fêegende dodelijke ongeval. MOSKOU en PEKING. ExoelSenf fatsoen. Straaljager stortte neer. Groot Gaesbeeker Gilde in confilct. HET OOG GERICHT OP VERKEERSFATSOEN. Officiële mededelingen. VRIJDAG 14 DECEMBER 1962. 41e JAARGANG No. SOESTER (([TourANT Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,23 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTBAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2S6« GIRO 12615vi We maken ons in het westen .wel eens ongerust als er weer eens geen over eenstemming blijkt te bestaan over de te volgen politiek ten opzichte van be paalde internationale kwesties en zijn dan bevreesd, dat dit de westelijke positie verzwakt tegenover het ge sloten communistische front. Doch in het z.g. oostelijk blok ram melt het nu ook al geruime tijd. De twee grootste machten daarvan, Rus land en China, zijn het helemaal niet met elkaar eens en die onenigheid heeft ook haar invloed op de internationale problemen. Wij hebben ons, en zeer begrijpelijk, verwonderd over de onverwachte mee gaandheid van Moskou ten aanzien van de Amerikaanse eisen inzake de be wapening van Cuba. We hebben ons wederom verwonderd over de al even onverwachte bereidheid van communis tisch China zijn troepen uit India terug te trekken na eerst belangrijke grens gebieden te hebben bezet. Er is meer. De Oostduitse regering wordt plotseling wat minder agressief tegenover west-Duitsland, Tito van Joego-Slavië brengt een vriendschap pelijk bezoek aan Rusland, op het con- gies van de Italiaanse communistische partij wordt de onenigheid tussen Rus land en China openlijk besproken en men wil tot bemiddeling tussen beide machten komen. Bij de zo openlijk aan de dag getreden controverse tussen Moskou en Peking is het geen wonder, dat thans minder agressief tegenover het westen wordt opgetreden. Dit geschil toont weer eens aan, dat ge lijk geachte politieke inzichten geen waarborg zijn voor een langdurige ge zamenlijke politiek tussen volken en landen. Het eigenbelang van een staal prevaleert immer boven politieke ideo logie, hoe idealistisch men die poli tiek ook voorstelt. Ten aanzien van het communisme is dit nu wel erg opval lend, omdat dit welhaast wordt voor gesteld als een soort „geloof", waar- aan net eigenbelang nu "Sus ook wel een groot deel van het idealisme ont neemt. Ook het communisme maakt een logi sche ontwikkeling van liberalisering door. In Rusland is dat reeds verder voortgeschreden dan in China en daar door openbaren zich nu ideologische verschillen. Voor het Russische commu nisme wordt nu reeds de dictatuur van het proletariaat, onder welke titula tuur de revolutie in 1917 plaatsvond, afgezworen. Dat is een bijzonder op merkelijk feit. De uiterst sobere le venswijze, die de communistische staat zich aanvankelijk moest opleggen om zich te kunnen handhaven en te ver sterken, kan in Rusland nu langza merhand worden losgelaten. De heren in het Kremlin zijn ook tot de conclusie gekomen, dat het westerse kapitalistische systeem toch niet zo op z'n laatste benen liep als men elkaar voorschotelde, omdat Marx en Lerin dit eens hadden verkondigd. Men heefl door de Europese samenwerking er varen, dat ook onder dit systeem tol een zakelijke samenwerking kan wor den gekomen, die de partners stimu leren en grote voordelen bezorgt. Moskou moest eens ervaren, dat de westerse economie betere resultaten boekt dan in het oosten het geval is. In verschillende gevallen, zowel ten aanzien van de landbouw als van de industrie, komt men in Rusland tot de conclusie, dat de straf geleide econo mie niet tot de beste resultaten leidt. Wat of er ook gebeurd is in zijn afwezigheid, de excellentie Visser blijft moedig in de strijd. Hij blijkt een kerel van stavast, al geeft een Van