SOESTER COURANT DE KERK DER ORANJES. Krabbels van Knelis. Soest voor dertig jaar. formidabel schot Slecht nieuw jaar voor en handen ruw? FELEF. BRAJVDWEER 3 3 3 3 de nieuwe kerk te delft SYMBOLISEERT DE GESCHIEDENIS VAN NEDERLAND. Staande op de Grote Markt te Delft, waar zich aan de ene zijde het 15de eeuwse stadhuis met zijn schitterende imposante gevel aan de andere zijde de Nieuwe Kerk, in de 14de eeuw op getrokken in gothische bouwtrant ver heffen, voelt men dadelijk, door de sfeer en omgeving, dat men zich hier op een biezondere plaats bevindt. Het is als werd de klok teruggezet. Slechts de auto's en de mensen op het plein verhinderen, dat men in deze his torische roes wordt meegesleept, daar deze ons confronteren met de werke lijkheid. Anders wordt het wanneer we de nieu we kerk binnengaan. Hier verstomt op slag alle geroezemoes en wordt men on dergedompeld in de serene rust van hel Godshuis, dat met zijn dikke muren de bezoeker isoleert van de buitenwereld Wij bevinden ons hier in een gebouw met de respectabele ouderdom van on geveer zes eeuwen, want nadat in 1381 een houten kerk werd neergezet, wer den slechts drie jaar later de funda menten voor de stenen kerk gelegd. Zevenenveertig jaar heeft men over de touw gedaan, want pas in 1430 was de kerk klaar, doch over de toren, die ruim honderd meter hoog is, bouwde mer langer. De 14de en 15de eeuw ware) zware tijden voor de kerk. In 1536 brandde de stad voor het grootste dee af, waardoor ook de kerk te lijden had De beeldenstorm van 1566 ging er ooi' niet ongemerkt aan voorbij evenmir als het springen van het kruitmagazijr in Delft in 1654. De gevolgen van he laatste ongeval zijn nog te constateren aan uitgebogen muren. Hoe interessant het gebouw ook maf zijn, voor de bezoeker ligt de grote aantrekkingskracht in de graven var bijna alle Oranjes die men hier vindt In de hier bijgezette personen vindt mer een groot en belangrijk deel van Neer lands geschiedenis weer, zodat de Nieu we Kerk te Delft hiervan een symbool werd. Bijna alle Oranjes In deze kerk werden bijna alle leden van het oranjehuis bijgezet. Behalve dt oudste zoon van Willem de Zwijger, na melijk Philips Willem, die te Diest in België begraven ligt en stadhoude Willem III met zijn echtgenote Mar) Stuart, die in de Westminster Abbey te Londen begraven werden aangezier Willem III naast stadhouder van on; land ook koning van Engeland was. Ir: de nieuwe kerk te Delft rusten de stoffelijke overschotten van prins Wil lem I, zijn gemalin Louise de Coligny prins Maurits. Frederik Hendrik, zijn echtgenote Amalia van Solms, prin Willem II, Willem IV, Koning Willem I Koning Willem II, Koning Willem III, de de echtgenoten van deze vorsten en hun overleden kinderen, koningin Emma er prins Hendrik, de echtgenoot van ko ningin Wilhelmina. De belangrijkste bezienswaardigheid ir deze kerk is wel het praalgraf var Willem van Oranje, de Vader des Va derlands. Op last van de. Staten Ge neraal is de beroemde nederlandsc bouwmeester en beeldhouwer Hendrik de Keyser in 1614 aan dit machtig mo nument begonnen, welk werk pas in 1622 voltooid was. Het schitterend ge denkteken in renaissancestijl is ge plaatst in het koor van de kerk. Een schitterend werk Op een verhoging van drie treden staa de tombe, versierd met gesneden lijster en ornamenten. Op deze tombe rust eer matras van wit italiaans marmer, ui' dezelfde steen gestoken het beeld van de liggende prins, gekleed zoals hij tij dens zijn leven placht te gaan in wam buis, broek en tabbert, het hoofd ge dekt door een calotje en muilen aan de voeten. Aan het voeteneind ligt het beeld van 's prinsen hondje, dat een grote rol in het leven van zijn meester heeft gespeeld en hem wel