WILHELMINA EN VICTORIA. HET OOG GERICHT OP GULLE GEVERS. Aan de inwoners der Gemeente Soest. L DINSDAG 4 DECEMBER 1962. SOESTERÜO Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. 41c JAARGANG No. 95. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 12ei5i MOEDERS VAN VOLKEREN Grote mannen zijn zeldzaam. Nog ge ringer is het aantal vrouwen, wier ster gedurende vele jaren schitterde op het wereldtoneel. Een dier groten bezat Nederland in Wilhelmina, moeder van onze vorstin, die een halve eeuw lang de scepter met wijsheid zwaaide over een rijk, waarin de zon nooit onderging. Nu, in deze moeilijke ogenblikken, grij pen wij onwillekeurig terug in het woelige tijdperk, dat haar regering en leven vulde en wij zijn verbaasd. Wij verwonderen ons over tact en in zicht haar gegeven en zoeken naar oorzaken en voorwaarden voor een le ven, dat rijk is en welks inhoud res pect afdwingt van geschiedschrijvers en nageslacht. Zo'n leven glijdt aan onze herinnering voorbij bij beschouwing van de levens gang van onze landsmoeder. Verba zingwekkend is hetgeen zij schonk in haar werk en voorbeeld aan onderda nen en regeerders niet alleen van ons eigen volk. Men zou kunnen spreken van een unieke vrouw, wanneer wij bij het terugdraaien van haar levensfilm nog tijdens haar vervloden regerings periode, niet Victoria, koningin van Engeland zouden ontmoeten. Minder dan Wilhelmina is zij weliswaar een landsmoeder geweest, maar tegen het einde van haar leven werd Victo ria wel Europa's grootmoeder genoemd om het groot aantal familiebetrekkin gen, dat deze niet minder grote vorstin aan de verschillende staatshoofden rond de eeuwwisseling bond. Waarin ligt het geheim van deze twee naar voren tredende hoge vrouwen uit de laatste eeuw Was de één soms een leerlingen van de ander Wat deed hen stijgen naar de top van verering hun ner onderdanen Was het hun gelijk soortige jeugd, hun karakter of de - aard der tijden waarin zij leefden Ongetwijfeld zijn er veel verschilpun- fên in beider leven en wérk iïiaar even stellig is er frappante overeenkomst te ontdekken in menig onderdeel van hun lange en voor de wereld zo gezegende levens. Beide vaderloos. Wij weten reeds, dat prinses Wilhel mina een enigszins vereenzaamde jeugd had. Ondanks de vergoeding die haar moeder haar in zo ruime mate hiervoor heeft weten te schenken, moet zij dik wijls verlangd hebben naar de belang stelling van een vader voor haar jeugd problemen en naar de volheid, die al leen broers en zusters aan onze jonge jaren kunnen schenken. Bij koningin Victoria treffen wij iets dergelijks aan. Ook zij was bij haar ge boorte reeds voorbestemd om eens een koningskroon te dragen. Ook zij moest reeds jong haar vader missen. Even min had zij broers en zusters ter ver levendiging van haar kinderjaren en haar moeder. Victoria Maria Louise van Saksen Koburg, vermocht veel minder dan de onvergetelijke Emma van Wal deck Pyrmont dit gemis te vergoeden. Heeft misschien Leopold van Saksen Koburg, de latere koning der Belgen dc taak op zich genomen om wat zon neschijn in dit stroeve bestaan te bren gen Zeker is, dat Victoria's oom veel in vloed op haar heeft gehad en dat zij erg op hem gesteld geweest is, heel haar leven lang. Maar deze oom had er belang bij het kind voor zich te winnen, omdat hij zich voorgenomen had een in vloedrijke rol te spelen in de geschiede nis. Reeds vroeg bemerken we dus het ir.trigespel rond de toekomstige heerse res van Engeland. Mede hierdoor werd zij reeds jong een prinses, die zeer gereserveerd stond tegenover alles en iedereen, welke ei genschap haar later van groot nut zou zijn. Ook prinses Wilhelmina