der Putten last. Hij weet als loze visser goed op zijn stek te staan een rehabilitatie Daar denkt hij zelfs niet aan Want dan bekent hij ongelijk, en dat ligt buiten zijn bereik. Dat hij het mis zou hebben als dienaar van de kroon, komt zelfs niet aan de orde door botweg machtsvertoon. Een doodgewoon ex-ambtenaar is met een Visser nog niet klaar. Een ruiterlijk excuusjeT als Van der Putten vraagt, is iets dat het prestige van Visser niet verdraagt. Er zijn ook trouwens, als weleer, in 't leger haast geen ruiters meer. Minister van defensie, knap in het defensief uw stoere houding opent een zeldzaam perspectief. Lak aan het hele legioen en aan het Excellent Fatsoen JAAP MIJDERWIJK. Het Russische volk begint nu ook om meer eigen welvaart te vragen en dit brengt automatisch een verliberalise ring in de politieke gedachten mee. In China is men nog niet zo ver. Daar heeft het systeem nog zijn oorspronke lijke strijdbaarheid nodig om zich te kunnen handhaven, zowel naar binnen als naar buiten. Men wil en kan zich daar dus nog niet veroorloven enige toegevendheid te betrachten. Men moet strijdbaar blijven volgens de Lenistische opvattingen, terwijl deze in Rusland en in de met Moskou verbonden landen reeds aan het veranderen zijn. Zo treden er dus tegenstellingen aan de dag, die een natuurlijk gevolg zijn van de welvaartsontwikkeling en die hun gevolg hebben ook ten aanzien van de internationale politiek. We zien nu Rusland zich wat vredelievender gedragen, want hoe welvarender de staat, hoe meer belang deze heeft bij het handhaven van de vrede. Dit druist echter in tegen de belangen van het Chinese communisme, dat zich nu echter noodgedwongen niet zo agres sief kan gedragen als het wel zou wil len. Dit alles wil echter nog niet zeggen, dat het communisme nu zijn wereld- hervormingsplannen heeft opgegeven. Zodra het westen weer tekenen van zwakte mocht geven, zal het oosten weer aggressiever worden. We moeten er alleen voor oppassen ons thans niet n slaap te laten sussen en ons daar door te verzwakken. De snelste kabellegger ter wereld is het Engelse schip „Mercury 8b00 ton, dat een kabel gaat leggen van Suva naar Honoloeloe, ter waarde van 25 miljoen gulden. Wanneer de kabel gelegd is zal er een verbinding bestaan van Engeland, zowel met Australië als Nieuw Zeeland. De „Mercury" voor zijn vertrek in de haven van Grecnwich. Urenlang heeft men woensdagavond ge zocht naar een neergestorte straalja ger van de basis Soesterberg, welke te gen zes uur verongelukte. Htet was een Delta Dagger van het 32-ste Ameri kaanse squadron. Piloot C. R. Henderson had het toestel met de schietstoel verlaten voor het neerstortte, maar hij kon niet-vertel- len waar de Delta Dagger terecht ge komen was. ETen ooggetuige van het ongeval was de schildwacht van de Dumoulinkazerne. Hij had een lichtflits gezien in de rich ting van Soesterberg en op deze aan wijzingen slaagde men er tenslotte in het toestel in bebost gebied bij de basis te vinden. De piloot was in moeilijkhe den gekomen door ee*n mistbank en in de verkeerstoren slaagde men er niet in hem tot een landing te brengen. Het is mogelijk dat brandstofgebrek het neerstorten veroorzaakte, maar het is evenmin uitgesloten' dat zich een ex plosie in de motor voorgedaan heeft. De brandweer van de basis Soesterberg was bij het wrak aan het blussen toen het aangetroffen werd. Men was zo druk aan het blussen geweest dat men verzuimd had te melden waar het toe stel neergekomen was. De piloot van het toestel liep geen let sel op. Het Groot Gaesbeeker Gilde is in con flict met 3 Soester landbouwers, die grond in pacht hebben welke eigendom van het Gilde is. Het zijn de heren Kok, Van Roomen en Logtenstein namens wie rar J. P. Wijn uit Utrecht voor