het B.D.C.-clubgebouw. Een volgende keer zal B.D.C. gast zijn bij S.E.C. BENOEMD. Onze plaatsgenoot, architect S. van Woerden, is benoemd tot lid van de schoonheidscommissie van Amsterdam. SCHOENEN - TASSEN Laanstraat 47 Baarn Telefoon 2672 Hier zag hij kans om zich enigermate te herstellen en doordat ook Montgome ry zijn aanvoerlijnen moest beveiligen, bleef het front hier even hangen. Terwijl Monty achter zijn Duitse rivaal aanjoeg, hadden Roosevelt en Churchill voor de Duitsers een onaangename ver rassing bereid. Op 8 november 1942 landde een gecombineerde Engels-Ame rikaanse strijdmacht op de kusten van Marokko en Algiers. Bevelhebber was generaal Eisenhower. In Noord-Afrika waren de Franse troe pen aanwezig, die onder bevel stonden van de zogenaamde Vichy-regering. Deze regering stond min of meer aan de Duitse kant en daarom moest wor den afgewacht hoe de Fransen zouden reageren op de invasie. De Franse troe pen boden echter maar zwakke tegen stand en na drie dagen werd er eên wapenstilstand gesloten. De meeste Fransen sloten zich aan bij de geallieerde legers. In een snel tem po rukte Eisenhower op naar het Oos ten, Montgomery tegemoet. Deze had ook niet stilgezeten. In een snelle aanval doorbrak hij de Duitse stellingen bij El Agheila en weer moest Rommel terug. Op 4 februari 1943 hadden de Britse troepen het gehele Italiaanse koloniale grondgebied in handen. Nu de legers van Eisenhower en Mont gomery dichter bij elkaar kwamen, moesten de politieke leiders uitmaken, wie de algehele leiding van de ver dere operatie zou krijgen. Men besloot Eisenhower tot opperbevalhebber van alle strijdkrachten in Noord-Afrika te benoemen. Alles .was nu klaar voor de slotactie van het Afrikaanse drama. Rommels troepen hadden zich terugge trokken op de Marethlinie, een zeer sterke verdedigingsgordel in Tunesië Het zag er naar uit, dat hier nog een verbitterde slag zou worden gestreden alvorens de Duitsers de linie zouden prijsgeven. Inderdaad waren de berich ten over de eerste gevechten niet hoop vol voor de geallieerden. De geharnas te vechter Rommel liet nog eenmaal zijn klauwen zien en wist zelfs de Ame rikanen nog enkele kilometers terug te As je 't ming vraogt dan mok zeige dak blie bin datter minse binne die teuge me- kaor ezeid hebbe, jon- ges, die zusters van de Middelwiekstraot die motte 'n auto hebbe. Duuzende minse rie- je in auto's diè zullie best zouwe kenne mis se en die heul nie betaold binne ok nog, maor dat gekleum van die zus ters op die brommers das niks. Die arreme deeres motte d'ruut, elleke dag. Die kenne nie tuus bie de kachel blieve zitte, waant de zieke wachte. En de vrouwluu die moeder motte wor- re ok. En noeng mojje nie denke dattie kleine schreeuwers altied komme op 'n fesoenlijke tied. Heul nie. Die zeige soms midde in de nach ast vriest dat knapt, ,,'t wor tied dak geboore wor en dan kenne die zusters d'r op d'r brom mers op uut. Niks weerd. D'r mot 'n auto komme. Wat zeig ik, 'n auto Twee auto's, waant d r binne vier zusters. Van die vier binne d'r twee twee keer zusters en die wiere ok nog haost tege- liek geboore. Messchien ok wel midde in de nacht en messchien moster toeng ok wel 'n zuster in de kouw op uut. Die zaksente van ming stelle niks veur, waant Knelia het 'n hekel an uutgeeve, maor ikke geef twee knaoke veur die eerste auto. Noeng mojje nie op de grongd gaon leige gille vant lache om- dajje twee knaoke veuls te min vind. Geef dan eiges 'n tientje of hongderd gulde, ikke heb nie meer te misse en per slot van reekening binne twee knaoke nog altied tien slokkies. Twee knaoke van ming, twee knaoke van Gart, twee knaoke van Riek, twee knaoke van Aorie en as duuzend minse dat doen ister 'n auto, waor of nie. Goed, geen slee, maor 'n Daffie is toch ok nie gek. Wijje geleuve dak die twee armzaolige knaoke graog geef. Veur die zusters, maor ok uut eigebelaang. Ikke bin nooit ziek, maor ikke ken 't worre. Ikke bin nog gin ouwe kérel, maor gaot de slechte kaant op. Stejje veu dak rimmetiek krieg. Dat ken best beu^ re, waant ikke ken gin auto koope en van dat gejakker op die stoomfiets kej- jc rimmetiek kriege. Stejje veur dak rimmetiek imme arreme krieg. Dak ming eige nie meer zou kenne wasse. En dat Kneliao ziek zou weeze en dat ikke as ouwe man als maor smeeriger lag te worre. Tien teuge één dat zo'n zuster op d'r brommer mos stappe mit de boodschap, veul aordigheid ister nie an, maor die ouwe Knelis mojje wasse. Dan zou zo'n zuster dat doen. En as ze dan opter brommer kwam in de winter om ming is 'n bietje op te poetse, je zou d'r wat van kriege, van die zuster mit die kouwe haande. Da ken om je hart slaon en dan bejje d'r ewest. Maok ok effe twee knaoke over veur 'n auto, maor 't mag ok duuzend gulde weeze. Wullie motte van die zusters mit die kouwe haande of.

Soester Courant | 1962 | | pagina 5