TASITE'S ALMANAK. Amerika schudde stalen vuist. voorzifter Kamer van Koophandel. HET OOG GERICHT OP GRATIE. Japan wil (ook) luchtruim veroveren. Kremlin moest wel schrikkenJ Concurrentie voor Nederlandse Friendship. VRIJDAG n JANUARI 1963. SOESTER Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. 42e JAARGANG No. 3. OÜRANT Abonn. p. kwart, f 2,10 - per post 12,0 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 ,,Nou zie je het", zegt tante Teuntje Bij snerpende noordoostenwind Al is de vorst min negen graden Ook niet zo erg door haar bemind „Aan wat De Bilt zegt heb ik lak, Het stond al in de almanak 1" Geen triologie kan haar bekoren, Dit kleine boekwerk maakt haar rijk, Want ieder jaar geeft de Enkhuizer Haar wel een keer of acht gelijk Het is toch maar een groot gemak, Dat kijken in de almanak. Wanneer het in de winter koud is Of in de zomer warm tot heet, Dan is 't toch sterk hoe zo'n voor speller Dat van tevoren ook al weet Dus tante is met pak en zak Verbonden aan haar almanak. Wanneer hij spreekt van mist of regen, Maar 't zonnetje schijnt net zo fijn, Dan zegt ze „Elk heeft zijn gebreken, En 't kan ook wel een drukfout zijn". Het heugt niet dat het haar ontbrak Aan eerbied voor de almanak. Ja toch, één keer, net op haar trouwdag, Het zou mooi weer zijn, maar de ziel Heeft toen ervaren dat het water Met bakken uit de hemel viel, Waardoor ze triest bekommerd sprak ,,'k Trouw nooit meer op de almanak JAAP MIJDERWIJK. Wat heeft Chroesjtsjov er toe bewogen zijn hand boven Cuba terug te trek ken Men heeft geprobeerd ter ver klaring vele ingewikkelde stellingen te vinden. Voornamelijk uit ongeloof voor de plotseling keihard geworden houding van Amerika zocht men het in poli tieke propagandamotieven. De meest voor de hand liggende reden - de Rus sische angst voor de zo onverwacht uit gestalde kracht van de Verenigde Sta ten - kon men in vele Westerse hoofd steden eenvoudig niet geloven. Het Chroestsjov in de mond gelegde (en op het jongste partijcongres in Moskou uitgesproken) motief, dat hij voor de wereld wilde optreden als de Vredesvorst wordt echter gedegradeerd tot een dekkleed van de angst als men kennis neemt van de militaire vuist, die Amerika zo onverwacht balde tijdens de Cuba-crisis. Berichten en gegevens daarover zijn nu langzamerhand uit het Pentagon naar buiten gesijpeld. Alles duidt erop, dat de Verenigde Staten voorbereidingen hadden getrof fen voor een grootscheepse aanval op Cuba. In het Zuiden van de V.S. waren de grootste troepenconcentraties sinds het einde van de tweede wereld oorlog bijeen gebracht. In Ford Stu- ward waren de manschappen van de lste Gemechaniseerde Divisie met hun wapens en uitrusting verzameld. In twee weken was de gehele divisie in het geheim uit Ford Hood (Texas) tweeduizend kilometer zuidelijker ge bracht. Voor de tanks, verkenningswa gens en artillerie van de divisie moes ten veertig extra treinen worden inge zet. De vijftienduizend manschappen werden grotendeels door de militaire transportdienst (MATS) per vliegtuig overgebracht. De lste Gemechaniseerde Divisie zou bij een landing de spits afbijten voor de lste en de 2e Infanterie Divisie, twee luchtlandingsdivisies (de 82ste en de 101ste, die in de vaandels de namen Arnhem, Eindhoven en Bastogne dra gen) en een twaalfduizend man tellen de divisie mariniers. Grote hoeveel heden voorraden en wapens waren voor het Tactical Air Command naar het Zuid-Oosten van de Verenigde Sta ten overgevlogen. „We waren klaar