KONINGIN EMMA. D. ENGEL „GE WITTE POMPEN" VERLOVINGSRINGEN. DENK IN DECEMBI Firma G. van de Pol AAN DE FISCUS. pg V&iss TWEEDE BLAD -ZAOZ ft/AA XSt&S Nu nog maar een scheut of 'n steek. UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool Voor Auto- of Scooterrijles Gaat U zch met Kerstmis verloven Positie en taak van de V.V.V. Loodgieters werkzaamheden. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 14 DECEMBER 1962. MEEST BEMINDE ORANJE-MOEDER. Op 3 juni 1877 verloor koning Willem III der Nederlanden zijn echtgenote koningin Sophia door de dood. Ander half jaar later, de 10de januari van het jaar 1879, voerde de koning bij Olden- zaal de jonge prinses Emma van Wal- deck-Pyrmont binnen op Nederlandse bodem. Drie dagen eerder was het hu welijk te Arolsen voltrokken en thans begroette Nederland zijn nieuwe twin tigjarige koningin. Prinses Helena van Nassau schonk aan haar echtgenoot George Victor van Waldeck-Pyrmont vijf dochters en een zoon. De derde dochter werd geboren op 2 augustus van het jaar 1858, juist een dag na het sterven van haar groot moeder van vaderszijde, Emma, prin ses van Anhalt-Bernberg. Deze gebeur tenis was stellig aanleiding, de jong geborene naar haar grootmoeder te noe men. Bij haar doop ontving zij de na men Adelheid Emma Wilhelmina The- ïesia. Dc opvoeding van het Waldeck-Pyr- montse zestal was grondig en streng, maar met betoon van veel liefde. Elke dag moest een stevig leerprogramma worden afgewerkt, maar de jongeluitjes kregen ook overvloedig gelegenheid te genieten van de buitenlucht en zij ken den Arolsen en omgeving op een prikje. Het liefdevolle hart. Prinses Helena nam haar dochtertjes al vroeg mee, wanneer zij naar gewoon te op bezoek ging bij zieken en armen. Vooral voor prinses Emma waren deze bezoeken een feest. Zij had een warm en liefdevol hart. En deze gevoelens van meedogenheid met andermans leed werden nog aangemoedigd door de En gelse gouvernante, die eveneens een sterke sociale instelling had. Diepe indruk maakte op de toen elf jarige Emma het sterven aan t.b. van haar oudste zuster, de 15-jarige prin ses Sophie. Haar hele leven lang heeft met name de bestrijding van deze ge vreesde ziekte de volle aandacht van haar meevoelend hart gehad. Geen won der ook, dat de jonge prinses er over dacht, verpleegster te worden. AMATEUR VERFT DE DEUR HEEN EN WEER OP EN NEER GAAT DE KWAST MAAR WAT LAST JAS BESPAT BROEK BEKLAD SOEST Dep. MereWg 10, tol. 3258, met Hl. In: Hilversum. Loren, Baarn, Huizen, Bussum, Nederhorst d. Berg. Vertegenwoordiger in het Gooi van „PERSI", suède-reiniging. Wel zelf even brengen en halen. Koningsvrouwe. In de herfst van 1878 kwam echter ko ning Willem III der Nederlanden naar Waldeck. Hij, de toen ruim 60-jarige vorst, weduwnaar van koningin Sophie, dong naar de hand van de jeugdige Emma. Op 30 september volgde de ver loving en het huwelijk zou niet lang op zich laten wachten. Maar in de daaraan voorafgaande maanden viel er voor de aanstaande koningsvrouwe nog heel wat te doen. De oud-rector van het Haagse gymna sium, dr. L. R. Beynen, werd door ko ning Willem bereid gevonden, zijn toe- komsbge gemalin in t? wijden in de geheimen van de Nederlandse taal en haar bovendien op de hoogte te bren gen met de geschiedenis der Nederlan den. Prinses Emma toonde zich niet alleen een toegewijde, maar ook een biezonder vlugge leerlinge en toen het afscheid van haar geliefde Waldeck kwam, was Nederland voor haar al lang geen vreemd land meer. Zorgen en zon. Nauwelijks had de jonge koningin voet op