Dynamische oniwikke- in elecfronische MET RAAD EN DAAD. Zusters recipieerden BURGERLIJKE STAND HET OOG GERICHT OP DE GAULLE. I i Indonesische uitvoer naar Euromarkt loopt steeds terug. DINSDAG 15 JANUARI 1963. 42e JAARGANG no. 4. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, f2,10 - per post f2,25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 De vervaardiging van electronische ap paratuur is thans een van de meest dynamische bedrijfstakken in Europa. De productie van elektronische appa ratuur in de landen van de Europese Economische Gemeenschap is bijvoor beeld gestegen met 15 a 20 °/o per jaar, hetgeen driemaal zo sterk is als toeneming van het bruto nationaal pro- dukt. De expansie was zelfs sterker dan in de Verenigde Staten. Verschillende factoren hebben deze groei bevorderd. De inkomsten zijn bijvoorbeeld aanzienlijk gestegen, het geen de vraag van de consument uiter aard aanzienlijk heeft gestimuleerd. De Europese elektronische industrie is derhalve in tegenstelling tot die van de V.S. sterk op de consument georiën teerd. Terwijl de omvang van de Ame rikaanse elektronische industrie in zijn totaliteit driemaal zo groot is als die van Europa, staat de vervaardiging van elektronische apparaturen ten be hoeve van de consument in Europa ongeveer op eenzelfde niveau als in de V.S. De productie van televisietoe stellen is in Europa zelfs groter. In west Duitsland nam deze productie sinds 1958 zelfs met 50 °/o toe. De productie van radio's en bandop nemers is thans in Europa ook minstens zo groot als in de U.S.A. Bovendien schijnt de Europese consu ment een groter deel van zijn inkomen aan elektrische apparaten te besteden dan de Amerikaanse koper. De percen tages voor west-Duitsland en de V.S. zijn wat dit betreft resp. 1,4 tegen 0,5 procent. De televisiedichtheid in Euro pa komt sinds het begin van 1962 met die van de V.S. overeen. Grote voorsprong van V.S Een geheel ander beeld levert echter de produktie van elektronische appa raten ten behoeven van de industrie en defensie. Hier bijten de V.S. nog immer de spits af, hun voorsprong op Europa is hier bijzonder groot. Zo was tot voor kort alle elektronische apparatuur ten behoeve van de strijd krachten van de N.A.V.O. afkomstig uit de Verenigde Staten. Thans zijn echter Europese producenten bezig een deel van de Amerikaanse produktie voor de N.A.V.O. over te nemen en de ontwikkeling van de atoommacht van Frankrijk zou deze tendens wel eens kunnen versterken. Doch een en ander neemt niet weg dat de Verenigde Sta ten in deze sector hun dominerende positie zullen behouden. Ook de Europese vraag naar industrië le apparatuur -wordt voor het groot ste deel gedekt door de Verenigde Sta ten. De export van electronische ap paraten uit de V.S. naar Europa werd in 1961 op 150 miljoen geschat, waar van 80 °/o betrekking had op appara tuur voor de industrie. Een vooraan staand Amerikaans producent als the International Business Machines be heerst zelfs 70 °/o van de Westduitse en 50 van de Franse markt. De grootste elektronische industrie in Europa heeft ongetwijfeld west-Duits- land, met verkopen die op een ander half miljoen dollar worden geraamd. In Nederland domineert Philips de markt met zijn produktie, die in 1961 200 miljoen dollar bedroeg. Hoewel betrokken bij de vervaardiging van in dustriële apparatuur is men het meest geconcentreerd op productie voor de consument (klank- en beeld-radiotoe stellen, lampen enz.). De Europese uit voer van elektronische apparaten neemt gestadig toe. De uitvoer naar de V.S. is echter zeer gering, ze bedraagt nog geen 6 van de totale produktie. De V.S. en Europa concurreren fel in Afrika en het midden-oosten. Concur rentie uit Japan op de Europese markt is een faktor, waarmee