0 m ASPR tO' BigS Amerika. Heen bommen op steden. Erkende Autorijschool VAN BUUREN Een exclusieve avondjapon TWEEDE BLAD In onze collectie brilmonturen Fa. D. F. VOIGT BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterrijschool 52 w en 3.450,- 4.150,- 5.700,- 7.600,- 9.850,- 11.850,- %óderm tfodoqes Hl'itHiftl VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 18 DECEMBER 1962. TOEKOMSTIGE OORLOG AL BESLIST. Onder de stevige grond van de Ame rikaanse staat Nebraska ligt, dicht bij Omaha, het hoofdkwartier van de Ame rikaanse Strategische Luchtmacht. Boven de grond, op het vliegveld Offutt, razen de zware vier-motorige bommenwerpers van Strac en om dui delijk te maken dat de bommenwerpers al geruime tijd niet meer alleen voor hun taak staan, is op het vliegveld als een sinister monument voor de oorlogs god Mars het tientallen meters hoge le ge omhulsel van een Atlasraket opge steld. Het ondergrondse hoofdkwartier biedt ook „onderdak" aan een merkwaardig Amerikaans instituut de „Joint Stra tegie Target Planning Staff". Een honderdtal hoge en kundige offi cieren van leger, vloot en luchtmacht zijn in dit centrum verenigd. Hun taak is even sinister als het „mo nument" boven hun hoofdenzij be palen de doelen, die in een mogelijke oorlog door de Amerikaanse bommen en raketten moeten worden getroffen. Niemand aarzelt hier te zeggen waar die doelen liggen. Hun plaatsen zijn nauwkeurig vastgesteld. Het zijn vlieg velden, raketbases, radarinstallaties, verbindingscentra en militaire comman doposten in Sovjet Rusland of in de Russische satelietstaten. Nog enkele ja ren geleden wisten de Amerikanen niet waar zij deze sleutelposities van de Russen moesten zoeken. Dankzij een beter functionerende inlichtingendienst en het werk van de U-2-vliegtuigen en Bescherm u tegen an Rillerig? Onprettig Vdug; ls er zeker een naar uw keus. Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier. belangrijkste militaire figuur in de V.S. Taylor heeft de „counterforce-stra- tegie" altijd als onmogelijk beschouwd. Volgens hem liep men het risico, dat als Amerika de Russische bases zou bombarderen, deze bases leeg zouden staan omdat de raketten al waren af geschoten. Taylor is echter bekeerd. „Destijds wisten we nog weinig over de Sowjetdoelen, onze inlichtingen zijn nu beter", zei hij laatst. Ook de twijfe laars, die menen, dat Amerika nooit het kernarsenaal bijeen kan brengen om deze strategie door te voeren, hebben steeds minder reden voor hun zorg. In het Pentagon en in het centrum van Nebraska zegt men, dat men 90 °/o van de doelen op communistisch grondge bied wel twee of drie keer kan' raken. Gedlpl. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (0 2955) U wordt gehaald en gebracht. i—i C/3 •-e spionagesatelieten, meent men er nu achter te zijn gekomen. En met deze gegevens achter de hand bereiden de hoge officieren in het ondergrondse centrum van Offutt met dodelijke ernst een derde wereldoorlog voor. Een oor log. waarvan iedereen hoopt dat hij nooit in werkelijkheid zal uitbreken die men zelfs hoopt te voorkomen door de nauwgezetheid, waarmee de Joint Strategie Target Planning Staff haar werk verricht. Nieuwe Strategie Het staforgaan is opgericht in augus tus 1960. In de ruim twee jaren van haar bestaan heeft het uitstekend werk verricht, voor zover de term, „uitste kend" tenminste niet een schrijnend eufemisme is voor het in feite afschu welijk karwei, dat de officieren gedwon gen zijn te doen. Het vaststellen van de plaatsen waar de Amerikaanse atoombommen terecht moeten komen als tenslotte toch het Laatste Alarm wordt gegeven, heeft er voor gezorgd, dat het Amerikaanse op perbevel een nieuwe strategie heeft aanvaard. Vóór de zestiger jaren was de afschrik kingskracht van de Amerikaanse slag wapens vooral