Wiener IJsrevue in Hilversum en Utrecht. HET OOG GERICHT OP DE K.L.M. JAPANSE AUTO'S NAAR EUROPA. DINSDAG 8 JANUARI 1963. 42e JAARGANG No. 2. SOEST ER |jOU RANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart. 12,10 - per post 12,25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 BEJAARDE STROPER STOND TERECHT. In oktober zag een Soester agent een bekende Amersfoorter op de grens van Amersfoort en Soest in bebost ter rein lopen. De man - C. M. - is een be rucht stroper, die het ondanks zijn 65 jaar niet kan nalaten er op uit te trek ken als het vuur van de klandestiene jacht zijn bloed verhit. Zo ook die mid dag. De agent hield hem aan, maar hij nam de benen. Voor zijn leeftijd is hij nog bijzonder snel ter been, maar hij moest het afleggen tegen de agent die zijn zoon zou kunnen zijn. De stroper had twee honden bij zich en een fret. In zijn nabijheid werd een konijn aangetroffen dat door honde beten gedood was. Natuurlijk ontken de de oude baas dat hij zich aan stro pen schuldig gemaakt had, maar speur hond Leo wees door middel van een sorteerproef duidelijk aan dat dit wel het geval geweest was en de Amers- foortse kantonrechter veroordeelde hem dan ook tot 10 dagen voorwaar delijk met een proeftijd van een jaar, een boete van 100,wegens over treding van de jachtwet en een boete van 25,wegens het zich bevinden op verboden terrein. M. had een brief geschreven waarin stond dat hij wegens ziekte niet kon komen, maar de kan tonrechter nam die ziekte met een korreltje zout omdat men hem de dag tevoren nog had zien lopen. De goederen die in beslag genomen waren bestonden uit enige fretteer- netten. Fret en netten werden ver beurd verklaard. TONEEL van ons GENOEGEN. De leden J. Burgwal, M. Verwoerd, G. Veldhuizen, L. Karssen, N. v. Geij- tenbeek, A. de Groot, H. v. d. Broek, H. Kenter en R. Meesters van de toneel- i vereniging „Ons Genoegen" zullen za terdagavond 12 januari, in de zaal van Eemland, onder regie van de heer M. J. ten Hoeve, de klucht in drie bedrij- ven „Oscarvan Magnier opvoeren. j Na de toneeluitvoering wordt gedanst met muziek van de Rhythm Rascals. VERGADERING „VOGELVKEUGDE De vereniging ..Vogelvreugde" houdt donderdagavond de algemene ledenver gadering in café Middelwijk. Secreta ris en penningmeester zullen verslag uitbrengen over het afgelopen jaar. Et is bestuursverkiezing omdat de he ren A. Th. van Klooster, Th. G. Boot en L. Voskuilen periodiek aftreden als bestuursleden. Alleen voorzitter Van Klooster stelt zich herkiesbaar. In de vakatures is door het bestuur de heer J. A. Bergenhenegouwen kan didaat gesteld en de leden kunnen an dere kandidaten stellen. PROTEST TEGEN ENGWONIxNGEN. Nadat eerst bewoners van de Molen straat protesteerden tegen het feit dat hun huizen door de bebouwing van de Eng afgebroken zullen worden, hebben andere bewoners van deze straat een protest bij de gemeente ingediend te gen het feit dat er van de zes huizen blokken die tussen de Rubenslaan, de Albert Cuyplaan, de Dalweg en de Molenstraat komen, één blok niet haaks op de Molenstraat zal komen, zoals oorspronkelijk het plan was, maar door een wijziging van het plan evenwij dig aan de Molenstraat. De bewoners die protesteren zijn van mening dat deze woningen hun uitzicht te veel be lemmeren. JAARVERGADERING PHILATELICA. De afdeling Soest van de Internatio nale Vereniging Philatelica houdt op vrijdag 11 januari de jaarvergadering in gebouw De Rank aan de Soester- bergsestraat. SE.C. TRAINT DOOR. Al lijkt het er niet op dat er voorlopig door de amateur-voetbalclubs compe- titi?wedstrijden gespeeld kunnen wor den, S.E.C. oefent ijverig onder lei ding van trainer B. Kalf en in barre temperatuur is zelfs een wedstrijd tus sen twee teams gespeeld. VERGADERING SOESTER VOGELVRIENDEN. Gisteravond vergaderden de Soester Vogelvrienden onder voorzitterschap van de heer D. J. Kuiper in De Gou den