PatfeS DE BARSTVAN" BRUSSEL „DE WITTE POMPEN" VEERTIG JAAR „DE BEWAKER". D. ENGEL Firma 0. van de Pol Nieuwe werkpaarden voor het leger. Pa Itl RO breekt TWEEDE BLAD Voor Auto- of Scooterrijles van SCHALKWIJK Centrifuges van f115.-. UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool handen HAMEA-GELEId^ÜÜ Loodgieters- werkzaamheden. Politie telefoon 4444 en 4445 TELEF. BRAM)WEER 3 3 3 3 IN EIGEN ATELIER VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 8 FEBRUARI 1963. Nog geen zes jaar nadat de Europese naties zich in Rome aaneenschaarden om samen in Europa iets groots tot stand te brengen, is hun verbond in Brussel gebarsten. De E.E.G. zal zeker blijven voortbe staan - wat moet men anders - maar het zal een gelijmde en gekramde ver sie zijn van het origineel. Het idealisme van toen, dat er van uitging dat door gezamelijke inspanning, wederzijdse hulp en gezamenlijke offers voor allen een betere toekomst kon worden ge schapen, heeft de nekslag gekregen doordat president De Gaulle verkozen heeft dit verbond te misbruiken als een wapen in zijn machtspolitiek. Het is niet zo ver gezocht als hem een soort Napoleontische grootheidswaan zin wordt verweten. De oude generaal schijnt die zelfs ieder onder de neus te willen wrijven. Bijvoorbeeld door zijn absurde aanbod - want dat was het wel ongeveer - aan de Denen om tot de E.E.G. toe te treden. Het was een toezegging die geheel buiten zijn bevoegdheid ligt. Over de toetreding van nieuwe leden beslissen de zes ge- 21EKENFONDSL E VER ANC IER SOESTERBERGSESTR.WEG 26 TEL2S82 zamenlijk, iets wat de Fransman uiter aard zeer goed weet. De opzettelijke manier waarmee de Denen hun Frans welkom in de E.E.G. kregen toebe deeld, kan dan ook niet anders opge vat worden dan als een geste waarmee De Gaulle wenst te laten zien dat hij de lakens uitdeelt in Europa en dat de anderen, alsmede hun invloed en hun rechten, iets zijn van zo ondergeschikt belang, dat het allemaal te verwaar lozen is. Niet volgens afspraak. Waar De Gaulle misbruik van maakt, is het feit dat de zes zijn overeen ge komen dat ze samen zullen werken. Dat behelst dat belangrijke besluiten unaniem worden genomen. Juist om tot die eensgezindheid te geraken, hebben alle partijen bij tijd en wijle wei eens water in de wijn moeten doen. Zo bij voorbeeld bij de landbouwakkoorden die zeker niet voor allen even aanvaard baar waren, maar waarbij om der wille van de gemeenschap offers zijn ge bracht. Dat is de basis en ook de enig mogelijke manier om van zes econo mieën met een eigen aard een geheel tc- maken. De toetreding van Engeland zou voor sommige Europese - en zeker niet al leen Franse - industrieën de concur rentie hebben verscherpt. Dat is een nadeel. Daarentegen zouden er door vergroting van de markt ook voordelen zijn voor ieder - zeker niet in de laat ste plaats de Fransen. gaat U natuurlijk naar Volledige rijuren (60 min.) Twéémaal per week gratis theorie. All-risk verzekerd. Prijzen voor Auto 6,50 p.u., voor Scooter f 5,50 p.u. Steenhoffstraat 25 - Telefoon 2185 Op economische grond zou het beslist ook niet teveel zijn gevergd als de Fransen net als alle anderen enige bezwaren hadden geslikt omderwille van het profijt van het geheel, zoals de anderen herhaaldelijk hebben ge daan. Daartoe was De Gaulle niet be reid en daartoe bleek de ideële basis van de zes al vernield. Niet ter zake. Daar komt nog bij dat het Franse staatshoofd onverbloemd te kennen heeft gegeven dat de Britse toetreding hem vooral niet schikt op politieke gronden, een argument