nieuwe prijzen Fiat 1100 D «se 6299.- Fiat 1300 6999.- Fiat 1500 j«wr- 7299.- HmI* DE RAMP. VAN BUUREN K Tornado artikelen LECA BAZAR Vijfentwintig jaar Bond van Gepensioneerden. Sanatorium Zonnegloren wordt ook ziekenhuis. Eerste Soester Vrachtautorijschool DERDE BLAD en handen ruw? Snuif en wrijf j VAN TIEN JAAR GELEDEN. Het is 1 februari n.s. tien jaar geleden dat een grote watersnood ons land teisterde. Gedurende heel zijn bestaan heeft Ne derland met het water moeten strij den dat voortdurend onze kusten en onze dijken belaagt en bij de geringste verzwakking toeslaat om het door ons gewonnen land te heroveren. Onder de talrijke overstromingen zijn die van 1421 de grote Elizabcthsvloed, in 1916 de vloedgolven waaronder vooral het eiland Marken en de gebieden rond de Zuiderzee te lijden hadden en op 1 februari 1953 de grolt» springvloed waardoor bijna de helft van de Zeeuw se en Zuidhollandse eilanden, de Bies- bosch en grote delen van Noord-Brabant en het Zuidhollandse vaste land onder het water bedolven werden. De schade die deze ramp met zich mee bracht, was buitengewoon groot. On danks het snel ingezette reddingswerk verloren 1835 mensen het leven, waar van 1813 in het zg. rampgebied en 22 in overige plaatsen in Nederland. Grote hoeveelheden mensen moesten worden geëvacueerd. Zij vonden voor kertere of langere tijd onderdak bij de bevolking van drooggebleven omrin gende gebieden. In totaal werden 175.000 hectare, 5'/« van de totale Nederlandse oppervlakte, overstroomd. Hiervan was ongeveer 3 4 bouwland, dat verloren ging. Vooral een droevig feit was, dat men in Walcheren juist bezig was het her stel van de in 1944 beschadigde gron den te gaan vieren. De economische schade liep in de miljarden. Er werden 3810 huizen geheel vernield, waar on der 450 boerderijen, 24.980 huizen en boerderijen werden ernstig of licht be schadigd. Waarlijk een droeve balans voor Nederland waar de woningnood toch al een moeilijk onderwerp is. Alsof dit nog niet genoeg was, moest dc schade aan huisraad, grond, kunst werken, voorraden en uitrusting van agrarische en industriële bedrijven e.d. geschat worden op 955 miljoen gulden. Later bleek dat heel wat meer te zijn Vooral deze aspecten waren voor ons land en speciaal het rampgebied van bizondere betekenis zo kort na de oor log waarin wij zoveel verloren en wij nauwelijks de tijd hadden weer een beetje op de been te komen. Redding en hulp. Tot onze vreugde mochten wij echter bespeuren dat wij niet alleen stonden tn dat het buitenland direct na de eer ste informaties te hulp kwam. Eerst kwamen de Britten en de Belgen die zelf getroffen waren aan hun Noord zeekusten. en de Fransen. Hulpmateriaal in de vorm van reddingsboten, ver lichting, helicopters e.d. en verder een grote stroom van dekens en ander ma teriaal om de eerste menselijke nood tc lenigen werd aangevoerd. De meest indrukwekkende hulp boden de Ame rikanen die een geheel bataljon genie met honderd vrachtauto's, boten, brug gen, pompen en ander materiaal aan voerden. Zij voerden rotsblokken per Eikenlaan 1 Telefoon 4685 flat VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 25 JANUARI 1963. Voor AMERSFOORT e.o N V. AUTO CENTRALE AMERSFOORT Lrusdrrwez 158 - Tri. 6311*6-3013 Voor 11AAKN r FIRMA M. LETTEN MEIJER Stationsweg 1 - Trlef. 