HET VERZET m DE VIJF. HET OOG GERICHT OP DE DICTATORS. Meningen van lezers. Iffleiële mededelingen. s.v.v.-volleybal. Politie telefoon 4444 en 4445 TELEF. BRAM)WEER 3 3 3 3 DINSDAG 5 FEBRUARI 1963. 42e JAARGANG No. 10. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, f 2,10 - per post f 2,25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Het is nog niet mogelijk nu al een ba lans op te maken van de gevolgen van de Brusselse debacle. Men kan wel on geveer weten welke posten er op voor zullen komen, maar niet hoe zwaar ze zullen wegen. Daarbij is zelfs het schat ten nog moeilijk, vooral wat de politie ke aspecten aangaat. Wat de economische kant betreft, is het verleidelijk de zaak zo voor te stellen - als in Frankrijk al gebeurt - dat de vreugde om de meest logische uitbrei ding in omvang van de E.E.G. dan wel is uitgebleven, maar dat men toch ook niet om een verlies hoeft te treuren, want wat er is bleef toch bestaan. Maai' zo is het niet. Niet alleen de groei in omvang - van Zes via Zeven naar Tien - is onmogelijk gemaakt, maar ook de groei in de diepte. Prof Erhard sprak al de vrees uit dat de Euromarkt-orga- nen voortaan met meer zouden zijn dan administrateurs. Een arbeid die welis waar zowel nuttig als noodzakelijk is, maar die niet leidt tot groei, daarvoor is een actief beleid nodig. En een eco nomie die niet groeit temidden van an dere die dat wel doen, raakt achterop, verkommert. Vijf met of vijf tegen één. Om te verklaren waarom die groei uit de Euromarkt dreigt, moet men overgaan naar het politieke deel van de balans. De vijf tegen De Gaulle protesterende partners in de E.E.G. weten nu dat Frankrijk in hun gezelschap niet een partner met gelijke rechten als alle andere wenst te zijn, maar een domine rende factor. Daar zijn maar twee antwoorden op. Ze kunnen dat aanvaarden en dan groeit de E.E.G. verder, zij het volgens Franse verlangens. En omdat die niet altijd overeenkomen met de belangen der an deren, is dat onaanvaardbaar; de vijf zouden zichzelf zo ongeveer tot Franse 'satellieten degraderen. Het enige andere antwoord is verzet Frankrijk laten voelen dat het zich overschat als het denkt over de ande ren te kunnen lopen. En die koers is al ingeslagen. De eerste tegenzet. De 5 hebben al besloten 'n door de Fran sen verlangde bijeenkomst om te over leggen over Amerikaanse investeringen in Europa, niet door te laten gaan. Dat het initiatief daartoe van de Duitser Erhard uitging, is in dit opzicht veel betekenend, zo kort nadat Adenauer en De Gaulle elkaar zo hartelijk omarm den. Zo kan Parijs - en de Franse president voelt daar kennelijk behoefte aan - pro beren de Amerikaanse economische in vloed in de wereld af te remmen, maar bij gebrek aan medewerking der anderen is dat vrij vruchteloos. Een Amerikaanse vestiging in een der andere E.E.G.-lan den kan immers gebruik maken van de lage tolmuren onderling en in de toe komst zelfs van het slechten daarvan. Er zijn zo meer manieren om de Fransen dwars te zitten. Bijvoorbeeld door de invoerrechten voor granen van buiten de gemeenschap - die jaarlijks vast gesteld moeten worden - laag te houden, tot schade van de Franse landbouw en bovendien tot voordeel van de consu menten. Redding van het ideaal. Dit heeft veel weg van benepen pla gerijtjes, maar het is het enige wapen dat de vijf hebben. Alleen op die ma nier kan De Gaulle duidelijk worden gemaakt, dat hij de regels van het part ner zijn zowel naar de letter als naar de geest zal moeten eerbiedigen en niet. moet proberen zijn wil aan anderen op te leggen. Hier kan men weigeren De Gaulle zijn zin te geven en hopen dat hij daardoor opgeeft een leidersrol te willen spelen in een gemeenschap die juist bestaat bij de gratie van de on derlinge