ONTWIKKELING EIST VERNIEUWING. BERGSPORL HET OOG GERICHT OP DE JEUGD. Advertenties tot 2 uur. VRIJDAG 1 FEBRUARI 1963. 42e JAARGANG No. 9. söester((Tourant Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A Abonn. p. kwart, f 2,10 - per post f 2,25 SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Deze week is het tien jaar geleden dat een grote watersnoodramp ons land trof en vooral op de Zeeuwse en Zuid hollandse eilanden en in west-Brabant grote verwoestingen aanrichtte. Wij willen op deze plaats geen terugblik werpen op die rampnacht van 1 februa ri 1953 en de volgende dagen, doch wel eens wijzen op wat er daarna en daardoor is geschied. Want daafvan hebben wij over het algemeen zo geen weet. Er is te weinig aandacht voor de strijd om het dagelijks brood, bij de snelle wisseling van evenementen die ons leven beroeren. We weten dat er vóór die ramp reeds een Deltaplan ontworpen was en dat dit daarna werd aanvaard, om het toen overstroomde gebied tegen een herhaling zo goed mogelijk te beschermen en dat men met de uitvoering daarvan thans bezig is. Wat er overigens is geschied, daar staan de meesten maar weinig bij stil. Het zal daar wel weer goed gaan, denkt men. Er hebben zich daar in en om het Zeeuwse echter enorme veranderingen voorgedaan. Veranderingen, die een einde maakten aan oude indelingen, aan lang bestaande rechten en die velen tot ander werk noopten dan zij voordien gewoon waren te doen. Toen na maanden lang zwoegen de dij ken weer hersteld waren en het land droogviel, stond men voor een bij kans onherkenbare vlakte. Er moest uit de ontstane chaos weer een land groeien waarin geleefd en gewerkt kon worden. Zoals Rotterdam op moderne wijze uit zijn oorlogsverwoesting is herrezen, zo heeft men ook hier de to tale verwoesting aangegrepen om de herbouw op moderne leest te schoeien. Hier uiteraard niet zozeer wat de ge bouwen betreft, maar wel ten aanzien van de landindeling, de werkwijze, de samenstelling der dorpen en wat dies meer zij: Na de ramp werd een herverkaveling mogelijk, die voordien op grote be zwaren zou hebben gestuit bij deze nogal conservatief ingestelde bevolking. Ei ontstonden daardoor verschillende grotere landbouwbedrijven, hetgeen weer tot gevolg had een sterkere me chanisatie in de landbouw, dus ook een efficiëntere werkwijze. Echter ook min der behoefte aan werkkrachten in de landbouw, zodat menigeen naar een andere inkomstenmogelijkheid moest omzien. Bij de herbouw van de ver woeste dorpen kon men ook rekening houden met de moderne eisen van ver keer en samenleving. Zo heeft zich in het voormalige ramp gebied een gigantische verandering vol trokken. Het aantal gemeenten vermin derde met ongeveer tweederde, zodat ook de overheidsdiensten efficiënter kenden worden opgezet. Er is langza merhand uit de chaos een bloeiend, nieuw land ontstaan, dat voor velen betere toekomstmogelijkheden biedt dan voordien het geval was. Het blijft opmerkelijk, dat al deze ver beteringen pas mogelijk werden na en door een ramp. De mensen leven er prettiger en welvarender door. Al ging het oude vertrouwde hier en daar ver leren, er kwam iets nieuws voor in de plaats, dat gericht is op de toekomst Wij zullen het nooit weten, Daarvoor zijn wij te klein, Hoe nuttig alpinisme, De bergsport wel kan zijn De steile wand opzoeken En dan er tegen op, Zonodig halfbevroren Verschijnen aan de top. Dan staat het in de kranten Met foto's