MIDDELMAN 'n Leuk cadeau KRUISWIJK Officiële mededelingen. BURGERLIJKE STAND Niet overal heerst de juiste tijd. Wilt u ook eens iets aparts DERDE BLAD Geef echter een goed horloge. Alleen bij uw banketbak ker vers uit de oven. Wie zó sportief is,.. zó ondernemend... en zö kritisch.. Iftoéerm, f. DAMES ui HERIN tfeetoqes vindt haatitvari- z étfdeweg na. ar: BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterrijschool 4 VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 27 NOVEMBER 1962. UITBREIDING SCHOOL. Burgemeester en wethouders van Soest gelet op artikel 76 van de Lager-onder- wijswet 1920 brengen ter algemene kennis, dat door de raad van die ge meente, in zijn vergadering van 21 no vember 1962, medewerking als bedoeld in. artikel 72 van de Lager-onderwijs- wet 1920 is verleend ten aanzien van het verzoek van het bestuur van de vereniging ,,De School met den Bijbel' te Soest, voor de stichting en inrichting van een zevende leslokaal ten behoeve van De Savornin Lohmanschool voor g.I.o., aan de Driehoeksweg, alhier. Soest, 27 november 1962. HONDSDOLHEID. De burgemeester van Soest vestigt er de aandacht op dat loslopende honden, welke door de politie worden opgevan gen en door de eigenaren, houders of hoeders niet binnen 2 x 24 uren wor den afgehaald, afgemaakt worden. Soest, 27 november 1962. DE DIERENBESCHERMING EN HONDSDOLHEID. Nu de burgemeester van Soest gebruik maakt van zijn bevoegdheid tot navol ging der Veewet om opdracht te ge ven tot het doen doodschieten van op gevangen honden en wel met een ter mijn van 2 maal 24 uur, wil de afde ling Soest der Nederlandse Vereniging tot Bescherming van dieren de lezers van dit blad enkele mededelingen doen. In het Dierentehuis onzer afdeling be vinden zich plm. 20 zwerf- en afstands honden plus een 25 tal zwerf- en af standskatten. Deze dieren zijn reeds lang in ons bezit en vrij van de zo ge vreesde rabies ziekte. Teneinde besmettingskans te voorkomen is het Dierentehuis reeds twee weken gesloten verklaard voor opname van voor ieder die zijn tijd weet te gebruiken. Zelfs Sint Nicolaas maakt in de moderne tijd geen gebruik meer van de antieke zonnewijzer. Het bespaart U een teleurstelling. Wij leveren U alleen de betere merken tegen interessante prijs. zwerf- en afstandshonden en -katten. Dit is een logische doch harde maat- hond weggelopen is Elke gemeente in Nederland heeft in 1955 de plicht gekregen een aantal z.g. quarantainehokken in gereedheid te nebben. In Soest is er één. welke zich bevindt in een schuur van het abattoir. Men begrijpt dat deze opvanggelegen- heid direct bij één dier reeds bezet is. Door onze Vereniging is aangeboden op kosten der gemeente (uiteraard volgens de wet daartoe verplicht doch 't aan tal is niet voorgeschreven) een zestal z.g. zomerkennels daartoe dienstig te doen maken, de door de politie opge vangen dieren, daarin op gemeentelijke kosten door onze afd. te doen verzor gen totdat - na een 8 daagse, termijn - deze dieren door de afd. zouden worden opgenomen in het leegstaande houten hondenhuis met een capaciteit van 12 hokken, en dan dus als zwerfdier bij ons verblijven tot een nieuwe baas ge vonden is. Hiermede is pl.m. 4.000, gemoeid. De burgemeester heeft deze regeling niet aanvaard wijl er geen geld daar toe beschikbaar is. Hij heeft de termijn van 48 uur bevolen omdat er geen plaats is, daarbij uitgaande van de ver- j onderstelling, dat een eigenaar, wiens -1-- en niet ernaar Er was zaterdag veel belangstelling voor het bedrijf dat een belangrijke taak voor Soest en omgeving heeft en deze met super-service uitstekend zal kunnen vervullen. Daarom voor