62954-3326 vliegtuig uit Duitsland aan die tezamen met tonnen klei en zand en massc in dt gaten werden gestort Verder namen al deze mensen op bewonderenswaar dige wijze deel aan het reddingswerk voor de tallozen, die geïsoleerd op de daken van hun huizen zaten of elders waren ingesloten door de vloed. Het onmiddellijk na de ramp ingescha kelde rampenfonds organiseerde de fi nanciële hulp aan de slachtoffers. Be halve uit Nederland kwamen grote be dragen bijeen uit het buitenland zodat ieder die getroffen was belangrijke be dragen kon ontvangen ter leniging der geleden schade. In Nederland werd vrijwillig een bedrag van 93,3 miljoen bijeengebracht terwijl uit het buiten land nog eens 39.158.000 werd bijge dragen. Verbeterde waarschuwing. Uit deze gebeurtenis heeft men de con clusie getrokken en een les geleerd. In de eerste plaats is gebleken dat het waarschuwings- en hulpverleningssy steem zo dat al bestond, volkomen on deugdelijk is gebleken bij rampen van deze omvang. Direct na de vloed is men begonnen een nieuw systeem op te bouwen dat ons land een zo groot mogelijke veiligheid moet waarborgen. Het K.N.M.I. te De Bilt speelt hierin de hoofdrol daar dit alleen te ver wachten stormen en hoogwaterstanden kan voorspellen. Deze dienst onderhoudt contact met de radiodiensten die regel matig elke dag de weerberichten en hoogwaterstanden omroepen zodat ie der gewaarschuwd is als er iets kan gaan gebeuren. Daarnevens staan vele rijks-, gemeente- en provinciale instan ties met hen in verbinding die op hun beurt weer het leger, het Nederlands- Roode Kruis en B.B. kunnen te hulp roepen als dit nodig is. Verder zijn er maatregelen getroffen dat op alle dijken di posten versterkt zijn met materiaal en radio zodat een zo efficiënt moge lijk waarschuwings- en hulpsysteem U ontstaan. Nu moest er ook weer direct worden aangepakt om de geleden schade aan de dijken en landerijen te herstellen. Dit was vooral van belang daar men voor de herfst 1953 klaar moest zijn omdat dan de normale herfststormen l<- verwachten waren en de dijken dan in staat moesten zijn deze te weerstaan. Dit is waarlijk een groots werk gewor den. De schade was enorm. Van dc 1080 km dijk in het gebied was rond 480 km beschadigd. Van dc ongeveer 500 gaten waren 67 stroomgaten waar van de bodem beneden het normale waterpeil lag. Dit betekent dat er met eb en vloed water in en uit stroomde dat de gaten steeds dieper maakte en het werk enorm bemoeilijkte. Door de geweldige militaire hulp vooral van de Amerikanen is het mogelijk geweest de schade te beperken. Vele gaten werden door hen provisorisch gedicht zodat de stroming niet te veel kon wegvre ten. Hier kwam echter bij dat deze opvulling meestal weer verwijderd moesten worden om de eigenlijke dijk tc kunnen maken, daar de voorlopige dichtingen zeer onoordeelkundig ge maakt werden gedurende de nood van het eerste ogenblik. Het herstel werd zeer voortvarend aan gepakt en op 11 april van dat jaar waren reeds 126.000 ha van de buiten wateren afgesloten. De grote stroomga- 'en baarden de meeste zorgen, doch met behulp van betonnen caissons die men ui de gaten liet zinken, werden de meeste gaten gesloten. Vele van deze caissons kwamen uit Engeland, alwaar men er nog enige over had van de Normandische invasie. Gedurende dc gehele zomer werkte men door en op 6 november 1953 werd het laatste gat gesloten cn was het gehele rampgebied weer veilig. Tien jaar na dc ramp. W anneer wij de balans opmaken van alles wat er gebeurd is tijdens en na de ramp, dan kan dit ons volk tot te vredenheid stemmen, al zullen er zeker individuele gevallen zijn waar, door om standigheden, ontevredenheid heerst. De stormramp had echter voor Neder land ook goede gevolgen. Het Deltaplan, niet na deze vloed maar al jaren eer der ontworpen, is hierdoor versneld tot uitvoering gebracht. In 1916 na de toenmalige stormvloed werd een storm- vloedcomissie voor de Nieuwe Water weg benoemd. lijk deel van Nederland goed op weg, niet alleen een veilig doch levens een veel belangrijker deel van ons land te worden. Door alle nieuw tc maken dij ken immers worden de verbindingen ongelooflijk verbeterd. Binnen de Zuid- hollandsc en Zeeuwse wateren zullen grote zoetwatermeren ontstaan waar