droeg de ze karaktertrek met zich en evenals Victoria sleet onze vorstin haar jonge dagen grotendeels met studie en lessen, die het latere leven moesten helpen verlichten. Jong geroepen. Achttien jaar was Wilhelmina toen zij de regering overnam. Ook in dit op zicht is de gelijkenis met Victoria tref fend. Zowel Victoria als Wilhelmina stonden voor de aanvang van een nieuw tijdperk in de geschiedenis. Bij Victo ria waren de eerste tekenen van de industriële revolutie reeds zichtbaar. Wilhelmina kreeg als opdracht om de grootste culturele omwenteling aller tijden te verwerken. Zoals Engelands grote vrouwe moest beleven, dat het aanzicht van de wereld op sociaal ge bied verkleurde, zag Neerlands grote vorstin een politiek en cultureel beeld van deze oude aardbol gans verbleken. Ruw oorlogsgeweld ontsierde Victoria's regeringsperiode tijdens de Krim-oorlog en tal van donkere vlekken in de zand loper der tijden, waarvan, de frans- duitse oorlog in 1870 een der hoogte punten vormt. Haar land ontweek die massa-slachting zoals het rijk der Ne derlanden de dans ontsprong in de we reldbrand van 1914 tot 1918. Een der grootste glanspunten in beider leven ligt in het herstel van een nor maal leven aan het hof. Zij doorbraken de decadentie en losbandigheid, die wel haast vanzelfsprekend waren geworden in de hoogste kringen der staat. Hun vast karakter en sterke wil verhieven twee koningskinderen uit hun moreel verval, waarin zij door bijkans klas siek geworden hofgewoonten waren ge raakt. Redden zij wellicht hiermee de monarchie in hun landen, waar dege lijkheid en soberheid tot deugd waren verheven in het burgerleven, dat hun tijd zo kenmerkt Zeker hebben deze vorstinnen door hun levenswandel ertoe bijgedragen dat hun tronen niet wankelden toen zij el ders als zand wegspoelden onder de vloedgolf van revolutie en ongeloof. Voorbeeld van trouw. Vooral Victoria's bestuur betekende een verademing na een lange reeks van koningen, die elke band met huwelijks plicht en huwelijkstrouw hadden ver broken. Zij heeft, als later Wilhelmina, een voodbeeld voor haar' volk willen zijn en is daarmee tot hoedster en be houdster van haar dynastie geworden. Hiermee glijden we naar het terrein der verschillen tussen deze grote vrou wen. Bij Victoria lag de grootste kracht in haar voorbeeldig gezinsleven. Zij be trok Albert, die ruim 20 jaar haar trouw in alles terzijde stond, in haar gehele leven, ook in staatszaken. Deze man, ook al een Saksen Koburg, heeft een groot deel van haar zware leven beheerst, ook na zijn dood, toen zij nog ongeveer veertig levensjaren voor de boeg had. Zo nodig, was zij wel eens bereid staatszaken aan gezinsza ken op te offeren, maar haar gemaal waakte dan wel over haar. Anders zien wij dit bij koningin Wil helmina, die in haar zorgen in de eer ste plaats door haar volk werd gedra gen. In haar jeugd bemind en geliefd door alle Nederlanders, heeft zij heel haar regeringsperiode ervoor geijverd die liefde waardig te zijn en geheel haar persoon en alles rondom haar ir. handen gelegd van een tiental mil- lioen mensen, die haar vereerden en beminden en welke liefde nu zij heen gegaan is, nog niet getaand is. Victoria had veel vijanden. Meermalen io er een moordaanslag op haar ge pleegd. Uitzonderlijke gaven had zij niet. Stuwkracht ging niet van haar uit. Maar zij bleef de hoge vrouwe, die altijd boven de partijen stond en steeds het voorrecht heeft genoten zich om ringd te zien door een keur van minis ters die zonder uitzondering tot de kun- digsten staatslieden behoorden, die de wereld ooit gekend heeft. In verband met het overlijden