Boterletters en -staven Gevuld en dik Speculaas Chocolade- en Marsepainflguren Harten en Hammen enz. naar Soesterbergsestraat 28 - Tel. 2532 Deelnemer St. Nikolaas-aktie. regel. v.WEEDESTR ,40 TEL :«36I GEBOREN Johanna Catharina Maria, dochter van P. J. van der Wansem en M. Ebskamp, Nassaulaan 31. Hen- drina, dochter van J. van de Vis en A. van Barneveld, Schrikslaan 29. Er na, dochter van A. van den Brink en W. Laseur, Lindenlaan 17, Baarn. Hendrina, dochter van H. J. Walet en H. van der Linden, Bakkersweg 3. Nicolaas Hermanus Maria, zoon van W. A. van Woerkom en W. J. Spijker, Mo lenstraat 2. Hans Joachim, zoon van C. W. J. W. Vogel en A. M. Marks, Prins Hendriklaan 9. Frank Robert Jan, zoon van J. de Vries en M. Bakuwel, Pieter de Hooghlaan 47, Baarn. Marie- Anne, dochter van A. G. B. van der Zeyst éh M. Muijlwijk, Korte Melmweg 3. Robert Gerardus Cornelis, zoon van G. T. Sakkers en J. J. M. Korte- kaas, Burgem. Grothestraat 67. Ger- ben, zoon van G. de Wilde en D. Westen- eng, Eigendomweg 112. Wilhelmina Adriana, dochter van G. W. van de Grift en C. C. van der Eijk, Nieuwe- weg 27. Peter, zoon van J. G. Brokaar en R. Prigge, Verl. Talmalaan 11. Wilhelmina Albertha Gerarda, dochter van J. A. Kok en W. M. Wantenaar Peter van den Breemerweg 7. Maria Bernadette, dochter van H. Th. Derickx en A, M. Tolboom, Molenstraat 157. Cornelis Jan, zoon van A. van Horns- veld en E. van Leijenhorst, Merelweg l. Bernard Johannes, zoon van p, van Vliet en O. Postma, De Eeaufortlaan 18. Elsje, dochter van H. C. Mol en A. A Schotman, Parklaan 9. ONDERTROUWD Douwe Boersma, South Woodroad, Cottingham G.B.) en Trijntje Maria Soeteman, le Heeserlaantje 1. Otto de Weerd, Schrikslaan 21 en Jan- ny van den Akker, Wilhelminalaan 30. Pieter Johannes Cöhrs, Van Bemmel- straat 76. Amersfoort en Hedwig Mar- got Elisabeth Oberhessen, Hildebrand- 0 2a. Roelof Dobben, Molenstraat 43 en Theresia Hendrina Cornelis Mee- der, Kerkpad N.Z. 32. GEHUWD Willem Jacobus Zindel, Rijnauwenstraat 66, 's Gravenhage en Maria Else Papöt, Sinnemaplein 1. Breunis Weldink, Emmastraat 25, Zeist en Jansje Marretje van den Essenburg, Beetzlaan 112. OVERLEDEN Albert van Essen. 77 jr„ echtgenoot van J. Vermeer. Kerkpad z.z. 14. Adriana Windeij, 40 jaar, Van Weedestraat 33. Hendrik Nieman, 75 jaar, echtgenoot van K. van Duikeren, ^an Lenneplaan 63. Mattheus Mole naar, 73 jaar, weduwnaar van J. A. M. van Meel, Brinkstraat 81 hs, Amster dam. Dirkje van Malsen, 82 jaar, Bos straat 2. Adriana Breedveld, 89 jaar, weduwe van C. J. Revet, Leeuwerikweg 23. Cornelia Timmerman, 68 jaar, we duwe van C. P. Nassenstein, Verl. Tal malaan 13. Gerardus van den Bremer, 63 jaar, Steenhoffstraat 52. Hendrik Teters, 91 jaar, weduwnaar van J. van Leijenhorst, Bosstraat 2. wenst te zoeken of via de politie - uiter aard met kostbare bekeuring - de hond ziet terug te krijgen, dit noch in 2 da gen, noch in vier of acht dagen zal doen. Wij zijn het met dit laatste volkomen eens. Wij veroordelen degenen, die door zich van zijn hond, of door expres te laten zwerven, of niet zich onmiddellijk met de politie in verbinding te stellen, trachten te ontdoen en wij hebben een zwarte lijst reeds aangelegd. Nooit krij gen die individuën meer een dier via ons Dierentehuis of via onze andere afdelingen. Bij wegloping raden wij aan meldt dit onmiddellijk bij de politie, wacht geen uren, laat staan 2 dagen, want uw trou we vriend is dan misschien reeds dood geschoten. De voorzitter, P. M. WIJSMULLER. BIGGEN EN EIERMARKT. Op de Amersfoortse weekmarkt werden aangevoerd 125 stuks biggen in prijzen van 45,tot f 56,en 7 drachtige zeugen van 