ASPRO EUROPA'S DEFENSIE. Brabantia-artikelen LECA BAZAR WINTER. MARCHAL - HAARMODE Huur uw Televisie KWAK S0ESTERBERG D. ENGEL ERGERLIJKE STANS WASSERIJ GELRIA EDE DERDE BLAD VOOR HET I&AÏPSEIL BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterrijschool ca VOOR AL W LÏKÊURE1N Slijterij Brouwer Zn. Het Natuurbad in 1962. VOOR AL UW BIEREN Wijnhandel BROUWER ZN Voor al uw WIJNEN Wijnhandel BROUWER ZN. UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 4 JANUARI 1963. Tijdefns de N.A.V.O.-conferentie, die vorige week te Parijs werd gehouden, is er van Amerikaanse zijde wederom sterke druk uitgeoefend op de Europe se deelgenoten in dit defensiepact, om de landstrijdkrachten toch minstens met 25 percent te vermeerderen. Het is niet de eerste maal dat hierop wordt aan gedrongen. Reeds tien jaar geleden zegden de N.A.V.O.-landen toe hun gezamenlijke strijdmacht op 30 divisies te brengen, maar men is, zelfs na de Westduitse herbewapening, niet verder gekomen dan hooguit 24 divisies. Daar staan aan Oosteuropese zijde 60 a 70 divisies te genover. De Amerikaanse minister van defensie, McNamara, moest er dus wel op attenderen, dat een Russische ver rassingsaanval met conventionele wa penen een voorlopige kans van slagen zou kunnen hebben. Het uiteindelijk ge volg zou dan zijn het gebruik van atoomwapenen, welk soort oorlog alle partijen in ieder geval willen trachten te voorkomen. Ei is op dit gebied een zekere contro verse tussen Europa en Amerika. Duitse en Franse defensieministers en militaire deskundigen hebben sinds ge ruime tijd willen vertrouwen op het KAPSALON STEENHOFFSTR53 - IEL Z8V2 SOEST bestaan van de atoombom, die door zijn afschrikwekkendheid wel ieder initia tief tot een aanval de kop zou in drukken. Dat is natuurlijk een uiterst gevaar lijke gedachte, want het kan ertoe lei den, dat een enkel en plaatselijk in cident het gebruik van atoombommen noodzakelijk zou maken en daarmede de derde wereldoorlog zou zijn ontke tend. Om die reden behielden de V.S. dan ook het veto-recht over het gebruik van atoomwapenen, waarbij het Frankrijk van Charles de Gaulle zich echter maar moeilijk kan neerleggen. Dat zou een eigen, althans Europese, atoommacht willen opbouwen, om daardoor minder afhankelijk te zijn van de inzichten der Amerikaanse regering. Spreiding van het bezit van atoomwapenen maakt ech ter de kans op ongelukken alleen maai groter, zo oordelen de Amerikanen. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Rusk, heeft nu een compromis voorgesteld. Hij wil de N.A.V.O.-landen de beschikking geven over de (Amerikaanse) atoomduikboten waarover dan dus ook het opperbevel van de N.A.V.O. de zeggingskracht zou krijgen. Gedeelde verantwoordelijkheid dan dus, al dient men niet te vergeten dat de opperbevelhebber nog steeds een Amerikaan is. De Ver. Staten verwachten dan echtei ook, dat Europa de conventionele strijd machten eindelijk eens op het noodza kelijk geachte peil gaat brengen. Ame rika zou dan immers iets van zijn hier gelegerde dure divisies kunnen terug- Gedipl. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (0 2955) U wordt gehaald en gebracht. P5 4 NH C/D •>5 tiekken. Het betaalt nu een be langrijk gedeelte van de defensiekos- ten van het welvarende Europa, dat maar probeert hiervan te blijven profi teren. Nu de economische situatie van west-Europa zeker niet slechter is dan die der Ver. Staten, is het begrijpe lijk dat Washington er eens bij de Europese bondgenoten op aandringt. Die uitbreiding van defensie, met meer mankracht, meer apparatuur en meer kosten is in west-Europa echter niet zo gemakkelijk te verkopen. Men wil hier graag de kop in het zand steken voor de gevaren die onze veiligheid be dreigen en men zou liever minder dan meer voor defensie gaan besteden. Het op de been brengen van meer divisies bezwaart bovendien nog meer de reeds zo schrale arbeidsmarkt. Neen, het is voor de nationale regeringen niet zo gemakkelijk om de defensielasten te verhogen, ook al zijn de militaire des kundigen van de noodzaak ervan over tuigd. Het zal dan ook wel even duren eer aan de Amerikaanse verlangens zal worden voldaan, al kan Europa daar eigenlijk niet meer onderuit. Tenzij men een atoomoorlog zou willen riske ren en dat wil toch niemand. Burgem. Grothestraat 11A Telefoon 2051 SCHAATSWEDSTRIJDEN. De eerste schaatswedstrijden welke op ae Peters Baan gehouden werden zou den gevolgd worden door wedstrijden om het kampioenschap van Soest op zondagmiddag, maar deze moesten door de sneeuwstorm uitgesteld worden. Er is een afvalrace gehouden waaraan 30 rijders deelnamen. Er werd in twee series van 15 ronden gereden. Drie rij ders van elke serie klasseerden zich voor de finalerit over 6 ronden. De uitslagen waren Eerste serie 1. N. Gros. 2. C. H. Bakker. 3. W. J. v. Scheppingen. Tweede serie1. K. J. de Vink. 2. A. Smit. 3. R. Blok. Finale 1. N. Gros, 20,aan waarde bonnen. 2. C. H. Bakker 15,3. A. Smit 12,50). 4. R. Blok 10,—). 5. W. J. v. Scheppingen 7,50). 6. J. de Vink 5,In de finalerit kwamen Van Scheppingen en De Vink te vallen. jaren sterk en vooral in voorverkoop werden veel abonnementen verkocht. Het gemiddelde aantal abonnementen per seizoen in de jaren 1958 tot en met 1960 bedroeg 2561. In 1961 was het bad gesloten en in 1962 werden maar liefst 4435 abonnementen verkocht. Dat is een toename van ruim 73 °/o ten aanzien van de gemiddelde verkoop in de voorafgaande jaren. Volgens het weeroverzicht was 1956 de koudste zomer in het bestaan van Reeds meer dan 25 jaar is „De Witte Pompen" het goedkoopste adres voor BENZINE. SUPER. PETROLEUM (speciaal voor olie kachels) HUISBRANDOLIE nr. 1. OLIE (diverse soorten). Vanzelfsprekend hebben wij alleen merk- produkten. Steenhoffstraat 25 - Telefoon 2185 het Soester natuurbad. Daarna volgt 1962. In 1956 werden 18.851 dagkaar ten verkocht en in 1962 38.679, meer dan net dubbele. Het stichtingsbestuur heeft dan ook de indruk dat de be- u .rnm%%»v HUMANISTISCH VERBOND. Op zondag 6 januari houdt het Huma nistisch Verbond - gemeenschap Soest- Baarn - de nieuwjaarsbijeenkomst in het atelier van de kunstschilder Sebo Detmers aan de Klein Engendaalweg. Er zullen volksliederen en negro-spiri- tuals gezongen worden door de heer S. Koning uit Hilversum. Mevr. H. de Goede-Baljet uit Utrecht zal declame ren en er wordt gezongen onder lei ding van de heer G. Vellekoop. De vrouwengroep belegt op vrijdag, 18 januari een bijeenkomst in het Anna Paulownahuis aan de Burgemeester Grothestraat. De heer P. A. Pols uit Amersfoort, ambtenaar voor de gees telijke verzorging in de inrichtingen van justitie, zal spreken over het onder werp „Bedreigde kinderen". B.D.C. HANDBAL. De meisjes-aspiranten speelden in de zaalhandbalcompetitie tegen Olympia en wonnen met 4-3. Op zaterdag 5 januari worden de vol gende wedstrijden in de Bernhardhal te Utrecht gespeeld Dames 2Eendracht, 19.45 