gelijkheid en wederzijdse wil samen iets te bereiken tot gezamenlijk heil. Doet men het niet, dan sterkt men de generaal alleen in zijn Napoleonti sche heerszucht. Het nadeel is alleen dat de vijf zodoende ook veel van wat al is verwezenlijkt van het Europese ideaal kapot maken. Als excuus geldt dan alleen dat De Gaulle's vernielzucht aan dat ideaal al veel meer afbreuk heeft gedaan en nog meer zou doen als men hem de kans gaf. Zo ontdaan van zijn elan en stimulans zal de E.E.G. zeker blijven bestaan. Een volkomen uiteenvallen van dat verbond zullen de vijf zeker willen voorkomen, omdat niemand er mee gebaat zou jzijn, ook de Britten niet als die uiteindelijk toch eens toe zullen treden. Om dat laatste mogelijk te maken moet men dan hopen dat De Gaulle een Frank rijk nalaat waarmee wel te praten zal zijn. In dat opzicht kan men niet meer doen dan hopen. jf» 3 Ook Rome in het „zonnige zuiden" ontkomt niet aan de invloed van deze strenge winter. Op het St. Pietersplein vermaakten deze geestelijken zich met het sneeuwballen gooien. Dit spel is daar maar zelden mogelijk. DS. FOKKEMA WERD 70 JAAR. Ds. J. Fokkema, emeritus-predikant te Soest, werd op 1 februari 70 jaar. Ds Fokkema was predikant van de Ned. Herv. Kerk, lid van de tweede kamer en wethouder van onderwijs te Ede. Jan Fokkema werd op 1 februari 1893 alt zoon van een hoofdonderwijzer te Arum in Friesland geboren. Hij bezocht de driejarige h.b.s. te Harlingen en de vijfjarige te Sneek. Enige jaren was hij als ambtenaar bij de Raad van Arbeid te Sneek en Goes werkzaam. Pas laat begon hij met zijn theologi sche studie aan de rijksuniversiteit te Utrecht en in 1930 werd hij als 37-ja- rige door het provinciaal kerkbestuur van Noord-Brabant en Limburg tot de evangeliebediening in de hervormde kerk toegelaten. Op 11 mei 1930 werd bi] in Sprang door ds J. Goslinga uit Utrecht bevestigd. Op 9 oktober 1932 ging ds Fokkema naar Amstelveen en cp 9 mei 1937 naar Delft. Hier bleef hij tot 6 juni 1946 predikant. Toen werd hem eervol ontslag verleend met de bevoegdheid tot het emeritaat omdat hij lid van de tweede kamer werd voor do Anti-Revolutionaire Partij. Tot 1959 vervulde ds Fokkema dit lidmaatschap. Tijdens dit kamerlidmaatschap was ds Fokkema bijna vier jaar voorganger van de hervormd-gereformeerde evan gelisatie te Zaandam. Daarna werkte hij twee jaar als bijzonder hulpprediker le Zijderveld. Ds Fokkema heeft in zijn Delftse tijd vier jaar deel uitgemaakt van de ge meenteraad van deze stad. Toen hij zich later in Ede vestigde was hij lid van deze gemeenteraad en van 1956 tot februari van het vorig jaar was hij wethouder van onderwijs in deze plaats. Per 1 juli 1961 werd ds Fokkema be noemd tot predikant-voorganger van qc hervormd-gereformeerde evangeli satie te Soest. In december 1961 werd deze evangelisatie omgezet in een nood- gemeente van de Gereformeerde Bond. Van de hand van ds Fokkema versche nen tal van artikelen in kerkelijke or ganen, enige preken en een brochure over de Hersteld Apostolische Secte. ERNSTIG ONGELUK. De achtjarige jongen G. J. Rietberg uit de Stationsweg werd zaterdagmid dag ernstig gewond toen hij plotseling de Torenstraat lopend overstak en te-^ gen de auto van de heer G. A. J. W. liep. De jongen werd tegen het weg dek geworpen en bleef liggen. Eerste hulp werd door de E.H.B.O. en dokter Stroband verleend. Met zware hoofd wonden en vermoedelijk een schedel- basisfractuur, .werd de jongen per E.H.B.O.