eens van de dood heeft gered. Rondom de tombe staan kolommen van geaderd marmer en daartussen wit marmeren nissen, waarin men diverse wapenschilden aantreft. Op de vier hoe ken van het monument bevinden zich marmeren piëdestallen waarop vrouwe- beelden, voorstellende de gerechtig heid, de vrijheid, de godsdienst en de dapperheid. Buiten zeer veel ornamentwerk, zoals obelisken en kinderfiguurtjes zien we nog een zwart stenen plaat, rondom met koper ornamentwerk versierd, waarin in gulde letters een latijns graf schrift prijkt, dat op last van de Sta- ten-Generaal daar geplaatst werd ter ere van deze Vader des Vaderlands en waarvan de vertaling luidt „Ter ere van de Almachtige God en tot eeuwige gedachtenis aan Willem van Nassau, prins van Oranje, de Vader des Vader lands, die het welvaren der Nederlan den hoger stelde dan zijn eigen belang en dat der zijnen die tweemaal voor het grootste gedeelte op eigen kosten, machtige legers verzamelde en ze twee maal in het veld bracht onder het op perbevel der Staten die Spanje's dwingelandij afwendde de ware gods dienst en de oude wetten terugriep en herstelde die tenslotte de nagenoeg verzekerde vrijheid aan prins Maurits, zijn zoon en erfgenaam van de deugden zijns vaders achterliet om haar te be vestigen de waarlijk vrome, beleid volle en onoverwinnelijke held, die Philips II, koning van Spanje, de schrik van Europa, duchtte, doch hem noch ten onderbrengen, noch vrees kon aan- Netuurlek As je 't ming vraogt dan mok zeige dak jaoge altied 'n bietje raor bedrief evonde heb. Dat 'n groote kérel mit zo'n groot schietgeweer rond loopt om van die klei ne beeste as haoze en kninge te schiete is niks veur ming. mot ejaogd worre waant aanders binne d'r binne korte tied op elleke man en elk frommes hongderd haoze en kninge en da ken nie, maor ikke zeig maor zo ajje as sport gaot jaoge dan mojje dat mit je bloote haande doen, dan kenne die haoze en kninge nog us lache ajje je e;ge 't aopezuur loop om zullie te pak te. Zo hebbe de manne vreuger motte aoge en veur ming waore dat de echte 'aogers. n Tiedje eleeje hek eleeze dat zo'n linke kérel ant jaoge was op 'n ree. Wijje geleuve dak schik had toeng die ee bar kwaod op die jaoger afsprong ■mdattie nie meer wist waor die ut euke mos en um 'n lel gaf. Daor long ut geweer van die jaoger af en die :hoot in zien eige lief. En die ree gong 'i'r vandeur. Die het zien eige netuur- ek slap elache. Ikke ok, waant die aan was heul nie dood en dak lache )os kon ikke ok nie hellepe, waant nien kerakter deug nie en daor kejje ïiks meer an veraandere ajje ming eeftied heb. laor goed, datter jaogers binne is tot aorantoe, maor de manne die noeng aoge binne gin jaogers, maor stroopers n de echte stroopers binne noeng nie eul meer as moordenaars, ie pelisie en de manne van de diere- escherming sloove d'r eige uut om die rreme beeste in de bosse an eete te lellepe. Daorveur neem ikke mien pet f. Maor aandere manne leige op de oer in de bosse om die arreme bees- e, die noeg van de honger en de kou iie best uut de voete kenne te vaange n 'n koppie kleiner te maoke, veur 'n ;aor sente die zullie mit dat moorde- ïaorswark kenne verdiene. Denkterom latte pelisie die manne griept as zul- .ie de kaans kriege, waant an de eene taant brood neerleige om die beeste )n eete te hellepe en an de aandere caant die beeste griepe as zullie niks lenne terugdoen, das heul gin wark. Het beeld weegt 2000 kg en men be grijpt welk een kunstwerk het alleen reeds is dit beeld neer te zetten, daar het slechts bij de tenen van één voet oevestigd kon worden. Het praalgraf maakt op iedere bezoeker een diepe indruk en is een monument, ie grondlegger van ons Oranjehuis waardig. In de kerk