Ploeg. Na een welkomstwoord van de voorzitter werd besloten op 18 ja nuari de prijsuitreiking van de tentoon stelling 1962 te houden. Ook ditmaal is de tentoonstelling een groot succes ge weest. Er was een batig saldo en er werden 6 nieuwe leden ingeschreven. Thans heeft de vereniging 109 leden. Omdat het moeilijk is een keurmeester te krijgen werd reeds nu besloten in november van dit jaar een tentoon stelling te houden. Lang is gediscussieerd over de punten waardering in het algemeen en op de laatste tentoonstelling in het bijzonder. Het plan bestaat het aantal klassen uit te breiden met een klasse eigen I kweek uit overjarige vogels. Thans zijn er bij de kanaries twee klassen eigen kweek welke in het tentoonstel lingsjaar geboren is en de open klasse. In deze open klasse mag men met ge kochte vogels meedoen, maar ook de kweek uit overjarige vogels komt hier in uit en omdat men dit onbillijk vindt, ligt 't in de bedoeling deze eigen kweek in een aparte klasse onder te brengen. INENTING TEGEN HONDSDOLHEID VAN HONDEN EN KATTEN. Een ieder, die zijn hond of kat voor t inenting heeft aangemeld moet thans een oproep ontvangen hebben. Mocht deze oproep, om de een of andere re den, nog niet zijn ontvangen, dan dient men zich onverwijld in verbinding te stellen met het gemeentehuis (tel. 2643, toestel 3). Voor diegenen, die een oproep ontvin gen voor donderdag en vrijdag j.1. (3 en 4 januari) en die door de bij zonder slechte weersomstandigheden niet in staat waren te verschijnen, is de volgende regeling getroffen. Met de hond kan men alsnog verschij nen op donderdag 10 jan. a.s., tussen 14 en 15 uur en met de kat eveneens a.s. donderdag, tussen 15.15 en 16.15 uur. Dringend wordt verzocht precies op de tijd te verschijnen, zoals aangegeven op de oproepkaart. Verder wordt er nadrukkelijk op gewezen, dat honden en katten niet gelijktijdig voor inen ting kunnen worden aangeboden. Tenslotte wordt verzocht geen twee of meer katten in één tas aan te voe ren, aangezien dit grote moeilijkheden oplevert, THOMAS VAER EN PIETERNEL BIJ OF GRONINGERS, De in Soest wor-ende Groningers, ver enigd onder de n.am „Martini", hielden zaterdagavond, in de gezellige zaal van hotel „La Bordelaise", aan de Burg. Grothestraat, de jaarlijkse nieuwjaars- visite. Na de opening door de voorzitter, de heer K. Veenkampi werd het Groninger Volkslied gezongen. De heer en me- ifrouw Veenkamp traden vervolgens op als Thomasvaer en Pieternel, waarbij vooral de nadruk werd gelegd op het mooie Groninger land met zijn vele industrieën, aardgas, boerderijen en met te vergeten de Martinitoren. Pieternel riep alle Groningers die in Soest wonen, op om lid van Martini tc worden. De geserveerde kolfie met echte Grun- niger Kouke, liet men zich goed sma ken. De heer J. de Vries uit Soest vertoonde dia's van zijn reis naar Duitsland, Oostenrijk en Italië. De Wiener IJsrevue komt van 15 tot en met 23 januari in de Expohal te Hilversum en van 25 januari tot en met 6 februari in het jaarbeursge bouw te Utrecht met de nieuwe revue „Kapriolen". Onze Nederlandse ster Joan Haanap- pel, haar verloofde Norbert Felsinger, de jonge Oostenrijkse Karin Frohner, die vorig jaar tweede bij de Europese kampioenschappen achter Sjoukje Dijk stra was, de akrobaat Duncan Whaley het paar Helga Hrubant en George Valle en een ballet van bijna 50 jonge mensen zullen deze show tot iets heel bijzonders maken. Robert Stolz, de be roemde operettekoning, schreef ook dit maal de muziek voor de revue. Het eerste deel van het programma zal gewijd zijn aan een speurtocht naar de liefde. Men ziet er drie man nelijke sterren afscheid nemen voor een vakantietrip. Dieter ziet men naar Italië gaan, Lucien naar Parijs en Willy naar Bali. Zij borden wat te leurgesteld bij hun speurtocht naar de liefde en zij menen ook dat die alleen in sprookjes bestaan. Dat sprookje vormt dan na het Italiaanse, Parijse