afgedrukt, Zelfs vette koppen als er Ook zijn verongelukt De neerslag van het drama Staat op de achter kant, Maar dan als advertentie, Gevat in zwarte rand. Soms is er dagen spanning, Dan worden ze vermist, Hun sporen door lawines Of sneeuwval uitgewist Een reddingsexpeditie Rukt bij het noodweer uit, En nog een paar slachtoffers Zijn dikwijls het besluit. Wij kunnen niet begrijpen Waarom dat zo maar mag, Hoe men van die prestaties Kan spreken met ontzag Want mocht het tegenzitten, Of is het misgegaan, Dan waagt men onverdroten Er nog een ander aan. JAAP MIJDERWIJK. en is ingesteld op het leven van nu er. van straks. Zo zijn er in ons land nog vele streken, steden en dorpen, waar een verandering noodzakelijk is. We denken daarbij niet alleen aan herverkaveling van land bouwgronden, maar ook aan de sane ring van de centra van vele steden en dorpen. Het snel toenemend verkeer, de groeiende bevolking, de eisen van de moderne mens, doen in stad- en dorpskernen situaties ontstaan, die gro te last veroorzaken. Soms is zo'n situatie zo nijpend ge worden (we denken aan b.v. de ver keersmoeilijkheden in Amsterdam, in Utrecht en vele andere plaatsen) dat een snel en ook een rigoureus ingrij pen geboden schijnt. Maar het rigou reuze idee ondervindt, vooral in oude sleden, sterke tegenkanting omdat men het oude stedenschoon gespaard wil zien, men het oude karakter van de stad niet wil zien aangetast. Men ziet o.i. daarbij wel eens teveel over het hoofd, dat de voortsnellende ontwikkeling ons voor de keuze stelt, of om er zich bij aan te passen, met alle konsekwenties van dien, óf het gevoel voor schoonheid en historie te laten prevaleren als in een museum. Er zijn nu verschillende plaatsen in ons land waar de verkeerssituatie lang zamerhand rampzalig dreigt te wor den, nog niet zozeer uit zakelijk oogpunt maar wel ten aanzien van de veiligheid. Ei is op het gebied van sanering van stads- en dorpskernen nog zeer veel te doen. Waarom toch wacht men op een ramp om deze zaken eens zo rigo- reus aan te pakken als eigenlijk nu reeds noodzakelijk zou zijn In het voormalige rampgebied ging veel van het oude en karakteristieke ver leren, maar men voelt er zich daar thans met ongelukkiger en in menig opzicht leeft men er zelfs beter door. Als er ergens een oude, majestueuze bomenrij moet sneuvelen omdat er ziekte in de bomen voorkomt, dan zien we dat met enig weemoed verdwijnen, maar na enkele jaren weten we al niet beter of zo kaal en jong is het daar nu eenmaal. Zo zou het ook gaan terr aan zien van veranderingen in oude woon kernen. We kunnen op den duur daar- ir niet te conservatief en te gevoelig blijven en moeten een verlies durven nemen om ons volk ook een toekomst te verzekeren. AFSCHEID VAN GEMEENTEWERKEN. De heren Th. J. Kerstjens en J. v. d. Grift hebben afscheid genomen van de dienst van Gemeentewerken. De heer Kerstjens, chef van bouw- en woningtoezicht, in de rang van tech nisch hoofdambtenaar, omdat hij een betrekking in Nijmegen aanvaard heeft, de heer Van de Grift wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer Van Noesel, directeur van Ge meentewerken, sprak de heer Kerst jens toe en dankte hem voor het vele werk dat hij in dienst van gemeente werken en daarmee in het belang van dc gemeenschap verricht had. De schei dende chef van bouw- en woningtoe zicht kreeg een boekenbon aangeboden. De heer J. v. d. Grift, voorwerker bij de dienst, werkte