vinden we voorts nog vier gedenktekens van enkele hier rustende Oranjes en wel voor koning Willem I, een gedenkteken van Willem George Frederik, een zoon van stadhouder Wil lem V, een gedenkteken van Willem Alexander Ernest Casimir, zoon van koning Willem II en een gedenkteken van Wilhelmina, Frederica Louisa Pau- lina Charlotta, de oudste dochter van koning Willem I. Het gedenkteken voor koning Willem I maakt wel een zeer fraaie indruk. Op een granieten voetstuk rust de figuur van de koning in een half liggende hou ding tegen een liggende leeuw. De ko ninklijke scepter houdt zijne majesteit ir. de rechter hand en aan de voeten is een koninklijke kroon geplaatst. eigen, msLar met snood verraad door de land van een gehuurde moordenaar en val bracht, hebben de Verenigde Nederlandse Gewesten, dit tot een eeu- vig gedenkteken zijner verdienste doen prichten." Faam op één voet Van het hoofdeinde van de tombe vin- len we een levensgroot beeld van de Drins, zittend op een bankje in -wapen- usting. Aan het voeteneinde van de tombe verheft zich een godinnebeeld net uitgespreide vleugels, het is een evensgrote faam, blazend op haar ba- min, die slechts met de tenen van de nkervoet steun vindt. Ondernemende mensen belegden een vergadering in Bos en Duin om te ko men tot oprichting van een buurtver eniging. Wie dit nu zou proberen kreeg geen 2 mensen aan het lopen, maar toen kwamen er 100 door de kou heen en de bewoners van Hees en omgeving kregen hun buurtvereniging. Die is nu al lang verdwenen. Henri Ford deed de uitspraak die nu nog velen een troost kan zijn. Hij vond dat niemand voor zijn veertigste jaar moest sparen. Een andere multi-miljo- nair zei het nog krasser. Hij beweerde dat iemand die zuinig was nooit tot groot succes in zaken kon komen. John D. Rockefeller was het met deze wijze woorden niet eens en hij zei dat iedereen de helft van zijn verdiensten weg moest leggen. Echt iets om in het nieuwe jaar te proberen. In de raad werden de dingen vroeger veel duidelijker gezegd dan nu. Toen zei men dat men een ambtenaar op technisch gebied een kei vond, maar cp commercieel gebied een nul en ie dereen wist precies wat er bedoeld werd. Vreemder was de uitspraak van een man die blijkbaar met Rome over hoop lag. Tijdens een raadsvergadering wist hij te vertellen dat de geestelijken dansles in de kerken zouden laten ge ven om het kerkbezoek aan te moedi gen. Dat was natuurlijk kletskoek, maar een fikse ruzie was het gevolg. Een man kwam in een cel van het politiebureau terecht omdat hij een fiets gestolen had. Ook vond men het vreemd dat hij met vijf lopers op zak liep. Hij sloeg een ruit in zijn cel ka pot en ging een a^ent te lijf. Later verklaarde hij tegenover de politierech ter dat hij het ook niet helpen kon. Hij had influenza en bronchitis en kon aiet in een onverwarmde cel zitten mnder kans op schadelijke gevolgen. Van zenuwachtigheid was hij daarom ^•en agent naar de keel gevlogen. ?en medisch onderzoek wees uit dat hij niets mankeerde. In een volgende raad kwam de me neer die technisch een kei en commer cieel een nul was opnieuw ter sprake Het bleek dat hij nog diverse andere kwaliteiten had, want men noemde hem eigenwijs, eigenzinnig, koppig, terug houdend, leugenachtig en heerszuchtig Daaarmee kon hij het voorlopig wel doen. In het volgende bericht is ongetwij feld een fout geslopen „Ir C. S. werd tot een boete veroordeeld wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel van een tuin, die op zijn rijwiel in de rich ting De Bilt reed". Dat zal wel een tuinman geweest zijn. Veertig woonwagens met zigeuners kwamen bij Soestdijk de gemeentegrens over. Ze waren reeds aangekondigi en de politie zorgde voor escorte. Zonder