Bejaarde vrouw verbrand. De misère van de winter. Het oog gericht op een verstandige man. BEVERWIJK. Oevechf om de macht 'm Brussel. VRIJDAG 18 JANUARI 1963. 42e JAARGANG No. 5. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A - SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 van Frankrijk. De ongewisheid van de politieke stabiliteit in het land van Ma- rianne ligt daarvoor nog te vers in het geheugen. Zuiver economisch gezien zou de toe treding van Engeland tot de E.E.G. zeker een verdere versterking daar van betekenen. Ging het alleen daar om, dan zou de toetreding waarschijn lijk niet zoveel voetangels en klemmen opleveren en zou men over en weer tot enige soepelheid bereid zijn. Voor Engeland blijft echter, zowel uit economisch - als uit politiek oogpunt, het lidmaatschap van de E.E.G. gewenst, waar ook Amerika op aandringt. Het Franse wantrouwen wordt er slechts door gestimuleerd. Achter de schermen van de onder handelingen te Brussel wordt een po litieke machtsstrijd gevoerd, die ui terst belangwekkend is. Frankrijk heeft hierin goede papieren, want ,,de Zes" zullen de eenmaal opgebouwde een heid toch niet meer verloren willen doen gaan, zodat De Gaulle's politieke aspiraties moeilijk meer teniet kunnen worden gedaan. Iedereen in de wereld ziet met belangstelling uit naar de af loop van het thans lopende poli tieke gevecht, dat ook Nederland ten nauwste raakt. Buren van de bejaarde mevrouw C. P. Anhuiser-De Ruig, Koninginnelaan 28, ontdekten dat er rook uit haar woning kwam en zij waarschuwden de brand weer. Een paar gemeentewerklieden, die aan het sneeuw ruimen waren gin gen het huis binnen toen zij zagen dat uit een stuk gesprongen ruit de vlammen naar buiten sloegen en zij bestreden het vuur met sneeuw. Toen dc brandweer arriveerde vond men trievr. Anhuiser. Zij was door verbran ding overleden. Men neemt aan dat zij heeft zitten slapen bij een brandende petroleum kachel en voorover gevallen is op de kachel. Het kamertje, waarin zij zat kreeg enige brandschade. Opnieuw is er sneeuw gevallen en de vorst houdt aan, zodat de winter ein deloos lijkt. Als er grote hoeveelheden sneeuw in korte tijd vallen dan heeft geen Soes- ter ingezetene het recht te mopperen op de mannen van gemeentewerken, want het is ondoenlijk de negentig kilometer wegen, lanen en straten in korte tijd begaanbaar te maken. Het was dan ook een hele prestatie dat na de nieuwjaarsdag slechts een drietal wegen gedurende een deel van de dag onbegaanbaar was. Wel mag men zich afvragen waarom in de drie weken die sindsdien ver lopen zijn niet veel meer sneeuw ge ruimd is. Als er veel in korte tijd ge daan moet worden dan spreekt het personeelstekort een hartig woordje mee, maar dat argument kan men moeilijk aanvoeren als men drie we lk hoop niet dat iemand mij verdenkt van sympathie voor de Russische dic tator Chroestsjow. want dat zou al te dwaas zijn. Toch wil ik graag bewe ren dat hij zich dezer dagen als 'n zeer verstandig man tijdens de ellenlange rede tot zijn vriendjes in Oost-Berlijn gedragen heeft. Natuurlijk, hij sloeg weer de nodige wartaal uit en noemde de terugtocht van de Russen uit Cuba een grote overwinning, evenals het oprichten van dc Berlijnse muur. En die kolder wordt door de partijgenoten geslikt. Verstandig was hij echter toen hij zei dat een kernoorlog waanzin is. Niet al leen de steden in Amerika, Engeland en maar ook die in Rusland, aldus de op gepompte leider van Rusland, die enige tijd geleden stond te pochen op het feit dat de Russen alles konden vernie tigen in de democratische wereld, zonder erbij te vertellen dat de vrije v/ereld alles in de communistische lan den kan vernielen. „Wij moeten het westen in economisch opzicht overtroevenriep de Russi sche leider uit en weer schoot niemand in de lach. Hoe kan een land waarin men voor de gewoonste