HET EEUWIGE IJS IN DE POOLNACHT. WINTER. „DE WITTE POMPEN" Firma G. van de Pol Het koor Sursum Corda bestaat vijf jaar. Officiële mededelingen. EUROPA EN DE BOM. D. ENGEL voor alTjw bieren TWEEDE BLAD Voor al uw WIJNEN Wijnhandel BROUWER ZIN. vS>Zl'ï!»L VOOR AL UW LIKEUREN Slijterij Brouwer Zn. Loodgieters werkzaamheden. Zunrbrand kunt U blussen met Rennies Wijnhandel BROUWER ZN. Politie telefoon 4444 en 4445 TELEF. BRANDWEER 3 3 3 3 UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG IV JANUARI 1963. MENSEN STRIJDEN EEN HOPELOZE STRIJD. Dc ware winters worden gekenmerkt door duisternis en ijs. Soms kan het in Nederland al vroeg donker zijn, bij voorbeeld in de maanden december en januari. Soms ook is de wind snijdend als een scherp mes. De vrolijke natuur uit de zomer verstilt dan. Het is als of de schepping de adem inhoudt, ter wijl kanalen en rivieren hun geklots en vrolijk gekabbel staken. Het water stolt in de wateraderen tot ijs. In een lekker middagzonnetje kan zo'n Nederlands winterlandschap het sym bool zijn van vrede en rust. Maar meestal is de bewolkte lucht somber en dan kan de stille koude met sneeuw Reeds meer dan 25 jaar is „De Witte Pompen" het goedkoopste adres voor BENZINE. SUPER. PETROLEUM (speciaal voor olie kachels) HUISBRANDOLIE nr. 1. OLIE (diverse soorten). Vanzelfsprekend hebben wij alleen merk- produkten. Steenhoffstraat 25 Telefoon 2185 zo dreigend lijken, zo somber voor de mensen, dat men spoedig geneigd is ontzag te krijgen voor de krachten der natuur. Wanneer u in zo'n stemming door de sneeuw of op het ijs loopt, krijgt u een voorproefje van de toe stand in het hoge noorden in de win ter maanden. Kou, duisternis en ijs Rond de polen ligt een grote ijskap Alleen die van Groenland is 170 maai zo groot als Nederland. Het is een ijs massa van 2,2 miljoen km2De kou de in Nederland wordt voor het groot ste deel veroorzaakt door deze massa zo heeft men berekend. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 De ijskap aan de polen heeft velen aan het werk gezet. Men denke aan de tal loze poolexpedities en de vele slacht offers, die zij eisten. Maar de mensen zoeken het gevaar. Zij houden van oor log tegen elkaar en tegen de elementen Kou, duisternis en ijs worden gevreesd in de poolstreken. Niemand denkt er aan schaatsen in een witte ijstru bij een temperatuur, die tot minus 86 graden of nog lager kan dalen. Bovendien heerst er duisternis bij dag en nacht. Die kou en de duisternis matten de sterkste mensen af en maken hen tot wrakken. Toen de Amerikanen een Burgem. Grothestraat 11A Telefoon 2051 aantal bases wilden aanleggen op Groenland, kozen zij voor dit werk 450 physiek geharde figuren uit, die gedurende enkele zomermaanden op de ijsmassa werkten. Na de zomer bleven slechts 40 van deze mensen om te overwinteren onder vrij luxe om standigheden. Er was al een centrale verwarming en er stonden speciaal ge bouwde huizen. De overigen waren geestelijk aan een rustperiode toe. Een tweede overwintering, zelfs onder gunstige omstandigheden maakt nie mand mee. Van lichaam en geest wordt te veel gevergd. Oorzaak der depressies De ijskap van Groenland wordt voor een groot deel verantwoordelijk ge acht voor al het slechte weer, dat wij in west-Europa beleven. Om het oor zakelijk verband te leggen, doet men nu al jarenlang meteorologische on derzoekingen. Rondom Groenland zijn nu ongeveer 30 meteorologische stations. Elk station is door vier mensen bezet, die over een radioverbinding met de bewoonde wereld beschikken. In tijden van nood kan men