de kans te krijgen stil te staan wer den de ongewenste gasten tot aan de grens van Amersfoort gebracht. In hotel Bos en Duin werd een spe1 met zang en dans in 5 bedrijven opge veerd. Het heette „Rooie Anna of het meisje uit het cabaret", dus hei: was ongetwijfeld wel geschikt om het be schavingspeil van de bezoekers wat op te vijzelen. Maar Rooie Anna had suc- :es. Het was dertig jaar geleden nog nodig dat uitgelegd werd waarom he' nodig was de tanden te poetsen, wan velen vonden dat dwaas. In een vrou wenhoekje werd er dan ook met klem op aangedrongen tandpasta en een tan ienborstel te kopen en te starten met tanden poetsen. De V.V.V. was dertig jaar gele den zeer actief. Het bestuur kwam in De Gouden Ploeg bijeen en er werd besloten een driedaags feest te orga niseren, maar dan over een half jaar want tijdens deze vergadering vroo het. Er zouden concerten gegeven wor den, er was een bloemencorso, ring- rijden, een openluchtbioscoop, kinder feesten, gymnastiekuitvoeringen, volks dansen, vuurwerk en volksspelen. Blijkbaar was de bevolking van Soest toen niet zo eenzijdig als nu, want in 1963 heeft alleen de televisie waarde Er stond dertig jaar geleden een foto in de krant van P.V.O. met het onderschrift „Ons kranige harmonie- korps „Patientia Vincit Omnia", dat zondag op het grote nationale concours te Den Haag de eerste prijs wist te behalen in de afdeling harmonie. Als fanfarekorps opgeklommen tot de ere- afdeling werd dit korps in 1926 omge zet tot een harmoniekorps, waarna werden behaald 1927, Diemen, eerste prijs derde afdeling 1928, Aalsmeer, eerste prijs tweede afdeling 1929, Den Haag, eerste afdeling. En dat ouwe trouwe P.V.O. bestaat nog altijd. De Soester middenstand sputterde in de krant tegen diverse instanties en personen. Zo was het 30 jaar gele den aan gemeente-ambtenaren toege staan bijverdienste te hebben, dus een ambtenaar kon een sigarenzaak begin nen of desnoods een handel in onge- iegelde goederen. Dat vonden de Soes ter middenstanders helemaal niet pret tig. Dan waren er verenigingen, die voor hun programmabladen advertenties Dank lij d» aankondiging an da voorbespreking In het plaabelijk nieuwsblad Is hel publiek In grote getale op gekomen om getuige te rijn van de ontmoeting tussen de twee rivalen. En nog velen rullen weer naar die krant grijpen om het verslag van de wedstrijd te lezen. Een advertentie In dit blad Is dan ook ro'n formidabel schot, want zowel het nieuws als de advertenties worden van A tol Z gespeld. Door vrijwel alle Inwoners. ven deze krant wil men niets missen, geen Ietter van Soester zakenlieden ophaalden, im het feest, waarvoor dit programma bestemd was, beter te doen slagen. In kopen voor dit feest deden ze echter in Baarn en het programma werd daar ook gedrukt. Dat namen de Soester zakenlieden niet. „Koopt in Soest" was hun devies. Meneer IJ was winkelbediende bij meneer X geweest en hij was de me ning toegedaan dat hij nog geld van rijn voormalige broodheer kreeg. Met veel lawaai ging hij de peultjes in de zaak van X opscheppen. Deze nam dit met en hij belde de politie. IJ werd tijdelijk ingerekend wegens huisvrede breuk. Luitenant Sissing van het vliegveld kwakte met een toestel neer en hij mankeerde helemaal niets. Enige da gen later viel hij met z'n fiets en brak oen arm. „Gevraagd enige nette meisjes en oen strijkster". Prettig voor de strijk ster, die blijkbaar niet netjes behoef de te zijn. Er werden ook jongens ge vraagd tegen een uurloon van 12 cent. Jat was tenminste een mooie start. „De heer (naam en woonplaats be kend), die zaterdagavond een streng vlaggetouw ontvreemde, wordt ver- ;oeht deze binnen 24 uur terug te be- lorgen indien hij uit handen van de