-ziekenauto naar De Lichten berg in Amersfoort gebracht. SANATORIUM ZONNEGLOREN. Uit reacties welke men in Sanatorium Zonnegloren ontving nadat wij de jaar rede van de geneesheer-directeur dr Berghauser Pont gepubliceerd hadden, is gebleken dat velen denken dat sana- tc rium Zonnegloren een ziekenhuis wordt. Dat is in het geheel niet waar en dat staat ook niet in de jaarrede. In oktober van het vorig jaar werd ge raamd dat er eind van het jaar 200 t.b.c-patiënten zouden zijn en dit be tekent dat een verantwoorde exploita tie niet meer mogelijk is, zodat plan nen gemaakt worden het sanatorium ten dele tot ziekenhuis te maken, met de vaste wil de verpleging van t.b.- patiënten op de eerste plaats te laten komen. Eind 1962 waren er geen 20G patiënten maar 221 en in de loop van de eerste maand van dit jaar liep dit aantal op tot 235, zodat de situatie ver anderde ten gunste van het sanatorium en ten ongunste van de plannen een ziekenhuisafdeling te stichten. Deze plannen zijn niet van de baan, want de daling van het aantal t.b.-patiënten zal ongetwijfeld voortgang vinden en Zonnegloren zal een ziekenhuisafde ling krijgen, maar niet direct, terwijl het sanatorium nummer 1 zal blijven. BRAND IN KAST. Zondagmiddag deed het gezin H. in de Nieuwstraat een dutje, maar dat werd ruw verstoord door buren, die kwa men melden dat er brand was. In een kast in de keuken was inderdaad brand ontstaan. Daarin lagen vette poetsdoe ken, die gebruikt waren om de kachel schoon te maken. De lappen gingen branden en het vuur richtte schade aan het meubilair en de keuken aan. Dit kon door de brandweer tot 75,voor de inboedel en 250,voor de keu ken beperkt worden. De heer H. is verzekerd. JUBILEUM DE VRIENDSCHAP. Op een ledenvergadering, welke de le den van de vereniging van postduiven- houders „De Vriendschap" is restau rant Zonneheuvel gehouden hebben, is besloten het 25-jarig bestaan te vieren met een receptie in hotel „De Gouden Ploeg" op 2 maart, terwijl diezelfde dag een feestavond gehouden wordt Onder meer zullep de besturen van enige zusterverenigingen uitgenodigd worden. De feestcommissie, die de vie ring van het zilveren jubileum voor bereidt, bestaat uit de heren J. G. Ka merbeek, C. P. Jak, W. Altenaar, C. Vaassen en G. H. v. d. Broek. ned. VROUWEN-ELECTRICITEITS- VERENIGING. De afdeling Eemland van de Ned. Vrouwen-Electriciteitsvereniging houdt op 14 februari de jaarvergadering in hotel Royal - voorheen Zeiler - te Baarn. Na de pauze zal mevr. B. Men- des-da Silva voordragen. Op woensdag 20 maar wordt het 25-jarig bestaan van de afdeling gevierd. Om tien uur worden de deelneemsters aan de her denkingsbijeenkomst ontvangen in „Het Brandpunt" te Baarn. Om 11 uur zal de presidente, mevr. H. J. v. Vee- ren-Van Lohuizen een herdenkingsre de uitspreken waarna gelegenheid tot feliciteren is. De warme lunch wordt in De la Pro menade gebruikt en 's middags zullen De Rederijkers uit Utrecht het toneel stuk „Engelen zonder vleugels opvoe ren. MEDEWERKING AAN SCHOLEN. Het sanitair van de openbare school in de Beetzlaan moet dringend verbeterd worden en hiervoor is 1790,nodig. Het college van B. en W. heeft de raad voorgesteld een krediet te verlenen. Tevens is voorgesteld een krediet van 1975,beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van leer- en hulpmid delen en gymnastiekmateriaal ten be hoeve van de openbare lagere school in de Bonifaciusstraat. De geschiedenis boekjes van de vierde en vijfde klas zijn beslist onvoldoende om behoorlijk geschiedenisles te geven. Tevens zijn er atlassen nodig. Voor het vak kennis der natuur zijn stempels aangevraagd, die gebruikt kunnen worden om geschre ven natuurlessen van illustraties te voorzien. Het aangevraagde gymnastiek materiaal is door het schoolhoofd in overleg met de consulent voor de li chamelijke opvoeding samengesteld. Deze acht uitbreiding van het mate riaal nodig. Voor de christelijke kleuterschool aan dc Insingerstraat zal 250,beschik baar gesteld worden. Hiervoor wordt een aanrecht aangebracht. Alleen de damesteams