dat - zolang de E.E.G. nog niet een politieke gemeen schap ook is geworden - absoluut niet ter zake doet. Bovendien is dit een politiek argument dat gebaseerd is op een zeer persoonlijke overtuiging van De Gaulle zelf, die door geen der an deren wordt gedeeld. Het is ondemocratisch, het is unfair anderen gehoorzaamheid aan die poli tieke overtuiging af te dwingen door het op gemeenschapszin en idealisme rekenende reglement van een econo misch verbond te gebruiken als een machtspolitiek wapen waarvoor het niet is bedoeld. De kwestie van de Britse toetreding en zelfs van de weerslag die het op treden van de Franse president heeft, in andere internationale aspecten als dr N.A.V.O., de eenheid van het wes ten en de blijvende interesse van de V.S. in Europa, verdwijnen naar de tweede rang en de aandacht moet zich nu concentreren op de schade aan de Eu ropese eenheid, die de Franse houding heeft aangericht. Niets voor een ander over. Juist dat het mogelijk was, vooral in de eerste moeilijke jaren, door geven en nemen zoveel te bereiken, berustte op het feit dat men zeker kon zijn dat door allen gegeven en genomen zou worden, dat men bereid was iets voor elkaar over te hebben. Het vertrouwen dat zo gewekt is - de kolen- en staalgemeenschap had er zes jaar voor nodig om de sfeer van begrip te wekken, die de E.E.G. moge lijk maakte - is door de Franse onver zettelijke houding van nu aan brokken gegaan. Wat De Gaulle bereikt heeft, is meer dan dat hij haast wel zeker (voorlo pig) Engeland buiten de E.E.G. houdt. - hij heeft bereikt dat de geestelijke basis voor verdere uitbouw ook binnen de zes van de Europese gedachte ge smoord is in de angst voor Frans mis bruik van vertrouwen te eigen bate. Dat is de droevige balans van Brussel. Zolang er mensen en honden zijn zullen de mensen getracht hebben de honden af te richten. Uit gezelligheidsoverwe gingen, want het is aardig als een hond „dood kan liggen", uit gemakzucht, want het bespaart een loopje als hij de krant uit de gang haalt, maar ook in de strijd tegen hen die het met de wet niet zo nauw nemen kan men af gerichte honden gebruiken. Dit africhten wordt in onze gemeente nu al veertig jaar gedaan door de leden van de vereniging „De Bewaker", die in een jaar of twee van een gewone huis-, tuin- en keukenhond een politiehond maken, die zijn mannetje in de strijd tegen de misdaad staat. De heren Hummel, Van Leeuwen en Schwarts, die bij de Soester gemeente politie waren toen men op dorpen nog van veldwachters sprak, richten ruim 40 jaar geleden al honden af die bij de politiedienst gebruikt werden. Zij besloten een club te stichten en op 27 januari 1923 werd de vereniging „De Bewaker" opgericht. Van de oprichters leeft alleen de heer Hummel nog. De honden werden opgeleid tot verde digingshond, dus niet tot speurhond en dat is ook nu nog het geval. Deze hon den worden niet alleen gebruikt door de politie, maar ook door boswachters, douane en door bedrijven en particu lieren voor bewaking. ST EENHOFFSTR. SS TEL.290 6 SOEST In 1930 bestond de vereniging nog uit 1 man, de heer Hummel, die zo verstan dig was niet tot opheffing over te gaan, maar alle materialen over te dragen aan de heer M. Kok, die vanaf 1927 lid van een Baarnse vereniging was en nu zijn schouders onder de Soester vere niging zette. Nu is hij nog altijd de man die leiding geeft aan de leden die zich willen bekwamen in het africhten en hij is tevens voorzitter. Het ging goed vooruit met de vereniging onder leiding van de heer Kok en spoe dig waren er tien leden. Het