de Europese producenten meer en meer rekening zullen moeten gaan houden. ADRES EN FAMILIERELATIE. Kunt u mij ook het tegenwoordige adres geven van Jan Mens en vertel len of J. W. van Gogh een neef was van Vincent van Gogh, bovendien ligt het nieuwe gedeelte van de Zuider zeestraat, dat kort geleden werd ge opend tussen Harderwijk en 't Harde vraagt E. v. D. Antwoord Jan Mens kunt u schrijven aan het adres Tuinbouwstraat 78, Amsterdam. Ir J. W. van Gogh is een zoon van Theo van Gogh, de broer van de beroemde Vincent van Gogh. Hij is dus inderdaad een echte neef. Het laatste geopende stuk van de Zui derzeestraatweg is inderdaad het stuk van 't Harde naar Harderwijk. SCHAATSEN C. SMID KAMPIOEN VAN SOEST. Zondagmiddag is op de Peter's Baan geschaatst om het kampioenschap van Soest. Er werd 15 km gereden, een af stand van 27 ronden, en ook niet-Soes ters mochten deelnemen. Zij konden echter het kampioenschap van Soest niet behalen. Vader en zoon F. Vollenbroek en H. Vol lenbroek uit Hilversum gaven samen lange tijd de toon aan tot zoon H, het welletjes vond en alleen op de eerste plaats afstoof. Hij ontving als eerste prijs een waar debon van f 25.-. De tweede prijs, een waardebon van f 20,- was voor zijn va der en W. Schaap uit Loosdrecht werd derde. Hij kreeg een waardebon van f 15,-. De vierde plaats was voor C. Smid, die niet alleen een waardebon van f 12.50 ontving maar ook een medaille omdat hij als eerste Soester het kampioen schap van de gemeente behaalde. R. Blok was als vijfde de tweede Soes ter schaatser en N. Gros als zesde de derde. De zevende plaats was voor R. de Vink. In totaal namen 37 rijders deel DS VAN ZANTEN VOOR N.C.V.B. Op woensdagavond, 16 januari, zal ds Van Zanten voor de leden van de N.C V.B. Soest-Zuid, in gebouw Eltheto, spre ken over het onderwerp ,,Het commu nisme als pseudo-religie". TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De afdeling Soest van de Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde houdt op donderdag 17 januari een bijeenkomst in De Gouden Ploeg. De heer P. J. Schenk uit Bilthoven zal spreken over het onderwerp „Het ABC der kamerplanten". Er worden dia's ge toond. Op 19 februari spreekt de heer J. van Dijk over moerasplanten en op 18 maart spreekt de heer A. V. d. Nieuwenhuizen jver de levende natuur. Voordrachten over vreemde planten op vuilnisbelten, j bijen en bloemen en eenjarige zaadbloe- •nen zijn in voorbereiding. JAARVERGADERING PHILATELICA. De afdeling Soest van de Internationale Vereniging Philatelica hield in gebouw i De Rank aan de Soesterbergsestraat de jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer J. K. de Bruin, die de leden in zijn openingswoord een voor spoedig 1963 toewenste. De heer J. H. Muntinga bracht als se cretaris verslag uit over 1962. Op 1 januari van dat jaar had de afdeling 96 gewone leden, 7 jeugdleden en 25 buitenleden. Op 1 januari van dit jaar waren er 84 gewone leden, 10 jeugd- leden, 9 juniores en 9 buitenleden. De teruggang van het aantal buiten leden is ongetwijfeld te wijten aan het feit dat er in Amersfoort geen sectie hoofd voor het rondzendverkeer meer is. Het rondzendverker in Soest werd goed verzorgd door mevr. Spoelstra en de nieuwtjesdienst door mevr. Van Boeyen. De heer Meyneken trad els secretaris af, na deze functie vijf jaar vervuld te hebben en de heer W. C. v. d. Wijn- gaart trad af als voorzitter wegens vertrek uit Soest. In november werd de heer J. K. de Bruin als zijn opvol ger geïnstalleerd. De heer C. A. Kool bedankte als bestuurslid. De heer J. Adriaans legde om gezondheidsredenen zijn taak als vice-voorzitter neer. De heren Brockx en De Rooy, leden van de afdeling, hielden een lezing en de heer Van het Hoff toonde zijn verza