VERKWIK- K?SDampo Dames WIELRENNER OF MINISTER-PRESIDENT? VAN BUDREN MARCHAL HAARMODE M. TUSSEN Midget Golf in Soest. Een heerlijke winterjapon Broncli lief feu WASSERIJ GELRIA EDE Eerste Soester Vrachtautorijschool Rouw- en Trouwkleding TELEF. BRANDWEER 3 3 3 3 de natuurzuivere DERDE BLAD IftóAetm DAMES-ent .HERIN LZlZJ handen hamea-geleiEEIEI jaarvergadering PILLETJES EN INJECTIES TEN ONRECHTE VEROORDEELD TOT DOPING. Aan de Oostsingel in het gezellige dorp je Woerden staat „een kast van een huis", met daaromheen een prachtige grote tuin. In dit mooie huis woont een ons welbekende wielrenner, Arie van Vliet. Wij mogen Arie van Vliet zeker wel tot één van de grootste wiel renners van deze eeuw beschouwen, •want op de prestaties die hij leverde in de grote wielerwedstrijden mag ons land zeker trots zijn. Ik noem er en kele 1936 Olympisch kampioen. 1948 We reldkampioen sprinten: 1950 Nederl. kamp. sprinten. 1953 Wereldkampioen. 1954 2e in de Ronde van Frankrijk. 1957 2e in de Ronde van Frankrijk. En Arie van Vliet blijft in the running, want hij traint een prachtig koppeltje wielrenners. Ik dacht bij Arie wel op het juiste adres te zijn om eens pools hoogte te nemen hoe de renners en de wielrensport het op het ogenblik doen. Jongens met sterke wil en vast karakter. Mijn eerste vraag betreft natuurlijk de jeugd „Hoe gedragen de jongens zich onder uw leiding Arie van Vliet, een sympathieke man met eerlijk lachende ogen, vader van twee zoons, vertelde „O, ik heb er makkelijke jongens bij en er zijn er ook, die lastig zijn. De lastigen zijn juist degenen die er wel komen, maar IN EIGEN ATELIER Wat verdient een beroepsrenner dan wel vroeg ik gelijktijdig. „O, een goede beroepsrenner verdient meer dan een minister-president, wist je dat zei Arie van Vliet. Ik keek stomverbaasd. „De jonge jongens krijgen geen geld prijzen", ging Van Vliet verder, „meest al krijgen zij het in materiaal uitbe taald, dan weer eens een frame, dan een wiel, een stelletje pedalen en zo voorts. En daar zijn ze heus dankbaar voor, want die onderdelen kosten ka pitalen. Dan krijgen ze nog premies er de reiskosten worden vergoed. Neem nou bijvoorbeeld die jongens in Afrika. Ze kregen geen betaling voor de wed strijden, maar ze kregen een prach tige reis aangeboden, hotelkosten ver goed, eten, zakgeld enz. Dan worden ze nog overal uitgenodigd en winnen ook wel eens kleine geldprijzen." Jan Derksen vijand op de weg. „Is er nog verschil tussen een weg renner, een baanrenner of een stayer „Ja, inderdaad. De Stayers, dat zijn dus de renners achter de motoren, hebben Eikenlaan 1 Telefoon 4685 derdaad wel sportlui die doping krij gen. Maar een pilletje innemen of een injectie krijgen ter versterking behoeft geen doping te betekenen. Ik hoop zo, dat ze eindelijk eens begrijpen, dat echte sportlui doping ook absurd vin den. En diegenen, die wel aan doping doen, dat zijn geen sportieve jongens en die moesten die sport dan ook maar schrappen." „Zijn renners nog aan medische keu ring onderworpen „De beroepsrenners niet, zij zijn op zichzelf aangewezen. Ze voelen zelf wel of ze nog mee kunnen of niet. Dat is de fout van de meeste grote wiel renners. Zij weten niet van ophouden. Ik ben zelf gelukkig op tijd opgehou den. Toen ik zag dat ik niet meer tot grote prestaties in staat was, heb ik bij me zelf gezegd ik stop er mee. SCHRIKSLAAN 19 SOESTDIJK TELEFOON 3990 ze krijgen enigszins verbeelding door hun prestaties. Wielrenners zijn jon gens met 'n vreselijk sterke 'wil en vast karakter (zelfs een beetje eigen wijs). Elke echte sportsman streeft er naar de top te bereiken. Het valt voor de 'jongens alleen niet mee om een goede wielrenner te worden, er is altijd wel het een of ander wat hen te genhoudt. Dan roept de dienstplicht de jongens op en hebben zij geen tijd meer om te