aantal nam zelfs toe, maar dat had niet altijd voor delen, want er waren wel eens moeilijk heden met leden die alles beter wisten en op hun eigen houtje trachtten door te gaan. Het bestaan van „De Bewaker" kon dit echter niet aantasten. De vereniging heeft diverse voorzitters gehad. De heer Blom uit Soesterberg, inmiddels overleden, hanteerde het langst de voorzittershamer en hij werd daarom tot erevoorzitter benoemd. De heer Ron- nenberg was lang secretaris en thans is dat de heer Rondhout, lid van het Soester politiekorps, de enige politie man die deel uitmaakt van de vereni ging. Het is de bedoeling dat de vereniging tweemaal per jaar vergadert, maar het is gemakkelijker de leden naar De Paltz te krijgen voor het werken met de hon den dan naar een vergadering, zodat het wel eens met eenmaal per jaar ophoudt. Bouviers, herders, dobbermans, boxers en nog enige andere hondensoorten zijn geschikt voor het africhten. Over het al gemeen heeft men hele goede resulta ten met bouviers als stoere dieren, maar met herders is het meestal gemakkelijk werken. Overigens is de combinatie man-hond belangrijker dan het soort hond dat men africht, want als de man niet bij de hond past of omgekeerd, dan komt er weinig of niets van terecht. Met een hond die bang is wordt niets bereikt en een dier dat er als een haas vandoor gaat wanneer er een schot ge lost wordt heeft ook weinig te beteke nen als aspirant-politiehond. Het africhten duurt ongeveer 2 jaar. De hond moet van alles leren: links vol gen, rechts volgen, zwemmen, het sprin gen over een schutting, het redden van een drenkeling, apporteren, het goed on der appél staan en „stil" zijn als de si tuatie dit vereist om even later op een kort bevel toe te springen en de man te pakken om wie het begonnen is. Om dit allemaal te leren wordt in de zomer viermaal per week geoefend en in de winter tweemaal. Wie denkt dat bij dit oefenen geweld te pas komt is helemaal abuis, want slechts met ge duld kan men iets bereiken en niet met slaag. Er zijn wel eens dertig leden geweest, maar nu zijn er tien. Geen dames, al zijn er wel eens die lid worden. Leider Kok vindt echter dat vrouwen zich be ter met nuttig huishoudelijk werk kunnen bezig houden dan met het africhten van honden. Als men denkt dat de hond genoeg ge leerd heeft wordt hij door drie hoofd keurmeesters onder het mes genomen en op capaciteiten onderzocht. Zijn de re sultaten goed dan wordt een certificaat uitgereikt. Wordt de hond dan aan een politieman, douanebeambte of boswach ter verkocht dan moet het dier na twee jaar weer voor de keurmeester verschij nen, om na te gaan of 't dier nog steeds aan de eisen voldoet die men aan een politiehond mag stellen en dat gebeurt dan iedere twee jaar, omdat men wil voorkomen dat een politieman jarenlang rondloopt met een hond die niets meer van het geleerde weet. Verdedigingshonden zijn van groot nut voor een politiekorps en de heer Kok betreurt het dan ook dat in Soest geen officiële afdeling voor honden bij het Soester korps is. NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 VAN PLANKTON TOT PLASTIC. Dc Shell heeft de leden van de afde ling Soest van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen een interessante avond in het Oranje Hotel aangeboden. Daar sprak de heer J. Westering over aardolie en de titel van zijn causerie was „Van plankton tot plastic". Hij toonde dia's en na de pauze enige films. Plankton bevindt zich in zee en be staat uit ontelbare kleine diertjes, waarmee onder meer haringen zich voeden, maar