I Tentoonstelling „Soester Vogelvrienden' Het oog gericht op Kameraad Koejemans. Advertenties tot 2 uur. Chroesjtow neigt naar kapitalisme. „Open ons Dorp" ontving via de Soester lucifersdoosjes ruim f 16.000,-. DINSDAG 27 NOVEMBER 1962. 41e JAARGANG No. 93. SOESTER OURANT Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,21 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTBAAT 29A, SOESTDUK TELEFOON 2566 GIRO 126154 De eerste januari 1964 lijkt de onder handelaars in Brussel een zeer geschik te datum om de Britse toetreding tot de E.E.G. te laten ingaan. Dat is nog een hele tijd en het verschaft de En gelsman Heath en zijn zes gespreks partners aan de andere kant van de tafel nog het prettige gevoel dat ze niet overijld te werk hoeven gaan. Ze hebben er zelfs voor gezorgd, dat weer enige overeenkomsten zijn bereikt over dergelijke wereldschokkende zaken als ingeblikt kangeroevlees, wat voor de Britten misschien van gemak geweest is bij de paar tussentijdse verkiezingen, waarbij uiteraard de E.E.G. danig mee speelde. Men vergeet hierbij dat de moeilijke problemen door het uitstel dat hun te- beurt valt, er niet gemakkelijker op worden. Integendeel, de vraagstukken over de landbouwproduktie van de ge- menebestlanden met een gematigd kli maat - Canada, Australië en Nieuw- Zeeland - kunnen alleen maar verder gaan nijpen. Het enige wat de onder handelaars kunnen hopen, is, dat die landen over een jaar meer gewend zijn aan het vooruitzicht dat ze een veer moeten laten en dus een minder felle oppositie gaan voeren. Wellicht ook dat ze in die tijd voor hun afzet elders, waar ze toch op aangewezen zijn, een paar kansen hebben gegrepen die hun de bittere pil van Europese toetreding tot de E.E.G. verguldt. Door het rustig aan van de Brusselse onderhandelingen wordt nu min of meer gecamoufleerd hoe moeilijk het is om een ver geïndustrialiseerd land als Groot-Brittannië op te nemen in een blok waar de economische samenwer king al ver is gevorderd en tot kracht gekomen. Chroesjtsjow jaloers. Dit feit geeft nadruk aan de omvang van wat de E.E.G. tot stand heeft ge bracht en dat meer is dan degenen die erin zitten en het ontstaan geleidelijk aan hebben meegemaakt zelf wel be seffen. Het beste compliment hiervoor komt wel uit de in dit opzicht van vlei erij beslist niet verdachte mond van 'Chroesjtsjow, die in artikelen en op vergaderingen thans rondweg erkent dat de Oosteuropese tegenhanger van de E.E.G., de Comecon, aanzienlijk min der geslaagd is. En dat terwijl men toch zou aannemen dat in het commu nistische kamp, waar een gezagswpord veel gepraat kan vervangen en men be slist wel ervaring heeft met volgens plan bedrijven van economie, de moei lijkheden aanzienlijk geringer zouden zijn. Een van de oorzaken die Chroesjtsjow aanwijst als een hinderpaal voor de Comecon is de onrealistische prijspoli tiek, waarbij niet de kosten en een re delijke winstmarge bepalend zijn voor wat berekend wordt, maar wat politiek het nuttigst is. In een nationale economie kan er nog wat te zeggen zijn voor het hoog hou den van een bepaalde prijs om met de extra-inkomsten andere artikelen zo te subsidiëren dat ze in feite met ver lies worden verkocht. Maar zodra men dan aan export denkt, komt men tot de onaangename conclusie dat men of geld toegeeft bij de uitvoer of een prijs bedingt waar anderen royaal on der kunnen gaan. Dit curieuze feit heeft de Rus gedwon gen zich ernstig te gaan beraden op in de vrije, dus kapitalistische, markt ge bruikelijke koele overwegingen van ren dement. En daarbij moet hij dus ook het in marxistische principe verwerpe lijke winstelement wel ten tonele voe ren. Wordt Chroesjtsjow kapitalist Het is nog niet zover maar Chroesjt sjow wijst al de weg die de Comecon moet gaan om het succes van de E.E.G. enigermate te evenaren. En dat is doodgewoon van de kapitalistische han del over te nemen. Al deze uitingen worden vaaglijk en nog met weinig nadruk gelanceerd. Zo af en toe gaan ook voorzichtige proefballonnetjes op over een eventuele associatie van het meest westerse