voor een operatie, die kon worden vergeleken met de grootste uit de jongste wereldoorlog", tekende een Amerikaanse journalist uit de mond van een hoge admiraal op. Op alle eventualiteiten had het Pen tagon zich voorbereid. Zodra de eer ste berichten binnenkwamen over de aanwezigheid van Sovjetraketten op Cuba, werd in het Zuid-Oosten haas tig een keten van radar-waarschuwings stations gebouwd. Men maakte daarbij gebruik van drie mobiele lange-af- stands-radarinstallaties van de lucht macht, welke doorgaans worden be stemd voor het volgen van banen van aardsatelieten, maar nu op Cuba in plaats van op de ruimte werden gericht. De posten zouden de belangrijke cen tra aan de Oostkust, zoals New York Na haar vele reizen over de oceaan, is 's werelds grootste lijnboot, de „Queen Elïzabeth", in een dok op het droge gezet voor de geregelde grote schoonmaakbeurt. Machtig is de indruk van de boeg, klein is de mens naast dit bouwwerk (rechts onder). en Washington, vijf minuten van te voren kunnen waarschuwen tegen een rakektaanval vanaf Cuba. De meeste bases van de strategische luchtmacht zouden nog een kwartier speling heb ben genoeg voor een grote vergel- dingsaanval op Rusland zelf. President Kennedy zou zich met zijn familieleden direct bij het uitbreken van de vijandelijkheden van het Witte Huis naar zijn geheime commandopost begeven. Deze plaats is atoomvrij. Terwijl men zich in Amerika gereed maakte voor het onvermijdelijke, ble ven verkenningsvliegtuigen de situatie op Cuba in het (fotografische) oog houden. Talrijke R.F.-101 „Voodoo"- verkenningstoestellen, U-2's en RB-47- ers, maakten tientallen verkennings vluchten. boven Cuba. De Cubaanse luchtafweer (van Tsjechoslowaaks ma kelij) nam verscheidene malen de Ame rikaanse vliegtuigen onder vuur. De Cubanen slaagde er met hun af weergeschut alleen in de defecte U-2 van majoor Rudolf Anderson neer te schieten. De piloot kwam daarbij om het leven De majoor was een van de vijftien doden, die tijdens de Cubaanse crisis aan Amerikaanse zijde vielen. Vier inzittenden van een RB-47 kwa men om het leven bij een mislukte landing op de MacDill-luchtbasis in Florida bij het verongelukken van een andere RB-47 op de Kindley-basis op de Bermuda-eilanden sneuvelden nog eens vier bemanningsleden. Bij het ver ongelukken van een transportvliegtuig op de landingsbaan van de Amerikaan se basis Guantanamo, op Cuba, kwa men zes militairen om. Terwijl de radarposten in Florida wer den opgesteld werd Sac, de strategische luchtmacht in alarmtoestand gebracht. Grote aantallen B-52-straalbommen- werpers, met kernladingen aan boord, bleven 24 uren onafgebroken in de lucht. Iedere keer als een toestel land de was er al een andere bommenwerper als plaatsvervanger opgestegen. De vliegtuigen werden in de lucht bij getankt door tankvliegtuigen van de luchtmacht. De 156 lanceerinstallaties voor intercontinentale raketten - 102 Atlasraketten en 54 Titans - werden eveneens in staat van alarm gebracht. De marine bracht tezelfdertijd in re cordtijd een vloot naar de wateren rond Cuba. Enkele uren nadat president Kennedy het bevel gaf voor de blok kade van Cuba, waren zestien destroy- ers, drie kruisers, een vliegdekschip met anti-duikbootvliegtuigen en zes on- dersteunings-vaartuigen uitgevaren. Een vloot van 150 oorlogsschepen werd achter de hand gehouden voor het ge val dat het tot een treffen zou komen. Daartoe behoorde ook het atoomvlieg- dekschip Enterprise. Gisteren heeft