langs men grote recreatiegebieden kan vestigen. Door de verbetering van dc wegen zal het gebied vele mensen in vakantie cn weckend gaan trekken en misschien zullen er op den duur be langrijke industrieën gevestigd worden. Burgem. Grothestraat 11A Telefoon 2051 Drze commissie had tot taak het be studeren van mogelijkheden om even tuele volgende overstromingen te voor komen: In 1940 werden verschillende plannen ingediend om rampen te voorkomen doch pas na deze oorlog kwam het tot uitvoering. In 1950 werd een eerste werk in het kader van het deltaplan gerealiseerd, namelijk de afsluiting van de Brielse Maas. In 1951 werd de Schie- landse Hoogdijk opgehoogd en dan in 1952 gaf de minister van verkeer en waterstaat opdracht het afsluiten van de zeegaten in studie te nemen. In hetzelfde jaar werd de Braakman af gesloten. Na de storm. Onmiddellijk na de ramp van 1953 werd de deltacommissie geïnstalleerd en reeds in 1954 is er begonnen aan de storm vloedkering in de Hollandse IJssel. De Deltacommissie bestudeerde alle mogelijkheden en diende in de jaren '53-55 vijf interimrapporten in met plannen en aanbevelingen om-zo spoedig mogelijk te beginnen. Zoals ieder weet is er inderdaad een begin gemaakt met de afsluiting van de zeegaten en als alles gaat zoals men zich had gedacht, dan is het zuid-weste- Wocnsdagmiddag hebben de leden van dc afdeling Soest der Algemene Bond van Gepensioneerden het vijftentwin- tigjarig bestaan in De Gouden Ploeg gevierd. Hierbij was de burgemeester aanwezig. Voorzitter M. de Regt sprak het wel komstwoord. Hij uitte zijn bewonde ring voor het doorzettingsvermogen van dr oprichters, maar betreurde het dat zij juist de maand januari uitgekozen hadden voor het stichten van de afde ling, want nu had de kou veel pro minente leden en oud-leden belet te komen. De heer De Regt dankte de burgemees ter voor zijn komst en het artikel in het orgaan van de afdeling, waarmee hij van zijn belangstelling blijk gaf, on danks het feit dat het gemeentebestuur en de gepensioneerden weinig met el kaar te maken hebben. De heer De Regt achtte dit jubileum geschikt om achterom te zien naar wat bereikt is, maar ook om vooruit te zien naar wat tc wachten staat. Hij bracht hulde aan allen die de afdeling gedurende de af gelopen kwart eeuw geleid hadden en in het bijzonder aan de heren Schip houwer en Van Diermen, die enige tijd samen het bestuur vormden omdat er geen andere bestuursleden waren. Thans is het bestuur volledig, ondanks het feit dat dit niet gemakkelijk is voor een afdeling met nagenoeg uitslui tend bejaarde leden. De heer De Regt was van mening dat do afdeling adviserend goed werk ver richt heeft en hij dankte de heer J. H. Groen door wiens adviezen de geld zorgen van de gepensioneerden zo ge ring mogelijk gehouden konden wor den. Aan het eind van zijn toespraak wees de heer De Regt op de wens van het bestuur dat in dit jaar een afdeling met 500 leden wil hebben en hij vroeg de leden hieraan mee te werken. De burgemeester bood het bestuur zijn gelukwensen aan en sprak met lof over het werk dat in de loop der ja ren door de bestuursleden voor de le den verricht is. Wie werkt heeft zor gen en wie van een pensioen moet le ven heeft andere zorgen en het is ver heugend dat er gedurende 25 jaar in Soest een afdeling van de Algemene Bond van Bejaarden is die mee wil helpen aan het verlichten van deze zorgen. De heer H. J. van Benthem sprak als stuur. Hij wenste de afdeling geluk en prees de wijze waarop met het hoofd bestuur samengewerkt is. De gepensioneerde is niet alleen te hel pen met gezellige avondjes, belangstel ling en een goed pensioen. Hij verlangt waardering voor de plaats die hij in de maatschappij inneemt. Voor de oorlog waren de pensioenen steeds in gevaar cn vaak vormden