ASPRO Brillen Een avond per week Advertenties tot 2 uur. Automatisering in een gespecialiseerd bedrijf. \/fekw\jL^ ff# Ned. Motet- en Madrigaalkoor. DERDE BLAD neem HORLOGÉROUWELIER v/ WEEDESTR.B TEL.2^58 JA Kfe, SOÈSTOUK -.crM MERKWAARDIGE GEVOLGEN. Sinds een tiental jaren streeft het Ne derlandse bedrijfsleven naar automati sering, omdat dit de enige manier is om te ontkomen aan het nijpende per soneelstekort en aan de invloed van de stijgende loonkosten. Automatisering reept evenwel talloze technische pro blemen op. De meeste bedrijven hebben een zo uitgesproken eigen karakter en zijn zo weinig talrijk, dat de voor auto matisering benodigde apparatuur niet kan worden besteld. Elke machine moet in een speciale fa briek of in het eigen bedrijf worden ontworpen en gebouwd. Het duidelijkst spreekt het verkregen resultaat bij een tubenfabriek, die geheeL en al is inge steld op de behoefte van het eigen be- chines te laten verrichten en deze ma chines weer achter elkander te scha kelen, maar als u even rondkijkt, ziet u toch een aantal mensen in actie, die de productie op gang houden. De in stallatie is zeer kostbaar en moet dus met de grootste regelmaat de uiterste productie leveren. Het begrip „machine minuut" doet zijn intrede, de planning moet zeer nauwkeurig geschieden, in koop en fabriek moeten in ongekende mate op elkaar worden afgestemd." „En hoe is het nu met de kwaliteit. Merkt u verschil met vroeger „Het resultaat is de moeite waard. Om te beginnen kunnen door de automaten vervaardigde producten veel constan ter van kwaliteit zijn dan artikelen, die dcor menselijke arbeid zijn vervaar- gezellig zingen in een GERENOMMEERD R.K. GEMENGD KOOR zullen velen ze ker willen. Meldt U dan nu aan bij het dat nu weer een geheel nieuw en prach tig programma in studie heeft genomen Kennis van het notenschrift is niet noodzakelijk. Naast nieuwe damesleden wil het koor ook zeer graag versterking in de tenor en basgroepen hebben. Repetitie op dinsdagavond in het Sint Ludgardisgebouw, aanvang 8.15 uur. Vraagt inlichtingen bij H. J. Radema ker, Lange Brinkweg 60, en E. G. A. Smit, Van Weedestraat 29A, tel. 2566. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 14 DECEMBER 1962. In vaten met roerwerken die op variabele snelheden automa tisch liun plicht doen, worden per dag 4000 cosmetische crèmes bereid. drijf. Alleen die modellen, aantallen, sterkten enz. moeten worden geprodu ceerd, die voor de verpakking van de bestaande producten nodig zijn. Bij het Erdal-concern te Amersfoort, waarvan o.m. de Tana-, Valma- en Pro- dentfabrieken deel uitmaken, hebben wij de unieke installatie bezocht, die daar door de eigen technische staf van het concern is ontwikkeld. Andere mensen nodig. Het automatiseringsproces voltrok zich te Amersfoort na "jaren van intensieve voorbereiding. Hulp van buitenaf kon in de ontwikkelingsfase slechts zelden worden verwacht, doordat men vóór alles op de hoogte moet zijn van het specifieke eigen bedrijfsgebeuren. „Maar", zo zegt ons een der leden van de directie, „toen wij eenmaal de tech nische zijde van de automatisering on der de knie hadden, werden wij gecon fronteerd met een volgend probleem dat van de mens in het bedrijf. De geautomatiseerde fabriek heeft nl. behoefte aan een ander soort medewer kers dan men gebruiken kan in de tra ditionele industrie, waar mens en ma chine elkander aanvullen. In dit laatste geval komt zeer veel „lopende handwerk" voor, dat in hoofd zaak door vrouwelijke, althans