OPRUIMING OVERHEMDEN, NO-IRON, 25 - 50 KORTING. WINTERTIJ, STORMTIJ. S0ESTERBERG MET RAAD EN DAAD. U kunt niet alles weten. Een exclusief model Elmior, Ring enz., v.a. 5,98 Pyama's, Zelfbinders, Pantalons, Sportcolberts, PULLOVERS - TRUIEN Hoeden, Handschoenen v.a. 9,98 Shawls v.a1,98 Sokken v.a1,69 JAPONNEN, Blouses v.a9,98 Jumpers v.a5,98 Vesten v.a9,98 Rokken v.a3,98 Handschoenen, Shawls, mohair, v.a. 3,98 Dusters v.a. 17,98 SUèDE JASJES, Voor radio en televisie. flanel en poplin, v.a9,98 wasbaar - kreukvrij, v.a. 1,98 Terlenka15,98-23,98 „Sturka" v.a29.90 zuiver wol, v.a.9,98 prima haarvilt, v.a9,98 Onze gehele voorraad met kortingen van 10-35 v.a19,90 gevoerd v.a. 7.98 restanten 79,50 SOESTDIJK VAN WEEDESTRAAT 80 WANNEER DE STORM RAAST, KO MEN DUIZENDEN MENSEN IN ACTIE VOOR ONZE VEILIGHEID. Zware noordwesterstorm, windkracht 10. Hier volgt een waarschuwing voor de scheepvaart. In het district noord geldt een waarschuwing voor krachtige noordwesterstorm, windkracht 9 tot 10. In de districten midden en zuid voor ncordwesterstorm, windkracht 8 tot 9. Verwachte afwijkingen van de water standen vanavond in Delfzijl en mor genvroeg in Harlingen en Den Helder ongeveer anderhalve meter verhoging". Dit is een geluid, dat we in herfst en winter vrij veel horen en dat de mees ten van ons eigenlijk pas na de ramp Een zuchtje gevaar Wij zijn er bij zo'n noordwesterstorm eens op uit getrokken en zijn een kijk je gaan nemen in Harlingen, waar nog altijd een te zwakke zeekering het lage Friese land moet beschermen en er bij elke zucht uit de noorwesthoek acuut gevaar voor een dijkdoorbraak en een nieuwe stormvloedramp dreigt. Nadat het waarschuwingsbericht voor noordwesterstorm, windkracht 10 was binnengekomen, kwam er een mach tig apparaat in werking. Landrotten hebben daar geen flauw idee van. En er is geen schip meer dat de haven in of uit vaart en overal loopt extra be waking om een oogje in het zeil tg hou den. Vooral bij de sluizen en de vloed- Een Harlinger vissersboot weet nog juist de haven binnen te komen, voordat het noodweer goed losbreekt. Een zucht van verlichting gaat op. van 1953 iets zegt. Och, storm is iets dat we al van kind af in ons landje aan zee hebben meegemaakt, maar ve-. len, vooral zij die niet aan de kust wo nen, hebben storm altijd beschouwd als niet meer dan een lastpak, die wel eens oude schoorstenen omblaast, of gammele dakgoten afrukt, maar het daar toch bij laat. Uit couranteberich- ten, radio en verhalen hoorden ze wel van rampen op zee. Maar wanneer je daar niet van nabij betrokken bij bent, dan zegt het je niet zoveel. keringen, die het natuurlijk extra zwaar te verduren hebben. Vele han den zijn in de weer om de vloedke ring met zakken zand te dichten" om zodoende eventuele overstromingen in de havenwijk tegen te gaan. Het is een prachtig en onvergetelijk gezicht om het machtig geweld van dc zee te zien breken op onze kust en pieren, waarbij het water en schuim over de soms meer dan zeven meter boven het wateroppervlak uitsteken de hindernis slaat. Zolang de storm raast is de kustwacht paraat, zit de schipper naast zijn telefoon, desnoods zonder slaap en zonder uit de kleren komen. Dc havenwijken van onze buitenha vens, zoals van Delfzijl, Harlingen of Den Helder, die normaal enkele meters boven het wateroppervlak liggen, lo pen bij een