K^oDampo NSEUWJAARSREDE VAN IE BIRGEMEESTER Huur uw Televisie KWAK D. ENGEL Bont uit kunstvezel Firma 0. van de Pol Officiële mededelingen. VAN BUUREN r Huid-handen-lippen TWEEDE BLAD UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool Loodgieters werkzaamheden. Eerste Soester Vractitautorijsch&®9 Politie telefoon 4444 en 4445 TELEF. BRANDWEER 3 3 3 3 Australië straks niet meer afhankelijk van Engeland Gistermorgen heeft de burgemeester, mr. S. P. baron Bentinck, tijdens de eerste raadsvergadering van het jaar de raadsleden als volgt toegesproken Dames en Heren. Van de gelegenheid, dat u allen van daag hier samen bent voor het afde- lingsonderzoek van de begroting, maak ik gaarne gebruik om u in deze korte raadsvergadering alle goeds toe te wen sen voor het pas aangevangen jaar Moge het u en uw gezinnen zegen bren gen en moge u dit jaar bevrediging vin den in uw werk, zowel in het werk in het belang van onze gemeente als in dat liggende buiten de gemeentelijke sfeer. Het ziet er naar uit, dat in de loop van het jaar veel belangrijke beslissin gen genomen moeten worden. Beslis singen, die - en dat is moeilijk in deze haastige, driftige tijd, waarin achter standen een normaal verschijnsel drei gen te worden - rustige bezinning en studie eisen van de problematiek, die hieraan verbonden is. De vastheid in beleid is recht evenredig aan de inten siteit van de bezinning op en het door denken van de gevolgen der te nemen beslissingen. Moge het ons gegeven worden om in goede samenwerking met een open be grip voor eikaars standpunten en me ningen, met vrucht in het nieuwe jaar voor onze gemeente en haar inwoners werkzaam te zijn. IN EIGEN RTELIER huizing gewenst is wegens te kleine of te slechte woonruimte of op me disch advies 79 (69) gezinnen te Soest en 52 (46) te Soesterberg, to taal 131 (115); b. onhoudbare samenwoningen: 226 (236) gezinnen te Soest (in totaal zijn te Soest 870 (894) samenwoningen), 74 (58) te Soesterberg, totaal 300 (294); c. zij die wensen te huwen of gehuwd zijnde nog afzonderlijk wonen 199 (154) te Soest en 32 (36) te Soes terberg, totaal 231 (190); d. noodzakelijke krotopruiming 16 (15) te Soest en 2 (2) te Soesterberg; e. dreigende uitzettingen 74 (58) te Soest en 16 117) te Soesterberg, to taal 90 (75). f. zij, die een bejaardenwoning wensen 11 (16) te Soest; g. zij, die zich van elders ter plaatse wensen te vestigen te Soest 206 (192) en te Soesterberg 520 (530), waarvan 463 (478) ten behoeve van het departement van defensie, totaal 726 (722). h. alleenstaanden, welke een kleine zelf standige woning wensen 24 te Soest. ruw of schraal P UROL Thans wil ik u, zoals ik de laatste ja ren gewoon was te doen, enige gege vens en cijfers geven over het afgelO' pen jaar. In 1962 vonden 609 (578) geboorten plaats en overleden 245 (230) personen, derhalve een geboorteoverschot opleve rend van 364 348). Er vestigden zich 2413 (2326) personen, terwijl er 1998 (2149) vertrokken, der halve een vestigings-overschot opleve rende van 415 (177). Als resultaat van een en ander vermeerderde de bevol king met 779 (525) zielen van 29.178 tot 29.957. In deze cijfers zijn die van Soesterberg begrepen. Hier vonden 153 (156) ge boorten plaats en overleden 22 (28) personen, een geboorteoverschot opleve rende van 131. Het vestigingsoverschot bedroeg 50. Het resultaat was een aanwas van de bevolking met 181 (37) zielen van 5973 tot 6154 zielen. Er werden 193 (209) huwelijken vol trokken. f 39,67 per maand. Na twee jaar uw eigendom. Soesterbergsestraat 51C - Tel. 2379 Het aantal verhuizingen binnen de ge meente, zowel van gezinnen als van alleenstaande personen bedroeg 533 (694). 