de pachtkamer te Amersfoort, verbonden aan het kan tongerecht, pleitte. Mr J. M. Gresnigt - eveneens uit Utrecht - sprak namens het Groot Gaesbeeker Gilde. Dc 72-jarige landbouwer Kok pacht reeds bijna 30 jaar van het Gilde. Het gaat hierbij om ruim 2 hectare land, gelegen aan de Maatweg. De laatste jaren heeft hij de grond in pacht ten behoeve van zijn zoon, die zijn bedrijf overgenomen heeft. De gebr. Van Roo men hebben al vele jaren 1.38 hectare landbouwgrond in pacht van het Gilde en de heer Van Logtenstein al 40 jaar 1.42 hectare. Het was traditie dat de pacht iedere zes jaar automatisch werd verlengd, maar nu is de pacht door het Gilde opgezegd. Dit houdt verband met de wijziging der statuten, welke kortge leden van kracht werd. In deze statu ten is de mogelijkheid vastgelegd dat alle leden door loting in de gelegenheid gesteld worden grond van het Gilde te pachten. Hiermee wil men de onder linge band in het Gilde verstevigen en de saamhorigheid bevorderen, Mr Wijn merkte op dat het verlies van de gepachte grond de betrokken be drijven wel niet zal ruïneren, maar het zal toch een belangrijke schadepost be tekenen als deze grond voor de pach ters verloren gaat. Men moet begrip hebben voor tradities, maar mag in het handhaven of het herstellen van tradi ties niet te ver gaan. We zijn per slot van rekening geen Engelsen, aldus mr Wijn, die van mening is dat de sta tutenwijziging strijdig is met de pacht wet. Bepaalde artikelen in de statuten wij zen erop, dat het Gilde zich wil gaan toeleggen op de verkoop van gras, nu ei de laatste jaren zo'n gebrek aan hooi geweest is. Dit achtte de pleiter in strijd met het eigenbelang, de pachtwet, de traditie en het landbouwbelang. Het verlies van de gepachte grond zal voor de betrokken landbouwers een verzwaring van de lasten betekenen. Zij zullen vee moeten afstoten en hun bedrijven inkrimpen. Mr Wijn liet duidelijk uitkomen dat hij de pachtwet belangrijker achtte dan de statuten van het G'oot Gaesbeeker Gil de. Hij wees erop ;-:.i de landbouwers de grond destijds in uitgeputte toe stand ontvangen hadden. Aanvanke lijk kon men de grond slechts voor korte tijd pachten, dus iedere boer trachtte eruit te halen wat erin zat, ten nadele van de grond. De pachtwet kwam om pachters en grond te beschermen. Als toegestaan wordt dat het Gilde de pacht opzegt, dan kunnen we de pachtwet wel weg gooien, aldus mr Wijn. Hij nam dan ook aan dat geen toestemming verleend zal worden. Mr Gresnigt wees op de traditie, die het 400 jaar oude Gilde in ere wil her stellen. Het Gilde herleefde vijf jaar geleden nadat er in 30 jaar nagenoeg niets gebeurd was. De geest in het Gilde is thans sterk, maar de drie be trokken landbouwers willen roet in het eten gooien, aldus de heer Gresnigt. Het is de bedoeling van het gildebe- stuur alle leden de kans te geven grond te pachten welke eigendom van het Gilde is. Thans komen maar enkele le den hiervoor in aanmerking en m~ Gresnigt bepleitte ontbinding van do pacht. Het is niet begonnen om ver koop van gras, maar om het herstellen van een traditie. De pachtkamer, die gepresideerd werd door mr P. J. E. Vonkenberg, zal zo spoedig mogelijk uitspraak doen. KERKCONCERT. De muziekkring „De Nederlandse Can- torij" heeft, onder leiding van Maarten W. Kooy, in de Oude Kerk, het eerste concert van het seizoen 1962-1963 ge geven en het is een verrassend concert geworden. De opmerkelijkste presta tie was ongetwijfeld de uitvoering van „Symfonietta" door het koper-ensemble Harry Sevenstern, trompet, Wijnand Sevenstern, bas-trombone, Jas Doets, trompet, Teun Ploeg, alt-trombone, Hans Grin, tenor-trombone en Jan Stuckart, tenor-trombone. Het werk is door de Duitser Johannes Koch in 1959 voor dit ensemble gecom