van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wilheimina zal onder auspiciën van het Oranje Comité op vrijdag, 7 december a.s., des avonds om 8.00 uur, in de Oude Kerk aan de Torenstraat een korte openbare herdenkingsbijeenkomst worden gehouden. De herdenkingsrede zal worden uitgesproken door de burgemeester van Soest, de Edelachtbare Heer Mr S. P. Baron Bectinek. Het zangkoor, onder leiding van Maarten Koolj, zal enkele lie deren zingen. Wij wekken alle inwoners op deze korte plechtigheid bij te wonen. Het Oranje Comité Soest, FESTEN, voorzitter. PEET, secretaris. BUITENGEWONE RAADSVERGADERING. fn de bijzondere raadsvergadering, wel ke vrijdagavond naar aanleiding van het overlijden van H.K.H. Prinses Wil helmina gehouden werd, is besloten het volgende adres van rouwbeklag aan H.M. de Koningin te zenden ,,De gemeenteraad van Soest, in bijzon dere vergadering bijeen ter herdenking van Hare Koninklijke Hoogheid Prin ses Wilhelmina, moge Uwe Majesteit zijn warme en diepgevoelde medeleven betuigen met het heengaan van Hare Koninklijke Hoogheid. Zijn gevoelens van medeleven gaan eveneens uit naar Uwer Majesteits ge zin, waarin dit heengaan zo smartelijk gevoeld wordt en waarin hierdoor een grote leegte ontstaat. Met grote liefde, eerbied en dankbaar heid herdenkt hij het onnoemelijk vele dat Hare Koninklijke Hoogheid voor land en volk gedurende een lang men senleven gedaan en betekend heeft. De gemeenteraad spreekt de bede uit dat de Allerhoogste Uwe Majesteit en Haar gezin Zijn troost en kracht moge schenken". De burgemeester wees in een toespraak tot de raadsleden op de schok die het bericht van het overlijden van prin ses Wilhelmina teweeg bracht. Haar leven heeft geheel in dienst van het volk en de natie gestaan. Na haar troonsafstand heeft zij zich bewust te ruggetrokken uit het openbare leven, maar zij behield een grote en warme plaats in ons volk. Dit is verscheidene malen op ondubbelzinnige wijze geble ken. Er is thans rouw, maar ook dank baarheid voor wat ze voor ons betekend heeft. Op tienjarige leeftijd aanvaardde zij de koninklijke waardigheid en als acht tienjarige de regering. Met grote wijs heid en diep inzicht heeft zij het land gedurende 50 jaar geregeerd. In deze halve eeuw wijzigde zich het gezicht van de wereld nationaal en in ternationaal op velerlei terrein. Inzichten en overtuigingen verander den en twee wereldoorlogen stelden ons land voor zware beproevingen. Eenzaam stond zij aan het hoofd van de staat. Met een scherp en helder ver stand, een opmerkzame geest en een meevoelend en medelijdend hart heeft zij geregeerd. Zij had een sterk gevoel voor rechtvaardigheid, eerlijkheid en waardigheid. Haar fierheid inspireer de ons in tijden van beproeving en vernedering. Thans heerst er rouw om het heengaan van een werkelijk grote vorstin. De burgemeester sprak de wens uit dat dc koningin en haar gezin troost mogen vinden in de sympathie van het volk. TWEEDE INTOCHT VAN ST. NICOLAAS. Ieder jaar is het tegen 5 december groot feest in de Koninginnelaan want dan houdt St. Nicolaas, op verzoek van het winkelcentrum Koninginnelaan, zijn tweede intocht in Soest. P.V.O. doet dan haar uiterste best en er zijn vele honderden jonge en niet- jonge mensen op de been. Gisteravond ging het echter wat rustiger toe en te recht. Maar toch bracht de Sint de moed op, het dak van garage Stam te beklimmen. Hij werd namens de winke liers van de Koninginnelaan verwel komd door de heer D. Waal, die wees op de prachtige verlichting en op het feit dat het weer in ieder geval beter was dan vorig jaar, want toen goot het. Iri zijn antwoord liet de Sint duidelijk uitkomen dat hij het heerlijk