310,tot 400, Op de eiermarkt werden aangevoerd 120.000 stuks. Hoendereieren van 12,75 tot 13,25. Middenprijs 13,Prijs per kg. 1,69, VOORLICHTING ZUIVELBUREAU. Mej. J. v. d. Gilde van het Nederlands Zuivelbureau heeft voor een volledig bezet Anna Paulownahuis een voor- lichtingsmiddag verzorgd op uitnodiging van de Nederlandse Vrouwen-Electri- citeitsvereniging. Ze werd ingeleid door de presidente mevr. M. van Veeren, die haar vreugde uitsprak over de goede opkomst en zes nieuwe leden verwel komde. Mej. v. d. Gilde vertelde belangrijke en interessante dingen over zuivel en zuivelproducten. Er werden dia's en films getoond van bereidingsmethoden, er werd natuurlijk kaas geproefd en tenslotte was er een quiz. Op woensdag 12 december zal voor de leden de jaarlijkse kook- en bakdemon- stratie gegeven worden in verband met de komende feestdagen. VEEL AFWIJKINGEN DOOR POLI TIEKE EN NATUURLIJKE GRENZEN. Hoe dikwijls zal het u overkomen zijn. dat u om een of andere reden wilde weten hoe laat het op dat moment was in New-York, Moskou of Tokio Hoe vroeg Kennedy sprak in de mor gen en hoe laat Chroesjtsjow in de middag, of misschien wel in de nacht. De meesten van ons komen daar niet zo makkelijk uit, want hoe weten we nu precies hoe laat het ergens anders op aarde is. Enkele slimmerikken zijn prompt aan het rekenen gegaan of aar» het schatten zo van,,'s Kijken, als het in Amsterdam 12 uur is, en de zor komt op in het oosten, dan moet het ir Amerika vroeg in de morgen zijn. Ja, hoeveel uur het scheelt Nou voor uit, een uur of zes Dus dat zou bete kenen, dat het in New York 's morgens een uur of zes» zeven zou zijn". Inderdaad is het verschil zes uur en dat is door de slimmerikken keurig bere kend. Maar als het bij ons 12 uur in de middag is, hoe laat is het dan in India of in Tasjkent Dat wordt moeilijker en zeker voor hen die zich nauwelijks ooit met de tijden op aarde hebben bezig gehouden. Voor hen en ook voor de mensen die er wat meer van weten, willen we hier eens wat meer van deze materie vertellen en ook wijzen op de problemen die zich voordoen. Wat is tijd En hoe verdeelt men de dag Wanneer we ons gaan afvragen Wat ie tijd, dan komen we in een heel moeilijke materie terecht, waarover door AUTO TEGEN BOOM. Mej. C. G. H. reed per auto op de Soesterbergsestraat in de richting Soes- terberg. Zij schrok van een auto die uit tegenovergestelde richting kwam, ïooide het stuur naar rechts en slipte. Vlet een fikse klap kwam de auto te len een boom terecht. De bestuurster verd niet gewond, de auto beschadigd. HANDELSONDERNEMING TECHNICA IN ANDERE HANDEN, handelsonderneming „Technica" in de Steenhoffstraat is overgenomen door it heer J. C. Biesheuvel, die een be drijf in Den Haag heeft en filialen in Dordrecht, Den Bosch, Venlo, Winters wijk en Winschoten. De heer Biesheuvel heeft de ervaring opgedaan dat in een gebied als dat vaarin Soest ligt grote behoefte is aan oeleveringsbedrijven voor de industrie :n zaterdagmiddag is aan belangstel lenden getoond wat het bedrijf in de Steenhoffstraat te bieden heeft. Het hoofdkantoor in Den Haag is voor een iroot deel ingesteld op de levering van kogellagers, het Soester bedrijf wil au to-onderdelen als remvoeringen, bou gies, uitlaten en contactpunten leveren ?n onderdelen die industrieën nodig hebben. Terwijl op vele plaatsen de ervice afneemt stelt de firma Bies heuvel er prijs op een maximum aan service te leveren met als slogan „Nu ebeld, over een kwartier geholpen". Velen van ons willen wel eens iets aparts in de garderobekast, een kledingstuk anders dan anders! Over het algemeen valt het niet mee om zoiets te vinden