Nederlandse bodem gezet en nog niet eens was zij aan de hoofstad des lands voorgesteld, of alle feestelijkheden moes ten worden afgelast wegens het plot seling overlijden van prins Hendrik de Zeevaarder, broer van de koning. In hetzelfde jaar stierf ook 's konings oudste zoon, de kroonprins, die onge huwd was gebleven. Alleen prins Alex- ander, zwak en ziekelijk, bleef nu nog over en dus dreigde de oranjedynastie uit te sterven. Was het een wonder, dat de vreugde in het land ten top rees, toen op 31 augustus van het jaar 1880 den volke kond werd gedaan, dat koningin Em ma het leven had geschonken aan een dochter Wilhelmina Helena Paulina Maria Haar straks weet D sloh geen raad ren de slopende Rhenmatische Pijnen. Doe de beroemde Kruschen kuur, de kleine dagelijkse dosis, om 't bloed weer zuiver te maken. Duizenden gingen U voor en nog heel velen zullen uw voorbeeld volgen. Een heerlijke er varing, reeds na een betrekkelijk kort stondig gebruik, als vanzelf die pijnen te voelen wegvallen. Dat gebeurt naar mate het bloed gezuiverd wordt van de pijnverwekkende onzuiverheden, die zich zijn gaan ophopen in spieren en ge wrichten. Kruschen is de natuurlijke stimulans voor de bloedzuiverende organen. Wel stierf vier jaar later prins Alexan- der, maar de Oranjeboom bloeide weer en de kleinste Wilhelmina werd nu zelfs kroonprinses. Regentes. De koninklijke familie leefde voorna melijk op het Loo. De 70ste verjaardag van de koning werd nog met vreugde gevierd in het land, maar toch was het duidelijk, dat aan zijne majesteit niet vele jaren levens meer beschoren zou den zijn, 23 november 1890 kwam het verwachte einde. Dit betekende voor de tienjarige prin ses Wilhelmina het koningschap. Haar moeder, reeds eerder daartoe aangewe zen, werd nu benoemd tot regentes en voogdes, een zware taak voor de zelf V. WEEDESTR, AO TEL. «361 pas 32-jarige koningin Emma. Nooit echter in de geschiedenis van Nederland heeft een koningsvrouwe zich op zo bekwame, zo kundige wijze van een dergelijke zware taak gekweten. De periode van het regentschap was er een, waarin zich voor Nederland allerlei veranderingen van grote be tekenis en op verschillend gebied voor deden. En bij al haar bestuursdaden herinnerde koningin Emma zich, dat het van het grootste belang was, haar dochter voor te bereiden op en in te leiden in haar toekomstige taak. Voogdes en moeder. Prinses Wilhelmina kreeg, zij het ook privé, 't gewone lager onderwijs. Van tijd tot tijd bezocht zij evenwel met haar moeder ook verschillende scholen. Het onderwijs in de bijbelse geschiedenis er. in het naaien vertrouwde koningin Emma echter aan niemand anders toe daar zorgde zij zelf voor. Regelmatig werden ook kinderen uit genodigd met de prinses te komen spe len en herhaalde malen zag de bevol king 's zomers de kroonprinses uit rij den gaan met haar ponywagen en 's winters op de schaats of in de arre- slee. Zij werd alzijdig gevormd voor het werk dat haar wachtte. Al spoedig ook na de dood van de ko ning ondernam koningin Emma met haar dochter diverse reizen door het hele land, opdat de prinses maar met het volk en het volk met de prinses kennis kon maken oog in oog en van hart tot hart. En moeilijk valt te zeggen, wie door dit optreden een groter plaats verkreeg in het hart van het Nederlandse volk, dc moeder of de dochter. Koningin-moeder. Met het bereiken van de 18-jarige leeftijd kwam voor prinses Wilhelmina het aanvaarden van de regeringstaak. In haar proklamatie van 30 augustus 1898 zei de regentes „Mij valt het on waardeerbaar