Herdenking in de Oude Kerk. MEJ. M. RADEMAKER LANDSKAMPIOENE DAMESKAPPEN. Officiële mededelingen. HET OOG GERICHT OP EEN RODE BISSCHOP. DINSDAG II DECEMBER 1962. 41e JAARGANG No. 97. SOESTER OÜRANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,23 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT BOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTBAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 12615i Vele inwoners van Soest waren vrijdag avond in de Oude Kerk ter herdenking van prinses Wilhelmina. Zij werden toe gesproken door de burgemeester, mr S. P. baron Bentinck, die ingeleid werd door de heer J. J. J. M. Festen, voor zitter van het Oranje-Comité. Voor de toespraak zong het zangkoor van de Oude Kerk een Kyrie naar de bewerking van Freek Houtkoop, erna werd gezang 91 gezongen en tot be sluit twee coupletten van het Wilhelmus. De burgemeester wees op de rouw die het overlijden van prinses Wilhelmina over ons volk bracht. Haar strijd was ten einde en een tijdperk was afgesloten. Ondanks deze rouw, die onder meer ge toond werd door het half stok uitsteken der vlaggen, moest het werk gewoon doorgaan. Op de achtergrond bleef ech ter dat gevoel van gemis en verdriet om het heengaan van iemand die wer kelijk groot was. Wij hebben onnoeme lijk veel aan haar te danken. Zij heeft ons bemoedigd in tijden van diepe en bijna uitzichtloze verslagenheid. Het le ven van deze grote vorstin van Oranje was dan ook vol van bekommernis om haar volk. Als tienjarige werd de prinses tot ko ninklijke waardigheid geroepen en tot haar achttiende jaar was koningin Em ma regentes. Reeds op zeer jeugdige leeftijd werd zij geconfronteerd met de verantwoordelijkheid van het konings schap. Als jong meisje zal zij altijd haar dromen gehad hebben. Wij weten niet wat voor dromen dit geweest zijn. Wel weten we dat zij een rechtschapen vorstin werd, die zich een plaats in de harten van ons volk verwierf. Veel heeft zij te danken gehad aan de liefde en toewijding van haar moeder. Als achttienjarige richtte zij zich in een proclamatie tot het volk. Zij bracht hierin haar moeder dank en beloofde dat zij haar ten voorbeeld zou stellen. Op 6 september 1898 werd zij ingehul digd in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Tijdens haar toespraak wees zij op de band tusssen Oranje en Nederland en zij prees zich gelukkig het Nederlandse volk te mogen regeren, omdat dit volk wel klein in zielental, maar groot in deugden was. Nu ervaren wij hoe deze woorden voort kwamen uit een diepe overtuiging. Haar leven was een getuigenis van voorbeeld. Zij maakte haar woorden waar met de daad. Zij had een hoge opvatting van het koningschap en heeft met grote wijsheid, moed en liefde geregeerd. Zij was begiftigd met een uitstekend ver stand. De zorg voor haar volk bezorgde haar de eretitel moeder des vaderlands en moeder des volks. In moeilijke tijden vooral bleek hoe hecht de band Oranje-Nederland was. Dit bleek ook in 1940-1945. Toen was zij een lichtend voorbeeld van harde ar beid, geloof in de goede zaak en een steun voor allen. Oranje stond pal voor de Nederlandse zaak en zij verwierf zich in die jaren de eretitel moeder van het verzet. Haar mooie heldere stem bemoe digde ons via Radio Oranje. Er heerste grote ontroering en dank baarheid toen ze in ons land terugkwam. Na het 50-jarig jubileum als koningin en de troonsafstand trok zij zich terug uit het openbare leven, maar zij behield haar plaats in de harten van de Ne derlanders. De burgemeester eindigde zijn toespraak met een gedicht dat Henriëtte Roland Holst ter gelegenheid van het gouden jubileum maakte. NED. VROUWEN- ELECTRICITE1TSVERENIGING. Voor de leden van de Ned. Vrouwen- Electriciteitsvereniging, afdeling Eem- land, wordt op 12 december de tradi tionele kook- en bakdemonstratie ge geven in verband met de komende feestdagen. Op woensdag 19 december zal het kerst feest in gebouw „Het Brandpunt" te Baarn gevierd worden. Mary Michon zal voordragen. Op de eerste bijeen komst van het nieuwe jaar zal mej. Kohier spreken over