BURGEMEESTER EN WETHOUDERS ANTWOORDEN RAADSLEDEN. HET OOG GERICHT OP OPEN HET - c u.s.o. DINSDAG 29 JANUARI 1963. 42e JAARGANG No 8 SOE STE R ((QpU R ANI Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, f2,10 - per post 12,25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOESTDIJK Tijdens de behandeling van de begro ting in de afdelingen hebben de raads leden vele vragen gesteld, die door het college van B. en W. schriftelijk be antwoord zijn. Daarbij is het volgende medegedeeld Het streven van het college is er steeds op gericht de begroting zo tijdig te doen verschijnen, dat deze in het laat ste kwartaal van een jaar behandeld kan worden. Door vertraging is dit met de begroting van het vorig jaar en van 1S63 niet gelukt. WoningbouwVan de 198 woningwet woningen waaraan men sinds enige tijd bezig is zijn er 48 op tijd opgeleverd. De andere woningen zullen in gedeel ten in de maanden februari, april, mei, juli, oktober en november opgeleverd worden. Inmiddels is nog besloten 58 woningen te bouwen. Het ligt in de bedoeling van het col lege van B. en W. met voortvarend heid door te gaan met het plan Soes- terveen. Het plan van het tweede deel van de Eng wacht op goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Het plan Soester- berg zal binnenkort in de raad wor den besproken. Getracht zal worden gegevens over exploitatie-opzetten sneller te krijgen dan thans mogelijk is. Het bureau, dat bezig is met het grondonderzoek in het Soesterveen zal erop gewezen worden dat er een methode van onderzoek is, die veel sneller resultaat oplevert dan bij de methode die thans gebruikt wordt. Het gemeenteraadslid, dat zich niet enthousiast toonde over de wijze waar op het eerste deel van de Eng bebouwd wordt, dient naar de mening van het college van B. en W. te bedenken, dat het thans nog te vroeg is om een de finitief oordeel over deze bouw uit te spreken. Voor wat het tweede deel van de Eng betreft is overleg gepleegd met de architect om te komen tot een andere wijze van bebouwing. Mogelijk leidt dit tot een meer open bebouwing en zullen de huizen confortabeler wor den. Getracht zal worden op het twee de deel van de Eng meer verantwoord zowel woningwet als particuliere wo ningen te bouwen. Naar de mening van het college is het niet verantwoord in een gebied met een exploitatie-opzet van 5l/2 miljoen gulden, waarin scho len en een bejaardentehuis komen, niet verder te gaan met de woningbouw dan tot 560 stuks. Diverse bebouwingsplannen zijn thans in voorbereiding, zodat voortzetting van de bouw van woningen in de eerst komende jaren wel verzekerd is. Aan nemers zijn bereid de helpende hand tc verlenen bij woningwetwoningen als zij alleen maar in de vrije sector bou wen en wie meent dat door het col lege alleen aandacht geschonken wordt aan de groei der gemeente en niet in de eerste plaats aan de bestrijding van de woningnood, die vergist zich. Het college staat wat huiverig tegen over systeembouw, tenzij het om grote complexen gaat. Dit neemt niet weg dat er geen bezwaar is met de raadsleden een excursie te maken naar de N.V. Intervam in Utrecht. Het plan Oude Tempel is goedgekeurd, maar niet onherroepelijk. Het gedetail- 1 leerde plan voor de uitbreiding van Soesterberg is gereed en zal binnen kort toegelicht worden. Het ligt in de bedoeling naast woning wetwoningen 96 premiewoningen en 222 vrije sectorwoningen tussen de Tal- malaan en de Molenstraat te bouwen. In voorbereiding is de bouw van een flat van 120 woningen met kantoren, een bejaardentehuis voor 100 personen