ASPRO 10 'I. KORTING J. Hoppenbrouwers HET COLLEGE VAN B. EN W. OVER DE NIEUWE RIJKSWEG. Soest voor dertig jaar. OVERHEMDEN PYAMA'S PANTALONS SP0RTC0LBERTS ZELFBINDERS KAMERJASSEN C0IN DE FEU'S JAPONNEN VESTEN VESTEN JUMPERS TWIN-SETS BLOUSES ROKKEN Vreemde manupilaties om Congo. op alle niet verprijsde artikelen neem TELEF. BRAM)WEER 3 3 3 3 Vele inwoners van de gemeente maken zicht zorgen over de nieuwe rijksweg, die over enige jaren aangelegd zal wor den. Dit kan een weg worden welke ingegraven wordt in de Eng, of een weg door de polder in het noordelijk deel van Soest en misschien is er nog een derde mogelijkheid. Tegen de weg over de Eng protesteren bewoners rond Nieuwerhoek uiteraard het hardst, en terecht, want aan deze weg zullen vele huizen opgeofferd moeten worden. Tegen de weg door de polder hebben vele agrariërs be zwaar omdat ze opnieuw grond kost. Ook zij hebben geprotesteerd, al hebben ze geen bezwaar tegen deze weg als met de aanleg tegelijk de waterhuishou ding en de verkaveling geregeld kan worden. In een uitvoerig schrijven heeft het college van B. en W. de mogelijkheden en moeilijkheden, die samenhangen met deze wegen onder de loep genomen. In het concept-streekplan van de Utrechtse Heuvelrug is alleen de weg dcor de polder opgenomen omdat de weg over de Eng nagenoeg geheel over terrein gaat waarover de gemeente rad te beslissen heeft. Het eventuele juiste tracé van deze weg moet dus door de raad vastgesteld worden. Dit geschied in overleg met de Rijkswa terstaat omdat het een rijksweg is. Buiten het stedelijk gebied dient de gemeente zich aan het streekplan te houden. Er kan thans nog niets gezegd worden over het tijdstip waarop eventueel met deze weg begonnen wordt en ook niet hoe deze weg loopt. Er moet beslist worden welke weg er door de gemeente komen zal en zodra deze beslissing gevallen is zal het rijk de gronden aankopen welke nodig zijn voor het realiseren van deze weg. Eventuele schade wordt dan bij de aan- koop of onteigening geregeld. De raad heeft bezwaar gemaakt tegen de weg door de polder cn heeft tevens ruim een jaar geleden bezwaar inge diend tegen het feit dat het tracé van een weg over de Soester Eng niet in het ontwerp-streekplan opgenomen was. Tegen de weg door de polder werd bezwaar ingediend omdat deze weg door 'en streek zou gaan die van grote re creatieve waarde is. De weg over de Eng betekent een door snijding van het dorpsgebied, maar hieraan is op vrij eenvoudige wijze iets te doen met ongelijkvloerse krui singen. Door deze weg zou de gemeen te op een verrassend goede wijze in het rijks wegennet worden opgenomen. Deze weg zal dus van grote economi sche betekenis voor Soest kunnen zijn, omdat het te bouwen winkel-centrum Poelman per K.L.M.-vliegtuig naar Parijs vertrokken was. Niet als piloot, maar als bruidegom, want hij ging op de huwelijksreis. Het tweede be richt meldde dat luit. De Haan voor de ambachtsschool geslaagd was en dat hij aan de chr. lagere school voor het examen opgeleid was. We zullen maar aannemen dat het hier niet om een luitenant De Haan gaat, maar om een jongen die Luit de Haan heette, want al was ons leger niet zo best, we hadden toch geen luitenants die nog op de lagere school zaten. Vroeger maakten vliegtuigen nog wel eens een noodlanding, maar te genwoordig kwakken ze meestal zó maar ergens neer. In één maand za gen vier vliegers kans hun toestel goed aan de grond te zetten, ergens in Nederland. Slechts één toestel werd licht beschadigd. Er werd in een raadsvergadering zoveel gezegd en later zoveel ont kend, dat men het wenselijk achtte een stenograaf aan te stellen, omdat de notulen niet volledig genoeg wa ren. Zolang deze snelschrijver nog niet aangesteld was moest ieder raads lid dan maar wat langzamer praten. Daarbij werd verzocht de sigaar uit de mond te nemen met het spreken. Ik geloof wel dat de raadsleden tegen woordig veel netter zijn, want ik heb er nooit een gezien die met een sigaar, sigaret of pijp in zijn mond zat te praten. Er moesten leden en plaatsvervan gende leden voor stembureaus be- benoemd worden en een raadslid merkte op dat onder de namen van de kandidaten natuurlijk weer namen van arbeiders gemist werden. Een an der raadslid -was dit eveneens opge vallen, maar hij