zaken van de wereld in de rij moet staan en waar de mensen naar buiten lopen als ze een auto horen, het westen ooit overtroeven zonder dit westen in te pikken. De zeer verstan dige Chroestsjow heeft erkent dat er van inpikken van het westen niets komt, omdat dit het einde van vele Russische steden zal betekenen. Dat is nu dezelfde man, die een jaar geleden snoefde dat er maar 8 wa- Misère op straat en ook een beetje in f Het feit dat het stationsgebouw nog terstofbommen nodig zouden zijn om de gezinnen van de bouwvakkers, die niet klaar is biedt veel ongerief aan Engeland te vernietigen heel wat minder op tafel kunnen leg- j de reizigers want de trein stopt wel Toch een verstandig ma die waarde. nor. non timnnoor >7n nTdrl/nri lvn micorn GD flio nlOQTC iaat rto oilTAmOTtcnnn I i loze zwetser, die altijd vergeet dat leu- H.K.H. Prinses Margriet, die morgen haar 20ste verjaardag herdenkt. Foto Max Koot. gen dan wanneer ze werken. En misère op die plaats. Door de automatische in de portemonnee van vele huisvrou- beveiliging van de overwegen kan dit wen, die zo kort na de dure feestda- niet meer bij het oude gebouw, zodat gen gedwongen werden veel meer geld er heel wat kou geleden wordt voor aan kolen uit te geven dan gewoon- men in de trein zit. lijk. Er zullen zeker gezinnen zijn waar- Misère met de aan- en afvoer van het in de normale winterportie brandstof water in huis, maar ook in het riool- genaars een goed hebben. geheugen moeten KANTMAN. al opgestookt is. Een broodcent, een melkcent en een kolenkwartje maken de zaak ook al niet goedkoper en de prijzen van de groente evenmin. Misère ook voor vele treinreizigers en in het bijzonder voor hen die dage lijks in Soest-Zuid op de trein stappen. Het schijnt niet mogelijk te zijn in onze gemeente met een werk te beginnen ils het voorjaar is. Ook niet als de Nederlandse Spoorwegen de hand in dit werk hebben. Als men met de bouw van het nieuwe stationnetje in Soest-Zuid een paar maanden eerder aegonnen was dan zou het klaar ge weest zijn voor het begon te vriezen, nriaar men moest natuurlijk weer in het ïajaar beginnen. Zoals in het najaar oegonnen is met de riolering in de Ferd. Huycklaan en de Soesterbergsestraat, de aanleg van fietspaden tussen Soest en Soestduinen en de verbetering van de Van Lenneplaan. Het schijnt niet mogelijk te zijn met dergelijke werk ken tijd heeft om sneeuw te ruimen zaamheden in maart of april te begin- en er weinig ander werk gedaan kan nen, want er wordt nagenoeg altijd worden. in september of oktober gestart. De duivenvriendenvereniging „Oude kameraden" te Londen heeft een tentoonstelling georganiseerd, die veel belangstelling van het publiek trol- - Uiteraard was er ook weer een niet te versmaden prijsje aan verbonden, wat de jury veel werk gaf. Een jurylid met één van de mooiste exem plaren, een postduif. waterzuiveringsbedrijf aan de Maatweg. Die is nog maar ten dele in werking omdat de vorst een kwade tegenstander is. De voorbezinkingstank werkt nog omdat rioolwater niet zo gemakkelijk bevriest als zuiver water, maar dan begint de misère en het oxydatiebed is buiten werking. Het doorsijpelende water bevroor en de nieuwe toevoer van water deed het bed overstromen. De nazuiveringstank doet het ook al niet omdat een deel van de leiding verstopt is en men pas kan repareren als dezè vorstvrij is. Het gevolg van dit alles is dat er smerig water C'~ sloten van de polders instroomt in- plaats van het gezuiverde water dat anders afgevoerd wordt. Dit vuile wa ter doet het ijs geen goed en als het straks, bij minder vorst, de Eem kan bereiken kon. het wel eeps gauw uit zijn met de ijspret. De meeste schaat senrijders zullen dat echter niet zo'n grote ramp vinden, want het is intussen welletjes geweest, nu men bijna een maand heeft kunnen schaatsen. Verkeersongevallen van enige