HANDEN, SPIEGEL VAN DE ZIEL Kapkons! Nieuborg permanentwaving f 12.50. ELECTR0LUX STOFZUIGERS KWAK „DE WITTE POMPEN" SOESTERBERG De kleine dagelijkse dosis Kruschen Dames Deze reclame duurt tot S december 1962 DERDE BLAD Voor Auto- of Scooterrijles CHIROLOGIE, EEN WETENSCHAPPE LIJKE METHODE VOOR KARAKTER- ONDERZOEK. ,,Het aangezicht is de spiegel der ziel". Dat is iets dat men dikwijls kan horen. En ongetwijfeld schuilt hierin veel waars. Maar daar staat tegenover, dat men niet altijd in staat is om dat aan gezicht op de juiste manier te analy seren, als gevolg van de vele mimische mogelijkheden van dit aangezicht. De medemens kan op een dwaalspoor worden gebracht, doordat het gezicht de ware gevoelens kan verbergen het kan huichelen, het kan vleien. De handen liegen echter niet en hieraan heeft men een goed houvast om het ka rakter van een mens te ontleden. Dit heeft men kunnen vaststellen aan de hand van wetenschappelijke onderzoe kingen. Aristoteles grondlegger van de leer der handvormen. Mevrouw M. Igel-De Graaf in Amster dam is een van de weinigen in ons land die van de chirologie, of handvormkun- de een speciale studie heeft gemaakt. Wij hebben haar eens bezocht en zij heeft ons een en ander over haar 'bij zonder interessant beroep verteld. „Sedert de chirologie in 1913 in Parijs, tijdens het tweede congres voor experi mentele psychologie officieel als weten schap werd erkend, zijn talloze onder zoekingen en vergelijkingen gedaan, is ook onze kennis van de psychologische verschijnselen en hun samenhang enorm verdiept en uitgebreid. Om bij het prilste begin van deze we tenschap terecht te komen, moet men namelijk teruggaan tot ruim drie eeu wen vóór onze jaartelling en in het bij zonder tot Aristoteles, die in west-Euro pa algemeen als grondlegger van de leer der handvormen beschouwd wordt." „Toch heeft men andere wegen moeten bewandelen", zo gaat zij verder. „Bij verificatie met de gegevens uit oude publicaties kwam weinig bruik baars naar voren. Men heeft toen een andere weg ingeslagen, namelijk die van vergelijking en statistiek. Juist zo als met een nieuwe uitgedachte test wordt gedaan. Eerst moet een voldoen de aantal van dezelfde oplossingen of antwoorden worden geconstateerd voor dat de test bij een psychologisch onder zoek, voor welk doel dan ook ingesteld, in gebruik kan worden genomen. Zo ook bij de chirologie. De hand van Sophla Loren verraad nieuwsgierigheid. Minstens 75 tot 100 maal moet een be paald onderdeel van de handvorm of van het hoofdlijnenstelsel bij vergelij king met langs andere weg bekende ge gevens, via zogenaamde parallel-diagno ses, tot een zelfde uitkomst hebben ge leid, voordat een uitspraak omtrent dit onderdeel van de diagnose betrouw baar kan worden geacht.". Een echte wetenschap. Op deze wijze is de chirologie uitge groeid tot een echte wetenschap. Sinds 1950 wordt de chirologie aan de uni versiteit van Pensylvania gedoceerd en voor Hitiers regiem was het aan veel Duitse universiteiten een apart vak, tot de nazi's hier een eind aan maakten en de onvervangbare archieven met hand analyses en vergelijkingen, resultaten van vaak jarenlang speuren, vernietig den. Een bekende onderzoeker op dit gebied was wel prof. dr. med. H. Frie- denthal, terwijl ook de Engels-Ameri kaanse arts dr. W. G. Benham genoemd moet worden. Als wij vragen hoe een en ander in zijn werk gaat, is mevrouw Igel dadelijk bereid ons enige uitleg te geven. „Kijk", zegt zij, „met zwarte vloeistof