dergelijke springvloed on der. De dijkwacht. De kaden in Harlingen, waar 's zomers duizenden vakantiegangers staan opge steld om naar Vlieland of Terschelling te worden vervoerd, staan op het tijd stip, dat wij daar een bezoek brengen, geheel blank. Een enkel verkeersbord steekt nog zie lig boven de woelende .watermassa uit. Overal in Nederland is het stormsein in de waarschuwingsmast gehesen. Op de eenzame verlaten dijk zien we man nen zich moeizaam voortbewegen tegen dc wind in om de dijken te controleren. De golven en het schuim spatten hen om de oren. Dat is een bezigheid waar voor menige Nederlander, die met dit hondse weer lekker bij de kachel zit, vriendelijk voor zou bedanken. Maar deze kerels van de dijkbewaking weten waar het om gaat en het hoort bij hun werk, dus trotseren zij de elementen, want van hun oplettendheid hangt het ai' of er iets ernstigs zal gebeuren, iets dat zoals we weten, mensenlevens kan kosten en enorme schade kan veroor zaken. De zee is een wrede vijand, die niemand ontziet. Zo gaan ze langs onze gehele kust, honderden, duizenden mannen die waken over onze veiligheid, ock van hen die dieper landinwaarts wonen. Op vele plaatsen staan zware vracht auto's gereed om, indien dit noodzake lijk zou zijn, bij het minste of gering ste alarm uit te rukken. Vanaf de diverse kustwachtstations, ook hier in Harlingen, blijft men juist bij dit weer zeer actief en paraat. De zee wordt steeds afgespeurd. Er wordt zonder onderbreking uitgekeken naar eventuele vuurpijlen of noodsei nen. Als de radio roept. Ver van ons vandaan werkt radio Scheveningen op hoogspanning. Radio stations staan per radio-telefonie met de schepen, welke zich nog op zee be vinden, in verbinding. Men blijft steeds op de hoogte van wat zich daar af speelt. Maar daar blijft het niet bij. In de haven liggen zeeslepers, ber gingsvaartuigen en reddingsboten ge reed om de storm te trotseren, wanneer dat nodig mocht zijn. Het is in deze tijd van het jaar vroeg donker en in de radiohut brandt licht. De marconist is op zijn post en zoekt de noodgolflengte af. De meeste ge sprekken gaan hem voorbij, want hij hoort met zijn ervaring dadelijk of een gesprek nood of normaal is. Maar zo gauw zijn oor een S.O.S. of MAYDAY opvangt, komt hij in actie. Hij weet dat de schipper van de red dingsboot naast zijn telefoon zit, ook al duurt de storm dagen. Van slapen kcmt niet veel bij dat weer. Als radio Scheveningen of een kustwachtstation een noodsein opvangt, moet de beman ning van een reddingsboot direct klaar staan, evenals de mannen van slepers en bergingsvaartuigen. Dikwijls zijn kapitein en mannen constant aan boord van hun schip, om zonder verwijl da delijk te kunnen uitvaren. Zij zullen dan de storm trotseren en er in nacht en ontij op uit trekken, de wilde zee op met hun betrekkelijk kleine schip om te helpen waar dat nodig mocht zijn. Slapeloze nachten. Ruim 8551 mensen zijn er al, sinds de oprichting van de K.N.Z.H.R.M., door de moedige bemanningen van de red dingsboten gered of uit gevaar bevrijd en veilig aan land gebracht. Voor al deze dapperen betekent zo'n storm nachtenlang niet slapen. Maar met alleen voor hen, want ook de velo kapiteins van zeeschepen, op wiens schouders de grote verantwoordelijkheid rust van de veiligheid van een kost baar schip met zijn lading, bemanning en passagiers. En