en Balinese deel het einde van dit in het dagelijks leven is hij haar prins, want zij gaan trouwen. Felsinger is zevenmaal kampioen van Oostenrijk geweest en tweemaal be hoorde hij tot de drie beste Europese rijders. Karin Frohner, eveneens uit Oostenrijk, is de nieuwste aanwinst van de Wie ner IJsrevue. Het vorig jaar moest ze het nog opnemen tegen Sjoukje Dijk stra, thans is zij in de snowbusiness. „Helemaal gek", ziggen de vele dui zenden die gelach' ,i hebben om de akrobaat Duncan W .aley en dat is dan vriendelijk bednri-' xWant zijn dwaas heden bezorgen slechts pret. Professor Robert Stoltz heeft voor de tiende maal de muziek voor een pro- duktie van de Wiener IJsrevue geschre ven en 280 melodieën waren het re sultaat. Negen maanden per jaar reist de Wie ner IJsrevue door de gehele wereld. Daarna gaan alle medewerkers een maand met vakantie en dan wordt twee maanden gerepeteerd voor een nieuwe revue. In het hoge Noorden van Scandinavië treedt men op, maar ook in Moskou en zelfs de warme Afrikaan se landen hebben bezoeken gehad van Joan Haanappel en Norbert Felsinger. eerste programma-onderdeel. Joan Haanappel is de sprookjesprinses. Zij verschijnt op de ijsvloer in een door rendieren getrokken slee. Norbert Fel singer mag haar als prins naar het sprookjespaleis geleiden. Het tweede deel heet „Liefde in het paradijs' Dit paradijs is een hotel op een koste lijk plekje in Oostenrijk. Hier zetten dc beroemde Amerikaanse danseressen The gilver Sisters de zaak op stelten. Een bloemendans, een Weense wals, een badscène en in dat alles heeft Joan Haanappel een belangrijk aandeel, want zij is één der Silver Sisters. Het is voor het Nederlandse publiek bijzonder aantrekkelijk dat onze land genote Joan Haanappel als een tweede Sonja Henie de hoofdrol speelt in een ijsrevue en dat men haar in ons land kan zien. Joan begon reeds op zesjarige leeftijd als kunstrijdster en van haar vijftiende (ot en met haar achttiende jaar was ze kampioen van Nederland. Ze was pas twaalf jaar toen ze al aan de Europese kampioenschappen deelnam. Tijdens de Olympische winterspelen in Squaw Valley werd ze tot Miss Olym- pia gekozen. Joan Haanappel, de prinses in deze sprookjesachtige revue hseft naast zich Norbert Felsinger als de prins en ook het gezelschap. Negers waren zo en thousiast over het ijs, dat ze nooit za gen, dat ze wat schraapsel in hun zak doek meenamen om dit wonderlijke product thuis te laten zien. Daarmee liepen ze dan soms kilometers door de brandende zon en bij hun thuiskomst waren ze ongetwijfeld zeer teleurge steld dat er van het ijs weinig meer dan een vochtige plek over was. Voor gestart kan worden met het pro gramma is er enorm veel te doen. Een buizennet van twaalf kilometer lengte moet gemonteerd worden om voor een ijsvloer van 17 bij 35 meter te kunnen zorgen. Drie grote koelmachines, die elk twee ton kosten, stuwen chloorcal- cium van 90 °/o door de buizen en hier door ontstaat de ijsvloer boven de bui zen. Niet alleen als het vriest of koel weer is, maar ook in het hartje van Afrika, bij tropische temperaturen. In acht uur is de ijsvloer kant en klaar. Dikker dan 5 centimeter mag ze niet zijn, omdat bij groter dikte de koe lende werking van de inhoud der bui zen verloren gaat. De Wiener IJsrevue zal iets groots in Hilversum en in Utrecht brengen. Daarvoor staan de 85 medewerkenden, de 22 orkestleden en de 65 man tech nisch personeel en in het bijzonder onze Joan Haanappel ongetwijfeld borg. Het nieuwe lid. de heer Veldhuizen, ontpopte zich als een ras-artist en hij wist met een liedje en een praatje de ware stemming er in te houden. Voor velen had het rad van avontuur nog een verrassing. De jaarlijkse feest avond, die wegens ziekte van een der medespeelsters was uitgesteld, zal nu worden gehouden op zaterdag, 19 ja nuari a.s., in het St, Josephgebouw. SUCCES VOOR RUTTENBERG. Ook Gerrit