al in 1924 bij gemeen tewerken, maar alleen als men hem no dig had. In 1940 werd het verband wat vaster en in 1947 werd hij vast aangesteld. Hij werd toegesproken door de heren Van Noesel, Van Leeuwen, hoofd van de B.B., H. Lenten uit Soes- terberg, P. de Bos, onderdirecteur en B. Koppen namens het personeel. Hij kreeg sigaren, een asbak en een bedrag in enveloppe. Uit de toespraken bleek duidelijk dat gemeentewerken in de heer v. d. Grift een werker van de oude stempel ver liest, die men eigenlijk slecht kan mis sen, maar de tijd voor het pensioen is gekomen. Mevr. v. d. Grift kreeg bloemen aan geboden. FORUM BEANTWOORDDE VRAGEN. De Bedrijfsvoorlichting en de stands organisaties belegden gistermorgen in het St. Josephgebouw een bijeenkomst, waarop door de heren Van Vulpen, Van Poppelen, v. d. Heuvel, Geerlof, Langedijk en Ruitekamp vragen van agrariërs beantwoord werden. Voorzitter van het forum was de heer T. Dorrestein van de C.B.T.B. Bij een vraag over de ontwatering van de polder werd gezegd dat het in de eerste plaats nodig is het water in de hand te houden door pompen, maar die zijn er niet. Vroeger had men betrekke lijk weinig last van het water, maar na enige natte zomers, waardoor heel veel water uit de Gelderse vallei komt, is de situatie veel slechter. Bij de ont watering in de polder hoeft men niet dieper te gaan dan zestig, zeventig cen timeter. Uit het antwoord op een vraag bleek dat de slechte eier- en pluimveeprijzen veroorzaakt worden door de goede ja ren, want dan komen er veel te veel hennen bij. Ook de invoer van slacht- pluimvee uit Amerika had een ongun stige invloed. Door de E.E.G. zal het beter gaan. Het is raadzaam grote hok ken met veel kippen te hebben, maar monsterbedrijven met duizenden kip pen, die uitsluitend van het pluimvee moeten leven lopen erg veel risico en zijn moeilijk rendabel te maken. Wie hooi moet ventileren binnen de bebouwde kom doel er goed aan een ventilator te gebruiken met een toe rental dat lager dan 1500 ligt. De ven tilator met 3000 als toerental maken zoveel lawaai dat men wel eens in con flict met de hinderwet kan komen. Over het tijdstip van inenting van kippen zijn de deskundigen het niet helemaal eens. Het beste is een serie .entingen, n.1. na vier weken, vier maanden, zeven maanden, tien maan den enz., maar op de meeste bedrijven komt hiervan niet veel terecht, zodat volstaan wordt met minder maar ster kere inentingen. Varkenshouders werd aangeraden bij strenge kou maatregelen te treffen ter bescherming van biggen die pas geboren zijn omdat ze niet tegen kou kunnen en snel bevriezen. Op een vraag af het nadelig voor de bceren is dat Engeland niet bij de E.E.G. komt werd bevestigend geant woord. Engeland heeft zelf weinig op agrarisch gebied en kan dus veel ge bruiken. In E.E.G.-verband zou Enge land ook betere prijs moeten betalen dan waartoe het thans genegen is. Machinaal melken achtte men winst gevend wat de tijd betreft voor bedrij ven met 18 en meer koeien. Op iedere machine van elk merk kan een melk- leiding aangebracht worden als men dit wenst. Aanwending van stalmest op bevro ren grond geeft verliezen ten aanzien van de inwerking van deze mest op dc grond, maar dit is niet meer dan 25 c/o dus er is niets op tegen stalmest op sneeuw en bevroren grond aan te brengen. Bij gier kunnen de verliezen aanzienlijk zijn. Li Soest is de grond geschikt voor snijmais. Er is dan ook