direct hulp krijgen per vliegtuig. Toch vraagt men zich in wetenschap pelijke kringen af, of in deze ijskelder van de wereld de enige bron voor koud en guur weer in west-Europa moet worden gezien. In De Bilt vindt men tegenstanders van deze theorie De Amerikanen willen echter het naad je van deze ijskous weten, omdat vooi hen in deze streken grote strategische en militaire belangen liggen. Men voor spelt reeds vijf dagen van tevoren omdat dit van beslissende betekenis is voor militaire operaties, speciaal in de lucht. De temperatuur oefent ook grote in vloed uit op het gebruikte materiaal. Beton bijvoorbeeld, kan een hevige kou niet weerstaan. Het wordt warmer. Al heerst aan de poolstreken nog steeds een bijna onverdraaglijke kou, toch heeft men vastgesteld, dat deze streken langzaam „warmer" worden. Nansen, de bekende poolreiziger constateerde in de jaren 1893 tot 1895 een gemiddelde ijsdikte van 3.5 meter. Herhaaldelijk daalde het kwik tot meer dan 80 gra den onder nul. Misschien zou hij het nu aan de polen wel „lekker" vinden, want het kwik bereikt nu slechts een minimum van -50 graden en de ijsdikte wordt gemiddeld nog op 2,15 meter ge schat. De haven van Spitsbergen wordt nu zeven maanden per jaar voor schepen bereikbaar geacht. Een halve eeuw ge leden vond men die haven acht van de twaalf maanden dichtgevroren. Een ge deelte van de machtige ijskap over de polen smelt weg, zo heeft men gecon stateerd. Zo zijn er op Groenland begraafplaat sen ontdekt van Vikingen, die daar ongeveer zeven eeuwen geleden heb ben gewoond. De graven hebben al die tijd „in de ijskast" gezeten en kwamen er vrijwel ongeschonden weer uit te voorschijn. De gemiddelde tempera tuur in de landen van het hoge Noor den is in de laatste eeuw met enkele graden gestegen, in Finland b.v. met 5 graden. De ijsmassa in Finland is daardoor tot op de helft verminderd. Nu kan het warmer worden van de noordelijke streken veel voordeel brengen, op de duur kan deze ontwik keling catastrofaal zijn voor de ge matigde luchtstreken, waartoe ook Nederland behoort. Ook hier zou dan langzamerhand de temperatuur moe ten stijgen met het gevolg, dat de stre ken, die wij bewonen, een tropisch klimaat krijgen. Onze malse weiden zouden dan in woestijnen worden omge toverd. Gelukkig is het zover nog lang niet. Intussen blijkt hieruit, dat die koude-centra voor een groot deel van de wereld ook zeer nuttige diensten bewijzen. Aparte wereld. Ondanks alle middelen der moderne echniek is het aantal mensen, dat in ie ijsvlakten kan leven nog steeds T.eer gering. Bewoners van warmere uchtstreken kunnen het daar slechts corte tijd volhouden. De permanente bewoners zijn practisch alleen de es- cimo's. Gehard van geslacht op ge slacht hebben zij hun levensstijl geheel rangepast aan de hevige koude. Men heeft de eskimo's al» halve wilde gezien, die noodzakelijk met de moder- re beschaving moesten kennis maken. Voor een groot deel heeft men zijn Dordeel over deze mensen moeten her zien. Het is gebleken, dat een aantal INKOMSTENBELASTING. In uw krant van vrijdag j.1. las ik, dat de bij verdiensten van 200,verhoogd zou den zijn tot 300rIs deze wijziging al ingegaan of is deze nog niet van kracht? C. M. Inderdaad wordt in de nieuwe wets voorstellen de door u bedoelde grens erhoogd tot 300,Het is echter nog met zover, al is het niet onmogelijk dat deze wijziging zal gelden m.i.v. 1 januari 1963. W.A. VERZEKERING. Ik heb een W.A. verzekering gesloten, nadat ik de eerste termijn betaald had kreeg ik de polis toegezonden. Bij doorlezing