poneerd en opgedragen aan de Neder landse Cantorij. Kort geleden werd van deze compositie een opname gemaakt welke binnenkort uitgezonden zal worden. De Bach-specialist Klaas Bolt, organist van de St. Bavo in Haarlem en van de Cantorij, speelde enige koraalbewerkin gen van J. S. Bach. Voor koor, de solisten Maria v. d. Slik- ke sopraan, Diet Hoekstra-Bijl, sopraan, Ine Kooy, alt, Gerard de Vos, tenor en Gert Hendriksen, bas, het vijfstemmig strijkorkest, de barokkopergroep en continuo werd een cantate van Jakob Weckmann (1643-1681) uitgevoerd. Door middel van radio-uitzendingen, verzorgd door Lambert Erné, is de aan dacht op het werk van Weckmann ge vestigd. Van de Nederlandse componist en orga nist Freek Houtkoop, verbonden aan de Cantorij, werd een compositie gezongen, welke uitblonk door eenvoud van op zet en boeiende klankkleur. Voor de eerste maal werd het „Magni ficat" van de Zwitserse componist Ber- nard Reichel in ons land uitgevoerd en dit moeilijke werk werd uitstekend door de Cantorij gebracht. De compositie kwam tot stand in 1955 en zij stelt hoge eisen aan de uitvoe renden, zodat het begrijpelijk is dat men de uitvoering niet zo licht ter hand neemt. Maarten Kooy heeft het aange durfd het door de Cantorij te laten uitvoeren en met succes. Dinsdagmiddag is de bejaarde heer A. Spelt - 83 jaar - in de Lichtenberg over leden als negende slachtoffer van een ongeval met dodelijke afloop in onze gemeente in 1962. De heer Spelt werd tegenover zijn wo ning in de Burgemeester Grothestraat aangereden door een bromfietser, K. v. d. B, uit Hilversum, die in de richting Baarn reed. Hij kon de bejaarde man, die plotseling vanachter een boom het fietspad overstak niet ontwijken en raakte hem met de schouder. De heer Spelt viel op zijn achterhoofd en kreeg een hersenschudding. Nadat dokter Schutte eerste hulp verleend had werd hij per ziekenauto naar de Lichtenberg gebracht. BB. BINDINGSAVOND. Op donderdag 20 december is er in het St. Josephgebouw een bindings avond van de Bescherming Bevolking. Onder meer zullen drie films gedraaid worden Onzichtbare vijand, Onze kioonprinses in de West en Vooruit strevend Noorwegen. Het cursusjaar 1962 zal worden afge sloten. De cursussen van blokwachters en wijkploegleden op 17 en 18 december zullen vervallen. FILMAVOND NED. REISVERENIGING. Het Nationaal Italiaans Verkeersbureau heeft voor de leden van de afdeling Soest der Nederlandsche Reisvereni- glng een filmavond verzorgd in het City-theater. De films werden gedraaid door de heer J. de Groot uit Hilversum en mej. J. M. van Voorst gaf er een toelichting bij. Achtereenvolgens kreeg men te zien „Lente en zomer in Merano", „Herfst en winter in Merano" „Strandleven te Varazze" en „Wandeling in de zon". Mej. Van Voorst toonde tevens dia's van de Bloemenrivièra en gaf er een toelichting bij. Voorzitter J. H. Raven sprak het ope ningswoord op deze laatste bijeenkomst van de N.R.V. in 1962 en hij kon een zestigtal belangstellenden verwelkomen. TONEEL VAN CONTACT. Morgenavond geeft de Toneelvereniging „Contact" in het St. Josephgebouw een opvoering van het toneelspel in 3 be drijven „Het leven gaat door". De Amerikaan Alden Hatch kreeg de vererende opdracht een biografie te schrijven over Prins Bernhard en het schijnt dat hij zich goed van zijn taak gekweten heeft, want de kritieken zijn goed. Echter niet van de chauffeur, die 25 jaar geleden achter het stuur van een vrachtauto zat, die bijna de dood van de prins veroorzaakte. In het boek staat dat hij op de vroege morgen van de 29-ste november 1937 een auto met zand bestuurde en de rijksweg Amersfoort-Amsterdam opreed terwijl de prins uit de richting Soest- dijk kwam. Getracht werd de chauffeur erop te wijzen dat zijn auto gevaar