gebaseerd op de drei ging van atoombombardementen op de Russische bevolkingscentra. Onder in- 6.00 per rij-uur. Gratis theorie met kleurendia's. EIKENLAAN 1 - TELEFOON 4685 vloed van het werk van het plancen trum heeft men nu de zogenaamde „counterforce-strategie" aanvaard, een stategie, die is gebaseed op het vertrou wen, dat Amerika in staat zal zijn ie dere aanval te beantwoorden met een complete uitschakeling van de" militaire steunpunten van de vijand. Het loslaten van de bevolkingscentra als doelen voor een militaire aanval betekent op zich al het sparen van ontelbare mensen levens. Twijfels. Het afvoeren van de steden van de lijst van oorlogsdoelen heeft in de V.S de nodige kritiek ontlokt. Vele menen nog, dat de dreiging van een Ameri kaans bombardement op Russische ste den - niemand twijfelt aan de Ameri kaanse capaciteiten daartoe - op Chroestsjov veel meer indruk zal ma ken dan de dreiging van vernietiging van zijn militaire bases. De Amerikaan se minister van defensie, Robert S. MacNamara, heeft echter voet bij stuk gehouden. Daarbij krachtig gesteund door generaal Thomas S. Power, de 57-jarige New Yorker, die het bevel voert over de Amerikaanse strategische luchtmacht en over de Planning Staff. Vreemd genoeg heeft MacNamara ook hulp gekregen van generaal Maxwell D. Taylor, hoofd van de Verenigde Chefs van Staven en als zodanig de GOED TONEEL VAN CONTACT. Er mag dan niet vlekkeloos gespeeld zijn door de leden van „Contact", die zaterdagavond in gebouw St. Joseph het stuk ,,'t Leven gaat door" opvoer den, het kwam er allemaal heel behoor lijk uit met Truus van Sijl als uitblink ster en Riet van Beek en Gert van Buuren als goede debutanten, die soms wat stijfjes voor de dag kwamen, maar hun rol goed kenden. De zaal was goed bezet en in zijn welkomstwoord sprak de heer H. v. d. rift hierover zijn voldoening uit, om dat het amateurtoneel een grote con current aan de televisie heeft. De ellendige gevolgen van joy-riding vormen het onderwerp van het stuk dat Flat.500 D sunroof Fiat 600 D Flat 1100 Export Flat 1300 Flat 1800 Flat 2300 Geheel compleet, Incl. verwarming, defrosters, ruitensproeiers e.d. Importrice: J. Leonard Lang's Automobielbedrijven N.V.. Amsterdam ander leiding van de heer J. V. Bosch ingestudeerd was. \ns de Ridder (Tonny Huigen) is een .akenvrouw die het werk van haar nan moet voortzetten als hij door een oy-rider aangereden wordt en het le ren verliest. De dronken automobilist olijft onvindbaar. Zij heeft alle steun van haar schoonouders (Gerard van Kla- en en Gerda Roest) maar weinig van taar boekhouder, want die gaat er met ie kas vandoor. De vertegenwoordiger ran de zaak (Nico van Sijl) leent haar jeld om de zaak draaiende te houden. Hij is verliefd op Mia, de dochter van Ans (Truus van Sijl). Hetzelfde doet üch voor bij de beide debutanten in het stuk. De zwager van Ans (Han v. d. Grift) komt erachter dat de vertegenwoordi ger de joy-rider was die het dodelijk ingeval op zijn geweten heeft. Hij had bet geheim voor zijn vader moeten be waren. Er valt veel te vergeven aan het eind van het stuk, maar de afloop is daardoor toch nog goed. De heer v. d. Grift dankte speelsters, spelers en regisseur na het applaus van het publiek, dat ongetwijfeld geen spijt had van het slechte weer getrotseerd te hebben. STALLING VOOR AUTO'S G EMEENTEWERKEN. Voor de auto's van gemeentewerken 'S niet voldoende stallingsruimte in de dienstgebouwen aanwezig. De plan nen voor uitbreiding van de garage ruimten konden niet gerealiseerd wor den. De fa. A. J. v. d. Dijssel, Lange Brink- weg 11, is echter bereid stallingsruimte ter beschikking te stellen voor 10, per auto per week. Het college van E. en W. stelt de raad voor hiervan ge bruik te maken. Er zullen drie bedrijfs auto's gestald worden. TENTOONSTELLING „DE VRIENDSCHAP". De vereniging „De Vriendschap" heeft een duivententoonstelling in „De Gou den Ploeg" gehouden. De opening werd verricht door voorzit ter J. G. Kamerbeek, die dank bracht aan allen die deze expositie mogelijk maakten. De uitslagen van de keuringen zijn Oude doffers 0-300 km. 1. C. P. Jak. 2 J. C. Wijnands. 