trainen en aan wedstrijden deel te nemen. Daarna krijgen zij verke ring en wil het meisje niet hebben dat zij nog trainen en elke avond op de weg zitten. De echte wielren ner moet hier namelijk geen rekening mee houden en ondanks alles dóór willen gaan." „Uit welke kringen komen deze jon gens meestal v.h. Joh. van Keeken Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 278J het niet zo zwaar als de weg- of baan renners. Zij zijn vaak niet geschikt op de baan of de weg. Dit geldt ook voor de baanrenners. De zwaarste training hebben de wegrenners wel." „Hebt u wel eens pech gehad „Wel eens, ja. Maar dat is alweer heel wat jaartjes geleden. Ik viel toen, vóór de eindstreep, en anderen met mij. Had ik deze val kunnen voorkomen dan was ik als eerste over de streep ge gaan, dat was dus pech. Dat was tij dens de wereldkampioenschappen in Milaan. Meer pech had ik bij de pu bliciteit, met alle respect voor de be trokkenen. Ik was wereldkampioen en het met grote letters en met kolossale foto's vermeld. Er bestond in dat jaar ook een kampioen bokser. A. v. Vliet. Het gevolg was dat er in verschil lende kranten de verkeerde foto stond. Het was natuurlijk geen gezicht, want die bokser had een echte platgesla gen neus en bloemkooloortjes, enfin je weet het wel een echte bokserstronie. Dat moest ik dus voorstellen. „Heerst er wel eens jaloezie onder de wielrenners „Nee, jaloezie zou ik het niet willen noemen, zij zijn wel erg naïef. En in de strijd om de winst kan het gebeuren dat zij een gemeen stuntje uithalen, maar dit is heus niet expres. Wielren ners zijn heus wel sportief. Mijn grote vijand op de weg was bij- Je moet zorgen dat je naam bekend blijft omdat je grote prestaties hebt verricht, en niet wachten totdat de mensen zeggen„Nou die Arie van Vliet wordt ook oud, hij raakt hele maal uit de running." Als je niet stopt, nemen de jongeren een loopje met je en krijg je slechte publiciteit. Amateurs worden wel gekeurd. Die krijgen een sportkeuring." En dat was wat onze Arie van Vliet te vertellen had over wielrennen, jon ge wielrenners en doping Dc heer J. van Morkhoven uit Oister- wijk, exploitant van tientallen midget gofbanen in binnen- en buitenland, heeft overleg gepleegd met de gemeen te over het aanleggen van een midget golfbaan in Soest en het resultaat is dat er bij het natuurbad een baan aangelegd zal worden. Met de aanleg zal direct na de vorstperiode begonnen worden en men hoopt tegen pasen klaar te zijn met deze baan, die 18 holes krijgt, terwijl het gehele terrein waar op de baan aangelegd wordt 3100 m2 groot is. De ingang zal geheel vrij van de ingang van het natuurbad zijn. Men kan vanaf de oprijlaan van het bad en vanaf het terras van het restaurant op de baan komen. „Och, dat is zeer verschillend, als ik getallen moet noemen dan kunnen we het ongeveer zo berekenen 50 ar beidersklasse, 25 °/o middenstand en 5 hogere standen. Er wordt wel eens beweerd dat de wielrenners ech te nozems zijn, maar dit is pertinent niet waar. Ik zou een directeur of pre sident wel eens willen zien na zo'n enerverende en vermoeiende wedstrijd, ze komen dan ook verfomfaaid en tran spirerend met wilde manen binnen." Je kunt geen wielrenner „worden". „Is het nou moeilijk om wielrenner te worden vroeg ik nieuwsgierig. „Moeilijk niet. Je kunt het niet „wor den". Je kunt geen wielrenner, voet baller of zwemmer enz. worden. Je moet de gave bezitten, de kunst ver staan zogezegd. Dus voor diegenen die de gave niet hebben, is het inderdaad moeilijk om wielrenner te worden en die worden het ook nooit. Het zijn die jongens die het bij wijze van spreken al bij de geboorte mee krijgen. Jantje, die op 4-jarige leeftijd al voet balde met een blikkie, kan een grote voetballer worden. Pietje die racete op zijn driewieler kan een grote wiel renner worden, het