vond op nieuw in Soestdijk te zijn en nu zonder dc kans door een orkaan van het dak geblazen te worden, zoals in 1961, Ook de hoge gast vond het jammer dat P.V.O. ditmaal ontbrak, maar hij toon de volledig begrip voor de reden. Nadat St. Nicolaas moeizaam het dak verlaten had bezocht hij alle winkels die aangesloten zijn bij het winkelcen trum Koninginnelaan en toonde zich een gulle gever. Later op de avond vertoefde hij in café Soestdijk, waar men eveneens mocht ervaren dat met het stijgen der jaren de gulheid van de Sjnt steeds toeneemt. ST. NICOLAASFEEST VAN DALCO. Zaterdagmiddag organiseerde de per soneelsvereniging van Dalco, de Ne derlandse Fotografische Industrie te Soestduinen, een St. Nicolaasfeest voor de kinderen van haar leden. Om drie uur waren zij aanwezig en in afwach ting van de Sint werden enige leuke kinderfilms gedraaid. Tegen vier uur arriveerde de Goed heiligman. Mevrouw Duindam heette de Sint namens hel bestuur welkom en vroeg hem de brave kinderen te belo nen en voor de stoute kinderen ditmaal genade voor recht te laten gelden. De kinderen werden hierna één voor één bij de Sint geroepen om na een ver manend woord een presentje in ont vangst te nemen. St. Nicolaas onderbrak zijn audiëntie enige malen om naar het zingen van Sinterklaasliedjes te luisteren. Om vijf uur nam de hoge gast af scheid omdat hij wegens drukke werk zaamheden onmogelijk langer kon blij ven. Overal in het land zaten namelijk andere kinderen op hem te wachten. Hij werd uitgeleide gedaan met het overbekende ,,Dag Sinterklaasje". KERKCONCERT. De muziekkring „De Nederlandse Can- torij" geeft op dinsdag 11 december haar eerste kerkconcert van dit sei zoen in de oude Kerk. Behalve drie koraalwerken van J. S. Bach, uitge voerd door Klaas Bolt, organist van de St Bavó te Haarlem en tevens orga- n;st van de Nederlandse Cantorij, ver meldt het programma uitsluitend eer ste uitvoeringen in Nederland van he dendaagse muziek en muziek uit de zeventiende eeuw. De cantate „Wenn der Herr die Ge- fangenen zu Zion erlösen wird" voor koor, vier vocale solisten, vijfstemmig si rijkorkest, barok-kopergroep en con tinuo van Jakob Weckmann (1643-1681) wordt onder meer uitgevoerd. Dit werk is enkele jaren geleden ontdekt. De aan dacht op de muziek van Jacob Weck mann en van zijn vader Matthias werd gevestigd door de radio-uitvoeringen, verzorgd door Lambert Erné, waaraan ook de Nederlandse Cantorij mede werking verleende. In het begin van de baroktijd schreven deze Weckmanns boeiende kerkmuziek. Vooral de cantate die nu wordt uitge voerd steekt opvallend uit boven wer ken van andere componisten uit die tijd. De klankrijkdom en diepgang van dit werk wijzen reeds naar de cantate kunst van Bach. Verder worden uitgevoerd de „Symfo- nietta" van de Duitse componist Johan- nes Koch, een compositie voor koperin strumenten. Dit werk werd in 1959 ge componeerd en opgedragen aan de Nederlandse Cantorij. Kortgeleden werd hiervan een radio-opname gemaakt. Deze is echter nog niet uitgezonden. Van de Nederlandse componist F. Hout koop, medewerker van de Nederlandse Cantorij, wordt een compositie gezon gen die indrukwekkend is door een voud van opzet en boeiende klankkleur. Verder vermeldt het programma het Bij de dood van Prinses Wilhelmina, De koninklijke familie in Canada tijdens de tweede wereldoorlog. De drie prinsessen, v.l.n.r. Margriet, Irene en Beatrix, Een week geleden hebben wij op pret tige wijze kunnen ervaren, dat het Ne derlandse volk zeer vrijgevig kan zijn als het erom gaat gehandicapte mede mensen te helpen. Het leek er af en toe wel eens op dat die vrijgevigheid aan dwaasheid