kou gevat? Metalen vogels komen natuur te hulp. DE GEMEENTERAAD BEHANDELDE DE BEGROTING. Huur uw Televisie KWAK „DE WITTE POMPEN D. ENGEL Firma G. van de Pol TWEEDE BLAD VOOR HET KLA.IPS5EIL Jaag die ondragelijke Dat Inkt U met Krniehen Koor Auto- of Scooterrijlee UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrij school handbalprogramma. Loodgieters werkzaamheden. 1ftcdemt, r DAMES evj HEREN tfoel»q«s VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 25 JANUARI 1963. LUCHTMACHT ZORGT VOOR INGEVROREN VOGELS. Nederland is vanuit de lucht één grij ze vlakte. De huizen glijden als klei ne miniatuurtjes onder ons door, ter wijl de Beaver zijn weg zoekt naar de Biesbosch. Een eenzame schaatser in 't stille, bevroren landschap stopt en blijft verbaasd omhoog kijken. Buiten is het tien graden onder nul. In de cockpit van het eenmotorig ver kenningsvliegtuigje, dat toch goed is voor zes personen of, zoals in ons ge val, een flinke lading brood, zorgt de blazende verwarming voor een behaag lijke temperatuur. Het is een bijzondere vlucht. Deze me talen vogel - kort na de tweede we reldoorlog gebouwd - zal de gevederde soortgenoten te hulp schieten. Tienduizenden vogels verkeren in er- - barmelijke omstandigheden in de dicht gevroren Biesbosch en de Zuidholland se en Zeeuwse stromen. Het zijn voor al ganzen en zwanen, hier neergestre ken na een verre vlucht vanuit het hoge Noorden. Ieder jaar weer ontvluchten deze dieren de barre koude van het winterse Scan dinavië of Oost-Pruisen. Maar ditmaal vinden zij op de hun vertrouwde plek ken dezelfde bizarre omstandigheden. Het vriest boven Nederland al weken. De plassen en rivieren zijn dichtgevro ren. Voedsel kunnen de vogels haast niet vinden. Alle hulp is nodig om de tienduizenden dieren van een wisse dood te redden De Koninklijke Luchtmacht is graag ""Bereid die "hulp te bieden. Al enkele dagen vliegen de toestellen van hel vliegveld Ypenburg - en van de vlieg basis Leeuwarden - naar de plaatsen waar de vogels zich hebben verzameld Vanaf Ypenburg opereert het 334-squa- dron, de transporteenheid van de lucht macht. Het squadron beschikt ovei Pipers, Beavers, de grotere Fokker Friendships en helicopters. De Pipers zijn niet zo geschikt voor het droppen van voedsel, de helicopters ook niet. Anders is het met de Beavers Deze van oorsprong Canadese vlieg tuigen behoren tot het meest veelzij dige ras van werkpaarden, dat de lucht macht op het ogenblik ter beschikking heeft. Achter in het toestel bevindl zich een luik in de bodem. Voor ver kenningsvluchten kan daar een foto toestel worden gemonteerd. Ditmaal is het een ideale afwerpgelegenheid voor het voedsel. KfiPSAlON Rhenmttliche Pijnen er nltt Inderdaad - een simpele bloedzuiverende kuur doet wonderen. Naarmate de bloedzuiverende organen krachtiger gaan werken, daartoe aangespoord door Kru- schen's zes minerale zouten, wordt het bloed allengs weer puur en zuiver als weleer. Alle onzuiverheid erin wordt los gemaakt en afgevoerd en kan zo geen schade meer doen aan uw gestel. Pijnen nemen hand over hand af en U voelt U al gauw weer de oude, vief, fit en veer krachtig. Wacht er niet mee. Begin uw Kruschen kuur liever vandaag dan morgen. dekken. Het zijn slechts kleine, kleur loze stippen in deze koude dodenwereld in een van de meest onherbergzame gebieden van ons land. Hoe lager we ko men des te meer bemerken we de snel heid van de Beaver, die met een hon derd mijl (160 km) per uur voortraast. Maar de getrainde ogen van de vlieger bemerken iedere afwisseling in het glinsterende ijs op. Hij wijst opnieuw. Een ogenblik is een vlucht witte zwaren te zien. De dieren zitten ineengedoken op het ijs. Ze rea geren nauwelijks op het gebrul van de metalen vogel. Erkelens trekt de Bea ver in een scherpe draai opzij. Onze magen trekken zich samen. Een nieuwe kreet naar de assistent en een nieuw teken met de duim. Nog lager vliegen we, opnieuw op de zwanen af. Als we bijna boven de vogels