Ruttenberg, de sterkste wielercrack van Tempo, wordt een jaartje ouder, maar hij blijft het uit stekend doen als cycle cross-rijder. Dat heeft hij zondag bewezen in het Amsterdamse bos, waar hij in een sterk veld de tweede plaats bezette tijdens de nationale cycle cross welke dc, Amsterdamse wielervereniging Olympia organiseerde. Marcel Rutte uit Haarlemmerliede won. In de tweede ronde nam hij de leiding en Rutten berg finishte 200 meter achter hem. Bij de nieuwelingen won het Tempo lid Wil van Barneveld de rit over 12 km. VREEMDE BEZOEKERS. In de nacht van Zaterdag op zondag kreeg de familie S in de Beetzlaan vreemd bezoek. Er werd hard en lang durig gebeld, waarop mevr. S. aan de oordeur ging kijken. A. de R. uit Hil versum, de broer van haar eerste man, vroeg of hij met twee vrienden even mocht binnenkomen om te rusten. Deze rust werd hen gegund en ze beviel I zo best dat de heren meegebrachte flessen bier ontkurkten en zich aan het 1 gerstenat tegoed deden. De heer S. I verscheen en verzocht de nachtelijke bezoekers zich te verwijderen. Daar voor voelden ze niet zoveel, maar ze gingen toch. Toen ze buiten waren sloegen ze twee ruiten in en verdwe- I r.en in een auto. De politie onderzoekt wie de metgezellen van A. de R. ge weest zijn. FEESTAVOND S.T.C. Zaterdagavond heeft de Soester Turn- club een feestavond in het St. Joseph- gebouw gehouden, waarvan de organi satie in handen van de jeugdraad van S.T.C. was. Het programma werd na- genoeg geheel door de leden verzorgd. Voor de organisatie van een modeshow van sportkleding zorgde de firma Jacquet uit Amersfoort, het Gooise Boertje trad eerst in deze hoedanig heid en later als Mister Johnny met goocheltrucs op, er werden schetsjes opgevoerd, Jan van Schaaik en Ronnie Kraal speelden piano en Helene Kamp horst zong. Er was een rad van avon tuur dat spanning bracht en tenslotte werd er gedanst met muzikale begelei ding van de Corona's. INENTING HONDEN EN KATTEN. In totaal hebben zich 906 eigenaren van honden en 850 van katten opgegeven voor inenting van hun dieren tegen de hondsdolheid. Vorige week zijn 220 van de 250 opgeroepen honden door de dierenartsen C. A. Kok, J. Krijger en mej. Geldermans ingeënt. Zij wer den hierbij geassisteerd door leden van de hondenbrigade. Er konden 60 die ren per uur ingeënt worden. Gisteren zijn 180 honden en 180 katten ingeënt, vandaag 200 honden en 130 katten, morgen komen 180 honden en 140 kat ten aan de beurt en donderdag 90 hon den en ruim 100 katten. Vele honden waren reeds ingeënt toen deze inenting verplicht werd. HANDBALUITSLAGEN. Prins Bernhardhal Utrecht Dames B.D.C. 2Eendracht 1-1. Dames-jun. B.D.C. 2Fidelitas 1 1-4. Heren-jun. Attila 2B.D.C. 1 2-1. Dames Attila 3B.D.C. 2 1-0. Dames-jun. Attila 2B.D.C. 2 0-6, Heren U.D. 5—B.D.C. 2 6-5. Heren-jun. Achilles 2B.D.C. 1 4-3. Expohal Hilversum Dames B.D.C. 1Olympia 5-1. Dames-jun. B.D.C. 1S.D.O. 2-0. Heren B.D.C. 1—Laren 3 7-5. BIGGEN- EN EIERMARKT. Op de Amersfoortse weekmarkt van 4 januari werden aangevoerd 80 big gen in prijzen van 45,tot 54, Op de eiermarkt werden aangevoerd 125.000 stuks. Hoendereieren van 14,25 tot 15,Middenprijs 14,65. Prijs per kg. 2,38, basis 62 gram. BUS OVER DE ENG? Op initiatief van het P.v.d.A.-raadslid dc heer P. C. Pieren heeft het col lege van B. en W. aan busonderne ming Tensen het verzoek gericht te willen bekijken of het mogelijk is bus sen over de Eng te laten lopen ten be hoeve van de vele gezinnen die daar thans wonen. Uiteraard zal men bij N.V. Tensen moeten nagaan of een busdienst over de Eng rendabel is. Mensen met meer hersens dan het beetje waarop ik prat ga zullen moeten uitmaken wat er met de K.L.M. gaat gebeuren. Onze nationale trots, waar aan de namen van Plesman, Smirnoff, Parmentier, Uiver en Pelikaan verbon den zijn, zal moeten bekijken welke koers gevlogen moet worden om van or.ze luchtvaartmaatschappii een