meling „transport en vluchtelingen die in Alkmaar bekroond werd. De veiling werd met afwisselend succes gehouden. Met de afdeling Zeist en De Bilt werden goede relaties onderhou den. Tenslotte bracht de heer Muntinga dank aan de heren De Haard en Bouw man, die voor het stencillen en verzen den van de convocaties zorgden. Bij akklamatie werden de heren Mey neken en De Wit respectievelijk als tweede secretaris en tweede penning meester herkozen. SOESTER SCHAAKCLUB. Vrijdagavond speelde in het Oranje Hotel het 2e tiental van de Soester Schaakclub tegen het 3de van de Baarnse Schaakclub. Het Soester tien tal bleek het sterkste te zijn. De uit slag was v. d. BurgtHoogenbosch 1-0. L. de RegtMajoor 1-0. A. HilhorstRichter 0-1. BeukenBakhuizen 0-1. Ir GeerlingsBestman 0-1. BlomWolhof 1-0. ImmerzeelRijnders 1-0. VerkerkHart 1-0. v. Coevorden JrPekel 0-1. VeenendaalRompas 1-0, Eindstand 6-4 in het voordeel van Soest. SHOT-TAFELTENNIS. Shot 1 heeft veToren van Buna- 2. De uitslag was 6-4. Wiss won twee par tijen, Wijers won eenmaal en het dub belspel was ook voor Shot. Van Doorn verloor zijn partij. De andere uitslagen waren. Shot 2Buna 4 1-9. Shot 3—O.S.O. 2 5-5. Shot 4—V.E.V. 1 4-6. Shot 5—B.T.T.C. 7 9-1. Shot 6Hogerheide 3 6-4. Shot 7Hogerheide 5 0-10. Shot A—V.O.G. A 2-3. Shot BH.O.C. B 1-4. Shot CAhoy D 2-3. TWEEDE PLAATS VOOR RUTTENBERG. In Hilversum ia een cycle cross gehou den die gewonnen werd door C. Rut- gers van de vereniging De Adelaar. Moeder-overste Henrica van Nieuw-Ma- riënburg en zuster Domitilla vierden res pectievelijk het 40-jarig en 50-jarig professiefeest en ter gelegenheid hier van werd zondagmiddag in Nieuw-Ma- riënburg een receptie gehouden, waar voor bijzonder veel belangstelling was. Velen kwamen gelukwensen en geschen ken, bloemen en bedragen in enveloppe getuigden mede van de waardering voor het werk van beide zusters Augustines- sen in Soestdijk verrichtten. Moeder Henrica trad 40 jaar geleden als mej. J. M. Geurtz tot de orde toe en zuster Domitilla 50 jaar geleden als mej. C. Steens. De moeder-overste genoot het bijzon dere voorrecht dat haar moeder, die 95 jaar is, de receptie bijwoonde. Ook haar zuster, broer en schoonzuster waren aan wezig. Onder de eersten die kwamen geluk wensen bevond zich pastoor Kaarsgaren uit Baarn, die de beide zusters mede na mens zijn parochianen feliciteerde met dit jubileum. Namens het Katholiek Vrouwengilde Soestdijk waren mevr. Ro- bijns en mevr. Janssen-Mineur aanwe zig. Namens het koor van Paleis Soest dijk, dat tweemaal per jaar in Nieuw- Mariënburg zingt, de heer K. Brouwer; namens het kerkbestuur van Soest de heer A. W. van Hal, namens het Wit- Gele Kruis de heren N. H. Bredeveld en C. v. d. Bremer en onder de velen die de zusters de hand kwamen drukken bevonden zich vele moeders met hun kinderen, die in Nieuw-Mariënburg ge boren waren, de artsen Tervoert, Schut te, Ten Berge en Kok, dr B. Maarsingh, Hervormd predikant van Soestdijk en tenslotte de misdienaars van de pa rochie Soestdijk. Moeder Henrica was overste in Nieuw- Mariënburg van 1945 tot 1951 en van 1956 tot heden en zuster Domitilla kwam zeven jaar geleden naar onze gemeente. Hij reed 17 km in 47 min. 48 sec. De tweede plaats was voor Gerrit Rut- tenberg van Tempo in 50 min. 33 sec. W. Schaap van De Adelaar werd der de en de Tempo-renners Klaas van 't Klooster en Wil van Barneveld vierde er. vijfde. In de B-klasse won het Tem polid J. Lok. Hij reed 13,6 km in 44 min. 5 sec. H. v. d. Hoef werd tweede en Th. Zeedijk vierde. Bij de aspiranten reden geen Tempo renners mee. WEL MARKT. Twee weken kon de weekmarkt door de zware sneeuwval niet doorgaan en vorige week dachten blijkbaar vele huisvrouwen dat er geen markt zou zijn omdat het zo koud was, want