land achter het ijzeren gordijn, Polen, en Joegoslavië met de E.E.G. De konsekwentie van een en ander is overigens wel duidelijk, al moet men zich over het tempo van deze geeste lijke revolutie geen illusies maken. Hoe meer de communistische economie in omvang toeneemt, hoe meer zuiver economische overwegingen die uit de praktijk voortkomen, de overhand krij gen op steriele, theoretische leerstellin gen. Juist door de opbloei van zijn eco nomie gaat het verschil in karakter en ook het verschil in belangen van de blokken aan beide zijden van het ijzeren gordijn vervagen. Al is het dan pas in een verre, heel verre toekomst - de eerste jaren zal Vrijdagavond heeft de burgemeester de tentoonstelling van de vereniging .Soester Vogelvrienden" in het St. Jo- sephgebouw geopend. Deze trok vrijdag, zaterdag en zondag veel belangstelling, en voor een groot deel kwam dit door het vogelcircus van de heer K. van Hou ten uit Haarlem, waaraan men veel ge noegen beleven kon. Dat kon ook de burgemeester ervaren, want een kleine vogel zette zich na de opening op zijn hoofd neer. (Zie foto.) De voorzitter van de vereniging, de heer D. J. Kuijper, verwelkomde in het bij zonder de afgevaardigden van de Neder landse Bond van Vogelvrienden en van de afdelingen Bussum, Driebergen, Hil versum, Bilthoven en Veenendaal. De heer J. Koops uit Baarn, die mede oprichter van de tienjarige vereniging is haalde herinneringen op uit de op- richtingsdagen. Vóór het ontstaan van de Soester al- deling van de Ned. Bond van Vogel vrienden waren enige tientallen Soester vogelliefhebbers lid van de Baarnse af deling. De Soester afdeling startte met 18 leden. Thans zijn er meer dan 100 cn de bond is trots op de afdeling Soest, aldus de heer Koops. De heer A. H. Duit bood het bestuur namens de feestcommissie een spaar bankboekje met het batig saldo (f 139,12) van het jubileumfeest aan. Het is de bedoeling dat hiervoor materiaal ge kocht wordt. Namens de bond wenste de heer De Jager geluk en hij sprak de wens uit dat de vereniging nog vele jaren zal bestaan. De burgemeester prees in zijn openings woord de bijzonder fraaie expositie. Hij prees de zorg die de kwekers aan hun vogels besteden en sprak de wens uit dat de vogels in vrijheid niet vergeten zullen worden nu ze het door de weers omstandigheden niet zo gemakkelijk hebben. Aan de heren J. Wijnhof (vetkleur), H. G. Wijnands gepigmenteerd en schoon ste van het geheel), H. A. Duit (tro pisch), A. v. d. Vaart (kruising Wild zang), J. Wijnhof (duo), P. Dijkman (trio), P. Dijkman derby), P. Dijkman (kruising tropisch) en W. Kuiper (par kieten) reikte de burgemeester prijzen uit. men nog geen Russische onderhande laars in de stoel van minister Heath zien zitten in Brussel, zo ooit - toch plaveit de door de technologie geïnspi reerde welvaart die aan beide zijden van het ijzeren gordijn toeneemt, een weg naar de wereldvrede, waarvan men voorlopig alleen moet hopen dat de staatslieden die willen bewandelen. TWEEDE TREKKING BONNENACTIE. De tweede trekking van de bonnenactie der Soester Winkeliersvereniging heeft plaats gevonden. Een linnenuitzet, of voor 150,aan waardebonnen, werd gewonnen door G. van Klooster, Beetz- laan 90. Waardebon van 50,A. Bast, Mo lenstraat 76 waardebonnen van 25, M. C. Schafer, Koninginnelaan 123 en A. B. W, Craats, Van Weedestraat 9B. Waardebonnen van 20,W. A. Veld huizen, Sophialaan 4, G. Nijhoff, Wald. Pyrmontlaan 2, A. v. Daatselaar, Vin- keweg 32, H. v. Veen, Buntweg 7, H. M. stam, Koninginnelaan 21 en Mi Muis, Oude Grachtje 16. Waardebon van ƒ10,Ds Maarsingh, Vredehofstraat 9 R. K. van Mil, Beetz- laan 137 W. Gerritse jr., Middelwijk straat 37 mevr. J. Dorrestein, Albert Hahnweg 31 B. Visser, Kerkstraat 30 mevr. Kok-van Doorn, Molenstraat 45 H. M. Kemp, Rembrandtlaan 5 mevr. Bouman, Inspecteur Schreuderlaan 12 P. Majoor, Beukenlaan 27A. Kok, Birkstraat 83 J. D. Wiggerts, Barto- lottilaan 27 C. Schutte, Hartmanlaan 28. TONEEL GRONINGER VERENIGING. Niet alleen voor de leden van de Gro ninger Vereniging, maar voor allen die sympathiseren