uur. Dames-jun. 2Fidelitas 1, 19.15 uur. Attila 2Heren 1, 18.45 uur. Zondag 6 januari Attila 2Dames 2, 13.35 uur. A.ttila 2Dames-jun. 2, 12.30 uur. U.D. 5Heren 2, 14.10 uur. Achilles 2Heren-jun. 2, 12.15 uur. In de Expohal te Hilversum worden zondag de volgende wedstrijden ge speeld Dames-sen.Olympia, 14.45 uur. Dames-jun. 1S.D.O., 16 uur. Heren-sen. 1Laren 3, 15.50 uur. zceken bij een redelijke zomer zeer bevredigend geweest zouden zijn. De heer P. H. Versteijne trad af als lid van het stichtingsbestuur toen hij als gemeenteraadslid aftrad. In zijn plaats werd de heer J. R. van Poppe- len benoemd. De heer J. M. Hoppen brouwers nam het secretariaat van de heer Th. M. Peet over. Deze werd tij delijk met de directie belast. Het alge hele toezicht op de technische instal latie kwam in handen van de direc teur van het gasbedrijf, de heer N. H. Breedeveld. De personeelsvoorziening gaf geen bij zondere moeilijkheden wat betreft de zwemmeesters, het garderobe- en het kassapersoneel. Het aantrekken van personeel voor het schoonhouden van het terrein, het onderhoud van de plantsoenen en het verrichten van alle EN STERKE DRANKEN. VERHUUR VAN SERVIES. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 voorkomende werkzaamheden, waar onder de surveillance op de zonnewei den, was echter niet eenvoudig. Naast de terreinopzichter zijn 3 terreinwach- ten nodig, terwijl men het afgelopen seizoen slechts de beschikking had over een terreinwacht voor hele dagen en een wacht voor halve dagen. Vanaf half juni werd een proef geno men met openstelling voor 8 uur s morgens, om zwemlustigen in de ge legenheid te stellen een bad te nemen voor ze met hun werkzaamheden be- SCHRIKSLAAN 19 SOESTDIJK TELEFOON 3990 VOEDERACTIE. Op oudejaarsdag zijn leden van de Soes- er politie en van de afdeling Soest der Vereniging tot Bescherming van Die- "en begonnen met een grootscheepse ictie tegen de honger, die dieren in Soest door de barre weersomstandighe- len lijden. Eerder werd een proef geno men in het park Colenso en de Paltz. Maandag ging men met meer dan 50 eroden en 35 kilo zaad de bossen aan ie kant van Den Dolder in. Daar ligt de sneeuw tot 60 cm hoog en de nood is groot. De actie wordt voorgezet en alle inwo ners van Soest kunnen brood en zaden en andere voedingsmiddelen aan het politiebureau afgeven. Voor de reeën nam men maandag drie balen stro mee. Een lijvig en interessant jaaroverzicht van de Stichting Natuurbad geeft een duidelijk inzicht in de gang van zaken bij het bad gedurende het afgelopen jaar. Op 11 Mei 1962 werd het vernieuwde bad door de commissaris van de konin gin in de provincie Utrecht, mr. C. Th. E. Graaf van Lynden van Sandenburg geopend, na vernieuwingswerkzaam heden welke 16 maanden vergden en een bedrag van bijna een miljoen gulden. Deze openingsdag gaf reeds een voor proefje van de barre zomer welke ons te wachten stond, want demonstraties moesten worden afgelast omdat het veel te koud was. Ten onrechte was men na de koude zomers van 1960 en 1961 optimistisch geweest, want van de 92 zomerdagen waren er 70 te koud en alleen de zomers van 1907 en 1956 waren nog kouder geweest dan die van 1962. De Bilt kon dan ook slechts drie zomerse dagen noteren, terwijl nc-gentien normaal is. Dit had uiteraard een nadelige invloed op de exploitatie van het bad en als de bedrijfsrekening over 1962 klaar is dan zullen de cijfers dit ongetwijfeld aantonen. Verheugend is het dat er ondanks