3. A. Meesters. 4. M. Muis. 5. E. Veerman. Zeer eervolle ver melding mevr. Brouwer-Roeten en D. J. Bos. Oude duiven van 0-300 km. 1. J. G. Kamerbeek. 2. D. J. Bos. 3. J. A. v. Klooster. 4. M. Muis. 5. A. Meesters. Zeer eervolle vermelding C. P. Jak en Z.K.H. Prins Bernhard. Oude doffers 300-500 km. 1. A. Mees ters. 2. Z.K.H. Prins Bernhard. 3. W. Roest. 4. C. Roskam. 5. J. Huurdeman. 6. W. Altenaar. 7. J. Huurdeman. Cude duiven 300-500 km. 1. C. Ros kam. 2. D. J. Bos. 3. Mevr. Brouwer- Roeten. Z.E.V. Z.K.H. Prins Bernhard. Oude doffers van 500 en meer km. 1 G. Sukel. 2. E. Veerman. 3. A. Mees ters. 4. J. A. v. Klooster. 5. G. Schim mel. Oude duiven van 500 en meer km 1. G. Sukel. 2. G. v. d. Broek. Jonge doffers van 0-150 km. 1. C. P. Jak. 2. A. Meesters. 3. R. Koster. 4. G. Reijerse. Jonge duiven 0-150 km 1. A. Meesters. 2. G. v. d. Broek. 3. E. Veerman. Jonge doffers van 150-300 km. 1. A Meesters. 2. W. Altenaar. 3. D. J. Bos. 4 J. G. Kamerbeek. 5. C. Roskam. Jonge duiven van 150-300 km. 1. A. Meesters. 2. J. Huurdeman. 3. C. Kaats. 4. C. Roskam. Z.E.V. C. P. Jak. Jonge doffers van 300 en meer km. 1. D. J. Bos. 2. E. Veerman. 3. W. Roest. 4 J. G. Kamerbeek. Z.E.V. W Altenaar. Jonge duiven van 300 en meer km. J. D. J. Bos. 2. J. A. v. Klooster. 3. Z.K.H. Prins Bernhard. Pioegenprijs 1. C. Mteesters. 2. C. P. Jak. 2b. D. J. Bos. 3. E. Veerman. 4. J. G. Kamerbeek. Schoonste van het geheel Oude doffer van G. Sukel. Schoonste oude doffer van G. Sukel Schoonste oude duif van J. G. Kamer beek. Schoonste jonge doffer van A Meesters. Schoonste jonge duif van A Meesters. ACHTSTE RIT CYCLE CROSS-COMPETITIE. Voor de achtste rit van de cycle cross competitie van Tempo was niet zoveel belangstelling. Er werd een belangrij ke rit in Limburg gereden en andere renners bleven weg omdat het weer bij zonder slecht was. Er werd dan ook nagenoeg steeds in de regen gereden. Pret v. d. Broek nam al gauw de lei ding en hij stond deze niet meer af. Jaap v. d. Burgt zaj hem op de hielen maar kon hem niet ernstig bedreigen. De uitslag was 1. P. v. d. Broek, 14,5 km. in 53.06 min. 2. Jaap v. d. Burgt 53.56. 3. Harry Visser. 4. A. Lub. 5. E. de Lange. 6. A. Koen. HEES—D.O.B. 2-4. Hees en D.O.B. hadden beiden nog kans cp de eerste plaats van de ranglijst, al staan de papieren van V.V.Z. veel beter, maar Hees heeft deze kans za terdag grotendeels verspeeld door met 2-4 te verliezen van D.O.B. Keeper Muis stond weer opgesteld, maar hij had wei nig geluk en twee blunders waren mede de oorzaak van de nederlaag. Na twintig minuten speelde linksback Jansen verkeerd terug op Muis, de mid denvoor van D.O.B. schoot toe en maakte het eerste doelpunt. Na een half uur werd Hop te zwaar door drie D.O.B.spelers aangevallen. Rechtshall van Bloemendaal mocht een strafschop nemen, maar hij schoot in handen van de keeper. Hees werd wat sterker, maar door een fout van de achterhoede werd het 2-0. Kort daarna werd Piet Kok het slacht offer van een harde aanval. De Bree ram de strafschop en het was 2-1. D.O.B. trapte af, er werd geschoten en Muis liet de bal glippen (3-1). Een twee de misgreep van Muis bracht de stand op 4-1. Er was nog 20 minuten te spelen, maar voor Hees was de wedstrijd al verloren. De Bree bracht de stand op 1-2 en daarbij bleef het. In de voorhoede was Budding vervan gen door Otten. ST. THERESIASCHOOL. Het r.k. schoolbestuur te Soestdijk heeft de gemeente verzocht medewer- krng te verlenen voor het verleggen