zijn, geeft de ad judant een schreeuw. De assistent houdt een zak brood boven het luik. Kruimels, opgestuwd door de wind- stroom uit het geopende luik, dwarre len' door de cockpit, kruipen in onze neusgaten en brengen ons aan het hoesten. Maar het brood valt midden tussen de zwaren. De motor brult als Erkelens het toestel steil omhoog trekt als na een bombardement. Het is de training van de militaire vlieger, die deze handeling erin heeft gegoten. Maar ditmaal behoeven we niet be vreesd te zijn voor de luchtdruk van» een explosie. Als we opnieuw draaien i zien we de zwanen aan hun maaltijd. Verder speurt de Beaver. We volgen de grillige krommingen van de Waal. Stugge aken kruipen door het drijfijs. Bij Zaltbommel wijst Erkelens opnieuw. Zijn scherpe ogen hebben de kleine stipjes aan de oever van de rivier ont dekt. Als we lager vliegen, zien we, dat zich hier duizenden en duizenden eenden en meerkoeten hebben verza meld. Hier en daar zitten ook groepen grotere vogels, zoals zwanen en gan gen. Telkens opnieuw duiken we met ie Beaver naar beneden, scheren over de rand tussen water en land, ter wijl het stof opnieuw door het toestel dwarrelt. De vogels vliegen de eerste ■naai, dat we overvliegen, geschrokken ip, maar de tweede keer schijnen ze te weten wat ons brullende dier wil. Zak na zak verdwijnt door het luik. We keren pas terug als de laatste krui mel verdwenen is. Bij de behandeling van de begroting in de raadsafdelingen is de vraag gesteld of het vegen van schoorstenen der wo ningwetwoningen Wel door erkende be drijven gedaan wordt. Gevraagd werd spoed te maken met het instyellen van eed onderhoudsdienst, want er wordt vaak over het onderhoud van gemeentewoningen geklaagd. Verzoeken om herstel worden vaak pas na 6 of 8 maanden of in het geheel niet beantwoord. Een lid van de eerste afdeling zou gaar ne vernemen of het mogelijk is te ko men tot een stichting centrale woning- zorg. Een ander lid wees op het braak liggende terrein tussen de Plesman- straat en de Prof. Lorentzlaan te Soes- terberg. Reeds in maart 1962 is erover gesproken dit terrein in te richten als speeltuin. Een lid van de tweede afdeling bepleit te het in het leven roepen van een algemene woningbouwstichting, waar in het gemeentelijk woningbezit en het bezit van de diverse woningbouwver enigingen kan worden opgenomen. Bij de behandeling van de begroting werd verzocht spoed te maken met de aanleg van riolering in de Postweg en verbetering van deze weg. Voor de Sterrenbergweg, dfce thans onbegaan baar is, werd een voorlopig teerdek ge vraagd. Enige andere leden vestigden er de aandacht op dat nog niets gedaan is aan de Gallenkamp Pelsweg, hoewel reeds in 1962 voorzieningen voor voet gangers getroffen zouden worden. Ze hadden bezwaar tegen de wijze waarop de rioolbuizen langs de Soes- terbergsestraat geplaatst zijn. Ze be lemmeren de automobilisten het uit zicht. Een lid van de eerste afdeling vroeg verbetering van het wegdek van de Bartolottilaan en een ander lid vroeg of de overlast van regenwater langs de Eikenlaan tot het verleden zal gaan behoren. bijzondere school, om aanleg en tuin onderhoud voor rekening van het schoolbestuur, door de gemeente te la ten uitvoeren om uniforme tuinen bij de openbare lagere scholen te krijgen. Bij de behandeling van de begroting wegenfonds werd aandacht gevraagd voor het wegdek van de Akkerweg. De bewoners zijn bereid de weg te verharden als de gemeente materiaal tei beschikking stelt. Een lid van de tweede afdeling vroeg of er door aannemers vergoeding be taald wordt voor het plaatsen van bouwmaterialen op trottoirs. Tevens vroeg hij de nodige aandacht te be steden aan verhaal van door aanne mers aan het wegdek aangebrachte schade. f39,67 per maand. Na twee Jaar uw eigendom, Soesterbergsestraat 51C - Tel. 2379 Bij de behandeling van de begroting van het grondbedrijf werd gevraagd te onderzoeken of het mogelijk is de prijs van verkochte grond te splitsen in zuivere