opleverde, maar dit haalde niets uit en de auto van de prins verongelukte. Hijzelf werd zwaar gewond. In het deel van het boek, waarin Hatch dit gebeuren beschrijft is te lezen dat de chauffeur van de vrachtauto de avond tevoren behoorlijk - of misschien onbehoorlijk - aan de borrel geweest is en dan kan het gebeuren dat je je dc volgende morgen niet al te fris voelt. Dc man ontkent dit en hij voelt zich beledigd. Het zou waarschijnlijk niet zo moei lijk zijn deze zaak te sussen, maar het is de wens van Prins Bernhard dat nog eens haarfijn nagegaan wordt hoe het ongeluk zich toegedragen heeft en hij beeft reeds de toezegging gedaan dat er correcties in het boek aangebracht zullen worden als er inderdaad dingen instaan die een onjuist licht op dit on geval en het aandeel van de chauffeur van de vrachtauto werpen. Dat is verkeersfatsoen. KANTMAN. ONTTREKKING WEG AAN HET OPENBAAR VERKEER. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, ter voldoening aan het bepaal- ae in artikel 10, 2e lid, van de Wegen- wet, ter kennis van belanghebbenden, dat een door ons aan de raad dezei gemeente gedaan voorstel om over te gaan tot onttrekking aan het openbaar verkeer van weg nr. 62, lopende van weg i nr. 61 bij de noord-oosthoek van het X kadastrale perceel sectie D, nr. 1017 ii^d zuidwestelijke richting- tot weg nr, 58 bij de zuidwesthoek van het kadastrale perceel sectie D, nr. 1017 op de gemeen te secretarie (afdeling I) is nedergelegd.l Het voorstel ligt aldaar voor belang hebbenden van 15 t.m. 28 december! 1962 ter inzage. Bezwaarschriften tegen deze voorgeno- 1 men onttrekking kunnen vóór 29 de- 1 cember a.s. bij de gemeenteraad worden ingediend. De bezwaarschriften kunnen worden 1 toegelicht in een zitting van hun college J of door een door hen uit hun midden benoemde commissie. Deze zitting zal worden gehouden in het gemeentehuis op dinsdag 8 januari 1963, des voor middags 11.30 uur. Soest, 14 december 1962. ONTTREKKING WEG AAN HET OPENBAAR VERKEER. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, ter voldoening aan het bepaal de in artikel 10, 2e lid, van de Wegen- wet, ter kennis van belanghebbenden, dat een door ons aan de raad dezer gemeente gedaan voorstel om over te gaan tot onttrekking aan het openbaar verkeer van de weg nr. 15 lopende van o'e grens met de gemeente Amersfoort bij de zuidwesthoek van het kadastrale perceel sectie C, nr. 1997 in noordweste lijke richting tot de spoorweg Amster- dam-Amersfoort en vervolgens als voet pad in noordoostelijke richting, paral lel gelegen aan de spoorweg Amster- dem-Amersfoort tot weg nr. 12, op de gemeentesecretarie (afdeling I) is neder- legd. Het voorstel ligt aldaar voor belang hebbenden van 15 t.m. 28 december 1962 ter inzage. Bezwaarschriften tegen deze voorgeno men onttrekking kunnen vóór 29 de cember a.s. bij de gemeenteraad worden ingediend. Dc bezwaarschriften kunnen worden toegelicht in een zitting van hun college oi van een door hen uit hun midden benoemde commissie. Deze zitting zal worden gehouden in het gemeentehuis op dinsdag 8 januari 1963, des voor- rniddags 11.00 uur. Soest, 14 december 1962. AFSLUITING GEDEELTE SPOORSTRAAT. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat door hun college is bepaald dat hun besluit van 28 no vember 1961 waarbij a. het gedeelte van de Spoorstraat, van af de rijksweg Baarn-Amersfoort ter lengte van ongeveer 6 meter is geslo ten verklaard voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee in beide richtingen b de geslotenverklaring van de Spoor straat in één richting en wel van de Pr Bernhardlaan naar de rijksweg Baarn- Amersfoort is ingetrokken, in werking ral treden op 15 december 1962. Soest, 14 december 1962.

Soester Courant | 1962 | | pagina 1