van de Soester Volleybalvereniging moesten vorige week in de markthal competitiewed strijden spelen. Het eerste damesteam won in een, van zijn kant, slechte wed strijd van Olympia 3 met 0-3. Het tweede en derde team van de rood- witten speelden tegen elkaar. De da mes van het derde team gaven het tweede team uitstekend partij, maar konden toch niet verhinderen dat het tweede team met 3-0 aan het langste eind trok. MEDEWERKING AAN R.K. SCHOLEN Het r.k. schoolbestuur heeft de ge meente om medewerking verzocht voor de bouw van twee lokalen aan de nieu we St. Ludgerusschool in Soest-Zuid. Deze school heeft thans 140 leerlingen verdeeld over de klassen 1 tot en met 4. Met ingang van het nieuwe school jaar zal een vijfde klas toegevoegd worden en met ingang van 1 augustus 1964 een zesde. Over een half jaar zal de school zoveel leerlingen hebben dat tot de aanstelling van een vijfde leer kracht kan worden overgegaan. In augustus 1964 zal een zesde leer kracht benoemd worden. Men is bezig met de bouw van een gym nastieklokaal bij de r.k. ulo in de Steenhoffstraat. Het is nodig dat een speelterrein en plantsoenen aangelegd worden. Niet alleen ten behoeve van de ulo maar ook van de St. Bonifacius- school, die op hetzelfde terrein staat. Bij de aanbouw van drie leslokalen aan de ulo is van aanleg van plantsoenen afgezien met het oog op de te ver wachten bouw van een gymnastieklo kaal. Het speelterrein bij de St. Boni- faciusschool is een modderpoel of een stoffige zandvlakte, al naar de weers omstandigheden zijn. Het schoolbestuur meent dat bij elk gymnastieklokaal enige buitenaccomodatie behoort. Er is reeds een plan voor de aanleg en de kosten worden op 29.000,geraamd. Het college van B. en W. heeft de raad gevraagd medewerking aan dit plan te verlenen. Voor de r.k. kleuterschool te Soest- Zuid is medewerking gevraagd voor het veranderen van kleuterstoeltjes in drie klassen, voor de aanschaffing van overgordijnen, voor het aanbrengen van tekenschilderwanden en voor het aan schaffen van een schrobmachine en een boiler. De kleuterstoeltjes die thans gebruikt worden zijn afgekeurd omdat de af stand van de leuning tot de voorkant van de zitting te lang is. Door inkor- I ting van de stoeltjes wil het school bestuur dit euvel verhelpen. Het college van B. en W. heeft de raad i voorgesteld 2300,ten behoeve van de r.k. kleuterschool aan de Ericaweg j ter beschikking te stellen. VERENIGING VOOR HANDENARBEID Bij voldoende deelname zullen in Amersfoort omstreeks half februari de volgende cursussen door de Vereniging voor Handenarbeid, afdeling Amers- foort, in de school aan de Lange Beek straat gegeven worden vlechten met 1 raffia, fineerstroken, biezen en pitriet, 1 het maken van poppen, automontage in theorie en praktijk, leerbewerking beensnijden, waarbij uit botten, ho- rens en potvistanden gebruiksvoor werpen vervaardigd worden en het maken van sieraden. Voor alle aanstaan- de cursisten is er hedenavond, om 8 uur, in Amershof aan de Snouckaert- J laan een oriënteringsavond. President De Gaulle moet niets hebben van Engeland en naar men beweert komt dit ten dele omdat hij zou vin den dat Engelsen geen Europeanen zijn, maar eilandbewoners, die er maar zo'n beetje bij hangen. Waarschijnlij ker is echter dat hij helemaal niets moet hebben van de democratie, want nu papt hij aan met Franco, Spanje's waardeloze dictator, die na 25 jaar zijn landgenoten nog altijd weinig meer kan bieden dan armoe en zon en met Sala- zar de dictator van Portugal, ook al een land waar armoe troef is, zoals dit meestal het geval is in landen gere geerd door dictators, want alle moge lijke mislukkingen krijgen alle moge lijke baantjes, die ze helemaal niet aankunnen, maar dat camoufleren ze wel met