lustitie wil blijven. De kosten van deze advertentie zijn tevens door hem te estitueren. De exploitant van De Naald". Die „heer" zal wel hard naar ie Naald gehold zijn met dat eind touw on geld voor de advertentie. De N.C.R.V. was dertig jaar geleden log piepjong en er was steeds gebrek tan geld. Dat is helemaal geen schande, /ele leden hadden dan ook een busje r. huis waarin bijdragen voor deze imroepvereniging gestort konden wor- len. Tot afgrijzen van velen gaf een imroeper op een avond een opsom- ning van de namen van hen die nu :ens eindelijk met de afrekening op ie proppen moesten komen. De onrustige jaarwisseling die Tsjombe heeft moeten vieren, is waarschijnlijk ook zijn laatste geweest als president van een zo goed als zelfstandig Katanga. Hoe ook precies de schietpartij tussen rijn gerdarmes en de blauwhelmen der V.N. ontstaan is, in de loop daarvan s niet gebeurd wat steeds heeft ge dreigd vernieling van de installaties der Union Miniére. De aankondiging van zo'n strijdmethode der verbrande aarde heeft de V.N. al lang er van weerhouden de afvallige provincie al te drastisch aan te pakken. Dat het laatste nu is gebeurd, schijnt ook meer toeval dan opzet van de V.N. of Tsjombe te zijn geweest. De leider van de Katangezen heeft in zijn eerste reactie wel een guerilla in het vooruitzicht gesteld, maar de moei lijkheid voor hem is dat de kern van zijn strijdmacht enigermate effectief was dank zij de duur betaalde huurlingen. Als hem daarvoor het geld gaat ont breken, zal er van de guerilla ook weinig terecht komen. Twee ultimatums. Intussen heeft Tsjombe andere eieren voor zijn geld gekozen. Met een aanbod voor een bestand poogt hij weer tijd te winnen. Twee ultimatums van Oe Thant moesten hem die kans ontnemen. Vooral het dreigement dat de Katangese lucht macht zou worden vernietigd als Tsjom be deze niet onmiddellijk overgaf, sprak duidelijke taal. Aan de andere kant is het in de Kon golese hoofdstad ook niet zo'n ideale toestand meer voor de toetreding van Katanga, want premier Adoela heeft in Leopoldstad het parlement naar huis gestuurd en het misnoegen opgewekt van de partijen die hem aanvankelijk steunden. En wie geeft Tsjombe ongelijk als hij zich. verre houdt van zo'n gezagscrisis Wat doet Londen De enige buitenlandse regering die zich nog een beetje om Tsjombe bekommert is de Britse. De Belgische heeft de re latie al drastisch laten bekoelen. De laatste oproep van Whitehall is er een die Tsjombe aanraadt te capituleren, door eindelijk met Leopoldstad tot over eenstemming te komen. Londen heeft Tsjombe zoveel mogelijk de hand boven het hoofd gehouden, ten dele om de Britse financiële belangen in Katanga, maar vooral om geen onrust te hebben aan de grens van Noord-Rhodesië, waar nu een zwarte regering haar zware taak is begonnen. Ook Londen ziet nu in Tsjombe niet meer een garantie voor rust. Chroetsjtsjows toon. Na de felle brief aan Adenauer met Kerstmis heeft Chroesjtsjow ook met de j aarwisseling weer woorden aan Duitsland en Berlijn gewijd. Gaf de eerste brief de onaangename indruk of de koude oorlogstaktiek weer als vanouds werd beoefend, de jongste boodschap aan Ulbricht stelt slechts vast dat de problemen er nog altijd zijn en gevaarlij"k zijn gebleven. De rode premier laat doorschemeren dat zijn wensen en verlangens zeer in grijpend zijn veranderd - wie had dat ook verwacht? - maar hij verblijdt de heerser van Pankow niet met veel hoop dat ze spoedig in vervulling zullen gaan. Zelfs het traditionele gerommel met ra ketten heeft meer een sfeer van con statering der feiten 'dan een bijzonder dreigende toon. Zo te horen blijft de ontspanning nog wel even voortduren.

Soester Courant | 1963 | | pagina 6