jeugdig personeel kan worden gedaan. Automatisering maakt de mens los van dc machine en plaatst hem in zekere zin daarboven. Zijn taak is nu de ma chine te controleren en niet meer om zelf mechanische bewegingen uit te voeren. Deze nieuwe arbeidsmethode vraagt geselecteerd personeel, hoger geschoold en in staat meer verantwoordelijkheid tc dragen. Gezien het eigen karakter van de productie moeten wij deze mensen in het bedrijf zelf opleiden. Een en ander veroorzaakt dat de ver houding tussen de aantallen geschoold en ongeschoold personeel ten gunste van de eerste groep verandert de fa briek waarin zich het automatiserings proces voltrekt, gaat een andere taal spreken." Constante kwaliteit. „Het is dus niet zo, dat u slechts één man nodig hebt die om 8 uur 's mor gens en om 5 uur 's middags op een knop drukt en verder niets behoeft te weten „Nee, waarachtig niet. Het aantal men selijke handelingen wordt wel tot een minimum beperkt. Dit bereikt men door zoveel mogelijk handelingen door ma- digd. Ten tweede kan door de verhoog de produktiviteit de gepresteerde ar beid hoger worden beloond, wat niet behoeft te beletten dat de produktie- kosten per eenheid dalen. Deze twee faktoren samen maken het weer moge lijk een steeds grotere kring van ver bruikers tegen de laagst mogelijke prij zen te voorzien met producten van top kwaliteit." Meer welvaart, meer hygiëne. Komen er door grotere produktie nu niet te veel goederen op de markt „Neen, de automatisering maakt het juist mogelijk de stijgende vraag bij te houden. Dit danken wij aan de toene mende welvaart en wat de tandpasta betreft, ook aan de noodzaak van mond hygiëne. De verhoging van de produk tiviteit is volgens mij het middel om de voortschrijdende waardedaling van het geld geheel of grotendeels op te vangen. Er kunnen dus betere produk- ten geleverd worden tegen relatief la gere prijzen, terwijl de medewerkers van het bedrijf een beter inkomen kun nen verwerven." „Zouden er dan nog mensen zijn die niet doordrongen zijn van de noodzaak van hygiëne „Maar meneer, weet u niet dat de toe stand van de meeste tandenborstels meer dan verschrikkelijk is De heer Wolters jr bezorgt ons een beekje met cijfers over een onderzoek door enquêtrices van zijn concern. In 1955 werden in zorgvuldig uitgeko zen delen van het land huis aan huis nieuwe tandenborstels uitgereikt tegen inlevering van oude als men die tenminste bezat Het resultaat was ont stellend 66 °/o van de ingeleverde bor stels bleek totaal ongeschikt te zijn voor een goede mondverzorging. „Het is opvallend, dat velen met een versleten borstel blijven doorpoetsen, hoewel er hoegenaamd geen effect meer van kan worden verwacht, ja zelfs scha de kan worden aangericht. Uit het on derzoek bleek eveneens dat er in ons land gezinnen zijn, waar 9 personen ge zamenlijk 1, zegge en schrijve één, tandenborstel gebruiken. Het is verbazingwekkend, vast te moe ten stellen hoe weinig begrip het pu bliek in het algemeen heeft van de noodzaak van een goede mondhygiëne en nauwelijks weet wat men daaronder moet verstaan." Varkenshaar of kunstvezel „Over de tandenborstel gesproken, was do met de hand gemaakte varkensha ren borstel van vroeger niet hygiëni scher en beter dan de kunstvezel van de lopende band nu „Neen, integendeel. Gaat u maar na. Varkenshaar dat men bij gebrek aan iets anders vroeger algemeen gebruikte, is aan de buitenkant ruw en aan de bxnnenkant hol. Kunsthaar daarente gen is massief en heeft een gladde bui tenkant en kunstvezel