wordt er een afdruk van elke hand ge maakt op wit papier. De afdrukken moe ten zo zijn, dat alle details goed te zien zijn. De omtrekken van de hand worden er met potlood omheen getekend, zodat ik bij bestudering een zuiver beeld van de handen krijg. Voorts maak ik enige aantekeningen betreffende kleur, nagel- vormen, hard of zacht aanvoelen van vlees en de soepelheid. De eigenaar of eigenares van de handen heb ik dan niet meer nodig, zijn of haar visitekaar tje is bij mij achtergebleven in de vorm van een zeer persoonlijke gravure. Uit die afdrukken en de aantekeningen kan ik dan alles halen wat ik nodig heb om aan de hand van de wetenschap van de chirologie een persoonlij kheidsbeschrij- ving te geven." Vele toepassingen. Inmiddels kijkt zij aandachtig naar mijn handen, terwijl ik enkele aantekeningen maak. „Wat zag u nu aan mijn handen zc in dat korte ogenblik informeer ik nieuwschierig. „Natuurlijk was dit maar kort," veront schuldigde zij zich, „Maar u kunt nu zelf controleren of dat wat ik meen juist is. Goed, u bent zeer kritisch en niet snel tevreden met uzelf. Voorts houdt u veel van mooie dingen, zo bijvoorbeeld van diverse soorten van kunst, als beelden de kunst en muziek." Ik knikte, het was juist. „Let u wel", zegt zij mij met nadruk, „dit heeft niets te maken met waarzeg gerij en dergelijke. Hier is geen sprake van intuïtief werken, maar van zuiver wetenschappelijk vaststaande zaken. De handen van de staatsman Chnrchill vertellen de handvormtamdige over zijn taaie volhardendheid. Bij die bepaalde vormen van de hand behoren die bepaalde karaktereigen schappen, zo zou men het eenvoudig en in het kort kunnen zeggen. Door toe passing van de chirologie zou men veel tijdrovende en omslachtige psychologi sche onderzoeken kunnen elimineren." „Wordt dit algemeen aanvaard vra gen wij. j „Door velen wel. Er zijn echter enkele psychologen die de chirologie nog steeds willen zien als een soort hokus pokus, waarzeggerij, waarmee het echter niets te maken heeft. Een droeve ervaring op dit gebied is wel, dat een aardige publikatie van een verslaggeefster, die in een aantal regionale bladen zou wor den opgenomen, buiten mijn medeweten en zonder mijn toestemming door een psycholoog zo werd veranderd, dat het een denigrerend artikel werd, waarbij de chirologische methode bovendien nog verschillende aanwijzingen gaf omtrent de gezondheidstoestand van de betrok ken personen." „Waarvoor worden deze onderzoekingen toegepast willen wij weten. „De analyses worden toegepast op veel terreinen. Bij voorbeeld in gevallen van beroepskeuze, voor personeelsselec- tie, behandeling van leer- en gedrags moeilijkheden, huwelijksproblemen en kan ook voor U wonderen doen. De beproefde bloedzuiverende kuur van Kruschen brengt uw bloedzuiverende organen weer goed op gang en zo worden de onzuiverheden in uw bloed, die U nu die snerpende pijn verwekken, vanzelf afgedreven. Duizenden lijders aan Rheu- matische Pijnen raakten met Kruschen verlost van die rampspoed, die hun. het leven vergalde en zelfs hun dagelijkse dagtaak in 't honderd stuurde. Weifel niet. Kruschen zal ook U goed doen als U zich aan de kleine dagelijkse dosis houdt - niet meer dan er op een cent gaat karakteranalyses. Zo ook voor museum directeuren om licht te werpen op ka rakters uitgebeeld op oude schilderijen en wel via een studie te maken van de handen." De chirologen zelf zien als een van de grote voordelen van hun methode, de efficiënte wijze van