dan de kapiteins van coasters en de schippers van vis sersschepen, die bij stormweer nachten lang niet uit de kleren komen, om hun kostbare schepen, welke voor hen het middel van bestaan zijn, door de storm heen te loodsen. Voor deze mensen be tekent de storm veel meer dan wij kunnen denken. Het gaat om hun leven en om hun bezit, hun bestaan. Wij hebben het met eigen ogen aan schouwd, de zee is mooi, ook wanneer het stormt. Maar ze is tevens verra derlijk en gevaarlijk en dat beseffen vooral die mensen, die de zee kennen en haar bevaren. En dan gaan we met z'n allen. Wanneer er nog eens een hevige win terstorm komt in deze maanden moet u de kans aangrijpen om een tocht naar een havenpier te maken en dit alles eens van dichtbij te bekijken. Het kost misschien wat moeite om er in dat stormweer te komen en u moet er zich uiteraard op kleden, lekker warm en met stevige laarzen tegen natte voe ten, maar wat u beleeft is onvergete lijk. Een ongelooflijk schouwspel van huizenhoge golven die dreunend kapot slaan op onze kust, terwijl het schuim in vlokken om uw oren spat. Vergeet u echter vooral niet al de of fers die de zee al van onze Nederland se zeevarenden heeft gevraagd en ver geet u ook niet al die mannen van waterstaat, reddings- en bergingsbo- tc-n, het loodswezen, de kustwacht- en radiostations, die dan in actie zijn en waaraan reeds zovelen hun leven dan ken. Altijd weer zoeken de couturiers evenals wij naar iets aparts. Naar tets dat eens anders is dan anders. Uiteraard is dat niet zo eenvoudig, want och, er zijn al zoveel variaties gecreëerd op de clichévorm. Daarom staan we dikwijls weer verrast, wanneer een couturier kans ziet om met iets origineels te komen. Helaas komt het maar al te vaak voor, dat dergelijke creaties zo zijn. dat de meeste dames er weinig voor voelen om ze te dragen. Dat is echter met de waterdichte mantel die Naka ontwierp niet het geval. Deze Italiaanse mode-ontwerper heelt een .trenchcoat" geschapen van een apart uiterlijk, dat echter beslist acceptabel is. Het geheel werd vervaardigd uit ,,orloh" en wel in twee kleuren en in een zeer afwijkend model. Zoals we zien bestaat het bovendeel uit één stuk. Dat wil zeggen de driekwart mouwen en het schoudergedeelte zijn uit één stuk gesneden. Het is gescheiden door een rand van fijne ribbeltjes, gezet aan de rest van de jas, die vanuit de oksels wijd valt. Er zit een hoogslui- tende brede kraag op, die eveneens van verticale ribbels is voorzien, het geen een aardige onderbreking is van de anders zo grote vlakken. FTaaie grote knopen sluiten de jas en geven het geheel nog even een extra cachet. Een dergelijke exclusieve mantel uit de Italiaanse haute couture is zeker een aanwinst voor uw garderobe 1 ER KAN GEKORFBALD WORDEN. Soest is niet gelukkig met korfbal verenigingen en de laatste c'ubs die ter ziele gingen waren. E.D.O. en S.T.C. Dat betekende, dat korfballiefhebsters en -liefhebbers niet meer voor hun sport in Soest terecht konden. Zij zijn nu echter van harte welkom bij de nieuwe vereniging Antilopen in Baarn, die vanaf 5 februari iedere dinsdag avond oefent in de gymnastiekzaal van het gebouw voor christelijke be langen in de Parkstraat. De vereniging werd op 9 januari opgericht. Deze week is een tweede vergadering gehouden, waarbij de clubkleuren, blauw en wit vastgesteld werden. Er