voorrecht ten deel, mijn beminde dochter de leeftijd te zien bereiken, waarop zij naar voorschrift der grondwet tot de regering geroepen wordt Mijn dierbaarste wens is vervuld.' NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 Bij het neerleggen van haar regent schap bood het Nederlandse volk aan koningin Emma een grote som gelds aan. De edele vrouw besteedde de gan se som voor het stichten en inrichten van een sanatorium voor longlijders in Oranje Nassau Oord bij Renkum, een landgoed eens door koning Willem III aan zijn gemalin te hare eigen behoeve geschonken. En toen ook uit Nederlands Oost-Indië haar een bedrag werd ge schonken, vulde zij dit zelf aan tot een ton en stuurde het daarop terug, om het te laten gebruiken ten dienste van de ziekenverpleging in de overzeese ge westen. De 20ste maart van het jaar 1934 was een droeve dag, niet alleen voor ons koninklijk huis, maar voor heel het Ne derlandse volk. Maar koningin Wilhel mina mocht voor de radio getuigen „Zij, die voor ons allen een moeder is geweest, is tot Gods heerlijkheid inge gaan." En het slot van de toespraak der grote dochter van een zo edele moeder luidde„Zij trachtte steeds een zegen te zijn voor ons allen. Ik be sluit met de wens, dat deze zegen zich om u en mij moge uitstrekken tot ver over haar groeve." JAARVERGADERING COÖPERATIEVE LANDBOUWVERENIGING. De Coöperatieve landbouWvereniging heeft in De Gouden Ploeg de jaarverga dering gehouden onder voorzitterschap van de heer J. J. Brouwer, die in zijn openingswoord aandacht schonk aan het overlijden van prinses Wilhelmina en enige leden van de vereniging, waarna een minuut stilte gehouden werd. De directeur van de Coöperatie, de heer P. v. d. Breemer, las de notulen van de vorige jaarvergadering, waarna enige mededelingen door het bestuur ge daan werden. Door een omzetvermeerdering van on geveer 3 ton steeg het bedrag van de verkopen tot ruim 2,2 miljoen gulden, een record-omzet. De financiële uit komsten zijn zeer bevredigend. Aan kortingen voor contante betaling werd 18.500,betaald en aan kwantum kortingen 2500.—, maar toch kan 30.000,op de ledenrekening bijge schreven worden. Op de bestaande le denrekening kon 6000,aan rente vergoed worden, zodat het afgelopen boekjaar 57.000,voor Je leden be schikbaar gesteld werd. Het ledental steeg van 243 tot 254 pel 30 juni 1960. De voornaamste investe ringen van dit boekjaar zijn de bouw van een brandstoffen-opbergplaats, de verbouwing van het perceel Toren straat 18, de aanschaf van een bestel wagen, van enige kantoormeubelen en van een telmachine. De heren P. R. van Roomen en P. A Hilhorst werden respectievelijk als be stuurslid en commissaris herkozen. Uit het jaarverslag en het zakelijk vei- gaat U naturlijk naar Volledige rijuren (60 min.) Tweemaal per week gratis theorie. All-risk verzekerd. Prijzenvoor Auto 6,50 p.u., voor Scooter 5,50 p.u. Steenhoffstraat 25 - Telefoon 2185 siag bleek dat voor afschrijving 34.938,08 gulden opgenomen is. Voor te betalen belastingen en bedragen voor debiteu ren werd 10.202,40 gulden gereserveerd. Voor het eerst is de omzet boven de j 2.000.000,gekomen. De omzet in kilogrammen steeg tot ruim 8V2 mil joen kg. De stijging is vooral veroor zaakt door de omzet van veevoeders Er werd ruim 550 ton eigen mengvoe der meer gefabriceerd dan in het voor afgaande jaar. De totale mengvoeder productie bedroeg bijna vierduizend ton. De gunstige iinanciële resultaten zijn dan ook afkomstig van de afdeling voerartikelen.. Door de bepalingen van de E.E.G. zijn de