belangstelling voor dit gewas. Men dient te bedenken dat het heel veel fosfaat nodig heeft. Er is weinig werk aan en bespuiting is meestal voldoende. Het oogsten vindt omstreeks september plaats. Op een vraag of men stallen met zol ders droog kan krijgen zonder venti lator werd bevestigend geantwoord. Dan moet echter niet alleen een goede ont luchting aanwezig zijn, maar ook goe de aan- en afvoer van de lucht. Van ventilatoren mag men bij het droogmaken van stallen niet te veel verwachten. Kippenhokken kan men vorstvrij hou den door een goede bezetting en een zoldering van rietmatten. Desnoods kan men een kacheltje plaatsen. Bevroren water heeft een ongunstige invloed cp de productie omdat de kippen niet voldoende vocht binnenkrijgen. Op de vraag welke werktuigen bij hooi bouw nodig zijn werd geantwoord dat dit een schudder en een hark zijn of eventueel een combinatie van deze werktuigen, afhankelijk van de groot te van het bedrijf. OMWISSELING inentingsbewij- ZEN VOOR HONDEN. Voor omwisseling van inentingsbewij- zen en eventueel verstrekken van pen ningen voor honden, die reeds vóór de gemeentelijke inenting waren ingeënt tegen hondsdolheid, wordt verwezen naar de advertentie in dit blad. VLEESVERKOOP. Morgen, zaterdag, te 9 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats. GESLAAGD. Voor het rijbewijs A of BE zijn ge slaagd de dames en heren L. M. Reij- nen, W. P. Th. Bosboom, J. G. Schoon hoven, H. A. Bok, J. J. Casander, R. W. Grift, M. B. Cohius-Van Velzen en C. M. Hagenaar. Zij werden opgeleid door Auto- en Scooterrijschool ,,De Witte Pompen", Steenhoffstraat 25, Soest. JUDO IN ELTHETO. Vele Soester jongeren krijgen judoles van de heer W. Boersma en zijn assi stenten uit Amersfoort in gebouw El- theto. Reeds enige tijd is er op maan dag een lesavond waarop judo-enthou siasten zich kunnen bekwamen en trach ten de voetsporen van wereldkampi oen Anton Geesink te drukken. De meeste cursisten zijn juniores in de leeftijd van 8 tot en met 16 jaar. Vele seniores gaan wekelijks naar Amers foort omdat er in de sportschool van de heer Boersma meer trainingsmogelijk heden zijn dan in Eltheto. Een grote verbetering voor de Soester judo-liefhebbers is het invoeren van een tweede lesavond. Voortaan kan men niet alleen op maandagavond maar ook op dinsdagavond van 5 tot 10 uur in Eltheto terecht, zodat nieuwe cursisten zich kunnen opgeven. Op deze dins dagavond zullen twee lesuren voor ju niores, twee voor dames en 1 uur voor heren gegeven worden. Vele jeugdige judo-liefhebbers, die op een wachtlijst stonden kunnen zich dan ook op dins dagavond tussen 5 uur en half zeven opgeven voor een cursus. Tussen 7 en 8 uur kunnen dames en heren zich op geven. CARNAVAL. Reeds zondag kan men kaarten kopen voor het carnavalsfeest dat georgani seerd wordt door de Instuif R. K. Jong Soest en dat op 25 februari voor de ka tholieke jongeren gehouden wordt. De kaarten zijn zondag verkrijgbaar in gebouw St. Joseph, waar de Instuif het vraagtekenbal organiseert. Vanaf maandag zijn de kaarten in voorver koop verkrijgbaar bij de adressen B. J. v. d. Linden, Soesterbergsestraat 49, A. Fugers, Kerkstraat 3, G. Roeten, Steenhoffstraat 30 en Th. v. d. Mast, Schrikslaan 31. De prijs is 3,75. Er hebben zich reeds groepen voor de carnavalsoptocht aangemeld, maar het moet een grootse stoet worden, dus nieuwe groepen zijn welkom. Er wordt gestart op zaterdag 23 februari, om 17.15 