kreeg niet de indruk dat er een arbeider te vinden zou zijn die 4.of 5.loon per dag zou willen missen, om daarvoor in ruil overbodig was en daar zat nog wel wat in ook. Het voorstel werd terug genomen en het zou opnieuw behan deld worden als eerst een arts geraad pleegd was. Er werden costuums aangeboden van 9.50, dus het geld is wel een flink stuk in waarde gedaald. En de kwaliteit van de costuums misschien ook wel. Een zeer slim jongetje moest voor de kantonrechter in Amersfoort ver schijnen omdat hij zonder reflector op zijn achterspatbord gefietst had. Een agent constateerde dat om 12.10 uur 's nachts. De jongen kreeg een bon en snelde naar het politiebureau om te vragen hoe laat het was. De klok wees precies 12.05 uur aan, dus er klopte iets niet. Hij vertelde dit tegen de kantonrechter en die zou bij de politie informeren of de jongen werke lijk was komen vragen hoe laat het was en of iemand zich kon herinne ren dat het toen vijf minuten over twaalf geweest was. Een week later kwam de slimmerd weer voor, maai de agent die hem op het bureau ge zegd had hoe laat het was kon zich dat feit wel herinneren, maar niet de tijd die hij opgegeven had. Onze flin ke advocaat kreeg dus toch een boe te, maar een hele kleine. Een boer kreeg in Amersfoort 20 gulden boete omdat hij geweigerd had de motorspuit van de brandweer door te laten toen deze over zijn weiland moest voor het snel bereiken van een brand. Een ander moest boete betalen omdat hij een rot hond had. Zo noemde de jongen die gebeten was het dier tenminste. Dat kostte een tientje en de hond moest een muilkorf dragen. J. v. d. B. kreeg 15,boete om dat hij languit op de hoofdweg gele gen had. Dat doe je niet als je nuchter bent, maar v. d. B. was dan ook stom dronken geweest. vormt. Men wil het dwingen een de mocratische staat te vormen, doch daar voor is de bevolking nog veel te onont wikkeld. Die mensen stellen het stam hoofd bepaald hoger en machtiger dan welke z.g. democratisch gekozen rege ring ook, van welke instelling zij het belang niet begrijpen. Tsjombe is in zijn onafhankelijk stre ven gesteund door het machtige con cern van de Union Minière, wier delf stoffen een belangrijk deel van de we reldmarkt beheersen. De financiële be langhebbenden daarvan zijn Belgen Engelsen en Fransen en de regeringen dezer landen zijn het dan ook hele maal niet eens met de dwang die Amerika op Tsjombe uitoefent. Daar door krijgt het internationale optreden in Katanga een nog vreemder aan zien. Het is zeer de vraag of het gewapend optreden der politietroepen nu tot het gewenste resultaat zal leiden. Het is wel gebleken, dat de Union Minière, en daarmede Tsjombe, niet voor één gat gevangen is. Een afgedwongen over eenkomst voor samenwerking met de zwakke regering te Leopoldstad vormt zeker geen vaste basis voor de toe komst. Een hechter basis zou waarschijnlijk kunnen worden gevormd als Amerika eens tezamen met Engeland, België en Frankrijk een beleidslijn voor Kongo uitstippelde en men gezamenlijk toch voorlopig maar de macht in dit land in handen nam, zoals die oorspronkelijk bij België berustte. Dan kan men de tijd nemen om de bevolking tot zelf standigheid en democratisch denken op te voeden, hetgeen voor dit volk, het land, voor het aanzien der Verenigde Naties en voor de vrede in de wereld zeker beter zou zijn. «rw/N sproken is. Allen die hun woning door deze weg bedreigd zien zullen krach tig blijven protesteren en de raad zal uiteindelijk moeten beslissen of deze weg er komt. Reeds staat na de V.V.D.- vergadering vast dat drie raadsleden beslist tegen deze weg zullen stemmen. Zo af en toe krijgt men de indruk dat het met de persvrijheid 30 jaar geleden beter gesteld was dan thans. Toen werd doodgewoon geschreven dat mensen als Jansen en Pietersen niet in de raad thuishoorden. Dat we nu veel banger zijn blijkt al uit het feit, dat we de schuilnamen Jansen en Pietersen gebruiken, uit angst dat de kinderen en kleinkinderen de ruiten komen ingooien als we de echte na men gebruiken. Er stonden twee berichten over een luitenant in de krant. Het eerste vermeldde dat luit. Van Weerden ƒ3.50 als lid van het stembureau te ontvangen. Tenslotte werd gestemd over het toelaten van een arbeider in ruste als lid van een stembureau. Hij