grensde, maar dat was niet zo erg, want het ging allemaal ten bate van het ene goede doel dat ons volk een etmaal beheerste. De Nederlandsche Spoorwegen waren ook zo verrukt van het goede doel, dat zij royaal deden met het geld van het personeel. Bij mijn weten zijn de door snee-salarissen van mensen die bij 't spoortje werken niet van dien aard dat je er lange brieven over naar huis kunt schrijven, maar toch zag de di rectie van N.S. er geen been in om anderhalve ton van die salarissen te schenken voor het dorp. Dat ging dan wel na een kort overleg met de perso- neelsraad, maar dat kan wel een ver zameling jabroers zijn, die het altijd in alles met de directie, maar nooit met het personeel eens is. Uit alle delen van het land komen pro testen binnen tegen de goedgevigheid van N.S. en zeer terecht. U en ik en iedereen stopte maandagavond geld in een lucifersdoosje. Ik een briefje van 1000, U een briefje van 10 en de man van de Nederlandse Spoorwegen het be drag dat hij te missen had. De volgende dag moest hij echter van Mies Bouw man horen dat zijn bazen anderhalve ton gegeven hadden en wat later werd het hem duidelijk dat dit zijn centen waren. Vele protesten zijn het gevolg, maar die anderhalve ton komt er en wie niet betalen wil die hoeft dat echt niet te doen zegt de directie van N.S. Misschien worden de spoorkaartjes nu wel duurder. KANTMAN. „Magnificat" van de Zwitserse compo nist Bernhard Riechel. Het is een acht- stemming dubbelkorig werk, dat gecom poneerd werd in 1955. Deze compositie stelt hoge eisen aan de uitvoerenden. Hierdoor wordt het werk zelden in het repertoir opgenomen. Voor Nederland houdt de Nederlandse Cantorij dit werk op 11 december in de Oude Kerk ten doop. SPREEKUUR BURGEMEESTER. De burgemeester van Soest brengt ter kennis van belanghebbenden dat zijn gebruikelijke spreekuur is verplaatst van woensdag naar donderdag 6 decem ber 1962, van 10 tot 11 uur v.m. VERORDENING OP DE WEEKMARKT Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend dat gedurende drie maanden ter gemeentesecretarie, afd. algemene zaken, voor een ieder ter inzage ligt het raadsbesluit d.d. 19 ok tober 1962, afd. I, nr. 8230, strekkende tot de vaststelling van de Verordening op de weekmarkt voor handelswaren in de gemeente Soest. Soest, 4 december 1962. ONTTREKKING AAN HET OPENBAAR VERKEER. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, ter voldoening aan het bepaalde in artikel 10, 2e lid, van de Wegenwet, ter kennis van belangheb benden dat een door hen aan de raad dezer gemeente gedaan voorstel om over te gaan tot onttrekking aan het openbaar verkeer van a. de verbinding Nieuweweg-Nieuwe- weg, gelegen op de kadastrale percelen, gemeente Soest sectie G, nrs. 4022 en 4267 b de verbinding Eikenlaan-Nieuweweg, (Spoorwegovergang), gelegen op het perceel, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie H, nr. 8351 c. een gedeelte van de Plasweg, gelegen up de kadastrale percelen, gemeente Soest, sectie D, nrs. 2427 en 2941, zoals op de desbetreffende tekening in rood die wegen zijn aangegeven, op de gemeentesecretarie (afdeling I) is ne- dergelegd. Het voorstel ligt aldaar van 5 t.e.m. 20 december 1962 voor belanghebbenden ter inzage. Bezwaarschriften tegen inwilliging van het verzoek kunnen vóór 21 december a.s. bij de gemeenteraad worden inge diend. De bezwaarschriften kunnen worden toegelicht in een zitting van hun col lege of van een door hen uit hun mid den benoemde commissie. Deze zitting zal worden gehouden op donderdag, 27 december a.s., des voormiddags 10.00 uur, in het gemeentehuis. Soest, 4 december 1962. k

Soester Courant | 1962 | | pagina 1