grondkosten en kosten van bouwrijp maken, ter besparing van meerdere registratie - en overdrachts kosten. Bij de behandeling van de begroting van Maatschappelijk Hulpbetoon werd gezegd dat de enquete onder de be jaarden, waartoe in het voorjaar van 1962 besloten werd, te laat ingesteld is. Er werd gevraagd het publiek juiste voorlichting te geven met betrekking tot de verordening van de plannen itïKtNFONDsi i gaat U natuurlijk naar 7Ï Volledige rijuren (60 min.) Tweemaal per week gratis theorie. AU-risk verzekerd. Prijzenvoor Auto 6,50 p.u., voor Scooter 5,50 p.u. Stcenhoffstraat 25 - Telefoon 2185 STEENNOFFSTR.53 TEI 2B42 - SOEST Vlieger Adjudant Erkelens tikt op mijn schouder. Gewoon praten is onmogelijk doordat onze oren bekneld zijn tussen koptelefoons. Hij wijst over de forse neus van het vliegtuig naar beneden. Zojuist hebben we de zwarte, langge rekte Moerdijkbruggen achter ons ge laten. De witte uitgestrekheid van de Biesbosch, onderbroken door vaalbruine rietvelden en de zwarte vlekken van gladbevroren water, spreidt zich voor ons uit. Erkelens duwt de stuurknuppel naar beneden. Hij schreeuwt tegen zijn assistent, die bij het luik bekneld zit tussen een tiental grote zakken met fijngesneden 'brood, krentebollen en complete harde broodjes, dat hij zich gereed moet houden. Het enige ant woord, dat te bemerken is, is een uit gestrekte duim, die achter een van de zakken omhoog komt. Cirkelend kruipt de Beaver naar bene den. De zwanen, aalscholvers en gan zen zijn vanuit de lucht moeilijk te ont- De militaire vliegers vinden dit fan- .astisch werk. Ze zijn enthousiast. Ze «veten, dat zonder hun hulp de vogels verloren zouden zijn. De luchtmacht- 'eiding werkt graag mee. Men be schouwt het als een goede oefening /oor verkenningspiloten. Zolang er vorst is zullen ook de vliegers blijven droppen. Het brood wordt bijeenge bracht door het Comité Wintervoede- ing Vogels. Het is hartverwarmend ïoe Nederland meeleeft met deze actie. Als we terug zijn op het vliegveld ioren we hoe een geestdriftige burge meester van Spijkenisse de luchtmacht heeft gefeliciteerd. De burgemeester had 's morgens een noodroep laten ho ren omdat duizenden vogels in zijn gemeente uitgehongerd waren. De luchtmacht dropte de zakken brood orecies op de juiste plaatsen. JIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 Dames: B.D.C, 1H.H.C. 2, 11.15 uur. Dames-jun. B.D.C. 1L.V.V., 11.45 u. Heren B.D.C. 1B.H.C. 3, 11.25 uur. Heren-jun. B.D.C. 1Limvio 1, 14.40 uur. Heren-asp. B.D.C. 1Laren 1, 16.50 u. Deze wedstrijden worden in de Expo- hal in Hilversum gespeeld. In de Bern- hardhal te Utrecht worden de volgende wedstrijden gespeeld Dames B.D.C. 2Dorestad, 13.10 uur. Dames-jun. B.D.C. 2U.H.V., 13.10 u. Heren B.D.C. 2D.S.O. 4, 14.35 uur. Volgende week zondag zijn er geen competitiewedstrijden omdat er inter landwedstrijden gespeeld worden. 20 cent per rol Een lid van de tweede afdeling was de mening toegedaan dat de lijst van te verwachten investeringen te weinig gegevens bevatte om de raad een goed inzicht te geven. Nauwkeurig moet de raad weten welke werkzaamheden het college van B. en W. in de komende jaren wil voorleggen. Enige leden van de tweede afdeling vonden het een gevaarlijk standpunt het aantal arbeiders dat nodig is voor het onderhoud van de gemeentelijke plantsoenen te verlagen om een slui tende begroting te krijgen. Enige leden van de eerste en tweede afdeling zouden graag zien dat de ver lichting van de toegang tot het raad huis verbeterd werd. Bovendien werd gewezen op het gevaar voor het ver keer op het rijwielpad en de bushalte. Een lid van de tweede afdeling vroeg of het niet wenselijk is dat er een bus halte bij de Dalweg komt in verband met de bebouwing van de Eng. Een lid van de eerste afdeling vroeg naar het standpunt van het college ten aanzien van de fluoridering van drink water en met hoeveel kosten het even tueel fluorideren gepaard zal gaan. Een ander lid van deze