de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken jvoor Amersfoort en omstreken, de heer G. van Nieuwenhuizen, in de gemeen- I telijke aula te Amersfoort, tijdens een buitengewone vergadering van de Ka mer, zijn nieuwjaarsrede uitgesproken. Hij wees erop dat "1962 een druk jaar geweest is voor de Kamer van Koop- I handel, hoewel de stroomversnelling in het bedrijfsleven achter de rug is. Daardoor verscherpte zich de strijd om de markt in binnen- en buitenland. Het was nodig een goede kwaliteit te gen een lage kostprijs te brengen. Omdat de arbeidskosten bleven stij gen betekende dit voor velen een la gere winst. Er zijn echter bedrijven die dit door verhoging van de verkoop wisten op te vangen. Het konjunkturele beeld van de groot handel en de detailhandel bleef gun stig. De vraag nam toe en daardoor stegen de omzetten. De ingetreden matiging in de toene mende automatisering en mechanise ring deden de tekorten op de arbeids markt terug lopen. De vraag naar arbeidskrachten be droeg in december 1962 slechts 58 van de vraag in december 1961 bij het arbeidsbureau in Amersfoort, fn Soest trad hierin echter nauwelijks verandering op. Toch zijn er nog steeds bedrijven die zorgen hebben om de personeelsvoorziening, vooral op tech nisch gebied. De woningnood speelt hierbij een rol. Het is dan ook te be treuren dat het woningkontingent voor 1963 in de provincie Utrecht met 700 woningen gekort is, ondanks het feit dat de provincie het hoogste statisti sche woningtekort heeft. De bevolkingsdichtheid in de provin cie Utrecht ligt ver boven het lande- ij k gemiddelde, maar hiermee wordt helaas te weinig rekening gehouden. Bij het uitstippelen van het woning- beleid wordt blijkbaar te weinig naar de economische aspecten gekeken. Ge lukkig zijn er echter mogelijkheden bij de arbeidsbesparende bouw. De heer Van Nieuwenhuizen sprak er zijn vreugde over uit dat Amersfoort een bedrijfsschool voor de detailhandel kiijgt. ITier zullen aspirant-onderne mers en aanstaande bedrijfsleiders ken nis kunnen opdoen van het bedrijfs leven. Voor de bedrijfseconomische cursussen bestaat zoveel belangstelling dat be sloten is hiermee door te gaan. Boven dien zal gestart worden met een ver volgcursus. Tevens zal een cursus voor winkelpersoneel gehouden worden. Eventueel kan dit ook in Baarn en Soest gedaan worden als er voldoen de animo is. De heer Van Nieuwenhuizen achtte het verheugend dat Soest binnen afzien bare tijd een nieuwe technische school zal krijgen. Het is echter jammer dat er nog steeds geen U.T.S. in het gebied van de Kamer is. De snelle ontwikkeling van het weg verkeer baart zorgen. In 1962 kwamen er in ons land ongeveer 130.000 auto's bij, terwijl de miljoenste auto in het voorjaar op de weg zal komen. De nieuwe rondweg bij Amersfoort bracht verbetering in de doorstroming van het verkeer in het gebied van de Kamer. Teleurstelling en bezorgdheid wekt echter het feit dat het zo drin gend nodige viadukt in de rijksweg tussen Eemnes en Hoevelaken, daar waar deze de weg Hoogland-Buschoten kruist, nog steeds niet aangebracht is. De spoorwegen propageren het reizen per trein voor automobilisten op lange trajecten. N.S. dient hierbij te beden ken dat het aanbeveling verdient voor goede parkeerruimte in de buurt van de stations te zorgen. Het toerisme in het gebied van de Ka mer is aanzienlijk. Een bezwaar is ech ter dat de kerngemeente Amersfoort „zo verschrikkelijk saai blijft" en daar om niet aanlokkelijk is voor de toeris ten. „Saai" is ook de indruk van