18 (78) door de gemeente gebouwde woningen, alle te Soest, kwamen ge reed en 120 (155) andere, waarvan 5 (7) te Soesterberg, een totale vermeer dering door nieuwbouw opleverende van 138 (233) woningen. Van de 120 dus an dere gebouwde woningen werden er 45 (118) met premie, allen te Soest, en 75 (37) zonder premie gebouwd. 7 (5) woningen werden onbewoonbaar verklaard, 3 (7) onbewoonbaarverklaar- de woningen werden ontruimd en 2 (5) werden gesloopt. Als gevolg van deze wijziging en het slopen van enige niet onbewoonbaar- verklaarde woningen vermeerderde het aantal woningen met 126 (216) van 7278 tot 7404. In 1962 werden voor Soest 424 (601) ves tigingsvergunningen uitgereikt, en wel 221 (321) aan personen ter plaatse, van wie 85 (113) hun eigendom konden betrekken, 120 (172) aan personen van elders door koop, 14 (20) aan personen van elders door ruil en 69 (88) aan per sonen van elders zonder ruil. Voor Soesterberg werden 108 (103) ves tigingsvergunningen uitgereikt, en wel 70 (55) aan personen van elders en 38 (48) aan inwoners. De 55 vergunningen voor personen van elders omvatten de volgende categoriën a. 39 (28) vergunningen aan personeel van het ministerie van Defensie, waarvan 16 (10) met woningruil; b. 14 (12) vergunningen aan burgers, waarvan 6 (4) met woningruil; c. 17 (15) vergunningen tengevolge van koop. Het aantal ingeschreven woningzoeken de gezinnen bedroeg per 1 januari van dit jaar te Soest 835 (740) en te Soesterberg 694 (689), totaal 1529 (1429). Deze gezinnen zijn te- verdelen in de volgende groepen a. zelfstandig wonenden, waarvan ver- Het geringe aantal gereedgekomen wo ningen vindt zijn weerspiegeling in het onverminderd voortduren van de woning nood, welke zelfs dit jaar nog iets toe nam. In totaal rukte de brandweer te Soest 53 (30) maal uit en te Soesterberg 6 (6) maal. Van het totaal aantal branden waren er te Soest 4 (2) en te Soester berg 0 (0) schoorsteenbranden. Het aan tal bos-, heide-, ruigte- of bermbranden was te Soest 11 (6) en te Soesterberg 4 (1). Te Soest woedden 3(1) uitslaande bran den en te Soesterberg 0 (2). Ook in 1962 was evenals 1961 door zijn natte zomer gunstig voor een klein aantal bos- en heidebranden. Nog geen ha. tegen ruim ha. na tuurterrein het jaar te voren ging door brand verloren. Door het snelle en doelmatige optreden van de belde brandweren bedroeg de totale schade door brand in 1962 nog geen f 15.000,- of nog geen f 0,50 per inwoner. Dit steekt gunstig af bij het landsgemiddelde dat in 1961 f 5,- be droeg.) In de oplossing van het vraagstuk van de huisvesting der brandweer te Soest is voortgang gekomen. Ik hoop zeer dat vóór het 40-jarig jubileum van deze brandweer in juni a.s. de plannen aan u voorgelegd kunnen worden. In 1961 vonden 504 (397) verkeerson gevallen plaats, verdeeld over Soest met 339 (277) ongevallen en Soesterberg met 165 (120). Het aantal doden tengevolge van deze ongevallen beroeg 9 (10) te v/eten 6 (4) te Soest en 3 (1) te Soes terberg. De toename met ongeveer 25 van bet aantal ongevallen vervult mij met grote zorg. Getracht wordt door o.a. een meer intensieve controle op de snel heid van het verkeer, zowel van auto's als van bromfietsen deze onheilspellen de ontwikkeling te stuiten. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 11 JANUARI 1963. NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 Het aantal door de politie opgemaakte processenverbaal wegens overtredingen bedroeg 2674 (2555) en wegens misdrij ven 161 (130). Hierbij kwamen nog 205 transacties in handen der politie. De politiepost en de hulpsecretarie te Soesterberg kwamen gereed en konden door de beide diensten betrokken wor den. Dit betekent een geweldige verbe tering, zowel voor het publiek als voor de diensten zelf, die thans veel doel matiger en efficiënter kunnen werken Een belangrijke verbetering kwam te Soesterberg tot stand door de ingebruik name van het eveneens aan het Dorps plein gelegen postkantoor. Gelukkig is nu ook het weinig aantrekkelijke nood- kantoor van dit plein verdwenen. Op de Algemene Begraafplaats te Soes terberg zijn 15 personen begTaven en wel 4 kinderen en 11 volwassenen. Een voor de gemeente belangrijke ge beurtenis in het afgelopen jaar was de officiële heropening op 11 mei door de Commissaris der Koningin van het Soes- ter Natuurbad. Het fraaie bad oogst veel lof. In augustus werden hier onder gro te belangstelling nationale spring- en zwemkampioenschappen 1962 gehouden. Het bezoek aan het bad was, de zeer slechte zomer in aanmerking genomen, zeer bevredigend. De in 1961 aangevangen uitbreiding van de Chr. school voor v.g.l.o. en de bouw van een tweede R.K. lagere school te Soest-Zuid kon in het afgelopen jaar voltooid worden, terwijl een begin ge maakt werd met de bouw van een gym nastieklokaal bij de R.K. u.l.o. Verwacht mag worden dat dit jaar begonnen kan worden met de bouw van een 3 klassige R.K. kleuterschool te Soesterberg. Ook is het zeer waarschijnlijk dat in 1963 met de bouw van de lagere technische school begonnen kan worden. De industriële bedrijvigheid breidde zich verder uit. Enige industriële bedrijven begonnen dit jaar alhier hun werk zaamheden. Aangezien de industriële bouw thans sterk wordt afgeremd en gerekend moet worden met een wacht tijd van 18 maanden, kunnen meerdere bedrijven bun bestaande plannen tot nieuwbouw of uitbreiding niet dan met grote vertraging uitvoeren. Dat dit voor betrokkenen bijzonder onaangenaam is, is zonder meer duidelijk. Aangezien de spanning op de arbeidsmarkt nog steeds aanhoudt, gaat het gemeentebestuur bij het verkopen van grond aan industrieën zeer selectief te werk. Veel waardering ontmoetten de daden van burgerzin van de Soester Zaken- kring, die zich garant stelde tot een bedrag van f 2000, ten behoeve van de organisatie van de Nationale Spring- en Zwemkampioenschappen en die enige voorstellingen tegen lage tarieven orga niseerde in het openluchttheater. Het was zeer te betreuren, dat dit laatste initiatief slechts in geringe mate werd beantwoord door de belangstelling van bet publiek. Eevenwel acht ik deze po gingen om mede te werken aan een verbetering van het woonklimaat op zich zelf verheugend en voor onze plaat selijke samenleving belangrijk. Van werkloosheid van enige omvang was ook in 1962 geen sprake. Afgewacht dient te worden in hoeverre de op 1 januari j.1. in werking getre den interimregeling voor invaliditeits- rentetrekkers van invloed is op het aan tal gehandicapten op de werkplaatsen van de C.A.W.A. en de Z.V.O.A. te Amersfoort. Inmiddels is een aanvang gemaakt met het treffen van voorzieningen op het terrein van het regionale woonwagen kamp. Momenteel wordt een schriftelijke