beteke nis hebben zich in onze gemeente na genoeg niet voorgedaan, want zelfs de meest drieste automobilist ziet wel in dat sneeuw en ijs machtiger zijn dan zij die zich de koningen, van de weg wanen. Zij, die deze week met een bus van Tensen van Soest-Zuid naar Utrecht reden, moeten ongetwijfeld even ge dacht hebben dat ze wel het slacht offer van een ernstig verkeersongeval werden toen zes ruiten van de bus versplinterd werden en een regen van glas op de passagiers neerdaalde. Op 't Soester Hoogt was de bus aangereden door een vrachtauto, die gesleept werd. Deze wagen gleed naar de linker kant van de weg toen de bus passeerde en verbrijzelde de ruiten. Twee passagiers werden heel licht gewond en allen kon den de reis na enigge tijd met een an dere bus voortzetten. VERGADEROING ZILVER TETRA. De vereniging van aquariumhouders Zilver Tetra vergadert op maandag 21 januari in De Gouden Ploeg. Voor deze avond heeft het bestuur een keuze gedaan uit de bandlezingen van de bond. Dr. I. Kristensen zal lezingen houden over de onderwerpen „Dieren langs het strand" en „Koraalvissen". Deze bandlezingen met dia's zullen minder tijd in beslag nemen dan le zingen op de gewone wijze en het be stuur hoopt dat de rest van de tijd besteed zal kunnen worden aan het bespreken van een actueel onderwerp. DE NUTSSPAARBANK IN 1962. 1962 is voor de Nutsspaarbank te Soest, bijkantoor van de Nutsspaarbank Amersfoort, wederom een gunstig jaar geweest. Er werden 27837 posten van inleg be handeld met een totaal van 5.722.940,29 gulden, en 15368 posten van terugbe taling met een totaal van 5.225.875,67 gulden.. Er werd dus meer ingelegd dan terugbetaald 497.064,62. Na bijschrijving van rente over 1962 ad 190.917,95 bedraagt het totaal-te goed van inleggers 7.057.413,18. Het totaal aantal inleggers is gestegen van 7942 tot 8349. OPROEP VAN DIERENBESCHERMING De politie en de Dierenbescherming zor gen nu al drie weken voor de noodlij dende dieren in en rond Soest. Zij heb ben veel steun ondervonden van de Soester bakkers, die nog steeds be hulpzaam zijn. Er is echter zoveel voedsel nodig dat in dit blad per ad vertentie een dringend beroep op de bevolking gedaan wordt met het ver- zoek gesneden brood, zaden en vet op het politiebureau voor de hongerende dieren af te geven. Er is reeds een schoolactie gaande voor het inzamelen van voedsel en gehoopt wordt dat vele scholen dit voorbeeld zullen volgen, want de nood is groot onder de dieren. DE L.T.S. SCHAATSTE. 68 jongens namen dinsdagmorgen op de Peter's Baan deel aan de schaats wedstrijden om het kampioenschap van de lagere technische school in de Molenstraat. De snelste tijd van de tweede klas werd afgedrukt voor Eddie Brouwer, na 1 sec. gevolgd door Roelof Abben- broek. Op de derde plaats eindigde Rob v. Cappelleveen. Ook werd er een prijs behaald door Dick de Jong, Co Hovius, Ries Dorresteijn en Kees 't Lam. In de eerste klas bleek Cor van Dijk de vlugste te zijn. De tweede, derde en vierde plaats waren voor Thijs Ruizen- daal, Klaas Lantema en Rob Broggel. Na afloop van de wedstrijden werden de prijzen, bestaande uit waardevolle gereedschappen, uitgereikt door direc teur J. Koudijs. HANDBALPROGRAMMA. Zaterdag speelt het tweede damesteam van B.D.C. in Utrecht een wedstrijd tegen Sport Vereent 2 om 20.25 uur. Het tweede team van de dames-junio- res speelt om 18.35 tegen Oranje 2. Zondag spelen teams van B.D.C. de volgende wedstrijden in de Bernhard- hal te Utrecht Dames B.D.C. 2D.S.O., 12.15 uur. Dames-jun. B.D.C. 2Sport Vereent 2, 13.35 uur. Heren-asp. Achilles 2B.D.C., 15.35 u. SOESTER Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. OURANT Abonn. p. kwart, f 2,10 - per post f 2,25 Waar de pionnen dansen, De paarden springen gaan, Waar men op open lijnen De toren maakt ruim baan; Waar de dames graag regeren Des konings