moet er al van kinds af in zitten, ik noem maar en kele voorbeelden." Terwijl Arie van Vliet zo aan het ver tellen was keek ik eens rond, want het huis was heel modern ingericht. Overal stonden prachtige prijzen tentoonge steld. „Een fantastisch huis," zei ik plotseling, omdat ik merkte dat mijn gastheer het in de gaten kreeg. „Ach ja, ik zal je vertellen dat ik het allemaal met wielrennen bijelkaar heb gekregen." voorbeeld Jan Derksen. Wij waren tij dens de wedstrijden de felste tegen standers, maar vóór de wedstrijd dron ken we samen een kopje koffie en na de wedstrijd stonden we samen onder de douche." Pilletjes of injectie doping „Kunt u mij nou vertellen of er wel eens doping wordt gebruikt onder de wielrenners „Ach, wat is doping Ik zal niet ont kennen dat er wel eens sportlui zijn die aan doping doen, maar dat kom je toch nooit te weten. Maar komt het om de een of andere reden toch tot een ontdekking dan ziet het er lelijk voor de betrokkene uit. De buiten staanders noemen alles doping. Kijk, wij moesten ons tijdens grote wedstrij den aan een bepaald dieet houden. Geen zware kost, wel een heerlijk stuk biefstuk. Het zijn allemaal flin ke grote kerels, die heus wel een goe de maaltijd nodig hebben en zeker als men een paar honderd kilometer voor de boeg heeft. Worden zij op dieet gesteld tijdens een zware wedstrijd, dan moeten ze versterking hebben in de vorm van extra koppen koffie, extra vitaminen enz. Het zijn namelijk twee grote te genstellingen. Ten eerste moet zo'n jongen aanzienlijk minder eten en ten tweede moet hij een hele zware wed strijd rijden van lange uren op de fiets. Het is dan te bergijpen dat de jongens toch fris en monter op hun ros moe ten stappen. Er bestaan b.v. van die kleine zwarte pilletjes waarin coffeïne verwerkt is en dat nemen ze dan in. Begrijp goed, dit is beslist geen doping In deze pilletjes is dus koffie verwerkt opdat de jongens fris en monter blij ven. Koppen koffie mogen zijn niet nemen voor een wedstrijd, wat ook wel begrijpelijk is, aangezien dit zwaar op de maag werkt. Dus nemen ze kof fie in de vorm van een tabletje. Doping zeggen de mensen dan Anderen krijgen voor de wedstrijd een injectie waar extra vitaminen in ver werkt zijn, de ene renner heeft nu eenmaal meer vitaminen nodig dan een ander, dat is bij jantje en pietje nou ook zo, dus bij de sportlui net zo goed. En alweer wordt er hier en daar gefluisterd doping. Het publiek oordeelt erg snel. Toneelspelers die voor een uitvoering 'n zenuwtabletje inne men, doen die dan ook aan doping Nee, dan geldt dit niet. Wie wel aan doping doen. Het publiek kan er eigenlijk niet zo veel aan doen, het ia de pers die met grote koppen de kranten versiert en de mensen drinken deze praatjes als koffie. Ik zeg nogmaals er zijn in- Kenners beweren dat het golfspel een van de meest rustgevende sporten is. Het is echter geen goedkope sport, zo dat er ook in ons land slechts weinig beoefenaars zijn. Enkele jaren geleden hebben de Amerikanen echter ontdekt dat men het golfspel in miniatuur be drijven kan en deze vorm werd zo snel populair dat de Belgen er iets in zagen en het overnamen. Thans zijn in België meer dan 100 midget golfbanen. Voor hen die gebruik maken van deze midget golfbanen is het natuurlijk van groot belang dat zij een sport kunnen beoefenen zonder verplicht te zijn hoge kosten te betalen voor het aanschaf fen van kleding, stokken en ballen. Voor een entreegeld van ongeveer een gulden krijgt men de beschikking over al het materiaal dat men nodig heeft om golf in miniatuur te spelen. De meeste banen in binnen- en buiten land hebben dezelfde opzet. Er zijn 18 rode gravelbanen met bepaalde hinder nissen. Voor velen zal het aantrekkelijke van het golfspel zijn dat men het zonodig met een sigaar in de mond beoefenen kan. Het is dus