kreeg maar vier stemmen, dus erg enthousiast was men niet. Er was een ambtenaar van het gemeentehuis ziek en in die tijd wa ren ambtenaren nog niet van de wieg tot het graf beschermd. Het zou waar schijnlijk een langdurige ziekte zijn en het college van B. en W. stelde voor hem de eerste twee maanden het vol le salaris te geven, dan twee maan den 75 procent, gevolgd door veertien maanden van 50 procent en dan maar de straat op. Een humaan raadslid was van mening dat een zieke eerder meer dan minder salaris nodig heeft als hij lang onder doktersbehandeling is. Niemand zou er schade bij heb ben als het volle salaris uitbetaald werd, want zijn collega's konden zijn werk wel doen. Een ander concludeer de daaruit dat de man dus eigenlijk UITSTAPJE IN DE KUNSTGESCHIEDENIS. De heer W. A. de Wijn, kunstschilder te Amsterdam, heeft woensdagavond in het Oranje Hotel een causerie gehou den, die de titel had „Een uitstapje in de kunstgeschiedenis Na een korte in leiding toonde hij vele dia's van kunst werken uit de oudheid en het heden en lichtte deze toe. Hij werd verwelkomd door de voorzitter van 't Nut, de heer J. Thörig, die zijn vreugde uitsprak over de redelijk goede opkomst, on danks het barre winterweer. De heer De Wijn wees erop dat het vaak moeilijk is uit te maken wat kunst is en wat niet. Er zijn op dit ge bied veel misverstanden en onkunde. Velen zijn te persoonlijk en te be perkt in hun opvattingen en mogelijk heden om kunst te kunnen appreciëren. Men moet in staat zijn tot breed be schouwen en denken om kunst te kun nen waarderen. De maatstaf die men bij het beoor delen van kunst aanlegt is rekbaar. Als we datgene wat pertinent geen kunst is vergelijken met werkelijke kunst, dan moeten we in het eerste geval letten op de tekorten en in het tweede op de verdiensten. Alle kunst is een product van de geest, maar de geest heeft een goed vakmanschap no dig om zich te uiten. Een bekwaam vakman behoeft echter geen kunste naar te zijn en een zeer bekwaam vak man kan een virtuoos zijn, zonder dat men hem een kunstenaar noemt. Een kunstenaar heeft kreatief vermogen nodig en een innerlijke drang moet hem drijven tot scheppen. Uit zijn creativiteit en emotionaliteit ontstaat de visie die het kunstwerk kan voortbrengen. Een kunstenaar ziet de dingen in ver band en de tegenstrijdigheden als een heden. Tijdelijkheid en eeuwigheid zijn voor hem tegenstellingen maar de tijde lijkheid is een deel van de eeuwigheid en in zijn kunst doet hij het tijdelijke een weerspiegeling van het eeuwige zijn. Hij ziet de verbondenheid van het één met het al en in de zichtbare wereld de andere wereld, waarin hij tijdelijk opgeheven is. Een kunstwerk licht ons in over het eeuwigheidsbe- wustzijn van de mens en met een kunst werk legt een kunstenaar het wonder da hij constateert vast. Daarmee slaat hij een brug tussen het tijdelijke en het eeuwige. Daarom behoort een werk dat het wonder inhoudt tot de kunstwerken. Bij zijn werk wordt de kunstenaar door innerlijke noodzaak gedrongen. Hij werkt als het ware belangeloos en met zichzelf als opdrachtgever, ook als hij een werk in opdracht vervaar digt. Zijn instelling is vaak onmaat schappelijk en dat neemt men hem wel eens kwalijk. Wie die kunst beschouwt moet dit doen met de overtuiging dat kunstwerk een boodschap te brengen heeft en zonder vooroordeel moet hij het kunstwerk bekijken en trachten de taal die het spreekt op zich te laten inwerken. PRUIMING onze volledige collectie no-iron hemden met kortingen van 15-50 v.a. 7,98 Bel-O-Fast v.a11,98 flanel en poplin, v.a9.98 Terlenka, 30/70 15.98 Terlenka, 45/45 23.98 Alle maten. „Sturka" zuiver wol, v.a49.90 „Sturka" Trevira 47.90 wasbaar en kreukvrij 98-1.98 v.a. 24.79. v.a. 19.98. onze gehele voorraad met kortingen van 10-35 v.a. 19.90 draion m. kraag, 4 kleuren 15.98 zuiver wol 19.98 k. mouw, 1. mouw9.98 Lambswool, van 39,75 voor 24.98 mouw, v.a6.98 mouw, v.a9.98 alle restanten voor zeer lage prijzen, v.a. 3.98 VAN WEEDESTRAAT 80 SOESTDIJK op de Soester Eng een directe aanslui ting op deze weg kan krijgen. Het college van B. en W. heeft met machtiging van de raad een bezwaar tegen de weg door de polder bij de Kroon ingediend. Onder meer omdat door de aanleg van deze weg enige agrariërs zeer