het bezoek viel tegen. Er is echter markt, ondanks de barre weersomstandigheden en de marktkooplieden zien graag vele klanten. GEWOND DOOR ONBEKENDE AUTO. Een bewoner van de Verl. Talmalaan hoorde dat buiten iemand om hulp riep. Hij ging kijken en trof de heer H. W. aan, Deze zei dat hij door een auto aangereden was. De automobilist had hem overeind geholpen en was daarna doorgereden. Onderzoek wees uit dat de heer W. zijn rechterbeen gebroken had. Hij is naar het ziekenhuis gebracht. Het zal moeilijk zijn uit te zoeken wie ie automobilist was, want niemand heeft een auto gezien. HANDBALUITSLAGEN. Teams van B.D.C. speelden 6 wed strijden in de zaalhandbalcompetitie. De uitslagen zijn A.A.V.B.D.C.-dames 2 1-0. B.D.C.-heren 2—D.E.S. 2 10-5. Achilles 2B.D.C.-dames-jun. 2 1-1. H.H.C.B.D.C.-heren-jun. 7-5. B.D.C.-dames-aspirantenLimvio 0-10. H.H.C.B.D.C.-heren-aspiranten 0-11, GEBOREN Remko Anne, zoon van W. C. Majoor en P. C. M. Versteeg, Post- Iwarsweg 2. René, zoon van J. van Kouterik en E. G. van Rees, Baarn, Reestraat 55. Yolande Rimkje Heieen, dochter van H, H. Rozema en K. Koens, Antonie van Leeuwenhoeklaan 211. Antoinette Cornelia Maria, dochter van A. W. Hilhorst en M. J. van 't Klooster, Wieksloterweg W.z. 27. Marinus Ja- cobus, zoon van M. J Kraaijeveld en C. M. van de Mast, Chr. Huygenslaan 59. José Manon, dochter van H. On derstal en W. B. Beekhof, Baarn, Koren bloemstraat 12. Frederic Armand, zoon van A Tweebeeke en H. M. B. Steins, De Beaufortlaan 16. Caroline Maria, dochter van H. S. G. Giele en Y. C. Looi, Baarn, Frans Halslaan 21. Angelica Gloria Susanna, dochter van J. G. van Dockum en G. F. Berkman, Buys Ballotlaan 1. Frouke Petra An ke, dochter van W. F. M. T. Ringenol- dus en G. C. Schouten, Baarn, Laan straat 62. Martinus Wilhelmus Cor- nelis, zoon van C. P. Jak en W. J. van Bussel, Koninginnelaan 133. Maria Elisabeth Stephanie. dochter van A. J. W. Steenman en H. P de Jong, Bos straat 157. Denise, dochter van B Klok en G. A. van der Kuit, Insinger- ïtraat 29. Jan Willem, zoon van W. J. van Petegem en A. Jager, Postweg 93. Jan, zoon van A. Mul en B K. Roth, Chr. Huygenslaan 110. Robert Jan, zoon van II. J. de Zoete en T. H. Groe- newegen Hartweg 34. Elisabeth Be- ■endina Susanna, dochter van P. de Ko ning en E. A. S. van Amstel, Maartens dijk U„ Holl. Rading, Tolakkerweg 97. Elbert Jan, zoon van T. Booij en W Heuzeveldt, Dr Rupertlaan 48. ONDERTROUWD Antonius Geertrudus van Engelen, Panweg 55, Zeist en Cor nelia Martina Plekkepoel, Nieuweweg 55. GEHUWD Bob Johan Marein Jelle Löhr, Helmerslaan 9, Eindhoven en In- grid Elke Sonja Hermann, Pelikaan- weg 19. Arend Adolf van Doorm, Bo- venkerkerweg 35A, Nieuwer-Amstel en Carolina Hendrika van der Brink, Amersfoortsestraat 28. John Hypolite Nicodemus Heitinga, Generaal Spoor straat 65 en Woutera Everarda Wilhel- mina Blom, Postweg 23. OVERLEDEN David Cornelis Helder man, 77 jaar, Amersfoortsestraat 83B. Johannes Willem Kok, 5 jaar, Stadhou derslaan 74. Bertus van Klooster, 75 jaar, Bosstraat 2. Willem van der Leek, 74 jaar, echtgenoot van H. G. W. ter Kuile, Aagje Dekenlaan 34. Alida Petronella van Zijtveld, 81 jaar. Hart manlaan 44. Sophia Alida Lotgering, 87 jaar, weduwe van J. Bosman, Ko ninginnelaan 171. Ingeborg Timmer man, 7 maanden, Ericaweg 12. Alida Spijker, 77 jr., wed. van P. S. Vogel, Birk- straat 43. Petronella Aleida Visser, 41 jaar, echtgenote van J. A. Schlos- ser, Steenhoffstraat 18. Willem Nico- las Hubert Lebesque, 76 jaar, weduw naar v. M. A. Winters, Kastanjelaan 57. Zonder president De Gaulle zou Frank rijk waarschijnlijk een land zijn van mensen, die zich naarstig zouden bezig houden met het afslachten van de me demens en leden van de O.A.S., die zich bij voorkeur zouden