echt een sport voor ie dereen, jong en oud. Dat blijkt onder meer uit het feit dat er steeds meer midget golfbanen in ons land bijkomen. Zand voort beschikt reeds over 2 banen er. gebleken is dat dit beslist geen over bodige luxe is. De banen zijn gewoonlijk geopend van Hemelvaartsdag tot begin oktober. Wie gaat spelen krijgt een speelkaart, die hem recht geeft 18 holes te spelen. Elke slag die men maakt levert een punt op dat beschouwd kan worden als een strafpunt, want wie de minste punten heeft is winnaar. De bal moet gespeeld Er zijn veel dames, die elk jaar weer zorgen voor een rijk gevarieerde collec tie zomerkleding, doch de variatie in hun wintergar- derobe laat wel iets te wensen over. De oorzaak hiervan moet dikwijls wor den gezocht in een zeker vooroordeel. De winter vin den zij een onprettig jaarge tijde, zij hopen dat dit snel voorbij zal zijn. Zij menen, dat winterkleding niet leuk en flatteus is, althans niet zo als de zomerkleding. Gevolg zij voelen er weinig voor om hier veel werk van te maken Eoven- dien spelen soms de finan ciën nog een rol, aangezien de kosten van een winterja pon over het algemeen ho ger liggen dan van een flat teus zomerjaponnetje. Al deze dingen zijn van in vloed. Maar deze .vrouwen ver gissen zich, want ook in het winterseizoen zien de men sen hen en wordt er van hen verwacht, dat ze er goed gekleed bij lopen. De variatie in kleding is ook in de winter van belang en laten we niet vergeten, dat ln ons klimaat helaas de winter, of althans het koude seizoen langer duurt dan die paar maanden zomer. Het komt er dus op neer dat men als het er op aan komt meer plezier heeft van een leuke collectie winterkleding, dan van de zomerkleding, want met de eerste moet men langer toe. Onze illustratie toont een leuke winterjapon, die bij velen zeker nog aan de bestaande garderobe kan worden toegevoegd. Het is een creatie van Falconetto uit Milaan en uitgevoerd in een prachtige jacquardstof. De kleuren zijn helder geel op zacht groen, een combinatie die het zeker doet en die bovendien wat fleur geeft aan dit japonnetje. Het model is leuk. De japon wordt over de volle lengte van voren dichtgeknoopt, heeft ingezette lange mouwen en sluit hoog aan de hals met een shawlkraag die losjes geknoopt wordt. Al met al een heerlijke winterjapon, een ware aanwinst voor uw wintergarderobe. worden in de volgorde waarin de banen genummerd zijn. Als men na driemaal slaan er niet in geslaagd is een bepaalde hindernis te nemen, dan moet de bal opgenomen worden en aan de andere zijde van de hindernis gelegd worden. Hiervoor wordt een strafpunt berekend, zodat deze mislukte manoeuvre 4 strafpun- ten oplevert, daar driemaal geslagen is. Wie de bal uit de baan slaat loopt ook een extra strafpunt op. Het maximum aantal strafpunten voor ieder baan bedraagt 9. Als dit aantal bereikt is dan moet de speler naar de volgende baan gaan en 10 punten noteren, dus 1 strafpunt ex tra. De midget golfbaan, die er over enige maanden zal zijn, is beslist een aanwinst voor Soest en een belangrijk wapen in de strijd tegen de slagzin ,,In Soest is noooit iets te doen". Noestdrank in tabletvorm. 95ct BIOSCOOPPROGRAMMA. Ivanhoe heeft nieuwe bekendheid ge kregen door de televisie-uitzendingen, zodat het voor velen verheugend is dat de film Ivanhoe van heden tot en met zondag in het City-theater draait. De hoofdrollen worden vertolkt door Robert Taylor en Elizabeth Taylor. Ivanhoe strijdt ook in deze film voor het recht en dat doet hij bijzonder kundig. Hij weet de beeldschone Re- becca van de brandstapel te redden en vecht als een dapper man voor zijn koning Richard Leeuwenhart. Zondagmiddag draait opnieuw een avonturenfilm. Het is „Het geheim van Monte Chrito". Kolonel Jack- son is met zijn dochter op weg naar Italië om deel te nemen aan een