marktwinstkansen voor de Coöpe ratie kleiner, zodat meer gelet moet worden op een goede prijscalculatie en een financieel verantwoorde productie en expeditie. De Coöperatie dient als iedere boer te zorgen voor een efficiënt bedrijf. Dit is alleen te bewerkstelligen door een hechte samenwerking van alle leden, die hun Coöperatie willen zien als een onmisbaar verlengstuk van hun bedrijf, aldus de directeur, die dit ver slag uitbracht. De omzet van meststoffen is gestegen door een verhoging van de verkoop van kompost. Van de overige meststof fen is de stikstof-meststof het meest ge vraagd. De vraag naar fosfaten-kali en kalk was wederom lager. De brandstoffenomzet steeg weer en het ziet ernaar uit dat deze stijging in dit jaar heel snel zal doorgaan. De Coö peratie hoopt dat de aanvraag bijgehou den zal kunnen worden, want het is moeilijk voldoende goede producten te krijgen. Gaarne adviseren wij U bij de aankoop van uw Een pracht sortering waarin U beslist zult slagen. De omzet van vloeibare brandstof nam door de verkoop van benzine vrij sterk toe. De omzet van ruw voer daalde met ruim 500 ton t.o.v. het vorig jaar, daar de vraag naar voeraardappelen, voer- bieten en natte pulp minder is geweest. De expeditie van de artikelen brengt nog wel eens moeilijkheden mee. De vijfdaagse werkweek en de vele klan ten, die wekelijks voor bezorging be zocht moeten worden, hebben een druk bezette en kostbare expeditie tot ge volg. Het zou economischer zijn als eens in de twee weken bezorgd zou kunnen worden. Hiervoor is de kwantumkorting ingevoerd, maar men maakt hiervan nog niet voldoende gebruik. Tenslotte dankte de heer v. d. Breemer de afnemers, het personeel, het bestuur en de raad van commissarissen. Uit het financieel verslag bleek dat de ledenrekening thans een bedrag van 151.304,28 aanwijst. De omzet in geld bedroeg in het boekjaar 1950-1951 617.597,16 en in het afgelopen boek jaar ƒ2.230.148,16. De slechte situatie op het terrein van de ruwvoeders werd bekeken. Door de slechte zomer is er weinig ruwvoeder, zodat het niet te krijgen of duur is. De leden worden verzocht de emballa ge netjes te behandelen en zo de expe ditie te helpen. De rente van het ledenkapitaal werd op 4 °/o vastgesteld en een voorstel tot het verkopen van twee zaaimachines werd afgewezen. Na de rondvraag dankte de voorzitter alle aanwezigen voor de belangstelling en tenslotte werd een verloting ge houden. 2liK£NFONDSUVEMNCÏËÏÏ\ 50ESTERBERGSESTR. WEG 26 TFI MM KERSTVEILINGEN. Ir. het voorjaar trekken duizenden toe risten naar de zuidoosthoek van de pro vincie Utrecht om de bloeiende boom gaarden te zien, maar waarom zou men in de decembermaand niet eens de zelfde kant opgaan Nu niet om bloe sems te zien, maar om te gaan kijken hoe het toen gerijpte fruit nu wordt geveild. Het is bovendien een tocht die de Op 1 oktober j.1. zijn de nieuwe wet inzake de douane en accijnzen en de nieuwe algemene wet inzake rijksbe lasting in werking getreden. Deze regelen zullen echter niet nalaten invloed uit te oefenen op de wijze van heffing van de inkomsten- en loon belasting en nog meer op de strafver volging bij overtreding van de be lastingwetten. In de nieuwe wet is voor de toepas sing van vervolging veel meer aan sluiting gezocht bij het gewone straf recht. Enerzijds wordt daarmee ge streefd naar een grotere mogelijkheid tot straffen. Het ontduiken van be lasting is daarmee weer een stap dich- ler gebracht naar de sfeer van het mis drijf. Er kan nu spoediger tot een ver volging worden overgegaan dan voor