afdeling vroeg naar de watervoorziening in het Soes- terveen en verzocht te worden inge licht over de stand van zaken van het provinciaal plan der watervoorziening in super-onrendabele gebieden. Een lid van de eerste afdeling zou graag een overzicht ontvangen van het aantal gegadigden voor een standplaats op de markt en de toegewezen plaat sen. Een lid van deze afdeling sprak zijn ergernis uit over de houding van de bevolking ten aanzien van de vervui ling der plantsoenen. De vraag werd gesteld of het niet mogelijk is het aan tal plantsoenen te beperken en meer parkeerhavens aan te leggen, ook al omdat er weinig plantsoenarbeiders zijn. Hij achtte het gewenst, ter voor koming van vervuiling van plantsoe-» nen, de schooljeugd in te schakelen. Een lid van de tweede afdeling verzocht aan bewoners van gemeentewoningen meer materiaal voor beplanting en af rastering beschikbaar te stellen. Zowel in de eerste als in de tweede afdeling was men benieuwd naar de pont bij de Grote Melm. Een lid van de eerste afdeling vroeg naar de stand van zaken met betrekking tot de bouw van een aula op de algemene begraaf plaats te Soesterberg. Een lid van de tweede afdeling wees erop, dat het voor automobilisten gewoonlijk niet mogelijk is bij avond de straatnaam borden te lezen. Hij achtte het gewenst, dat deze borden aan de lantaarnpalen bevestigd worden. Een lid van de eerste afdeling wees erop dat het in Soesterberg na slui tingstijd van het postkantoor slechts mogelijk is bij particulieren te telefo neren. Hij vroeg om plaatsing van een telefooncel. Een lid van de tweede afdeling ver zocht het standpunt van het college te mogen vernemen ten aanzien van de vraag, gesteld door het bestuur van een voor de bouw van een bejaardencen trum, teneinde te voorkomen dat ver wachtingen worden gewekt die niet verwezenlijkt kunnen worden. Een lid van de tweede afdeling deelde mee, dat in verscheidene gemeenten een tegemoetkoming in de kosten ver leend wordt in verband met de hevige kou. Ook in Soest heeft men het voor nemen dit te doen. Gezien de wijze van uitkering van deze tegemoetko ming, die afwijkt van methoden in andere gemeenten, werd gevraagd het publiek hierover in te lichten. Bij de behandeling van de gemeente begroting werd gevraagd of het in de bedoeling ligt, dat de gemeente zelf haar drukwerk gaat verzorgen. Er werd verzocht hiervan een financieel over zicht te geven. Aan het college werd gevraagd een voorstel in te dienen om naast het presentiegeld een bedrag uit te trek ken voor koffie en maaltijden, bestemd voor leden van stembureaus, of voor te stellen het presentiegeld tot 30, te verhogen, omdat er leden zijn die loon derven. De gehele tweede afde ling wenste een gelijk presentiegeld voor voorzitter en leden. SOESTERBERGSESTR.WEG 2G TEL2S82 straatverlichting in oudere wijken niet systematisch plaatsvindt. Aangedron gen werd op een urgentieplan, waarin tevens opgenomen is het wijzigen van bovenleidingen in ondergrondse leidin gen. In de eerste afdeling werd speci aal aandacht gevraagd voor de ver lichting van de Van Beuningenlaan, de Generaal Winkelmanstraat en de Soes terbergsestraat. Een lid van de tweede afdeling drong erop aan het aanleggen van onder grondse leidingen te combineren met verbetering van het wegdek, waarbij in de eerste plaats aan de Nieuwstraar. gedacht werd. Een ander lid van de tweede afdeling drong aan op het tij dig snoeien van de bomen, waardoor de straatverlichting beter tot haar recht kan komen. Enige leden van de tweede afdeling vroegen inlichtingen over de aanleg van waterleiding aan de Dorresteinweg en of er een gemeentelijke garantie verleend zal worden. Zij vroegen hoe groot het aantal percelen is dat voor aansluiting in aanmerking komt en welke bewoners bereid zijn hun -per- :eel aan te sluiten. Een lid van de tweede afdeling infor meerde naar de mogelijkheid van de .nrichting van een model-woning met 'manciële hulp van de gemeente. Gezien iet feit dat thans