de vele militairen die in Amersfoort ge legerd zijn. Men krijgt de indruk dat de gemeentelijke overheid en de V.V.V. beide een afwachtende houding aanne men in de overtuiging dat de ander hierin verandering zal brengen. In 1962 werd het bedrijfsleven opge schrikt door een ernstige daling der beurskoersen en bij velen wekte dit herinneringen aan 1929. Gelukkig wer den de fouten niet herhaald die toen tot een catastrofe geleid hebben. Het laat zich aanzien dat 1963 gekenmerkt zal worden door een hoog peil van bedrijvigheid. In het bijzonder het particuliere ver bruik zal ongetwijfeld opnieuw een stijging vertonen. Bevredigende stij ging van de export lijkt mogelijk al zijn de concurrentiemogelijkheden van Nederland aanzienlijk ingekrompen door de sterke stijging van de arbeids kosten. Er blijven echter mogelijkheden voor hem die vooruitstrevend is. In Utrecht zit de man, die dertig jaar geleden het meisje Sarah Beugeltas i vermoordde nog altijd gevangen en in Leeuwarden zit de hofmeester, die een kleine 25 jaar geleden zijn vrouw ver moordde en haar in stukken sneed. Beiden kregen terecht levenslang en geen zinnig mens haalt het in zijn hoofd de minister van justitie te ver zoeken deze heren vrij te laten, hoe wel aangenomen mag worden dat ze de rest van hun leven rustig zullen doorbrengen zonder aan moorden te denken of zich daaraan te bezondigen. In Breda zitten Lages, Fischer, Aus der Fünten en Kotalla, die eveneens levenslang kregen. Dat was natuurlijk een enorm misverstand, want deze boe ven hadden de doodstraf moeten heb ben. Terwijl niemand zich bekommert om de twee mannen die in Utrecht en Bre da zitten, moeten mensen met een vreemd soort rechtsgevoel zo nodig pleiten voor het vrijlaten van de vier Duitse bandieten. Minister Beerman is daarvoor ongetwijfeld wel te porren, want die zou het liefst alles loslaten wat vast zit en als verontruste moe ders bij hem komen om te wijzen op het gevaar dat hun kinderen lopen door ontsnapte psychopaten, dan zegt hij j „zo zo, ja ja", naar reeds gebleken is. Ais we deze vier Duitsers vrij laten dan zullen ze naar huis gaan en met erepoorten en het Horst Wessellied verwelkomd worden. Het is niet uitge sloten dat ze weer terugkomen als de Rus het ooit in zijn hoofd haalt ons land te bezetten en dan kunnen ze weer aan het doodtrappen, doodslaan en doodschieten gaan. Rustig laten zitten en het alleen maar betreuren dat ze vijftienjaar geleden niet de straf gekregen hebben die ze werkelijk verdienden. Dan hoefden we nu niet over vrijlating te piekeren. KANTMAN. De Japanse industrie heeft zich volle dig hersteld van de klappen, welke in de tweede wereldoorlog moesten worden geïncasseerd. Met enig cynisme kan men tot de slotsom komen, dat het de bei de overwonnenen uit de tweede we reldoorlog - Duitsland en Japan - nu economisch beter gaat dan sommige van de overwinnaars. Japan heeft na de oorlog een nieuwe industriële revolutie doorgemaakt. Gesteund door Amerikaanse dollars gestimuleerd door de grote hongerige markten der Westerse landen en nog extra geruggesteund door zeer lage productiekosten konden de industrieën in het land van de Rijzende Zon hun productie opvoeren en hun producten verbeteren. De vruchten van de Japanse nijverheid veroverden de wereldmarkt. Goedkope arbeidskrachten maakten lage prijzen mogelijk, waardoor het Japanse product dikwijls in het exportland goedkoper was dan de producten van dat land zelf. Het overbekende voorbeeld is te vinden in de film- en