heen. Het is dus zaak dat ieder ernst maakt met zijn belastingzaken. De fatale datum. Het einde van het jaar is een fatale datum voor de afrekening met de fis cus. Dit jaar meer dan ooit. Met in gang van 1963 gaat immers voor de eerste keer over het gehele kalender jaar de ons toegemeten belastingverla ging werken. Aan de voet zal een ruimere vrijdom van fiscale plicht zijn. Voor gehuwden stijgt de belastingvrije zone van 2.280,tot 2.700,Een echtpaar met kinderen, dat- 6000,- inkomen geniet krijgt een belastingverlaging van 55,t.o.v, 1962, een dito gezin met 12.000,inkomen mag voortaan 132,meer consumeren dan in het afgelopen jaar. De tariefverlaging is dus nogal ingrijpend en voor zover wij een fijne neus hebben, zal deze reduc tie in de komende jaren verder worden doorgevoerd. In E.E.G.-verband zal er geen duur zame plaats zijn voor een dergelijk hoog heffingsniveau van direkte belastingen. In dit licht gezien juist voor dit jaar 1962 alle aftrekmogelijkheden te be nutten. De aftrek is voor de wet toe gestaan en heeft dus niets uitstaande met ontduiking, al vinden sommige dat de grens vloeiend is. De belangrijkste aftrekmogelijkheden liggen voor particulieren op het terrein van de verwervingskosten, de verzeke ringen en de buitengewone lasten. Vóór 31 december. Verwervingskosten zijn voor de fis cus aftrekbaar in het jaar van betaling. Normaal onderhoud van de tuin, de kosten van een schilder en behanger, de grondbelasting en de verzekering, wij zullen die kosten in 1962 gemaakt hebben om ze af te trekken, maar zijn ze ook voldaan Voor grote bedragen wordt er wel eens een betalingsregeling ir termijnen gemaakt, waarbij rente wordt betaald. In dat geval is voor de aftrek van het gehele bedrag beslis send het jaar waarin de schulden ren tedragend worden. Er is een limiet gesteld aan de ver wervingskosten voor werknemers, die kunnen aantonen dat zij zelf kosten voor hun beroep hebben gemaakt. Dit bedrag moet tenminste 100,bedra gen en de aftrek mag 5 °/o zijn van het inkomen tot een maximum van 600, Krijgt men al zijn kosten van de werk gever vergoed dan mag er niets wor den gekort. Er zijn nogal wat werknemers die kun nen overwegen zelf ruim 100,van die kosten te betalen om met dit wapen in de hand 600,te kunnen aftrek ken. Ook bij die 100,geldt dat zij in dit jaar moet zijn betaald. In het kader van dit artikel kunnen niet alle mogelijkheden worden uitge sponnen. Er moet tenslotte ook nog een arbeidsveld overblijven voor de deskun- Van Lenneplaan 69 Telcf. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw moeite waard is, want de aanblik van het prachtigste fruit, fraai verpakt, is een lust voor het oog en bovendien geeft het een heerlijke geur. Het kan ook een voordelige tocht wor den, want aan het bezoeken van som mige veilingen zijn leuke attracties ver bonden met aantrekkelijke prijzen. Leerzaam is zo'n rit ook, want weinigen weten hoe het op zo'n fruitveiling toe gaat. Wat betreft het natuurschoon, dat zal best meevallen, want het vale decem- berlicht geeft dit typisch hollandse landschap een bijzondere kleur. Wie dorst krijgt kan ervaren, dat in de veelal aardig ingerichte café's een gezellige drukte heerst, want de kerst veilingen voor fruit zijn in de provin cie Utrecht sinds jaren een evenement van betekenis. Voor de kerstveiling te Houten is de kijkdag op maandag 17 december, van 9 tot 22 uur, in het Veilinggebouw Lobbendijk 3 en de veiling op dinsdag 18 december om 14 uur. Er worden 5000 kisten verpakt fruit en 5000 kisten onverpakt fruit