li chaam te maken dat enigermate ren dabel is. Het is niet nodig dat hoge winsten gemaakt worden, maar ieder jaar met miljoenen verlies werken is natuurlijk onzin. Dan wordt onze na tionale trots de nationale mislukking. Bent u wel eens in gesprek geweest met een purser van de K.L.M. Wat een purser precies te doen heeft weet ik niet, maar de goede man gedroeg zich alsofhij directeur was, want hij was bij de K.L.M. En vliegers van de K.L.M. moeten zo broodnodig salarissen hebben die het kunnen opnemen tegen dc jaarwedde van ministers. En ter- wille van ons prestige is het zo nood zakelijk dat we zo'n beetje in de hele wereld vliegen, ook al moet er geld bij. Het is wel een hele vreemde maatschap pij geworden. Directeuren deugen ineens niet meer hoewel enkelen van hen ge durende tientallen jaren tot de top behoorden en ineens blijkt ook dat een paar duizend man waarschijnlijk nooit iets deed wat enig zin had, want plotseling zijn ze overbodig geworden. Het ziet ernaar uit dat de dagen van de K.L.M. in de huidige vorm geteld zijn. Blijkbaar kan een klein land als het onze niet op tegen de grote landen. Is het dan maar niet het beste de K.L.M. terug te brengen tot een soort taxibedrijf voor korte vluchten naar de Europese hoofdsteden en desnoods voor vluchten naar Amerika, als dit renda bel gemaakt kan worden Niemand is gebaad bij een luchtvaartmaatschappij, die met miljoenen van onze belasting centen overeind gehpipen moet worden. Nederland met de K.L.M. doet een beetje denken aan een man die garen en band langs de huizen verkoopt en dat met een Mercedes doet. De Japanse automobielindustrie, welke zich nu tot de vijfde plaats op de we reldranglijst van autoproducenten heeft opgewerkt, maakt op het ogenblik plannen cm ook vaste voet op de Eu ropese maikt te krijgen. Tot dusvei ls er van Japanse zijde betrekkelijk weinig activiteit getoond met betrek king tot de auto-export naar ons we relddeel. Dit zal echter spoedig ver anderen. Het deelnemen van Japanse automobielproducenten aan de tentoon stellingen in Turijn en Parijs was in dit opzicht een teken aan de wand. Van meer betekenis is ongetwijfeld nog de organisatie van een Japans distri butie-net in Oostenrijk en west-Duits- land. Deze organisatie vordert ge staag en in diverse andere Europese lenden zijn binnenkort soortgelijke ac tiviteiten te verwachten. De omvang van de Japanse automo bielindustrie is de afgelopen jaren enorm toegenomen. Tien jaar geleden pioduceerden de gezamenlijke Japan se fabrieken slechts een 40.000 auto's, in 1961 was dit liefst tot 825.000 een heden uitgegroeid Na de Verenigde Staten, west-Duitsland, Engeland en Frankrijk is Japan nu de grootste au toproducent ter wereld, terwijl er een gerede kans bestaat, dat het land reeds dit jaar Frankrijk van zijn vierde plaats zal verdringen. De binnenlandse afzet van de Japan se auto-industrie is vrij gering. Derhal ve concentreren de autoproducenten zich voor een belangrijk deel op de export. Die export neemt gestadig toe. Werden in 1960 niet meer dan 6000 auto's uitgevoerd, dit jaar zal de uit voer minstens 20.000 bedragen. Dit cij fer ligt echter nog lang niet hoog ge noeg en daar de export naar de Ver. Staten niet veel perspectieven opent, willen de Japanners nu de Europese markt gaan bewerken. De Europese automobielproducenten hebben dien aangaande reeds van hun bezorgdheid blijk gegeven. In het bijzonder de Westduitse producenten slaan deze ontwikkeling met zorg gade. De concurrentiepositie van de Japanse automobielindustrie lijkt zeer sterk. I De arbeidskosten liggen in Japan be duidend lager dan in Europa (om van de V.S. nog maar niet eens te spreken), waardoor een goedkoop, maar toch oer degelijk product kan worden afgele verd. Bovendien doen de service- en reparatiemogelijkheden niet onder voor die van Europese merken.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1