en een bejaardenflat van 100 woningen. De particuliere bouw in het deel „ach ter Dammers" omvat 140 vrije sector woningen en bij Colenso 84 eengezins woningen in de vrije sector, 78 flat woningen en 26 tweepersoonspremie- woningen. Er zijn plannen, over de ge meente verspreid 52 vrije sectorwonin- gen en 42 premiewoningen voor mili tairen te bouwen. Het college van B. en W. is bang dat de plannen eentonig worden als ze al leen door een gemeentearchitect ge maakt worden. Tegen de grondafgraving in Soester berg zal bij het college van Gedepu teerde Staten geprotesteerd worden. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid een betere onderhouds regeling voor gemeentewoningen te krij gen. Aan klachten zal meer aandacht besteed worden dan voorheen. Wegen. Er zal spoed betracht worden met de verbetering van de Postweg en de Ster renbergweg. De situatie op de Gallen- kamp Pelsweg is door een noodriool verbeterd. De rioleringsbuizen die op de Soesterbergsestraat hinder veroo- zaken blijven door de vorst langer lig gen dan verwacht was. Voor een algehele verbetering van de Bartolottilaan is geen geld in het we genfonds. Bekeken zal worden of de bochten verbeterd kunnen worden. Overlast van water op de Buntweg kan vermeden worden door het schoonma ken van riolen in de Verlengde Kolonie- weg en de Eikenlaan. Reeds enige tijd wordt getracht hiervoor een aannemer te vinden. Aan gemeentewerken is opdracht ge geven een plan te maken voor het wij zigen van de ingang van het raadhuis, waardoor men niet ineens van de stoep op het rijwielpad komt. Aan de N.V. Tensen is verzocht de mo gelijkheid van een bushalte bij de Dal- weg te overwegen. Het ligt in de bedoeling het gemeente lijk kampeerterrein t.g.t. op te heffen. Nieuwe aanvragen worden afgewezen. Voor nieuwe particuliere terreinen en uitbreidingen zal geen vergunning ver leend worden. Mits goed geëxploiteerd blijven bestaande kampeerterreinen ge handhaafd. De fluoridering van het drinkwater is bi] het college van B. en W. in studie. Het is nog niet bekend wat de kosten van het fluorideren zullen zijn. Gemeentewerken zal trachten de nodige gegevens met betrekking tot de water voorziening van het Soesterveen te verkrijgen. De belanghebbende bewo ners hebben deze gegevens voor eer groot deel niet aan de waterleiding maatschappij verstrekt. Aan 50 kooplieden zijn op de markt 53 standplaatsen toegewezen. Op een wachtlijst staan 41 kooplieden. Plantsoenen. Er is overleg gaande om te trachten vervuiling van de plantsoenen tegen te gaan door inschakeling van de school jeugd. Getracht zal worden het aantal plantsoenarbeiders uit te breiden. Parkeerhavens worden aangelegd als dii nodig is en dit brengt soms beper king van de plantsoenen met zich mee. Aanleg van parkeerhavens met enkel het doel om daardoor minder plant soenen te hebben, is onjuist. Het ligl niet in de bedoeling de beplanting bij gemeentewoningen waarvan de tui nen door de bewoners onderhouden worden uit te breiden. Bij Gedeputeerde Staten zijn inlichtin gen gevraagd over plannen van een bochtaf snij ding in de Eem en het col lege van B. en W. acht het daarom be ter de vraag over de pont bij de Gro te Melm even te laten rusten. Aan de Heidemaatschappij is opdracht gegeven een plan voor een aula op de algemene begaafplaats te Soesterberg te maken. Aan gemeentewerken zal worden op gedragen de plaatsing van plaatsnaam borden op bepaalde punten te verbete ren, zodat ze in de avond beter gezien kunnen worden. 