worden gedupeerd. De weg zal verscheidene gedeelten van de gemeente van het geheel afscheiden. Daarbij het park Colenso, een gedeel te van Braamhage, terwijl de Stad houderslaan en de Peter v. d. Breemer- weg afgesloten kunnen worden. Het kompostbedrijf en de rioolwater zuiveringsinstallatie zullen zeer moei lijk bereikbaar worden, hetgeen ex tra kosten met zich meebrengt. Deze kosten komen ten laste van de gemeen te. De Vredehofstraat en zeer waar schijnlijk ook de Stadhouderslaan en de Peter v. d. Breemerweg zullen dood lopende wegen worden. Dit hangt af van de wijze waarop aansluiting op de eventuele nieuwe rijksweg door de polder wordt verkregen. Voor het ma ken van aansluitingen zullen mogelijk wegen verbreed worden en dit kan ten koste van gebouwen gaan. Naar de mening van het college van B. en W. zal de rijksweg over de Eng dus te verkiezen zijn boven de weg door de polder. De enige moeilijkheid welke ten aanzien van het plaatselijk wegennet door deze rijksweg zal ont staan betreft het Nieuwerhoekplein. De verbinding tussen 't Hart en de overige delen van de gemeente dient naar de mening van het college van B. en W. door middel van de Konin- ginnelaan gehandhaafd te blijven. Terwijl velen nog bezig waren met de toelichting van B. en W. op de wen selijkheid de weg over de Eng te kie zen, werd tijdens een V.V.D.-vergade- ring krachtig geprotesteerd tegen deze weg, zoals elders in dit blad te lezen is. Het ziet er dus naar uit dat het j laatste woord in deze zaak nog niet ge- De strijd, die de troepen der Verenig de Naties hebben gevoerd in Katanga, maakt op de buitenwereld natuurlijk wel een vreemde indruk. Daar gaat nu de organisatie, die bedoeld is om de vrede in de wereld te bewaren of tot stand te brengen, zelf een oorlog je ontketenen om zijn zin te kunnen krijgen. Het vreemdste is echter, dat het beheer der Verenigde Naties in Kongo lang niet door alle leden van de V.N. wordt gesteund, ja dat het vooral Amerika is van wie de in Kongo te volgen politiek uitgaat en welk land ook in hoofdzaak de kosten ervan betaalt. Hoe dit alles zonder opmerkelijke oppositie in de V.N. mogelijk is, is een kwestie van hogere politiek. Zonder het Amerikaanse optreden zou Kongo tot een soort tweede Cuba zijn geworden, met al de gevaren voor ernstige internationale verwikkelingen daaraan verbonden. Die toestand dreig de te ontstaan toen na de onafhanke lijkheidsverklaring in 1960 Loemoemba er de macht in handen kreeg en ge steund werd door Rusland. Het is nog altijd de vraag of Tsjombe, dc president van Katanga, de hand heeft gehad in de moord op Loemoemba en zc ja, door welke machten hij daarin dan is geïnspireerd of geholpen. Er is, nadat België gedwongen wérd het land onafhankelijkheid te verlenen, al zoveel politiek gekonkel in en om Kon go geweest, dat de buitenstaander nau welijks meer kan beoordelen wat hierbij recht en wat krom was en en zeker niet wat er zich achter de schermen allemaal afspeelt. De overige provincies van de voor malige Belgische kolonie, met hun ver schillende en elkaar vaak vijandige stammen, kunnen economisch niet be staan zonder verbinding met en mede werking van het aan delfstoffen rijke Katanga. Verschillende malen is reeds geprobeerd om Tsjombe te doen samen werken met de regering te Leopold stad, maar de sluwe Tsjombe onttrok zich telkens weer aan de gemaakte af spraken, misschien om uiteindelijk toch nog méér macht te verwerven. Maar daardoor bleef Kongo een van het bui tenland afhankelijke gebied, dat de V.N. en in casu de Verenigde Staten reeds handenvol geld heeft gekost. Het is dus wel begrijpelijk, dat Ameri ka eindelijk eens van deze last bevrijd wil worden en de onwillige Tsjombe tenslotte met harde middelen wil dwin gen om in te gaan in een Kongolese federatie. Maar dit dwingen van Tsjombe begint daardoor iets te lijken op een kolo niale oorlog. En dat van het zo anti kolonialistisch ingesteld Amerika Een spel dat bovendien gespeeld wordt onder de dekmantel van ae Verenigde Naties. En nadat vooral ook Amerika er zo op had aangedrongen om Kongo zelfstandigheid te verlenen. Ais er ooit een land politiek niet rijp voor is g - weest, dan was dit wel Kongo, dat im mers ook geen natuurlijke eenheid

Soester Courant | 1963 | | pagina 10