dat dan ook werkelijk naar de zin is. De moeilijkheid is veelal, dat een kle dingstuk dat apart is niet geschikt zal zijn voor iedereen. De Italiaanse modeontwerper Veneziani uit Milaan heeft daar nu eens wel kans toe gezien. In zijn haute couture modellen ontwierp hij een waarlijk fantastisch mooie trui, die door iedere vrouw die een trui kan dragen ook geaccepteerd kan worden. U zult het beslist met ons eens zijn, dat hier sprake is van een zeer aparte trui, die het ju weeltje van uw garderobekast kan zijn. Dit kledingstuk is vervaardigd uit „Orlon" en maakt de draagster slank doordat de ingebreide motie ven in de lengte lopen. De kleuren zijn licht paars op blauw-grijs, maar dat is van minder belang. Het leuke zit in het model. Op de trui zit een forse zee manskraag, die in de trui uitloopt in een bef. Op zich is dit al heel leuk waar de strakke lijnen van de bef een contrast vormen met de soepele lijnen van het ingebreid motief. Maar daar zijn we er nog niet mee. Van hetzelfde materiaal is eT een shawl-hoofddoek, die in de grote kraag bevestigd is. Deze hoofdbedekking verlengt het gehele model, waardoor het slankmakende element in dit kledingstuk nog sterker naar voren treedt. Al met al hebben we hier te ma ken met een pracht kledingstuk dat voor veel jonge vrouwen en meis jes een grote aanwinst voor haar garderobe zal betekenen. riode van licht en de periode van don ker ook weer in kleinere delen onder te verdelen en dit bracht dadelijk weer met zich mee het probleem van de tijd- meetinstrumenten, onze klokken, want wanneer je de daglichtperiode verdeelt in stukjes en je wilt weten hoe ver de tijd inmiddels is gevorderd, dan moet dat vorderen toch op de een of andere manier te meten zijn. Eerst deed men dit met stokjes in de grond en dan wees de schaduw aan hoeveel tijd er nog over bleef. Daarna kwamen de zandlopers en de fraaie zonnewijzers. Kijk, die zonnewijzer brengt ons weer verder. v.WEEDESTR, <0 TEL: 4361 TORENSTRAAT 19 Telefoon 2424 wijsgeren en geleerden het laatste woord nog niet is gesproken. Narr Newton, de beroemde natuurkundige aan dat de tijd door niets te beïnvloe den viel, Einstein toonde aan, dat tijd maar een relatief begrip is. Maar daar willen we het niet over hebben. Voor ons gewone mensen op aarde is tijd, doodgewoon tijd. Een uur is een uur, een minuut is een minuut en een seconde is een seconde. Voor de primitieve mensen was tijd maar heel betrekkelijk. Ze leefden met het daglicht en sliepen wanneer het donker was en de eerste tijdsindeling die gemaakt werd was begrijpelijk de dag, de periode van daglicht en de daarop volgende nacht en daarna weer de dag en weer de nacht, dat is dui delijk. Later kwam men er toe de pe- Het draaien om de aardas. Hoe komt het nu dat we op aarde eeD dag en een nacht kennen Wel, de zon staat ergens in de ruimte te stralen n op grote afstand daar vandaan staat de aarde, die om haar eigen as draait. Gedurende een bepaalde periode straalt de zon op ons, maar aangezien wij met de aarde meedraaien, komen we Re durende een bepaalde periode ook aan de schaduwkant te zitten en dan is het nacht. Dat is iets, wat ongetwijfeld voor iedereen volkomen duidelijk is er> dat we waarschijnlijk niet eens behoe ven te vertellen. Toen men de dag in 24 uur had ver deeld, werd het zaak die verdeling ook grond te geven ter plaatse. En men re deneerde als volgt. Wanneer de zon op zijn hoogste punt staat, is het wat je noemt midden op de dag, dus dat moet 's middags twaalf uur zijn. want twaalf uur later - als de vierentwintig uur vol zijn - dan staat de zon precies aan de andere kant van de aarde en ritten