speurtocht naar de schat op het eiland Monte Christo. Onderweg wordt hun koets overvallen door bandieten en de kolonel wordt ge dood. Zijn dochter Pauline aanvaardt de bescherming van kapitien Corbett, een jonge avonturier. Samen zetten zij de reis naar Italië voort en zij beginnen de speurtocht. Er worden vele avonturen beleefd, de schat wordt gevonden, maar gaat weer ver loren door een schipbreuk. Kapitein Corbett heeft echter een andere schat in de persoon van Pauline gevonden. De film „De Profiteur" draait van maandag tot en met woensdag, uitge zonderd dinsdagavond, want dan is er een bijeenkomst van de Neder- landsche Reisvereniging in het City theater. Paul Newman vervult de hoofdrol van de minnaar die met de liefde omspringt met de kwistigheid waarmee andere mannen hun klein geld uitgeven. Daarbij schuwt hij de chantage niet om zijn doel - een filmcontract - te bereiken. Ir, de donderdagcyclus „De straatjon gen van Madrid", waarin de dochter van een markies trouwt met een dood gewone jongen. Haar man wil haar dwingen tegen haar vader te vertel len dat haar echtgenoot niet de man is waarvoor hij hem houdt en daartoe brengt hij hun kind onder in een af gelegen dorp. Hij zal het terughalen als zijn vrouw haar vader ingelicht heeft. Op de terugweg verongelukt hij echter en de moeder is haar kind kwijt, omdat ze niet weet waar het ondergebracht is, terwijl de vrouw die het kind verzorgt niet weet waar het thuishoort. Als hij een beroemde jonge zanger is wordt hij door een televisie-uitzending met zijn moeder herenigd. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 17 JANUARI 1963. HET LEVEN IN LAPLAND. Voor de leden van de afdeling Eemland van de Nederlandse Vrouwen-Electri- citeitsvereniging zal mej. S. C. Kohier op 25 januari in het Anna Paulowna- huis aan de Burg. Grothestraat spre ken over „Het leven in Lapland", dat zij twaalf jaar meemaakte. Zij zal dit in de schilderachtige kle ding van de Lappen doen. Uiteraard zal zij heel veel vertellen over het le ven van de vrouwen in Lapland, die meer met vorst te kampen hebben dan de Soester huisvrouwen. En dan nog wel met zo'n vijftig graden vorst. Op donderdag 14 februari zal de alge mene ledenvergadering van de afdeling in de gerestaureerde palmenzaal van het voormalig hotel Zeiler, dat nu hotel Royal heet, gehouden worden. Na het afhandelen van de agenda zal mevr. B. Mendes-Da Silva voordragen. DRIE JUBILEA IN JANUARI. Op >524 januari zal de afdeling Soest van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie 15 jaar bestaan en de afde ling Eemland van de Nederlandse Vrouwen-Electriciteitsvereniging bestaat op 26 januari 25 jaar. De vereniging „De Bewaker", waarvan de leden hon den africhten, bestaat op 27 januari 40 jaar. V.WEEDESTR.40 TEL: 4361 VLEESVERKOOP. Morgenochtend, 9 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats. FEESTELIJKE BIJEENKOMST VOGELVRIENDEN. Vanavond is er een feestelijke bij eenkomst van de Soester Vogelvrien den in De Gouden Ploeg. De prijzen van de tentoonstelling, welke in no vember gehouden is, zullen uitge reikt worden. The Nextdoor Brothers zullen een groot deel van het pro gramma verzorgen. HAMEA.f ruw of schraal BIJENHOUDERS. De afdeling Soest van de Vereniging tot bevordering der bijenteelt in Ne derland houdt maandagavond in res taurant „Zonneheuvel" de jaarverga dering. Het wordt een bijzondere ver gadering, want de heren Grijzen en Van Elmpt, die jarenlang bestuurs functies bekleedden, hebben gemeend hun plaatsen aan jongeren te moeten afstaan en hun opvolgers zullen wor den gekozen. De penningmeester en secretaris zul len verslag uitbrengen over 1962 en er wordt een bespreking gehouden over de reis naar het fruit en de koolzaadvelden. Tenslotte zal de ko- ninginneteelt ter sprake komen.

Soester Courant | 1963 | | pagina 9