onderzoek waar de onderzochte zelf zo weinig mogelijk direct last van heeft, terwijl tevens de remmende bij-omstandigheden van de meeste testsituaties hier afwezig zijn. Bovendien kunnen, volgens hen, bepaal de aanlegmogelijkheden via de hand worden onderzocht, die door geen en kele andere methode gemakkelijk zijn te onderzoeken. Handen van foto's. Ook van foto's zijn redelijke karakter analyses te maken, mits de foto van de handen zodanig is, dat de details goed zijn te zien, en daar ontbreekt soms wel het een en ander aan. Zo maakte mevrouw Igel analyses van enkele handen, waarvan zij foto's in be zit kreeg. Karakteranalyses van men sen als Eisenhower, Chroesjtsjow, konin gin Fabiola, Churchill, Sophia Loren en vele anderen. Uit de rapporten hiervan opgemaakt blijkt dat Eisenhower sterk economisch is ingesteld, methodisch, za kelijk en vaak wat spaarzaam en voor zichtig. 2UKZNFQNDSL VEQANCÏÏR Chroesjtsjow is een man die volgens de analvse bevrediging van eigen eer zucht zoekt. Hij is iemand met een grote werkkracht, vindingrijk en prak tisch in de beheersing der omstandig heden, aangetrokken tot het praktisch nuttige, mej een goed kleur- en vorm gevoel, geneigd tot oppositie en kritiek, om maar enkele voorbeelden te noemen. Van de handen van Sophla Loren blijkt, dat zij bijzonder geinteresseerd is in de wereld. Zij is nieuwsgierig, blijkend uit de omhoogstaande vingerleden. Zij mengt zich graag onder de mensen en is ambitieus. Chuvchills handen geven bij analyse een sluitend beeld met het karakter dat wij van deze oude Engelse staatsman reeds kennen. Een man met scherp inzicht, zeer intelligent, een taaie doorzetter en een uitgesproken gevoel voor kunst. Nieuweweg 100 - Soest-Zoid Ter kennismaking voor betere haarverzorging onze 'Zuivere natuurkrul Niet goed, geld terug. Garantie Gaarne afspraak Tel. 4026 HOCKEYPROGRAMMA. Competitie Dames 4Amersfoort 4, 12.30 uur. Heren 3Weesp 2, 12.30 uur. Heren 2Weesp 1, 2 uur. Kampong 12Heren 5, 12.30 uur. Kampong 11Heren 4, 2 uur. Bekerwedstrijden Ring Pass 2dames 1, 1 uur. Ring Pass 2Heren 1, 2.30 uur. HANDBALPROGRAMMA. Dames B.D.C. 1Achilles 1, 1 uur. Olympia 1juniores 1, 1 uur. Eendracht 1juniores 2. 1 uur. Aspiranten 1H.H.C. 1, 12 uur. Heren A.A.V. 2—B.D.C. 1, 10.30 uur. Oranje 1aspiranten 1, 12 uur. NOODLOKAAL VOOR OPENBARE KLEUTERSCHOOL. De openbare kleuterschool te Soester- berg telt slechts twee speelwerklo kalen, zodat het aantal kleuters dat de ze school bezoeken kan niet meer dan 80 kan zijn. Er is dan ook een wacht lijst, die thans meer dan 30 namen be vat. Het college van B. en W. acht het dan ook noodzakelijk dat er een derde speel werklokaal komt. De mogelijkheid om het bestaande gebouw met een derde lokaal uit te breiden is niet aanwezig omdat het terrein niet groot genoeg is. Bij verdere uitbreiding van het dorp Soesterberg zal dan ook de bouw van een tweede openbare kleu terschool noodzakelijk worden. Dicht bij deze kleuterschool ligt de openbare school en het college van B. en W. stelt de raad voor het nood- lokaal van deze school te laten inrich ten als speelwerklokaal voor het kleu teronderwijs. De totale kosten hiervan bedragen 10.300,Hiervoor is een krediet gevraagd. LOKAAL VOOR DE SAVORNIN LOHMANSCHOOL. Het bestuur van de vereniging De School met den Bijbel heeft het gemeen tebestuur om medewerking gevraagd voor de stichting en inlichting van een zevende lokaal ten behoeven van de De Savornin Lohmanschool aan de Drie- hoeicsweg. Door de stijging van het aantal leer lingen zijn zes lokalen onvoldoende. Reeds geruime tijd is de onderwijzers- en leermiddelenkamer als zevende lo kaal in gebruik, omdat de school zeven leerkrachten heeft. Het college van B. en W. heeft de raad voorgesteld de gevraagde medewerking te verlenen. GEMEENTE CONTRA POLITIE. Zaterdagmorgen, om half elf, morgen ochtend, speelt een voetbalteam van de gemeente op het S.E.C.