en quête gehouden onder de bejaarden in Soest om te kunnen beschikken over actuele gegevens met betrekking tot be hoeften en wensen speciaal op woon gebied, zulks in verband met de be staande plannen tot de bouw van een bejaardencentrum c.q. woningen voor bejaarden. Het nijpende tekort aan verantwoorde verpleegruimte voor chronische zieken en bejaarden is o.m. aanleiding tot aan koop van de Malvahoeve. Ondanks de verhoging der uitkeringen ingevolge de sociale verzekeringswetten stijgen de uitgaven van de instelling van maatschappelijk hulpbetoon daar de verhoging der verpleegprijzen een nog sterkere stijging vertonen. De inenting van honden en katten te gen rabies verloopt gunstig. Ik hoop u met deze gegevens in zak formaat een beknopt overzicht te heb ben gegeven over het afgelopen jaar. Direct na de toespraak van de burge meester werd de begroting 1963 in de tweede raadsafdeling behandeld. Mevr. Muurling (prot.chr.) en de heer Van Weert (P.v.d.A.) ontbraken wegens ziekte. De moderne techniek staat voor niets, dat weten we al lemaal en we zijn reeds zo verwend, dat niemand meer verwonderd opkijkt, wanneer er weer eens iets nieuws wordt gelanceerd. Zo is dat ook gegaan, toen de fabri kanten van kunstvezels in staat bleken te zijn een imi tatiebont te vervaardigen, dat door de leek nauwelijks van echt bont is te onder scheiden en dat vrijwel de zelfde voordelen en minder nadelen heeft dan bont. Toch verdient dit materiaal onze volle aandacht, want het is iets opmerkelijks, dat men kunstmatig zoiets kan vervaardigen. Uiteraard vindt dit „bont" vele toepassingen, vooral in de mode. Zo zien we op onze illustratie een prachti ge après-ski ensemble van de Italiaanse ontwerper Ga- litzine. Buiten een prachtige donkerbruine trui afwisse lend met horizontale en ver ticale ribbels er in verwerkt, de heerlijke zware donker bruine das en de beige ga- berdine moderne lange ski- broek, draagt het model een heerlijke bontmuts, die ver vaardigd werd uit kunstve zel. Het is imitabiebever, dus licht beige van kiem en uit hetzelfde materiaal werden ook de lange bontlaarsjes digd, laarsjes die tegen de sneeuw zijn en lekker warm zitten. Gekleed in zo'n pracht en semble is men wel tegen kou en sneeuw bestand- heer li] ke echt wel Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw BIOSCOOPPROGRAMMA. Van heden tot en met zondag - utge- zonderd zondagmiddag - draait in het City-theater de film „Een meisje werd aangerand" met Kirk Douglas. Solda ten van het Amerikaanse bezettings leger in Duitsland zijn de mannen die ervan verdacht worden een Duits meis je aangerand te hebben. Zij staan met z'n vieren terecht voor een krijgsraad, die hen ter dood kan veroordelen als hun schuld bewezen wordt. Kirk Dou glas is hun advocaat. De aanranding door vier leden van het Amerikaanse bezettingsleger zorgt voor veel deining onder de Duitse bevolking die de doodstraf eist. Er is een enorme belangstelling voor de rechtzaak en Kirk Douglas ziet kans als advocaat het leven van de vier soldaten te redden door aan te tonen dat het optreden van het aan gerande meisje de misdaad ten dele uitlokte. Ze krijgen zware gevange nisstraffen en nu keert de bevolking zich tegen het meisje dat zelfmoord pleegt. Orson Welles en Victore Mature zijn zondagmiddag te zien in de film „Het verraad der Tartaren", een spannende historie, die zich afspeelt in de tijd toen de Russische steppen nog wer den bevolkt door wilde