bezig hou den met de strijd tegen de kleuter scholen, omdat lafaards daarmee het meeste succes hebben. Met De Gaulle is Frankrijk een natie die steeds meer het communistische blok steunt door een recalcitrante houding die door niets gerechtvaardigd wordt. De Gaulle wil maar niet in het gareel lopen op het gebied van de kernbe wapening omdat hij zich schijnt te verbeelden dat Frankrijk als militaire macht iets te betekenen heeft. Daarmee loopt hij ongetwijfeld 150 jaar- achter en als de geschiedenisboekjes niet zouden leren dat Napoleon met zijn Fransen bijna heel Europa verover de dan zou je het niet kunnen geloven, I want sinds 100 jaar is het met het Franse leger totaal brandhout, i In 1870 verpletterd door de Duitsers, I in 1914 onder de voet gelopen door de Duitsers, al was het dan ten dele en kon het gevaar met behulp van Enge land en Amerika gekeerd worden, en in 1940 zo snel van de kaart geveegd dat het leek alsof de clochards het Franse leger vormden en de militairen in de kantine wijn zaten te drinken. Men zegt dat De Gaulle een heel groot man is en dat zal dan wel zo zijn, maar hij moet zijn. volk en zijn leger niet zo verschrikkelijk overschat ten. Als Adenauer een paar honderd Duitsers kwaad maakt dan nemen die Frankrijk in een paar weken in en als de Fransen al te zelfstandig worden op het gebied van de kernbewapening dan zijn ze graag bereid elkaar af te maken. Als De Gaulle roem wil verga ren voor zijn natie, laat hij het dan asjeblieft met Edith Piaff doen. en niet met wapens, want daarvan komt niet veel terecht. Straatvechters vormen nog geen leger. KANTMAN. BIGGEN- EN EIERMARKT. Op de Amersfoortse weekmarkt wer den aangevoerd 115 biggen in prijzen van 44,tot 58,en 5 drachtige zeugen van 275,tot 325, Op de eieremarkt werden aangevoerd 160.000 stuks in prijzen van 14,50 tot I 15,25, Middenprijs 14,90. Prijs per kg. 2,40. In Djakarta wordt over de Europese Economische Gemeenschap bepaald niet in welwillende termen gesproken. I Soekarno heeft reeds meermalen zijn wrevel over dit machtige economische blok geuit en ook publikaties in de Indonesische pers bevestigen de indruk dat de voormalige Nederlandse kolo nie de Euromarkt als een bedreiging ziet. Op het ogenblik ziet het land ten gevolge van de buitentarieven van de E.E.G. enkele sectoren van zijn export uitdrogen, zodat het genoodzaakt is elders naar afzetmogelijkheden te zoe ken. Zo verloopt de uitvoer van bepaalde agrarische produkten als thee, koffie, palmolie, nootmuskaat, peper en kruid nagelen de laatste maanden bijzonder moeilijk. De uitvoer van tapioca naar west- Duitsland, waarmee tot voor kort door de Indonesische exporteurs flink geld werd verdiend, loopt ook zeer snel te rug. Bovendien komen de Indonesiërs als gevolg van een stijging van de pro- duktiekosten met vrij hoge tarieven op de Europese markt, hetgeen uiter aard hun concurrentiepositie in aan zienlijke mate verzwakt. De uitvoercijfers van het land zijn in de loop van 1962 onmiskenbaar ge daald en daarom zullen er snel doel treffende maatregelen moeten worden getroffen om de vermindering van de export naar Europa door grotere afzet naar elders te compenseren. Daarom heeft de Indonesische minister van fi nanciën de zakenlieden aangespoord hun handelskontakten buiten de Euro markt te investeren en waar mogelijk uit te breiden. Djakarta zelf is besprekingen begon nen met Oosteuropese autoriteiten, waarbij de nadruk werd gelegd op de handelsbetrekkingen. Voorts heeft In donesië onder meer kontakt opgenomen met enkele latijns- en centraalameri- kaanse landen. Dat leidde er toe, dat Indonesië het komende jaar zijn agra rische export naar Mexico aanzienlijk zal kunnen uitbreiden.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1