neemt minder vocht op dan natuurhaar. Daardoor blijven de haren steeds even hard, ol zij vochtig zijn of droog. Tenslotte worden kunstvezels, waarvan nylon het meest in de tandenborstelfa- bricage wordt gebruikt, niet door bac- terieën aangetastzij vormen geen voe dingsbodem voor micro-organismen. Bij goed kunsthaar behoeeft men dus geen infecties te vrezen en blijven geen splinters in het tandvlees achter. Bij kunstvezels is ook mogelijk de haar- toppen af te ronden, waardoor scherpe haken en mesvormige „baarden", zoals varkenshaar en niet afgerond nylon onder de microscoop duidelijk vertonen kunnen worden vermeden. Onze Prodentfabriek beschikt al jaren over speciale machines die door onze eigen staf werden ontworpen. Dank zij deze werkwijze kan het bedrijf bij elke borstel een garantiebewijs verstrekken. Op het zeer grote aantal borstels, dat maandelijks wordt afgeleverd, komen praktisch geen garantie-aanspraken binnen, in die enkele gevallen blijkt steeds dat de borstel verkeerd was ge bruikt." RINGEN IN DIVERSE VARIATIES- NIEUWS VAN TEMPO. De leden van Tempo zullen het oude jaarsfeest ditmaal vroeg vieren en wel morgenavond in gebouw Credo aan de Julianalaan. Op 9 februari 1963 wordt de jaarlijk se feestavond in de zaal van Eemland gehouden. Dan zal het gezelschap van Gert Kommer optreden met het caba retprogramma „Het zit in de koffer". Op tweede kerstdag, om 11 uur, zal de traditionele vossenjacht te Soestduinen gehouden worden. De eerste cycle cross, verreden door renners van De Adelaar uit Hilver sum en Tempo uit Soest, vond op 9 december op het parcoui-s van De Ade laar bij Anna's Hoeve plaats. De tweede rit zal op 23 december op het parcours van Tempo gehouden wor den en de derde rit op 30 december op het parcours van De Adelaar. Op 26 december wordt de traditionele kerstcross te Soestduinen verreden. Amateurs, onafhankelijken, proffesio- nals, nieuwelingen en aspiranten doen hieraan mee. De eerste rijders starten om half één. HOCKEYPROGRAMMA. Dames 3S.C.H.C. 4, 11 uur. Dames 2Amsterdam 3, 12.30 uur. Dames 4Kampong 9, 12.30 uur. Hurley 1Dames 1, 11 uur. Heren 4Kampong 11, 11 uur. Heren 5Kampong 12, 11 uur. Heren-vet.Amsterdam-vet., 12.30 uur. Heren 2S.C.H.C. 8, 2 uur. S.C.H.C. 4—Heren 1, 11 uur. Amersfoort 6Heren 3. 11 uur. VOETBALPROGRAMMA. Zondag Uithoorn 2S.E.C, 2, 12 uur. Barneveld 2S.E.C. 3, 2.30 uur. A.P.W.C. 1—B.D.C. 1, 2.30 uur. B.D.C. 2Amersfoortse Boys 2, 2.30 u. B.D.C. 3—V.V.Z.A. 2, 12 uur. B.D.C. 6—A.P.W.C. 5, 12 uur. Zaterdag Lage Vuursche 1V.V.Z. 1, 2.30 uur. Hees 1D.O.B. 1, 2.30 uur. Amersf. Boys BB.D.C. B, 2.15 uur. B.D.C. C—H.V.C. E, 3.15 uur. Amersf. Boys AS.E.C. C, 3.15 uur. H.V.C. G—B.D.C. D, 3.15 uur. B.D.C. a—S.E.C. a. 2.15 uur. S.E.C. bAmersf. Boys b, 3.15 uur. Achterveld aS.E.C. c, 3.15 uur. B.D.C. c—H.V.C. f, 2.15 uur. S.E.C. d—H.V.C. i, 2.15 uur. KLAVERJASSEN. Op maandag 17 december wordt in hotel Bos en Duin de vierde ronde van de S.E.C.-klaverjascompetitie om le O. L. Zimmermannbeker gespeeld. OPENBARE SCHOOL SOESTERBERG. Het hoofd van de openbare lagere school te Soesterberg heeft erop gewe ien dat de muren in de gang van de ichool bijzonder licht zijn. Hierdoor .vorden ze gemakkelijk bevuild, maar iet schoonmaken is zeer moeilijk, riet college heeft inlichtingen over deze zaak ingewonnen en daaruit blijkt dat deze klachten voorkomen kunnen wor den als een afwasbare laag van poly- vmyl in kleur wordt aangebracht. Aan de raad is verzocht hiervoor een kre diet van 225,beschikbaar