het slechte weer toch nog 125.000 bezoeken aan het bad gebracht werden. Het aantal abonnementen dat verkocht is overtreft het aantal van voorafgaande gonnen. Maximaal hebben slechts 15 zwemmers van deze gelegenheid ge bruik gemaakt en van hen waren ten hoogste zes of zeven gelijktijdig in het bad tussen 7 en 8 uur, zodat men zich mag afvragen of het zin heeft dit het volgend jaar weer te doen. Naar de mening van het stichtingsbe stuur hebben de verhoogde toegangs prijzen geen invloed gehad op het be zoek aan het bad. Het abonnements tarief is bijzonder laag. Het publiek heeft wel wat moeten wennen aan de nieuwe opzet van het bad en meer- re zwemkampioenschappen in het bad gehouden en op 3, 4 en 5 augustus de nationale spring- en zwemkampioen- schappen. Het waren bijzonder ge slaagde kampioenschappen die spor tief, organisatorisch en financieel een succes werden. Voor een groot deel is dit te danken aan de aktiviteit van de vereniging „De Duinkikkers". Er werden 3607 lesuren aan school kinderen besteed. Veel aandacht had de opleiding voor diploma's. Er werden 226 K.N.Z.B.-diploma's behaald en 176 schoolzwemdiploma's Al met al zijn de resultaten van het algelopen seizoen dusdanig dat men de beste verwachtingen mag hebben voor de zomer 1963, mits deze niet als de koudste zomer sinds vele honderden jaren de geschiedenis zal ingaan. TERAARDEBESTELLING JAC. ROOS. Het stoffelijk overschot van de zeven tienjarige Jacobus Roos uit de Steen hoffstraat, die op tweede kerstdag op öe Loosdrechtse plassen bij het schaat sen rijden het leven verloor, is zater dagmiddag onder bijzonder grote be langstelling ter aarde besteld op de begraafplaats aan de Veldweg. Onder de aanwezigen bevonden zich leraren en leerlingen van het Baarns Lyceum dat door Koos Roos bezocht werd, leden van het bestuur en de jeugdcommissie van S.E.C. en nage noeg het gehele A-team van S.E.C. waarvan de overledene deel uitmaak te. Het is een ontroerend gebeuren geworden, dat de aanwezigen lang zal bijblijven. In de aula voerde de vader van de overledene het woord. Dit tragisch gebeuren was voor hem een aanduiding geweest dat de mens ondanks het feit dat hij zichzelf vaak zo flink vindt, dagelijks de kans loopt geconfronteerd te worden met een vreselijk gebeuren als dit plotseling overlijden. Hij sprak de wens uit dal de klas- en clubgenoten van zijn om gekomen zoon hierin een vingerwij zing zouden zien en hun leven zouden 'nstellen op de mogelijkheid eveneens op deze abrubte wijze afscheid te moe ten nemen. Een oom van de overledene verzocht LIMONADES enz. Steenhoffstraat 64 Telefoon 255) de aanwezigen gezang 22 te zingen Ds Ambrosius las psalm 46 en hij sprak woorden van troost tot de fa milie. Hij achtte het verheugend dat dc heer en mevr. Roos blijk gegeven hadden te weten waar zij troost voor hun groot verdriet konden vinden. De kinderen van het echtpaar Roos ver zocht hij hun ouders tot steun te zijn in deze moeilijke dagen. Aan de^ groeve werd door ds Ambro sius het Onze Vader gebeden, waarna een zwager voor de belangstelling dankte. BIOSCOOPPROGRAMMA. .,De misdaad was bijna volmaakt" heet de film die van heden tot met zondag in het City-theater draait. Deze bijna volmaakte misdaad betreft een over val op een gepanserde legerauto die een miljoen dollar vervoert. Het meis je Ginny zal doen of zij een ongeluk gehad heeft als de auto met zijn kost bare last passeert en dan zuilen haar vier vrienden de