zijn al 20 dames en 6 heren, dus vooral heren zijn wel kom. De stoot tot de oprichting werd gegeven door de heer G. Kroes uit Utrecht van het district G.U.K.B. Hij wist de oud korfballer J. Wilmink voor het op richten van een Baarnse vereniging te interesseren en deze zette zijn schou ders onder het werk. Thans is hij voorzitter van de nieuwe vereniging. Mevr. G. Hovius-Broerse is secretaresse en mej. Annelies Mooy penmngmees- teresse. De heer Flip Brandsma is even eens bestuurslid, maar ook trainer. Binnenkort zal een demonstratiewed strijd gespeeld worden door juniores van de Utrechtse en Noordhollandse bond. Er komt een propaganda-film- avond en tijdens de schoolkorfbalwed- strijden, die met pasen gehouden wor den zal een wervingsactie starten. De nieuwe vereniging hoopt in septem ber uit te komen in de G.U.K.B.-com- petitie. S.E.C. VOETBALT. Het eerste en tweede elftal van S.E.C. zullen zondagmiddag om 12 uur volle dig tegen elkaar uitkomen in een vriendschappelijke wedstrijd welke op het terrein aan de Bosstraat gespeeld wordt. VREEMDE VERKOOP. Dinsdagmorgen brak brand uit in het magazijn van de heer Van Oest in de Schrikslaan en woensdagmiddag wilde hij uitverkoop van beschadigde artike len van zijn levensmiddelenbedrijf hou den tegen gereduceerde prijzen. De po litie kwam echter opdagen en verbood dit omdat levensmiddelenbedrijven op woensdagmiddag gesloten moeten zijn. Het maakte hierbij ook niets uit of de heer Van Oest dit binnenshuis of bui tenshuis deed. Weggeven mocht ook niet, maar wel als een buurman dit deed en dat gebeurde enige tijd met een deel van de voorraad. Gistermor gen werd echter verkocht, want toen mocht het wel. IJS OP DE EEM NIET BETROUWBAAR. De heer De Graaf van het Kerkpad kwam op het politiebureau vertellen dat hij door het ijs op de Eem was ge zakt. Hij verzocht bekend te willen maken dat het ijs op de Eem niet overal betrouwbaar is, ter waarschu wing voor schaatsliefhebbers die ook een nat pak of erger zouden kunnen oplopen. MEDISCHE DIENST. Dokter A. Th. M. Splinter, Amersfoort- sestraat 3, Soesterberg, tel. 03463-432, neemt het a.s. weekeinde de dienst waar voor de artsen J. C. Lucas, Soes terberg, W. F. van de Helm, Huis ter Heide en D. J. R. Jellema te Den Dol- der. Dokter L. H. Brandt, Dolderseweg 59, Den Dolder, tel. 03402-2696", neemt de dienst waar voor dokter A. J. W. Ha- gedoorn te Soesterberg. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot, de heer Frans Len- sink, slaagde voor het praktijk-examen M.B.A. (Moderne Bedrijfs Administra tie). Hij werd opgeleid door het insti tuut Praehep te Utrecht. K.V.O.-NIEUWS. Dinsdag, 29 januari a.s. houdt K.V.O. weer een klaverjasavond in haar club gebouw aan de Amersfoortsestraat. Er zijn mooie prijzen te winnen. Aan vang 8 uur. ADRES. Kunt u mij aan het adres van Dr L. de Jong helpen F. W. J. Het adres van het Rijks Instituut voor Oorlogsdocumentatie is Herengracht 474 te Amsterdam. SJaat de kaas in de stolp gauw uit Leg er een klontje suiker bij en de kaas zal mooi droog blijven. Als u het deeg aan het kneden bent, is het reuze handig één of meer plas tic zakken bij de hand te houden. Wordt er gebeld, of gaat de telefoon, dan „trekt" u heel eenvoudig zo'n zak je aan bij wijze van handschoen. Geen gehaast om vluchtig uw handen te wassen.

Soester Courant | 1963 | | pagina 2