ze het sluitstuk van de begroting. Na dc oorlog ging het wat beter, maar er moest hard gevochten worden voor verbeteringen. Het huidige kabinet heeft tenminste iets gedaan waardoor alle pensioenen beter worden, de een meer, de ander minder. Dat was ook nodig, want de kloof tus sen salarissen en pensioenen is steeds groter geworden De heer Van Benthem sprak er zijn vreugde over uit dat deze regering d< hand in de geldzak gestoken heeft, maar uit de reacties van de aanwezigen kreeg men niet de indruk dat men vindt dat die hand diep in de geldzak last. Nadat de heren Van der Minne, na mens de afdeling Baarn, Goorhuis, na mens de afdeling Amersfoort, Pol na mens de militaire bond van gepensio neerden en het oud-bestuurslid de heer Bungener hun gelukwensen aangeboden hadden, werd nog lang gesproken over de verbetering van de pensioenen, waarvan enige aanwezigen betwijfelden of men het wel verbetering kan noe men. Het zal nodig zijn dat binnen kort een deskundige komt vertellen wat er precies gebeurt met de pen sioenen van de duizenden, van wie ve len zich tot een vergeten groep re kenen. het aantal naar sanatoria uitgezonden patiënten relatief vermindert. Ten derde zal een langdurige voortge zette behandeling, ook na het optre den van een goed herstel, tot gevolg hebben, dat minder patiënten later nog eens ziek worden en eventueel opnieuw ir. een sanatorium moeten worden op genomen. Lange tijd zijn enkele sana toria, waaronder ook Zonnegloren be hoort, bevoorrecht geweest boven an dere sanatoria, die hun patiënten veel sneller zagen verminderen. De tweede helft van het jaar heeft stof gegeven tot de sombere klanken die ik thans moet laten horen. Welis waar ligt het jaargemiddelde van de patiëntenbezetting nog op 295, de stand op 31 december van drie opeenvolgende jaren geeft de nuchtere waarheid 272 in 1960, 265 in 1961 en 221 in 1962. Hetgeen wij jarenlang hebben zien aankomen is nu werkelijkheid gewor den. Er is een daling in het patiënten aantal opgetreden, welke een uitvoe ring van maatregelen, die reeds gedu rende jaren werden voorbereid, nood zakelijk maken. Het kritieke punt, waarbij wij over zouden kunnen gaan om naast het sanatorium een algemeen ziekenhuis te stichten, is met 221 pa tiënten reeds overschreden. U hebt er allen recht op te weten hoe wij ons de ontwikkeling als algemeen ziekenhuis denken. Wij zijn in het sanatorium boven be zig met een grondige modernisering van de patiëntenzalen en patiëntenka mers. Dit gebeurt doelbewust ten be hoeve van onze tuberculosepatiënten. Wij zijn bij dit werk van de gedachte uitgegaan, dat wanneer wij met het ziekenhuis beginnen onze tuberculoze- patiënten in ligging niet te kort mogen komen en dat wij in Zonnegloren de tuberculosepatiënten een goede service blijven verlenen. Voor ons ziekenhuis heeft de directie in de eerste plaats het oog gevestigd cp de beide paviljoens rechts en links op het eind van de verbindingsgang van het hoofdgebouw met de in 1939 in gebruik genomen paviljoens. De uitvoering van de plannen om deze beide paviljoens in samenhang met de operatie-afdeling voor het ziekenhuis geschikt te maken, staat in het nieuwe jaar als eerste punt op ons programma. Het bestuur heelt zijn goedkeuring gehecht aan dit eerste onderdeel en dt benodigde gelden toegestaan. In middels zijn bestellingen gedaan en worden voorbereidingen getroffen. De operatie-afdeling zal in grote lijn de eerste behoefte voor de opname van chirurgische patiënten moeten op vangen. Naderhand zal het bestaande met de tweede operatiekamer en bij komende ruimten moeten worden uit gebreid. Plannen om het laboratorium en de rontgenafdeling te kunnen uitbreiden met ruimten van het meisjeshuis zijn in voorbereiding. Een vergunning om ziekenhuispatiënten te mogen