fotobranche. Japanse camera's, belichtingsmeters en vooral lenzen zijn met miljoenen uit gevoerd naar Europa en de Verenigde Staten. Daarna volgde het speelgoed. Maar ook de producten van de zware industrie veroverden de markten. Door Amerikaanse leermeesters opge leide ingenieurs vormden de kern van een herboren zware industrie, die nu zelfs in staat is op bestelling een com plete kernreactor te leveren. Op één terrein bleef Japan nog buiten het internationale spel van vraag en aanbod de luchtvaart. Maar men is hard op weg daarin verandering te brengen. De zes grootste Japanse vlieg tuigfabrieken hebben zich aaneenge sloten voor de bouw van een goedkoop tweemotorig verkeersvliegtuig, het eer ste, dat sinds twintig jaren door Japan zal worden geleverd. Het initiatief is uitgegaan van het Japanse ministerie voor de buitenlandse handel. Het de partement gaf in 1956 opdracht voor het ontwerpen van een tweemotorig vliegtuig voor de civiele luchtvaart, dat in staat zou zijn te concurreren met de producten van andere landen. Een jaar later verenigden zich Mitsu bishi fabrieken (in de oorlog de ver vaardigers van vermaarde jagers en bommenwerpers), Kawakasi co., de Fuji-fabrieken, Shin Meiwa Industry Co., Japan Aircraft Manufacturing co. en Showa in de „TADA", de Transport Aircraft Development Association (ge zelschap voor de ontwikkeling van een transportvliegtuig). Deze organisatie zorgde voor het op stellen van de plannen, het bestuderen van de markt, het contact met moge lijke opdrachtgevers en het beproeven van het eerste vliegtuigmodel. De situatie oordeelde men gunstig. Tweemotorige snelle vliegtuigen - zoals de Nederlandse Fokker-Fri endship kwamen in trek, doordat de luchtvaart maatschappijen er economisch mee kunnen werken en de toestellen voor ■wat betreft de landingsplaatsen niet veeleisend zijn. In 1954 werd - na het voorbereidend werk van TADA - de NIHON Aeroplane Manufacturing Co. opgericht. Het aandelenkapitaal was 4 miljard 860 miljoen yen, waarvan de Japanse regering meer dan de helft voor ei gen rekening nam en .de zes fabrie ken de rest konden opnemen. Eind augustus van het vorig jaar maak te het prototype van de YS-11, zoals het ontworpen vliegtuig werd aange duid, de eerste bevredigende proef vlucht. De eerste opdrachten zijn in middels binnen. All Nippon Airways heeft 20 toestellen besteld en heeft een nieuwe bestelling aangekondigd. Voor de Nederlandse Fokkerfabrieken is het minder prettig, want deze lucht vaartmaatschappij, die vluchten ver zorgt op het Japanse binnenlandse net, heeft eerder al veertien Friendships gekocht, maar zal verdere bestellingen nu wel achterwege laten. De nieuwe verkoopmaatschappij ver wacht veel opdrachten uit de naburige Aziatische landen en Zuid-Amerika. Markten, welke ook door Fokker wor den „bespeeld". Indonesië en de Philippijnen hebben al van hun belangstelling laten blijken voor de Japanse YS-11, die veel ge lijkt op de Friendship. Het Japanse vliegtuig heeft evenals het Nederlandse product twee En gelse Turboprops, turbinemotoren met propellers. De YS-11 moet zestig pas sagiers kunnen vervoeren. De aanschaf- fingskosten worden voorlopig geschat op 3,5 miljoen gulden, relatief laag, maar talrijke nodige instrumenten zijn dan ook niet „inclusief". De Japanse fabrieken rekenen er op, dat als de levering over anderhalf jaar op gang komt, tot 1970 ongeveer 150 van deze gloednieuwe vliegtuigen zul len worden verkocht.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1