een heel grote mond en een uniform. De grote genegenheid van De Gaulle voor Adenauer wijst er ook al op dat hij meer bewondering voor de dicta tuur dan voor de democratie heeft, want Der Alte is nu ook niet bepaald het schoolvoorbeeld van een democra tische bestuurder. Men zegt dat De Gaulle een groot man is, maar van een groot man die zich partners als Spanje en Portugal kiest zal niet veel overblijven als het ooit aankomt op een conflict met soldaten vanachter het ijzeren gordijn, die met z'n tienen meer waard zijn dan dui zenden Fransen, Portugezen en Span jaarden, die het niet veel verder zul len brengen dan hard gillen en nog harder weglopen als er moeilijkheden komen. In enige wereldoorlogen heeft Frankrijk namelijk bewezen enorm hard terug te kunnen trekken, terwijl Spanje wel uitstekende vechters heeft, maar dan alleen als ze tegen Spanjaar den kunnen vechten, want Franco's Blauwe Divisie moet er twintig jaar geleden geen spaan van terecht ge bracht hebben in Rusland. En Portu gal kan alleen maar flink doen tegen negers met speren. Gelukkig hoeft het machtige bondge nootschap tussen Frankrijk, Spanje en Portugal ons niet te verontrusten. Monaco, Liechtenstein en Andorra zijn samen even sterk. KANTMAN. BIJDRAGEN VOOR KINDEREN. In 1950 werd bij raadsbesluit vastge steld, dat respectievelijk 2,en 1,per dag door de gemeente zou worden bijgedragen in de kosten van uitzending en verpleging van kinderen die naar herstellings- en gezondheids kolonies moeten. In 1960 werden deze bedragen verhoogd tot 1,50 en 2,25. Het college van B. en W. heeft de raad voorgesteld opnieuw tot verhoging over te gaan en de bedragen te stellen op 2,voor A-verpleging en 2,75 voor B-verpleging (langer dan 6 weken). VERKOOP VAN GROND. De gemeente zal aan de heer A. A. van Breukelen 340 m2 grond verkopen, welke gelegen is aan de Noorderweg. De prijs is 6000,Op deze grond zal een woning gebouwd worden. Aan de heer H. G. Dorresteijn zullen 2 percelen bouwland verpacht wor den welken gelegen zijn aan de Nieu- weweg. Redactie Soester Courant. Verzoeke beleefd opname van het vol gende In de vorige week gehouden raadsver gadering werd door een der leden de vraag gesteld hoe het stond mjet de waterleiding voor de Dorresteinweg. Het antwoord van de voorzitter was geen animo van de bewoners. Ondergetekende wil hiermede naar vo ren brengen dat die animo wel dege lijk aanwezig is. Deze zaak heeft echter een financiële kant n.1. de gemeente wil de belang stellenden mee laten betalen voor de aan te leggen hoofdleiding. Ir. dit (achtergebleven) gebied van Soest wonen verschillende A.O.W.-men sen, die dan bedragen van 600, moeten betalen. Met de huisaansluiting er bij komt dat zo ongeveer op 1000, gulden. Met dank voor de plaatsing. J. v. d. Broek. WEDEROPBOUWWET. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat zij voornemens zijn om aan W. Bos, Belvedèreweg 9, alhier, op zijn daartoe gedaan verzoek op grond van het bepaalde in artikel 20 van de Wederopbouwwet, vergun ning te verlenen voor het bouwen van een machinale timmerwerkplaats op het perceel, gelegen aan de Belvedère- weg, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie G, nummer 4662, zulks in afwijking van het uitbreidingsplan in onderdelen regelende de bestemming van de gronden gelegen in het Indus trieterrein in 't Hart. Alvorens een definitieve beslissing te nemen stellen zij belanghebbenden in de gelegenheid om zich binnen een termijn van één week na de dagteke ning van deze bekendmaking hun eventuele bezwaren schriftelijk bij hen ii. te dienen. De op de bouwaanvrage betrekking hebbende stukken liggen ge durende diezelfde termijn ter gemeente secretarie ter inzage. Soest, 5 februari 1963.

Soester Courant | 1963 | | pagina 1