1 Aan de P.T.T. is reeds geruime tijd ge- 1 leden verzocht een telefooncel te Soes terberg te plaatsen. Geantwoord is dat Soesterberg op een wachtlijst geplaatst is en dat het wel even zal duren voor er een cel komt. Het college acht het niet juist de tui- nen van bijzondere scholen ook door gemeentewerken te laten onderhouden i teneinde uniforme tuinen te krijgen omdat er te weinig plantsoenarbeiders zijn. De Akkerweg is niet van de gemeente, i zodat de eigenaren van de weg, die er aan wonen, voor verbetering moeten zorgen. Het opslaan van bouwmaterialen op trottoirs is verboden. Op verzoek kan ontheffing verleend worden. Dan moet I een waarborgsom gestort worden ten- j einde verhaal te hebben bij beschadi- -V Onze kroonprinses H.K.H. Prinses Beatrix, die a.s. donderdag haar 25ste verjaardag viert. Foto J. Hamelberg. ging. Maatschappelijk Hulpbetoon. De uitkomsten van de enquete, die in verband met het te bouwen bejaarden centrum gehouden is, zullen aan de raad voorgelegd worden. Een juiste voorlichting van het publiek ten aan zien van het te bouwen centrum zal bevorderd worden. Door maatschappelijk hulpbetoon wordt een brandstoffentoelage voor het ge hele seizoen ineens ter beschikking ge steld. Daardoor is de directe nood hier minder dan in andere plaatsen. In ver band met de hevige kou wordt een ex tra-toeslag verstrekt. Natuurbad. Op dè begroting van het Natuurbad is 3000,geraamd voor reclame, n.1. J 2000,voor deelname in de zoge naamde Holland-folder en 1000, voor 10.000 eigen folders. Eigen drukwerk. De gemeente zal het eigen drukwerk zelf geheel gaan verzorgen om kosten te besparen en paal en perk te stel len aan de aankoop van vermenigvul- iigingsapparaten bij diensten, bedrij ven en scholen. De typekamer zal ont last worden en er zal aanzienlijk be spaard kunnen worden op het groot aantal formulieren dat in hoofdzaak door firma's van buiten de gemeente geleverd werd. Stembureaus. Het verstrekken van koffie en maaltij den aan de leden van stembureaus 'evert in de praktijk bezwaren op. Het :ollege van B. en W. heeft er geen be swaar tegen de vergoeding voor alle stembureauleden op 25,te stellen. Vergoeding van loonderving is echter niet juist. Zij, die daaraan onderhevig :ijn kunnen zich voor dit werk beter riet beschikbaar stellen. Europese Beweging. Door het college van B. en W. is ver docht een bijdrage voor de Europese Beweging beschikbaar te stellen omdat aan alle Nederlandse gemeenten ver docht is dit te doen. Be Europese integratie heeft een sta- lium bereikt, waarin zij zowel recht streeks als indirect gaat inwerken op iet gemeentelijk leven. De Beweging ïeeft reeds duizenden individuële le ien, maar ook de vijf grote politieke martijen zijn lid, evenals de drie werk geversorganisaties, de drie vakcentra- 'es en grote vrouwenorganisaties. Politie Het college van B. en W. vindt een motor met zijspan voor de politie te Soesterberg geschikter dan een auto- en betwijfelt of er een automerk is dat goedkoper in het gebruik is dan een motor, zoals een raadslid veronder stelde. De politie te Soest heeft niet te veel snelvervoersmiddelen, hoewel ze niet permanent in gebruik zijn. Ze zijn echter nodig. Inlichtingen over de strafmaat, welke aan wegpiraten bij een bekeuring wordt toegepast, kunnen niet gegeven wor den, daar de griffie van het kanton gerecht hierover geen gegevens ver strekt. Het ligt in het voornemen intensief toe zicht op bromfietsen te laten houden als de vorstperiode voorbij is. Konfis- catie van bromfietsen door de politie is niet mogelijk. Dit kan alleen bij rech terlijke uitspraak gebeuren. Wel kan bij