uur, bij St. Joseph voor de tocht die Prins Leut III zal maken. Op zondag 10 februari is er Prinsen- bal. Dan zullen Prins Leut en de Raad van Elf zich aan de katholieke Soester jeugd voorstellen en in St. Joseph zal het carnavalslied ingestudeerd worden. PROVINCIALE TENTOONSTELLING. Uit de vereniging P.K.V.S. ontstond de vereniging van konijnenfokkers ,,De Eemstreek" met Soester en Baarnse leden, die in Baarn vergaderen omdat de meeste leden in Baarn wonen. Deze vereniging organiseert van 1 tot en met 3 februari een tentoonstelling i.\ het gebouw van de duivensportver eniging De Pool in de Ericastraat te Baarn. De heren B. v. d. Pol, H. Roe- lofs, B. Hartog, J. Smits en H. v. d. Baan vormen de tentoonstellingscom missie. De heren G. Gaasenbeek, J. Karbet en N. Verkade zijn de keur meesters. Zij komen respectievelijk uit Westbroek, Amsterdam en Hilversum. Het is een provinciale tentoonstelling met 140 inzendingen, waarvan 40 uit Soest en Baarn. Er worden uitsluitend dieren ingezonden die reeds een predi kaat behaalden. VAN PLANKTON TOT PLASTIC. Op woensdag 6 februari is er in het Oranje Hotel een Nutsavond. Er wordt een causerie gehouden over het onder werp „Van Plankton tot Plastic" en daarna worden de films „Shell-pano- rama", „Zoeken naar het beste" en „Strijd zonder einde" vertoond. De causerie behandeld de verwerking van ruwe aardolie tot de vele produkten die er thans van gemaakt worden. Dat benzine, stookolie en smeerolie aard- olieprodukten zijn weet iedereen wel, maar hoe deze worden gemaakt is min der bekend. Dat de daarbij vrijkomende kraakgassen de bouwstenen vormen waarmee de nog steeds groeiende che mische industrie tal van producten kan vervaardigen is voor velen echter iets nieuws en veel interessants kan men hierover woensdagavond vernemen. TONEEL VOOR „BEATRIX". De toneelgroep van Zon en Schild en I-Iebron heeft gisteravond ter gelegen heid van de verjaardag van prinses Beatrix in gebouw Eltheto voor de oranjevereniging „Beatrix" het blijspel „Rekeltje" opgevoerd. Het welkomst woord werd gesproken door de heer W. A. Veldhuizen na het zingen van psalm 103. Hij wees erop dat dit de eerste bijeenkomst van de vereniging na het overlijden van koningin Wilhel- mina was en las de 23-ste psalm, die in het leven van de overleden vorstin zoveel betekend heeft. De heer Veldhuizen sprak zijn vreug de uit over de goede opkomst ondanks de kou. Hij deelde mee dat aan prin ses Beatrix een telegram gezonden was met een gelukwens ter gelegenheid van haar verjaardag. Hij sprak de wens uit dat onze oudste prinses ook in het ko mende jaar door God gezegend zal wor den met menselijk geluk en vrede in het hart. Hierna werden twee couplet ten van het Wilhelmus gezongen en werd „Rekeltje" opgevoerd. ONTSPANNINGSAVOND KATHOLIE KE JEUGD. Gisteravond waren vele tientallen ka tholieke jongeren bijeen in het St. Jo sephgebouw, waar de eerste ontspan ningsavond, georganiseerd door de In terparochiële Jeugdraad, gehouden werd. De heer F. A. Smoorenburg zei in zijn openingswoord dat het de be dceling is dat de jeugd voortaan zelf de avonden vult met gezellige dingen Reeds duizenden jaren zeggen mensen van middelbare leeftijd en daarboven dat de jeugd van nu niets is en dat zij in hun kinderjaren voortreffelijke eigenschappen hadden. Dat is natuur lijk onzin, maar ieder die niet meer tot de jeugd behoort heeft de neiging dat te doen. Laten we het er dus over eens