hiervan blijkt dat er vele uitzonderingen zijn voor schade-uitkering. Gaarne zou ik van deze verzekering afwillen. Kan dat nog aldus S. Zonder inzage van uw polisvoorwaar den kunnen wij u helaas niet van ad vies dienen. Als u dus nadere inlich tingen wenst, stuurt u ons dan de po lis even ter inzage. Overigens kunt u vóór het afsluiten van een verzekering altijd een model van de polis ter inzage vragen en precies alle voorwaarden na lezen, resp. navragen. Bent u eenmaal (evt. ongezien) akkoord gegaan met de voorwaarden, dan zult u zich daar bij moeten neerleggen. EN STERKE DRANKEN. VERHUUR VAN SERVIES. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 van hun gewoonten en „onhygiënische jebruiken" in deze streken onmisbaar waren, zodat zij door de beschaafde we reld worden overgenomen, wanneer leze zich op de „gladde" ijsvlakten be geven. Het land van kou, ijs en duisternis is een aparte wereld. Het moderne leven tracht deze te veroveren met machines, reep en benzine. Maar wie het grote aantal bevroren auto's ziet, wanneer het kwik maar even onder het nul punt daalt en de geweldige schade, die een beetje vorst toebrengt aan het mo derne, comfortabele leven, die kan zich wellicht van verre een voorstelling maken van de gemakken van een sneeuwhut voor eskimo's. Misschien glimlacht hij even bij de ge dachte daaraan, maar bij alle bewon dering voor de technische vooruitgang zal men moeten toegeven de centrale verwarming en het kunstlicht zijn ge komen zij vermochten noch de ijsvlak ten der polen, noch de duisternis van maandenlange nachten te overwinnen. Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter naam van het schip vermeld. U.S.A. s.s. „Maasdam'', 20 jan. en s.s. „Kerkedijk", 23 jan. Argentinië m.s. „Lago Lacar", 24 jan. Australiëm.s. Riederstein", 20 jan. en m.s. „Sinaloa", 23 jan. Br. O. Afrika m.s. „La Bordonnaise'', 22 jan. Canadas.s. „Maasdam", 20 jan., m.s. ,Pr. Willem V", 22 jan. en s.s. „Kerke lijk", 23 jan. Chilim.s. „Köln" 24 jan. Indonesiëm.s. „Dortmund", 24 jan. Ned. Antillen m.s. „Palamedes", 22 jan. Suriname m.s. „Oranjestad", 23 jan. Rep. van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika m.s. „Stirling Castle", 20 jan. en m.s. „Simonskerk", 23 jan. In een mom en zonder dat uw omgeving er weet van heeft. Gewoon maar laten smelten op de tong, zonder water of wat ook. Ren nies zijn nog lekker ook. Het gemengd evangelisatiekoor Sur sum Corda bestaat vijf jaar en het ligt in de bedoeling aandacht te schenken aan dit eerste lustrum met een con- eert in de Oude Kerk dat de volgende maand gehouden zal worden. Hieraan zullen de organisten Gert Muts en Wim Deelen, die het koor vaak begeleiden, medewerking verlenen en mogelijk komt ook de hammond organist Flip de Koning. Dat een koor vijf jaar bestaat is na- tuurlijk geen bijzonderheid, maar wel dat in deze vrij korte tijd zoveel be reikt werd dat drie platen gemaakt konden worden, die het bijzonder goed doen. In het najaar van 1957 oefende een kleine groep zangeressen en zangers in Hees onder leiding van een musicus, die kort voor kerstmis uit Soest ver trok. Aan de heer L. M. Meijer werd ver zocht of hij de leiding wilde overne- jinen en hij studeerde de kerstliederen in. De samenwerking tussen de heer Meijer en de kleine groep van 15 zang- lustigen was zo uitstekend dat besloten werd een koor op te richten. Om uit breiding mogelijk te maken zou in El- theto geoefend worden. Dat dit een goede keus was blijkt wel uit het feit, dat er nu 65 leden zijn, die de repeti ties trouw bezoeken. Zelfs in deze barre winterdagen komen meer dan 50 leden om te repeteren. LIMONADES enz. I Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 De heer Meijer, hoofdagent van politie, ontving reeds als kleine jongen een ge degen muzikale opleiding en als zes tienjarige was hij de jongste solo-kla rinettist van Noord-Holland. De heer Torenspits, eerste hoornist van het con certgebouworkest bracht hem de ge heimen van de klarinet, harmonisatie, compositieleer en koorpedagogie bij en een fluittist van de N.C.R.V.