het leven in Lap land. NIEUWE PLAATS WOONWAGENKAMP. Het plan tot het treffen van voorzie ningen aan het regionaal woonwagen kamp te Amersfoort is goedgekeurd en het rijk heeft subsidie toegezegd. Het kamp zal uitgebreid en verbeterd worden. Mievoor is het nodig dat het bestaande kamp tijdelijk aan zijn bestemming onttrokken wordt, ter wijl hiervoor de woonwagens een an dere plaats aangewezen moet worden, die tijdens de uitbreiding en verbetering ingenomen kan worden. Het college van B. en W. heeft de raad verzocht hiertoe te besluiten. Bij de dood van Prinses Wilhelmina. De Koninklijke Familie bij de baar tijdens de samenzang in de Nieuwe Kerk te Delft. Op de kist een kussen met het kruis van de Militaire Willemsorde, Soest is niet rijk gezegend met mensen die op landelijk niveau uitblinken op enig terrein, zodat het prettig is als een landskampioene tot de Soester ingeze tenen behoort. Na mej. Espeet (tekenen), de heren Ver kerk en Bergers (biertappen), mevr. Grift en D. J. v. d. Broek (bromfietsen), mej. D. Rademaker (kappen), de heren Reehorst (opmaken van fruitmanden) en Brokx (philaelie) heeft mej. Maria Rademaker zich al« landskampioene kappen aangediend. Zij werd kortgele den in Geleen eerste in de patroonsaf deling en kan zich de beste kapster van het land noemen tot haar de titel ont nomen wordt. Maria Rademaker kwam na het bezoe ken van de lagere school en de ulo voor een jaar in een kapperszaak in Weesp. Ze was van plan het voorbeeld van haar moeder te volgen, die ver scheidene malen prijzen gewonnen had tijdens wedstrijden. Haar zuster Dineke Nederlandse equipe het tegen Oosten- lijk moest afleggen was heel begrijpe lijk, want de Oostenrijkse topkappers en -kapsters doen aan Russische en Amerikaanse atleten denken, want ze worden in de waiten gelegd en krij gen drie maanden voor de wereldkam- pionschappen de gelegenheid zich uit hun zaken terug te trekken en zich met een trainer van groot formaat op de strijd om de wereldtitel voor te be reiden. Een internationale jury beoor deelde niet alleen de prestaties bij de wereldkampieonschappen, maaT ook bij de nationale kampioenschappen in Ge leen en het is heel begrijpelijk dat Ma ria Rademaker direct Soest opbelde om de huisgenoten mee te delen dat het gelukt was. De tlubkampioenschappen welke in Amsterdam gehouden werden, waren ook al succesvol, want de equipe be haalde de eerste prijs, maar mej. Ra demaker eveneens. Bij internationale ging haar echter voor en zij werd lands kampioene in 1959, terwijl met Carla en Kitty nieuwe mogelijkheden voor het behalen van goede prestaties zich aan beden. Na een jaar kwam Maria in de zaak van haar mama en zij werd haar mo del, want voorlopig waren er voor haar zelf nog geen successen weggelegd. Ze werd lid van de Technische Ontwikke lingclub te Zeist en nam aan vele wed strijden deel. Alkmaar in 1960, waarbij ze achtste werd, Rotterdam waarbij het team de eerste plaats behaalde en zijzelf vierde werd, Zeist met een eer ste individuele prestatie en nog vele andere plaatsen. In 1961 nam zij deel aan de landskampioenschappen voor bedienden en zij werd tweede. In juni van dit jaar bezette ze de derde plaats in de patroonsafdeling. Dit jaar werden voor het eerst de we reldkampioenschappen in ons land ge houden en het R.A.I.-gebouw was daar voor uitgekozen. Twee dames en drie beren vormden de Nederlandse equipe, die de vijfde plaats bezette. De beste prestatie werd door mej. Rademaker behaald. Oostenrijk bezette de eerste plaats, Frankrijk was tweede, Engeland derde en Duitsland vierde. Dat de wedstrijden te Parijs won zij in de wed strijd om de Rose d'Or de vierde prijs en in de strijd om de trophee internatio nale de vijfde prijs. Het behalen van het landskampioen schap was niet alleen het hoogtepunt van dit jaar, maar het was ook het moeilijkste van alles. De kans 't wereld kampioenschap te behalen was gering en ook in Parijs lagen de eerste prijzen niet klaar voor een Nederlands meisje omdat de concurrentie bijzonder groot was. In Geleen was dit anders, want Maria