ook walvissen. Uit dit plankton ontstond de aardolie, ai heeft men lang andere theorieën ge had over het ontstaan van deze olie. Ds Schafer in Duitsland wist 200 jaar geleden te vertellen dat de aardolie ontstaan was uit de resten van mensen en dieren, die omgekomen waren bij de zondvloed. Een Russische geleerde beweerde dat bet ontstaan was door inwerking van stoom op metaal-carbiden, maar inmid dels werd men wijzer en nu weet men dat het plankton, sinds miljoenen ja ren op de bodem van de zeeën opge hoopt, zich met klei vermengde en door druk en inwerking van bacteriën tot gas en olie werd. Het werkte zich door poreuze aard lagen tot het gevangen gehouden werd door een aardlaag, waardoor het vast gehouden werd en daar lag en ligt het voor de mens ter beschikking. Als olieveld, of als gasveld, maar men moet met denken dat er ondergrondse olie meren zijn of gasbellen die niet met de aardlaag vermengd zijn. Gas en die bevinden zich in poreus gesteen te Op sommige plaatsen ontstaan ech ter breuken, waardoor het gas en de olie vanzelf naar boven komen. Met geen enkel instrument is aan te tonen waar zich gas of olie bevindt, dus alle wichelroedelopers en andere mensen die beweren dat ze dit wel kunnen, moet men volgens de heer Westering tot de kwakzalvers rekenen. Vanaf prehistorische tijden is aardolie gebruikt. Als geneesmiddel, maar ook bij het bouwen en in de Bijbel kan men lezen dat de bouwers van de toren van Babel aardolie in asfaltvorm gebruik ten. Het Neurenbergs pamflet, dat hon derden jaren geleden uitgegeven werd gaf aan, dat men 72 kwalen met aard olie genezen kon. Daaronder hondsdol heid, maar ook slechte stoelgang. In Amerika werd de aardolie 150 jaar geleden van groot belang. Daar boor de men naar zout water, dat men ge bruikte voor het conserveren van voe ding. De olie die meekwam was maar een naar bijproduct, maar een apothe ker wist er weg mee. Hij scheidde de olie en het zoute water, deed de olie in flesjes en verkocht deze als een HAMFA.C njw of schraol soort Haarlemmer olie, goed tegen al le kiwalen, zelfs voor hoofdroos. Een piofessor in de scheikunde die hieraan leed, kocht enige flesjes. Hij smeerde de olie echter niet op zijn haar, maar onderzocht de vloeistof nauwkeurig en kwam tot verrassende resultaten. Bij het onderzoek kwam gas vrij, maar daarom was het hem niet te doen. Ei kwam ook benzine vrij, maar de piof wist nog niet wat men met ben zine kon doen. Er kwam ook verlich tingsolie vrij en daarmee werd petro leum het grote middel om de huizen goed te verlichten. Duizenden jaren was men niet ver der gekomen dan een pitje en nu kon den huizen en straten behoorlijk ver licht worden. Nu werd in Amerika niet alleen naar zout water geboord, maar ook naar olie om er petroleum uit te winnen en de belangrijke bijproducten liet men verloren gaan tot het einde van de negentiende eeuw, toen men ging inzien van hoe groot belang de benzine voor de auto-industrie was en nog begreep men het belang niet van dc. gassen die men verloren liet gaan bij het winnen van petroleum en ben zine. Dc eerste boringen in Amerika hadden succes toen men op een diepte van 21 meter zat. Thans wordt op sommige plaatsen op een diepte van 8 km ge boord. Ir 1900 werd 20 miljoen ton aardgas gewonnen en thans zestig maal zoveel, 1200 miljoen ton. Verwacht wordt dat men in 1970 twee miljard ton nodig zal hebben om aan de vraag te voldoen. Ei zijn al tankschepen die meer dan 100.000 ton olie kunnen vervoeren, maar er staan schepen op stapel van 150.000 ton en er zijn plannen