recidive de bromfiets door de politie ir. beslag genomen worden en ter be schikking van de rechter worden ge steld. Verlichting. Door gemeentewerken is een plan voor verbetering van de straatverlichting in de oudere wijken samengesteld. Met de P.U.E.M. zal overleg gepleegd worden, mede in verband met het ver- kabelingsplan van deze maatschappij. Het wijzigen van bovengrondse leidin gen in ondergondse is een aangelegen- beid van de P.U.E.M. De verlichting van de Van Beuningen- laan zal verbeterd worden. De verlich ting op de Soesterbergsestraat is nog met zo lang geleden verbeterd en naar de mening van het college van B. en W. laat deze verlichting niets te wen sen over. Als tot verbetering van het wegdek van ie Nieuwstraat overgaan wordt zal ook dc verlichting verbeterd worden. De aandacht van gemeentewerken zal gevestigd worden op het tijdig snoeien van bomen bij straatlantaarns. De bo men langs de hoofdweg zijn van het ijk en die moeten door rijkswater staat gesnoeid worden. Het is de bedoeling het Utrechts Ste delijk Orkest 3000,subsidie te ge ven. Bij toekenning van dit bedrag zal het verzoek gedaan worden in Soester berg een concert te geven, waarbij dan getracht zal worden extra bussen van Soest naar Soesterberg te laten rijden. Na het overleg met het U.S.O. is ge ileken dat het waarschijnlijk wel moge- ijk is in Soesterberg een concert te ge- ^en, maar dit kan niet als subsidievoor waarde aanvaard worden omdat het nisschien onmogelijk zou zijn alle con- :erten te geven die door gemeenten welke subsidie verstrekken verlangd '.ouden worden. Voor het seizoen 1961-1962 kwam het U.S.O. 195.500,tekort. De provin- :ie verleende 37.500,subsidie en hans 82.500,Baarn geeft 10 cent :>er inwoner 2240,op voorwaarde iat 4 concerten gegeven worden. De Bilt 4000,zonder voorwaarden en Zeist 6000,op voorwaarde dat 2 :oncerten gegeven worden en Amers foort 12.000,voor één jaar voor lopig op voorwaarde dat 4 concerten gegeven worden en de huidige toe gangsprijzen niet verhoogd worden. De mogelijkheid van de inrichting van ?en modelwoning zal binnenkort in de commissie van openbare werken be sproken worden. Vermoedelijk zullen hieraan voor de gemeente vrij hoge kosten verbonden zijn. Doordat het verbindingsriool in de Korte Middelwijkstraat iets hoger ligt dan het riool in de Middelwijkstraat, kan het bij ernstige regenval voorko men, dat het riool in de Middelwijk straat niet goed functioneert. Bij de dienst van gemeentewerken zijn hier over echter de laatste tijd geen klach ten binnengekomen. Het aan een arbeider overkomen onge val bij het kompostbedrijf heeft reeds een punt van bespreking uitgemaakt. De aandacht van het publiek zal er nogmaals op gevestigd worden, dat het verboden is ontplofbaar materiaal in de vuilnisemmers te doen. Het invoeren van gymnastiekonderwijs voor de leerlingen van de zesde klas- TELEFOON 2566 GIRO 126156 Het mag dan waar zijn dat wij enige hooggeroemde eigenschappen missen, waarvan bejaarde mensen vaak met trots gewagen, dat ze er boordevol mee zaten toen ze nog in de kracht van hun leven waren en er nog de nodige por ties van hebben, die eigenschappen kan een volk dat handelt als het Nederland se volk in de laatste twee maanden, heus wel missen. Die hooggeroemde tevreden heid van vroeger, die vaak aan onbe nulligheid deed denken en die hoogge roemde soberheid die vaak meer van gierigheid weg had zijn velen van ons misschien thans vreemd, maar blijk baar is er iets goeds voor in de plaats gekomen en de actie „Open het Dorp heeft dit bewezen. In die