Rademaker wist dat het behalen van het, Nederlands kampioenschap mogelijk moest zijn, al waren 30 dames en heren haar concurrenten. Zuster Kitty was haar model, zoals zus- Ier Carla dat vroeger was en van half één tot half acht is er door kapster en model gezwoegd aan de drie onderde len, moderne ijzerondulatie, avond-coif fures en haute coiffure. Het lukte, .want de tien juryleden oordeelden dat de zusjes Rademaker het best voor de dag kwamen. Maria als degenen die de mooiste kapsels maakte en Kitty als het model dat zich zeer geduldig leende voor het vervaardigen van die kapsels, zonder van haar stokje te gaan. Als dat gebeurd was dan zou ze niet de eerste zijn, want het is een hele opgaaf zeven uur model te zijn, zoals het een hele opgaaf is zeven uur lang het beste te tonen wat het kappersvak voor de dames te bieden heeft. Toen de zege behaald was werd het Wilhelmus gespeeld en in triomf kon den de zusjes Rademaker naar Soest terug. Met een beker, een wimpel, een medaille van het gemeentebestuur van Geleen, een droogkap een een desinfec tie-apparaat. Er staan voor de toekomst leuke wed strijden op het programma en mej. Ra demaker bereidt zich hierop voor, want ze wil graag in het voorjaar naar Lon den en Stuttgart en misschien is er wel een kans op Amerika. Dan het volgend jaar opnieuw Nederlandse kampioen^ schappen en over 2'/s jaar opnieuw we- rendkampioenschappen, welke dan in Lausanne gehouden worden. Het is bijzonder aardig dat een Soester kapster kampioene van Nederland is en misschien kunnen we nog eens schrijven dat het bijzonder aardig is een wereldkampioene kappen in onze ge meente te hebben. Aan Maria Rademaker zal het niet lig gen. Kappen is haar beroep maar ook haar hobby, en wel zozeer, dat ze die andere hobby, balletdansen, ervoor moest laten lopen. BIGGEN- EN EIERMARKT. Op de Amersfoortse weekmarkt werden aangevoerd145 stuks biggen in prij zen van f 42,— tot f 56,— en 4 drach tige zeugen van f 275,- tot 1 360,-. Op de eiermarkt werden aangevoerd 160.000 stuks in prijzen van f 14,- tot f 14,75. Middenprijs f 14,25. Prijs per kg f 2,30. INTREKKING BESLUIT. Burgemeester en wethouders van Soest gelet op het bepaalde in artikel 5, 6e lid, van het Wegenverkeersreglement maken bekend, dat door hun college is besloten om hun besluit van 12 juli 1955, afd. I, nr. 2967, waarbij het ge deelte van de Veldweg tussen de wes telijke zijde van de spoorwegovergang in de spoorlijn Utrecht-Baarn en de Kerkstraat is gesloten voor het ver keer met alle motQrij tuigen en met rijwielen in één richting en wel in die van het Kerkhof naar de Rijksstraat weg in te trekken. Van dit besluit bestaat voor iedere be langhebbende beroep open tot het einde van een termijn van dertig dagen na heden. Het adres van beroep wordt aan de Koningin gericht doch ingediend bij de commissaris der Koningin dezer provincie, die een bewijs van ontvangst afgeeft. Het besluit is in afschrift toegezonden aan de desbetreffende hoofdingenieur directeur van de Rijkswaterstaat, de Ko. ninklijke Nederlandse Toeristenbond A.N.W.B., de Koninklijke Automobiel club, de Koninklijke Ned. Motorrijders, vereniging en aan gedeputeerde staten dezer provincie. Soest, 11 december 1962, INENTING VAN HONDEN EN KATTEN TEGEN HONDSDOLHEID. Bij de hondsdolheidbeschikking nr. II van de Minister van Landbouw en Vis serij, d.d. 21 november j.1., is onder meer bepaald Het is een ieder verboden op de open bare weg of op andere voor het pu bliek toegankelijke plaatsen een hond bij zich te hebben zonder dat deze is ingeënt tegen hondsdolheid. Wil deze inenting effect sorteren, dan wordt zeer dringend geadviseerd ook uw kat te laten inenten. Deze beschikking treedt op 15 februari 1S63 in werking zodat alle honden en katten vóór 15 januari 1963 ingeënt die In ons goede vaderland is dank zij de democratie heel veel mogelijk en dat is prettig. Maar dat een Russische bis schop en zelfs nog wel aardsbisschop Nikodem uit Moskou, zo nodig naar Driebergen moet komen om ons te vertellen wat vrede en vrijheid is, dat is wel een beetje