wij in het diepste duister. Aan de hand van de zonnewijzer, die werkt met de schaduw van de zon. was dat precies vast te stellen en kon men een tijdsnieter construeren die de diverse uren op de dag aangaf, althans wanneer de zon scheen. Later kwamen de zandlopers, slingeruurwerken, veer- uurwerken en dergelijke, waarmee de tijd kon worden gemeten ook als de zon niet scheen. Het is logisch, dat wanneer het in Am sterdam precies twaalf uur in de mid dag is, omdat de zon op zijn hoogste ount staat, het ergens in Polen of Rus land al twaalf uur in de middag ge weest moet zijn, omdat de zon daar ai door haar hoogste punt heen is op dat zelfde moment. Het is daar dan een uur of twee uur later in de middag. En zo kunnen we de hele aardbol dus in vier entwintig stukken verdelen en wel om de vijftien graden, want 24 x 15 graden is 360 graden. Natuurlijke en politieke grenzen Men heeft de meridiaan van Greenwicb n Engeland als nul-meridiaan genomen en is van daar af aan het verdelen ge gaan. Steeds werd de meridiaan het middelpunt van een denkbeeldige strook van 15 graden breedte en wel met 7Va graad enerzijds en 7'/a graad anderzijds. Zo ontstonden lange stroken over de wereld, waarin de tijd steeds één uur verschilt met de naburige stroken. Op die manier vinden we ergens in de Stille Oceaan de meridiaan van 180 graden die de internationale datum- grens wordt genoemd. Want wanneer het in Greenwich 12 uur in de middag is, dan is het op de meridiaan van 180 graden precies twaalf uur in de nacht en verspringt de datum. Zo komt het dus dat het in Japan 7 uur 's morgens is op 1 decem ber, terwijl het bij ons nog 11 uur in de avond van 30 november is. Langzaam schuift de datum op naarmate de uren vorderen en het naar het westen toe twaalf uur in de nacht wordt. Voor iemand die even doordenkt en een en ander eens op een papiertje uit tekent, zal het spoedig duidelijk zijn hoe de tijdvaststelling in elkaar zit. Maar wie houdt zich er nu aan Het vervelende is echter, dat natuur lijke en politieke grenzen de zaak nog al eens door elkaar gooien. Aangezien Nederland bijvoorbeeld binnen de strook van Greenwich ligt, zouden wij dezelfde tijd moeten hebben als de Engelsen en in Duitsland zou het een uur met ons moeten verschillen, want dat land ligt buiten de strook van Greenwich. Dat is echter niet het ge val. Het hele vaste land van west- Europa, met uitzondering van Spanje en Portugal die zich wel naar Green- wichtijd richten, voert de zogenaamde middeneuropese tijd die een uur later dan Greenwich is. «9 Gedipl. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (0 2955) U wordt gehaald en gebracht. In Azië Is het nog erger. Daar loopt bijvoorbeeld de hele sowjetunie een uur voor, vergeleken bij de stroken waarin de verschillende republieken liggen. Perzië, India, Burma, Indonesië en het midden van Australië passen een tijd toe, die een half uur scheelt met de tijd die zij oorspronkelijk zouden moe ten voeren. Nieuw Zeeland, dat een uur achter moet lopen met de strook waarin de internationale datumgrens ligt, sluit zich daarbij aan en houdt de tijd aan van de 180 graden meridiaan. Ook in Amerika zijn er afwijkingen. In de Verenigde Staten bijvoorbeeld past men de tijd aan aan de gren zen der verschillende staten. Venezu ela in Zuid-Amerika heeft weer een half uur verschil met de tijd die daar oorspronkelijk gevoerd zou moeten worden. Zo zien we, dat het nog niet zo een voudig is om op de klok te kijken en dat de tijdvaststelling op aarde nog verre van ideaal is. We zullen het echter voorlopig moeten doen met de huidige indeling.

Soester Courant | 1962 | | pagina 9