buit incasseren. Het lukt inderdaad, maar een groot scheepse jacht vol spanning is het ge volg en de vijf profiteren niet van de f 39,67 per maand. Na twee jaar uw eigendom. Soesterbergsestraat 51C - Tel. 2379 MEDISCHE DIENST. Dokter W. F. van den Helm, Prins Alexanderweg 82, Huis ter Heide, tel. 03403-574, neemt het a.s. weekeinde de artsendienst waar voor de artsen A. Th. M. Splinter en J. C. Lucas, Soes- terberg en D. J. R. Jellema te Den Dolder. Dokter L. H. Brandt, Dolderseweg 59, Den Dolder, tel. 03402-2696, neemt de dienst waar voor dokter A. J. W. Ha- gf.doorn te Soesterberg. MICRO-KORFBAL. Voor de tweede maal tijdens de winter maanden werd er te Utrecht micro korfbal georganiseerd. Het senioren achttal van K.V.O. speelde tegen Doorn met 3-3 gelijk. Dezelfde uitslag be trof de wedstrijd K.V.O. 1Altius 2 (Hilversum). Tegen een Samos-combi- natie (Utrecht) werd in een uitstekend gespeelde wedstrijd met 6-4 verloren. De K.V.O.-junioren wonnen 1 partij n.1. tegen de Vinken (Vinkeveen) met 2-0. Van Doorn werd met 3-0 verloren en van D.S.V. (Bussum) met 4-2. De derde en laatste micro-wedstrijden vinden plaats op 2 februari a.s. DE HEER VAN DE BRINK MET PENSIOEN. De heer W. van de Brink, kantonnier bij*de rijkswaterstaat in Soesterberg heeft met ingang van 1 januari 1963 Je dienst met pensioen verlaten. Haast letterlijk en figuurlijk heeft hij veertig jaar aan de weg getimmerd, waar men hem met zijn fiets dage lijks kon aantreffen. Hij heeft de gehele evolutie in het ver keer meegemaakt, vanaf de paarden- tractie tot het moderne snelverkeer. In die tijd veranderde ook de grote verkeersweg van gedaante. Niet al- 'een werd deze aanzienlijk verbreed, maar in plaats van de oude straatweg kwam er een geasfalteerde weg, die er egen bestand is om wagens met dui- :enden kilo's vracht over zijn wegdek e laten rijden. De heer v. d. Brink was ook belast met de gladheidbe strijding. Gisteren werd te zijnen huize door zijn superieuren afscheid van hem genomen. JEUGDDIENST. Eendag 6 januari a.s. zal in het Her vormd Wijkgebouw aan de Lt. Kop- oenlaan een jeugddienst worden gehou den. In deze dienst zal voorgaan ds J. H Pieck uit Utrecht. Vocale mede werking zal worden verleend door Ada Steenhuis uit Amersfoort. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 Bescherm u tegen Rillerig? Onprettjg? Vlug: malen was te merken dat er sprake is ;an enig heimwee naar het romantische :n knusse bad van voorheen, maar toch wordt de gewijzigde opzet op prijs ge steld, Voor kleinere kinderen was het echter wel eens onplezierig dat het zand plaats heeft moeten maken voor het gras. Helaas heeft de jeugd zich niet altijd even netjes gedragen, zonder dat ge sproken kan worden van vandalisme. Tegen misdragingen werd streng opge treden en dit zal ook in de toekomst gebeuren. De ongevallen beperkten zich tot schaaf- en snij wonden van onbeteke nende aard. Met dank vermeldt het jaarverslag de belangeloze diensten die de heer Foeken als E.H.B.O.