lachwekkend. Die beste brave man is blijkbaar over de Berlijnse muur geklauterd, die voor hem het symbool van de vrede en de vrijheid is en met tranen in de ogen heeft hij ons, achterlijke kapitalisten, verteld van de verworvenheden die hij' aan Lenin en Stalin dankt en aan de vreugde die ons ten deel zal vallen wanneer wij ons toevertrouwen aan de engelen van het Kremlin. Want onze goede aartsbisschop hield zich niet aan de vrede en de vrijheid met de Bijbel als richtsnoer, maar hij stond met baard en al verwijten te richten aan hen die iets tegen het com munisme hebben. „De reden waarom velen tegen het communisme zijn is het atheïsme", beweerde deze kerkelijke hoogwaardigheidsbekleder en de aanwe zigen waren te fatsoenlijk om het uit te gillen van het lachen. „Natuurlijk, betreuren wij het onge loof van veel van onze medeburgers, maar desondanks juichen .wij - dat is onze christelijke plicht - al het goede, verstandigge en rechtvaardige toe waar voor vele atheïsten strijden. Zij zijn zich er van bewust geworden dat er een eind moet komen aan onmenselijk heid en onrechtvaardigheid". Moet u nog peultjes De bisschop sprak over de persvrijheid en de vrijheid van meningsuiting alsof hij werkelijk enige kaas van deze din gen gegeten had en zelden is zo duide lijk gebleken wat wij Nederlanders he le fatsoenlijke mensen zijn, want nie mand floot de goede man uit. Waarom zouden ze dat ook doen. De goede stum per weet niet beter. Het is hem zelfs met bekend daT zijn huidige opperbaas zijn voorganger vol afgrijzen een mas samoordenaar genoemd heeft en met stapels bewijzen kwam om dit aan te tonen. Over zijn rol als handlanger hield hij natuurlijk wijselijk zijn mond. Tot besluit graag nog een fraai staaltje van onze aartsbisschop, die echt te sym pathiek was om de woorden seniel of aderverkalking te gebruiken. „Het blinde anti-communisme heeft of een on-christelijke, onzuivere, propa gandistische bedoeling, of het komt voort uit een misverstand, veroorzaakt door verkeerde op onwetendheid geba seerde voorlichting", In ieder geval weten we dus dat ons land heel veel atheïsten heeft. De aarts bisschop van Moskou heeft het gezegd en hij kan het weten. KANTMAN. nen te zijn. Binnenkort zal huis aan huis een cir culaire worden verspreid, waarbij aan gehecht een kaart voor de opgave van de in te enten dieren. Deze kaart dient per omgaande teruggezonden te worden. Meerdere kaarten zijn verkrijgbaar ter gemeentesecretarie. De gemeente zal in Soest en Soesterberg gelegenheid geven de honden en katten te laten Inenten. Voor een hond zal f 2,worden gerekend en voor een kat 1, Na 15 februari 1963 zullen loslopende honden onschadelijk worden gemaakt, terwijl, evenals elders reeds is geschied ook loslopende katten hetzelfde lot kun nen ondergaan. ONTTREKKINK WEGEN AAN HET OPENBAAR VERKEER. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, zulks ter voldoening aan het bepaalde in artikel 12 van de Wegenwet, dat van 10 decem ber 1962 af gedurende 14 dagen ter gemeentesecretarie ter inzage van een ieder is gelegd het besluit van gede puteerde staten der provincie Utrecht d.d. 26 november 1962, afd. 2B, nr. 2231 2171, alsmede het daarbij goedge keurde besluit van de raad dezer ge meente d.d. 17 oktober 1962, afd. I, nr. 1363, tot onttrekking aan het open baar verkeer van de Stationsweg gele gen op het perceel kadastraal bekend gemeente Soest, sectie D, nr. 1109, lo pende vanaf de Soesterbergsestraat in westelijke richting tussen de de Beau- fortlaan en de spoorlijn Utrecht-Amers- foort »en evenwijdig daarmede. Van de beslissing van gedeputeerde sta ten voornoemd, staat beroep op H.M. de Koningin open. Dit beroep kan wor den ingesteld door iedere belangheb bende uiterlijk op de dertigste dag na dat deze aankondiging heeft plaats ge had. Het adres van beroep dient aan H.M. de Koningin te worden gericht, maar ingediend bij de Commissaris der Koningin in deze provincie. Door deze zal een bewijs van ontvangst worden afgegeven. Soest, 11 december 1962.

Soester Courant | 1962 | | pagina 1