-harmonie- orkest, die van het orgel en compositie leer. De heer Meijer slaagde voor het exa- i men waarmee het diploma van de bon den van harmonie- en fanfaragezei- schappen behaald werd en het plan bestond door te gaan met de studie, maar de oorlog gooide roet in het eten en wat een beroep had moeten worden is nu een hobby die veel tijd kost, maar ook veel genoegen schenkt, Sursus Corda zingt tijdens interkerke lijke diensten in Soest, maar ook werd gezongen in Breukelen, Assen, Groes- beek, Den Haag en Amersfoort. Het koor is aanwezig als de open deurdien sten in de Oude Kerk en de Emmakerk gehouden worden, zingt tijdens de da gen rond kerstmis in Hees en de Em makerk, maar zong ook voor de bewo ners van de Malvahoeve. Terecht kregen de heer Meijer en de koorleden vertrouwen in eigen kunnen, zodat besloten werd een plaat te ma ken. Philips verzorgde dit en de lie deren „Geef de Heiland 't roer in han- den" „Wij hebben de verlossing door Jezus' dierbaar bioed", „Jezus komt weder" en „Is daar een hart vol ver langen" werden opgenomen. Van deze plaat zijn reeds 4800 exemplaren ver kocht. Met de verkoop hiervan kon fi nanciële steun verleend worden aan het evangelisatiewerk van de Babtisten, een I orgelfonds in Den Haag, een kerkbouw- actie van een vrij-evangelische gemeen te en de binnenlandse zending. Het succes met de eerste plaat beperk te zich niet tot ons land, want het koor I zing nu ook in Canada en zelfs in Nieuw Zeeland, al is het dan niet in levende lijve. De tweede plaat kreeg tot titel „Ruwe stormen mogen woeden". Ze werd in oktober opgenomen en spoedig volgde j de kerstplaat „Klanken uit Efrata's vel den", -waarvan in zes weken 1100 exem plaren verkocht werden, terwijl van de tweede plaat 1500 stuks hun weg naar liefhebbers van koren vonden, i Op de kerstplaat staan de liederen „In Elrata's stille dreven" en „Gods zoon het vlees geworden woord". De teks ten hiervan zijn van de heer Meijer. Dc platen worden niet alleen ver kocht, maar ook gratis ter beschik king van chronische patiënten gesteld door middel van „Ziekentroost". Bij de opnamen verleenden de organis ten Jan van Weelden, Wim Deelen en Fiip de Koning medewerking, maar ook kinderen van de zesde klas van De Savornin Lohmanschool aan de Driehoeksweg, die onder leiding van leerkrachten de liederen instudeer den en daarna met de grote koor re peteerden. De opnamen werden in de Oude Kerk gemaakt. Voor de eerste plaat, die een speeltijd van 13 minuten heeft, had men drie uur nodig om tot een perfecte plaat te komen en voor de tweede anderhalf. De kerstplaat die een speelduur van 26 minuten heeft, vergde 3 Va uur harde arbeid van dirigent, koorleden en leden van de kinder-zangklas. De heer Meijer is zeer tevreden met zijn koor, waarvan vele leden vana' het begin lid zijn. Hij is ook zeer te vreden met de medewerking, die hem door zijn superieuren en collega's ver leend worden. Als lid van het politie korps dreigt de dienst wel eens roet in het eten te gooien als er gere peteerd moet worden, of wanneer