te stel len. Advertenties voor het dinsdagnammer worden aangenomen tot maandagmiddag 2 nor en voor het nummer van vrijdaf tot donderdagmiddag 2 uur. Een van de installaties voor het vullen en sluiten van de zelf vervaardigde tuben. Hier worden per dag 75.000 tandpasta- tuben gemaakt, gevuld en verpakt GEMEENTERAADSVERGADERING. De raad onzer gemeente is in openbare zitting bijeengeroepen tegen donder dag 20 december, te 19.30 uur, ter af doening van de navolgende agenda 1. Vaststelling van de notulen van de openbare raadsvergaderingen d.d. 29 au gustus, 4 september en 17 oktober 1962 alsmede van de besloten vergadering van 4 september 1962. 2. Ingekomen stukken. a. Aanbieding overeenkomstig het be paalde in artikel 20 van de „gemeen schappelijke regeling" met betrekking tot bescherming bevolking in de A- kring Utrecht c met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. a. 2e wijziging begroting 1962 van de A-kring U.c. b. Ie wijziging begroting 1963 idem c. jaarrekening 1961 idem d. Ie wijziging begroting 1961 voor malige Kring U IV Zeist e. jaarrekening 1960 idem f. jaarrekening 1961 idem. b. Schrijven d.d. 22 november 1962 van burgemeester en wethouders inzake het bouwrijpmaken van het industrieterrein 't Hart, met voorstel dit schrijven vooi kennisgeving aan te nemen. Het door burgemeester en wethou ders ingezonden bezwaarschrift teger het streekplan Utrechtse Heuvelrug, mei voorstel dit stuk voor kennisgeving aar te nemen. ci. Schrijven d.d. 19 november 1962 van gedeputeerde staten te Utrecht inzake bericht van ontvangst van de verorde ning op de weekmarkt voor handels waren met voorstel dit schrijven vooi kennisgeving aan te nemen. c. Besluit van gedeputeerde staten d.d 5 november 1962, 5e afd., nr. 27 2341 inzake gedeeltelijke goedkeuring van het uitbreidingsplan „De Oude Tempel" met voorstel dit besluit voor kennisge ving aan te nemen. f. Besluit van gedeputeerde staten d.d 5 november 1962, afd. 5, nr. 27/2341 waarbij de verplichting is opgelegd het uitbreidingsplan „Oude Tempel" te her zien voorzover daarbij aan gronden de bestemming „nadere dorpsuitbreiding" is gegeven met voorstel dit besluit voor kennisgeving aan te nemen. g. Schrijven d.d. 14 november 1962 van een aantal bewoners aan de Molenstraat inzake het bouwplan Soester Eng, met voorstel dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. h. Vraag van het raadslid P. C. Pieren inzake een buslijndienst over de Soes ter Eng met antwoord van burgemeester en wethouders met voorstel die stuk ken voor kennisgeving aan te nemen. 3. Voorstel tot wijziging van de bebou wingsvoorschriften, behorende bij a. het uitbreidingsplan, regelende de bestemming in onderdelen voor gronden te Soest-Zuid b. het uitbreidingsplan, regelende de bestemming in onderdelen voor gron den gelegen langs de rijksweg te Soest. 4. Voorstel tot wijziging van het uit breidingsplan „Industrieterrein 't Hart". 5. Voorstel tot vaststelling van het uit breidingsplan Soestdijk N.W. II. 6. Voorstel tot wijziging van de schade vergoedingsverordening. 