koninkrijk, Daar wordt met overgave Geschaakt in Beverwijk. Daar stoken hoge ovens Het vuurtje op tot heet, Tot zelfs geen slechte loper Er nog van wijken weet; Een Donner streeft naast Parma Parmantig naar de top, Maar op de Ivkov-koffie Krijgt Robatsch op zijn kop. De Averbach-cantate Heeft Bronstein als solist, Hoewel O'Kelly liever De Tan-go danst, of twist; Een pil van Pilnik velt er De Gereben-jamin, En Van den Berg bergopwaarts Komt er steeds beter in. De eerste prijs te halen Is daar een Langeweg; Ook de Van Scheltinga-de Doorworstelt heel wat pech; Want als haar man laat thuis komt, De tijdnood net voorbij, Dan ligt hij, naast haar woelend, Nog met een hangpartij JAAP MIJDERWIJK. In Brussel zijn de ministers van bui tenlandse zaken en deskundigen der zes E.E.G.-landen weer bijeen om met de Engelse minister Heath te onder- hendelen over de eventuele toetreding van Engeland tot de Europese Econo mische Gemeenschap. Spannende dagen zijn achter de rug en vandaag zal wel beslist worden of Groot-Brittannië kan toetreden. De kans hiertoe is niet groot. Engeland kan niet zonder meer het verdrag van Rome mede ondertekenen en zich di rect geheel schikken naar de huidige stand van zaken in de Euromarkt. Frankrijk echter is weinig bereid om water in de wijn te doen om daardoor dc toetreding van Engeland te verge makkelijken, waartoe de overige E.E.G.- landen wel enige bereidheid tonen. Het gaat bij deze onderhandelingen niet alleen om de economische binding van Engeland met de zes landen uit west- Europa. Er zijn algemene politieke as pecten bij in het spel, die ook de mili taire en politieke macht van Europa raken tegenover de Verenigde Staten. President Charles de Gaulle stelt alles in het werk om Europa politiek niet ondergeschikt te doen zijn aan Amerika. Hij wijst het bondgenootschap in N.A.V.O.-verband niet af, maar hij is kc-nnelijk niet geheel gerust op de poli tieke „feeling" der Amerikaanse rege ring, waarom hij voor de grote interna tionale politieke problemen en voor defensie-aangelegenheden overleg tus sen de bondgenoten wil en Amerika dus niet zelfstandig beslissingen zal nemen. De achtergrond van dit alles is de vrees, dat de Ver. Staten en de U.S.S.R. samen de wereldpolitiek zul len uitmaken en het militair zwakkere Europa min of meer gedwongen zal zijn zich daarbij neer te leggen. Dat wil De Gaulle, met alle kracht die in hem is, verhinderen. Daarom wil hij dc beschikking hebben over een eigen atoommacht, opdat Amerika en Rus land daar straks ook rekening mee moe ten houden bij hun politieke metingen. Ogenschijnlijk zou men dus denken, dat Frankrijk verheugd zou kunnen zijn air Engeland de E.E.G. kwam verster ken. Maar De Gaulle vreest daarvan veeleer een verzwakking van de op te bouwen Europese zelfstandigheid, om dat Engeland sterk georiënteerd is op de Amerikaanse militaire macht en po litieke inzichten. Bovendien vreest hij. dat Frankrijk dan niet meer zo de eer ste viool in Europa kan spelen als hem thans voor ogen staat en waarvoor hij enige steun bij Adenauer vond. We mogen daarbij niet vergeten, dat Engeland zich de eeuwen door teweer heeft gesteld tegen een overmachtige positie van het Europese continent, zo wel toen Duitsland zich die machtige plaats trachtte te veroveren. Verdeel en heers" is immer het motto van de Engelse politiek geweest, ook ten aan zien van het Europese continent. Die les der historie heeft De Gaulle niet vergeten. Wellicht leeft bij hem dc gedachte, dat Engeland, door middel van de onderhandelingen over zijn toe treding tot de E.E.G., ook nu weer op een onderlinge verdeeldheid in Europa aanstuurt. Tot op zekere hoogte is daar ook reeds sprake van, want Italië en de Beneluxlanden zijn het helemaal niet eens met het Franse standpunt, dat immers is ingesteld op het leiderschap

Soester Courant | 1963 | | pagina 1