zijn, dat de jeugd van nu niet slechter is dan de jeugd van dertig of veertig jaar terug, maar het is wel opvallend dat meisjes en jongens zich soms als achterlijke apen gedragen en u en ik kunnen dan toch wel zeggen dat wij vroeger niet zo dom waren. Als wij zo'n dertig veertig jaar geleden ergens heen mochten om wat te zien of te horen - al waren het lichtbeel den, die ze nu dia's noemen, dan hiel den we ons rustig, maar tegenwoordig gaan meisjes en jongens met een knaak of meer naar een' gebeuren dat hun interesse heeft en na een half uur ma ken ze zo'n kabaal dat de politie de zaal ontruimt. Dat is enige tijd gele den in Eemland gebeurd en iedere vol wassene heeft het recht te zeggen dat dit heel dom is, want die rijksdaalder hadden ze beter aan patates kunnen besteden. Gisteren werden er in St. Joseph wer kelijk aardige films gedraaid, al waren e stom, maar van dat stom zijn had je niets in de gaten, want de vele meisjes en jongens die naar deze ontspannings avond gekomen waren maakten een schrikbarend kabaal. Om half tien was het eerste deel van de laatste film ten einde. Het tweede deel werd niet gedraaid omdat de ou ders van deze rumoerige meisjes en jongens verwachtten dat ze kort na half tien thuis zouden zijn. „Als jullie niet zo rumoerig waren ge weest dan waren we op tijd met het tweede deel klaar geweest" werd ge zegd en opnieuw blijkt dus weer dat de meisjes-en jongens-van nu dommer zijn dan u en ik in onze jeugd. Zij komen om iets te zien of te horen en door hun onbenullig gedrag zien of horen ze dit niet of maar ten dele. Dus niet slechter, maar echt wel dom- ir. KANTMAN. Advertenties voor het dinsdagnummer worden aangenomen tot maandagmiddag 2 nar en voor het nummer van vrijdag tot donderdagmiddag 2 uur. en in Top of Flop-vorm werd uitge maakt wat gedaan kan worden. Twisten had aanhangers, maar er zal niet getwist worden. Er zullen plaat jes gedraaid worden, er is sjoelen, ta felvoetbal, kaarten en hobbyclubs wor den gevormd, terwijl verwacht mag worden dat uit de 160 meisjes en jon gens die gisteren aanwezig waren een toneelgroepje gevormd wordt. Mevr. Beijer en de heer Hom hebben de lei ding van deze ontspanningsavonden, waarvan de volgende op donderdag 14 februari gehouden wordt. Zij worden geassisteerd door enige meisjes. S.E.C. SPEELT WEER. Zondag hebben S.E.C. 1 en S.E.C. 2 te gen elkaar gespeeld en de uitslag was 0-0. Overmorgen wordt opnieuw ge speeld. De opstelling is S.E.C. 1 doel Schrijvers achter Pothoven en De Rooy midden Van Breukelen, Rutten- berg en Wolfsen voor Verhoeve, Hooy- er, De Bruin, Van Kooij en Burgman. S E.C. 2 doel Van Essen achter Hooy- er, en van Duinkerken midden Ben Burgman, De Vries en Strumpel voor Roest, Ten Hove, Elverding, Timmer en Veldhuizen. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. U S A. s.s. „Rijndam", 3 febr. en s.s. „Soestdijk", 6 febr. Argentinië m.s. „Montferland", 5 febr. en m.s. „Cap San Antonio", 6 febr. Australiës.s. „Oriana", 4 febr. Braziliëm.s. „Eemland", 6 febr. Br.-O.-Afrikam.s. „Pierre Loti", 5 febr. en s.s. „Africa", 7 febr. Canada s.s. „Rijndam", 3 febr. en s.s. „Soestdijk", 6 febr. Chili m.s. „Weimar", 7 febr. Ned. Antillen s.s. „Baarn", 3 febr. en m.s. „Oranje Nassau", 5 febr. Suriname m.s. „Kreon", 6 febr. Rep. van Z.-Afrika en Z-W.-Afrika m.s. „Pretoria Castle", 3 febr. en m.s. „Ommenkerk", 6 febr. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1