7. Voorstel tot het verlenen van mede werking als bedoeld in artikel 72 der Lager-onderwijswet 1920 aan ci. het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" te Soest voor het maken van een bergplaats voor gym.nastiekmateriaal en een nieuwe rijwielbewaarplaats t.b.v. de Chr. school voor g.l.o. aan de Insingerstraat b. het R.K. Schoolbestuur te Soestdijk voor een aanschaffing en voor een voor ziening ten behoeve van de gymna stiekzaal bij de Mariaschool voor g.l.o. c aan het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" te Soest voor het treffen van enige voorzieningen in de Groen van Prinstererschool voor g.l.o. te Soestdijk d. aan het bestuur van de vereniging „De School met dén Bijbel" voor de aan schaffing van enig gymnastiekmateriaal voor de gymnastiekzaal bij de Christe lijke school voor u.l.o. aan de Prins Bernhardlaan e. aan het R. K. Schoolbestuur te Soest dijk voor het verleggen van een olie toevoerleiding van de centrale ver warmingsinstallatie van de St. There- siaschool voor g.l.o. 8. Voorstel tot vaststelling van een ver ordening regelende de instelling van een ideeënbus voor het personeel dezer gemeente. 9. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een aanvullend krediet voor de aan leg van een riolering in de Radema- kerstraat aan beide zijden met bijbe horende werken. 10. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor het treffen van voorzieningen t.b.v. de christelijke school voor u.l.o. aan de Prins Bern hardlaan, alhier. 11. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een extra krediet voor het tref fen van een voorziening in de open bare school voor g.l.o. te Soesterberg. 12. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een aanvullend krediet voor de bouw van een buitenberging met aan gebouwde overdekte stalling voor fiet sen en autopeds t.b.v. de R.K. kleuter school Soestdijk. *3- Voorstel inzake het_ door J. Peters, Dorrestemwëg 69, alhier, ingestelde be roep tegen de weigering van een ver gunning voor de bouw van een garage aan de Dorresteinweg. 14. Voorstel tot wijziging van het Al gemeen Ambtenarenreglement en de Wachtgeldregeling. 15. Voorstel tot wijziging der gemeente en bedrijfsbegrotingen voor 1961. 16. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor de uitbetaling van be- lastingschade. mm 17. Voorstel tot tijdelijke onttrekking an het regionaal woonwagenkamp aan ijn bestemming en aanwijzing van en andere plaats. 8. Voorstel tot wijziging van het raads besluit d.d. 18 april 1962, atd. I, nr. 091a, tot onteigening van gronden in iet plan ..Lazarusberg". 19. Voorstel tot verpachting van gron- len voor het jaar 1963. 20. Voorstel tot huur van een stallings- uimte van de fa. A. J. v. d. Dijssel. 11. Voorstel tot het verlengen van de mtruimings termijn van de onbewoon baar verklaarde woningen a. Hartweg 4, b. Korte Brinkweg 63, Hartweg 7a. 12. Voorstel tot wijziging van de ge meente- en bedrijfsbegrotingen voor 'iet dienstjaar 1961. 23. Voorstel tot het deelnemen in de uitbreiding van het aandelenkapitaal van de N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. 24. Voorstel tot wijziging van de Bouw verordening (parkeerruimten). 25. Voorstel tot het verlenen van ont heffing van de verbodsbepalingen ge noemd in artikel 1 van de „Zonever- ordening Hinderwet" aan F. Zaremba, Van Brakelstraat 18b te Amersfoor: voor het oprichten van een instrument slijperij alsmede het slijpen en polijsten van alle metalen in het perceel achter Burgemeester Grothestraat 31, alhier. 26. Voorstel tot aanschaffing van twee Volkswagens Variant 1500-ten behoeve van de politie. 27 Voorstel tot wijziging van de uren gedurende welke de weekmarkt voor handelswaren in deze gemeente wordt gehouden. 28 Voorstel tot beschikbaarstelling van een aanvullend krediet ten behoeve van de plaatsing van een noodgebouv' bij het kantoor van de dienst gemeen tewerken.

Soester Courant | 1962 | | pagina 9