tot vervelens toe geprezen voor oorlogse tijd, toen de mensen toch zo veel beter waren dan nu, kon practisch niets en in de tijd voor de eerste wereldoorlog kon helemaal niets. Men beweerde dat Nederland rijk was, maar dat merkten maar weinig men sen en vele anderen hadden het dood arm. Werklozen, bejaarden en anderen in verdrukking leden een kommervol bestaan. Nu zijn we in vele opzichten arm, vergeleken bij het Nederland van voor de oorlog, maar we zijn toch zo rijk dat we in twee maanden 21 mil joen bijeen brengen voor de zwaar gehandicapte mens. Zulke bedragen kon den voor de oorlog alleen maar bijeen gebracht worden door en voor mensen, die graag vroeg en heel goed wilden rentenieren. Het heeft er veel van weg, dat we er niet op achteruit zijn gegaan, maar vooruit, ondanks de veelvuldige bewe ringen dat we zoveel prima eigenschap pen van de vooroorlogse mens missen. KANTMAN. sen der lagere scholen kan niet voor 1 september 1963 plaats vinden omdat er thans geen leerkrachten zijn. De Stichting Algemene Nuts-Openba- re Uitleenbibliotheek komt voor rijks subsidie in aanmerking. Dit is meege deeld door de Centrale Vereniging voor Openbare Bibliotheken te 's-Graven- hage. Het ligt in de bedoeling in 1963 het concours hippique door de sportstich ting te doen geven, waarbij het tegen woordig comité als commissie uit de stichting het concours kan organiseren. De verpleegprijzen van inrichtingen voor geestelijk gestoorden hebben de goedkeuring van de minister van eco^ nomische zaken nodig. Diverse factoren bepalen deze prijs. De gemeente kan er geen invloed op uitoefenen. Door een ernstig tekort aan plaats is het prac tisch niet mogelijk een vrije keus te doen bij plaatsing van een patiënt. GEMEENTERAADSVERGADERING. De raad onzer gemeente komt in open bare zitting bijeen op morgen, 30 ja nuari, des morgens te 9.15 uur, met even tuele voortzetting des middags te 2 uur. De navolgende agenda komt in behan deling 1. Voorstel tot vaststelling van de be groting der gemeente en die der bedrij ven en tot goedkeuring van de begro tingen van maatschappelijk hulpbetoon en het openluchttheater voor het dienst jaar 1963. 2. Voorstel tot vaststelling van het be drag per leerling voor het jaar 1963 a. als bedoeld bij artikel 55 bis van de Lager-onderwijswet 1920 voor het ge woon lager, uitgebreid lager en voort gezet gewoon lager onderwijs: b. als bedoeld bij artikel 34, lid 4, van het „besluit buitengewoon lager onder wijs 1949" voor het buitengewoon lager onderwijs. 3. Voorstel tot vaststelling van het getal wekelijkse lesuren vakonderwijs aan de openbare u.l.o. school voor het jaar 1963. bromnozems. Op de Birkstraat fietste de 18-jarige mejuffrouw W. R. Ze werd aan de rechter zijde gepasseerd door 2 jon gens die op een brommer zaten. De jongen die achterop zat gaf haar een stomp, waardoor ze de rijweg opschoot en viel. Ze werd bijna aangereden door een auto, waarvan de bestuurder stop te- om te zien wat de gevolgen van deze onverantwoordelijke daad waren. De jongens lachten het meisje uit en ver dwenen. SUCCES VOOR SOESTER TAFEL TENNISSERS. De Shot-voorzitter en -speler K. Wiss is opnieuw doorgedrongen tot de finale van de Amersfoortse tafeltenniskampi oenschappen, hetgeen hem nagenoeg ieder jaar gelukt. Het is dan ook reeds de achtste maal dat hij om de titel mag strijden. Met zijn clubgenoot Van Doorn bereikte hij de finale in het he ren-dubbelspel. Van Doorn bereikte de halve finale in het enkel-spel maar werd toen uitgeschakeld.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1