-er ver richt heeft. De kwaliteit van het water was goed nadat de eerste kinderziekten overwon nen waren. Dit was voor een groot deel te danken aan de toewijdende zorg van de heer E. Westbroek, werk meester A bij de dienst gemeentewer ken. Op 18 juli werden de nationale militai- buit, maar ondervinden er alleen na righeid van. Zondagmiddag een echte oudewetse knok- en schietfilm met Robert Tay- lor als Billy the Kid. Hij is de schrik j van de prairie, die aanvankelijk wel aan de kant van de wet wil staat, maar het recht in eigen hand neemt als zijn vrienden vermoord worden. Hij rekent grondig af met de moorde- naars en is dan zelf de achtervolgde, die tenslotte het onderspit moet delven. Van maandag tot en met woensdag ,,Het meisje Anna Suh", waarin de grote liefde van een zeeman voor een klein chinees meisje het verhaal vormt. NIEUWEWEG 97 TELEFOON 254: Hij ontmoet haar in Hongkong en neemt haar mee naar zijn huis, waar blijkt dat het meisje niet in de gemeenschap opgenomen wordt. Zelfs toont men openlijk afkeer. Zij vlucht naar Ham burg, maar de zeeman weet haar te vmden en samen beginnen zij elders een nieuwe bestaan. „Lulu" met Nadja Tiller draait in de donderdagcyclus. Lulu bezorgt vele mannen de ondergang, maar zelf kan zij haar noodlot evenmin ontgaan en dit verschijnt in de persoon van Jack the Ripper. GEBOREN Jan Willem Jacobus, zoon van J. G. Brummer en G. Jagtenberg, Plas weg 12. Maria Cornelia, dochter van D. van Klingeren en G. M. Dijks hoorn, Oranjelaan 42. Yolanda Hen- drika, dochter van G. A. Salari en H. M. Pieren, Buys Ballotlaan 8. Roelof Hendrikus Leonardus, zoon van H. F. Huisman en G. M. R. Ramselaar, Chr. Huygenslaan 44. Anne Margot, doch- tei van W. Pot en A. J. de Jonge, Frans Halslaan 3. Hendrikus Petrus, zoon van A. P. van der Tweel en A. Schoon- derbeek, Emmalaan 12a. Ernst Dick, zoon van D. van de Kamp en M. Gerth, Braamweg 81. Johan Cornelis, zoon van F. A. Tammer en W. de Graaf, Postweg 20. Leendert Coen, zoon van W. L. Stroosnijder en J. C. Blonk, Ples- manstraat 297. Jan Zeger, zoon van J. de Bruin en B. B. Kuhl, Javastraat 28, Baarn. Rudolf, zoon van G. van Dijk en G. M. Elbertse, Van Angeren- straat 10. Willem Johan, zoon van D. J. Ruiterkamp en H. van der Sluis, Eigendomweg 18. Theodora Gijsber- re Maria, dochter van F. H. de Rond en A. Th. Th. Smit, Lindenlaan 10. ONDERTROUWD Geen. GEHUWD Barend Jan Jasperse, Nieu- weweg 15 en Gijsberta Petronella Ma ria Smeeïng, Nieuweweg 20. Char les Gabriel, Schaepmanstraat 42 en Jo- hanna Henny van Os, Groen van Prin- stererstraat 17. Johannes van Maa- nen, Reigerstraat 39, H'sum en Wilhel- mma Everarda Maria v. d. Dijssel, Nieuw straat 6b. Jerry Reuben Ostby, San Pablo in Californië (U.S.A.) en Anna Maria van den Winkel, Prof. Lorentz- laan 26. Lambert Wilhelmus Vos, Ambachtstraat 17, Laren (N.H.) en Jo- hanna Gijsberta van Daatselaar, Vinke- weg 32. Wilhelmus Antonius van Breukelen, Korte Hartweg 29 en Wil- oelmina Christina Reijerse, Molenstraat 122. Bob Jansen, le Atjestraat 46 hs., Amsterdam en Anneke Mantel, Amers- icortsestraat 46. Krijn Bakker, Troel- strastraat 48 en Johanna Maria Oprins, Kerkpad Z.Z. 78. Jan Antonie Hen drik Wagenaar, Van Lenneplaan 78 en Louise de Bruin, Generaal Winkelman straat 68. OVERLEDENHendrik Jan Monné, echtgenoot van P. H. van Schalkwijk, Betje Wolfflaan 49. Jan de Roode, >6 jaar. echtgenoot van H. W. van Gin- ':el, Talmalaan 5. Franciscua Johan- res Daniël van Rooij, 63 jaar, Beetz- aan 125. Pieter Sijmen Vogel, 84 'aar, echtgenoot van A. Spijker, Birk- Jraat 43. Jacobus Roos, 17 jaar, Steenhoffstraat 42. Hermanus van Dorp, 69 jaar, echtgenoot van A. A. Hoordijk, Koninginnelaan 171. Klaas- 're van der Meulen, 72 jaar, weduwe /an H. van den Hoorn, Gen. Winkel manstraat 4. Jakob Astuling Maats, 11 jaar, Laanstraat 52. Willem Fre- derik Stomp, 19 dagen, Kampweg 30.

Soester Courant | 1963 | | pagina 9