verwacht. Aan de veiling is een attractie verbon den. Het publiek mag raden naar de gemiddelde prijs die het fruit in vei ling zal opbrengen. Natuurlijk heeft men daarbij kans een aantrekkelijke prijs te winnen. Verzekeringsvoordeel. Van de verzekeringen tippen wij van zelf de aftrekmogelijkheid aan van 3.600,voor premieën en koopsom men. Er moet een aanvaardbare lijfren teclausule zijn. De verzekering hoeft niet op eigen leven te worden afge sloten. Liefhebbers voor verzekeringen die niet op particulier terrein terecht kunnen, vinden een uitlaatklep bij de vrijwillige ouderdomsverzekering van het Rijk. Ook vrijwillig geplakte rentezegels mo gen van het inkomen worden afgetrok ken. Bij twijfel late men zich tijdig voorlichten door een deskundige, want de verzekering moet in het gewenste jaar van aftrek niet alleen zijn afge sloten, maar ook moet de premie zijn betaald vóór op 31 december het uur nul slaat. Het terrein van de buitengewone lasten ligt vol voetangels en klemmen. Het is bestemd voor ziektekosten in ruime zin van het woord en onderhoudsplicht. Om de vereiste 6 °/o-grens van het in komen te bereiken, mogen ook betaalde premies van ziektekostenverzekeringen worden meegeteld. Voor elk kind met kinderaftrek-rechten worden genoemde 6 °/o nog met een half procent verlaagd. Kerk en liefdadigheid. Wij menen nog de aandacht te moeten vestigen op de mogelijkheid tot af trek van giften aan kerkelijke, cultu rele of liefdadige instellingen voor het bedrag dat deze giften 100,en 1 °/o van het inkomen overschrijden tot een maximum van 4 °/o van het inkomen. Wanneer men voor bepaalde vaste gif ten de grens net niet haalt, kan men overwegen reeds voor een volgend jaar vooruit te betalen. Het jaar van betaling beslist immers Zij die fiscaal gebukt gaan onder de last van een hoog inkomen, kunnen een aftrek forceren door aankoop van rentespaarbrieven met cumulerende rente. Deze rentespaarbrieven doen zelfs ter beurze agio door deze mogelijkheid. De aftrekmogelijkheid van het agio zelf mag men wel het belastingsnoepje van het jaar noemen. Tenslotte bestaan er de schenkingsmo gelijkheden om de vermogensbelasting te drukken. Twee mille per jaar per meerderjarig kind is vrijgesteld van schenkingsrecht en in het jaar van hu welijk van het kind, waarbij de datum van het burgerlijk huwelijk beslissend is mag men zelfs 10.000 vrij van rech ten aan dit kind schenken. Zij die meer dan 20.000,inkomen hadden in dit welvaartsjaar, mogen 10 van hun in komen per gehuwd kind rechtenvrij wegschenken mits een maximum van 5.000,niet wordt overschreden. Onvolledig artikel. Ir, dit verband valt nog te overwegen of het bij grote vermogens niet de voor keur verdient schenkingsrecht te beta len van kleinere overdrachten in plaats van een hoge successie bij overlijden. Dit artikel kan niet volledig zijn. Het geeft slechts enkele aanwijzingen voor particulieren. Het gehele gebied van bedrijf en onderneming blijft o.m. n0g braak liggen. Daar zijn de mogelijk heden nog ruimer met hulp van de in vesteringsaftrek en vervroegde afschrij ving. Voor zakenmensen is de weg naar een deskundige bijna onvermijdelijk ge worden. Deze betaalde weg wordt meest terugverdiend. Toch mogen deze regels hen aansporen tot een kritische blik op hun cijfers in verband met het naderende einde van 't. jaar. Er valt soms meer dan een week loon mee te besparen, vooral in het nu eindigende jaar waarin nog meer dar een kwart van het nationale inkomer in de staatskas zal verdwijnen.

Soester Courant | 1962 | | pagina 5