met het streven van deze vereniging zal de toneelgroep vrij dagavond in gebouw St. Joseph het stuk „Smokkelaar" onder regie van de heer R. Plaatjes opvoeren. Dit toneel spel in drie bedrijven wordt geheel door eigen krachten gebracht. MEVR. J. M. STOFFELS VAN HAAF- TEN SPRAK. Mevr. J. M. Stoffels van Haaften heeft voor de afdeling Soest-Soesterberg van de V.V.D. in conferentie-oord De Wie- kelaar gesproken. Zij wees op de huidi ge positie van Nederland in de wereld, waarin de vrede bewaard blijft door het machtsevenwicht. Het stemmenverlies van de V.V.D. is waarschijnlijk voor een groot deel te wijten aan het feit dat de Nieuw- Guineakwestie vele vrouwen P.S.P. deed stemmen. Sprekend over de eenwording van Eu ropa vroeg mevr. Stoffels zich af of Frankrijk wel als een goede partner te beschouwen is. De verkiezingen van 1963 zullen zeer belangrijk voor de V.V.D. zijn. De te ruggang in het stemmenaantal is niet alleen te wijten aan Nieuw Guinea, maar ook aan het feit dat de V.V.D. regeringspartij was. De zaak Van der Putten heeft ook geen goed gedaan en de besprekingen rond de verhoging van de ambtenarensalarissen evenmin. Naar de mening van mevr. Stoffels zijn sociale maatregelen toe te juichen, maar het moet niet zo worden dat een zeer groot deel van de lonen en salarissen aan de vrije beschikking onttrokken wordt omdat er zo enorm veel voor so- cale voorzieningen nodig is. Vooral voor de middengrepen betekent dit een enorme belasting. De behandeling van de begroting in commissievergaderingen achtte mevr. Stoffels van groot belang, want er zijn kamerleden die in de commissie beter op dreef zijn dan tijdens kamerverga deringen. Mevr. Stoffels achtte het onjuist dat op de verkiezingslijsten van de V.V.D. een aantal zittende kamerleden genoe gen zal moeten nemen met een plaats onder nieuwelingen. Met nadruk ver klaarde zij dat er geen sprake is van een controverse in de partij hoe graag de tegenstanders dit ook zouden willen. Toch is de organisatie van de partij niet zoals ze zou moeten zijn. Nagenoeg alle partijen beschikken over een eigen krant, maar de V.V.D. niet en dit is een groot nadeel. Ook kan de V.V.D. nauwe lijks profiteren van radio en televisie. Propaganda maken kost veel geld, maar het is toch nodig dat de V.V.D. meer aan de weg timmert. In het bijzonder dient erop gewezen te worden, dat de V.V.D. geen groepsbelang vertegen woordigt maar voor iedereen opkomt. De V.V.D. heeft nog vele opdrachten te vervullen en het is de taak van de leden hun aandeel te leveren door de liberale beginselen uit te dragen. De Actie „Open het Dorp" gaat ook aan Soest niet ongemerkt voorbij. Gisteravond is via lucifersdoosjes en levensmiddelenbedrijven 16154.69 bij het postkantoor terecht gekomen en daar in ijltempo geteld. De verenigingen „De Zwaluw" en „Vei lig verkeer" vergaderden in hotel „De Gouden Ploeg" ondanks de actie die miljoenen bij radio en t.v. hield. Er werd een inzameling gehouden die 145,opbracht. TWEEDE INTOCHT VAN ST. NICOLAAS. Op uitnodiging van het Winkelcentrum Koninginnelaan zal St. Nicolaas donder dagavond, om 7 uur, de tweede intocht ii de gemeente houden. De goede Sint vertrekt donderdagavond, 7 uur, vanaf het nieuwe repetitielokaal van P.V.O. in de Beetzlaan en zal naar de Konin ginnelaan gaan via de Nachtegaalweg, de Merelweg, Nieuwstraat, Groen van Prinstererstraat en Schaepmanstraat. De Sint zal bij garage Stam op het dak klimmen om een welkomstrede aan te horen en zelf te spreken. Daarna gaat hij nog enkele malen de Koninginnelaan op en neer, waarna zijn bezoek aan de winkels die zijn aangesloten bij het win kelcentrum begint. Tenslotte zal de hoge gast zich naar café Soestdijk begeven. VVINTERKEURING KONIJNEN, Door de Pluimvee- en Konijnenvereni ging Eemland is de jaarlijkse winter- keuring van konijnen georganiseerd. Keurmeester was de heer P. Wesseling te Amsterdam. In de open klasse was U en ik betalen van onze rijkdom of van onze armoe zo'n slordige 40 gulden per jaar om naar de televisie te kij ken en zondagavond heeft men een deel van dit geld