er uitvoeringen of opnamen zijn. Dan is er altijd wel een mouw aan te pas sen. Dat de heer Meijer hiervoor er kentelijk is blijkt onder meer uit het feit dat een exemplaar van de eerste pJaat aan de burgemeester geschonken werd. De heer Meijer, die ook het koor van paleis Soestdijk leidt, moet menig maal een aanbod van andere koren afslaan. Zijn hobby is hem lief, maar als van anderen gezegd wordt dat de dienst voor het meisje gaat, dan kan men van hoofdagent-dirigent L, J. Meijer zeggen „De dienst gaat voor het koortje". INENTING TEGEN POKKEN, KIN DERVERLAMMING EN DIFTERIE, KINKHOEST EN TETANUS. Voor ouders, wier kinderen niet staan ingeschreven op een consultatiebureau voor zuigelingen of kleuters, wordt te gen een vergoeding van ƒ1,(pokken gratis) per prik gelegenheid gegeven fot vaccinatie van hun kinderen. Te Soest a. iedere 2e dinsdag van de maand van 10.30-11.00 uur in het ge bouw „Wijkhuis", Middelwijkstraat 36 b iedere 2e vrijdag van de maand van 13.30-14.00 uur in het gebouw van het Wit-Gele Kruis, Mlolenstraat 11. Te Soesterberg donderdags (één per 14 dagen) van 15.00-15.30 uur in het gebouw Hervormde Kerk, Buys Bal lotlaan. ONTTREKKING WEGEN AAN HET OPENBAAR VERKEER. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter algemene kennis, zulks ter voldoening aan het bepaalde in arti kel 12, lid 2 van de Wegenwet, dat van 15 januari 1963 af gedurende 14 dagen ter gemeentesecretarie ter inzage voor een ieder is gelegd het besluit van ge deputeerde staten der provincie Utrecht d.d. 7 januari 1963, afd. 2B, nr. 2528 62 21, alsmede het daarbij goedgekeurde besluit van de raad van deze gemeente d.d. 21 november 1962, afd. I, nr 1519. tot onttrekking aan het openbaar ver keer van de navolgende wegen a. weg nr. 74 gelegen op het kadastrale perceel gemeente Soest, sectie G, nr. 4135, lopende vanaf de Den Blieklaan evenwijdig aan de spoorlijn Utrechl- Baarn in noordoostelijke richting b. weg nr. 81, gelegen op de kadastrale percelen gemeente Soest, sectie G, nr. 2817, 2206 en 4134, lopende vanaf het onverharde gedeelte van de Bosstraat in Zuidoostelijke richting tot de spoor lijn Utrecht-Baarn. Van de beslissing van gedeputeerde sta ten voornoemd staat beroep op H.M de Koningin open. Dit beroep kan wor den ingesteld door iedere belangheb bende uiterlijk op de dertigste dag na dat deze aankondiging heeft plaats gehad. Het adres van beroep dient aan H.M. de Koningin te worden gericht, maar ingediend bij de Commissaris der Koningin in deze provincie. Door deze zal een bewijs van ontvangst worden afgegeven. Soest, 18 januari 1963. Door hetgeen Kennedy's onderminster van defensie Ball de N.A.V.O.-raad heeft verteld, is iets duidelijker ge worden wat de president op kern- wapengebied voor ogen staat. Er. het belangrijkste daarbij is wel, dat de Amerikanen nu duidelijk stel len dat die noordatlantische kernmacht niet bepaald een militaire noodzaak is, maar dient als geruststelling voor die Europeanen die vrezen ooit de dupe te kunnen worden van een Ame rikaanse aarzeling het uiterste strijd middel toe te passen. De Amerikaanse regering schijnt hier mee terdege het advies op te volgen dat dr. Henry Kissinger in het laat ste nummer van Foreign Affairs heeft gegeven. De fout der V.S., zegt hij, is dat ze de kwestie alsmaar behandeld hebben als een technische zaak en niet als het psychologisch en politiek pro bleem dat het eigenlijk is. Het begon eigenlijk in 1961 toen Was hington het belang van conventionele wapens aanzienlijk hoger begon aan te slaan dan te voren, toen men