opnemen is verleend. Voor de opbouw van een ziekenhuis zal alle hens aan dek moeten worden gezet. Eén van de moeilijkste proble men is wel een optimale bezetting met verpleegsters. Het ziekenhuis stelt na melijk andere eisen aan de verpleging dan een sanatorium. Ook hierover zijn wij aan het beraden en we laten ons dcor deskundigen adviseren hoe wij deze problemen tot een oplossing kun nen brengen. Uw verkoudheid van neus, keel af baret Aan het begin van ieder jaar geeft de geneesheer-directeur van het sanato rium Zonnegloren, dr. Berghauser Pont een uiteenzetting van de stand van zaken ten aanzien van de t.b.c.- bestrijding in het algemeen en van Zonnegloren in het bijzonder tijdens een bijeenkomst van het personeel. Ditmaal luidde zijn toespraak „Na de geleidelijke vermindering van het aantal nieuw ontdekte tuberculose patiënten, zoals deze gedurende de laatste jaren kon worden vastgesteld een jaarlijkse vermindering van on geveer 10 »/o - zien wij dit gelukkig verschijnsel in het achter ons liggende jaar in versneld tempo optreden. Dc geneeskundige hoofdinspectie ver wacht een daling van 15 lo over het afgelopen jaar. Deze daling is een ge lukkig verschijnsel, omdat het wil zeg gen dat de tuberculose, vroeger onze volksvijand no. 1 meer en meer terug geworpen wordt. Voor de sanatoria be tekent deze daling van 15 op zijn minst 15 "o verminderde opname. Naast deze factor, welke de opname van nieuwe patiënten beperkt en ver der zal beperken, zijn er andere fac toren, die de bezetting van de sanato ria nog meer zullen doen inkrimpen. Allereerst de behandeling van de pa tiënten gedurende het eerste half jaar met drie geneesmiddelen tegelijk. Dat betekent, dat meer patiënten gene zing vinden en tevens dat een goed herstel in kortere tijd wordt bereikt. De patiënten zullen het sanatorium eerder kunnen verlaten. Ten tweede zal een grondige medicamenteuze be handeling bij thuis kurende patiënten met bepaalde vormen van tuberculose betekenen, dat meer patiënten thuis vertegenwoordiger van het hoofdbe-herstellen en dat, als gevolg daarvan, Zo kunt u begrijpen dat het ons dank baar stemt te mogen zeggen dat wij in het afgelopen jaar op u allen hebben kunnen rekenen. Onze zorgen hadden dit jaar ook te maken met de exploi- Lutiecijfers van het sanatorium. Ver mindering van het aantal patiënten betekent verminderde inkomsten een vaste staf, vaste lasten, die niet kleiner worden in verhouding tot de vermin derde inkomsten, vormen een grote moeilijkheid. In verband hiermede mogen wij dank baar zijn voor de daadwerkelijke hulp cn steun, die wij bij voortduring mo gen ondervinden van alle Zonneglo ren-vrienden in den lande. De kaarsen- actie, die zich in een toenemende be langstelling verheugt, is één van de pilaren, waarop wij in de tijd van grote linanciële zorgen hebben kunnen steu nen. Bij de kritieke toestand waarin het sa natorium zich bevindt en op de twee sprong waarop wij ons geplaatst zien, zullen wij als werkers van Zonneglo ren op de bres moeten staan met het doel voor ogen gezamenlijk een oplos sing te vinden voor alle moeilijkheden, waarvoor wij zullen worden gesteld. Daarbij zullen wij als mensen in klei ner verband de handen ineen moeten slaan en naar een oplossing zoeken in elke bijzondere situatie. Daarbij ver wacht ik dat wij alles zullen doen met begrip voor elkaar en dit doel voor ogen zullen houden, dat het nieuwe ge heel, onze toekomstige gemeenschap, een op zichzelf staand sanatorium en een op zichzelf tot ontwikkeling ko mend ziekenhuis haar zijn ontleent aan de dienst van mens tot mens, aan haar opdracht voor elkaar, in het bij zonder aan haar opdracht voor de zie ke mens, een opdracht die wij beschou wen als een opdracht van onze Heer". k

Soester Courant | 1963 | | pagina 9