verknoeid aan een gesprek onder vier ogen met kameraad Koejemans, die 25 jaar lang Koejemans heette als lid van de communistische partij en super-leugenaar van „De Waarheid" en die nu beter Goejemans kan heten, want hij is „bekeerd" en nu doopsgezind. Het waardeloze geleuter dat kameraad Koejemans ten beste gegeven heeft werd door vele kijkers en luisteraars blijkbaar nog voor zoete koek aange zien en nog gewaardeerd ook, te oor delen naar de recenties in de kranten. Blijkbaar vond men het prachtig dat dr heer Koejemans door „sociale bewo genheid" communist geworden was. „Amme hoela" zou Johnny Kraaikamp zeggen. Jongetje Koejemans was soci aal bewogen zon 50 jaar geleden, toen daar alle reden toe was. Maar de schanddaden van zijn god Stalin heb ben hem nooit bewogen en van Siberië weet hij helemaal niets. Van de massa moorden bij Katyn heeft onze doopsge zinde kameraad blijkbaar nooit ge hoord en Hongarije zegt hem niets. Kameraad Koejemans kreeg ruzie met Paul de Groot en hij werd uit de par tij gesmeten. Was dit niet gebeurd dan zou hij heus nog altijd de lof van de Kremlin-schurken zingen. Nu is hij een steunpilaar van de doopsgezinde ge meente geworden. Een half uur lang heeft onze vriend geleuterd en geen moment kwam hef ir hem op dat hij wel eens kon zeg gen dat het hem speet zich zo lang voor het Moskouse karretje te hebben laten spannen. Niets daarvan. Toen bem gevraagd werd of hij bang was voor een Russische invasie deed hij heel verwonderd. Zo'n invasie achtte hij niet aannemelijk. Nooit gehoord van Estland, Letland, Litauen, Hongarije, Bulgarije, Roemenië en Tsjecho-Slowa- kije, terwijl het tot onze communistische doopsgezinde of doopsgezinde commu nist nog steeds niet doorgedrongen is, dat die invasie uitblijft omdat het door de Waarhfid dagelijks uitgevloekte Amerika achter ons staat. De N.C.R.V. heeft ons zondagavond ge- koejeneerd met Koejemans en we moe ten niet gek opkijken als we de vol gende maal een „bekeerde" Kees van Geelkerken op het scherm krijgen. Die heeft met zijn baas Mussert vijf tien jaar lang getracht ons land aan de Duitsers te verkwanselen en die is ook ineens vroom geworden. KANTMAN. Advertenties voor het dinsdagnummer worden aangenomen tot maandagmiddag 2 nnr en voor het nummer van vrijdag tot donderdagmiddag 2 uur. In Regent Street heeft men met de nieuwe Kerstverlichting in deze drukke winkelstraat proef gedraaid, d.w.z. men testte het decoratieve effect bij avond. Op de voorgrond de grote bussen. een Alaska van R de Maar de beste van het geheel. De beste van de grote ras sen was een Vlaamse reus, ijzergrauw, van E. P. v. Oostrum. Dit dier was te vens de beste van het geheel op 1 na. De beste van de middenrassen was een Alaska van R. de Maar en de beste van dr dwergrassen een kleurdwerg van R. de Maar. In de C.-klasse, dieren geboren na 1 mei, was een Vlaamse reus van Gijs v. d. Riet de beste van de grote rassen, een Alaska van R. de Maar de beste van de middenrassen en van de dwerg- rassen was dat een Pool blauwoog van II. Roelofs. Het jeugdlid Gijs v, d. Riet had het allerbeste dier in deze klasse, een Vlaamse reus. ZESDE PAARD IN PAARDEKAMP. Na Corrie, Frits, Jopie en Janus, die hun oude dag gezellig en comfortabel in het bejaardentehuis voor paarden De Paardenkamp aan de Klein Engen- daalweg doorbrengen, komen Cora en Jan naar Soest als vijfde en zesde paard. Beide dieren zijn 20 jaar en ze komen uit Den Haag. Ze zullen op zaterdag 1 december, omstreeks 3 uur, op de Klein Engendaalweg arriveren. Beide paar den zijn uitgediend omdat de wijken, die ze met hun bazen bezochten aan de kant gedaan zijn. Hun eigenaren ga ven er de voorkeur aan de dieren niet naar het abattoir te brengen, maar ze i^an De Paardenkamp af te staan. ZvK.H. Prins Bernhard heeft opnieuw iri een schrijven aan de stichting blijk gegeven van zijn sympathie met het weck en voor de tweede maal een be drag ter beschikking gesteld. Iedereen kan dit doen door een gift over te ma ken op gironummer 631624 van De Paard'.ekamp Soest.

Soester Courant | 1962 | | pagina 1