stammen die om de heerschappij streden. Een mooi Tartaren meisje wordt ontvoerd en daarmee komen de poppen pas goed aan het dansen. Het komt zelfs zover dat het meisje onthoofd zal worden, maar de man die van haar houdt steekt daar een stokje voor. Tenslotte leveren twee hoofdpersonen zo'n woest gevecht dat beiden sterven. „Door liefde bezeten" heet de film die van maandag tot en met woens dag draait. Lana Turner heeft de hoofdrol. Ook hierin een affaire waar in van een aanranding sprake is, hu welijksmoeilijkheden en nog grotere moeilijkheden in zaken. ,De Vechtjas" heet de film die in de donderdagcyclus draait. Alec Guin- ness vervult de hoofdrol. Hij is de commandant van een Schots regiment. In de oorlog was hij in deze functie uit stekend, maar in vredestijd gaat het hem heel wat minder goed af en hij wordt vervangen. Zijn opvolger wordt echter niet geaccepteerd en ontmoe digd pleegt hij zelfmoord. Voor het tot deze wanhoopsdaad komt gebeurt er echter heel wat. TREIN GREEP AANHANGER. Dinsdagavond omstreeks zes uur reed een vrachtauto met aanhanger van het Technisch Bureau voor Gietijzerpro ducten aan de Beckeringhstraat op de Eemweg. Chauffeur N. G. zat achter het stuur. Toen zijn auto de overweg aan de Kleine Melm gepasseerd was gleed deze van de weg en raakte aan de kant vast. De chauffeur en zijn bij rijder haakten de aanhanger los die zich nog op de overweg bevond en trachten deze van de rail te duwen. Dit lukte niet. Vervolgens liep de bij rijder een naderende trein tegemoet om de bestuurder op het gevaar te wij zen. Deze merkte de man echter niet op en de trein greep in volle vaart de aanhangwagen, die dertig meter werd meegesleurd en toen in een sloot geworpen. Hij werd totaal vernield. De trein werd aan de voorzijde bescha digd en had 30 minuten vertraging. HANDBALPROGRAMMA. In Utrecht worden zondag door teams van B-D.C. de volgende wedstrijden gespeeld Dames A.A.V.—B.D.C. 2, 12.30 uur. Achilles 2B.D.C. 2 jun. 1.40 uur. HerenB.D.C. 2D.E.S. 2, 3 uur. In Hilversum worden gespeeld Heren H.H.C.B.D.C.-jun., 11 uur. H.H.C..B.D.C. asp., 11 uur. Dames B.D.C.-asp.Limvio, 12.05 uur. OPBRENGST KINDERZEGELS. Het comité dat de verkoop van kinder zegels en kinderkaarten in november en december van het afgelopen jaar verzorgde, heeft 1635,98 kunnen af dragen tegen 1580,24 in 1961. Er werden in totaal 13635 postzegels ver kocht met een overwaarde van 873,40 tegen 838,55 in 1961. De opbrengst van de kaarten „Voor het kind" be droeg 688,12. Dit was in 1961 635, Er zijn niet alleen meer zegels, maar ook meer kaarten verkocht dan in 1961. Het comité dankt alle dames van de U.V.V. die medewerking verleenden en de directeur van het postkantoor met zijn staf. De verkoop vond gedurende zeven weken - vijf dagen per week - van 9 tot 3 uur plaats. RECEPTIE. Op zondag 13 januari is er in Nieuw- Mariënburg, van 3 uur tot 4.30 uur, receptie ter gelegenheid van het feit dat de moeder overste Henrica haar 40-jarig professiefeest viert en zuster Domitilla haar 50-jarig professiefeest. WEDEROPBOUWWET. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend dat zij voornemens zijn om aan A. M. J. Baars, theehuis, Van Weerden Poelmanweg te Soesterberg, op zijn daartoe gedaan verzoek, op grond van het bepaalde in artikel 20 van de Wederopbouwwet, vergunning te verlenen voor het bouwen van een kiosk op het perceel, gelegen aan de Van Weerden Poelmanweg, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie D, nr. 3076, zulks in afwijking van het uit breidingsplan in hoofdzaak voor het ten noorden van de spoorlijn Utrecht- Amersfoort. Alvorens een definitieve beslissing te nemen stellen zij belanghebbenden in de gelegenheid om binnen een termijl van één week na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele be zwaren schriftelijk bij hen in te die nen. De op de bouwaanvrage betrek king hebbende stukken liggen gedu rende diezelfde termijn ter gemeente secretarie ter inzage. Soest, 11 januari 1963. Eikenlaan 1 Telefoon 4685 ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waar op de Correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. U.S.A. s.s. „Statendam", 13 jan. en m.s. „Gorredijk", 16 jan. Argentiniëm.s. „Albireo", 13 jan., m.s. „Zaanland", 16 jan. en m.s. „Cap Frio", 17 jan. Australim.s. „Tourcoing", 14 jan. Brazilië m.s. „Albireo", 13 jan. Canada m.s. „Statendam", 13 jan., m.s. Leamitra", 14 jan. en m.s. „Gor redijk", 16 jan. Chili m.s. „Hermes", 16 jan. Ned. Antillenm.s. „Hermes", 16 jan. W. Nw. Guinea m.s. „Karimata", (al leen Hollandia en omgeving) 16 jan. Nw. Zeelandm.s. „Papanui", 14 jan. en m.s. „Remuera", 16 jan. Surinamem.s. „Marathon", 16 jan. Rep. v. Z.-Afrika en Z.W.-Afrika m.s. „Edinburgh Cartle", 13 jan. en m.s. „Oostkerk", 16 jan. Inlichtingen betreffende de verzending van postpakketten geven de postkanto ren. De economie van Australië heeft zich de laatste tijd enigszins hersteld van de inzinking, die het geruime tijd heeft moeten doormaken. Sinds de zomee van 1962 heeft de neergang plaats gemaakt voor opgang. Een belangrijke aanwij zing daartoe zijn de werkeloosheids cijfers. Bedroeg het aantal werklozen in mei nog 140.000, in de tweede helft van 1962 is dit aantal tot 65.000 ge slonken. Ook „the man in the street" krijgt nu een groter aandeel in de toenemende welvaart. Niet alleen is de omzet van de winkels met bijna 7,5 gestegen, maar ook in de bouwwereld is een be langrijk grotere activiteit thans merk baar. Tegelijkertijd is de huurkoop in om vang gestegen tot meer dan drie mil jard gulden, een verschijnsel, dat type rend is voor Australië, daar in tijden van een economische inzinking de huur koop niet toe- maar afneemt. De Au straliër is namelijk gewend praktisch alle duurzame goederen op afbetaling te kopen. De toenemende economische bedrijvigheid in Australië treedt ook naar voren in de buitenlandse handel van dit land. Alle maanden van 1962 hebben een overschot aan uitvoer boven invoer getoond, zodat de regering thans praktisch alle invoer heeft vrijgegeven. Alle invoerrestricties zijn opgeheven. De invoer is nu alleen onderhevig aan invoertarieven. Staat Australië nu daadwerkelijk voor een periode van economische opgang Of zal de gevreesde toetreding van Engeland tot de Europese Economische Gemeenschap hieraan wellicht weer afbreuk kunnen doen Hierover ver schillen de meningen. Toch zien de meeste Australische economen de toe komst met vertrouwen tegemoet, zelfs wanneer Engeland tot de E.E.G. zou toetreden. Zij menen, dat deze toetre ding voor Australië een krachtige uit daging zal betekenen, die de Austra lische bevolking zal stimuleren tot gro tere daadkracht. De exporteurs geven nu reeds het voorbeeld door ijverig zoeken naar nieuwe afzetgebieden voor Australische producten, zodat hun land straks in het geheel niet meer afhan kelijk van Engeland behoeft te zijn.

Soester Courant | 1963 | | pagina 5