-terrein tegen een elftal van de politie. Het politie- elftal is als volgt opgesteld v. Es Den Hartog v. Zanten Snijders Ten Hove v. Ham Douma De Bruin Rondhout v. Gasteren v. d. Klashorst VERHUUR VAN SPORTVELDEN. Het vorig jaar besloot de gemeenteraad de sportvelden in Soest slechts voor 1 jaar te verhuren in verband met het onderzoek dat door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten te Den Haag ingesteld werd naar de toekomstige organisatie van de sport in Soest. Op grond van dit onderzoek acht het college van B. en W. het gewenst een sportstichting in het leven te roepen. Om deze stichting de gelegenheid te ge ven zich grondig te verdiepen in de problemen, die verbonden zijn aan de verhuur van sportvelden, is het ge wenst de lopende huurovereenkomsten met 1 jaar te verlengen. Dit is dan ook aan de raad voorgesteld. Het terrein aan de Ferd. Huycklaan wordt voor 250,aan V.V.Z. ver huurd, de twee nieuwe velden aan de Bosstraat voor 1000,aan B.D.C. Hierbij wordt bepaald dat het hoofd- veld niet voor training of oefening ge bruikt mag worden. Soesterbergsestraat 51C - Tel. 2379 Het terrein aan de Birkstraat wordt voor 150,verhuurd aan de handbal vereniging B.D.C. en de twee nieuwe terreinen aan de Schrikslaan, inclusief de oefenhoeken, aan de Mixed Hockey Club Soest voor 800, Het terrein achter het raadhuis wordt voor 50,aan de Soester Volleybal Vereniging verhuurd en het terrein aan de Kampweg te Soesterberg voor 500,aan de voetbalvereniging „Soesterberg". Van de heer J. v. d. Heuvel wordt in Hees een terrein gehuurd voor 325, per jaar. Dit is bestemd voor de voet balvereniging Hees, die 100,huur betaalt. V.V.D.-BIJEENKOMST. Op vrijdag 23 november spreekt mevr. mr. J. M. Stoffels-van Haaften, vice- presidente van de eerste kamer, in het conferentieoord „De Wiekelaar" aan de Soesterbergsestraat voor de V.V.D.afd. Soest-Soesterberg, over het onderwerp „Liberale politiek in de praktijk". EERVOL ONTSLAG. Mej. J. B. Bergsma, onderwijzeres aan de openbare lagere school in de Kerke- buurt heeft ontslag gevraagd omdat zij benoemd is tot onderwijzeres aan de Nieuwe Baarnse School te Baarn. Het college van B. en W. heeft de raad voorgesteld dit ontslag eervol te ver lenen. HINDERWET. De heer H. A. Menning heeft verzocht ontheffing te verkrijgen van de ver bodsbepaling in de Hinderwet voor het uitbreiden van zijn spuit- en moffel- inrichting aan de Ossendamweg. De commandant van de Vrijwillige Brandweer en de directeur van Ge meentewerken hebben het college van B. en W. geadviseerd deze ontheffing te verlenen. Ter voorkoming van gevaar, schade en hinder zullen de nodige voor waarden worden opgelegd. Het college van B. en W. heeft de raad verzocht de ontheffing te verlenen. VERLENGING ONTRUIMINGSTERMIJN. Het college van B. en W. heeft de raad gevraagd de ontruimingsterrnijn van twee onbewoonbaar verklaarde wonin gen te verlengen. Het zijn de panden Lange Brinkweg 1, waarvan de ont ruimingstermijn op 23 november af- VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 16 NOVEMBER 1962. HORLOGERIE