voor schepen van 200.000 ton. Men heeft enorm veel aardolie nodig omdat de industrialisatie over de ge hele wereld snel toeneemt en zolang men nog geen gebruik maakt van kern energie in de industrie is aardolie het belangrijkste product om de industrie van energie te voorzien. En de indu strie zal zich steeds meer uitbreiden om de wereldbevolking te kunnen voe den. In 1800 waren er 800 miljoen men sen op aarde, in 1900 1600 miljoen en thans meer dan 3 miljard, terwijl men aanneemt dat er in het jaar 2000 een wereldbevolking van 6 miljard zal zijn. In de loop der jaren heeft men gebruik leren maken van het gas dat ontstond bij het winnen van petroleum en ben zine uit aardolie en thans maakt men uit deze gassen rubber, alcohol en ook plastic in oneindig veel variëteiten. HANDBAL. Het tweede damesteam van B.D.C. speelt zondag in Utrecht tegen Sport Vereent 2 in de Beatrixhal. De wed strijd begint om 12 uur. Om 4.20 uur spelen de meisjes-aspiranten tegen L.V.V 1 in de Expohal te Hilversum. Het vertrouwde beeld van de - oude - Amerikaanse jeep, het werkpaardje, dat sinds de oorlog in ons leger dienst heeft gedaan, zal verdwijnen. Zij rij den langzamerhand, figuurlijk gespro ken, op hun laatste druppeltje energie. Vernieuwing is hard nodig. De leger leiding heeft inmiddels een beslissing genomen. Als opvolgers van de veel zijdige Amerikaanse voertuigjes zullen tweeduizend „Munga's" worden gekocht. De Munga is een product van de Auto Union Werke in het Zuidelijke plaats je Ingolstadt, Zoals autoliefhebbers zul len weten is Auto Union Werke het zelfde als D.K.W., een naam, die op vervoersgebied grote bekendheid heeft gekregen. De Munga heeft een geheel ander ui terlijk dan de Amerikaanse rasgenoot. Het wagentje staat wat hoger op de poten - om de vergelijking met het (werk)-paard nog wat door te trek ken - en heeft een andere motorkap. de kracht van een verkoudheid wmo^m bij Vader, Moeder en Kind.^ra» Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw BILJARTSTANDEN DISTRICT EEMLAND. Klasse B 1 Klasse C 1 Poedel 1 14-69 O.D.L. 1 12-59 Verg. W, 3 14-57 Oranjeb. 1 11-44 Verg, W. 3 14-50 Zomerl. 1 11-42 K.O.T. 1 13-45 Soest.kw. 1 11-40 Ons Gen. 1 12-41 Leusd.kw. 1 11-39 Pnncesse 1 12-39 Zomerl. 2 12-36 Verg. W. 1 14-35 Centraal 1 13-33 K.W.S. 1 13-39 V.V.V. 1 11-29 Klasse C 2 Klasse C 3 K.W.S. 2 14-88 Leusd.kw. 3 15-94 Leusd.kw. 2 15-83 Soestdijk 2 15-90 Poedel 2 15-83 O.D.L. 2 15-80 Soest.kw. 3 15-75 K.O.T. 2 15-75 Oranjeb. 2 15-63 Zomerlust 3 13-62 V.V.V. 2 14-61 Sportlust 1 15-62 Soestdijk 15-60 V.V.V. 3 14-55 Princesse 2 14-55 Soest.kw. 4 15-54 Centraal 2 15-50 Verg. W. 4 14-47 Soest.klw. 2 14-40 Magneet 1 15-39 Klasse C 4a Klasse C 4b Princesse 3 13-80 Leusd.kw. 5 15-98 Poedel 4 13-77 Poedel 5 14-97 Vriendsch 1 13-71 Vriendscb. 2 13-84 Soestdijk 3 14-67 Princesse 5 15-74 V.V.V. 13-68 Poedel 6 14-63 Centraal 3 13-64 V.V.V. 5 15-63 Zomerlust 4 13-63 Ruimzicht 2 14-62 Poedel 3 13-63 Magneet 2 15-59 Leusd.kw. 4 14-52 K.W.S. 3 15-59 K.O.T. 3 14-34 Soest.kw. 5 14-48 Ruimzicht 1 14-26 Princesse 4 15-45 K.O.T. 4 15-42 VOLLEYBALCOMPETITIE. De standen in de volleybalcompetitie zijn Heren, lc klasse. Heren 2e klasse. Olympia 8-15 Vios 3 9-16 Vios 2 8-14 Wilhelmina 1 10-16 Giraffes 8-9 Olympia 2 9-15 Spirit 8-9 Wilhelmina 2 9-7 V.V.A. 2 7-7 Spirit 3 10-7 S.V.V. 1 9-7 Montagnards 9-5 B.G. en S.V. 8-3 S.S.S. 9-6 S.V.V. 2 8-0 V.V.A. 3 3-6 Spirit 4 10-5 Heren 3e klasse. Olympia 4 6-12 Vios 4 7-10 Olympia 3 6-7 V.V.A. 4 7-6 Vios 5 7-3 P.S.V.A. 7-2 Overgkl. dames. Dames le klasse. Vios 