van verwarming der St. Theresiaschool. De de olietoevoerleiding van de centrale vulput voor de olie ligt op geringe af stand van de aanvankelijk geprojec teerde weg Beetzlaan-Van Straelenlaan. die nog niet aangelegd is. Tankauto's moeten het tegelplateau voor de school oprijden als de vulput gevuld moet wor den en dit is ongewenst omdat beschas diging van dit plateau mogelijk is. Het college van B. en W. heeft de raad verzocht 500,ter beschikking te stellen voor het verleggen van deze olieleiding naar een gunstiger plaats. AVENTSBIJEENKOMST. De leden van de N.C.V.B. Soest-Zuid hielden in gebouw ,.De Rank" aan de Soesterbergsestraat een adventsbij een komst. Het evangelisatiekoor onder lei ding van de heer L. J. Meijer zong enige liederen en de heer H. Geel uit Bussum declameerde uit ,,'t Kindeke Jezus in Vlaanderen" van Felix Tim mermans. De liturgie van de N.C.V.B. werd gele zen door de aftredende bestuursleden mevr. Veenendaal en mevr. Deelen, terwijl mevr. Meijer de poëzie uit deze I liturgie declameerde. In deze tijd van het jaar richten wij onze aandacht natuurlijk eens op onze uit- gaanskleding. De tijd voor feestjes, partijen en derge lijke is weer aangebroken en als het even mogelijk is wil len we daar graag verschij nen in een exclusief japon netje. Op dit gebied is er keuze genoeg, in de magazij nen en modebladen vinden we modellen te kust en te keur en toch hebben wij het geluk gehad kortge leden een waarlijk fantas tisch avond japonnetje te mo gen zien uit de collectie van de Italiaanse couturier Biki uit Milaan. Een model van de haute couture dat er zo als men dat rioomt ,.ult- SDringt". We willen u dat model niet onthouden. Zoals u op de illustratie ziet. is het eieenliik in prin- ciüe een nauwsluitend strari- less model met een kokerrok, rroVipel in lichtgrijs, vervaar digd van een mengsel van "Hacron en wol. Het biizon- dere is wel de hals. die be staat uit een brede ring van hotrei'de materiaal, geaccen tueerd door een virf-rijig kort parplcoll'er Deze kraag van stof is door een korte brede verbinding met de ja- non zelf verbonden Od het ^tint van aanhechting wordt een fraaie broche gedragen. Bii dit alles behoort nog een wit boleroiasje. dat evenals de lange avondhand schoenen vervaardigd werd uit wit glacé-leer. ook al zoiets aparts Deze bolero is aan de rand en de manchet ten bestikt met lovertjes. Deze schepping van Biki uit Milaan mogen we werkelijk fantastisch noemen. Uiteraard is een dergelijk nauw model slechts geschikt voor slan ke vrouwen, maar die zullen er dan ook zeer exclusief uitzien in een dergelijke creatie. x Y DAMES «vt HEREN ULOSCHOOL PR. BERNHARDLAAN. Het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" heeft de ge meente om medewerking verzocht voor iet aanschaffen van enige gymnastiek- werktuigen ten behoeve van de ulo school in de Prins Bernhardlaan. Er worden twee turnmatten, een lange mat, een evenwichtsbalk en een turn- brug gevraagd. Het college van B. en W. achten deze wensen redelijk omdat :r in de gymnastiekzaal van de ulo in de Prins Bernhardlaan beslist onvol- Aoende materiaal aanwezig is en ver- xekt het college van B. en W. een krediet van 3250,ter beschikking te itellen. TENTOONSTELLING HET INSTRUMENT. De tentoonstelling „Het Instrument" werd in 1956 voor de eerste maal ge houden en wordt in 1963 opnieuw geor ganiseerd. Expositieruimte is de Ma- rijkehal aan de Croeselaan te Utrecht. Door het tentoonstellen van de produc ten van cirka 800 fabrikanten zal „Het instrument 1963" een volledige oriën tatiemogelijkheid bieden. De weten schappelijke onderzoeker kan daar zijn „tools of science" even compleet verte genwoordigd vinden als de bedrijfsman de instrumenten die hij nodig heeft voor controle, meting en regeling in het bedrijf. Veel aandacht zal