die minder noodzakelijk achtte omdat de kerndreiging het gebruik ervan toch zou beletten. Voetvolk en ruiterij. De verandering van dit standpunt hield in dat de V.S. hun raketten zo veel mogelijk in eigen land of op zee concentreerden en aan de met moeite verworven bases - In Engeland en Turkije bijv. - minder gingen hechten. Voor de Europeanen leek de rol van het conventionele voetvolk wegge legd, terwijl de Amerikanen de ato maire ruiterij op stal hadden. In dat verband, zegt Kissinger, is het een reetje dwaas dat de Amerikanen zo roos zijn over Europese verwijten dat :e wel eens van mening veranderen. Jaar ligt ook de kern van de zaak. Je inzichten in Washington zijn uiter- lard niet gegarandeerd onveranderlijk, houden ze ooit zodanig veranderen dat bijvoorbeeld een eventuele oorlog cp het Europese continent niet waard geacht wordt er kernwapens aan te besteden omdat die een even vernie tigende represaille op het eigen land zal uitlokken, dan zou Europa in de kou staan. HIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 En de redenering kan dan nog verder gaanWashington moet wel zijn lot verbinden met west-Europa omdat het daar niet zonder kan, maar dat soort gedachten van Europese verbon denheid kan ook Wel eens veranderen. Dit soort mijmeringen over mogelijke ontwikkelingen van de toekomst zal ongetwijfeld ook ten grondslag liggen san De Gaulle's verbeten streven naar oen force de frappe, helemaal van hemzelf. Buiten Europa om. De Londense Times tekent hierbij aan, lat de gebeurtenissen om Cuba niet al te geloofwaardig hebben gemaakt dat kernactiviteiten altijd een zaak rijn voor het hele westen. Toen was het een zuiver Amerikaanse aange legenheid. Aan de andere kant, zegt het blad als de Europeanen wat in dc Cubaanse kwestie te zeggen had den willen hebben, dan hadden ze ook een politiek beleid daarover moeten uitstippelen. Ket Amerikaanse voorstel, voorzien van royale toezeggingen aan materiaal, heeft dan ook een dubbele niet-militai- re, maar politieke betekenis als een N.A.V.O.-kernmacht tot stand komt ten dele door eventueel voor eigen gebruik terug te trekken eenheden der Amerikanen, Britten en Fransen, voor de rest door een gemeenschappelijke vloot van de anderen - dan komen de V.S. in de positie dat ze automatisch verwikkeld raken in een conflict waar hij die macht een kernschot lost. Het of en wanneer van het toepassen van het laatste vergeldingswapen is dan niet meer een zuiver Amerikaan se aangelegenheid waarvan Europa maar moet afwachten of zijn belangen ermee gediend zijn. Afstand van souvereiniteit. Bovendien dwingt een dergelijke struc tuur ook tot een aanzienlijke verbete ring van de samenwerking tussen de Ver. Staten en de andere landen van dc N.A.V.O. zowel ten aanzien van de bevelvoering als bij het bepalen van een houding in een eventuele moeilijke toestand. Iets waarmee het westelijk verbond alleen maar gebaat zou zijn. De V.S. geven hiermee - een ongekend teit - een deel van hun souvereiniteit cp uit het besef dat ze die niet onver minderd kunnen laten bestaan, terwijl ie aan anderen de voordelen van het partnerschap prediken. Dc zaak is hiermee nog niet van zijn problematiek ontdaan - wat De Gaulle straks zal doen en een eventuele Duit se medezeggenschap zijn bijvoorbeeld twee zeer penibele punten - maar ze ker is dat Kennedy's voorstellen voor bet eerst een redelijke weg wijzen om uit het probleem van de kernwapens te geraken, dat nu al geruime tijd on aangenaam knaagt aan het N.A.V.O.- verbond.

Soester Courant | 1963 | | pagina 5