14-22 B.G. en S.V. 6-12 Valboval 12-18 V.V.A. 1 6-10 Slotermeer 12-18 Vios 2 6-6 Cito 14-18 Wilhelmina 6-3 Athlon 13-16 Olympia 2 6-3 Boemerang 14-16 V.V.A. 2 6-2 Unitas 14-14 Spirit 12-10 Dames 2e klasse. Sportcentrum 13-10 S.V.V. 1 9-1C A.M.V.J. 13-6 S.V.V. 2 8-12 Olvmpia 12-4 S.S.S. 8-11 S.V.V. 13-0 Vios 3 8-10 Spirit 2 8-9 Vios 4 8-4 S.V.V. 3 9-4 Olympia 3 8-9 Bij de keuze van de nieuwe jeep zou het voor de hand liggen, dat men de versleten wagens door meer recente producten van hetzelfde merk zou ver vingen. De Nederlandse legerleiding heeft echter doelbewust gekozen voor een omschakeling in de vezorgings- diensten en een verandering in de chauffeursopleiding - de Munga ver eist een andere behandeling - waar bij men voor- en nadelen nauwkeurig heeft afgewogen. Voor de Munga pleitte allereerst het ir ons land (dat met een relatief laag defensiebudget moet werken) belang rijke financiële element. De duitse wa gens zijn aanmerkelijk goedkoper dan de Amerikaanse Willy's. Op de totale order van 2.000 jeeps maakte dit zelfs een verschil uit van enkele miljoenen guldens. Wat men bijvoorbeeld al di rect uitspaart is het - dure - vervoer van de wagens per schip vanuit de ,:states" naar ons land. Het wat emo tionele argument, dat Nederland voor het aanschaffen van zijn verdedigings middelen een wat pijnlijke weg kiest als het zich wendt tot de tegenstander van twintig jaren terug, kan bij de chefs van staven nauwelijks gehoor vinden. Men moet in militaire kringen nu eenmaal voornamelijk naar de toe komst kijken en dan is West-Duitsland een voorname bondgenoot. De eerste D.K.W.-jeeps zullen waar schijnlijk al in mei naar ons land ko men. Met telkens honderd stuks per maand zal de order worden afgewerkt. Technici van de onderhoudsdiensten zullen in Ingolstadt een cursus volgen. Technisch verschilt de Duitse wagen namelijk aanmerkelijk van de Ameri kaanse voorganger. De Munga heeft een (3-cylinder) 2-takt motor, die gebruik maakt van mengsmering. In de carbu- rateur van de wagen worden olie en benzine automatisch in de juiste ver houding gemengd. Tweetaktmotoren moeten veel toeren maken daaraan zullen de chauffeurs van de nieuwe jeep eerst moeten wennen. De D.K.W.- motoren zijn ijzersterk"volgens de mili taire keurmeesters, die Ingolstadt heb ben bezocht. Het onderhoud is ook vrij simpel. De 1000 c.c. motor van de Mem- ga levert 44 pk. De motor is daarmee, uitgedrukt in paardekrachten, iets zwakker dan de krachtbron van de Willy's, die 70 pk. konden leveren. De prestaties van de Duitse jeep zijn er echter niet minder om. Het wagen tje heeft een hoge maximum snelheid - die men angstvallig verzwijgt - en een goede terreinvaardigheid. Belangrijk voor de militaire portemonnaie het benzineverbruik is veel lager dan bij de Willy's - slechts 13,8 liter op 100 km. De Munga biedt de inzittenden wat meer comfort dan de Amerikaanse joep. De cabine kan geheel met zeil doek worden afgedekt, bovendien is er een uitstekende kachel ingebouwd. De voorste stoeltjes 2ijn draaibaar, het geen bijvoorbeeld de bediening van ver- bmdingsapparaHuur, welke achterin staat opgesteld, vergemakkelijkt. De Munga's zullen dienst gaan doen als verkenningswagens, verbindingsvoer tuigjes, transportwagentjes, enfin, het gehele scala van taken, dat ook de oude Willy's op zich namen. Voor een ding zijn de Munga's niet ge schikt er kan geen terugstootloos ka non (TVL) op worden gemonteerd. De Willy's zullen dan ook voor dit doel in beperkte aantallen in dienst blijven.

Soester Courant | 1963 | | pagina 5