worden be steed aan de mogelijkheid die de nieu- ste ontwikkelingen van de electronica en kernfysica bieden voor toepassing in wetenschap en techniek. Oük zal ge toond worden hoe verder gaande me chanisering en automatisering door dringen in industrie, laboratorium en techniek. VERLENGING ONTRUIMINGSTERMIJN. Op 20 december 1961 werd de ontrui mingstermijn van het perceel Hartweg 4 verlengd tot 30 december 1962. Ver lenging van deze termijn is opnieuw nodig omdat voor de bewoners nog steeds geen passende woonruimte gevon den is. Het college van B. en W. heeft derhalve de raad voorgesteld deze ter mijn opnieuw te verlengen en wel tot 30 december 1963. Getracht zal worden zo spoedig mogelijk passende woon ruimte te vinden. Warm en koud. We hebben wel eens nachten gehad dat het warmer was dan overdag, hoe kan dat vraagt N.I. Antwoord De temperatuur is afhanke lijk van vele faktoren zoals wind, regen, zonneschijn etc. De reden, dat het 's nachts warmer was ligt waarschijn lijk in het feit van veel bewolking, het geen voorkwam dat de zonnewarmte kon ontsnappen, teiwijl tevens 's avonds de wind dikwijls gaat liggen. De koude overdag werd veelal veroorzaakt door regen en wind, waarvan wij dit jaar veel hebben mogen genieten. Dat de nachttemperatuur nu in dit najaar veel lager is, komt omdat wij overdag veel mooi helder weer hebben gehad waar door de warme lucht 's nachts niet door een wolkendek kon worden vastgehou den. Dit veroorzaakt een uitstraling en een groot warmteverlies voor de aarde. T.V. Er verschijnen dikwijls zwarte stroken op mijn t.v.-toestel. Wat is de oorzaak hiervan aldus S. I. Antwoord Als er onder en boven zwar te stroken blijven op uw t.v.-toestel, wijst dat er op, dat er iets mis is met de aftasting van de beeldlijnen. De ka- thodestraal begint dan te laat het fos for met licht te bespelen en hij eindigt te vroeg. Wij geloven niet dat dit een ernstig gebrek is zelfs zou het moge lijk kunnen zijn, dat u achter aan het toestel een regelknop heeft waarmee het beeldvlak weer normaal kan wor den gemaakt. Het is echter nooit aan te bevelen om zelf maar wat te proberen, zodat wij u aanraden een vakman te raadplegen. Blauwe lamp. Wat betekent de blau we lamp die de schepen op de rivieren gebruiken? informeert N. d. T. Antwoord De blauwe lamp, die u hebt gezien, betekende een waarschuwing voor de scheepvaart, dat het schip aan de verkeerde wal voer. Het voer dus waarschijnlijk links van de rivier. Over- g wordt een blauwe vlag gevoerd. Dit is soms nodig in verband met stro mingen of om andere redenen. Inwoning. Ik heb een woning laten verbouwen tot 2 vrije woningen, bene den- en bovenhuis. In het bovenhuis woonde een weduwe met een dochter. Deze dochter is inmiddels getrouwd, met als gevolg dat er boven nu een heel gezin woont, buiten mijn mede weten. Indien de hoofdbewoonster nu vertrekt zonder mij daarin te kennen, moeten wij de dochter met man en kind hier laten wonen Mag de hoofd bewoonster haar huis gemeubileerd ver huren, als zij zelf ergens woont Mag er geruild worden zonder medeweten van eigenaar Is er een termijn, dat de hoofdbewoonster uit logeren mag blijven aldus T. G. Antwoord Als u bij het aangaan van de huur deze weduwe niet nadrukkelijk verboden hebt om onder te verhuren, dan is dit toegestaan ook zonder uw toestemming. U hebt echter met het ge zin van de dochter geen huurovereen komst, dus kunnen zij slechts blijven wonen zolang de moeder huurster blijft. Vertrekt de weduwe, dan kunt u het gezin zonder meer sommeren de wo ning te verlaten. Woningruil zonder uw toestemming is niet toegestaan. De hoofdbewoonster mag uit logeren gaan zolang zij wil, zij blijft echter persoon lijk verantwoordelijk voor de huurpen ningen en de toestand van het gehuur de.

Soester Courant | 1962 | | pagina 5