loopt en Amersfoortsestraat 13 te Soes terberg, waarvan de termijn op 29 no vember afloopt. Verzocht is beide ter mijnen met een jaar te verlengen om dat voor de bewoners van deze huizen nog geen passende woonruimte gevon den is. ONTTREKKING AAN HET OPENBAAR VERKEER. Plet college van B. en W. heeft de raad voorgesteld weg nr. 74 aan het open baar verkeer te onttrekken. Het is een onverharde weg. die vanaf de Den Blieklaan langs de spoorlijn Utrecht- Baarn in noordoostelijke richting loopt. Ook is voorgesteld weg nr. 81 aan het openbaar verkeer te onttrekken. Deze weg is thans als fietspad in gebruik, maar is van ondergeschikt belang. De weg loopt vanaf het onverharde gedeelte van de Bosstaat in zuidooste lijke richting tot aan de spoorlijn Utrecht-Baarn. Deze weg moet verdwij nen met de aanleg van sportvelden. gaat U naturlijk naar Volledige rijuren (60 min.) Tweemaal per week gratis theorie. All-risk verzekerd. Prijzenvoor Auto 6,50 p.u., voor Scooter 5,50 p.u. Steenhoffstraat 25 - Telefoon 2185 LEGER DES HEILS. Het leger van de helpende hand. Ja, helpen wil het Leger des Heils altijd, overal en waar hulp nodig is. Dit is overbekend. De Kerstdagen - feestdagen van licht en vreugde - zijn er weer bijna. Toch is er nog wel armoede en donkerheid. De officieren van het Leger willen in gezinnen waar stille armoede heerst graag wat vreugde en licht brengen door een kerstgave. Ook de zieken zul len niet worden vergeten. Wilt u hel pen Dan kunnen zij anderen helpen. De komende week (19-24 november) komen de Heilssoldaten uw antwoord en gaven halen. Zij zien uit naar wat u kunt en wilt doen. FRIES TONEEL. De Friese vereniging alhier was voor nemens een grote toneelavond te geven op 30 november. Omstandigheden maak ten het echter noodzakelijk, deze avond uit te stellen tot 13 december. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Verenigde staten van Amerikas.s. „Nieuw Amsterdam" 20 nov. en s.s. „Noordam" 21 nov. Argentinië m.s. „Montferland" 18 nov. m.s. „Cap San Lorenzo" 20 nov. en m.s. „Alhena" 22 nov. Australië m.s. „Reifensteln" 18 nov. en m.s. „Trianon" 19 nov. Brazilië m.s. „Gaasterland" 21 nov. en m.s. „Alhena" 22 nov. Br. O. Afrikam.s. „La Bourdonnais" 18 nov. Canadas.s. „Nieuw Amsterdam" 20 nov. en s.s. „Noordam" 21 nov. Chilim.s. „Ganymedes" 21 nov. Ned. Antillen m.s. Ganymedes" 21 nov. Nw.-Zeelandm.s. „Imperial Star" 19 nov. en m.s. „Port Nicholson" 21 nov. Suriname m.s. Jason" 21 nov. Rep. Z.-Afrika en Z.W.-Afrikam.s. „Edingburgh Castle" 18 nov. en m.s. „Schiekerk" 21 nov. Inlichtingen omtrent de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. MEDISCHE DIENST. Dokter J. C. Lucas, Simon Stevinlaan 1, Soesterberg, telefoon 03463-200, neemt het a.s. weekeinde de artsendienst waar voor de artsen A. Th. M. Splinter, Soesterberg, W. F. van den Helm, Huis ter Heide en D. J. R. Jellema te Den Dolder. Dokter L. H. Brandt, Dolderseweg 59, Den Dolder, tel. 03402-2696, neemt de dienst waar voor dokter A. J. W. Hage- doorn te Soesterberg, KORFBALPROGRAMMA. Alleen de aspiranten komen in het veld. K.V.O. A speelt thuis tegen Samos F. Aanvang 15.30 uur. K.V.O. B gaat op bezoek bij S.K.F. c in Veenendaal. JAARVERGADERING. De buurt- en speeltuinvereniging „Oranje" houdt op vrijdag 16 novem ber, des avonds 8 uur, in restaurant 't Centrum, haar jaarvergadering. Mevrouw M. Igel-De Graaf, een ehirologe die haar werk op zuiver wetenschappelijke basis verricht.

Soester Courant | 1962 | | pagina 9