een groot aantal woningen gereed komt, die eigen eisen ■n nieuwe mogelijkheden voor de in- ichting meebrengen is het gewenst iat hiertoe met behulp van de Stich ting Goed Wonen overgegaan wordt. Den lid van de tweede afdeling gaf als zijn mening dat de riolering in de Middelwijkstraat niet goed functio neert en hij vroeg of deze riolering bij een regenval van enige omvang de wa tervloed kan verwerken. Het is geble ken dat zich verstoppingen voordoen. Naar aanleiding van een ongeval dat een arbeider van het Kompostbedrijf overkomen is, stelde een lid van de tweede afdeling de vraag of technische voorbereidingen getroffen kunnen wor den, waardoor het personeel beter te gen ongevallen tengevolge van explo sies wordt beschermd. Enige leden drongen erop aan het publiek voor te lichten over de gevaren van het in de vuilnis emmers deponeren van ontplof baar materiaal en erop te wijzen dat dit verboden is. Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw Zuldsinflol 3 Amersfoort Enige leden vroegen zich af of toe kenning van een bijdrage aan de Eu ropese Beweging een gemeentebelang is en zij zouden gaarne inlichtingen over deze beweging ontvangen. Een lid van de eerste afdeling vroeg ol het tnogelijk is de motor van de politie te Soesterberg te vervangen door een volkswagen. Naar de mening var dit lid is een motor duurder in het gebruik. Een ander lid van deze af deling was van mening dat het aan schaffen van een motor met zijspan en twee scooters niet in evenredigheid is met het aantal manschappen dat ge lijktijdig in dienst is. Voor de hoofd agent Kaspers te Soesterberg werd een telefoon gevraagd omdat hij vaak door particulieren gewaarschuwd moet wor den als hij buiten diensttijd naar het bureau moet in verband met een ver keersongeval. Een lid van de tweede afdeling vroeg ingelicht te worden omtrent de straf maat bij de bekeuring van wegpiraten In het bijzonder wordt gedacht aan bromnozems. Misschien is het moge lijk directer maatregelen te nemen te gen het ergerlijk optreden van deze weggebruikers, zoals het eventueel con- fiskeren van bromfietsen of het gedu- rende een half jaar in beslag nemen. Amersfoort treedt op dit terrein te recht zeer streng op. Diverse leden van beide afdelingen zijn van mening dat de verbetering van de Een lid van de eerste afdeling vroeg of er niet eerder met gymnastiekonder wijs voor de leerlingen van de zesde klassen der lagere scholen begonnen kan worden dan men thans van plan is. Een lid van dezelfde afdeling vroeg of de Nuts-uitleenbibliotheek nog vol doet aan de eisen welke gelden voor het in aanmerking komen van rijkssubsidie. Meerdere leden konden zich verenigen met het voorstel subsidie te verlenen aan het Utrechts Stedelijk Orkest, mits een concert in onze gemeente gegeven wordt. Een lid van de tweede afdeling verzocht voor extra vervoer uit Soest te zorgen als het concert in Soesterberg gegeven wordt. Een lid van de eerste afdeling drong aan op de organisatie van het con cours hippique 1963 in een andere vorm te doen plaatsvinden dan vroeger. Enkele leden hebben zich afgevraagd HORLOGERIE v, WEEDESTR40 TEL:4361 d£ dit concours een liefhebberij is van enkele ingezetenen of dat het door het publiek in het algemeen op prijs ge steld wordt. Enige leden van de eerste afdeling wezen op de grote verschillen in de verpleegprijs van de verschillende in richtingen voor verpleging van krank zinnigen. Het is de leden opgevallen iat de hoogste prijzen worden gevraagd door reeds jaren bestaande inrichtingen. Men vroeg of de gemeente invloed kan uitoefenen op deze prijzen en of de gemeente vrij is in de keuze van inrich ting. Een lid van de eerste afdeling vroeg tenslotte of de moeilijkheden, welke er waren in verband met de in de werkplaats voor geestelijk gehandicap ten (Z.V.O.A.) geplaatste ingezetenen ^ot genoegen opgelost zijn. Het college van B. en W. zal op al deze vragen schriftelijk antwoord geven.

Soester Courant | 1963 | | pagina 5